ONZE GROTE WINTERPRIJSVRAAG. Frankrijk blijft waakzaam Geheel Europa door koude lucht overspoeld Gravin geworgd door een spion mmmmm DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA Voor de derde maal winter Hors d'Oeuvre GEDRANG Weerbericht Koningin 31 Januari naar Soestdijk De bonaanwijzing voor tabak Radar voor veilig luchtverkeer Afoombom-spionnage Een wonderlijk verhaal Zaterdag de laatste dag De uitslag op 1 Februari Tok, tok.alweer een ei! Van nabij en verre Soldaten op weg naar de Oost Eisenhower in observatie Max Schmeling gaat weer boksen Tractaties voor de schooljeugd! J. Bommer opvolger van Min. Ringers? l AnthortY van Kamper\- g De waarzegster t BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 834$ Giro 449041 Dtr.: J. Bijlsma DONDERDAG 23 JANUARI 1»4? Voortzetting van de We JAARGANG No. »T9. HELDERSCHE COURANT TARIBVKf? AéwtenUe* H cent per millimeter. Familieberichten If cent per mjn. Ktetae ad vertentie* („Juttertjea") tot IS voorden T5 cent, eik woord meer I cent Abonnementen: per kwart»*, t 1.—per poet f J« Hf ofdredacteur: IC H. K. Uyldert, Rayonredacteoren C. A. Dekken en W. Kok. Het KNMI te De Bilt meldt: Het hogedrukgebled over Noorwegen pam nog steeds ln betekenis toe In de kern worden thans barometerstanden Waargenomen van bijna 1040 mbar (730 millimeter) Het breidt zich daarbij voor namelijk ln westelijke richting uit naar IJsland en in oostelijke richting naar Noord-Rusland Dit heeft tot gevolg, dat de luchtstroming over geheel Europa langzaam van noordelijk weer noordooste lijk wordt en steeds koudere lucht, af komstig uit het gebied van Nova Zembla, wordt aangevoerd In Zweden en Dene marken worden de temperaturen dan ook bij vrij harde winden geleidelijk lager, ondanks het feit, dat de lucht over de Openliggende Oostzee moest stromen In Stockholm vroor het gistermorgen 5 gra den De koude luchtstroming bereikte nu ook de Pyreneeën. In zuid Frankrijk daalde de temperatuur bij windstilte tot 4 graden onder nul Geheel Europa is nu door de koude lucht overspoeld, op vele plaatsen viel sneeuw. Op die plaat gen, waar de lucht helder wordt en de luchtbeweging afneemt, dalen des nachts de temperaturen sterk Zo vroor het gis termorgen tegen de Alpen en ln Tsjecho- Slowakije plaatselijk reeds bijna 10 gra den In ons land daalden na het passeren van een neerslagzöne de temperaturen tengevolge van nachtelijke uitstraling weer flink Gistermorgen om 6 uur wer den de volgende temperaturen gemeten: vliegveld Twente —7; Den Helder —2; Vlissingen —2; De Bilt 4; vliegveld Schiphol 3; vliegveld Eelde 8; vlieg veld Gilze-Rijen —4; vliegveld Leeuwarden —3 Uit deze temperaturen blijkt duidelijk Er bestaat tegenwoordig bij de men- tchen een drang om te dringen, die alle goede manieren verdringt. En het is dringend noodig er eens op aan te dringen, dal daarin verandering komt. Sinds de Amsterdamsche politie krachtig optreedt tegen de levensgevaarlijke treeplanji- trossen is het gedrang in de trams in letterlijken sin adembenemend, maar erg was het daarbinnen sinds lang. Wie herinnert zich nog den tijd, toen de tram onverbiddelijk vol was wanneer de laatste zitplaats ivas bezet en het hangen aan de lus door den conducteur niet werd geduld Dat njoet voor 1914 zijn ge weest. Maar dringen in en bij de tram is thans een atledaagsch vermaak. En bij de treinen is het al evenzoo. Stopt een trein, dan is het dm passagier, die wil uitstappen, haast niet mogelijk hil perron te bereiken, dermate verspert de massa der gegadigden naar een zit plaats de smalle uitgang der wagons, doodsbenauwd dat men, gedurende het traject, hoe kort het ook mag zijn, zal moeten staan. Het is dringend noodig dat de directie der spoorwegen een perron- politie aanstelt welke orde kan brengen in het gedrang en noodeloos oponthoud voorkomt.