De stem van den Omroeper \CHANTAGET| Onze puzzlehoek Wij spelen Bridge Een kwartier in het „zweethokje"' Den Bosch bereidt zich voor op Carnaval Maaltijd voor elke dag Wij luisteren naar Wij kunnen een mensen leven redden Onze Verjaarskalender De rode neus FEUILLETON (Vfan onzen specialen verslaggever) „Wat een vervelende stem heeft die man toch! Hoor, hij maakt nog een iout ook. Dat moet zo niet wor den uitgesproken. En hoorde je, dat hij even wachtte voor dat moeilijke woord? Hij wist natuurlijk niet hoe hij er mee aan moest". De critiek op den omroeper bij de radio. Inderdaad, soms zeer juist. Maar nooit mag worden vergeten, hoeveel fouten wij zelf met spreken maken, hoeveel moeilijke woorden wij vermoorden. En hoe groot het omroepersprobleem bij de radio is. De Verenigingen, die adveitenties plaatsen, waarin adspirant-omroepers worden opgeroepen zich te melden, zijn blij als zij uit de meer dan dui zend sollicitaties twee of drie ge schikte mensen vinden. Een probleem dat bij de uitbreiding van de radio uitzendingen urgent is. Dit deelde een der omroepleiders ons mede, toen wij in de gelegenheid waren een test mee te maken. „Beheerst U Uw Engels en Frans goed?" werd een candidaat gevraagd. „Na de Engelse en Canadese perio- ée denk ik dat van Engels wel", zei hij. „En... tja... Frans heb ik op de HBS gehad". „Goed leest U dit dan even door" en drie velletjes met een Nederlandse, een Engelse en een Franse tekst wer den hem in de hand gedrukt. Woorden, die hem koude rillingen bezorgden, evenredig aan de thermometerstand van het begin van deze week. Even later werd hij een kamertje binnengeleid. „U kunt direct spreken", zei men hem en daar zat hij alleen met de mi crofoon voor zich. Verder stilte en een enkel rood en groen lichtje. Even keek hij hulpeloos om zich heen. Zou hij nu beginnen? Nog even wachten... nu dan maar neen nu, vooruit. Hij struikelde natuurlijk over een Engels woord, dat wij ook even in een oogopslag hadden gezien en heel las tig vinden. Toen hoorden wij hem hak kelen. „O, neen,eh ik eh Plotseling besefte hij schijnbaar zijn situatie weer en ging plompverloren door. (Welke critiek zou er in de huis kamers zijn uitgeoefend). Dan nog even een omroepbericht. Hij moest zich nu wel ellendig voelen, want daar stonden expres aangegeven fout jes in, die hij lang niet alle verbeter de. Want als er een bericht op het laat ste moment binnen komt, ongecorri geerd, moet de omroeper met de eerste oogopslag hierin de fouten weten te vinden. Toen hij klaar was, hoorde hij niet onze kritiek, ,,'t Ging goed, hoor", zei den wij troostend en toen voelde hij het wel. En voor ons zelf dachten wij: „Wat een lelijke uitspraak. Wat een a. En die slissende s. Trouwens, zijn En gels is sof. De Canadezen hadden voor hem nog maar wat langer moeten blij ven „Er is nog wel wat te schaven", zei degene, die hem in het „zweetka mertje" had geduwd, tegen hem. „Nu nog een paar vragen. U hebt een be hoorlijke opleiding, maar heeft U al gemene belangstelling „Weet U iets af van de wereldpro blemen, van muziek, dans, toneel, ko nijnen, koeien, raspaarden, distributie artikelen, babyuitzetten Wij zijn gevlucht en hebben ons voor genomen nooit meer critisch te zijn ten aanzien van een radio-omroeper. Want dat is er werkelijk één uit duizenden! Puzzle 15. Welk getal? Uit de gegevens slaagden velen er ge. makkelijk in te vinden, dat het bedoelde getal van vier cijfers was: 7839. Na loting onder de goede oplossers is ditmaal de wekelijkse prijs van 5. ten deel gevallen aan den heer A. Mo lenaar, Molenstraat C 54 te Schagen (N.