Kolen- en levensmiddelen transporten worden geplunderd Alle wedstrijden afgelast.... Voetbal moet een genoegen blijven STADSNIEUWS Deense stomer op de gronden gestrand DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Onrust in Duitse steden Demonstraties tegen honger en koude Sterk Haar man in stukken gezaagd ZINKEN GELD GAAT VERDWIJNEN! Opvolger voor ïr. Ringers? Keiler nationaal damkampioen Kobus Nederlands kampioen biljarten 27 DODEN BIJ VLIEG- TUIGRAMPEN Van nabij eft verre Bemanning weigert van boord te gaan Sleepboten „snellen" te hulp Ike Nienhuis kampioene op de korte baan Weerbericht Verantwoordelij kheid Het bijgeloof en de vogel BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. BJJlsma MAANDAG 13 JANUARI 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9470. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 13 woorden 75 cent. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa. f 8.—, per post f 3.65 H< ofdred acteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredaetenrea C. A Dekken en W. Kok. Terwtjl zich in Berlijn, waar, na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer Zaterdag weer sterk gedaald is, nog geen ongeregeldheden hebben voorgedaan, dreigt in West-Duitsland een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevolking is geraakt De berichten over plundering van kolentransporten nemen toe en Zaterdag werd uit Bonn gemeld, dat bij een razzia, die door de politie op een grote massa kolenplunderaars werd ondernomen, een Duitser door een Belgischen militairen politieman werd neergeschoten Dit incident vond plaats toen de politie trachtte een tweehonderdtal personen dat een trein bestormde, te verdrijven Naar officieel werd medegedeeld, zal een onderzoek worden ingesteld De grootste onrust heerst te Hamburg, waar een groep van 700 man een van de stations bestormde Zaterdag is de eerste broodfabriek in de stad door gebrek aan kolen gesloten Oproep tot hulp In het Ruhrgebied werd deze week zeshonderd ton van voor de U S-zöne bestemde, kolentreinen gestolen De over vallen hebben georganiseerd plaats door groepen van twee- tot driehonderd per sonen Er is een speciale rechtbank Inge steld om de gearresteerden onmiddellijk te berechten Tot nog toe zijn slechts geringe straffen opgelegd Bij de plundering van een levensmiddelentransport in 't station Bielefeld is een Britse wachtpost gewond Uit gevangenissen te Hannover en Celle zijn vierhonderd gevangenen ontslagen daar geen verwarming beschikbaar is Op een protestvergadering van een Jeugdvereniging te Hannover werd de eis gesteld dat „de wetten der menselijkheid van Neurenberg" zouden worden toege past op degenen, die verantwoordelijk zijn voor een vluchtelingen-transport uit Polen Medegedeeld werd dat het aantal doden van het laatste transport, dat Han nover 28 December bereikte, is toegenomen tot 66 Berlijnse doktoren kwamen gisteren bijeen om een oproep tot hulp aan de wereld te richten In de stad zijn driehon derd verwarmde wachtlokalen ingericht, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen doorbrengt Demonstratie te Hamburg Een tweeduizendtal communisten heeft Zaterdag in het Flora-theater, gelegen in het „rode" Altona, een protestdemon stratie tegen de honger en de koude ge houden De communistenleider Harry Nau- joka verklaarde in een toespraak: „De Duitsers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met geweren" Verder zeide hij: „Laat u niet verleiden tot vechten met de bezettingstroepen Vecht tegen de Duitse kapitalisten, die voor deze ramp verantwoordelijk zijn" De tweeling Lin en Lee Mills uit Brisbane werden van elkaar ge scheiden toen zij acht jaar oud wa ren door een toeval ontmoet ten zij elkaar na dertig jaar. Het bleek, dat zij beiden hetzelfde soort open overhemd droegen, dezelfde tanden en kiezen misten of geplom beerd hadden, beiden niet van mar merde hielden. Dol op paarden en roken, even groot waren en slechts één pond in gewicht verschilden Britten worden uitgejouwd De ellende van de bevolking van Ham burg is slechts een begin, aldus zeide Naujoka De officiële verklaringen, dat men het dieptepunt voorbij was, noemde hij een leugen De Duitsers zouden met hun leven moeten betalen voor de fouten van het bestuur, waardoor