- Och, zei mijn buurman, die wijsgeerig is van aard, dringen is een levenswet. Het schoolkind, om van de zuigeling maar niet te spreken, dringt, als het ijverig is, om nummer één te worden van de klas. De kleine employé op hoop van zegen, naar positie-verbetering en als hij onder-directeur is dringt hij zijn collega's op zij, teneinde directeur te worden en dan is hij nog niet voldaan, want achter iedere maatschappelijke positie ligt een boogere die fraaiere perspectieven biedt, juist zooals achter lederen bergtop die men moeizaam beklimt, Weer een hoogere tot verder stijgen verlokt. Er is natuurlijk ergens een hoogste top, maar aie wordt door een enkeling bereikt. Het dringen is ons aangeboren. Wij zullen het niet gemakkelijk uit onze menschelijk* geaardheid verdringen. VOOR DE DERDE MAAL WINTER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Lichte tot matige vorst. Wisselende bewolking met snkele verspreide sneeuwbuien. Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krach tige, Noordoostelijke wind. De afd. Klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede: Wat de weersgesteldheid in Febru ari betreft, is geen betrouwbare verwachting te geven, noch voor de temperatuur, noch voor de neer slag de invloed van de weg, die de luchtstro ming over de openliggende Oost- en Noordzee heeft gevolgd In Leeuwarden en Den Helder minder vorst dan ln Eelde en Twente In het zuiden was de hemel nog niet voldoende helder om uitstraling toe te laten, zodat de temperaturen aldaar voor het grootste gedeelte aan transport- koude geweten moeten worden Verwacht mag worden, dat de vorst periode voorlopig zal aanhouden, waarbij de laagste temperaturen (tot omstreeks —10 des nachts) In Gelder land, Noord-Brabant en Limburg zul len voorkomen, terwijl ln die provin cies de temperatuur overdag ook bijna overal enkele graden onder nul zal blijven In de overige provincies kan in de nacht 5 tot 10 graden vorst ver wacht worden, behoudens ln een smalle strook langs de Noordzee en overdag omstreeks 0 graden (Auteursrecht voorbehouden KNMI) Het staat thans vaat dat H M de Koningin haar verblijf In de hoofdstad de 31ste Januari za) beëindigen om op die datum te vertrekken naar Paleis Soestdijk. Het C D K deelt mede. dat ln afwij king van het eerder verschenen pers bericht, de bonaanwijzing van de ta- bakskaart op 23 Januari nog niet voor 14 dagen tegelijk zal geschieden, zulks in verband met de bevoorrading van de handel. Op 23 Januari zal een bon roor twee rantsoenen worden bekend gemaakt, geldig tot en met 8 Februari as, terwijl op 30 Januari as wederom een bon roor twee rantsoenen zal wor den aangewezen, welke eveneens tot en met 8 Februari geldig zal zijn. Het ligt ln het voornemen om van 8 Februari if de bonnen voor tabaksartikelen voor 14 dagen tegelijk aan te wijzen. Volgens een correspondent van de „Evening Standard" te New-York hebben de autoriteiten het Amerikaanse congres verzocht 1 millllard dollar uit te trekken voor het Invoeren van het radarsysteem op alle grote vliegvelden ln de V. S. Dit plan la een gevolg van het groot aantal vllegtuigongeukken van den laatsten tijd en de daarmee samenhangende ver andering van het reizigersverkeer. Bij de marine zijn viermotorige Douglastoe- stellen gedurende een Jaar lederen dag ondanks de dichtste mist en de onge vallen bij het burgerverkeer van Washing ton opgestegen met toepassing van ra darcontrole. Bij de 40,000 landingen zijn er practisch geen ongevallen geweest. Toch verklaren ervaren piloten, dat zij bij het landen liever op eigen oordeel afgaan. In het najaar 1945 werd in een greppel b<j Nasmieres, in Noord- Frankrijk, het ontklede lichaam ge vonden van de Franse gravin Santy de Chalon. De gravin, aldus bleek later, had haar echtgenoot gezegd, dat zij naar Groningen zou gaan. Zij zou van huis vertrokken zijn in een auto, ln gezelschap van twee Ca nadese officieren. DeNederlandse, Franse en Belgische politie werkten samen bij het onderzoek naar deze zaak. Tenslotte ging men over tot de arrestatie van Leon Meorant, een Bel gische mecanlciën, die in Duitsland vertoefde, en wel, naar bericht werd, zich uitgevende voor officier van ge zondheid Deze mecanicien heeft, naar de Parijs bladen