Grote DEPRESSIE in Amerika op komst! Europa opnieuw in de ban van de winter Enorme dumping op de wereldmarkt verwacht Hors d' Oeuvre Eerste Eeuwfeest van Hol land-Michigan Van haai tot daad DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOECRAS, TEXEL, W1ERINCEN EN ANNA PAULOWNA Welke gevolgen voor ons land? Plesman wordt ere-doctor Shaw is uitgedoofd. ZONDAG A.S. DORPEN- TOCHT! Kolengebrek in Duitsland Pétain ernstig ziek 1 AnthonY van KarnPgr\ l Spoorwegmensen ten paleize Gewonde militairen naar Nederland Kolenvervoer thans nog normaal Stichting van Nederlandse Pioniers WAT WIL GENERAAL SPOOR? Weerbericht Het verhaal van Izzy BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 7 JANUARI 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9465. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN l Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentles (..Juttertjes") tot IS woorden 7s cent. elk woord meer S cent Abonnementen, per kwartaa f per post 1 1.83 H' ofdredactear: M. H. E. Uyldert, Rayon redactearen C. A. Dekkers en W. Kok. De meest officiële nieuwjaarstoesprak en werden uitgesproken onder de oorlogsleuze „moed en vertrouwen" Veel goede verwachtingen voor het komende jaar konden helaas niet wor den geboden Want, ofschoon niemand in de toekomst kan zien, is het wel vrij zeker dat het jaar 1947 voor de economie van de wereld en van vele landen buitengewoon moeilik zo niet het moeilijkste jaar zal zijn Met gespannen verwachting kijkt de wereld naar de economische ontwikkering in de Verenigde Staten, welke zulk een machtigen invloed op het gebeuren kan uitoefenen De eerste na oorlogse diepe depressie in het dollarland wordt omstreeks Maart, of hoogstens enkele maanden later, ver wacht De eerste voorboden daarvan heb ben zich reeds vertoond Het was een normaal verschijnsel, dat vele prijzen in Januari, na de grote Kerst- en Nieuw jaarsinkopen, belangrijk omlaag gingen Ditmaal heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan dat deze prijsdaling, terwijl de grondstoffenprijzen nog een stijgende tendens vertonen^ reeds midden in de kooplustige periode in December inzette Zo bevreesd zijn blijkbaar de detaillisten, dat zij straks met grote onverkoopbare voorraden blijven zitten Het grootst was de prijsdaling bij de luxe-artikelen, waar bij vooral bont het moest ontgelden met prijsdalingen van 2550 ®/o Opmerkelijk is ook, dat steeds meer bars en nachtclubs hun deuren moeten sluiten bij gebrek aan clandisie Vele voorraden worden geliqui deerd en grote investeringplannen uit gesteld Geen wonder dat de koersen van Wallstreet dalende zijn, ofschoon nog niet van een eigenlijke depressie kan worden gesproken Wanneer dit echter over enige maan den eenmaal wel het geval is, dan verwacht men dat de Amerikaanse producenten zullen trachten hun pro ducten tegen elke prijs kwijt te raken door een reusachtige dumping op de wereldmarkt Helaas zullen daaronder niet begrepen zijn de producten waar aan de mensheid de grootste behoefte heeft: kolen, graan, vet en vlees Deze zullen voorlopig nog wel schaars blij ven Niet t« voorspellen Welke zullen nu de gevolgen zijn voor Nederland van een eventuële economische depressie in Amerika? Het valt moeilijk te voorspellen Een deel van onze invoer zal goqdkoper worden Ongeveer 15 pet van de waarde van onze invoer is af komstig uit de V S Wanneer de prijzen dalen, zullen we met de ons toegestane credieten méér goederen kunnen kopen Anderzijds zullen de Ned exporteurs straks overal de Amerikaanse concurren ten tegenover zich vinden die tegen zo laag mogelijke prijs hun goederen probe ren kwijt te raken De Amerikanen zitten daarbij echter met de