M UIDENS bevolking protesteert De Vermogensaanwasbelasting Onze Sport-prijsvraag De geheime notulen van Linggadjati DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kruitfabriek ligt te dicht bij de stad Er gaat meer kaas naar het buitenland Het ei in de wieg De 100.000ste bezoeker bij Circus Knie Een nieuwe Amerikaanse ambassadeur Ernstige telex-storing Van nabij en verre HOE HAAR TE BEREKENEN Geallieerde verschepingen niet via Rotterdam Er kan weer gewassen worden Paleis op de Dam win ter residentie Grenscommies schoot meisje dood V.J Invoer van rookartikelen wordt beperkt Weerbericht Nog eens: Spagetti BLTRKAU: Koningstraat 78-30 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma WOENSDAG 22 JANUARI 1947. Voortzetting van de We JAARGANG WW, HELDERSCHE COURANT TARIXVXin Advertentie*: M cent per millimeter. Familieberichten 11 cent per mjn. Kleine ad vertan tiea Jutte rtjee") tot 13 voorden 19 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwertaa, t t.per poet t 1.89 H' ofdredactenr: M. H, K. Uyldert. Rayooreéacteoren C. A Dekker* en W. Kok. Naar de Volkikrant verneemt, wil de burgerfj van Muiden b(J haar ge meenteraad een request indienen ais protest tegen munitie-transporten naar en het demonteren van granaten in een kruitfabriek, gelegen op slechts driehonderd meter afstand van de bebouwde kom der gemeente. Volgens ingewijden had de ramp een veel groter omvang aangenomen, wanneer een groot dqpöt, omvangrijke hoe veelheden zwaar explosieve stoffen bevattende volgens bij „De Krijgs man" werkzame arbeiders trotyl mee de lucht in was gevlogen. Van het stadje Muiden was in dit geval geen huls overeind gebleven. Het vervaardigen van springstoffen JilJ „De Krijgsman" geschiedt in spe ciaal voor dit doel geconstrueerde ge bouwen, waarvan de maren aan de gij de van het IJselmeer vervaardigd zijn van dun plaatijver, terwijl de muren pan de landzijde een dikte hebben van één meter, zulks ten einde bij ontplof fing da granaten en de kracht van de luchtdruk in de richting van het IJsel meer te stuwen ter voorkoming van Schade in de bewoonde omgeving. De bij de ramp te Mu'den in de lucht gevlogen kruitopslagplaats was opge trokken uit gegolfd plaatijzer en stenen muren van hoo"stens een voet dik. In dien ten gevolge van door de Duitsers (Eigen berichtgeving Dezer dagen hebben de kaasexporteure bericht ontvangen, dat naar de overzeese gebieden meer kaas kan worden geëx porteerd. Was in het exportschema voor deze ge bieden tot dusver anderhalf mlllioen kg opgenomen, thans is dit kwantum ver hoogd tot twee mlllioen kg. In het inmiddels met de Zweedse re gering afgesloten handelsverdrag ls een kaaslevering van 200 ton opgenomen. Bovendien kan weer ongeveer 40 50.000 kg naar Zwitserland worden gezonden. Na de laatste berichten betreffende de kaasuitvoer naar België is weer enige stagnatie opgetreden, maar de laatste berichten luiden, dat deze kaasuitvoer toch weer zal doorgaan. In handelskrin gen wordt aangenomen dat naar België 500.000 tot 800-000 kg zal worden geëx porteerd. Bij een landbouwer onder de rook van Den Haag is onder de 50 kip pen er één, die bij het ochtend gloren op wacht staat, tot de deur van het woonhuis wordt geopend,, vertelt de Haagse Crt. Is deze hindernis voor haar weggenomen, dan verdwijnt zij schielijk in een aldaar staand wiegje van één der kleuters van de grote familie. Weldra verkondigt een luid geka kel, dat het «itje is gelegd. Prompt elke morgen viDdt de boer het ei in de wieg. „U bent de 100.0000ste bezoeker" Vol verbazing keek de heer P. J. C. M. Brans, uit Amsterdam naar de bij de controle staande journalisten en