SANATOGEN Stad en Omgeving, Ook Den Helder leeft mee, met de jongens overzee Doel en streven van de H.L.O. IJsclubWesterland Grote Koitebaan Wedstrijd De ruilverkaveling op Wieringen Zal deze zomer doorgaan De NIWIN aan het werk Echtpaar Buil 50 jaar getrouwd bestcaren? „De bonte moet er uit Marktberichten K.N.M.V.-nieuws Fraude op distributiekantoor' te Beverwijk De export van fokvee Winkel. Purmerender marktoverzicht Kljkw 9» w tal ge „Helpt ons zo zeide Z. K. H. Prins Bernhard de vorige week in de grote landelijke contactsbijeenkomst die In de Utrechtse Stadsschouwburg werd gehouden, „om de schone wens van wijlen Koningin Emma: „Laat Nederland groot r<jn in die dingen, waarin een klein land groot kan rijn!", voor de NIWIN in vervulling te doen gaan! Als onze gemeenschappelijke taak zie ik dat bereiken, dat alle Nederlanders, ongeacht rang, stand of positie, ongeacht hun godsdienstige richting of politieke overtuiging, als één grote familie de zorg voor alle militairen en burgers in Indië op zich nemen. Onze gemeenschappelijke sorg voor hun welzijn moet zich in gelijke mate over allen uitstrekken!" In dezelfde bijeenkomst, waar naast vele hoge autoriteiten meer dan duizend ver tegenwoordigers van plaatselijke NIWIN- comité's ook Den Helder was vertegen woordigd aanwezig waren, werd door den directeur van het Centraal Bureau NIWIN, ing F F van Rhijn, een uitéénzet ting gegeven over de structuur van de NIWIN, waaruit voldoende bleek dat de organisatie over een behoorlijk centraal apparaat beschikt Ons hart is b|] hen Herinneren wij ons nog, hoe direct na onze bevrijding tienduizenden jonge Ne derlanders van wie velen deelgenomen hadden aan het ondergronds verzet spontaan zich als oorlogsvrijwilliger op gaven, en hun beste krachten, desnoods hun leven, wilden geven om ook Indië de vrijheid te helpen hergeven? Het ls waar, onder die Jongens waren er, die gedreven werden door een zekere zucht naar avon tuur en anderen die na Intensief illegaal werk zich niet onmiddellijk aan het nor male léven konden aanpassen Maar de grootste groep toch was met een heilig vuur bezield, en tot offers bereid, want voor hen kon de bevrijding nog niet op recht worden gevierd wanneer nog Ge biedsdelen onder overheersing zuchtten Zij zijn gegaan.... Wat ls alles anders gelopen dan zij hadden verwacht Japan capituleerde, maar onze Hollandse jongens moesten uit de buurt blijven Hun taak in Indië werd later een geheel andere dan zij oorspronkelijk hadden verwacht Maar hun verant woordelijkheid werd daardoor niet minder groot! Zij moesten medehelpen het wederzijds vertrouwen tussen de inheemse bevolking en de Nederlan ders te herstellen, welk vertrouwen door Jarenlange Japanse invloed was gefnuikt Dat onderdeel van hun taak was het hoofdmotief van de beide films, die op de contactbijeenkomst werden vertoond Zij gaven in kort bestek een indruk van het leven van onze Jongens overzee, van hun bezigheden, van de gevaren waarin zij verkeren, van hun ontspanning Zij be vinden zich veelal op afgelegen posten, waar ongetwijfeld dikwijls hun hart zal zijn bij verwanten en familie in het moe derland Zo moet ook ons hart zijn bij hen, onze J ingens overzee, op wier schou ders zo'n grote taak Tust Den Helder blijve niet achter! Het Helderse NIWIN-comité, dat kort geleden werd opgericht, heeft ten volle begrepen wat in deze gedaan moet wor den Een plan de-campagne werd opge steld, waarvan reeds een