moeilijkheid, dat zij zeer hoge lonen moeten betalen, veal ho ger dan de Ned bijvoorbeeld Als wij er dus is slagen om onze productiviteit be hoorlijk op te voeren dan zullen de meeste Nederlandse producten het ln prijs wel kuniK|i opnemen tegen de Amerikaanse Gematigd optimisme Opmerkelijk is, dat de Amsterdamse beurs de koersdaling in Wallstreet niet heeft gevolgd Integendeel, gedurende de tweede helft van December kon een aan houdende koersverbeterlng worden ge noteerd Dit betekent, dat de economische situatie van Nederland, ondanks alle te verwachten moeilijkheden, gematigd op timistisch werd beoordeeld De waarde van de uitvoer, bedroeg over de afgelo pen maanden Juli 36, Augustus 29, Sep tember 46, October 50, November 53 Het doel is echter pas bereikt wanneer de 100 overschreden wordt Prijsverlaging op komst Tegenover de vrees van velen voor in flatie, staat 't feit, dat vele prijzen zich niet meer knnnen handhaven In Am sterdam vond kort geleden een vergade ring plaats van fabrikanten van verlich tingsartikelen, van wie velen sedert de laatste najaarsbeurs niets meer hadden verkocht Het resultaat van de vergade ring is een drastische prijsverlaging in Januari Een voorbeeld dat straks waar schijnlijk door vele anderen moet worden gevolgd Woensdag a.s., te 10 uur vm zal de heer A Plesman, directeur der KLM, door het personeel in de cantina van het hoofd kantoor in Den Haag gehuldigd worden tr gelegenheid van zijn ere promotie tot dr honorls casa ln de technische weten schappen, welke die middag om 14 uur in de Westerkerk te Delft zal plaats hebben. De beroemde Britse toneelschrij ver G. B. Shaw, die verleden jaar Juli 90 jaar is geworden, heeft op een verzoek uit Cork (Eire) om een actie voor het verkrijgen van am nestie voor Ierse politieke gevan genen in Britse gevangenissen te ondersteunen, geantwoord, dat hij zich uit het politieke leven had te ruggetrokken en als „uitgedoofd" moest worden beschouwd. De reeds op 2de Kerstdag vastge stelde dorpentocht en wedstrijd over 110 km. zal, ijs en weder dienende Zondag a.s. worden verreden. De start voor de wedstrijd zal plaats hebben vanuit Café de Boer, Friese Brug Alkmaar, terwijl voor de toer tochten over 110 en 55 km gestart wordt in Alkmaar, Schagerbrug, Kol- horn, Medemblik, Enkhuizen, en Hoorn. Kaarten zijn verkrijgbaar bij J. Werkman, Rippingstraat 33, tele foon 2491 Alkmaar, Medegedeeld wordt, dat het ijs thans nog niet overal betrouwbaar is. Hier en daar zijn nog gevaarlijke plekken, welke echter morgen zullen worden afgezet. RATTEN Heel Noord Holland heeft de strijd aangebonden tegen de rat- tenplaag. Ik mag wel spreken van heel Nederland Het probleem „rattenbestrijding" is in de ge meenteraden aan de orde van de dag. Er zijn vele soorten ratten, zwarte, gladde, bruine, natte en men moet se zien te vatten, want zij kosten Jaarlijks schatten. Zij vernielen en verslinden een niet onaanzienlijk deel van ons bezit en.... zij zijn vies. Dat wil zeggen, zij zijn vies vour ons; voor elkaar waarschijnlijk niet. Vies zijn ze, en gevaarlijk Omdat zij bijten, en omdat zij bacillendragers bij uitnemenheid zijn. Zij veispreiden ziekte-kiemen bij de vleet Rattenverdelging zij dus de wapenkreet. Deze strijd, geldt de viervoetige ratten. Maar er zijn ook ratten die op twee benen gaan. Wij heb ban de ramp der Nazi-ratten ge kend Zij hebben, grijs en groen, onze welvaart weggeknaagd, onze zoden ondergraven. Wij hebbed da ratten gekend die zich vet hebben gemest toen Nederland hongerde. Wij hebben de ratten gekend die tijdens de bezetting van twee walletjes aten Dat zijn misschien nog wel de ergsten geweest En wij leven nog altijd door ratten belaagd, door