Enorme ontploffingsramp teistert Huiden Groot aantal doden en gewonden Hors d' Oeuvre DE WEDSTRIJDEN VOOR MORGEN J kAnthoriy van Kampery-"" jj Moskou en wij DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Stadje biedt een verwoeste aanblik Gistermiddag omstreeks een uur heelt zich op het terrein van de Kruitfabriek te Naarden een enorme explosie voorgedaan, welke tot ver in de provincie hoorbaar was en die met één slag in het stadje zodanige verwoestingen heeft aangericht, dat het de schijn wekt, te zijn gebombardeerd. De ontploffing, die waarschijnlijk een gevolg is van een onvoorzichtigheid bij het lossen van auto's met granaten, heeft tal van doden geëist, die veel al op de vrese'ijkste wijze werden verminkt. Ook zijn vele personen gewond. Volgens de gegevens, welke 's middags vier uur ter beschikking stonden, bedraagt het aantal doden minstens zestien. Stadnieuws DE „ULIAN" NOG NIET VLOT Een vogel en een vis ER. is nu de?" regeling getr^fen dat de kleine mogendheden 9- waar toe natuurlijk ook ons land behoort, hoe groot ook de schade<mag zijn die Duits land ons volk berokkend heeft hun eisen kenbaar mogen maken aan de vertegenwoordigers der Grote Vier, welke te Londen bijeen zijn om het vredes-proces te Moskou voor te be reiden. Eind Februari hopen zij daar mee gereed te zijn, Dit werk is zuiver informatief ten aanzien vian Duitslands toekomst zoals de kleine slachtoffers zich deze dan voorstellen en ten aan zien van de schadeloosstelling welka wordt verlangd. Dat deze procedure niet van gevaar ontbloot is. behoeft geen betoog, want hoe gemakkelijk wordt een v„„rstel, wanneer het door enige ambtelijke handen gaat. zoal niet ver vormd dan toch overschaduwd of op een bepaalde wijze belicht. Waarom de regeringen de- kleine staten er dan ook met kk.j op hebben aangedrongen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld hun eisen te Moskou toe te lichten. Zij zijn chter achttien in getal en de Grote Vier hebben uiteraard te Moskou de handen vol. Is het wel waarschijnlijk dat men aan deze wens der kleinen, hoe redelijk ook. op bevredigende wijze tegemoet komen zal? Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Deo Helder Telefoon 2345 Giro «49041 Dlr.: J. Btjlsma ZATERDAG 18 JANUARI 1947 Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9475 HELDE RSCHE COURANT TARIKVBNl Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per ram. Kleine ad verten tl es („Juttertjes") tot 14 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa. I.—per post f S.H B' ofdredacteur: M. H. K. Uyldert, Rayonredacteuren C. A Dekken en ff. Kok. (Van onzen eisen verslaggever). Een ploeg militairen van den O B D (berglngsdienst), uit Leiden. wa« bezig met het lossen van enige auto's met granaten, die vanaf de kust naar het plaatsje waren ver voerd. Ook fabrieksarbeiders waren bij deze lossing Ingeschakeld. Ver moedelijk door een onvoorzichtig heid is een der granaten op den grond gevallen en daardoor tot ontploffing gekomen, waarop de auto He lucht ls ingevlogen. De gevolgen waren ontzettend. De militairen werden tot ver in de omtrek d0or de lucht geslingerd Enkele van hen werden levenloos in Ide wellanden teruggevonden. Om half drie hedenmiddag waren reeds tien ljjken van militairen en enige van burgers geborgen. Een grotte krater toont de plek, waar de auto heeft gestaan. Sommige soldaten die in "e onmiddellijke nabijheid stonden van de auto, z(jn de grond Ingeslagen en