leden van het personeel van het circus Knie. De heer Brans wist aanvankelijk niet wat hem overkwam, eerst lang zaam drong het tot hem door dat hij een vijfdaagse vacantie, op kosten van circus Knie, kan gaan genieten 'n Zwitserland. Toen den heer Brans, lie vrijgezel is, gevraagd werd wie hij als reisgenot(e) zou meenemen, stond hij voor een moeilijke vraag. Aanble- lingen kreeg hij echter genoeg. Een olifant kwam de piste binnen en overhandigde den heer Brans zijn geschenk, waarna deze op de rug van de dikhuid een ererondje reed. Onze regering heeft haar bewilli ging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer A. B. Ba- ruch tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur der Ver enigde Staten in Nederland. De 'beer Baruch is thans in Portugal geaccrediteerd. Hij was aanvanke lijk arts en gelieerd aan een grote Amerikaanse makelaarsfirma in Amsterdam. In 1942 trad hy in re- geringsdienst en een jaar later ver tegenwoordigde hij de V S. in de economische oorlogsraad in Brazilië waar hij tevens optrad als adviseur van den Amerikaansen ambassa deur aldaar. In Februari 1945 werd de heer Baruch ambassadeur in achtergelaten hoeveelheden munitie ge brek aan opslagruimte mocht zijn ont staan, U het wenselijker deze voor raden voorlopig op hun plaats te laten Bepaald onverantwoordelijk is het ne men van maatregelen, die kunnen lei den tot een ramp van een omvang als in Muiden Ten gevolge van een ernstige telex storing zijn de nieuwsberichten voor dit nummer zeer onregelma tig of in het geheel niet doorge komen, waardoor onze rubrieken binnen, en bnitenland onvolledig zijn. Inmiddels ifjn door ons maat regelen getroffen, om het euvel ten spoedigste te doen verhelpen, waardoor naar wij vertrouwen de nieuwsvoorziening weldra weer normaal zal functioneren. De collecte door katholiek Neder land ter gelegenheid van de kardinaals verheffing van mgr dr. J. de Jong ge houden, heeft 715 000 opgebracht. In Engeland wordt de productie van een „volksvliegtuig" overwogen, waarvan het lichtste model een motor van 35 pk heeft waarmetfe een snelheid van 130 km per uur kan worden ont wikkeld. De prijs zou 300 pond bedra gen. Blijkens mededeling van het geal- liëerde hoofdkwartier te Tokio ls door de Japarxnezen een poging gedaan om de kazerners der Amerikaanse troepen in brand te steken De droogte in grote gebieden van de Oekraine ls de ergste in de Sovjet- Unie sinds 50 jaar. Alleen de uitsteken de oogst in gebieden, die voor droogte gespaard zijn gebleven, behoedt het land voor een ramp als in 1921. Volgens de „Daily Herald" heeft de Engelse politie opdracht gekregen j3cht te maken op bijna 19.000 deser teurs in het Britse 'eger, die verant woordelijk worden geacht voor 5 pet van misdaden In Engeland. Volgens radio MOnchen zal de zuiveringsrechtbank te Garmisch bin nen 2 weken de zaak van Rlchard Strauss ter hand nemen. Deze 82-jarige Duitse componist woont op het ogen blik in Oostenrijk. Nu de wet op de vermogensaanwas- belasling is aangenomen, zal het niet lang meer duren of de belastingplich tigen zullen tastbaar kennismaken met de toepassing daarvan. De eerste ken nismaking zal bestaan in het invullen van een aangiftebiljet. Daar de wet zeer ingewikkeld is, kan het niet an ders of het aangiftebiljet zal eveneens ingewikkeld zijn. Waar gaat het bij deze belasting om Artikel 1 geeft al dadelijk het ant woord n.1.