-H.) Deze prijs zal worden toegezonden. Nu volgt de nieuwe puzzle: De opjos- singen hiervan moeten vóór Donderdag 16 Januari in het bezit zijn van de redactie van uw courant. Oplossingen liefst zoveel mogelijk op briefkaarten. Puzzle 16. Een lettergreeppuzzle. Van de 58 hieronder gegeven lettergre. pen kunnen de 21 woorden gevormd worden, die voldoen aan de verder ge geven omschrijvingen. Heeft men de be doelde woorden in de aangegeven volg orde onder elkaar staan, dan vormen de letters van één der verticale rijen een geschiedkundige gebeurtenis. Lettergrepen. a a bi bui da de de de de de der der der ders di di don drie du el em 8a ger hand heid kant kin kris la land le ling l0S lu lijk lijk ma man mant men pen pen pie pre ring see stal tal ter ter teur tie tijn va vlie vre zin zon. Omschrijvingen. 1. ergens anders; 2. Deens eiland; 3 prachtig glas; 4. iets dat gauw gevuld is; 5, geeft 's zomers opfrissing; 6 do mmee; 7. plaats in Drente; 8, dient om op te zitten; 9. eigenschap der Holland se huismoeders' 10. vissersvaartuig; 11 waardevermindering; 12. kostbaar klein ood; 13. uurwerk; 14. direct; 15 waar ieder dankbaar voor is; 16. vreemd mens; 17. schuldenaar; 18. vloeistof; 19. hoge bergplaats; 20 soort vis; 21 plaats in Spanje. Welke woorden en welke geschied kundige gebeurtenis zijn bedoeld? Dit jaar zullen de vastenavonddagen gehouden worden op 16, 17 en 16 Febr De Bosse Carnavalsclubs ^.ij n reeds bezig met de voorbereidingen voor het feest, dat sedert zovele jaren als eentraditio neel en karakteristiek volksfeest kan worden aangemerkt. Alle verenigingen hebben bereids haar medewerking toe gezegd om te komen tot een grote car navalsoptocht. De „Oeteldonkse Club" heeft aan prijzen reeds een bedrag van ongeveer f 1-500,— toegezegd voor praal wagens en groepen. Zondag: Zo mogelijk weer wat soep van afge. trokken soepbeenderen, zeef dit nat en voeg er nog wat bij, vier bouillonblok jes, en den inhoud van een blikje toma- tempurée, vermicelli en twee laurier blaadjes. Laat dit alles een klein uur zachtjes doorkoken. Vlees van den dag met gestoofde pe ren en gekookte aardappels. Chocoadepudding uit een pakje toe. ZONDAG. HILVERSUM I, 8, 13, 22 Nieuws. 8.15 NCRV. Van man tot man. 10.15 KRO. Hoogmis. 12.15 In 't Boeckhuys- 12.30 Lunchconcert. 14.15 De verraderspoort, Luisterspel. 16 Vioolconcert. 16.30 Zie- kenlof. 17 NCRV.-kerkdienst- 19 Ge wijde muziek. 19.48 KRO. Jeugdleiders in Het conftjten van de schillen Met een scherp mesje de witte velletjes van de schillen verwijderen Het oranje WAT DOET MET DE SCHILLEN? We krijgen weer sinaasappelen en ci troenen, en wij en de kindem genietee van dat heerlijke vitaminenrijke fruit Maar wat doet U eigenlijk met de schll- T t ilen? Weet U, dat er heel wat heerlijkhe- ae sport. 20.55 Luisterspel. 22.35 Dom- i den van .,get>rouwen" kunnen worden? stad Strijkkwartet. 23.10 Disco-show. HILVERSUM II. 8, 13, 18, 20, 23 Nieuws. 8.45 VARA. Zondagmorgen melodieën. 9.30 Men vraagt, en wij draaien. 10.55 In de tuil» der poëzie 12.30 De Zondagclub. 12.40 Vrouwen koor. 14.05 Boekenhalfuur. 19 Studio- dienst. 20.45 Hersengymnastiek. 21.35 Dombey en Zoon (hoorspel). 22.10 Volks herstel. 23.45 Nocturne. MAANDAG. HILVERSUM I. 7, 8, 13, 19, 20, 22 Nieuws. 8 30 NCRV Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 13.15 Orgelconcert. 15.15 Vioolrecital. 18 15 Sportpraatje. -19.15 Onder de leeslamp. 20.08 Volkszang. 21.05 Ned, Strijkorkest. 22.30 Harriet' Cohen, piano. 23 Avondmelodieën. HILVERSUM II. 7, 8, 13, 18, 20, 23 Nieuws. 9 RNIO. Hongaarse orkestmu ziek. 10 VPRO Morgenwijding. 10.20 VARA. De Regenboog 11.30 „Arie Bom barie". 