werden op het ogen blik uitgegraven. Talloze andere be woners van Muiden zün min of meer gewond door rondvliegende glasscherven, stukken der granaten en andere rondvliegende voorwer pen. Muiden zelf biedt den aanblik van een gebombardeerd stadje, waarvan vrijwel geen enkel huis gespaard Is gebleven. Vele daken zijn totaal vernield. Van andere hulzen zijn de spanningen en de kozijnen op de straat geworpen. De DAPPERHEID EN ANGST Gisteren zag ik op straat twee jongetjes, in een verwoed ge vecht, door een troep geestdrif tige supporters omringd. Het waren kleine jochies, van zo ongeveer vijf of zes Jaar. Zij vochten met vuurrode wangen en fonkelende ogen. Met hun rechter vuistje sloegen zij toe, met de linkerarm vingen zij de sla gen op. Soms deinsde de een terug, dan weer de ander; zij waren aan elkaar gewaagd Bang leken zij geen van beiden, het waren dappere vechtersbazen En ais zij bang waren, waren zij dan niet alleen maar bang om bang te lijken in de ogen van hun makkertjes? Ik keek toe. Het was een eer lijk gevecht en zij waren nog niet sterk genoeg om elkaar wer kelijk kwaad te doen. Maar zo kijkende ontdekte ik iets dat hun makkertjes zeker niet hebben gezien Zij vochten dapper en zij waren toch beiden wel degelijk bang. Echt bang. allebei. Zij zou den graag weggelopen rijn. maar zij durfden niet, voor de an deren. Dus; dapper en bang te gelijk. Schopenhauer had wel j gelijk toen hij schreef dat dap perheid niets anders ls dan de kunst om de angst te verbergen. Zij verborgen hun angst zeer goed achter hun vuurrode wan getjes en hun fonkelende ogen, maar de angst was onmisken baar En toen de een twee stap pen verder terugweek dan strikt noodzakelijk was. zette de an der de aanval niet voort, maar ademde verlicht op i".d ge wonnen en was blij, dal het uit was. Zo vechten wij als wij klein zijn. en als wij tot volwassen mannen zijn gegroeid vechten wij evenzo. Wij vechten door. ter- wille van ons publiek, maar wij voelen ons opgelucht als het niet meer hoeftvoor ons pu bliek. Ook de oorlog wordt zo gevoerd, terwille van een pu bliek. Vandaar leugenachtige sta fbe richten, terwille van het publiek En het volhouden tot het bittere einde, terwille van het publiek. Misschien is de tijd niet meer vèr, dat een oorlog geen welwil lend publiek meer heeft. Dan behoeft men niet meer dapper te doen als men in werkelijkheid niet dapper ls Misschien KREEFT straten zelf zün bezaaid met glas scherven, dakpannen en stukken hout. Bij de GGD komen reeds thans tal loze autobezitters zich melden om bij het vervoer der gewondon behulpzaam te zijn Van de door de lucht geslingerde mili tairen worden lichaamsdelen op ver schillende plekken gevonden Eén hun ner werd dood in de Muldervaart aan getroffen, rechtop staande tegen de walle- kant. Onmiddellijk na het vernemen van de ongelukstijding begaven wij ons op weg en reeds van verre was te bespeuren, dat heel Muiden in opschudding moest zijn. Na het passeren van de brug in de Rijksweg (de „brug van Mussert"), waar de secundaire weg links afbuigt, was de toegang versperd door twee militairen, die ons de doorgang weigerden Vol gens hun zeggen was de wijde omtrek gevaarlijk door overal verspreid liggende blindgangers en reeds waren enige kin. deren gewond geraakt door het ontplof fen van deze gevaarlijke projectielen. Er zat toen voor ons niets anders op, dan van een andere zijde het stadje te bena deren, hetgeen ons natuurlijk na enig zoeken