zij v-n voedsel en brandstof verstoken gebit n waren Twee Britse correspondenten werden bij het verlaten van het theater uitgejouwd De commissaris van politie te Ne- wark USA, heeft medegedeeld, dat mevrouw Thomas Devlin, een zachte, welgemanierde grijze vrouw van 72 jaren, rustig bekend heeft, haar 75- jarigen echtgenoot te hebben vermoord en zijn lichaam met een zaag en een zeis in stukken te hebben gedeeld. De politie vertelt dat zij bekende, toen zij geconfronteerd werd met ge deelten van het lichaam, die bij haar thuis werden gevonden. Het hoofd van Devlin had zij in de kachel in de huiskamer verstopt. Hij heeft me zo vaak trachten te ver moorden, dat ik besloot een eind aan zijn leven te maken", zei mevrouw Devlin. Vervolgens vroeg zij naar huis te mogen gaan, hetgeen niet werd toegestaan. Naar de „Maasbode" verneemt, zal dit jaar bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inzake het muntwezen worden ingediend. Dit is noodzakelijk ter invoering van nieuwe munten, die de door den bezetter Ingevoerde zin ken pasmunt zullen moeten vervangen. Naar het „Hbló" verneemt Is het niet uitgesloten, dat prof lr H T Zwiers ir Ringere zal opvolgen als mi nister. In parlementaire kringen ver luidt intussen, dat wordt overwogen het departement te splitsen in een voor Wederopbouw en voor Water staat, doch dr Beel zou de voorkeur geven aan één buiten de partijen staanden minister. In het GEB-gebouw te Rotterdam is de derde beslissingswedstrijd dam men tussen Keiler en Roozenburg ge speeld. De jonge Rotterdammer heeft het niet tot een overwinning kunnen brengen en moest met remise genoe gen nemen. Daardoor is Keiler voorde tiende maal nationaal kampioen ge worden, een prestatie welke nog nooit eerder werd vertoond. Keiler is nu gerechtigd mede te dingen in de strijd om het wereldkampioenschap. Kobus heeft zijn partij tegen Kruit hof in 20 beurten gewonnen Hij is daarmee nationaal kampioen eerste klasse en promoveert naar de hoofd klasse. De Hagenaar Lubach heeft zijn laatste partij tegen Eichelsheim verlo ren. Zijn totaal was 221 in 26 beurten, gemiddelde 8.50 tegen Eichelsheim 400 in 26 beurten met een gemiddelde van 15,38. Hierdoor komt vast te staan, dat Lubach niet promoveert naar de hoofd klasse. Vjjf doden in Engeland. Zondagmorgen tijdens een dichte mist is in Kent in Engeland een Dakota- toestel neergestort. Het kwam op een boerderij terecht. De brandweer begaf zich naar de plaats va» de ramp. Het toestel had waarschijnlijk elf passagiers aan boord en een bemanning van vijf koppen. Het was vertrokken met be stemming voor Lagos in West-Afrika. Volgens latere berichten zouden er Vijf doden te betreuren zijn. Zes doden in de Chinese Zee, Manilla, (Reuter). - Men vreest, dat zes personen zijn gedood tengevolge van het neerstorten van een vliegtuig van de Phillipines Far Eastern air Trans port in de Chinese Zee. Het toestel was op weg van Sjanghai naar Hongkong. De overige inzittenden zijn in veilig heid gebracht. Vliegtuig neergestort in Virginia. Galax, (Reuter). Door het neerstorten van een passagiersvliegtuig van de Eastern Airlines te Bearby Wythville zijn zestien van de negentien inzittenden gedood. Vliegtuigwrak gevonden. Washington, (Reuter). - Door marine autoriteiten te Washington is medege deeld, dat het verkoolde wrak van het vliegtuig, dat sedert 30 December j.1. in het Zuidpoolgebied vermist werd, thans is gevonden, met tenminste zes overlevenden. Een reddingsvliegtuig is op open water, 16 km van het neergestorte vliegtuig neergestreken, aldus wordt in New-York bekend gemaakt. De piloot .en een andere inzittende hebben zich daarop met eer» vlot aan land begeven. De zes overlevenden renden over de sneeuw hun bevrijders tegemoet. Twee leden van de R(jswjjk-Voorburgse luchtvaartclub bouwden een radiogra fisch bestuurbaar vliegtuigmodel. Het is uitgerust met een benzinemotor van 1/3 P-K. en een éénlamps-ontvangtoestel. Twee vliegtuigexperts, de bekende K.L.M.. piloot Parmentier (links) en de vliegtuigbouwer Frits Diepen, bekijken het model, Anefo/NFB P. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND. Op 1 Januari jl. