DE MIDDENSTAND IN 'T GEWEER Ernstige klachten tegen de methode der prijsbeheersing *De hardnekkige tHitlergeesi DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT JAARGANG N.. MH. DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van nabij en verre Prinses Juliana en Prins Bemhard voor de radio. Hofrouw Vliegboot in Indië verongelukt Hors d'Oeuvre Weerbericht "ZlSZictoenSTRENGE VORST Zeer lage temperaturen gemeld Weer een vliegtuig vermist Gaan de mijnwerkers ook Zondag werken? Dat gaat goed! Soekawati in Nederland Tuinbouw zette 225 millioen om. Republikeinse verklaring over Soerabaja verwacht BUREAU: Koningstraat T&-8Q Den Helder Telefoon *345 Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma DONDERDAG 30 JANUARI 1M7. Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TABIXVXlft Advertenties: M cent per millimeter. TamUleberieiiteo 1T cent per m.m. KMoe *4- vertenUe» JuttertJee") tot 15 woorden 7» cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwertea. t I.per poet Ito B' ofdredacteor: M. H. E. l'yldert, Rayonredaetreren C. A. Dekken en W. Kok, Reeds enige malen hebben wij stemmen aangehaald van midden- standsorganen, die hun afkeuring uitspraken over de Prijsbeheer sing, Daarbij gaat het dan niet zozeer om de prijsbeheersing zelf, waarvan men de noodzakelijkheid wei eikent, dan wel om de onjuiste methoden, welke daarbij worden toegepast. Thans kwamen ons weer twee ernsti ge klachten onder de ogen. Zo schrijft ^Ambacht en Detailhandel", orgaan v. <lo hoofdgroep Ambacht en de bedrijfs groep Detailhandel: „Zoals gezegd, de methoden bij de jffljzencorr.role toegepast, hebben Slechts dit gevolg gehad, dat de mede- Jwerking ook door de bon9 fide winke lier» en ambachtslieden is beëindigd, fcag in dag uit reeds gepl. door bezoe ken van allerlei controlerende instan ties, hebben zij het tijdverlies en de slomp daaraan verbonden aan aard, omdat' zij de overtuiging had- jjen, dat het voor een goed geordend twerkeer ln schaarstetijd nodig was. Zij tfconden ook waarderen de correctheid en deskundigheid, gepaard' aan het ge zond begrip voor omstandigheden bij deze ambtenaren. Deze controleurs .wisten te onderscheiden tussen opzet en verkeerd begrijpen, tussen geknoei ton fouten. Scherp steekt daartegen af Be methode van de Prijsbeheersing. Vliegende brigades, overvalwagens, raz- 'kia's, commandanten van de opspo ringsdiensten, deze woordkeus herin- toert al zo prettig aan de Duitse tijd. Ondeskundigheid, gebrek aan onder- gcheidingsverm. controlemaatstaven die de controleurs zelf niet begrijpen Rn tot slot nog schedpartijen in de kranten, vervolledigen het beeld en eijn methoden, waarmede de goedwil lende winkeliers en ambachtsman in 't bevrijde Nederland te maken heeft. Het is mogelijk, dat de Prijsbeheersing meent dat dit de juiste weg is om het Brijsniveau inderdaad te beheersen, feet resultaat wijst niet in die rich ting. Wij zijn daarom zo vrij van me ning te verschillen over de juistheid £ran die weg. En zeker durven wij de Jftelling aan, dat bij de leiding van de Brijscontrole psychologisch inzicht ont- Ttreekt, wanneer zij na het bedrijfsle ven ln de misdadigershoek gejaagd te Jhebben, nog belangstelling en mede- Werking uit die kring voor haar werk Verwacht". L bSchoen en Leder" 't officieel orgaan Van de Bedrijfsgroep Lederverwerken- de ambachtten, maakt o.a. de volgende opmerkingen: „Wij aanvaarden, dat het loonpeil hiet verder kan worden opgevoerd. Een verder doormarcheren op de weg naar inflatie zou noodlottige gevolgen hebben voor ons gehele volk, voor ar beiders. middenstanders en industriëlen in dezelfde mate. Daarom moeten de prijzen omlaag. Wij accepteren dieoon sequentie ten volle. Om dat te berei ken, moeten offers worden gebracht. Ook dat aanvaarden wij. Die offers moeten dan gebracht worden door het gehele volk en niet door één groep! Wie bij het brengen van die offers progressiviteit verlangt, vindt