enkel onder deel kon worden uitgevoerd In de martne- cantine werd door „De Postiljon" een to neelavond gegeven, waarvan de opbrengst ten bedrage van f 101,42 ten goede kwam aan het NIWIN-werk Een stadgenote, mevr van D, schonk een bedrag van f 25 en een collecte die tijdens een bal- masqué in „De Roskam" werd gehouden bracht voor de NIWIN f 22,32 op Dat was het begin! Wij menen er goed aan te dcUn, in dit verband mede te delen, dat bijdragen voor de NIWIN gestort kunnen worden op de reke ning van den penningmeester van het plaatselijke NIWIN-comité bij de Ne derlandse Middenstandsbank postreke ning 17392 Ook uit geblokkeerde re kening kunnen gelden voor dit doel worden overgemaakt Verenigingsbe sturen, die een feestavond in voor bereiding hebben, kunnen wellicht in overweging nemen op die avond een collecte te houden ten bate van de NIWIN! NIWIN-klanken Op verschillende plaatsen in de stad, o a ook aan ons bureau, zijn gratis exem plaren verkrijgbaar van het blad „NI WIN-klanken", waarin vele interessante bijzonderheden over het werk van de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië te vinden zijn Wij willen dit artik-'tje besluiten met de woorden van, Z K A Prins Bernhard, door hem aan het eind van zijn rede in de Utrechtse Stadsschouwburg uitgespro ken: „Moge ip alle streken van ons land en in alle geledingen van ons volk de roep worden gehoord en verstaan, dat onze landgenoten ginds, militairen en burgers, op ons rekenen zoals w(| op hen Zij ginds en wi) hier, vormende één grote gemeen schap, onafscheidelijk met elkaar ver bonden!" Dinsdag 11 Februari vierde het echt paar Buil Klaas Duitstraat 25, zijn vijftigjarig huwelijksfeest. De heer Buil, die voor zijn pensionnering deel uitmaakte van de bemanning van de „Hydrograaf", heeft vele jaren met de reddingboten van de NZHRM meege- varen, en het spreekt welhaast van zelf, dat hij dan ook lid is van de ver eniging „Moed, Volharding, Zelfop offering". Een deputatie van „M.VZ." is het bruidspaar gaan gelukwensen, waarbij de gebruikelijke enveloppe met Inhoud er in niet geringe mate toe bijdroeg van deze dag voor den heer en mevr Buil een feestdag te maken. Ook de buurtvereniging had zich niet rnbetuigi gelaten. Zij had gezorgd voor een prachtige wollen deken, een petro leumstel en enkele andere nuttige din gen. De voor het huis staande erepoort was voor de buurtgenoten, die niets van het feest wisten, wel voldoende om hen erop attent te maken! Een massa schriftelijke gelukwensen waren binnengekomen, en ook waren er vele cadeaux. Een prachtige fruitmand, aangeboden door het gemeentebestuur, prijkte in de kamer, waar de belde oudjes glunder al het feestbetoon over zich heen lieten gdfcn. In de loop van de dag kwam ook burgemeester Rit meester zijn gelukwensen aanbieden. Dat alles maakte wel, dat deze Dins dag voor het echtpaar Buil een hoogtij dag werd. RECTIFICATIE. Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te delen, dat bijdragen voor het Monumentfonds niet uit geblokkeerde rekening kunnen worden overgeschre ven. Dat is alleen mogelijk voor de landelijke monumentactie. Sneeuw en Qs doen de boer niet bi) de pakken neerzitten. Integen deel. Reeds is de landman bezig met de voorbereidingen in verband met het voorjaar. Practisch de helen winter door is er wat te doen. Hier zien we de boer bezig mef het zgn punten der bonenstokken. ANP P. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: kinderwantje, vulpen, gymnastiekschoen, zilverbon, ring, muts, schaats, vulpotlood, sleutel, le deren riem, schoen, munt, portemon- naie, steigertouw, want, boter, fiets tas met boeken Verloren, herenportemannaie inh. petroleumbonnen, portemonnale inh. f 2,50 en een kolenkaart, zilveren arm bandje, vulpen zonder dop, portefeuille inh. stamkaart en persoonsbewijs, zwart lederen portefeuille inh. foto's en kledingkaart, portemonnaie inh. f 60 en bonnen, blauwe damesporte- monnaie inh. geld en suikerbonnen WATERVOGELS OP DE SCHAATS Zondagmiddag komt Watervogels op het ijs en wel aan de Kerkgracht Er worden onderlinge wedstrijden gehou den, waaraan alle leden kunnen mee doen De opgave kan geschieden bij C v Doorn, Soembastraat 70 en C Stuwe, Begoniastraat 62 Er zijn diverse prijzen, terwijl de aanvang is bepaald op 2 uur en de wedstrijden om 5 uur beëindigd zullen zijn Uitgaande van de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren in Noord-Holland ■wordt onder bovengenoemde titel een serie filmvoorstellingen georganiseerd met betrekking tot de runder-tbc en de schade hiervan voor mens en bedrijf. Voor de zuivelfabriek „De Vooruitgang te Julianadorp wordt deze film ver toond te 9,30 uur in de zaal Bossen te Breezand en te 1,30 uur in de zaal Rol te Julianadorp. Woensdag 19 Febr. draait de film voor de fabrieken „De Eensgezindheid" en „De Dageraad" te 7,30 uur in de zaal Kossen te St Maar tensbrug. NOORD-SCHARWOUDE, 12 Febr. 1947 - 5000 kg gele kool f 13,—. LANGEDIJKER GROEN "NCfNl P \LE 72 Febr. 1947. - 49,000 kg gele kool 11,50—13,20. TERAARDEBESTELLING A. ABBENES Maandagmiddag is het stoffelijk overschot van brigadier A Abbenes naar zijn laatste rustplaats gebracht In de wachtkamer van de begraaf plaats sprak hoofdagent de Haan na mens de Nederlandse Politiebond een woord van herdenken, waarin hij den overledene tekende als een goed col lega, wien men nimmer tevergeefs om raad of hulp vroeg. Geboren politie man als hij was, lie beschikte over een uitgebreide vakkennis, kon hij als één van de meest gewaardeerde krachten van het korps gelden Begejeiid door familie, vrienden en collega's van dén overledene werd de baar naar de groeve, in de Zuidwest hoek van het kerkhof gebracht, waar na de teraardebestelling nog een kort woord gesproken werd door burge meester Ritmeester, die eraan herin nerde hoe de heer Abbenes enkele jaren geleden met pensioen is gegaan, maar zo node gemist kon worden, dat hem gevraagd werd weer in functie te treden Een schoonzuster van brigadier Ab benes dankte de sprekers voor hun woorden en de aanwezigen voor de laatste eer, waarna een minuut stilte ln acht genomen werd, alvorens de plechtigheid als besloten kon worden beschouwd VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdagavond. 8 uur, spreekt dr Ten- haeff over Buitenzir.tuigelijke Waarne ming. in de Vakschool voor Meisjes. Aan de zaal ls nog een beperkt aan tel kaarten te krijgen. Het eerste nummer isverschenenvan „De Megafooon", het clubblaadje van de KNMV-groep „Den Helder en Om etreken". Daarin wordt medegedeeld, dat de eerstvolgende vergadering Vrij dag 21 Februari zal worden gehouden in ,,Het Wapen van Den Helder". Ook de Helderse KNMV-ers zlillen deelnemen aan de Sterrit naar Baarn ter gelegenheid van de blijde gebeurte nis. Het vertrek is bepaald op half negen voor de lichte motoren en op negen uur voor de zware „kanonnen". Gestart wordt bij het clublokaal. In Am sterdam