ook gelukte. Een onbeschrijfelijke ravage omgaf ons toen van alle kan ten De ergste versperringen op de weg waren al opgeruimd, maar wij moesten met onze wagen toch heel voorzichtig gaatjes zoeken, om onze banden te spa ren voor de duizenden grotere en klei nere glasscherven. Stukken van dakpan nen en splinters hout. Huizenhoge steekvlam Een brugwachter, die direct bij de fabriek op zijn post zat, vertelde ons, wat hij van het gebeuren had gezien Niet alleen is de truck met munitie in de lucht gevlogen, maar ook een grote loods, die in de nabijheid stond, ontplofte met een huizenhoge steekvlam. De man van d» brug was uiteraard nog geheel over stuur van 't gebeurde en ook de andere bewoners zijn door deze ontzettende ge beurtenis uit het lood geslagen. Overal op straat groepten de mensen samen en bespraken het gebeurde Het maakte op ons de Indruk, dat vrijwel geen enkele Inwoner gespaard was gebleven voor de rondvliegende acherven of splinters. Iedereen scheen een of ander pleister te dragen, of een verband Wij liepen het stadje binnen, van dc zijde, waar de fabriek gelegen was. Geen ruit was meer heel, hier en daar zijn de rem en met sponning en al naar buiten geslagen Flarden van gordijnen woeien naar bulten, een lampekap hing scheef en zielig aan een enkel draadje te bun gelen Erger dan een bombardement „Dit ls erger, dan een bombardement", zei ons een slager, die bezig was zijn versplinterde winkelruiten te vervangen door grote vellen carton, „hier was één ontzettende klap en een hoos wind, en hier ziet U het resultaaten triest keek hij naar een man, die een granaat voorbij droeg. Zo liepen er meer, overal lag het gevaarlijke goedje nog verspreid, op zolders, in schuren Eén van de be woners had een venijnige granaat onder zijn bed, en was doodsbang, zijn huisbin nen te gaan. Gelukkig waren er ploegen militairen van de Ruimingsdienst aanwezig, om overal, waar maar zo'n helse machine werd gemeld, direct in te grijpen en er ger te voorkomen. Gratis carton beschikbaar BIJ het Raadhuis troffen wij den bur gemeester, den heer Th C D Coops, die diuk in de weer was om leiding te geven aan het opruimlngswerk De heer Coops had uiteraard geen gelegenheid ons lang te woord te staan, maar vertelde ons oo onze vraag toch dat de grote vellen car ton waarmede overal de blinde raam kozijnen werden gedicht, gratis beschik baar gesteld waren door een carton- fabriek in Weesp. Zelfs de deur van het Raadhuis was door een rondvliegende splinter bescha digd, terwijl ook daar geen ruit meer heel was. Vermoedelijk geen onbedacht zaamheid. Op een hoek van een der hoofdstra ten troffen wij een sergeant van de op- ruimdienst, die op weg was naar een warme maaltijd. Hoewel vuil en bezweet en diep onder de indruk van het feit, dat hij met één slag veertien van zijn kameraden had verloren, kwam hij even later toch wat op z'n verhaal en ver telde ons dat zijns inziens, de ramp te wijten moet zijn aan een ongeluk. „Te veel heb lk mijn jongens steeds voor zichtigheid ingeprent" zei hij, „en ik kan mij niet indenken, dat zij zich heb ben laten verleiden tot onachtzame din gen." Verschillende militairen werden op dat ogenblik nog steeds vermist. Eén er van vermoedt men onder de munitie-auto, die door» de explosie in de vaart werd geslingerd. Door het invallende donker moesten echter de bergingspogingen worden gestaakt. Bij het aanbreken van de dag zal men met een kraanwagen de verongelukte auto