Lansfs de Amsterdamse Boulevards HET LAND van de Kauwgum Wij spelen Bridge Onze puzzlehoek DAMRUBRIEK T,CHANTAGE"H Nu je niet kunt schaatsen Wij ij luisteren morgen naar FEUILLETON O M'inter dwaalt langs bevroren grachten Als een oud en gebogen man. Met een dunne laag witte en zachte Sneeuw op zijn kraag tan astrakan. t Dit zijn de woorden van onzen jong» •ten poëtischen meester. Bertus Aaf» jes, die het schrijft als hij, bij de aan» vang van zijn „Voetreis naar Rome" afscheid neemt van het „onbeschrijf» lijk Amsterdam", en het zijn dezelfde scoorden die »mij door het hoofd gin» ven bij het zien van de hoofdstad, en» kele dagen geleden, toen zij overdekt was met het fijnste suikergruizel van rijp dat zich denken laat. Op de grach» ten trokken de schaatsenrijders en rijdsters hun kunstige spiralen, daar» tussendoor hobbelden en wrikten de jongens en meisjes op priksleetjes en af en toe vloog loom en deftig een vet» te zwarte kraai van de ene grachtkant naar de andere. Ik vond Amsterdam toen inderdaad „onbeschrijflijk mooi" en ik begreep dat men die schoonheid nimmer in vers, roman of Boulevard» artikel zal kunnen verwoorden. Net zo min als de ruige humor van den tram» conducteur die voor z'n gezin op de hoofdstedelijke kerstboommarkt een vrij armetierige spar kocht en hoorde dat dit grapje hem 15 gulden kostte. Net zo min als U zult begrijpen dat er fn dit jagende, ziedende, bruisende van louter geldverdienen en zakelijk» heid overkokende Amsterdam nog een eenzame vedelaar gevonden wordt, die heel in z'n centje in de galerij onder het Rijksmuseum Stille Nacht, Heilige Nacht stond te spelen. Met een dun, mager en bibberend geluid, dat pover klonk in de machtige ruimte onder de bogen en vrijwel opgeslokt werd door de ratelende bakfietsen, in de bocht schurende trams en „Louise"»zingende slagersjongens. Twee dames gingen voorbij, en de ene, gehuld in een bontjasje zei: „Wat zo'n man bezielt1" Ja. dat vraag ik me ook af: wat bezièlt zo'n man! Naast Wim Sonneveld, naast Wim Kan gaat er thans opnieuw een caba» ret»gezelschap pogen enijje aardse roem te verwerven: Wim Ibo's Radio Caba» ret. Vorige week Zaterdag heeft dit ensemble de kleine zaal van het Con» ccrtgebouw verkozen als start voor zijn reeks uitvoeringen en behalve vele journalisten waren er ook nog enige honderden andere toeschouwers en luisteraars. Het was, men was het er over eens, aardig en leuk en prettig en genoeglijk. Maar het was lang niet zo aardig, leuk, prettig en genoeglijk zoals W'8 deze dames en heren van de radio kennen. En ik vrees dat het met Wim lbo net zal gaan als met de peter pechen, met de snippen en snappen en al die andere radio»schoenmakers, die het eenvoudig schijnen te vertikken het MET HET HONDJE AAN HET KOORD... Voor jonge meisjes is deze jurk uit blauw wollen stof een kostbaar bezit. Hals, sluiting en zoom zijn met 'wit af» gezet en uit de rechter steekzak hangt aan een koord bij wijze van mascotte een wollen hondje. Het model van dit japonnetje is geïnspireerd op de zoge» naamde „schortjurk". bij hun radio»cabaretleest te houden. Het is best mogelijk, dat de mannen en vrouwen van de kleinkunst door econo» mische motieven gedrongen worden van twee wallen te eten, maar ze die» nen zich te realiseren dat voetlicht en réquisieten en al die andere duizend kleinigheden, die tezamen het visuele vormen, gans andere eisen stellen dan de microfoon en de luidspreker. Het wordt, gelukkig, weer normaal