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Neder land 697,279. Op 1 December jl. luidde dit getal 669,135. Het aantal aanslui tingen op de rijksradiodistributie be droeg op 1 December jl. 466.243 tegen 462.609 op 1 November Zaterdagavond om ongeveer zeven uur is het 1200 bruto registerton me tende Deense stoomschip „Lilian", met een lading pijpaarde onderweg van Fowey (Cornwall, Zuid-Engeland) naar Helsingfors (Finland), op de Noorder- haaksgronden bij Den Helder gelopen, vermoedelijk tengevolge van het zeer slechte zicht. De kustwacht ontdekte het schip Waarschijnlijk zag de kapitein van de „Lilian" na de stranding de toestand niet ernstig in, want hij gaf geen noodsig nalen af en ook werden aan de wal aanvankelijk geen radioseinen opgevan gen. Zodoende ontdekte pas Zondagmor gen bij het ücht worden de kustwacht te Huisduinen het schip in zijn netelige po sitie, en deze rapporteerde het onmid dellijk. Ongeveer gel-'jktijdig werd door de „Lilian" voor het eerst radiografisch om hulp gevraagd. De „Dorus Rijkers" voer toen om 8 uur uit, onder commando van schipper Piet Bot, Zoals men weet heeft zijn vader, Coen Bot, verleden jaar het commando aan hem overgedragen, maar redder in hart en nieten als hij ls was het bericht van een op de gronden gelopen schip voor hem voldoende om ditmaal weer eens met de reddingboot mee te gaan. De „Dorus" bracht één gewonde binnen. Om twaalf uur kwam de „Dorus Rijkers" ln de haven terug met één gewonde aan boord. De zestien an dere leden van de bemanning der „Lilian" waren op het schip achter gebleven Door tot nu toe onbekende oorzaak was de hoofdstoomleiding van het Deense schip gesprongen, tenge volge waarvan de tweede machinist, Holm Nielsen, brandwonden aan ge zicht en handen had opgelopen. Toen de „Dorus" meerde stond al een am bulancewagen gereed om hem naar het gemeentelijk ziekenhuis over te brengen. In de middaguren hebben wij hem daar een bezoek gebracht. Zijn verwondingen bleken gelukkig niet ernstig te zijn Hij lag eenzaam tussen de andere patiënten er. was blij eens even te kunnen praten. Hij vertelde ons, dat het zicht Zaterdag avond bijzonder slecht was tengevolge van regen en mist, eil dat het uitsluitend daaraan te wijten was, dat het schip op de gronden was gelopen. Wij vertelden hem, dat deze hoek, vooral bij storm, gevaarlijk ls, maar Nielsen zei daarvan nog nooit gehoord te hebben, hoewel hy toch vele malen hier voorbij gekomen was op weg van Denemarken naar Rot terdam en terug. (Zie vervolg pagina 2). Zaterdagavond heeft H M de Ko ningin de Doelenzaal te Amsterdam be zocht, waar door het Ned. Volkstoneel werd opgevoerd „Ciske de Rat". Luit.-generaal Spoor, die gister avond naar Nederland zou vertrekken, moest om gezondheidsredenen zijn ver trek warschijnlijk tot Dinsdag uitstel len. Burgemeester de Monchy, van Den Haag, is bij zijn afscheid door burgerij en gemeentepersoneel gehul digd. Wouter Nijhoff, directeur van de bekende uitgeverij, is Zaterdag te Den Haag overleden, op 80-jarige leeftijd. Engeland heeft aan Rusland be kend gemaakt dat het zich ernstig be zorgd maakt over dp toestand in Po len bij de a.s. verkiezingen. Ike Nienhuis uit Makkinga won te Grouw Zaterdagmiddag het Nederlandse kampioenschap voor vrouwen op korte baan om geldprijzen met een tijd van 15,5 sec. over 140 meter. Tweede werd Joke Hoekstra, derde Coba Hoekstra en vierde Annie Bijlman. TOENEMENDE WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In het Noordwesten van het land stormachtige, in het overige ge deelte harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijke opklaringen. Enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 14 Jan-: Zon op: 8,03. Onder: 16,15. Maan op: 0,22. Onder: 11,37. (Van een sportmedewerker) Wederom liggen de sportterreinen be vroren en het voorbije weekeind kon den deswege talrijke wedstrijden geen doorgang vinden Een en ander biedt een ongezochte gelegenheid om wat dieper op het afgelasten van program matisch vastgestelde sportgebeurtenis sen, wij bedoelen voetbal, korfbal en hockey, in te gaan Nog a! te vaak ziet de enthousiaste beoefenaar, supporter of liefhebber van zijn geliefkoosde sport het ingrij pen van den terrein-consul of, als het gehele gewesten geldt, de desbetref fende Bond, als een onnodige, soms voorbarige maatregel, waarbij dan - er- wezen wordt naar België, Frankrijk en