de rat ten die knagen tot zW zwart zien, de ratten van de roofhandel, die de zwarte heet. Dat zijn de vlug ste ratten Waar vindt men den rattenvanger die z# onschadelijk maakt? De oude stad Hamein aan de Wezer ls eens een rat tenvanger rijk geweest, die slechts z»Jn fluit hoefde te bespelen en de ratten zwermden achter hem aan, hun ondergang tegemoet. Wie fluit eens zon wijsje 1" Nederland? KREEFT. Sinds enkele dagen is Europa opnieuw gevangen ln. de ban van koning win ter De laatste dagen was het reeds be hoorlijk koud en daarna daalde het kwik in de thermometer nog meer tengevolge van een zuidoostelijke tot oostelijke storm, waardoor de zeer koude lucht uit Duitsland ln ver sterkte mate naar ons land werd aan gevoerd Zondag steeg de temperatuur ln Groningen reeds niet verder dan 8 graden onder nul, ondanks de zonne schijn In de nacht van Zondag op Maandag daalden de temperaturen ln ons land bi) een felle oostenwind tot II graden ouder nul In het buitenland Ook ln het buitenland kwamen zeer lage temperaturen voor De koude drong daar bij zelfs door tot in Zuid-Italië, waar bo vendien vrij veel sneeuw viel In Brindisi daalde de temperatuur tot 2 graden on der nul In Trlëst stak de beruchte Bora op (n o-storra), waarbij 11 graden vorst werd gemeld In Joegoslavië, Hongarije en Roemenië wordt een vorst gemeld van 11—18 graden In Tsjecho-Slowakije, Polen en Oostenrijk daalde de temperatuur op vele plaatsen tot ongeveer 25 graden on der nul In west-Duitsland vroor het ln de nacht van Zondag op Maandag onge veer 16 graden, ln de omgeving van Ber lijn ongeveer 20 graden De vorst drong verder door over Frankijk, waar het in Parijs 6 graden onder nul werd en over Engeland tot nabij de Ierse zee Daar de luchtdruk aan de zuidkant van CHAUFEUBSSTAKING TE LONDEN. Ruim vijfhonderd vrachtauto-chauffeur» in het Londense havengebied zijn gis termorgen een staking begonnen, daar zij ontstemd zijn ovei; de duur van de onderhandelingen over verbetering van arbeidsvoorwaarden, die ongeveer negen maanden geleden aangevangen zijn. De staking dreigt alch over het gehele land uit te breiden en men spreekt van de mogelijkheid van een golidariteits-actie door de havenarbeiders. het ScandinavischRussisch hogedruk- gebied over het Middellandse Zeegebied en het gebied der Zwarte zee verder daalde, moet voorlopig op aanhouden van de oostelijke luchtstroming gerekend worden De wind zal daarbij tijdelijk wat afnemen, doch nog steeds vrij krachtig blijven De vorst neemt nog Iets verder toe Het kolengebrek ln Duitsland wordt met de dag nijpender door de ijs gang in kanalen en rivieren. In Ham burg zijn alle fabrieken stilgelegd. Zelfs de Britse gezinnen zitten hier zonder brandstof. De schouwburgen en bioscopen zijn voor onbepaalde tijd gesloten. De Industrie in de Britse en Amerikaanse zones loopt over de gehele linie gevaar te worden stop gezet.^ Hoge militaire autoriteiten noemen de reeds plaats gevonden sluitingen „zeer ernstig". Uit vele steden wordt gemeld, dat de ko- lenvoorraden der ziekenhuizen ge vaarlijk laag zijn geworden. De autoriteiten zeggen, dat in de eerste plaats voor de behoeften der bezetting gezorgd wordt. Een klein deel der kolen, die aan de industrie waren toegewezen, is thans voor huis houdelijk gebruik der Duitse bevol king bestemd. Men heeft hiertoe moe ten overgaan om „een ernstige cata- strophe", namelijk 't doodvriezen van honderden mensen, te voorkomen. Ex-maarschalk Pétain, de 88 Jaar oude Vichy-ieir'er van Frankrijk, ls ernstig ziek. Hij bevindt zich, zoals bekend. n ballingschap op een klein eiland bij de kust van Bretagne. Naar zijn advocaat mededeelde, ls hij lijdende aan longont steking -Alle