trachten te lichten. „Muiden is gespaard gebleven voor een nog veel grotere ramp", aldus onze zegsman, „Enige uren voor de ontploffing was nog een V I met 600 kg springstof geladen naar elders vervoerd. Wanneer ook deze in de lucht zou zjjn gegaan, zouden de gevolgen niet te overzien zfln ge weest." Wonderlik. De bedrijfsleider van de fabriek, de heer Klein, vertelde ons in Den Haag 1 tt zijn geweest toen de ramp plaats vond Zijn huis grenst onmiddellijk aan de fabriek, maar bij zijn aankomst trof hij zijn woning volkomen onbeschadigd aan wat zeker een wonder genoemd mag worden, als men ziet tot op welk een grote afstand de vernieling heeft plaats gehad. Zo lag, bij voorbeeld, ln de zout fabriek van Bouvy, die meer dan een kilometer verwijderd ligt van de plaa's van de ramp een dop van een granaat. Slachtoffers onder burgers. Ook onder de burgerbevolking zfjn slachtoffers gevallen. De arbeiders M. Pauw en A. Huistede werden op slag gedood, terwfll hun collega Wol. vetang nog steeds vermist wordt- Maar ook indirect heeft deze ex plosie nog slachtoffers geëist Een be jaarde inwoonster van Muiden, mej. Ooms is in haar woning van schrik doodgebleven. Even voordat wij het zwaar geteister de plaatsje verlieten, vernamen wij, dat tien zwaar gewonden in Naarden en Bussum worden verpleegd terwijl het aantal lichtgewonden de honderd bena dert. De duisternis begon t« vallen toen wij over de zwaarbemodderde landweg huis waarts keerden en vanuit de verte de met wortel en al uitgerukte bomen en de diepe kraters in de weilanden op ons een indruk maakten alsof hier een zwa re veldslag had gewoed. Na de grote schade, die Muiden reeds leed enige dagen voor de bevrijding, toen de Duitsers de sluizen opbliezen, valt deze nieuwe ramp wel zeer zwaar te dragen en dit oude stadje is thans zeker een der zwaarst geteisterde plaat sen van Nederland. Nu de vorstperiode achter de rug is gaan we ons weer aan de sport wij den. De voetbalsport voornamelijk zal de grote massa weer de nodige uren van spanning brengen, doch ook de andere sporten trekken vooral in onze stad de nodige aandacht. Het heeft geen zin om nu alweer het gehele programma te gaan bespreken Wij zullen ons bepalen tot onze clubs en voor het overige verwijzen wij naar het gepubliceerde programma. Beider de Germaan ls wel een van de belangrijkste wed strijden. Deze wedstrijd beslist of Hel der voorlopig in de leiding blijft of niet. Hoewel wij er van overtuigd zijn dat onze vertegenwoordigers hun uiter stebest zullen doen, dient er toch uit een beter vaatje getapt te worden dan ln de vorige thuiswedstrijden te gen de Amsterdamse clubs. Ahrends en SLTO werden beiden met 20 ver slagen, maar kwam dat niet hoofdza kelijk door het onproductieve spel der voorhoede van de tegenstanders. De Germaan zal een dergelijke spelwijze van Helder afstraffen en dat kan ln dit huidige stadium ontzettend veel betekenen. Helder zal dus van meet af aan het initiatief moeten nemen en dit ook met doelpunten gepaard moeten laten gaan. Dit wat Helder betreft. ADO—HRC is een strijd in de onderste regionen en alleen al het feit, dat de naam HRC daarbij ls betrokken, ls buitengewoon vreemd Zo vreemd zelfs, dat wij aanne men, dat het rode vyur weer dusdanig gaat branden, dat het afgelopen is met zwakke wedstrijden ADO moet daar het eerste slachtoffer van worden Wel zullen de Heemskerkenaren geen willig slachtoffer zijn, maar tegen een HRC In nood zal ADO geen kans