zullen beide groepen bij de Berlagebrug op elkaar wachten. Mocht de rit door omstandigheden niet door gaan, dan neemt de KNMV deel aan het i'^'lé in Den Helder. GEMACHTIGDE VAN „DEN LEIDER" KRIJGT 6 JAAR. Het Utrechts Tribunaal veroordeelde gistermorgen den NSB-advocaat op- perbaljuw en gemachtigde van den leider, J A van Vessem, tot 6 jaar in ternering, eindigende 15 Mei 1951, Voorts ontzetting uit alle rechten voor de tijvan hef leven en het recht om het ambt van advocaat-procureur uit te oefenen en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 25.000 gulden. Bij maag- en darmbezwaren is het gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig. Daarom is Sanatogen zoo doeltreffend als aanvulling van het dieet. Sanatogen is zoo licht verteerbaar en wordt geheel door het lichaam opgenomen, daar het geen afval stoffen bevat Met Sanatogen kunt gij Uw krachten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. Om otKHhtktt o! drogihm ht O Itmm. Marawtkrlmf madwt Da politie heeft twee ambtenaren van het plaatselijk distributiekantoor aange houden als verdacht van fraude met dis tributiekaarten. Bij het voorlopig onder zoek ls komen vast te staan, dat de amb tenaar U., wonende te Heemskerk, bij grote gezinnen geregeld twee versnape ringenkaarten ruilde voor één tabaks kaart. U. ls in arrst gesteld en wordt vandaag naar Haarlem overgebracht. Een andere ambtenaar, zekere B. uit Velsen-Noord, die bij de fraude slechts zijdelings betrokken schijnt te zijn, ls voorlopig naar huis gezonden Het onder zoek duurt evenwel voort. RAZZIA ONDER ZWARTE HANDELAREN. Een door de Rotterdamse politie uit gevoerde razzia onder zwarte hande laren in café's aan de Jonker Frans straat en hoek Linker Rottekade lever de 1600 tabaksbonnen, 23 algemene bonnen, 13 versnaperings- en wat broodbonnen plua 204 gulden op. Drie personen werden door de economische recherche in verzekerde bewaring ge steld. Het is een verheugend verschijnsel, dat thans de noodzakelijkheid van goede 11- chaamsontwlkkellng ln brede lagen van ons volk meer en meer erkend wordt Duizenden hebben reeds de weg naar sportveld, turnzaal en zweminrichting ge vonden; honderd-duizenden houden zich echter nog afzijdig Waarom? Omdat zij denken een gek figuur te slaan, daarbij de records van de super-sportmensen voor ogen houden Stelt U echter tevreden met het ge noegen van de sport Wordt lid van de HLO Deze Instelling laat U dat genoe gen beleven Zij laat U kennis maken met eenvoudige lichaamsoefeningen en vor men die U ln het dagelijks leven geregeld zult ontmoeten De eisen, die gesteld worden, betekenen ln feite niets anders dan; wandelen, lo pen, springen, werpen, fietsen en zwem men: lichaamsbewegingen, die U ln Uw dagelijks leven meermalen verricht Het is dus allemaal heel eenvoudig en toch zullen de meesten zeggen: „Ja, dat werpen moet ik nog eens extra beoefe nen", of: „het nummer zwemmen ls niet mijn sterkste zijde" En dat is nu Juist de bedoeling! Het examen Er zijn niet alleen speciale eisen voor mannen en vrouwen, maar ook voor be paalde leeftijdsgroepen Er zijn speciale boekjes die gratis voor geïnteresseerden te verkrijgen zijn en wel bij de plaatse lijke comité-leden Een diploma Wanneer U slaagt, ontvangt U, een keu rig uitgevoerd diploma, dat uit vier ver schillende graden bestaat De eerste keer behaalt men het diploma 4e graad De derde maal dat men de proeven goed af legt krijgt me het diploma 3e