Sneeuw en ij s over heel Europa Hors cl' Oeuvre Jan Langedijk wint op de 500 en 5000 meter Bezwaren tegen het ontwerp ouder domsvoorziening VERZAMELEN! DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, W1ER1NGEN EN ANNA PAULOWNA 25 graden vorst in Oostenrijk ELFSTEDENTOCHT Gerbrandy zal antwoorden MÜ Van nabij en verre Nationale kampioenschappen lange baan Kranige prestatie! Deze week harde zeep! Qoldaten op weg naar de Oost VAN KLEFFENS GOUVERNEUR VAN TRIEST? Adres van het N.C.V. Prins Bernhard in Zwitserland IJ.H.N. roept: Zondag a.s. nieuwe dorpen- tocht Weerbericht Non-stop-praterij Nederland en het Duitse vraagstuk Van Meegeren onder de loupe -DE KWELLING BUREAU: Koningstraat W-W Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bljlsma WOENSDAG 8 JANUARI 1947. Voortzetting van de 79e JAARGANG No. 9466. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentles (..Juttertje»") tot 14 woorden Ts cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per Icwartaa t 3.—, per post t 1.8S H- ofdredacteur: M. H. E. Uyldert. Rayonredacteoren C. A Dekker» en W. Kok. Het vorstgebied breidde zich, zoals De Bilt gisteren meldde, in de afgelopen 24 uur niet verder uit. De begrenzing loopt nu ongeveer van Schotland langs de Ierse Zee door Midden-Frankrijk naar de Alpen en verder over Italië en Griekenland naar Turkije. Onder iiv vloed van, op dit moment weinig actieve storingen, viel langs de begrenzing van het vorstgebied op vele plaatsen sneeuw. In het Zuiden van ons land nam onder invloed van deze storingen, de bewol king tijdelijk toe, waardoor de vorst iets werd getemperd. Zo daalde de temperatuur ii> Maastricht (vliegveld Beek) niet verder dan tot 8 graden, in Vlissingen tot 5 graden onder nul. In het overige gedeelte van het land was de lucht licht bewolkt en kon de nach telijke uitstraling een nog verdere da ling van de temperatuur veroorzaken, mede tengevolge van het feit, dat door het tijdelijk afnemen van de depressie- activiteit de wind gedeeltelijk minder sterk werd. Gistermorgen om negen uur was de laagste temperauur die te Gro ningen (vliegveld Eelde), nl. 16 graden onder nul. Overal elders wees de ther mometer minstens 10 graden onder nul. Strenge winter in het buiten land. Ook in het buitenland komen nog »eer lage temperaturen voor, vooral in KOUDE EN SPORT. Tot mijn verwondering blijken er mensen te zijn, die zich er over beklagen, dat zij gedwon gen zijn bij tien of vijftien gra den vorst een kwartiertje tegen de straffe Oostenwind in te fiet sen of da* hun broodwinning meebrengt, dat zij op een toch tig spoorwegstationsperron een tien minuten moeten staan trap pelvoeten Ik weet natuurlijk wel, dat <Ut verre van prettig is, maar zoekt men dan in het le ven altijd alleen wat prettig is? Ik dacht juist van niet. Ik heb ondervonden, dat men er steeds op uit is om voor zijn pleizier het meest onpleizierige te doen dat men zich maar voorstellen kan. Men vindt het dan prettig alleen omdat men het vrijwillig doet. Onlust naar eigen keuze wordt als iets aangenaams ge accepteerd, ja gezocht Het 1» de dwang van buiten, die het tot een kwelling maakt Hoeveel mensen gaan niet kam peren in de zomervacantie. Zij kennen niets heerlijkers. Zij ver laten hun geriefelijke slaapkamer hun badkamer met stromend warm en koud water, hun gemak kelijk bed, gasfornuis enz, om te overnachten in een kleine tent te slapen op stroo, te koken in de open lucht op een spiritus- vlammetje, dat telkens uitwaait zich te wassen In een rubber bakje zo klein als een soepbord. En zij genieten, want het ls sportlef. Hoeveel Jonge mannen rennen en trappen niet iedere Zondag achter een voetbal, laten zich ln de