thans melden, tegen, over de Franse politie verklaard, dat de gravin geworgd was door een spion, die op jacht was naar geheimen van de atoombom. Meurant, die thans in de gevangenis vertoeft, in afwachting van het ln April aanstaande tegen hem te voeren proces, zou bekend hebben als geheim agent te zijn opgetreden voor een vreemde mogendheid. Hij zou echter beslist ont" kend hebben de moordenaar van de gravin te zijn. Hij verklaarde o.a.: „In het Palace-Hotel te Brussel, waar ik een zending had te verrichten, maakte ik kennis met de gravin Sauty de Cha lon op de dag, waarop zij arriveerde. Zij werd mij aangewezen door een persoon in Amerikaans officiers-uni form, doch met het kennelijk voor komen van een Mongool. Die persoon 7eide mij: „Het i* noodzakelijk deze vrouw te observeren, om haar beter te eren kennen". Ik volgde dit bevel van mijn superieur op. De gravin zeide tegen mij: „U bent Frans officier? Wilt U mij l;en dienst bewijzen? Ik wilde gaarne naar Parijs terugkeren". Ik stemde er in toe, haar mede te nemen Na de lunch had ik nogmaals een onderhoud met den Mongool, die mij zeide: „Blijf bij haar, verlies haar niet uit bet oog. Deze vrouw heeft be langrijke documenten over de atoom bom in haar portefeuille. Zij is een agente van den Amerikaaneen contra- spionnage-dienst". Ik voegde mij weer bij de gravin, die mij op haar kamer nodigde". Meurant beweerde verder, dat hU in een anto met de gravin vertrok en gevolgd werd door den Mongool in 'n jeep. „In Tournai", aldus Meurant, dineerden wij uitstekend en de gravin en ik begonnen nogal dronken te wor den. Toen wij de reis hervatten, ont deed de gravin, die compleet dronken was, zich van haar kleren, zeggende, dat het warm was in de anto. Toen Meurant later stopte om naar zijn benzine te kijken, aldus vertelde hij, verscheen de „Mongool" weer ten tonele en worgdo de gravin met een zijden kous „Hjj deed mij op m'n ere woord beloven er over te zwijgen. We wierpen het lichaam ln een greppel, bedekten het niet zand en gingen er vandoor, aldus Meurant". De lettergreep-puzzle, .welke wij vorige maand in het kader van onze grote wintercampagne hebben gepubliceerd, is een doorslaand succes ge worden. Duizenden oplossingen, waarvan sommige in een dichterlijke om lijsting, hebben ons bereikt, niet alleen uit Noord-Holland boven het IJ, doch ook uit andere delen van het land. Waar er nog steeds oplossingen binnen komen, hebben wij expresselyk gewacht met de sluiting van de ter mijn van inzending, doch eenmaal is het welletjes en dus hebben wij be sloten, dat is, waarop deze nog bij ons kunnen worden ingediend. Later ontvangen oplossingen worden onherroepelijk ter zijde gelegd. Het behoeft geen betoog, dat ^le inzenders en inzendsters zeer belang stellend zijn te vernemen, WIE DE PRIJSWINNAARS ZULLEN ZIJN VAN HET UITGELOOFDE RIJWIEL EN RADIOTOESTEL. Zij zullen echter moeten wachten tot 1 Februari, op welke datum in dit blad zal worden gepubliceerd, wie de gelukkigen zijn. Tot zo lang dus nog geduld. Naar ons uit Den Haag word| mede gedeeld, zal bij de bonaanwijzing van deze week wederom een bon worden aangewezen voor een ei, zowel voor volwassenen als voor kinderen Volgens „De Rode Ster" zouden ln de Britse zone van Duitsland geheime militaire nazi-formaties zijn opgericht Bij een mljnontplofflng op 30 KM afstand van Boedapest zijn 36 personen om het leven gekomen Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, zal Z H de Paus binnenkort een rede houden, welke in bevoegde kringen zeer belangrijk wordt geacht -z. Er .worden momenteel onderhande lingen gevoerd om het Spoorwegmuseum naar Rotterdam te doen overbrengen. -t De Rotterdamse politie heeft een 18- Jaiifeen Jongen gearresteerd, die de dader Is van de roofoverval op de 71-jarige weduwe Hljna—Pet aldaar; de toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Te Luik worden momenteel bespre kingen gevoerd Inzake tewerkstelling van 20.000 Balten ln de Belgische kolen mijnen. Amerikaanse legerinspecteure hebben »e Parijs een