ons naast zich. Het offer van den rijke dient zwaarder te zijn dan van de arme Maar daarmede zijn de grenzen dan ook duidelijk genoeg getrokken. Wij yormen een natie, 'n gemeenschap varv mensen, die gezamenlijk door de moei lijkheden heen moeten. In die gemeen schap vervullen handel en ambacht een even nuttige functie als arbeiders en fabrikanten. Het is volkomen ln strijd met het „Draagt elkanders lasten", dat thans van de middenstand verlangd wordt voor de gevolgen van de komende prijsverlaging op te draaien. Een afschuwelijke legende. De afschuweleijke legende gaat ge boren worden, dat de gehele midden stand eigenlijk tot het gilde van de zwarte handelaren behoort In deze geest wordt tegenwoordig op vergade ringen gesproken En deze geest is en wordt gekweekt door de nog steeds volkomen Duitse methoden, waarop de prijzencontrole te werk gaat. Een me thode naar Göbbeliaanse trant, ge baseerd op Intimidatie en propaganda. „Prijzenslagen", „prijzencommandanten, „brigade-commando's",, „Vliegende Brigades" en dergelijke Duitse non sens moeten het publiek de indruk ge ven, dat de overheid toch heus wel haar best doet, maar dat die on-sociale middenstand' dag ln dag uit de prijs- voorschriften saboteert fantastische cijfers worden na iedere .slag" aan de pers verstrekt over aantallen overtre ders en hoeveelheden in beslag geno men goederen. Naderhand blijkt dan meeetal, dat grote hoeveelheden volkomen ten on rechte ln beslag zijn genomen, dat talloze „ln overtreding zijnde" mid denstanders volkomen vrijuit gaan. Maar daarover worden dan wijselijk geen cijfers verstrekt. De secretaris van de Bedrijfsgroep Detailhandel deelde dezer dagen mede, dat na de laatste zo „succesvolle prij zenslag" te Amsterdam, waarin een ongekend groot aantal winkeliers op de bon werd geslingerd, gebleken is, dat waarschijnlijk vrijwel allen volko men vrij uit gaan. Maar onderhand heeft de propaganda haar werk ge daan en dat schijnt de hoofdzaak te zijn. In Griekenland is een ambte- narenstaking uitgebroken, die zich over het gehele land verbreid heeft Uit Teheran wordt gemeld, dat een Perzisch legervliegtuig van het type Tiger Moth is neergestort De beide piloten kwamen om het leven Een groot gedeelte van de Turkse stad Adrianopel is over stroomd Duizenden verlaten de stad Door stortregens zijn de rivieren Toundja en Arada buiten haar oevers getreden De Britse minister van voed selvoorziening, Strachey, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittannië tegen het najaar aardappelen uit verschillende landen zal invoeren De consumptie van aardappelen is in Engeland aan merkelijk gestegen Het vermiste Chinese vliegtuig is op 30 minuten afstand vliegen van Hankou gevonden Over het lot van de bemanning en de 24 passa giers is nog niets bekend Op het eiland Singapore is een Beaufighter-vllegtuig van de RAF neergestort De piloot en een offi cier, die als passagier meevloog, kwamen om het leven Volgens een Engelse statistiek zijn in Engeland en Wales in 1946 gemiddeld 19,1 baby per 1000 inwo ners geboren, hetgeen 3 meer is dan in 1945 en het hoogste geboorte cijfer sinds 1923 Prinses Juliana en prins Bemhard hebben ln verband met het verblijdend nieuws, dat wfl binnenkort van palels Soestdtjk hopen te vernemen, toege- stemd ln een vraaggesprek, dat Don derdagavond 30 Januari des avonds om acht uur door belde sendcrs zal wor den uitgezonden P Naar wij vernemen, heeft do ópper- ceremoniemeester van H.M. de ko- ningin bekend gemaakt dat het Hof, ln opdracht van H.M. de koningin, wegens iet overlijden van prins Gustaaf Adolf ran Zweden een week halven rouw zal aannemen, Ingaande 30 Januari 1947. Gisteren heeft de Marine-voorlichtings dienst medegedeeld, dat een Catallna- vllegboot van de Marine Luchtvaart dienst op 26 Januari bij GUllmanoek (Ball) ls verongelukt. De sergeant-vlie ger L Muller kwam hierbij om het leven, tefwgl de overige leden van de bemanning en drie