met het reizen in Noord Holland. Het is weer „electrisch" geworden tussen Alkmaar en Amsterdam en zelfs de onsterfelijke „matrozenjurk", oftewel de laatste trein van Amsterdam naar Nieuwedicp, in de nacht van Zondag op Maandag vertrekkend, is weer gaan lopen. Hetgeen betekent, dat de Marine een lang weekend kan vieren in Am» sterdam en eventueeel zuidelijk daar» van. en dat toevallig verlate Noord» Hollandse reizigers zich weer kunnen verbazen over de langgerektheid der marinezoenen, zoals die gepleegd wor» den door de Jantjes van de Hollandse Navv. AVant behalve grootmeesters in hun vak zijn zij het ook daarin...! En nu we het dan toch over het ver» keer hebben, in de hoofdstad is men dan eindelijk, nadat heel wat kalven gestorven zijn, de tram»put gaan dem» pen. Er is een heuse anti»tram«tros» actie ingeluid. Op iedere tram leest men de suggestieve en makabere volzin: „Hang niet aan de tram, het kan Uw dood zijn". Wel, het is veler dood ge» weest en men vraagt zich alleen af hoe het mogelijk is dat er slechts tientallen doden op dit slagveld gevallen zijn als men de gigantische trossen gezien heeft die op de spits»uren aan de wagens mee»slierden. Wie thans nog mee»sliert wordt er door de politie afgeplukt en 12(20. Ot Ut /tri t*b IMt» mtuwt CIWCT* AIS UTICTIVC per gratis»jeep gaat hij linea recta naar den kantonrechter, die hem a bout portant berecht en laat betalen. Kijk. dat zijn methoden. „Duitse metho» den", kankerde een troshanger, die per jeep weggeleid werd maar hij vergiste zich. Want Duitse methoden waren sedert enkele decennia identiek met de dood terwijl déze methode juist op de tegenhanger van de dood is gericht: het leven! En dit is dan het eind van de laatste Boulevard«krabbcl van het jaar 1946. Laat ons in vrede scheiden en tenslot» te vergevensgezind zijn, op de drempel tusen '46 en 47. Ik weet dat ge het lang niet altijd 'met mij eens waart, zoals ieder lezend publiek van tijd en wijle gebeten is op zijn krantenschrijvers. Evenals de krantenschrijvers wel eens gebeten zijn op het Geacht Publiek, waarvoor ze schrijven. Goed, laat ons in vrede scheiden en elkander opnieuw ontmoeten in het nieuwe jaar, waarvan ik, als ik goed luister, de klokken van incomste reeds kan horen, zoals ze beieren rondom de Westertoren en omtrent d'Aemstel en 't Y. Anthony van Kampen. Hallo, Jammer hè, dat het nu nèt vóór de Kerstdagen moest gaan dooien! Jullie had natuurlijk al gerekend op fijne wedstrijden. Maar... stop je schaatsen niet te ver weg, want de winter is nog niet voorbij. Daar zit je dan nu met je Kerstva» cantie. Je hebt er eigenlijk het land aan dat je niet meer op het ijs kunt, maar weet je hoeveel leuke dingen je doen kunt? Neem nu bijvoorbeeld een stuk klei. Stroop je mouwen op, leg een karton op de tafel en ga aan het kneden. Tien tegen één, dat je je meteen een echte beeldhouwer voelt. Je maakt vliegtuigen, jeeps, boten, poppetjes, het hoofd van een beroemd man, kralenkettingen, vaasjes... En als het nu goed lukt, laat je je werkstuk drogen, schildert er een kleur» tje op en klaar. Een leuke verras» sing voor je broertje of zusje. En mis» schien wel voor vader of moeder. Zie je dat draaiorgel voor de deur staan? Probeer het eens na te maken! Ja, tüürlijk, de orgelman er bij. Met een fijngeslepen lucifertje teken je alle WIE ZAL DE EERSTE ZIJN? In Frankrijk is het dragen van hand» geknoopte kousen al even popuair als in Holland de schoudertas. Hoewel de „mazen" in deze kousen zeer wijd zijn, moeten ze heerlijk warm zitten. Het Hollandse meisje zal wel even aarzelen, eer ze er toe over gaat rode, groene, blauwe of bruine „pin»up's" te dragen, maar hoe ging het tien jaar ge» leden met de witte sportkousen? tierlantijnen er aan. De poppen, de trommels, desnoods fantaseer je er een aap bovenop. Zie je, dat zo'n doodse dooimiddag dan omvliegt? Nog veel te hard naar je zin, wed ik. Vijf van Sten. ONZE VERJAARDAGKALENDER. Deze week waren jarig: 23 Dec. Lente Boer. 25 Dec. Jaap Tolsma. 28 Dec. Fiena Kalb. 28 Dec. IJsje Mooiman. GRONDWETSHERZIENING AANVAARD De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van Art 192 van de Grond wet goedgekeurd met 29 tegen 3 stemmen Tegen stemden alleen de communisten. De vereiste 2/3 meerderheid was dus te vens aanwezig Zondag 29 December Hilversum I.: 8131820 23Nieuws. 8.45 Vara, Zondagmor» genmelodieën. 10.40 In de tuin der poë» zie. 12.30 AVRO. De Zondagclub. 14.05 Boekenhalfuur. 15.30 Kamerorkest. 16. Wat vrouwen op het hart hebben. 17. VARA G.C.»Cabaret. 17.30 Ome Kees» je. 19.Studiodienst. 20.15 Zondag» 21.55 Hoorspel. 22.40 Aan de oever van avondconcert. 20.55 Hersengymnastiek, een snelle vliet. Hilversum II: 8—, 13—, 19.30, 22— Nieuws. 9.45 NCRV Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst. 12.15 KRO. In 't Boeckhuijs". 15.Luisterspel. 16.15 Ziekenlof. 17*— IKOR Kerkdienst. 18.45 NCRV Werken van Bach. 19.45 KRO Voetbalflitsen. 21.Detective» luisterspel. 21.15 In Holland staat een huis. 23.30 Sneeuw» en ijsimpressies. Maandag 30 December Hilversum I: 78—, 1318 2023Nieuws. 9.VARA Opge» wekte morgenklanken. 10.VPRO morgenwijding. 10.20 VARA De Re» genboog. 11.— voordracht. 14.Hobo en piano. 14.30 Voor de Vrouw: ..Oude» jaar". 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Be» kende koren. 19.15 Klein vocaal ensem» ble. 20.20 Vaarwel 1946. 20.45 Een te» rugblik over 1946. Hilversum II: 781319 20—, 22—, Nieuws. 8.30 NCRV Mor» genconcert. 9.15 Bezoek bij jonge zie» ken. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van ou» de en nieuwe schrijvers. 14.Voor jonge moeders. 16.Bijbellezing. 16.45 Het NCRV»koor. 18.Mandolinata. 19.15 Meesterwerken voor Klavier. 19.40 Onder de leeslamp. 21.Jaar» sluiting. 22.30 Clavecimbel. 23. Avondconcert. De Amerikanen kauwen ieder Jaar 1,033,600 kilometer kauwgom op, het geen hun 1414 miliioen dollar kost. Deze cijfers zUn ontleend aan een rap port van het Amerikaanse ministerie van handel, volgens hetwelk de Ame rikaanse kauwgomindustrie na de oorlog geweldig omhoog gegaan is* zo dat de liefhebber weer bijna alle merken van zijn keuze kan krijgen. Bij de jongste officiële berekening is gebleken, dat de bevolking jaarlijks 13.643,820,886 stukjes kauwgom veror bert, In de oorlog moest de burger het gemid deld m#t 77 stukjes doen, de militairen met 630 per Jaar. De consumptie blijkt te variëren naar nationaliteit en karakter Op torpedojagers in de gevechtslinie be droeg de consumptie gemiddeld 10,000 stukjes per week Het werkvermogen van arbeiders in fabrieken voor oorlogsma teriaal, die onder hoogspanning moesten werken, bleek te stijgen, wanneer vol doende kauwgom ter beschikking werd gesteld Het tekort in oorlogstijd werd veroor zaakt door het feit, dat jeluton, een van de belangrijkste samenstellende delen van kauwgom, voornamelijk uit Malakka, Borneo en Serawak moest komen. Een surrogaat product uit Mexico 'had door ge brek aan regen