„onder den naam van ver mogensaanwasbelasting wordt een directe belasting geheven van den ver- mogensaanwas, die heeft plaats gevon den in het belastingtijdvak, omschre ven in artikel 4". De vermogensaanwas staat dus in het middelpunt. Het belastingtijdvak is voor natuurlijke personen in het al gemeen de periode tusschen 1 Mei 1940 en 81 December 1945. Het gaat er om vast te stellen wat er in die periode zooal gebeurd is. De vermogensaan was wordt berekend uit een eenvoudige rekensom als volgt Eindvermogen 81-12 '45 f Beginvermogen l-5-'40 Verschil. plus Bijtellingen f f min Aftrekposten Vermogensaanwas f Er zijn dus vier termen noodig ter berekening van den vermogensaan was, n.1.: 1. Het eindvermogen op 31- 12-1945; 2. Het beginvermogen op 1-5- 1940; 8. De bijtellingen; 4. De aftrek posten. Staan de vier termen vast, dan- staat ook de vermogensaanwas vast. Deze rekensom ziet er erg eenvoudig uit. Heeft men eenmaal de vier termen dan is de zaak inderdaad eenvoudig, doch de moeilijkheid zit juist in het vaststellen van die vieT termen. Daarop ga ik mony nteel niet in. Ik zal in die toekomst nog gelegenheid hebben daar-* over van voorlichting te dienen. De vermogensaanwas zelf zooals hij berekend is, wordt nog niet belast. Eerst komen n.1. nog enkele verminde ringen in aanmerking en daaruit ont staat dan de belastbare som. Op deze belastbare som wordt het tarief toe gepast. De belangrijkste verminde ringen zijn die van f 1000.van f 5000.en van f 10.000.\oor na- tuur lij ke personen, die op 31-12-1945 Wij hebben Drs. J. P. van Poppet bereid gevonden, onze lezers oan dienst te zijn met korte, een voudige artikelen over belasting zaken. Hiernevens het eerste ar tikeltje ter kennismaking. den leeftijd van 18 jaar nog niet had den bereikt wordt de vermogensaanwas in elk geval met f 1000.— verminderd en voor de overige natuurlijke personen in elk geval met f 5000.—. Daaren boven bestaat er voor de natuurlijke personen van 18 jaar en ouder een kans. dat hun vermogensaanwas met nop eens f 10.000.extra verminderd wordt. Voor hen kan dus onder be paalde voorwaarden een minimum ver mindering golden van f 5000— f 10.000.— f 15.000.—. Die f 10.000 extra gelden niet Voor personen bene den de 18 jaar. Op de belastbare som wordt het ta rief toegepast. Het laagste tarief dei belasting is 50% en het hoogste 90%, dit laatste voor den op onoirbare, dan wel op ongerechtvaardigde wijze ver kregen vermogensaanwas. Tot zoover deze eerste inleiding. Ik ben bereid vragenstellende lezers van antwoord te dienen, indien de redactie de kolommen van dit blad daartoe be schikbaar wil stellen. AceoordRed.). Drs. J. P. van Poppel. AMERIKAANS VRACHTVLIEGTUIG VERMIST. Een twee-motorig vrachtvliegtuig van de Amerikaanse dienst voor registratie van graven, dat Zaterdag van Sjanghai naar Canton (V S.) is vertrokken, wordt sindsdien vermist. Het vliegtuig heeft passagiers, 4 leden bemanning en enige lading aan boord. Naar bö Informatie te bevoegder plaat- -e blijkt ls het bericht ln het Vlaamse Nieuwsblad „De Volksgazet", volgens het welk de verschepingen naar de gesm eerde bezettingszone ln Duitsland bij voorkeur via Antwerpen en Rotterdam zullen plaats hebben, onjuist. (Van onzen Haagsen redacteur). Naar wij vernemen zal waarschijn lijk begin Februari een bon worden aangewezen voor aijderhalf rantsoen zachte zeep en een half rantsoen kristalsoda. Voor de dames. Zwart handhaaft zich altfjd, wat voor kleuren de mode ook mag voorschreven, Dit geklede japonne tje van zwarte wollen crêpe vertoont de typische silhouet van dit seizoen: een voudige haloafwerking, ronde schouders, wijde mouwen, echter strak aansluitend om de polsen, gladde rok met een in wfjde plooien vallend schootje. Een voudig maar zeer gedistingueerd! Meteor P. De Amsterdammers hebben reeds volop gelegenheid gehad waar te nemen, dat hun Koningin zich in hun midden thuis