Historisch feit in de Franse hoofdstad Min. Jonkman vraagt uitleg As-satellieten ondertekenen vredesverdragen. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Loyale uitvoering verwacht". Weerbericht BIDAULT „Het is Frankrijk een grote eer „Een rouwdag voor Italië" De eerste vrouwelijke notaris 'L' L Anthonï van Kpmp<?r\ - Het nieuwe jaartal 10 Februari 1947 VREDE VAN PARIJS Nederlands motorschip aan de grond Veertigvoudig moordenaar gefusilleerd Chinese „goudvloot" aangehouden Een halve eeuw Nederland Linggadjaii Over het Republikeins communiqué SNEEUW OVER DE LICHTSTAD Van nabij en verre Doet U dat na? Wat kost de haring? 2500 motorrijders haar Soestdijk BUREAU: Koningstraat Tl-tO Den Helder Telefoon 2345 Giro «49041 Dlr.: J. Btjlsma DINSDAG 11 FEBRUARI 1947 Voortzetting oan de 7»e JAARGANG HELDERSCHE COURANT TASISVXIfl Adra-tv.«w: M Mot pw millimeter. FsmiUeberietitori lf c«fK per mja. Kleine ad vcrtantlaa („Juttartjes") tot U voorden 15 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaai f lper poet t 96 H< ofdredacteur: M. H, E. Dyldrrt, Raronredactearen C. A. Dekken en W. Kok. *5 Te tien uur gistermorgen 'opende de Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, de plechtigheid van de ondertekening der vredes verdragen van de geallieerden met de vflf voormalige satellieten van nari-Dnitsland. De plechtigheid vond plaats in de Salie de lHorloge" aan de „Quai d'Orsay. Bidault sprak een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en zeide, dat Frankrijk het zicb tot een eer rekende, dat voor de tweede maal binnen dertig jaren op Frans grondgebeid vredesverdragen werden ondertekend. Na zijn welkomst toespraak nodigde Bidault de Italiaanse delegatie uit voor de verzamel de gedelegeerden te verschijnen. Bidault was aan een lange, groenge- dekte tafel gezeten, In het midden van de een en twintig geallieerde vertegenwoordigers. Recht tegenover hen nam de Italiaanse vertegen woordiger plaats op een met rood fluweel beklede stoel. De meesten der vertegenwoordigers van de Verenigde Naties waren in het zwart gekleed en sommigen hadden een hoge hoed bij zich. Bidault verwelkomde den Italiaan- sen vertegenwoordiger, den Markies Lupi di Soragna, met de woorden: „Het ondertekenen van het vredes verdrag betekent de verplichting tot loyale uitvoering van alle voorwaar den, in het verdrag omschreven". De Markies hoorde deze woorden aan met een strakke uitdrukking op zijn gelaat en daarna de vertaling van Bidault's toespraak in het En gels en het Russisch. Bidault nodigde dan den vertegen woordiger van de Sowjet-Unie uit om als eerste het verdrag te onderteke nen. Toen Joegoslavië werd afgeroepen, betrad de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Stanoje Si- mitsj, het naastgelegen vertrek en plaatste daar zijn handtekening on der het verdrag zonder een verkla ring af te leggen. Achtereenvolgens tekenden de ver tegenwoordigers van de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, China, Frankrijk, Australië, Bel gië, Wit-Rusland, Brazilië en Cana da het verdrag met Italië. Namens de Sowjet-Unie tekende ambassadeur Bogomolof, namens Groot-Brittannië ambassadeur Duff Cooper, ambassa deur Jefferson Caffery voor de Ver enigde Staten, en Spaak voor België. Terwjjl de gedelegeerden achter eenvolgens de „vredes-kamer" bnnen- traden om het verdrag te onderteke nen, zat Markies Lupi Di Soragna met opgeheven hoofd en een uitdruk kingloos gelaat recht voor zich uit te kjjken. Nu en dan wendde een van zijn assistenten, die naast hem geze ten waren, zich tot hem om hem iets toe te fluisteren, doch de markies reageerde daar niet op. Te 10.82 GMT verklaarde Bidault de plechtigheid der ondertekening van het vredesverdrag met Italië of ficieel voor beëindigd. WENIG VERANDERING. De overgangszóne tussen de kou de en warmere lucht ondergaat schommelingen van enige tiental len kilometers in de omgeving van het zuiden van het land. Dit veroorzaakt grote temperatuur- tegenstelllngen tussen de noorde lijke en zuidelijke provincies, zwaar bewolkte lucht met plaatse lijke opklaringen, hier en, daar enige neerslag en aanhoudende vrij krachtige oostelijke wind. AFP meldt, dat te 11.40 uur alle verdragen getekend waren. De Nederlandse ondertekening. Reuter meldt uitvoeriger, dat het verdrag met Italië namens Neder land werd ondertekend door den am bassadeur te Parijs, jlir. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Simitsj, de Joego-Slavische minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat zijn land het verdag had doen te kenen, omdat Het volk de verantwoor delijkheid van niet het zijne bij te dragen tot de verwezenlijking van de vrede, niet wilde aanvaarden. Hij voegde er aan toe, dat ziin regering betreurde, dat haar eisen en voorstei len niet op bevredigende wijze waren bestudeerd Simitsj zeide nog, dat de onderteke ning van het vredesverdrag met Italië niet inhield, dat Joego-Slavië zijn aan spraken op gebied, dat Ethnologisch Joego-Slavisch is, opgeeft. De Griekse bezwaren tegen de teke ning zijn in een nota vervat aan het Bij Kon. Besluit van 7 Februari is mevr C H A Bletz benoemd tot notaris te Amsterdam in de vacature van nota ris van Camp en. Mevrouw Bletz Is de eerste vrouw in Nederland, die in dit ambt benoemd is. *>COrWyou^Bo i REGEN van der Mot probeerde het beeld van Jimmy Maddox, dat hjj het laatst geiien had uit zijn geheugen te werken. Dat beeld was het lichaam vaat den zeeman, zooala het voor den laatsten maal wegdreef Van der Slot Rag jiog het hoofd, met de bizarre trek rond de mond en hij zag de vlok ken zwart haar als een sluier van dat hoofd afdrtjven. Hij bekeek de gouden trouwring van Jimmy Maddox die hij by zich geno men had. Hü glimlachte bitter. Alsof ooit nog den kans kreeg dit af te geven aan de nabestaanden van den ander. Maar hij had het hem beloofd, al een heelen t(jd geleden, aan „Mijn heer Maddox". Toen brak opnieuw de vorst zich baan. Wild scheen de zon op hen neer ee die verdampte de allerlaa ste <irt»p- pete vocht de lichamen van fèh man en de twee jongens. Ze wisten dat ze dien avond zouden sterven. En toen, voor het avond was, hing er boven de horizon een wolk. Het was een bul en Kees van der Slot zag hem. Hfl wees er de jongens op, maar die wilden niet «den, overtuigd als ze ervan waren dat ook deze bul voorbp zou drijven en hen zonder wa ter zou laten. Maar Kees van der Slot hield die bui vast. Hü wist dat de moesson nog doorstond en hij rook, ja hij rook water. Hij dacht den smaak ervan vergeten te zijn want hfl kon zich die niet meer voorstellen. Kees van der Slot bad die uren ve le malen. Misschien was het wel een dwaas gebed, een gebed zonder woor den, zonder inhoud. Maar je kunt ook bidden zonder woorden. Dat leerde Kees van der Slot, de olieman van het schip „Zaandam" in de dagen op het viot, en hü vergat het leven niet meer. Franse ministerie gezonden. Bijzonder heden hieromtrent zijn nog niet be kend Markies Lnpe di Sa ragna, die namens Italië heeft getekend, verklaarde la ter aan een correspondent van Reu ter, dat Balië op de vredesconferentie niet het minste gewicht in de schaal heeft kunnen leggen en dat het land nu gedwongen wordt een verdrag te tekenen, waaraan het eigenlijk geen deel heeft. Het 's een rouwdag voor Italië, aldus de markies. In Bridlington-Bay, Yorkshire (Enge land), is gisteren een Nederlands mo torschip aan de grond gelopen. Een aantal leden van de bemanning Is in een reddingsboot van het schip zelf aan land gekomen. Een viertal ls echter aan boord achtergebleven. De hulp van de reddingsbrigade is ingeroepen om de achtergeblevenen door middel van een Wipper-toestel („broek") van boord te halen. Ter plaatse woedde een Ooster- storm. Het schip loopt gevaar in tweeën te breken. Aan boord bevinden zich nog de kapitein, eerste stuurman machinist en eei. ander lid van de bemanning. De negen leden van de bemanning, die in de reddingsboot van het schip aan land zijn gekomen, volgden gespannen de pogingen van de boot van de reddings brigade, die zich een weg over de on stuimige zee trachtte te banen, om de echtergeb'evenen te bereiken. Naar wij nader vernemen, is de naam van het schip „Breda". De „Vrede" was op weg naar Grims- toy. De kapitein, de machinist, de