van de vier passa giers werden gewond. Op het ogenblik worden plannen be- ttudeerd om Locarno tot zeehaven van Ewltserland te maken. Atoom-energie in wedstrijd De vos verliest wel xijn haren, maar dt Wind niet rijn arctische streken. Maat laten wij nxet klagen over, niet bang rijn voor de kou, want eg is goed nieuws. Tegen den volgenden winter ral de kachel een museum-stuk rijn. Niemand heeft hem meer noodtg. Immers, wij vernemen, dat er weldra, zoowel op den top van den Mont Blanc als op eenige Zwitsersche gletschers, proeven genomen rullen Worden met ato mistische energie, die, gelijk men weet. een enorme hitte verwekken kan. Onder een temperatuur van 2000 graden be zwijkt het oudste en hardste ijs. De Rijn om van andere rivieren maar niet ie spreken ral «en warmte-stroom zee waarts geleiden zooals de golfstroom dit landwaarts pleegt te doen en er zal daar door een natuurlijk apparaat voor cen trale verwarming ontstaan, dat teder huiselijk apparaat overbodig maakt. Het ligt voor de hand, dat een snelle verandering van klimaat daardoor niet kan uitblijven. In de Betuwe tullen dt kokospalmen de kersenboomgaarden over woekeren. Aan rijst ral weldra geen ge brek meer rijn, zoomin als aan rietsui ker. Het liedjeYes, we have no ba nar. os zal niet meer worden gezongen. Het pro bleem van het tekort aan inheemsch ros van ras zal worden opgelost door de op richting van een stoeterij voor nijlpaarden Onder de dampende golven van het IJsel- meer zullen fraaie en smakelijke tropische visschen worden geteeld. Zoo nu en dan zal men in onze met Lianen doorregen bosschen, en tot groot vermaak van de jeugd, een tijgertje of een olifant tegen komen. De slangen, die zulke slechte oogen hebben ik bedoel de bril-slangm sullen er vroohjh kwispelstaarten, want welk beest kan dat beter doen dan het beest, dat etn-en-al staart is! En aan textiel ontstaat tpoedig een overproductie, tengevolge van onder-consumptie, die de Pmsten-kaart verbleken doet. De eenige ramp, die ons te wachten Haat ls een aanwas van lui-aards, ha meleons en apen. Wij hebben er al te v* el,[ KREEFTÏ AANHOUDENDE VORST. Enkele overdrijvende wolkenvel den, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt Aanvankelijk zwakke, later weer Iets toenemende ooste lijke wind. Meest strenge vorst. Het K-N.M.I. meldt: In de luchtdrukverdeling ls een geringe wijziging gekomen, welke overigens geen einde aan de vorstperiode maakt, tfi Het langgerekte hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van West-Rusland tot ver op de Atlantische Oceaan ten westen van Schotland. Is ln twee stukken uiteengevallen. De kern van het ene deel bevindt zich boven Z-Zweden, de kern van 't andere gedeelte ligt midden op de Atlantische Oceaan. Zij zijn gescheiden door een vore van lage luchtdruk, die zich uitstrekt van IJsland over Ierland naar Spanje. Deze wijziging in de luchtdrukverdeling had tot gevolg, dat de wind ln ons land draaide waardoor wat drogere en koudere lucht werd aangevoerd. De bewolking nam af en de temperatuur kan tengevolge van nachtelijke uitstraling sterk dalen, vooral in 't zuidoosten van het land kwamen lage temperaturen voor. In Beek (vliegveld Zuid-Limburg) daalde de temperatuur tot 16 graden onder nul, ondanks het feit, dat dit station gelegen is op een hoge heuvel. Plaatselijk ln de dalen en tussen de heuvels zal de temperatuur nog wel lager zijn geweest, evenals dit in België het geval was, waar in de Ardennen hier en daar ongeveer 18 graden vorst werd gemeten, en in Noordoost-Frank rijk waar de temperatuur tot 20 daal de. De laagste temperaturen van West- Europa worden gemeld uit Beieren. München meldde gistermorgen —25 graden. In Noord-Duitsland waren de temperaturen minder laag. Zo vroor 't te Berlijn niet meer dan 13 graden, in Hamburg 11 graden. De oostelijke win den dreven de koude steeds verder in westelijke richting over de Britse eilanden, zelfs in Ierland komt thans