gevoelt. Zij konden echter niet vermoeden, dat bet huidige verblijf li> haar hoofdstad Hare Majesteit zo goed bevalt, dat Zij als haar voornemen te kennen heeft gegeven, bij leven en wel zijn, voortaan geregeld 's winters te Amsterdam te vertoeven. Sinds de restauratie biedt het palels op de Dam voldoende comfort om er ook 's winters te wonen; de zalen van het „achtste wereldwonder" lenen zich beter dan die in andere paleizen voor gracelijke ontvangsten. Het enige, wat de Koningin mist, is een. tuin, maar blijkbaar hebben de Amsterdammers blijk gegeven van zoveel discipline, dat de noodzaak haar wandelingen te maken ln een van de openbare parken, de Koningin niet afschrikt. Aan de grens te Ossendrecht, aan de Kabeljauw, is Zaterdagmiddag het 7-ja- rig dochtertje van den heer K. dat naast haar vader in de auto gezeten, door een schot van een grenscommies dodelijk getroffen. Een sommatie om te stoppen en ook een waarschuwingsschot schijnt de heer K niet te hebben gehoord, ter wijl een tweede schot het gemelde noodlottige gevolg had. DE VEESMOKKEL NAAR BELGIE Het aantal stuks vee, dat per maand frauduleus ove<- de Nederlandse grens naar Bel^ë wordt gesmokkeld, wordt op minstens duizend geschat Deze smokkel vindt vooral plaats ln de grensstrook ten zuiden van Breda De politie heeft kort geleden 9 veesmokkelaars achter slot en grendel gezet De eerste opgave ln onze serie sportprijsvragen, die wij verleden week plaatsten, werd een overweldigend succes. Niet alleen uit de provincie, maar vanuit het gehele land ontvingen wij een stroom van oplossingen. Uit Utrecht, uit Arnhem, zelfs uit Groningen kwamen de Inzendingen binnen. Nadat wij ons door deze lawine van briefkaarten hadden heengewerkt, bleef er tenslotte een aantal oplossers over, die in aanmerking bleken te komen voor de uitgeloofde prijzen. Er waren echter zoveel Inzendingen, dat het bepalen van de prijswinnaars niet gemakkelijk was. De hoofdprijs werd deze week gewonnen door: Mtj. JV. Goedhnecht, FabriefesgracM 24, Den Helder De troostprijzen werden na loting toegekend aan: D. HONIG, Hendrik Burgerstraat 53, Beverwijk. M. KOFMAN, Schagenstraat 60, Den Helder. J. VIJZELAAR Jr., Gouw, Hoogwoud. A. PIERFMA, P. C. Hooftstraat 11, Alkmaar. De boeken worden aan deze gelukkigen toegezonden. De regeling om trent de hoofdprijzen zal na afloop van de wedstrijd nader worden bekend gemaakt. En hier volgt dan de tweede opgave: 1. VOLEWIJCKERS—HAARLEM. I ZEEBURGIA—ALKMAARSE BOYS 3. A. P. G. S—HOLLANDIA. 4. AHRENDS—HELDER. 5. KENNEMERS—W. F. C. SCHAGEN—ZAANDIJK Een juist antwoord op de vraag: „Wie wint", geeft drie punten, en „Met hoeveel?" vijf punten. Oplossingen uitsluitend per briefkaart tot Zaterdagmiddag a.s. 12 uur aan het bureau van ons blad. Tegen de zwarte handel In verband met het feit, dat de zwarte handel wordt gevoed door de voor pariculieren bestaande mogelijk heid om een bepaalde hoeveelhe'd rookartikelen van elders ln te voeren en hierdoor voor ons land deviezen verloren gaan, o a aan zogenaamde geschenkzendingen, ziet de overheid zich genoodzaakt deze invoer ingrij pend te beperken, aldus deelt het mi" nlsterie van financiën mede. Terug kerende reizigers (onder wie worden begrepen scheeps- en vliegtuigbeman ningen) zullen met Ingang van 1 Fe bruari 1947 niet meer dan 200 sigaret ten of 250 gram gekorven tabak per maand hier te lande mogen Invoeren Voor geschenkzendingen geldt dezelfde beperking Voor zendingen uit niet- Europeese landen treedt deze regeling in werking met ingang van 1 Maart a s Evenwel zal in de bestaande rege ling voor uit Nederlands-Indië afkom stige repatriërenden vooralsnog