rechten uoo»<>».t|Oiu>ev> Gistermidag heeft H M. Ir. W Hupkes oud president-directeur der Nederlandse Spoorwegen en een tiental spoorwegman nen, uit alle rangen, in haar palels op de Dam ontvangen Deze ontvangst droeg een besloten karakter en werd slechts door enkele leden van de hofhou ding bijgewoond. Ruim vijf kwartier heeft de koningin zich met de spoorweg mannen onderhouden, die allen een b" langrijk aandeel hebben gehad ln het spoorwegverzet, tevens heeft zij officieel afscheid genomen van Ir. Hupkes, als president directeur der N S. Op 4 Januari ls het schip de „Kota In- ten" met een transport van 1107 gewonde en zieke militairen en 23 burgers alt Batavia naar Nederland vertrokken. De persdienst van de Nederlandse spoorwegen deelt het ANP bij Informatie mede, dat het kolenvervoer momenteel nog op de normale wijze plaats vindt, dat wil zeggen dat een bepaald aantal treinen via Susteren naar de plaats van zijn bestemming gaat Een aantal andere treinen wordt bij Hom „overgeslagen" voor de binnenscheepvaart Dit geschiedt met de zg „tip" Zolang ter plaatse de scheepvaart nog niet onmogelijk ls, blijft het vervoer op deze wijze geregeld Ook bestaat nog de mogelijkheid, dat treinen zullen worden Ingelast, die van de mij nen regelrecht naar de grote steden zullen lopen BRAND IN SILEZISCHE MIJN. In een Silezische mijn ls brand uitge broken, tengevolge waarvan 25 mijnwer kers om het leven zijn gekomen. Binnenkort wordt ln Nederland ver wacht de heer Williard C Wichers, directeur van het Nederlands Infor matie-bureau ln Holland (Staat Mi- chigan Verenigde Staten) Hij komt hier besprekingen voeren in verband met het aanstaande eeuwfeest van Holland—Mlchlgan Het zal midden Februari namelijk 100 Jaren geleden zijn, dat een kleine groep landverhui zers onder leiding van ds A C van Raalte Nederland verliet en zich in Amerika vestigde op de plek, waar nu Holland ligt, een stad van thans 65,000 Inwoners, waarvan de bevolking voor 85 pet van Nederlandse afstam ming is De eersta Nederlandse kolonisten, die spoedig het Amerikaanse burgerschap verwierven, hadden een zware strijd tegen honger en ziekte te doorstaan, waarin hun stoere aard en godsdienstige zin (het betrof een groep gereformeerden) hun de overwinning brachten Een Nederlands karakter De plaats Holland draagt ln vele op zichten een enigszins Nederlands karak ter Verschillende gebouwen zijn er in Nederlandse stijl gebouwd Beroemd ls er het Jaarlijkse tulpenfeest met optochten ln Nederlandse costumes, oude Neder landse spelen en dansen Millioenen tul pen worden dan langs de straten geplant Gedurende het tulpenfeest bezoeken hon derdduizenden Amerikanen Holland De plaats bezit ook een Nederlands museum Er zijn nog sentimenten van gehechtheid aan de streek in Nederland, waar hun voorouders woonden, o a Zeeland In het begin van de oorlog ln Europa en na de bevrijding van Nederland hebben zij grote „relief'-zendingen naar hier ge zonden Kerkelijke ep feestelijke herdenking In Februari zal in hoofdzaak een ker kelijke herdenking gehouden worden In Mei zal het tulpenfeest op bijzondere wijze gevierd worden en in Augustus volgt de eigenlijke viering van het eeuwfeest Bij deze gelegenheden worden uit alle delen van Amerika wel een millloen bezoekers verwacht Het ls reeds gebleken, dat de organi satoren deze herdenking Nederlandse deelneming zeer op prijs stellen Uit Nederlands oogpunt heeft deelneming aan dit feest grote waarde als een manifestatie van de historische en DE TEGELBERG NAAR INDIë Op 7 Januari zal het motorschip Tegel berg van Amstefdam uit naar Indië ver-, trekken met aan boord het eerste ver- kennings regiment uit Amersfoort en enige leden van