modder buitelen, krijgen soms schoppen, die niet mooi meer zijn; en hoeveel tienduizenden staan daar Zondag op Zondag, soms in regen en wind, naar te kijken en hebben nog geld toe betaald? Als zij het voor huil broodwinning moesten doen zou den zij klagen, steen en been. De winterwind is doordringend koud, maar de schaatsenrijder laat zich niet afschrikken van steden- of dorpentocht en hij ge niet, alleen omdat hij vrij is in de keuze van de tocht, omdat de tocht hem niet als taak ls opge legd door 's levens nood Ik voor mij heb mij aange wend alle ongenoegelijke dingen die het leven nu eenmaal ople vert op te vatten als takken van sport Als de wind mijn adem bevriest, mijn vingers verstijft mijn oren afsnijdt, stei ik mij voor, dat ik voor mijn genoegen naar Marken rijd en als ik ln een volle tram half-dood wordt gedrukt, stel ik mij voor, dat ik rugbyvoetbal speel met een geestdriftig team En ik heb er mij altijd wèl bij bevonden. Een beetje verbeeldingskracht, lieve lezers, een beetje verbeeldings kracht KREEFT. de bergen van Joego-Slavië, waar plaatselijk 30 graden vorst werd ver meld, Behalve in het uiterste Westen van Duitsland waren de temperaturen in Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Polen over hei algemeen iets minder laag. In Oostenrijk vriest het echter nog zeer hard, plaatselijk in de dalen bij windstilte meer dan 25 graden. In de algemene luchtdrukverdeling komt nog steeds weinig verandering. Weliswaar neemt het Scandinavisch- Russische hogedrukgebied iets af, doch ook in het Middellandse Zeegebied daal de de luchtdruk nog iets, zodat de al gemene Oostelijke luchtbeweging over geheel Europa aanhoudt. Op de Oceaan ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die wederom in de richting van Ierland en de Golf van Biscaye trekt. Het bestuur van de elfstedenverenl- ging maakt het volgende bekend: Op Donderdag S Januari aanstaande zal wederom een elfstedentocht worden gehouden De route gaat langs de elf steden van Friesland en ls ZOO km lang Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen Er zal ln twee afde lingen gereden worden, nl wedstrijd en tocht, welke achtereenvolgens om 5,30 uur en vanaf 8 uur starten vanuit Leeuwarden Aan de wedstrijd mogen geen dames deelnemen De eindcontrole-wedstrijd wordt gesloten twee uur na aankomst van de winnaar De prijzen bestaan uitslui tend uit medailles De eindcontrole-tocht wordt gesloten om 24 uur Ieder die het eindpunt bereikt voor sluiting van zijn eindcontrole ontvangt het zilveren elfste- denkrulsje Naar wij vernemen, zal prof P S Ger brandy op Donderdag 9 Januari des avonds 9,45 uur over beide zenders een radiorede houden ter beantwoording van de officiële regeringsverklaring van Vrij dag jl De vorst is opnieuw ingetreden. Een (jszeilboot onderhoudt het verkeer tussen Marken en Volendam. AHt Langedijk zorgde gisteren tijdens de kampioenschappen op de lange baan te Kralingen (R'dam) voor de verrassing door in de 15de serie tegen Roos, die op de binnenbaan begon de prachtige tijd van 48,3 seconde te maken, waarmede hij tot op dat moment de snelste van de dag maakte. Roos dwong zijn tegenstander op het tweede rechte eind zijn uiterste krach ten in te sparaien en mede daardoor wist Langedijk, die op de binnenbaan moest eindigen, den sprinter Roos te slaan. Ook Egas noteerde in de volgende serie een uitstekenden tijd, 48,8, waar mede hij de tweede plaats bezette ach ter Langedijk In de 10de serie bezette van Wonde ren uit Warmenhuizen de eerste plaats in 53.2 sec. Kelderman, Broek in Wa terland werd tweede met 53.4 sec. 15de serie Langedijk, Oudkarspel, 48,3 sec. en Roos uit Amsterdam 48.9 sec. 16e serie: Egas uit Amsterdam, 48.8 sec. en Kareisen, Soestdijk. Langedijk wint beide afstanden. Wij vernemen nader de uitslag van de 5000 m„ welke luidt: 1 Langedijk 9,18,8; 2 Keyzer 9,22,2; 3 Verbissen 9.23,2, 4. Strijbis 9 24,8, 5. C. Broekman 9.34,6, 6. Zwanenburg 9.35,4, 7. Havekotte 9.36,5, 8- Scheer 9 38,3, 9. Muts 9.38.4, 10. van Hoorn 9.40,3, 11. Egas 9.41,5, 12. Buy en 9.44, 13. van Wonderen 9.44,5, 14. van Dorp 9.46,9. De stand na de eerste dag, dus nadat 500 en 5000 m. gereden zijn, luidt: 1. Langedijk 104,180 punten; 2 Verbiesen 106.620, 3. Havekotte 106,850, 4. Egas 106,950, 5. Strijbis 107,480, 6. Buyen 107,700, 7. Keyzer 107,720, 8. Scheer 108,130, 9. Bieed 108,260 en 10. Jonker 108-700. Naar wjj vernemen zal deze week een bon worden aangewezen voor 250 gram harde zeep. Tevens zal op de E-kaart voor babies een extra-bon worden aangewezen, waarop 90 gram toiletzeep zal worden .verstrekt. „Oranje" arriveerde 5 Januari te Port Saïd. „Tegelberg" met eerste reg. ver kenningstroepen 7 Jan. uit A'dam vertrokken. „Kota Ingen" vertrok 4 Jan. uit Batavia naar Ned. met gewonde en zieke militairen. Naar de West. Het Detachement West-Indië, gele gerd aan de Westerweg te Alkmaar, vertrekt 30 Januari a.s. per m.s- „Bloemfontein" naar de West. Aan komst Paramaribo 10 Febr. a.s.; Willemstad 14 Febr. a.s. Paludrine, een nieuw Britsch ge neesmiddel tegen Malaria, heeft bij toe passing in de stad Victoria (Australië) in ruim 99 procent van de 3,172 behan delde gevallen genezing gebracht De hevige wind, die in het oosten van België met de koudegolf gepaard ging, heeft talloze bomen geveld en de electrische draden van de spoorweg Spa- Luik afgebroken Mrs Peggy Thomas oud 29 jaar, moe der van drie kinderen, heeft te Bridgend (Wales) een vierling gekregen Het vier tal, dat uit 2 Jongens en 2 meisjes be staat, maakt het voorlopig best In Den Haag zullen met ingang van heden 22.000 sinaasappelen worden verkocht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Ned. Rode Kruis. De politie te Amsterdam heeft een waarschuwing tot het publiek gericht in verband met het ontstellend grote aan tal diefstallen uit onbeheerd staande auto's. De woning van mevr. J> Smulders, burgemeesteresse van Middelbeers (Bra bant) is Maandagavond door een felle brand geheel in de as gelegd. Volgens welingelichte kringen zal de zitting van de Veiligheidsraad, welke vandaag gehouden wordt, gewijd aan zijn de bestudering van het verzoek tot ra tificatie van de overeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken Inzake de grenzen, het statuut en het bestuur van het gebied Triest De kwestie van de benoeming van een gouverneur voor Triest heeft reeds verscheidene reacties uitgelokt Verschillende namen worden ln ver band hiermede genoemd, voornamelijk die van mi Van Kleffens, Fiorello La- guardla en Pablo Azcarate, voormalig ambassadeur van Spanje te Londen DOODSTRAF VOOR JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS. De auditeur-militair bij de krijgsraad te Makassar heeft Zaterdag de doodstraf geëist tegen de Japanse oorlogsmisdadi gers Yoshida Tomosao, Notomi Sueo, Kakoi Masaki en luitejiant Asao. Tegen Teraoka werd 12 jaar geëist en tegen Ishikawa Kimitaro 6 jaar. Dezer dagen is door het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakver. bond een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betreffende het bi) de Kamer inge diende wetsontwerp, houdende een noodregeling ouderdomsvoorziening. In dit adres wordt o m. gezegd, dat „het eerste bezwaar is, dat bij ongewijzigde aanvaarding van dit wetsontwerp de arbeider, die heel zijn leven lang ge werkt heeft, als een armlastige zal worden behandeld. De