een slechte oogst, zodat ook nu nog niet geheel aan de vraag van de krachtige Amerikaanse kaken tege moet gekomen kan wprden Het schaarst is „Bubble Gum": Dit product kan na het kauwen tot een bel geblazen worden. Deze soort, die eens een halve penny per stuk kostte, variëert nu op de zwarte zwarte markt in prijs van sixpence tot 1 shilling Sommige handelaren passen kop pelverkoop toe met drop - KERSTMIS IN SCANDINAVIë. In de Noordelijke landen vond men op de pleinen van vele steden de verlichte kerstboom. Op onze foto een stemmig beeld van een kleine stad, waar de kerstboom haar licht werpt op de besneeuw de daken. IV. Allereerst het groot-slam harten-spel uit onze vorige rubiüek. Hier volgt nog eens de kaartverdeling: S. a-7-4-3-2 H. b-10-9-8 R. v-7 KI. a-3 s. v-b-10-9-5 S- H- 4 H. R. 10-8-5-3-2 R. KI. 7-4 KI- h-8 7-6-5-2 1 9-6 h-b-9-6-2 S. 6 H. a-h-v-3 R. a-h-b-4 KI- v-10-8-5 Z. moet op dit spel groot-slam harten maken. West komt uit het sch.-vrouw. Velschillende goede spelers hadden rfog heel wat moeite met dit probleem. Zij overzagen de volgende aardige speel» wijze: De sphoppenvrouw wordt in N. ge nomen met het aas. Er wordt nu uit N. schoppen nagespeeld, die getroefd wordt in Z. met harten aas. Ruiten 4 wordt nu gespeeld en ir» N. genomen met ruiten vrouw. Weer schoppen uit N. en getroefd met harten heer. Klaver 54iit ZA naar klaver aas, weer schoppen uit N. en getroefd met harten vrouw. Nu de harten 3 naar den boer in N. en nog driemaal harten nagespeeld en dan ruiten 7 naar de drie vrije ruiten in Z, Speelt U het vooral even na! Zuiver duplicate van Viertallen. In de competitiewedstrijden van da N.-Br. Bond speelt men met viertallen tegen elkaar, dus twee paren tegen twee paren en wel op deze manier. Paar 1 van viertal A zit aan de eerste tafel N.-Z. en paar 2 van dit viertal O.-W, aar» tafel 2. Gedurende de eerste helft van de wedstrijd zit paar 1 van viertal B. O-W. aan tafel 1 en paar 2 N.Z. aan. tafel 2. Aan elke tafel wordt met 4 spel. leh begonnen en nadat deze gespeeld zijn, worden de vier spellen, die in de oorspronkelijke verdeling in de boards zijn gedaan, omgewisseld. Men ziet nu, dat de kaarten die paar 1 van viertal A heeft gehad, daarna ir» handen komen van paar 2 van groep E. Elk viertal kiijgt dus precies dezelfde kansen. Want zo is het natuurlijk ook met de O.W.-paren. Nadat de eerste helft van de wedstrijd is gespeeld, wisselen de paren van vier tal B. van tafel. De paren van viertal A blijven zitten. Van elk spel worden de beide resul taten vergeleken en het verschil ln be haalde scorepunten bepaald. Dit ver schil wordt volgens een vastgestelde schaal omgezet in matchpunten en het aantal behaalde matchpunten beslikt over de uitslag. Een volgende maal zullen wij dit re- musé nog practisch toelichten, terwijl dan tevens een nieuwe bridge-opgave volgt. Een Kerstpuzzle De wens, die was bedoeld, luidde: Moge de schone Kerstgedachte in Uw aller hart zijn en U vreugde en blijdschap geven De te vinden woorden waren: Decem ber, overdenking, Hildebrand, Chopin en Beethoven, Geertruidenberg, IJspret, Hans, Azalea, Lawine, Wijk bij Duur stede, gekuch Het verwonderde ons niet, dat het aan tal goede inzendingen bijzonder groot was Na loting is de wekelijkse prijs van f 5 ten deel gevallen aan den heer Jac Schouten, Hendrik Bongerstraat 7, Bever wijk. Deze prijs zal worden toegezonden En hieronder volgt de nieuwe opgave. De oplossing hiervan moet vóór Vrijdag 3 