de militaire administra tie De afvaart vindt plaats van de Java- kade af vriendschappelijke verbondenheid tas sen Nederland en de Nederlands- Amerikaanse volksgroepen ln Michigan en in geheel Amerika Tevens biedt een doelmatig ingerichte deelneming een bijzonder gunstige gele genheid om ook een zeer groot deel van het Amerikaanse publiek ln aanraking te brengen met Nederlandse culturele en economische prestaties Met betrekking tot de Nederlandse deelneming zal veel af hangen van hetgeen van particuliere zijde gebeurt Het centrale punt der voorberei ding in Nederland ligt bi) de directie voorlichting buitenland van het departe ment van buitenlandse zaken Generaal Spoor zal in de nacht van 11 op 12 Januari naar Nederland vertrek ken. Het Republikeinse blad „Soeara Oemoem" schrijft hierover: In politieke kringen te Batavia ls men van mening, dat het bezoek van generaal Spoor aan Nederland niet uitsluitend een onder houd met den ministerpresident, dr Beel, ten doel kan hebben, doch dat er andere bedoelingen achter moeten zit ten, Men acht de mogelijkheid groot, al dus het blad,dat generaal Spoor reeds meerdere malen op eigen Initiatief rle Nederlandse politiek heeft gesaboteerd, terwijl dr. van Mook als opperste be velhebber een slappe houding aanneemt. Waneer, zo vervolgt het blad, generaal Spoor straks zal zijn teruggekeerd, tal de toestand ln Indonesië nbg slechter worden, hetgeen betekent, dat generaal Spoor met succes maatregelen zal tref fen om het Nederlandse gezag hier te herstellen, door buiten de officiële wegen van de Nederlandse politiek in Indonesië te treden. Generaal Spoor, zo besluit het biad, zal uit Indonesië moeten worden teruggeroepen, willen de Nederlanders in Indonesië werkelijk nieuwe wegen be wandelen AANHOUDENDE STRENGE VORST. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Langzaam afnemende, tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Geleide lijk wat toenemende bewolking. Voornamelijk in het Zuidwesten van het land, doch geen sneeuw van betekenis. Voorlopig strenge vorst. 8 Jan-: Zon op: 8,97. Onder: 16,07. Maan op: 17,33- Onder; 9,34. zichtigheid blijft geboden, maar men mag aannemen dat voorzichtigheid zal worden betracht. Van de zijde der over winnaars kan haat niet baten, wei be grip. In het nieuwe jaar en in de jaren die volgen moet dit begrip tot uitdruk king komen en de haat omzetten in daad U. laatste maanden van 1946 hebben klanken doen horen, die de mens heid weer een weinig vertrouwen in de toekomst kunnen schenken; die hoop voller stemmen. De voorlopige vredes besprekingen, eerst te Parijs, later te New-York gevoerd, hebben de vrede in de wereld weliswaar nog niet hersteld en bevestigd wij zullen moeten af wachten wat de gedachtenwisseling over Duitsland, welke in Maart een aanvang neemt, opleveren zal maar zij hebben veel van het wantrouwen, dat tussen de grote mogendheden, ondanks hun een drachtig samenwerken tijdens de strijd- perio.ij, bestond, weggenomen. Er is een geest van verzoening over de men sen gekomen, tenminste in het oude Europa, en, hoe vreemd dit ook klinken mag, voor een deel is dit te danken aan ae geest van vijandschap die zijn doel voorbij geschoten heeft. De haat, door de oorlog opgewekt, heeft zich klaar blijkelijk in het eerste vredesjaar voor een groot deel uitgeleefd. Deze haat heeft zich voornamelijk tegen Centraal Europa gekeerd, tegen het volk van Duitsland, dat over wel haast elk ander volk zoveel onbeschrijfe lijke ellende heeft gebracht. Maar nu men is gaan beseffen hoe groot en vrij wel onherstelbaar de ellende is, waarin dit Duitse volk zichzelf heeft ver strikt, door een verblind volgen van verdwaasde, fanatiek-misdadige