12.35 Harmonie-muziek. 14.30 Voor de Vrouw. 16.30 Voor de jeugd 19 Bariton en piano 19.45 „Sweet en Swir*g". 20.15 Omroeporkest. 21.15 Volks verhaal 21.45 Gevarieerd programma. HERUITZENDING RADIOLUISTERWED STRIJD Het Landelijk Bureau van Ned Volks herstel verzoekt ons te willen mededelen dat Dinsdag 14 Januari van 31,30—22,19 u over Hilversum I een heruitzending 7.al plaats vinden van de radloluisterwed- strijd: „Welke tak van sport zag het Kerstmannetje?" deel van de schil in dunne reepjes snij den In een Jampot een laagje suiker van plm cm dikte doen, hierop een hun laagje gesnipperde schillen leggen ea daarop weer suiker Op deze manier wordt de gehele pot gevuld De pot goed afsluiten Zowel de suiker als de schil letjes kunnen ln allerlei gerechten wor den verwerkt Het drogen van de schillen Het oranje deel van de schil doet men in een matig verwarmde oven, waarvan de deur plm 15 cm open staat, of bij de kachel zachtjes drogen De schillen zo, of tot poeder gemalen, ln 'n gesloten trom mel of pot bewaren help je mee? Wist Je, dat met 1 millioen post zegels een mensenleven gered kan worden? „Ja", hoor ik je al zeggen. „Daar noem je wat op. Met honderddui zend gulden kun je Iemand rflk maken ook. Hoe komt iemand aan zoveel postzegels?" Dat is 't hem juist. Alléén kun je zo'n aantal nooit opbrengen. Daarente gen: wanneer je zoiets met z'n allen doet, ben je gauw klaar. Een Heldere vriendinnetje weet een longpatiënt, die, wanneer er een mil lioen postzegels bijeen zijn. in Zwitser- Een der dagen van de vorige week ben ik, toevallig, getuige ge weest van een even merkwaardig als sensationeel gebeuren ln één Her drukste en gezelligste hoofd stedelijke straten, de Reguiliers- breestraat. Het was in de namiddag dat ik met de tram voorbijkwam en mijn oog plotseling getrokken wer<j door een machtige menigte burgers, die samendromden op het trottoir. Ik zou een slecht Amsterdammer ge weest zijn (zelfs een slechte import- Amsterdammer) als ik niet ter stond was uitgestapt, teneinde mij persoonlijk te overtuigen van 'dat gene wat zich daar op klaarlichte dag aan het afspelen was. Er waren vele honderden vrouwen, er waren honderden mannen en er waren en kele honderden kinderen. Waar die allemaal zo ineens vandaan geko men waren is een raadsel, doch in leder geval wéren ze er. Trouwens, het was de moeite waard en het is toch maar alleen ln het heerlflck Amsterdam dat. men datgene kan beleven wat lk daar die middag meemaakte. Ik geef U namelijk te raden wat de oorzaak was van deze enorme mensen menigte die daar samendromde mid den op de dag. Maar ge zült het niet raden. Ge zoudt kunnen menen dat er een kind was overreden door een dier gestroom lijnde snobben-auto's uit Amerika die we tegen onze dure deviezen ruilen, of dat een oud krantenmoedertje door een toeval was overvallen. Misschien zoudt ge denken dat er een bende zwarte jongens opgepikt werd door onze naar stig speurende crisis-ambtenaren. Of dat een der zebra's van circus Knie de gestreepte benen genomen had. Of misschien vermoedt U dat er een man was die sigaretten zonder bon ver kocht of misschien wel linksgeweven dameskousen. Ook was het geen bul letin voor een krantenbureau dat me dedeelde dat er eindelijk een politicus gevonden was die, op zoek naar de vrede, deze inderdaad gevonden had. Het was geen uit een kamp ontvluchte landwachter noch een ontslagen NSB- er dier door zijn voormalige buren af gerost werd. Het was niet de heer Lieftinck, die kwam vertellen dat de goeden nu eenmaal met de kwaden mee moeten bloeden doch dat de eersten hun geld