hebben Ook dit komt dus voor elkaar Helder 2 ls vrij! HRC n daarentegen ontvangt KFC 4, waarin meespeelt Piet de Boer, een de debutant midvoor van het Ned elftal HRC II zal deze wedstrijd wel tot een goed einde brengen Helder 3 ontvangt om 12 uur (Jammer dat het voor de meeste enthousiasten dan Juist eten geblazen is) Zaandijk 2, dat momenteel de beste kansen heeft In haar afdeling Zouden de wit jakken voor de zoveelste verrassing zorgen? HRC I gaat naar WFC 4 Het NHVB-programma luidt: 1 D: Petten I—Koedijk I; VZV I—SVW I; Geel-zwart I—RKAFC; ATLAS—ZAP 12 Rur (de wedstrijd ln deze afd); Zeemacht —Winkel Res 1 C: Alkm B 3DTS H: Schagen 2— Alcmarla 3; Uitgeest 2—Hollandla 3; HRC 4—West Frisia 3 2 I: Kaagvogels I—Succes 3; SRC I— Texel 2; Watervogels 2Texelse Boys 12 uur; WWaard 2—Helder 4; HRC 5— Callantsoog I 10 uur 3 G; Oosterend IWiron I; Texel 8 Succes 3 12 uur; BKC 3ZDH I 12 uur 3 H: DTS 4Flevo I 12 uur; KBC 2— Winkel 3; VZV 2-OudesluU 2 12 uur; Geelzwart 2—Schagen 3 12 uur; Kaagvo gels 2—Petten 2 10 uur 4 H: Succes 4—Flevo 2; WWaard 3—ZAP 3 12 uur; JVC 2Wiron 2; Watervogels 3— Kaagvogels 3 4 I: ZAP 4—WWaard 4; ZAP 2—Flevo 3, Wiron 3Geelzwart 3; Petten 3SRC 2; Kaagvogels 4—BKC 5 12 uur JUN A: Alcmarla AHollandia A 12 uur, HRC A—KFC A 12 uur; Alkm B A— West Frisia A; ZFC A—WFC A KAPITEIN TER ZEE J. C. D'ENGEL- BRONNER NAAR INDIE. Naar wij vernemen, zal kapitein ter zee J. C. d'Engelbronner, commandant Marine te Den Helder op 2 Februari a 6 per vliegtuig naar Indië vertrekken, waar hij vooral dezer dagen wel heel verantwoordelijke functie van Hoofd Ad iniraliteitsdienst te Batavia op zich zal l emen. In een feestelijke bijeenkomst in de Marine-cantine hoopt kolonel d'Engel bronner Maandagavond 27 Januari a s. van het personeel van land- en zeemacht afscheid te nemen. Het is thans nog niet bekend, wie den kolonel als commandant Marine zal op volgen. DAMMEN. Tot onze sPÜt moet de damrubriek wa gens plaatsgebrek blijven overstaan tot ons nummer van Maandag. (Eigen berichtgeving) ■Vrijdagmiddag zijn wederom po gingen aangewend om de „Lilian" vlot te krijgen. De reeds aanwezige sleper „Hudson", 800 P K sterk, had hulp ge kregen van de 1000 PK sterke stoom sleper „Schelde", beide van Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Het weer werkte echter niet mee, er stond nl. niet genoeg wind, en ook was er te weinig water. Was er slechts een paar duim meer water geweest, stellig hadden de beide slepers de „Lilian" vlot gekregen. Dat echter de „Lilian" een zeer goede kans maakt geborgen te kunnen worden, is wel zeker. Wij hopen voor iedereen dat dit niet te lang zal duren. 26) Er ging nog een dag voorbij, waarbij de mannen versuft door de wrede te leurstelling op het vlot lagen. Toen strompelde Maddox overeind en hij zocht een van de twee scharen op. De anderen zagen lusteloos toe wat hij deed. Jimmy Maddox begon de schroef die de twee schaar-bladen aan elkaar bevestigde los te draaien. Daarna bond hij met een touw stevig dat ene blad aan een paddel en toen vertelde hij hun dit dit een manier was om vissen te v i. Vissen te vangen... er lichtte -s ri <fe ogen van Nico Hoo- gendam en datzelfde iets glansde in de ogen van Kees van der Slot. Vis ja, als ze dié konden vangen. Jimmy Maddoz gebruikte de paddel met het schaarblad als harpoen en hij zette zich op de rand van het vlot en tuurde in 3e diepte. Hij zocht naar een vis, groot genoeg om op te richten. Hij voelde zich