aanvrager van een ouderdomsuitkering zal zich moe ten onderwerpen aan een hem verne derend onderzoek naar leefwijze, be zittingen en inkomsten. Vooral in de kleinere gemeenten zul len de betrokkenen dit als zeer pijnlijk voelen. Door dit ontwerp wordt de ar beider, die in het verleden heeft ge spaard en naar de mate van zijn krach ten heeft gezorgd voor de oude dag principieel niet anders behandeld dan üengene, die niet voor de toekomst heeft gezorgd". Het tweede bezwaar van het C.N.V is, „dat aanvaarding van het ontwerp in zijn huidige vorm de tot standkoming van bedrijfs- en ondernemingspensioen fondsen ernstig zal belemmeren". Het is duidelijk, zo wordt verder be toogd, dat onder deze omstandigheden ook bij den arbeider de lust bedenke lijk zal verminderen om zich grote of fers te getroosten voor de opbouw van ondernemings- en bedrijfspensioenfond sen". Aan de verzekeringsgedachte wordt ZKH prins Bernhard, die juist herstel lende is van een lichte griep, heeft zich gisteren in gezelschap van zijn broer Aschwin met zijn eigen vliegtuig naar Zwitserland begeven, om in de omgeving van Genevé tevens genezing te zoeken voor de maagstoornissen, waaraan hij reeds enige tijd lijdende is De prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn Prine Bernhard is, later vergezeld van zijn broer Aschwin, op het vlieg veld Cointrin bij Genève aangekomen. LONDENSE PAARDEN VERKOUDEN. 1090 Londense paarden lijden op het ogenblik aan influenza Zij moeten in lakens gewikkeld in da stal blijven en volgens de stalknechten hoesten, niezen en bibberen zij als mensen. aldus adressant een zware slag toege bracht. Naar het oordeel van het C.N.V. is een betere en voor de arbeiders gun stiger regeling zeer wel mogelijk en op korte termijn uitvoerbaar: in de eerste plaats zullen de uit bedrijfs- en onder nemingsfondsen verkregen pensioenen volledig buiten beschouwing moeten blijven bij de vaststelling der uitkerin gen en in de tweede plaats zullen de renten ingevolge de invaliditeits- en ouderdomswet belangrijk moeten wor den verhoogd, niet alleen voor de oude arbeiders, b.v. tot 12 per persoon per week, doch ook voor weduwen en wezen, voor welke in het onderhavige ontwerp in het geheel geen voorziening wordt getroffen. Voorts zullen de weduwen een onmiddellijk ingaande rente moeten ont vangen. De strenge winter heeft onze vaarten en kanalen opnieuw gekluisterd en de leek denkt, dat het ijs nu overal wel betrouwbaar is, omdat deze tweede winter veel strenger is dan de eerste. Men zij echter voorzichig, want bij de bruggen en de smalle boezemwateren blijft het ook op het ogenblik gevaarlijk. De harde Oostenwind heeft daar het wa ter opengehouden en hoewel dit in de laatste nachten wel is dicht gevroren kan de betrekkelijk dunne ijslaag de rijders nog niet houden. Hetzelfde ls het geval daar, waar de grote plassen en meren hun aanknopings punt vinden met de uitwateringsvaarten en boerensloten. Alle ijsclubs .van de IJ. H. N zijn echter met man en macht aan het werk en thans zijn practisch alle gevaarlijke pun ten afgezet En zo kan thans zonder ge vaar mits men op de banen blijft de beroemde tocht naar Marken over da Gouwzee worden ondernomen; zowel uit de Zaanstreek als Purmer- AANHOUDENDE VORST. Aanvankelijk nog iets verder af nemende, doch later weer toene mende wind uit Oostelijke rich ting. Enkele overdrijvende wolken velden, vrijwel overal droog weer. In de nacht, vooral in het Noord oosten van het land, strenge vorst, overdag strenge tot matige vorst. ZON EN MAAN- 9 Jan-: Zon op: 8,06. Onder: 16,08. Maan op: 19,05. Onder: 10,08. Uit protest tegen senator Bilbo, die beschuldigd werd van intimi datie van