geen wijziging worden gebracht ln het nor male internationale reisverkeer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel 50 gram tabak of 50 sigaren zijn vrij gesteld van de heffing van tnvoerrech- MUIDEN ONTVANGT GLAS UIT DEN HAAG. Naar wij vernemen zal het comité .Ruiten Troef" te 's-Gravenhage 25 kis ten glas in Muiden bezorgen. De Canadese Minister van Deten- ie heeft aangekondigd, dat de omvang van de voorgestelde permanente Cana dese marine, luchtmacht en leger met 25 procent ingekrompen zal worden. Door den heer Van der Feit zijn aan den minister van overzeese gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1 Heeft de minister kennis genomen van een artikel ln „Elseviers Weekblad" van 11 Januari 1947, aangekondigd als „Een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati"? 2 Is de minister niet van mening, dat, indien de in dit blad gepubliceerde ge deelten uit die geheime notulen juist zijn, daardoor een zonderling licht wordt ge worpen op de mededeling op blz 5 van de van de Commissie-Generaal afkomstige Memorie van Toelichting op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, luidende: „Dat op enkele punten, die zich voor vastlegging in deze ontwerp-overeenkomst bezwaarlijk leenden, in de loop der be sprekingen tussen de delegaties afspraken zijn gemaakt, welke als zodanig in de no tulen bindend werden vastgelegd en thans in deze toelichting volledig zijn verwerkt? 3 Acht de minister het niet begrijpe lijk, dat op grond van de bedoelde ont- huUingen onrust en wantrouwen in den lande is ontstaan met betrekking tot de waarde, die aan de bovengenoemde ver klaring der Commissie-Generaal kan worden gehecht, omdat daardoor in ver- schUlend opzicht, onder meer wat be treft de positie van de Kroon, een ge heel ander licht wordt geworpen op het accoord van Linggadjati, op de Memo rie van Toelichting van de Commissie- Generaal en op de door de regering af gelegde verklaring? 4 Is de minister niet van oordeel dat het in hoge mate gewenst is de onrust en het wantrouwen die door deze onthullin gen bij hét Nederlandse volk ontstaan zijn, weder te doen verdwijnen door een publicatie der gehele geheime notu len, waardoor tevens de handelingen der Commissie Generaal in ieder geval in het juiste licht zouden worden geplaatst? 5 Is de minister daarom bereid de no dige maatregelen te nemen tot publicatie der geheime notulen van de besprekingen der Commissie-Generaal met de Indische vertegenwoordigers met betrekking tot het ontwerp-accoord van Linggadjati? LATER OPKLAREND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de kuststrook aanvankelijk eni ge regen of sneeuw, later tijdelijk opklarend, winddraaiïng naar het Noordoosten. Temperatuur om het vriespunt. In de nacht lichte tot matige vorst. 28) Er kwam een bui, die zich een uur lang ontlastte. Ze hadden zich volge- dronken en lagen zuchtend uit te rus ten. Er kwam een gevoel over hen dat iet» leek op tevredenheid. Een paar da gen zouden ze geen dorst lijden. Daar naDat zouden ze wel weer zien. Toen vroeg Izzy wat ze wel zouden eten als ze nog eens thuiskwamen. Ze vonden het allemaal een bijzondere vraag, zelfs de zieke Beasley en Mad- dox, die er ook hoe langer hoe slechter uit ging zien. Kees van der Slot zag in zijn herinne ring de trommel koekjes, die z'n moe der vroeger op een kastje had staan en hij vertelde ervan. Maar de Yankees wkut» niet precies wat koekjes waren en vertelden elkaar van paradijselijke hoeveelheden spaghetti. Eenmaal nog spaghetti eten en dan kon de rest kun gestolen worden. Ze wisten toch wel dat ze geen kans meer hadden het le ven te houden. Ze waren