bende van 7 Amerikaanse militairen ontmaskerd, die naar verluidt 200 auto's hebben gestolen en een aantal gewauende overvallen hebben gepleegd. De „Van Galen", die uit Indië naar Nederland is vertrokken, wordt 28 Fe bruari te Amsterdam verwacht. Het bouwen van een betonnen skelet voor het Haagsche stadhuis is gegund aan de Holl. Beton Mij. voor een bedrag van rond 21/» millioen gulden. Marine van Goudswaard is het enige lid van het gezelschap van Hans Snel, dat niet in het vliegtuig, dat nabij Biak ia neergeatort, is meegereisd Haar Juiste verblijfplaats is op dit ogenblik nog on bekend Generaal Marshall, Dinsdag tot mi nister van buitenlandse zaken der V S beëdigd, moet kiezen tussen een Jaar salaris van 15,751 dollar als generaal of van 15,000 dollar als minister Boissevain vertrok 18 Jan. van Am sterdam. Oranje arriveerde 18 Jan. te Batavia Tegelberg vertrok 19 Jan. van Suez. Kota Inten met zieken en gewonden op weg naar Nederland, vertrok 21 Jan. van Port Said (2 Febr. te Rêdam verwacht). Het Amerikaanse ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat de chef van de generale (taf, generaal Dwlght D Eisen hower, lijdende is aan een spijsverterings stoornis en zich ln het Walter Reed-zie- kenhuls ter observatie heeft laten opne men Het Amerikaanse militaire bestuur deelde mede, dat de ex-wereldkam- pioen Max Schmeling toestemming heeft gekregen in de Amerikaanse zóne te boksen. Deze beslissing viel, nadat Schmeling voor een tribunaal in de Britse zóne politiek gezuiverd was, Bfl de blijde gebeurtenis. Teneinde de viering van de aanstaan de blijde gebeurtenis op scholen voor gewoon lager en voorbereidend onder- .wijs mogelijk te maken, heeft de direc tie van de voedselvoorziening van het ministerie van landbouw, visserij en Voedselvoorziening toestemming ver leend, dat vla de plaatselijke distributie diensten toewijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een trac- tatie van een beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zal kunnen Worden gegeven Nader zal nog worden medegedeeld, op welke wijze zij, die zich met het or ganiseren en financieren van deze trac- tatie willen belasten, een verzoek om toewijzingen kunnen indienen. Het is te verwachten, dat binnenkort als opvdlger van dr. ir. Ringers tot mi- I lister van Openbare Werken en Weder opbouw zal worden benoemd de heer J. Bommer. De heer Bommer is oud wethouder van Publieke werken en Wo- tingsdienst te Amsterdam, en thans be halve lid van de Amsterdamse gemeen teraad Rijksadviseur voor de Volks huisvesting. wat de toekomstige verhouding vat Frankrijk tot Dultschland betreft, niet al te ongerust te maken. Voor Frankrijke beveiliging 1* gpzorgd. Blum heeft kt het schaakspel de* wereldpolitiek een xeer gelukkige iet gedaan. u. kik dóór d 29) Ze vroegen Jimmy Maddox wat hij bedoelde. Jimmy keek geheimzinnig en opnieuw trok er iets over dat uitge» droogde, gerimpelde en harige gezicht van den Amerikaansen matroos, dat °P een ^m'ach moest wijzen. Maar oog nooit hadden Nico, van der Slot en *f2y hem zo opgewekt gezien. En daarbijhij had gezegd, dat hij er» door was. Wat betekende dat, voor den duivel p °oruit ermee. Jimmy... zeg op!!! her femelde Jimmy Maddox «J a 'j 'ze' hij. Het was jaren gei en, dat hij eens ergens geweest s waar een waarzegster was. Waar was het ook weerHij .treek met hnnfH138"6! vin8ers over het benige 2fJ- j dacht diep na. Maar toen den ce anderen dat het er geen don» Alle recbUjn oacróthouüui der toe deed waar het gebeurd was en Jimmy Maddox vervolgde: „Ja, ik was daar en er was ergens een waarzegster. Niet zo'n gewone, een van wie je eigenlijk van tevoren weet dat ze je er door haalt, maar een ech» te. Ze kwam uit Hongarije en wijd en zijd wisten ze van haar te vertellen dat ze de toekomst las uit de lijnen van je hand. O neen, er was geen zier zwendel bij. Dat moest je niet denken. Het was een hoogstaande vrouw, die nog niet eens bereid was om voor de eerste de beste de toekomst te vertel» len. Alleen behoorlijke mensen