duizelig en ellendig van moeheid. Kees van der Slot zag iets aankomen, terwijl hij zo, met halfgesloten ogen, lag te soezen. Het was een vogel. Een flin- BSSaSfeShWifc itfffggSS ke vogel. Hij zette zich neer op de rand van bet vlot. De borst ging heftig op en neer; het dier was uitgeput. Hoe lang zou het ook wel niet gevlogen hebben, eer zijn ogen het vlot ontdekt hadden? Spijtig dacht Kees van der Slot dat het maar eep vogel en geen schip was dat hen gepraaid had De vogel zat er. Met half-geloken ogen uit te rusten. Straks zou hij weer zijn twee poten strekken, wegvliegen. Waarheen? Naar land. Land land land het woord maalde door het brein van van der Slot met een krankzinnig makend tempo. Land maar die vogel zou geen land meer zien. Wat was Hat voor een vogel? dacht Kees van der Slot. Was hij van land af gedwaald. in een bui terechtgekomen en de koers kwijt geraakt? Groot was hij niet. Een flinke duif Kees van der Slot strekte zijn arm uit. Langzaam, als een benige tang kwa men de vingers van die vermagerde en verdorde rechterband aanglijden. De vo gel zag niets, kende waarschijnlijk den mens niet. Toen sloot zich, ruw, onbarmhartig, die hand om het lichaam van de vogel en eer hij zijn ogen kon openen was het leven uit dat warme, kloppende lijf ge drukt De vier andere mannen kropen dich terbij. Dat was de eerste vogel, nu was het dus tóch gebeurd. Onheil...? Ach wat, wat kon erger zijn dan dit? Niets kon erger zijn dan deze eindeloze stoet van dagen en nachten en deze tergende honger en dorst. De veren vlogen van het lijf, de dar men werden er uit getrokken en toen werd die kleine vogel in vijf gelijke de len verdeeld. En de vijf stukjes rauw vogelvlees verslonden ze en het knapte hen op. Even kreeg hun maag wat voed sel te verwerken. De maag werd actief, hevige krampen gingen door de licha men van de vijf mannen maar er was weer voedsel gekomen en voedsel be tekende leven. Maddox ving een vis. De vis werd in vijf gelijke delen verdeeld en rauw aten ze hem op. Kees van der Slot walgde even van de smaak en de anderen aar zelden eer ze hun tanden in het weke, wil-blauwe vlees staken. Toen beten ze dóór en aten de vis op. Het was een zeer bijzondere dag. Ze hadden een vogel en ze hadden een vis gehad. Ook hun dorst was hiermede iets verminderd. Maddox zat nog steeds in de diepte te staren. Wachtend op de volgende vis. Maddox was verheugd. Hij neuriede zowaar. Een liedje, waarin zijn vrouw voorkwam, die ergens in de USA in een munitiefabriek "werkte. Hij sprak veel over haar. En hij vond het jammer dat er nog geen kinderen waren. Hij hield veel van kinderen, Jimmy Maddox. In de dagen daarna vingen ze nog twee vogels en het waren deze afge zanten van het land die hen in leven hielden. Ze hadden te veel om te ster ven en te weinig om te leven. Er was nooit een ogenblik dat ze geen honger leden en iedere dag zagen ze aan el kaar dat ze vermagerden. Hun gewrich ten staken uit het vlees en hun baar den en hoofdharen gaven hun een ver wilderd en onmenselijk uiterlijk. Een vlot met vijf vreemde wezens. Vijf we zens, die op zoek waren naar het leven, dat hun afgenomen dreigde te worden. Twee van de vijf waren er slecht aan toe. De ene was Maddox, de andere Beasley. Het rauwe voedsel scheen hen slecht te bekomen. Kees van der Slot hield hen scherp ia het oog. Hij zag verschijnselen die hem niet aanstonden. Maddox... Beasley... de twee Yan kees. (wordt vervolgd) straks te Moskou