vorst voor. In Engeland daalde de tem peratuur, na zware sneeuwval, be langrijk. Londen meldde gistermorgen —12. In ons land kwam de laagste tem peratuur voor op het vliegveld Gilze- Rijen, nl. 19 graden beneden nul Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chinese Nationale Luohtvaartma&t- sch&pptj vermist, ditmaal met een be- nannlng van twee Amerikanen en 24 passagiers onde.r wie 9 buitenlandse mssionarissen. Het toestel vloog van Hankou naar Tsjoengking. Op alle mijnbedrijven in Zuid-Lim burg is een bekendmaking opgehangen van den beheerder der Nederlandse steenkolenmijnen, waarin hij mede deelt, dat op Zondag 2 Februari a.s gelegenheid zal bestaan voor alle mijnwerkers, om geheel vrijwillig te komen werken ln verband met de ko- lennood der mijnwerkers, die op het ogenblik in ons land heerst. De vier vakorganisaties der mijnwerkers heb ben zich in verband hiermede met een oproep tot alle mijnwerkers gericht. Het Deense s.s. Tovelil arriveerde Dinsdagmiddag met ca 3300 ton Poolse steenkolen te Delfzijl. Dr. Horman B. Baruch, de nlenw benoemde ambassadeur der Verenigde Staten aan het Nederlandse Hof. ANP P Per K.I„M.-Skymaster is Dinsdag avond om ongeveer half zeven op Sohiphol gearriveerd de heer TJo- korde Rake Soekawati, president van de nieuwe staat Ooet-lndonesië. Op het vliegveld werd Z-Eze, namens Jen minister van Overzeese Gebiedsdelen verwelkomd door den heer J. M. Kl- veron, secretaris-generaal van het departement, en de heren dr. H. Frier dericy en D. E. Hoorens van Heynin- gen. Ook de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d' Ailly, gaf van zijn belangstelling blijk. Z.Exc., die verklaarde een goede reis le hebben gehad, deelde mede, nog niet e weten hoelang zijn verblijf in Neder- and zal duren. Het ligt in de bedoeling, dat hij door H.M. de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Z Exc. heeft voorts het voornemen, zich over enige tijd naar Parijs te begeven, om rijn aldaar vertoevende echtgenote en hinderen te ontmoeten. Gezamenlijk tullen zij dan de terugreis aanvaarden naar Indonesië. In een artikel in het maandblad „De Tuinbouw'' schat ir. Van de Plassche de bruto veilingopbrengsten in 1946 aan groenten en fruit op 226 millioen gulden tegen 140 millioen in de oorlogsjaren en 64 millioen vóór 1940. De bloembollen export zal de 49 millioen gulden berei ken tegon 25 millioen vóór de oorlog, terwijl de omzet voor de bloementeelt wordt geschat op 32 millioen tegen 9 10 millioen gulden vóór 1940. Alleen voor de boomkwekerij ls de omzet ln geld on bevredigend. 34 DE ONTDEKKING Kees van der Slot bleef met den paddel in zijn hand zitten en met een idiote trek op zijn gezicht. HIJ moest het eerst eens even verwerken. Kerst mis dat beteekende dat ze nu thuis in Rotterdam, feestvierden. Er zou, net als vroeger, veel zijn wat goed smaak te en heerlijk was in je mond. Hij kon zich nog herinneren wat je vroeger in Holland kreeg met Kerstfeest. Daar waren de boomen, waarin witte kaarsen vlamden. Heel mooi en heel rustig. En onder die boomen lag chocolade en borstplaat en fondant. Er lagen siga retten (Godwat zou hü niet ge ven voor één sigaret) hij had geen idee meer hoe een sigaret ooit gesmaakt had en hü had er misschien wel hon derdduizend gerookt in zijn leven. En Je kreeg chocolademelk en brood met ham en koud vleesch. En er waren puddingen en soms als toppunt van rijkheid en overvloeiende weelde: een gebraden konijn tof gebakken visch. Kees van der Slot, ex-olieman van het mi. „Zaandam" kromde zijn lijf bij de herinnering van die heerlijkhe den. Toen zei hü den anderen dat het vandaag Kerstfeest was. Ze geloofden het niet. Het leek niets op Kerstfeest, vandaag. Kerstfeest was sneeuw en in die sneeuw een kerstboom. Met mooie dingen erbij. Dat was een extra borrel en ergens, thuis of in een theater, feest. Het beteekende toch dat je jezelf mocht vergeten en de bloemetjes bui ten kon zetten. Wel, dat