kiezers en het aannemen van steekpenningen, hadden de republikeinse leden van de Ameri kaanse senaat besloten nonstop redevoeringen te houden, teneinde door een ononderbroken zitting de „veldslag voor Bilbo", die door de democraten gevoerd wordt te be ëindigen. Senator Bilbo, die open lijk anti-semiet is, gekant tegen de negers en voormalig lid van de Ku Klux Klan (anti-kleurlingen or ganisatie), zou het lynchen van negers verdedigd hebben. Vóór de oorlog had hij lof over Hitier en Mu8solini vanwege hun optreden ter beveiliging van het ras. Hij is democraat uit de staat Mississippi en wordt door de democratische senatoren verdedigd. Nadat deze nonstop redevoeringen vijf uren geduurd hadden, heeft de senaat eenstemmig besloten Bilbo van zijn zetel te weren, doch hem toe te staan, zijn salaris als senator ad 15.000 dollar per jaar te toucheren. end, Hoorn en Alkmaar om slechts enke le hoofdplaatsen te noemen. In het Iilperveld en Waterland zijn allo banen uitgezet; in de andere gebieden rijdt men volgens de aanwijzingen op het ijs. Toertocht voor as. Zondag. Terwijl men dan van heden af te kust en te keur kan gaan in geheel Noord- Holland, roept de IJ H N de liefhebber» op voor Zondag a.s. voor een weer spe ciale Oud-West Frieslandtocht, over 110 km met diverse startplaatsen, terwijl daarnaast kleinere tochten gemaakt kun nen worden vanuit Alkmaar, Schager- brug en Kolhorn over 55 km, vanuit Hoorn, Medemblik en Enkhuizen over 7C km. en vanuit Purmerend over 130 en 75 km Vanuit Alkmaar ls er bovendien de wedstrijdtocht over 110 km om de Oud- West-Friesland wisselbeker, die twee maal achter elkaar of driemaal in het geheel gewonnen moet worden. Ten slotte, wat Noord-Holland boven het IJ betreft, organiseert de IJ H N Zendag eveneens een Zaanse molen- en merentocht met startplaats Zaandam De route is als volgt: Zaandam, Kalf, Jisp, Knollendam, Uitgeest, Krommenie. Westzaan, Zaandam (35 km.) en Zaan dam, Hp, Ilpendam, Purmerend, Neck. Jisp, Knollendam, Uitgeest, Krommenie, Westzaan, Zaandam (55 km). Naar het ANP verneemt, zal He ministerraad vandaag in een speciale zitting bijeenkomen ter behandeling van het Duitse vraagstuk. In deze vergadering zal rapport worden uit gebracht van de werkzaamheden der interdepartementale commissie welke He aspecten van het Duitse vraagstuk in den brede aan een onderzoek heeft onderworpen. Vijf experts onderzoeken thans in het laboratorium van het ministerie van Justitie natuurwetenschappelijk acht schilderijen, die door den Neder landsen schilder Han van Meegeren vervaardigd' zouden zijn. Het zijn zes doeken, die door van Meegeren onder den naam van den 17den eeuwsen schilder Vermeer „aan het licht" wer den gebracht en twee werken, die worden toegeschreven aan Pieter de Hoogh, doch ook door van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Verwacht wordt, dat het onderzoek verscheidene dagen zal duren. De re sultaten van deze wetenschappelijke conferentie worden strikt geheim ge houden, aangezien het onderzoek ge schiedt ten behoeve van het verval- schingsproces, dat tegen Han van Meegeren voor de Amsterdamse recht bank loopt. 