Jan in het bezit zijn van de Redactie van Uw courant. PUZZLE 14 Welke woorden? Uit elke twee naast elkaar staande let tercombinaties, die men hieronder aan treft, moet door samenvoeging en omzet ting der letters een nieuw woord ge vormd worden: 1 RIESTU TIDBI 2 DIEREN TAVET 3 CHOUT VARAT 4 BRANIE LAWE 5 SNEDE GOPET 6 NITSOL JURA 7 OMARAM GRAP 8 HEERVOT QROC Welke zijn de nieuwe woorden? OPLOSSING PROBLEEM 13 Stand Zwart 10 sch op: 4 7 14 18 20 23 24 25 27 en 28 Wit 10 sch op: 29 34 37 38 39 40 43 44 48 en 50 Oplossing: 1 38—32 (27 x 49), 2 48—42 (24 x 33), 3 37—32 (28 X 48), 4 39 x 10 (4 X 15), 5 50—45 (48 x 30), 6 40—35 (49 X 40), 7 35 X 24 (20 x 29), 8 45 x 1! en wint Men zette nu even het volgende standje op: Zwart 5 sch op: 10 15 25 36 en 38 Wit 4 sch op; 24 33 34 35 en dam op 42 Zwart heeft als laatste zet 323£ ge speeld en nu wint wit als volgt: 3430!, (ZW 38 x 20), 4248!! (zw 25 x 34), en 48 x 5!! 't Is niet moeilijk maar men moet het maar zien Ter oplossing voor ditmaal: Probleem 14 van E J v Rijn te Rotterdam (Zie diagram) Zwart 6 sch. op: 4, 8, 9, 13, 14, 18 en dam op 26. Wit 9 sch. op: 16, 24, 25 29 33, 34, 35. 37, 42. Wit speelt en wint. door J. 3 FLXTCHER. 54) „Zo denkt u dat. Nu, u heeft het mis. Ik heb niets van die aard gezegd. Ik ben geen idioot. Ik heb uw moeder zelfs niets gezegd van al het bewijsmateriaal, dat ik verzameld heb. Het was mijn plan niet mij in de kaart te/aten kijken hoewel ik u meerdere troeven heb laten kien". „Dus nog niet alle", vroeg zij snel. „Niet alle", zei Pratt met een veel betekenende blik. „Om in vergelijkin gen te spreken, ik heb nog verscheidene kaarten in de hand. Maar u vergist u totaal met betrekking tot die dreige menten. Ik heb er niets op tegen, u te vertellen, hoe ik die volmacht verkre gen heb. Uw moeder beloofde mij het rentmeesterschap voor levenslang. Ik zou een goede rentmeester geweest zijn. Maar wij begrepen, dat de dood van uw broer een verandering had gebracht in de stand van zaken, dat u, een eigen wijze jonge dame (u ziet hoe onomwon den ik spreek) er op zou staan, zelf uw zaken te bedisselen. Daarom gaf ze mij een andere post. Ik zal de verplichtin gen ervan naar beste weten vervullen." „Zozo, zeide Nesta. „En u heeft mij al verteld, dat mijn moeder verplichtin gen aan u had, vóórdat die feiten, kort geleden plaats grepen. Bovendien, dat t, een document bezit, dat mijn moeder dolgraag zou willen bezitten. Dan lijkt het mij toe, dat u op twee manieren macht over mijn moeder had". „Precies", zei Pratt. „U is er. Ik heb een dubbel recht". Zwijgend keek Nesta hem enige ogen blikken aan. Pratt zag haar ook strak aan en ten laatste zei zij: „Heel goed. Voor hoeveel kan ik u uitkopen?" Pratt lachte. „Dat dacht ik wel", zeide hij. „Ik dacht wel, dat het daarop zou uitdraaien". „Zeg maar hoeveel", drong Nesta aan. .Juffrouw Mallathorpe", zei Pratt, terwijl hij zich tot haar overboog en met grote nadruk sprak, „luister eens, dat gaat niet op. Ik laat me niet uit kopen. Dat heeft uw moeder ook al ge probeerd. Maar toen heb ik al gezegd, wat ik nu herhaal: Neen. Ik laat mij niet op die manier uitkopen. Ik heb mijn eigen ideeën, mijn eigen plannen, en ambities. U behoeft uw geld niet voor mij te laten schitteren. Ik zal echter wel iets anders opnoemen, wat u voor me kunt doen". Nesta antwoordde niet. Stijf staarde zij naar den man, die haar moeder klaar blijkelijk ln zijn klauwen had en Pratt, die haar ook nauwkeurig