weer terug zullen krijgen. Het was noch Snip en Snap, noch Peter Pech, noch Corrie Vonk en Wim Kan die grapjes verkochten over het koude weer en het was ook het Kerstmanne tje niet of Sinterklaas, die zich verlaat hadden. Er was geen ruit ingegooid door een straat-extremist en het was geen debat tussen een aanhanger van de Partij van de Vrijheid met een lid van de Partij van de Arbeid. Het wa ren geen communisten, geen anarchis ten en geen Eenheidsvakcentralislen Het waren ook geen propagandisten van de Getuigen van Jehova die bij het Amsterdamse mensdom kwamen informeren of het wel bereid te ster ven was, en er was ook geen knaapje gekidnapt. Het was zelfs geen huis dat een minuut geleden te huur aangeboden was, het was Van Meegeren niet die stond te beweren dat hij, en niet Rem- branöt, de Nachtwacht schoongemaakt had, en het was nog minder een col porteur van gratis kaartjes voor de bioscoop. Ge kunt na al deze mogelijkheden er nog diverse opperen, maar ge zult steeos verkeerd opperen. Want het was geen verloofd jaartje dat elkaar op weg naar het stadhuis reeds de bons gaf en ook geen arm jongetje dat onT der een trottoirtegel een schat van honderd gouden tientjes gevonden had Het was geen vermomde Nazi-spión en het was zelfs Hitier niet. van wien be weerd wordt dat hij heus wel weer zal opduiken, vandaag of morgen. Het was niet de Amsteraamse huismoeder die niet wist wat ze met al haar vlees bonnen moet aanvangen en het was ook niet de Koningin, omdat iedereen hier tegen den ander gezegd heeft dat ze die ongemoeid zullen laten als er gewinkeld wordt. En het was ook nie mand uit het gevolg van de Lands vrouwe. Het was geqn buitenlandse beroemd heid. Noch Churehill, noch Charles Trenet, noch de Prins van Wales met zijn amour, noch Molotov, een „stadje" pikkend met dln heer Gerbrandy. Er was geen gevel in puin gestort en er was geen fakir aan het werk. Het was geen telepaath, geen boeienkoning, geen Jan Klaassen-spel en geen straat prediker. Het was geen sandwichman wiens bord berichtte dat iedere Ne derlander met ingang van morgen zijn bankbiljetten van tien gulden kan gaan inwisselen voor gouden tienties en het was zelfs niet meneer Rodrijfues Lopez. U weet wel, de hoofdredacteur van de Ochtendpost, die kwam ver tellen dat Van Mook achteraf tóch een achtenswaardig man is. Het was dit alles niet. Ik zou U nog duizend dingen kunnen vertellen die het evenmin waren doch ik vrees ver velend en langdradig te worden. En daarom ga ik U vertellen wat het dan wél was. Nogmaals: ge raadt het ln geen duizend jaren. Al die honderden en honderden Am sterdammers s-onden tezamen "enakt In een nijpende kou. met pimpelpaars» wangen en half-afeedorde handen, om een kaartie voor de Cineac te halen, waar voor het eerst sedert zes jaren draaide Popeyel ANTHONY VAN KAMPEN- land kan gaan kuren. Doch er zijn pas 400,000 zegels binnen Nu heb ik een voorstel: Wij, gezonde jongens en meisjes gaan zorgen, dat de rest er komt. Meer dan 20,000 jongeren lezen onze hoek. Als ieder nu 30 gebruikte postzegels bij een ziet te krijgen, zijn we klaar. Ik zal het begin maken, door nog vandaag de postzegels, die ik van jullie brieven voor de tekenwedstrijd heb gehaald, af te sturen naar Johanna de Heer, Stern- straat 52, Den Helder. Wie volgt? Met deze kleine goede daad kun je een mensenleven redden! We maken Jam De schillen van 4 sinaasappels of ci troenen, twee koppen water, 1'/» etelepel aardappelmeel, suiker naar smaak, wat citroenpoeder De schillen van de witte vellen ontdoen, ln repen snijden en deze fijn hakken Da gehakte schillen met het water