vergeten, nie mand wist dat ze hier nog rondzwier ven. Maar die spaghettials ze die nog maar eenmaal konden krijgen. Er gebeuren wonderen op de zeven wereldzeeën, maar nog nooit is het won der geschied, dat op een vlot van vijf de oorlog ingejaagde zeelui een schotel spaghetti terecht kwam. En zolang de wereld nog zal draaien, zolang zal dit wonder ook nooit gebeuren. Opnieuw bemerkten ze dat het spre ken over eten de honger iets vermin derde. Het was net, als ze een paar uur over allerlei lekkerijen gesproken had den, of de honger ophield een bestaan de realiteit te zijn. Het was alsoi de ge dachte aan dat eten hun magen gevuld had. Het was een trieste suggestie, maar iedere keer hielp het en omdat het hielp spraken ze urenlang, iedere dag opnieuw, over eten. Ze wedijver den met elkaar om de uitvoerigste en rijkste maaltijden bij elkaar te fanta seren. Maaltijden waarbij het uren duurde, eer je verzadigd was. Maaltij den met een keur van de meest exquise spijzen. Gebraden, gebakken, gekookt, ingemaakt. Tenslotte dreigden ze in een soort delirium te geraken van voedsel. En het vlot dreef voort, uur na uur, van golf tot golf. De deining van de oceaan was een eeuwige deining en de golven waren eeuwige golven. Die gol ven zouden dat vlot met die vijf ge raamten net zo lang wiegen totdat het laatste restje leven daaruit gestroomd zou zijn en eerst dan zou er een storm komen die het vlot met geraamten om ver zou smijten en het verderven. Zo had Kees van der Slot, de olieman, het gedroomd en hij wist zeker dat het zo gebeuren zou. De olieman van de „Zaandam" knut selde een enkele maal nog wat kleren bij elkaar van de stof die hij van de reddingsvesten afwikkelde. Het was een eindeloos werk en het kostte hem soms verschrikkelijk veel inspanning om zijn gedachten er bij te houden. Maar het brak de dag, en het was alsof de avond en de nacht er eerder waren dan wan neer je maar met halfgesloten ogen over het water lag te turen naar de lege ho rizon. Een enkele maal was het een ding wat een broek moest voorstellen, dan weer iets dat op een hemd zou moeten lijken. Het had er allemaal niet veel van doch het hielp tegen de wilde laaiing van de zon. En het werd gege ven aan den man die het ergste leed. Dat was Beasley. Jimmy Maddox had dagenlang voor zich uit zitten staren. Met z'n ogen strak op het water gericht. Het leek wel alsof hij daarin iets zag. Soms keek hij zo strak, dat Kees van der Slot mee keek. Maar hij zag niets anders dan wa ter waarin de zon schitterde, zo fel en zo langdurig, tot je er dol van werd. De ene maal vroeg Kees van der Slot het hem, de andere maal Izzy of Nico, wat hij toch voor den donder in dat water zag. Maar ze kregen geen antwoord en Jimmy bleef maar treurig en afwezig in het water kijken. Het was op het laatst griezelig en Kees van der Slot hield hem zoveel mogelijk in de gaten. Want je kon tenslotte nooit weten of het Jim my allang niet in z'n kop geslagen was. Dat wist je nooit van tevoren en de mensen die het op d'r heupen kregen, konden rare dingen doen, waar je zelf terdege voor moest oppassen. Op 12 December hoorden ze het van Jimmy Maddox. Ineens scheen er iets van hem af te vallen. Ineens keek hij vrolijk en hijs lachte naar de anderen. Lachen was het niet precies meer, want het gezicht van Jimmy Maddox was lelijk weggevreten door ontbering en lijden en het was alleen maar een soort grijnsgrimas, die over z'n gezicht trok. Hij keek naar zijn maats, die, behal ve Beasley, naar hèm keken eto toen zei hij: „Ik ben er door jongens, ik ben er door en ik ben toch zo blij!" (wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1