kregen de kans en daarom zou ze ook aan hem, Jimmy Maddox, eens haarfijn vertellen hoe het met hem gesteld was. Wel, hij was gaan zitten, Jimmy Maddox, en toen had ze gestaard op de Kjnen van f'n ene hand. Ze had erg diepzinnig gekeken en ineens zei ze te» gen hem: „Ik aie allerlei dingen, maar ik zal ze maai niet zeggen." „Waarom niet", had hij gevraagd. „Omdat je die dingen beter niet kunt weten" was het antwoord van de Hon» gaarse, en ze was opgestaan en had gezegd: 1 dollar krijg ik van je. Maar toen had Jimmy Maddox gezegd dat hij niet van zins was om voor tjoeqja een dollar te dokken en hij had haar gezegd dat ze dan eerst over de brug moest komen met alles wat ze in die lijnen gezien had. Wel, ze had het verteld. Hij zou dit en hij zou dat. Al» lerlei over een huwelijk, een vrouw, een mooie betrekking. Maar er was één ding bij al die mooie dingen dat niet zo heel erg mooi was. Dat was de me» dedeling, dat hij er maar rekening mee moest houden dat hij nooitz'n 30ste verjaardag zou vieren. Jimmy had ge» lachen en hij was weggegaan. Hij had er niets van geloofd en alles allang vergeten. Maar nu waa er iemand bij hem geweest, in de nacht, en die had hem verteld dat ze hem voorspeld had dat hij nooit z'n 30ste verjaardag zou vieren. Het was die waarzegster ge» weest, maar toen hij z'n ogen geopend had was er niets en niemand geweest Hij had zeker liggen te ijlen, maar in ieder geval wist hij weer van die voor» spelling af. En kijk... vandaag waa hy 30 jaar geworden en hij leefde nog. En hy was helemaal niet van plan om er voor» lopig tussenuit te trekken. Hij had het wel niet erg best maar de anderen ook niet, en hjj wist zeker dat hjj au, by het passeren van de fatale datum, een mooie kans kreeg om er levend uit te komen. Of de anderen dat ook niet dachten? De anderen keken ernstig. Ja, ze vonden ook wel dat het een mooi ding was als zo'n belofte niet in vervulling ging, maar aan de andere kant moest je die Hongaarse vrouwen toch ook niet onderschatten. Het was bekend dat die veel wisten van de din» gen waarvan een doodgewone zeeman geen kaas gegeten heeft. Maar hoe dan ookvoor vandaag was hij veilig en morgen Maar wie bekommerde zich over morgen! Morgen konden ze best alle» maal dood zijn en wie weet, was dat ook niet het beste. Toen vroegen ze Jimmy Maddox, den Tankee, of ze ook gezegd had, die Hongaarse, of hij op z'n 30ste verjaardag ook iets bijzon» ders zou eten, maar dat wist hij zich niet meer te herinneren. Alleen van het feit dat hij zou sterven eer hij 30 was. Van de rest wist hy volstrekt niets meer en ze moesten er ook niet verder naar vragen. Nico lag voorover in het water te turen. Hij had de ene paddel met het schaarblad bij zich en ineens spietste hy het wapen naar beneden. Hij gaf een schreeuw en toen ze hem hielpen zat er een via aan de stalen schaar» punt. Het was geen grote vis, maar het wa» een vis. En ze verslonden die vis rauw en ze waren dankbaar over drie dingen: Jimmy Maddox was 30 jaar geworden en niet dood, er was een vis en ze zouden de eerste dagen geen dorst lijden. Ze neurieden een oud Amerikaans liedje en kropen onder het dekzeil dat gloeiend heet was van de zenging van de zon die als een duivel te branden hing aan het dak van de wereld. (wordt vervolgzo Enkele dagen veór Vincent Auriol tot pressent der vierde Fransche republiek gekozen werd hy is de dertiende in de rij der vrij-gekozen rijksbestuurders die sinds het tweede Napoleontische tijdperk zijn intrek genomen heeft in het Elysée heelt de waakzame, en ondanks zyn leef tijd van 74 jaar nog zeer werkzame minister-president Léon Blum een kort bezoek aan Londen gebracht en hij is uh de Britsche hoofdstad terug gekeerd met een Engelsch-Fransch verdrag tot wederzijdschen bijstand, dat ongetwijfeld al sinds eenigen tijd was voorbereid. Dit verdrag zal vele Franschen, die zich sinds het bezoek van Schumacher aan Engeland en sinds het kameraadschappelijk ovar- leg van dexen Duitschen socialist met leden van de Labour partij ern- tig ongerust