lei ders, voelt men zich enigszins milder gestemd. Men beseft dat dit volk uit de chaos, waarin het door eigen wandaden is gestort, moet worden opgericht. Niet alleen, omdat dit voor de overige en vooral voor de aan Duits1 and grenzende naties in economisch opzicht van vitaal belang is, dus niet uitsluitend uit mo tieven van eigenbaat, maar uit gevoe lens van menselijkheid. ^ANT de toestand waarin de Duitser is geraakt moet allen die de verwoeste streken van dit eertijds bloeiende land hebben bezocht zijn het hierover eens verschrikkelijk zijn. Het oorlogsgeweld, door Hitier over de wereld uitgeworpen, is op den Duitser teruggevallen als een boemerang. Thans is hij aan de genade van de door hem aangevallen volken, van den „vijand" dus, overgeleverd, en deze toont zich meer en meer geneigd genade voor recht te laten gelden en de betekenis deze genade te beseffen.' Genade voor recht. De oorlogsmisda digers zijn of worden gevonnist. Dachau, Bergen-Belsen, Ravensbrück, men vergeet ze niet. Maar er groeit een nieuwe generatie van Duitsers op, die aan de daar gepleegde gruwelen part nog dee heeft gehad. En deze gene ratie moet worden opgevoed, vóór de verbittering, de haat, de vergeldings- zucht ook dit jonge bloed onherstelbaar vergiftigd heeft. JNTUSSEN zal men daarbij onver minderd waakzaam moeten zijn. Men mag een geheqj volk niet wijten wat een groep misdadige leiders heeft misdaan. Maar men zal rekening moe ten, houden met de blinde volgzaamheid en de lichtgelovigheid welke dit volk klaarblijkelijk eigen is en waardoor het z.ch tot tweemaal toe, binnen een halve, eeuw, heeft laten verleiden tot rede loze agressie. Voor her-opvoeding van dit volk, van de jeugd in de eerste p'aats, is thans gelegenheid, want het zal fn afzienbare 'tijd niet sterk genoeg zijn om dat, wat het als rechtsherstel beschouwt, met de wapenen af te dwin gen De Duitse oorlogsindustrie is verr nietigd, de armoede, de honger, de on derlinge verdeeldheid maken dat het ge durende tientallen jaren weerloos zal zijn. En daarom is zeker niu het ogen blik gekomen waarop men trachten kan te redden wat te redden valt, en de geest van dit volk in de banen te lei den van een Europese cultuur. Voor- (Zie vervolg kolom vijf) zijn lijk SES5SSS5S5SS 16) Ze vertelden elkander, gedurende de lange uren van de dag, hun leven. Het waren niet van die bijzonder interes sante levens. Ze hadden geen opwin dende avonturen beleefd. Op de torpe deringen en bombardementen op zee na. Maar ze konden die ^met anders vertellen dan met zes of zeven woor den. Izzy vertelde graag van zijn huil in South Barre. Hij was ook nog zo jong, dat het geen wonder was dat hij met zijn gedachten steeds thuis was. In Kaapstad had hij voor zijn moeder, zijn vader, zijn broertje en z'n zusters elk iets moois gekocht. Voor iedere zus ter een armband. En een mes voor het broertje en voor vader een pijp. Maar dat alles lag nu ergens op de bodem van de South Atlantic, net als alle din gen van de mannen die op de „Zaan dam" gevaren hadden. Maar jaipner was het toch wel, vond Izzy. Iw? vertelde hoe hl) ontkomen was. Hij was juist aan het kaarten toen de torpedo het schip injoeg. In het water was hij mijnheer Maddox tegengeko men en nog een ander, een zekere Johny. Johny was een fijne kerel en Izzy hoopte dat hij het er levend had afgebracht. Zonder Johny zou Izzy hier niet op het raft zitten te vertellen. Want Izzy had zo lang in het water ge legen dat hij allang met het leven afge rekend had. Hij had veel zeewater bin nengekregen en dat was hem zeker naar z'n kop gestegen. Hij scheen ten minste geroepen te hebben dat hij siga retten en coca cola moest hebben. Wel, wie