de besprekingen van de Grote Vier over de vrede met Oostenrijk en Duitsland een aanvang nemen, zullen ook de belangen van Ne derland gewoeen worden en het is te hopen, dat wij niet zullen behoeven verzuchten dat zij te licht bevonden zijn. Wanneer er in vroegere tijden een oorlog werd gevoerd en ten einde ge bracht. had de overwinnende partij in de regel over de vredesvoorwaarden een beslissende stem Ongetwijfeld heb- hebben vele landgenoten, toen de wa penkansen van het Hitler-regime wa ren gekeerd, de illusie gekoesterd, dat Nederland bij de komende vredesbe sprekingen. als één der overwinnaars, met de bondgenoten gelijkgerechtigd zou kunnen optreden en zekere eisen zou kunnen stellen. Wat deze eisen be treft. inderdaad zal het ons, als be horende tot de zogenaamde „kleine" mogendheden, vergund zijn wensen, of zo men wil eisen, aan de grote mogend heden kenbaar te maken Maar tenslot te zullen deze beslissen of de eisen al dan niet voor inwilliging vatbaar zijn. Want de wereld, wij weten het eigenlijk sinds lang, wordt door de grote en machtige naties beheerst, het recht van de sterkste wordt nog steeds toegepast, en de kleinen, die in ver houding tot de groten achteloos zijn, hebben het toekijken en geen schijn van r>- ht op medespreken. Het zijn trouwens niet altijd alleen de kleine naties wier belangen van die der groten afhan' i lijk worden gemaakt. Ook de groten valt dit lot soms ten deel wan neer zij tijdelijk zijn verzwakt. Frank rijk heeft dit te Versailles ondervonden toen het met sommige zijner eisen zwichten moest voor de pressie welke door zijn machtige Ang'o-Amerikaanse bondgenoten uitgeoefend werd gELANGRIJKER is overigens de vraag, of de Grote Vier geneigd zullen zijn de eisen betreffende herstelbetalingen en economische compensaties, 1 welke door de kleinen ter tafel zullen worden gebracht, tot op redelijke hoogte in te willigen. Want daarbij komen eigen en tegenstrijdige belangen in het geding. Deze eisen toch. ook de onze, komen voor het merendeel neer op een econo mische verzwakking van Duitsland, ter wijl de Grote Vier de dringende nood zaak inzien om Duitsland ln economisch opzicht te versterken, zodat het niet meer op de materiële steun der over winnaars welke millioenen en milli- oenen verslindt aangewezen zal zijn. Eigenbelang legt veel gewicht ln do- schaal, ook in de politiek, en verdringt veelal rede en recht. INMIDDELS heeft onze regering krach tig geprotesteerd tegen de onderge schikte rol. welke Nederland bij de ko mende vredesbesprekingen is toebedeeld en het schijnt dat dit protest, tenminste op de regering te Londen, enige indruk heeft gemaakt. Voor Nederland is niet slechts de kwestie der grenscorrecties van betekenis, ook andere problemen dat der steenkoolleveranties, der koop vaardij, der handelsverdragen, om er en kele te noemen zijn van vitaal be lang en dienen op bezonnen wijze te worden geregeld. Niet slechts de Grote Vier. ook onze diplomaten staan voor een zware en verantwoordelijke taak nu de vredesbe sprekingen met Duitsland eindelijk een aanvang zullen nemen Wij hebben te zamen met onze grote bondgenoten de oorlog gewonnen. Zullen wij ook de vrede winnen? Het blijft een open vraag tot de beslissing gevallen ia TJ.TDFLÏJKE OPKLARING. Wisselende bewolking, overwegend droog weer. Langzaam verder afne mende wind nit westelijke richtin. gen. Weinig verandering in tempera tuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1