hadden ze al lemaal best gedaan op hun Kerstfees ten. Als ze daar nog aan terugdachten. Maar ze geloofden het niet. Hier was alleen water. Groen en grijs water met de hel van de zon er bovenop schijnend. Hier was alleen de stalen blauwe ring van de horizon en die vervloekte hemel, waaruit alleen de zon kwam en brandende hitte en waaruit nooit een vliegtuig- vleugel zou opduiken. Kerstfeest.... Nee, dat kon niet waar zijn. Die Hol lander wilde hen zeker'te grazen ne men. Toen zei Kees van der Slot hun dat ze dan zelf maar moesten terug rekenen en dat deden ze. En toen ze klaar waren met terugrekenen zagen ze elkaar verbijsterd en verwezen aan en ze zeiden: hü had gelük, de Hol lander. Kees van der Slot keek Nico aan en Nico keek naar Beasley die langzaam te sterven lag en Izzy keek op zijn beurt weer naar Maddox en zoo keken ze allemaal elkaar aan. Ze wisten geen weg met dit Kerstfeest en ze wisten ook det het een bij zonderen dag was. „Wat doen we vandaag met dat Kerst feest", vroeg Iay. „Waarom vraag je dat?" zei Nico. „Omdat we Kerstfeest moeten vie ren", antwoordde Izzy. Thuis vierden we het altijd, met de Jongens en meis jes en vader en moeder. Het was den mooisten tijd van het jaar en ik ge loof dat we hier ook feest moeten vie ren." De andaren keken Izzy aan en hun blik was een vraag of hij gek gewor den was. Feest vierenOp dit vlot, met een martelende honger an een folte rende dorsEn ze keken dreigend naar den jongen en dreigend vroegen zij hem, op gedempte toon, wat dit voor een smerigen grap was. Maar Izzy schudde zün hoofd en hü vroeg Kees van der Slot of hfl kon bidden. Nee, dat kon Kees van der Slot niet. HÜ had het wei eens, jaren geledqn, hooren doen in een kerk ihaar dat was al zoo lang geleden dat hü er zich bijna niets meer van kon herinneren. Nico wist er heelemaal niets van. Hij had eens een keer naar het Leger des Heils staan luisteren, op een hoek van een straat in Kaapstad, maar al sloegen ze hem op staanden voet dood, hü kon er zich geen regel meer van herinne ren. Hü had wel andere dingen aan zün kop gehad, toen. „We moeten bidden", zei Izzy. „Waarom?" vroeg Nico. „Omdat het Kerstmis is" zei de jon gen. „En omdat we misschien wel ver hoord zullen worden." „Wat sullen we?" vroeg Nico. „Verhoord worden" herhaalde Izzy. „Kijk, dat zit zoo. We moeten bidden tot Onzen Lieven Heer en als we kans zien hem te laten weten in wat voor een ellende we zitten zal hü ons vast niet laten krepeeren." fflj keek <ie anderen aan. Kees van der Slot knikte fcwtem- mend; Nico koek In 1 wafcet en 1CPT- dox was het er mee eens. Die zat zachtjes in zichzelf te mompelen en af en toe hoorde Kees van der Slot het woord „Lord". Beasley richtte zioh een beetje op. Hü scheen vandaag iets helderder te zijn aan voorheen. Het water ruischte en klokkerde en schuurde langs de balken van het vlot en tegen de twee zwarte wanden van de smerige olie drums. Er was geen sneeuw, er was alleen maar laaiende zon en een verschrikke lijk blauwe hemel. En er was een ring van staal rond om de wereld geslagen: dat was de horizon. En zoo gingen zo Kerstfeest vieren, vijf overlevende zeelui van het mi. van den Holland—Amerika Er zijn nog altijd menschen die de overtuiging zijn toegedaan dat Hitier aan den dood is ontsnapt en zich er gens verborgen houdt. Daar men geen spoor van zijn overblijfselen heelt kun nen ontdekken bestaat daaromtrent inderdaad geen zekerheid. In ieder ge val leeft zijn geest onder de Duitschers voort en het zal geen gemakkelijke taak zün deze uit te roeien. Stelig is dit geen werk dat op korte termijn ge- sehieden kan. Een internationale com missie, samengesteld uit vertegenwoor digers van vijf Europeesche mogend heden ook ons land behoort daartoe heeft dezer dagen een rapport uit gebracht, dat voor de toekomst van Duitschland in geestelijk opzicht en daarmee voor de rust in Europa we(nig goeds belooft. Maar wij zouden, ook al was