Engeland, waar men volgens deze enthousiastelingen niet zo jongejuf frouwachtig is als ten onzent Geen jongejuffrouwen Nu moet in de allereerste plaats wor den vastgesteld, dat onze sportbeoefe naren allerminst jongejuffrouwen rijn, Integendeel, zou je soms wensen dat zij hun spel een tikje zachtaardiger speelden Die kwestie van physieke gesteldheid van den sportman staat er dus buiten, is althans niet punt één bij de beoor deling door de deskundigen Er is wat anders, dat de doorslag geeft, althans in ons land, waar andere opvattingen heersen dan in de zoeven genoemde landen Sport ls genoegen In Nederland stelt men zich Immers op het uitgesproken standpunt Karei Lotsy benadrukte dit nog eens op de jongste KNVB-vergadering dat wij voor ons genoegen aan sport doen en wij voor lopig van beroepsspel niets moeten heb ben Hiermede is dan in feite meteen ver klaard, waarom men gedurende de jong ste, voorbije strenge vorst-periode ln En geland en België gevoetbald heeft en nog tal van competitie-wedstrijden doorgang vonden Nu moet men niet denken, dat de spe lers in die landen er erg op gebrand wa- rond te huppelen bij tien of iets minder voor het dunne shirt en de korte broek, en anderhalf uur op die keiharde velden rondhuppelden bij tien of Iets minder graden vorst O nee, maar als zij niet speelden, kostte hun dat een deel van hun salaris, afgezien dan nog van eventuële onprettige verwikkelingen met de club bestuurders Zeker, je kunt natuurlijk het lichaam Wanneer, zoals nu reeds twee we ken achter elkaar, het voetbal-pro gramma wordt afgelast, vallen er allerwege protesten te beluisteren uit de kringen van sportliefhebbers en supporters „Dat wordt weer voet ballen tot diep in de zomer" is dan de algemene klacht. Toch wordt zo'n programma maar niet afgelast uit een jongejuffrou wen-mentaliteit, maar het voor en tegen van wel of niet spelen wordt van alle zijden terdege overwogen en dan pas valt na rijp beraad het besluit. behoeden tegen de barre koude, door krantenpapier te stoppen tegen rug en borst, of je aan de natuur bloot te stellen delen met olie in te smeren, of wollen handschoenen aan te trekken, of knie beschermers aan te wenden, zoals twee Zondagen geleden een club ln België heeft gedaan Maar al die middelen konden de grond niet zachter op ongevaarlijker ma ken en zij voorkwamen evenmin, dat vier man van dit elftal wegens ongewenste en ongewilde al te harde aanraking met het veld de strijd moesten staken Verantwoordelijkheid Ziet daar dan een van de belangrijkste factoren waarom een verantwoordelijk official of een Bond ln Nederland zich ge roepen acht ln zulke gevallen terreinen als ongeschikt, onbespeelbaar te kwali ficeren Alle redeneringen ten aanzien van het niet tijdig gereed komen met de compe titie en haar aanhangsels als: promotie, degradatie, kampioenschap van Neder land, enz (bij voetbal vooral) worden te niet gedaan door het ene woord: verant woordelijkheid En alle bijkomstigheden dient men op de koop toe te nemen Laat de vaderlandse sportwereld zich daarom gelukkig prijzen, dat wij het ama teurisme hier nog altijd vrij baan koiAen geven Wij kunnen ons misschien minder gelukkig voelen als Koning Voetbal het pad schoon moet maken voor Thialf dit dan wat de voetbalenthousiasten be treft tienduizenden verheugen zich daarnaast dan toch in het rijden op de schaats, een andere wintersport bij uit nemendheid BIJ HET SPELEN GEDOOD. Het 12-jarig jongetje Peter van Loon, wonende te Tilburg, is, toen het nabij de Piushaven op een hooischelf aan t pelen was, op een gegeven moment naar beneden gevallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij met ernsti ge kwetsuren naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij in de loop v^n de avond is overleden. 