hebben gemaakt over de richting waarin de vredesbesprekin gen betreffende Dultschland zich zou den kunnen ontwikkelen, een hart onder de riem hebben gestoken. Want het Fransche volk heelt niet zonder bezorgdheid meenen waar te nemen, een bezorgdheid die in an dere buurlanden van Duitschland werd gedeeld, dat er bij de bond- genooten een gezindheid bestaat om den overwonnen Duitschen erfvijand minder krachtig aan te pakken dan men voor de veiligheid van Europa wenscheiyk acht. Terwijl van Ame- rlkaansehe en Engelsche zijde veor- al het economisch herstel van Dultschland in het oog gevat werd, ter vergrooting van de welvaart, als men dit woord gebruiken mag, ln Centraal Europa en wat op hét oogenblik als zeer dringend wordt gevoeld ter vermindering van de bezettingsla sten ln de Anglo-Ameri- kaansche zóne*, hield men zich in Frankrijk meer met overwegingen betreffende strategische beveiliging bezig, daar men maar al te goed be grijpt dat de Duitscher, daar de vos wel zijn haren maar nooit zyn streken verliest, zoodra hy 'op krachten zou komen weer op vergelding uit zou zfjn. Frankrijk deelt bovendien de op vatting die ook in Nederland wordt gehuldigd en vermoedelijk in elke land dat slachtoffer van Duitschlands agressie is geweest, dat het econo misch herstel van de getroffen bond- genooten voorrang hebben moet. De regeertng te Parijs is zich ten over vloede ongetwijfeld terdege bewust van de betrekkelijke weerloosheid waarin het Fransche volk tengevolge van de uitputtende en désorganisee- rends oorlogen Is geraakt en van zijn innerlijke verzwakking als natie ten gevolge van zijn politieke verdeeld heid. Deze is niet in de laatste plaats oorzaak geweest van het déb&cle der Fransche wapenen tijdens de Duit- sche stormloop in het voorjaar van '40. Wie het boek van André Mau- rois over de Fransche politieke strubbelingen voor en tydeng het Duitsche offensief gelezen heeft weet hoezeer partijstrijd de kraoht van het volk aan en achter het front heeft ondermijnd. Bn aan die partijstrijd is nog geen einde gemaakt en »al vermoedelijk binnen afzlenbaren tijd nog geen einde komen. Terwijl de Fransche regeering in deee zwakte op zichzelf natuurlijk een gevaar ziet en daarom te meer een spoedig herstel van Dultschland vreest, had zy bovendien met een ander mo gelijk geval rekening te houden. Met meet haar duidelijk zijn geweest dat de .Angio-Amerikanen, wier politieke belangen nu eenmaal geacht worden in strijd te zyn met die der Russen, wei nig vertrouwen konden stellen in een botidgenoot die zich vioeg of laai wel eens als een volgeling van de com- immiatteehe ideologie zou kunnen ont poppen en zich daardoor eerder ge neigd ïou kunnen toonen de zyde van Rusland dan die van de Westelijke mo- gerdheden te kiezen. Waarom by deze Angio-Amerikanen de economische versterking van L ultschland dan al- iliht zwaarder zou kunnen wegoa dan het belang van den zwakken en aeer («berekenbaren bondgenoot. Het ia al tijd wee- da vrees voor het gevaar dat van Ras land voor de Westersche de mocratieën zou kunnen ontstaan wel ke als een spook verschynlng op den achtergrond der politieke machinatie» opdoemt. Léon Blum heeft daarom eer bar aak eau zyn partijgenoot Attls*- gebracht en deze reis la voor Frankryk ongemeen belangrijk geworden. Enkele dagen vóór zijn aftreden als minister-presi dent want de presidentsverkiezing maakte het kabinet automatisch dé- missionair heeft deze grijze staats man zijn land uit een benauwende situatie bevrijd. Hij is teruggekeerd met een ,,treaty of alliance", een Franseh-Britsch bondgenootschap, dat ten doel heeft Duitsche agressie in de toekomst te voorkomen en den Europeesehen vrede te verzekeren. In hoeverre deze overeenkomst in mili taire samenwerking voorziet is nog niet duidelijk, maar men mag het uitgesloten achten dat militaire sa menwerking bulten bespreking geble ven is. In ieder geval behoeft de a»«uw« president zich voorloopig, (Ska vervolg op kolom 5). J

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1