opzetten tot ze zacht zijn Het vocht binden met aardappelmeel en naar smaak suiker en citroenpoeder toevoegen De Jam koud la ten worden en in Jampotjes doen Deze Jam ls een week houdbaar Wanneer wij een langer houdbare Jam willen maken, moeten we drie kopjes water gebruiken en driekwart van het gewicht dat schillen en vocht opbrengen aan suiker toevoegen Dit echter, nadat de schillen zacht gekookt en ook weer zeer fijn gehakt zijn Het mengsel moet nu zolang Inkoken, totdat een druppel, die U op een koud bord laat vallen enigszins stijf wordt 2—3 theelepels citroenpoeder door deze massa mengen, de Jam in goed gesloten potjes doen en dan maar smullen van deze bonloze jam Deze week waren jarig: 6 Januari: Elly Tuinstra. 8 Januari: Piet Rijke. 9 Januari: Ginie Wanrooy. 10 Januari: Siemen Waterdrager. Van harte gefeliciteerd! Roder dan zijn wollen wantjes ls de neus van kleine Piet „Rood met pimpelpaarse randjes", Plagen hem twee stoute klantjes, „Goed, dat je het zelf niet ziet".... Pietje lacht wat om dat plagen „Kijk maar naar je eigen, maats.... Ik tan best een grap verdragen 'k Ga een reuze kansje wagen Straks ben lk eerste op de schaats Ik zal rijden als de beste •k Weet al, wie het wint, mijn vrind Van het Oosten «naar het Westen Zal ik rijden als de beste Met mijn neusje in de wind...." STEN Elegant Deze mantel geeft een zeer apart ef fect Het rugpafld wordt versierd met Perslaner en vertoont een grappig „schootje" De rok is zeer wijd genomen en valt in plooien Waar deze mode een aanslag is op onze textielkaart, zullen vele dames zich liever bij de strakke rok houden, hetgeen aan dit model beslist 1 geen afbreuk zal doen VI. Probleempje vorige rubriek. Allereerst onze opgave uit rubriek V. Zuid was aan slag en moest sans spe lende zes van de zeven slagen maken. De kaartverdeling was als volgt: 3 boer-6 boer-8-5 S. 5 H- hepr-3 R. 9—1f KI. 10-2 vrouw-10 vrouw-5-4 s. H. R Kl s. 9—7 H. 9 R. 6-3-2 Kl- boer S. H. R. Kl heer-3 Zuid begint met harten 5 te spelen W. de 9 en N. de boer. Er zijn voor Oost nu twee mogelijkheden: a, hij neemt met de heer; b. hij speelt de 3 bij. a. Als Oost met den heer neemt, kan 62) door J. S FLÏTCHER. Eldrick knikte en keerde zich tot Byner. t Is beter u even in te lichten", zei hij. „Whitecliffe is een buurtschap een klein eindje van de stad af in de heu vels gelegen en vlak bij de vroegere beroemde steengroeven. De Groene Kan, waarvan onze vriend hier de waard is, is een antieke herberg aan de weg gelegen. Het is een bekende pleisterplaats voor wandelaars, Zon- dags, niet, mijnheer Pickard?" „Juist, mijnheer", antwoordde de waard. „Het is een mooie wandeling heen en terug. En zo kwam die mijn heer Parrawhite ook eens binnenlo pen, ook op een Zondag. Toen kwam hij later meer hij wandelde dan over de heuvels naar Whitecliffe en bleef een "«tie voor zijn plezier. Nou, mijnheer tldrick, u weet heel goed, dat die mijn heer Parrawhite praten kon, hij was wat ]e noemt, van de tongriem gesne- j praatte veel met mijn, om dat hij zo vaak kwam, soms op week- dage ook. En hij vertelde mijn, dat hij veel ondervinding had op het gebied van wedrenne. paarde en zo, of het waar was of niet, dat kan ik niet zeg ge „Waar genoeg," viel Eldrick hem in de rede. „Nou, dat zei-ie ook en hij zei altijd, dat hij hopen geld verdienen kon, alsie maar kapetaal had. Op 't laast haalde hij me over hem geld te leene, dat hij kon uitzette, zoas hij het noemde. In ronde woorden, hij zette mijn geld op de paarde. Ziet u?" „Volkomen", zei Eldrick. „U gaf hem verschillende sommen gelds, waarvoor hij weddenschappen aanging." „Juist, mijnheer. Nou, in het eerst," Pickard schudde z'n hoofd, „in 't eerst ging het best. 