observeerde, ging door met meer nadruk in zijn stem. „Om te beginnen, en dat is al heel wa*. kunt u proberen een beetje betere gedachten over mij te krijgen. Ik heb u al gezegd, u begrijpt mij niet. Pro beer het eens. Ik ben geen slechte kerel. Ik heb talenten Eldrick Pas- coe zullen u zeggen, dat ik onvoor waardelijk te vertrouwen ben in geld zaken. U zu't zien. dat ik de zaken van uw moeder zó zal behartigen, dat iedere accountant mij er zijn compli ment over zal maken. Ik neem alleen maar het salaris aan dat ik anders als rentmeester zou verdiend hebben. Waar om kunnen we het daarbij niet laten? Mioschien zult u na een poosje inizien, dat ik te vertrouwen ben". „Hoe kan ik iemand vertrouwen, die me zelf zegt, dat hij een geheim en een document als een dreigement gebruikt om mijn moeder iets af te dwingen?" vroeg Nesta. „U zegt, dat u een geheim hebt, dat haar te gronde kan richten, los van de jongstleden gebeurtenissen. Is dat nobel?" „Ik heb het toevallig ontdekt", tegen. „Ik heb het toeiallgv ontdekt. „Nu laat u zich in de kaart kijken", zeide Nesta. „Of er zit iets in uw brein, waardoor u n:et oprecht kunt oordelen. Niet hoe je aan de kennis komt, maar hoe je ze gebruikt, dat is de zaak. U gebruikt ze om mijn moeder te terro- seren". Ik wilde, dat u de zaken van mijn standpunt kon bezien, juffrouw Malla thorpe. Ik draag uw moeder geen kwaad hart toe, ondanks alles. Ik wil dat hele complot vergeten en er zorg voor dragen, dat het geheim een ge heim blijft. Kunnen we geen vrienden zijn? Kuat u mij geen hand geven?" Hij stak zijn hand uit, terwijl hij sprak. Nesta deed een stap terug. „Neen", zeide zij. „Ik denk er nog net zo ver als toen ik hier kwam". Vóór Pratt een stap had kunaen doen, was zij de deur uit, de trap af en in een ogenblik tussen de mensendrukte in de straat ve'dwenen. Enige minuten liep zij in de richting van het kantoor van Robson, maar voordat zij het bereikte, keerde zij zich resoluut om en ging naar dat van Eldrick Pascoe. HOOFDSTUK XVI. BESPREKING IN HET HOOFDKWARTIER. Tegen de tijd dat zij in Eldrick's privé- kantoor werd binnengelaten, had Nesta haar kalmte herkreger^ Ook had zij tijd gehad om na te denken en de reden van wat zij nu ging doen vond voor een gedeelte haar grond in deze overweging. Heel bedaard en doelbewust begon zij, nadat Eldrick haar een stoel had aan geboden: „Mijn bezoek heeft een dubbele oor zaak mijnheer Eldrick. Ten eerste moet ik u nog steeds bedanken voor uw .vriendelijkheid bij het sterven van mijn broer, om ons uw klerk te lenen voor het beredderen van alle daaruit voort vloeiende zaken". „Ik ben heel blij, dat hij u van dienst is geweest juffrouw Mallathorpe", ant woordde Eldrick. „Ik had zo gedacht dat hij wel wat kon helpen, ook omdat hjj om zo te zeggen het eerst bij uw broer was geweest na het ongeval". „Werkelijk, hij heeft heel veel voor ons gedaan", ging Nesta door, „en ik voelde mij zeer aan hem verplicht. Ten tweede wilde ik met u over hem sp eken". „Zo", zei Eldrick. Hij vermoedde al ongeveer wat er in zijn bezoekster om ging en was Inwendig blij dat hij eens met haar kon praten. „Over Pratt? Wat is er met hem, juffrouw Mallathorpe?" „Hij is hier verscheiden jaren ge weest, nietwaar?" vroeg zij. „Heel wat jaren", bevestigde Eldrick. Hij is als kantoorjongen bij ons ge komen en hij was eerste bediende toen hij wegging". ,Dan zult u hem wel goed kennen". Cordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3