21) De middagen op het vlot waren ein deloos. Er waren middagen die zich uit strekten als waren zij elastiek. De zon bleef dan schroeien op de slechts hier en daar met vodden bedekte lichamen der vijf mannen, de zee bleef een dui- zelig-makende poel van zilverig schit terend water en de hemel was een laaiende poel met in het midden een martelende en zengende wit-gloeiende vuurhaard. Radeloos kropen zij dan onder het zeil, maar ook daaronder was het ver stikkend heet. Een voor een kwamen ze te voorschijn, vuurrood geroosterd, met de vellen als witte lappen aan de huid hangend en opengeschroeide plek ken. Radeloos kijkend naar de on eindigheid van water, die verkoeling bood. Maar ze waren te zwak gewor den om af te dalen in zee, in het lok kende water. Ze lieten hun benen in zee hangen, net zo lang tot de haaien toeschoten en er naar hapten. Ze lieten hun handen in zee zakken, wierpen met die handen water tegen hun gezicht, op hun hoofd. Maar de zon was sterker dan deze droppels water en het bracht maar voor een paar ogenblikken verzachting. Ze werden duizelig, onpasselijk, ziek van de eeuwig-brandende zon en ze smeekten God dat Hij wolken zou stu ren en regen. Wolken en regen, opdat zij gespaard zouden blijven voor deze brand op hun mishandelde lichamen. Soms kwamen er wolken en een enkele maal regen. Haastig hielden ze het zeil op om enkele liters op te vangen, na eerst het aangekoekte zout van het zee water weggespoeld te hebben uit dat zeil. Dan was er voor enkele dagen weer water, waar ze zo zuinig moge lijk mee omsprongen. Soms kwam er midden in de nacht een bui. Ze hoor den het water spatten op de planken van het vlot. Ze verrezen tegelijk en Izzy riep met blijdschap in z'n stem: „Okay... water boys!" Die derde week gingen zij op een an dere manier naar de vogels kijken. Niet meer als eenzame mannen die iedere vogel bekijken als een korstondige af wisseling in een moordend monotoon bestaan. Ze keken niet meer naar de vriendelijke-kraaloogjes, niet meer naar de veren, niet meer naar de kenteke nen of het land- dan wel zeevogels wa ren. Ze keken naar die vogels op een heel andere manier. Op de manier waarop een tijger zijn prooi beloert. Op de manier waarop een kat, die dagen achtereen gehon gerd heeft, een muis biologeert. Op de manier waarop een van honger ster vend mens naar een maal eten tuurt, dat hij van achter de ruiten van een restaurant ziet opdienen. Ze keken naar de vogels zoals vijf verhongerende mannen, die drie weken achtereen op een vlot in de South At lantic gerworven hebben, naar een vo gel kijken, waarvan ze weten dat die onder zijn vleugels een lichaam bezit. Ochmaar een heel klein, miserabel lichaampje, maar dan toch een lichaam van vlees en bloed, een lichaam, dat men zou kunnen Ze spraken er met elkaar over. Eerst alsof ze over een grap spraken. Was er wel eens een zeman geweest, die zo'n vogel opgevreten had? Zou het moge lijk zijn zo'n aardig beest te doden en daarna te verwerken? Er was er een die de vraag concreet stelde. Hij leed zwaar onder de hon ger, evenals mijnheer Maddox. Een vogel eten? Was dat mogelijk? Kon dat? De anderen zeiden dat het niet kon. Er was een bijgeloof onder zeelui en dat bijgeloof was er altijd geweest, dat men zich niet vergrijpen mag aan zeevogels. Wie daarmee begint is een verloren man. Het was altijd uitgekomen en ze wisten er voorbeelden van. Zeevogels mocht je niet doden, daar kwam alleen maar misère en dood van. En ze wilden hun laatste kansen niet verknoeien. Nee, ze moesten het nog maar even zien uit te houden. Wie weet kwam er morgen geen uitkomst. Dan werd het morgen en ze keken uit over de oceaan: geen schip, geen vlieg tuig. Niets, niets. Niets, zo klein als een stip werd zichtbaar. De kim bleef een grijs alen ring die zich rondom de we reld van die vijf mannen sloot en soms leek het hun alsof die ring hen zou gaan verpletteren. Ze lagen voorover op .het vlot en zagen de wonderen der zee. Snelle vis- senlijven die elkaar najoegen in het soms kristalheldere water. Rode en groene en violette vissen, vissen met de wonderlijkste vormen. En dan kwamen de grote brede schaduwen van de haaien, die diep onder het vlot door doken, op jacht naar die groene, rode en violette vissen. Ze vroegen zich af, van der Slot, Ni co, Beasley, mijnheer Maddox en Izzy, wanneer de grote schaduw van de South Atlantic h n zou najagen. Ze hadden sombere voorgevoelens, al spraken ze er slechts zelden over. Het was in die dagen dat mijnheer Maddox gewoon „Maddox" werd. Ze vonden alle vijf dat het werkelijk geen enkele zin had een van hen aan te spreken met „mijnheer". Ze leefden op een kleine wereld hun miniatuurbe- staan en alles ging anders worden. (wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1