eerste stuurman en nog een lid van de beman ning, die aanvankelijk aan boord wa ren gebleven, konden later te voet de wal bereiken, daar het water intus sen was gedaald. Het schip ligt aar» de voet van de rotsen en de kustwacht is van mening, dat er kans bestaat om het vlot te krijgen, indien althans het weer niet slechter wordt De Minister van Justitie maakt bekend, dat H.M. de Koningin geen termen aanwezig heeft geacht, om gebruik te maken van haar recht van gratie ten aanzien van L. Helne- mann, tot de doodstraf veroordeeld Mtj sententie van het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem. Het vonnis ls gistermorgen vol trokken. Ludwig Heinemann was Unter- Sturmführer" bjj de S.S. Meer dan 40 moorden, tijdens de bezetting ge pleegd, werden hem bij de behande ling van zijn zaak voor het Bijzon dere Gerechtshof te Zutphen ten las te gelegd. Hij veroorzaakte het dra ma aan de IJsselkade te Zutphen, waar 9 ingezetenen dezer stad op 31 Maart 1945 werden gefusilleerd en ln de IJssel geworpen. Voorts vermoordde hij twee Britse officieren, die bij Arhhem krijgsge vangen waren gemaakt, schoot drie inwoners van Hengelo (O.), die niet voor de „Todt" wilden werken, dood, Het op het grasveld bij het huis van bewaring te Zutphen vier mensen fu silleren en richtte bloedbaden aan te Brommen, Gorsele en Amersfoort Heinemann, die Duitser was, kwam voor op de geallieerde lijst van oor logsmisdadigers en werd als zodanig aan Nederland ter berechting uitge leverd. Op 5 Februari lagen 13 Chinese vaartuigen in de haven van Sema- rang, welke alle door de Nederland se marine voor onderzoek waren op gebracht zo meldt het te Semarang verschijnende Chinese blad ,Sln Min". Een van de schepen is de „Bing Hwat". Een der opvarenden van dit schip had een aantal juwelen en goud ter waarde van honderd duizend gul den bij zich. De totale waarde van de in beslaggenomen goederen, wel ke voor het merendeel uit Singapore afkomstig waren, wordt op 3 mlllioen Straits dollars geschat De beman ning der schepen mag niet aan land gaan zonder Nederlandse passen. De cineast Genard Rutten, thans of ficier in algemene dienst van H M de Koningin, en in verband met de te ver wachten heugelijke gebeurtenis ter be schikking van H K H Prinses Jullana en Prins Bernhard, heeft een vereren de opdracht ontvangen. Hij is nl. aangezocht tot het vervaar digen van een film, die een beeld zal geven over de periode waarin H M Koningin Wilhelmina de regering heeft gevoerd. Zoals men weet zal Hare Ma jesteit ir> 1949 haar 30-jarig regerings jubileum vieren. Deze film, welke vervaardigd wordt in samenwerking met officiële instan ties. zal een documentatie zijn van dit voor ons land zo belangrijk tijdsbestel. De titel voor de film ls nog niet be paald. Naar aanleiding van het republi keinse communiqué inzake de over eenkomst van Linggadjatl heeft het A.N.P. zich om nadere inlichtingen tot minister Jonkman gewend. De voorstelling van zaken die van sommige zijden werd verkondigd, als zou de republikeinse regering „nieu we" voorstellen hebben afgewezen en alleen bereid zijn de oorspronkelijke overeenkomst te tekenen, moet op een misverstand berusten, aldus de ml- Sneeuw bedekt Parijs, de voorsteden en gehele omgeving. Wjj bevinden ons op het Piace de 1'Opsra, waar de jeugd een heerlijk sneeuwbal-gevecht levert- nister, aangezien de Nederandse re gering geen nieuwe voorstellen heeft gedaan. Alleen ten behoeve van de open bare behandeling in de Tweede Ka mer, en om duidelijk vast te stellen, waartoe zij bereid is zich te ver binden, heeft de Nederlandse rege ring de Commissie-Generaal om een toelichting op de 17 artikelen van Linggadjatl verzocht, en ln aanslui ting daarop heeft de regering zelve op 10 December een verklaring af gelegd. Reeds dadelijk is daarbij de moge lijkheid opengelaten, dat ook van In donesische zijde bouwstoffen zouden worden geleverd voor een goed be grip van het geheel. Minister Jonk man heeft dan ook op 19 December in zijn antwoord aan den heer Palar gezegd, dat voor de ondertekening zal moeten vaststaan, dat ook de we derpartij de toelichting en de