17) Het water in die kleine tank werd hun een kwelling. Alle uren van de dag waren vervuld van dat schamele beetje lauw water. Het beheerste iedere ge dachte, het vulde hun dromen onder het groezelig zeil, het deed een gru welijke hebzucht ontstaan in hun har ten, het werd het begin en het einde van iedere gedachte. Ze leden dorst en toch durfden ze geen mondje water meer te nemen .omdat ze wisten dat tussen hun redding en hun dood al leen die paar liter lauw water in de tank stonden. Maar het was een kwelling, die naar mate de dagen voorbijgingen en er geen mast van een schip aan de kim opdoemde .heviger, intenser, onverdra- gelijker werd. Toen kwam de nacht dat een van hen zo droomde van dat watfer, dat hij overeind kroop en zich naar de tank overboog. Hij deed de kraan open en voelde toen het lauwe water op zijn verdroogde lippen. Hij wilde slik ken en toen schopte hij tegen de tank. De anderen richtten zich op, als het ware tegelijk geëlectrificeerd door dat geluid waarop ze allen hadden liggen wachten. De man die wilde drinken werd terugetrokken en er werd met hem gevochten. Gesproken werd er niet. Dit tafreel droeg een luguber karakter. Deze vijf mannen, op dat stuk levensruimte van 2K bij 2meter, die elkaar beloer den en nu de eerste ontdekt hadden die een ogenblik zwak geworden was, om dat hij de dorst niet kon vergeten, dat moordende gevoel van behoefte naar één mondvol water. Ze lieten zich terugvallen, moe en uitgeput van de lichaamsbeweging. Grommend legden zij zich weer neer, sloten hun ogen. Maar ze bespiedden, van achter hun oogharen, de bewegin gen van elk der anderen. Het gebeurde niet éénmaal. Het ta freel herhaalde zich. Iedere nacht was er wel één die probeerde een mond water te bemachtigen. Maar de ande ren waakten over de tank zoals leven den waken over het ding, dat hen van de dood moet redden. En dat ding heette op het vlot: water. Overdag werd er niet over gesproken. Dan zaten ze bij elkaar. Ze keken naar de einder, in de hoop, dat die toch ééns verbroken moest worden. De eerste weken gingen voorbij en het leek hen of ze al jaren vereend waren op het vlot. Ze vermagerden. Hun haar groeide snel en de mannen kregen een wild uiterlijk. En de honger pijnigde hen ieder uur van de dag. Nico, de Vlaardinger, was een zoon van vissers. Met z'n veertiende jaar was hij id de breeveertien opgestuurd. Hij moest visser worden, net als de an deren. Maar toen de oorlog .kwam vluchtte hij naar de landen, waar geen Duitse hiel drukte. Zo kwam hij op de vloot der vrije volken en hij voer op vele schepen. Hij vertelde ervan. Van zi)n wonderlijke belevenissen. Veel te wonderlijk voor zo'n kleinen matroos. Hij kende het leven als een volslagen zeeman en hij had meer van de wereld gezien dan menig bevaren matroos. Ja, Nico Hoogendam mocht er zijn. Het weer bleef mooi. Tè mooi .Want ze verlangden naar een regenbui, die de watervoorraad zou aanvullen. Een bui, dat betekende water. Dat betekende dat ze eenmaal konden drinken, net zo veel en net zo lang als ze wilden. Het werd een obsessie, die bui. Maar hij kwam niet, hoewel de natte moesson toch zeer nabij moest zijn. Ze hielden er rekening mee dat het ruw weer kon worden. Daarvoor had den ze met zeildoek een opstaande rand gemaakt langs de vier zijden van het vlot. Om het water, dat over hen heen zou kunnen slaan, tegen te hou den. Het zeildoek had nog geen dienst gedaan en ze hoopten dat dit ook nooit nodig zou zijn. Maar toen kwam de avond, dat de hemel betrok en de wind opstak. Hij maakte de zee roerig en de deining werd veel korter dan gedurende de da gen ervoor. De vijf mannen kropen te gen elkaar en hoopten dat het vlot het zou houden. Donker was de hemel. Er waren geen sterren. Soms, een heel enkele maal, gloorde wat licht tussen de lappen deken, die de hemel nu geworden wai, door. Zou er regen komen? vroeg Izzy. Wellicht komt er nu regen zei Beasley. Regen regen regen zucht ten de anderen. Het vlot werd heen en weer gewor pen. Van de ene deiningsgolf op de andere. Een armzalige speelbal van die golven, een onuitsprekelijk klein ding, een belachelijk brokje niets in de eeuwigheid van de South Atlantic. (wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1