dit rapport niet verschenen, omtrent de mentaliteit van den Duit- soher niet in twijfel hoeven verkee- ren. Tal van journalisten, die het overwonnen land den laatsten tüd heb ben bezocht, moesten getuigen van een volhardende verblinding waaromtrent dc objectieve beoordeelaar in andere landen zich moeilijk een denkbeeld vormen kan. De beweging richt zich niet slechte op een stelselmatige sabotage van de maatregelen welke door de bezettingg- mogendheden genomen zijn, maar maakt het ook de weinjge waarlijk goedgezinde Duitschers vrijwel onmo gelijk om een reorganisatie van hét vglk in democratjechen geest door te zetten. Deze Nazi-geest neemt volgens het rapport, den laatsten tijd ontstellen de vormen aan, zoodat voormalige lo den van de S.S. zioh weer openlijk in uniform durven vertoonen; hetgeen overigens allerminst een groot waag- sttflt i«, daar zij in die gedaante door de bevolking hartelijk worden begroet en toegejuichd. Het schijnt dat deze voor Duitschland en voor de geheels wereld zoo noodlottige actie financieél wordt gesteund uit fondsen welke door de voormalige Natinaal-Socialistische leiders ln het buienland zijn gede poneerd. Het internationaal rapport verschijnt op het juiste momen en zal, naar w$ mogen aannemen, door de Groote Vies, wanneer zij straks te Moekpu vergade ren, niet lichtvaardig terzijde worden gelegd. Hoezeer hun belangen ook uit een looper, Ja, tegenstrijdig zün, de groote mogendheden zullen niet blind bHjven voor het gevaar dat van een opleving der Nationaal-Soclalistische idee dreigt, een gevaar voor Eixopa, voor heel de wereld, voor de mewfch- heid in het algemeen. Op het verarm de, uitgeputte land, op een zwaarbe proefde hongerende bevolking, die meent het in de tijden van het Hltler- regjrrve „zoo goed te hebben gehad," beeft eon verzetsbeweging ais die wel ke thans officieel is gesignaleerd ge makkelijk vat. Hitiers partij immers ia ontstaan en gegroeid in een tijd van economische en geestelijke nood waar in het Duitsche volk na den vorjgen oorlog was geraakt. In een dergelijke toestand, maar vele graden ernstteêr, bevindt het Duitsche volk zich ook thans en het luistert allicht gretig naai de oude misleidende leus. De gemiddelde Duitscher tiet zichzelf niet als de blinde, 8laafsche volgeling ven een misdadig regime, maar als het onschuldig slachtoffer van een oor logskans welke zich te elfder ure tegen hem heeft gekeerd. Hü bezit noch zelf kennis, noch de objectiviteit die voor historisch inzicht onontbeerlijk b. Daardoor wordt het probleem van het vredesverdrag aoo hachelijk. Maakt men Duitschland in economisch opzicht levensvatbaar, dan zal het inderdaad njet langer ten laste der overwinnaars hoeven blijven, maar dan behoeft het ook niet heel veel tijd om vodr daja vrede van Europa weer gevaarlijk te zün. Richt men het echter zoo in dat Duitschland in economisch opzicht van zjjn buren afhankelijk blüft dan wordt het een speelbal der Groote Vier, die alk voor zich zullen trachten dit volk van zestig millioen zielen tot zich ie trekken. Ook dan blijft het voor den vrede een latent gevaar. En het pro bleem van de her-opvoeding van het Duitsche volk, welks geest stelselmatig is verziekt, blijf voorloopig.een probleem. jj. ^Zaandam" (Wordt vervolgd.) Ook van republikeinse zijde zal een officiële verklaring worden uitgege ven over de gebeurtenissen te Krian. Gezaghebbende republikeinse kringen wensen niet op de inhoud van het communiqué vooruit te lopen, doch vestigen er de aandacht op, dat, in dien slechts sprake zou zün van een ..militaire wandeling", zoals het Ne derlandse communiqué over Krian doet voorkomen, het moeilük ver klaarbaar is, dat bv. de sneltrein uit Malang niet meer lang» Sidoardjo kan rijden doch moest worden omgelegd, omdat de gewone lün verspreid ls door kapotgeschoten locomotieven, welke op 24 Januari onder vuur wer- "den genomen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1