'k Had niks te klage, hij had er een handje van, uit te speculere welk paard winne zou. Maar later had ik de grootste moeite om het geld uit zijn vingers te krijge. Hij kon buitege- woon goed smoesjes verzinne. Ik wist nooit, hoe ik er voor stond. We wonne en hij betaalde en dan haalde hij me meteen over hem het geld weer terug te geve om het tiog eens te wage. En als we dan verlore, dan mos ik weer geld .geve om terug te winne. Maar het eind was in November. Toen had-ie zo wat vijf- of zeshonderd gulde van mijn in zijn hande en ik mos het hebbe om mijn brouwersrekening van te betale Ik wis, dat Parrawhite net geld van de paardeSgent ontvange had en ik zeur de hem maar aan z'n kop om het mij te geve. Hij maakte de ene smoes na de andere, even goed moes ik het geld hebbe, voor m'n rekening. Zo kom ik tot die dag die u in uw advertentie noemt, de 23ste November". „Een ogenblik, mijnheer Pickard", onderbrak hem Eldrick, „hoe weet u zeker, dat het 23 November was?" De waard had zijn handen weer uit zijn zakken gehaald en zat met zijn duimen te draaien. Hij grijnsde gesle pen: „Nogal wiedus mijnheer. Die bier rekening zou de 24ste gepresenteerd worre, dus de dag daarvoor was de 23ste. Ziet u?" „In orde," zei Eldrick, „Ga door, wat gebeurde er?" „Op die dag dan, die 23ste, kwam Parrawhite 's avonds de Groene Kan binne, late we zegge om half nege. Hij kwam m'n huiskamer binne met een strak smoel, het was een brutaaltje, dat weet u wel en ik zeg, zeg ik, je bent een mooie. Ik heb je drie brieve geschreve, deze week, en je geeft maar geen asem' „Ik kom ze persoonlijk beantwoor de", zei-d-ie. „Ik heb maar één antwoord nodig", zeg ik. „En dat is geld". „Nou man, wees maar stil", zegt ie, „je zult je geld vanavond nog hebbe. En anders morgevroeg, zodra de Bank ope is". „Waar mot dat vandaan komme", zeg ik". „Maak ie maar geen zorg", zegt-ie. ,,'t is veilig". „Ik geloof er geen woord van," zeg ik. „Je houdt me voor 't Up pie". „En zo ginge we door .totdat hii me eindelijk vertelde, dat hij naar Pratt ging en dat hij net zoveel geld uit Pratt kon knijpe assie maar wou. Nou. dat wou ik niet gelove. „Wat is Pratt", zeg ik. „Pratt is ook maar klerk met vijf en twintig of dertig gulden in de week". „Daar weet jij niks van" zegt ie. „Pratt is een goudmijn en daar ga ik eens wat in grave, wat kan het jou schele, zolang jij je centen krijgt?" „Dat was natuurlijk waar, ik wou al leen maar me geld hebbe. En ik zei Hem: „Ik breek je de nek, Parrawhite, als je me geen geld brengt vanavond of morgenvroeg". „Klets niet", zegt-ie, „Ik heb het je toch beloofd". Hij had geld genoeg bij hem, we dronken een borrel en we rookten een paar segare en toen ging hij weg om Pratt te ontmoete. Hij zou vóór 't sluitingsuur terug zijn, met het geld of papiere voor de bank. En ik wachtte, wachtte tot na 't politieuur. maar Parrawhite kwam niet en ik heb tot nu toe niets van hem vernome Eldrick en Byner keken elkaar enige ogenblikken aan. Dan zei de advocaat betekenisvol: „Wilt u mijnheer Pickard nog iets vragen?" Byner knikte en wendde zich tot den waard. „Zei Parrawhite ook, waér hij Pratt zou ontmoeten?" „O, ja," antwoordde Pickard. „Bij Pratt zijn huis". „Woont Pratt dicht bij u in de buurt?" „Nou, tamelijk, een minuut of tien. Daar staan een paar huizen, een soort pleint'e. op de rand van wat ze noeme de Wh'tecliffse hei en zover ik weet, woont Pratt in een ervan. Nu nog". „En zei Parrawhite, dat hij naar Pratt zijn huis ging?" „Nee, hij ging niet naar zijn huis. Vast