vraagt zo iets idioots als je midden in de South Atlantic drijft Een paar maal had hij er z'n buik vol van gehad en wilde hij zich lekker laten wegzinken. Het water was heerlijk zacht en week en als je maar zonk was je van alles af En Bazil Dominie Izzy wilde van alles af zijn. Op die ogen blikken greep Johny hem dan stevig vast, al was Johny zelf aan het eind van z'n krachten en hield hem boven water. Dat zou Izzy nooit kannen ver geten. Die nacht was toen voorbijgegaan. Hoe Izzy kon het niet vertellen. Vaag wist hij zich te herinneren dat zijn zwemvest op de duur verschrikke lijk zwaar geworden was en dat alles voor z'n ogen en in z'n hoofd door el kaar maalde. Hij dacht dat hij gek werd. Hij had honger, hij had dorst van het zoute water dat steeds naar binnen sloeg, hij was dodelijk moe en hij wilde maar slapen slapenslapen Niets anders dan slapen. Uren, dagenlang achter elkaar. Ja, Izzy had wel een jè&r achtereen willen slapen. En toen was het vlot gekomen, hetzelfde waarop ze hier nu zaten. Dat was een mirakel geweest. Onze Lieve Heer had hem dus nog niet willen la ten sterven. Behalve het vlot zag hij de haaien die om dat vlot zwierven. Hij dreef wat dichterbij, riep de mannen die hij zag, wat toe, en hij zag ineens dat een van hen mijnheer Maddox, zijn officier was. Hoe was het mogelijk, niet,? Midden in de Atlantici Ja, er ge beurden wonderlijke dingen op deze wereld. Dat had hij al veel eerder ge merkt. De haaien werden verjaagd door de mannen op dat raft en zo was Izzy er op gekomen. Meer dood dan levend, maar in elk geval levend. Hij had ge vraagd of ze wilden zoeken naar Johny, want Johny zou dat ook voor hém ge daan hebben. En Johny h d al zoveel voor hem gedaan. Die had het beetje leven, dat nog in hem was toen hij ronddreef, weten te behouden en zoiets zou Izzy nooit vergeten. Ze keken uit naar Johny, maar Johny werd niet ge vonden. Dat vond Izzy verschrikkelijk en hij treurde dagenlang over z'n vriend. Het bleef overdag heet. De zon was een plaag, die onbarmhartig zengd^ op de nauwelijks met lompen bedekte li chamen van de vijf mannen, wier won den, opgedaan door zeewater en zon, nauwelijks dicht waren. Zó heet was het die tweede week, dat overdag slechts 20 minuten door één man wacht ge daan kon worden. De anderen kropen dan onder het stuk zeildoek, om buiten het bereik te blijven van de moorden de hitte. 's-Nachts keek ieder van hen 2 uur uit. Dat uitkijken 's-nachts scheelde ook in de ruimte. Nu behoefde er tenminste niet één dwars over de anderen te lig gen, Ze vertelden hun verhalen, onder het zeil, boven het zeil. Alleen mijn heer Maddox wist zich weinig meer te herinneren van de vreselijke uren die hij in het water had doorgemaakt. Als bij er aan dacht rild* hij nog van ont- raUing. Zie je wat? vroegen de anderen soms aan den man die uitkeek. Dan schudde hij het hoofd. Nee, hij zag niets. De kim bleef een gesloten ring. Nooit werd die ring verbroken. Nooit was er een zeil, hen schoorsteen, een mast te bespeuren. Nooit ronkte er, overdag of 's-nachts, een vliegtuig over hen heen. En de tijd dróng. Er was nog een en kele cracker over, nog een paar maat jes lauw water en geen melk meer. Ze zagen het wel doch ze spraken er niet over. Ze werden mager en vaak leden ze hevige maagpijnen. Soms kromp een van hen ineen van kramp. Dan zuchtte hij (^jep en keek naar de kleine tank, waarin zich nog enkele liters water bevonden. De zon schroeide en huif tongen wa ren als hout zo droog. Ze loerden naar het water, alle vijf. Daarin zat de verlossing. Maar ze wis ten, dat ze er niet aan mochten komen. ,Maar de zon fwordt vervolgd!

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1