rege ringsverklaring aanvaardt en natuur lijk eventueel ook harerzijds zal kun nen bijdragen tot het juist begrip van wat is overeengekomen. Wij wachten thans het antwoord van de Indonesische delegatie af, be- I sloot de minister en voegde daar aan toe, dat men dus mag verwachten, dat indien ze de uitlegging van de overeenkomst door de Nederlandse regering 'op enig punt niet mocht aanvaarden zij ln dat antwoord alsdan haar uitlegging zal geven van de door haar betwiste punten. Indonesische delegatie krijgt volmacht. Naar het Franse persbureau A.F.P. mededeelt heeft de Republikeinse mi nisterraad te Djokta, in vergadering bijeen, besloten aan de Indonesische delegatie volmacht te verlenen de ontwerp-overeenkomst van Linggad jatl te tekenen, mits de niterpretatie van minister Jonkman wordt terzijde gesteld. Als een tergend droombeeld bleef de bui boven de horizon hangen. Van der Slot zag hem en hij stelde zich voor dat die bul zich boven hen zou gaan ontlasten. De avond kwam aan, met sterren aan den hemel. Zcoveel sterren als hij nog nooit gezien had. Maar hij wist dat er niet meer konden zijn dan an dere avonden én hij begreep dat dit zijn brein was, zijn voorstellingsver mogen dat niet meer werkte. H<j bleef het zoete water van de bui ruiken. Hij lag met wijdopen oog«n naar bo ven te staren. In zijn nek lagen twee ballen katoen, die hij al lang geleden gerold had van materiaal uit de zwemvesten. Hij zeg de sterren ver schieten. Hjj zag ze schitteren en glanzen. Hij maakte figuren van die sterren en hij dacht langzaam weg te zinken ln een vergetelheid, waaruit hü hoopte niet meer te zullen ontwa ken. Hij akxx a*n oogen. En het vlot deinde naar de horizon en het koerste »oo door wie weet wel ke wonderbaarlijke macht gedreven dat liet bij den bult kwam. Vlak er onder. Het was geen bal. Het was een otx- aaglrVe hoeveelheid regen die att den hemel viel en het vlot schoof lang» den uitersten rawi Er vleten aan paar drsppete op hst viaL Ze vielen op het gezicht van Kees van der Slot en ze tikten op het zeil dat over Izzy en Nico lag. De Rotterdammer werd wakker. Keek omhoog, voelde over zijn kapot- gebrande gezicht en Ineens wist hü het: regen!!!!! Hh schreeuwde het uitRe gen!!!!!" De Jongens kropen traag te voor schijn. Ze hoorden van het wonder, maar geloofden er niet aan. Ze ge loofden niet meer aan regen. En toch was er regen. Later kwamen er meer druppels en ze konden iets drinken. Och, het was niet vegl, maar ze konden ook niet veel drinken. Het waren donXer-brutne en haast zwarte tongen die langs het hout van het vlot likten en ze likten zoolang tot ze doodeltfk vermoeid terug vielen. Verdoofd van de inspanning om te moeten kruipen. Ze proefden den zoeten smaak van hst water en ze vielen in slaap. Hon ger hadden ze niet meer. Ze waren te zwak geworden om het gevoel van honger nog te hebben. Ze voelden zich alleen hopeloos leeg en ook hun hoof den waren leeg. Van der Slot dacht dat hü al gestorven was en het ver wonderde hem lederen keer opnieuw als hü besefte dat h$ nog leefde. De jongens soesden voort- Waaraan r» dkêhtea wm. ntaauuuL Waswehtrv lijk aan alle heerlijke, schoone en be- g-eerenewaardige dingen die lederen jongen in het leven schoon en begeer lijk vindt. Maar voor hen zou er geert jeugd meer komen. Ze wisten precies dat de atuuwggkig gekomen was en dat na Beartey en Jimmy Maddox hun beurt nou komen. De aanzegging... de aanzegging... als mokerslagen hamerden de woor den door htm brein. DH wag den 80sten dag. De avond van den SOsten dag vond, raidden op den South Atlantic, een vlot net drie vreemde onmenschetgke wezens erop. Het bleken menechen te rijn, maar ze zagen er tet als drie skeletten. Het was een spookachtig beeld. Des te spookachtiger, omdat ode- mand van die drie skeletten meer Iets zei. Ze lagen maar naast elkaar, ln (liepe stflte. Het was een huiveringwekkend, spookachtig, luguber vlot, dat daar dagen en nachten onder den evenaar voortdreef. Het was het vlot, waarop de dood üfa stempel gezet had en misachten was hst wel het huis van den dood zelf. (Wordt vervolgd.) Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen bedroeg op 1 Febr. j.L 726.324, terwijl op 1 Januari j.L 471.218 luisteraars een aansluiting op de radiodistributie hadden. Een tweejarig meisje viel Zaterdag ln Rotterdam ln een teil heet water en overleed aan de bekomen wonden in het ziekenhuis. Onder grote belangstelling is Zaterdag de beken de uitgever C. Misset uit Doetinchem ter aarde besteld. Veertien dis tributie-ambtenaren in Rotterdam zijn wegens fraude met versnape- ringskaarten gearresteerd. Pe- troleumvergassers veroorzaakten in Den Haag twee branden, bij één waarvan de 47-jarige mevr. A. R. aan de gevolgen is overleden. A.s. Zaterdag vindt in Breda de vro lijke intocht van Prins Maskerade II plaats, waarmee aldaar het Carnaval een aanvang neemt. Binnen kort zal te Oostende een begin wor den gemaakt met de "bouw van een nieuwe vuurtoren. Gisteren ia voor een Britsch militdir gerechtshof te Venetië het proces tegen veld maarschalk Von Kesselring geopend. Hü verklaarde zich niet-schuldig. Ook te Amsterdam zal a.s. Zaterdagmiddag een carnavals optocht worden gehouden. Het ver trek is bepaald op 15.30 uur van het Centraal Station. De Twentse Vereniging tot Instandhouding der Folklore heeft besloten het Prinselijk Paar te Soestdük enige dagen na de geboorte van een Prins of Prinses namens de Hengelose bevolking op traditionele Twentse wijze een z.g. „krentenwegge" aan te bieden. Op Ameland begint de toestand nij pend te worden. Steenkool is er prac- tisch niet meer en ook verschillende levensmiddelen raken uitgeput. Half April zal te Londen een Inter nationaal voetbaltournool worden ge organiseerd, waaraan ook Nederland deelneemt. De BBC zangeres Josie Fearon was bezig de laatste noten van de aria „Sur la mer calmée" uit Puc- cinl's Butterfly te zingen, toen op 70 km afstand een kristallen glas, dat voor de helft was gevuld, begon te trillen en brak. Er staat in de partituur aldus de zangeres een b mol, welke ik even aanhield en deze moet het glas hebben doen breken. Ingenieurs van de BBC zijn van mening, dat Josie Fearon een noot heeft gezongen, die precies dezelfde resonans als het glas had. De prijs van verse haring was tot nu toe slechts per kg. vastgesteld en wel op 57% cent aan den consument De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft nu be paald, dat de consumentenprüs per stuk niet hoger mag zijn dan 8 cent. Tegelijkertijd is de consumenten prijs van gefileerde bokking, d.w.z. gerookte haring, ontdaan van kop, vel en graten, gefileerd en verpakt, inclusief verdere verpakking, gesteld op ten hoogste 12 cent per stuk. Ten slotte is ln dezelfde ministeriële be schikking vastgelegd, dat voortaan onder schoonmaken van gezouten haring, waarvoor zoals bekend ls ten hoogste 2 cent per stuk mag worden gerekend. Wordt verstaan het verwijderen van de graat en voorts een zodanige bewerking van de ha ring, dat deze voor onmiddellijk ge bruik gereed is. Het bijleveren van uitjes e.d. en verpakkingsmateriaal mag niet extra berekend worden. In drommen zullen ook de motorrij ders ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis koers zetten naar Soest. In verschillende plaatsen van ons land is de organisatie van dit evenement met kracht ter hand genomen door de bi« de Koninkl. Nederl. Motorwielrijders Ver eniging aangesloten groepen en clubs, zodat yele honderden rijders groepsge wijze uit alle windstreken naar het centrum des lands zullen trekken. De eindcontrole zal med worden ver zorgd door de KNMV en wordt gehouden in de school, gelegen aan de Prins Benihardlaan te Soest, nabij het station Soestdijk. Zonder enige moeite zullen de deelnemers de juiste weg kunnen vinden, daar behalve de routeaanduiding door het Comité-Oranjetocht-Baarn- Soest de KNMV-pijlen zijn aangebracht, welke de pl.m. 2500 motorrijders afba kent zullen dienen. TE VOET NAAR SCHIERMONNIKOOG. Gistermorgen hebben een drietal personen de tocht over het jjs ge waagd van een punt ten noorden van Kombuizen (Gr.) naar Schiermon nikoog. Zü waren om 8.30 uur ver trokken en bereikten het eiland om ongeveer 12.30 uur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1