niet. Hij zei, dat hij wist hoe laat Pratt thuis kwam, want hij wist ook, waar hij die avond naar toe was en hij wou hem buiten tegen kome, vlak bij zijn huis. Ik weet precies waar". „Waar dan", vroeg Byner, „duid het me goed uit, het is van belang". „Pratt zou met de tram uit de stad kome," antwoordde Pickard. „Dan mos hij door een nauw steegje naar dat pleintje, waar ik u over vertelde. Daar zou Parrawhite hem opwachte". „Heb je ooit met Pratt over Parra white gesproken?" „Nee, nooit. Ik wou niet, dat Pratt iets wist van mijn zaken met Parra white. Toen Parrawhite niet op kwam dage, heb ik alles voor me gehouwe tot nu toe". „Wat denkt u, dat er met Parrawhite gebeurd is, mijnheer Pickard", vroeg Byner. „Gos, ik weet wel, wat ik denk. Ik denk dat hij niks van Pratt los kon krijge, in die goudmijn had ik niet veel fiducie en toen is hij weggegaan, de stad uit. Hij is nooit meer terug geweest bij zijn kostjuffrouw want ik ben er zelf de volgende dag geweest om naar hem te v'rage". Eldrick spitste zijn oren. Hij herin nerde zich dat hij Pratt daar ook heen gestuurd had op de morgen, dat Parra- wh'te vermist werd. „Welk uur van de dag was dat, van de 24ste, mijnheer Pickard", vroeg hij. (wordt vervolgd) hij het best klaver 2 terugspelen. Zuid neemt dan met kl. heer en brengt Noord aan slag met harten 6 om dan ruiten boer maken, waarop Zuid zijn klaver we0 Joet. b. Alt Oost de eerste slag niet neemt maar de harten 3 bijspeelt, speelt Noord ruiten boer en Zuid doet daarop een harten weg. Schoppen drie daarna gespeeld, geeft Zuid twee schop. I enslagen en de tweede sch.-slag brengt O. ii» dwangpositie. Als hij harten heer veg doet, maakt Zuid de hartenvrouw en de heer van klaver. Als Oost een klaver weg doet maakt Zuid twee kla- yerslagen. Doet Oost een ruiten weg, ian wordt West aan slag gebracht met k'aver boer en maakt Noord daarna twee slagen in ruiten. Men ga dit even rauwkeurig na. Een moeilijk zes-schoppenspel. Legt U nu even het volgende spel uit. Noord: Sch. 10, 9, 3; H. 7, 6, 4; R. 8, 4, 2; Kl. h, v, b, 9. Oost; Sch. b, 8, 6; H. h, v, 10. 3; R. 9, .7, 8; Kl. 10, 8, 2. Zuid: Sch. a, h, v, 7, 4, 2; H. a, 8, 5; R. a, h, 5; Kl. a. West: sch. 5; H. b. 9, 2; R. v, b, 10, j?H. 7, 6, 5, 4, 3. N -Z. waren tot een klein slem schop- penspel gekomen te spelen door Zuid en West kwam op met ruiten vrouw. Zuid nam de eerste slag met ruiten heer. Hij zag toen, dat het spel heel ge makkelijk zou zijn als hij in N. de kla vers maar kon maken. Maar hoe moest hij in N. aan slag komen? (U moet na tuurlijk bedenken, dat Zuid alleen zijn eigen spel en dat van Noord zag). Als de ontbrekende schoppen 22 verdeeld zaten of sch. boer sec. was het heel gemakkelijk, dan was schoppen 10 een rentrée. Zuid wilde echter geen risico nemen. Hij speelde in de tweede slag sch. aas en toen W. en O. bekenden, speelde hij in de derde s'ag klaver aas en in de vierde een kleine schoppen en in N. de 9. Oost kan nu nemen of niet. Neemt hij, dan is sch. 10 in N een ren trée. Neemt hij niet, dan speelt Z. de klavers uit N. waarop de twee hartens en ruiten 5 weggaan. Zou Oost maar één klaver hebben en de heer aftroe ven, dan wordt door Zuid overgetroefd en gaat deze met kleine troef naar N. en speelt dar» de twee resterende vrije k'avers, waardoor alleen een kleine rui ten wordt verloren. Had Zuid in dit spel direct troef doorgespeeld, dan wa3 hij down gegaan. Wij merken nog op, dat Zuid ook down was gegaan, als West niet met ruiten vrouw, maar met harten was op gekomen. Volgende week weer een nieuwe op- gave.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3