graad, enz tot de 7e maal het diploma le graad In dat geval heef' men het recht een bijbe horend onderscheidingsteken te dragen De grote betekenis van de Nederland se uitvoer van rundvee in vroeger Ja ren heeft t„t gevolg gehad, dat thans in vrijwel alle landen ter wereld ver tegenwoordigers van het zwart-bonte Fries-Hollandse veeslag worden aange troffen. Vele houders in diverse landen leggen zich reeds gedurende jaren toe op deze fokkerij, waardoor de belang stelling voor de resultaten van de Ne derlandse fokkers in buitenlandse krin gen levendig Is gebleven. De uitvoer van Nederlands rundvee (fok-, gebruiks- en slachtvee) heeft het peil van de jaren 1930—1940 evenwel nog lang niet bereikt. Zowel de export van gebruiksvee als van fokvee blijft achter bij de verwachtingen, ondanks een onverflauwde belangstelling uit buitenlandse fokkerskringen. De exportbelemmeringen zooals voor vele landen het tekort aan devie zen welke thans nog het internatio nale handelsverkeer bemoeilijken, zijn oorzaak, dat de ontwikkeling vat» de uit voer van Nederlands fokvee niet be vredigend genoemd kan worden. De be hoeften aan hoogwaardig vee zijn op 't ogenblik in vele landen groter dan ge durende de laatste jaren vóór de oorlog. Bevrediging van de behoeften zou een aanzienlijke stijgt-g van de export tot gevolg hebben. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat het de bedoeling ls, niet na het eerste jaar de HLO vaarwel te zeggen Integendeel, het lichaam moet op peil gehouden worden en juist de voortdu rende training kan daaraan medewerken Trouwens: wij zijn er van overtuigd, dat het geen reeks van jaren zal duren aleer U tot de overtuiging Romt, dat een gezond en harmonisch ontwikkeld li chaam voor U onmisbaar is Want het is juist het doel van de HLO, U dit inzicht te doen verkrijgen Het weer is nog niet aanlokkelijk, maar als straks in het voorjaar de training gaat beginnen en Uw vrienden en kennis sen doen mee, dan zult U misschien spijt kunnen hebben dat ook gij niet toegetre den zijt tot de HLO Aarzelt niet en geeft U op als lid Het aangename wordt straks met het nuttige verenigd en daar hoort iedere gezonde „Jutter" bij te zijn Het bestuur van de plaatselijke afdeling noteert U gaarne De adressen van deze heren zijn als volgt; Commissaris van politie K Rijpma, Bankastraat 1; mr J Mulder, Singel 143; S E B J de Böck, Soembastraat 38; A G v d Linden, Cele- besstraat 19; E de Zeeuw, Badhuisstraat SOA; J Bremer, Hugo de Grootstraat 10; L D de Snager, Sumatrastraat 8 en J Dekker, Havikstraat 17 OVER 160 M. om het KAMPIOENSCHAP VAN WIERINGEN op Vrfldag 14 Februari 1947 op de haven te DE HAUKES. (Uitgestelde kampioenswedstrijden van Zondag j.1.) „VAST" AANGESTELD! De heer S Groet, besteller bij de PTT alhier, is thans in vaste dienst aangesteld in vorengenoemde functie Daar Koning Winter blijft heersen, waardoor de wegen in deze streek slecht begaanbaar zijn, is het best te begrijpen dat de aanvoer op de markt daardoor wordt belemmerd, maar ook het bezoek is veel minder, zodat het mindere aanbod nog maar slecht aar» den man is te krijgen. Op de markt was dan ook maar een klein aantal vers» melkkoeien geplaatst; in de stallen was echter ook nog wel wat te koop, maar de liefhebberij was niet groot, zodat alles lang niet geplaatst kon wor den. Met de geldekoeien was dit wel beter; er was aardig vraag naar met wel iets vastere prijzen. De bonnenhandel was echter heel stil; dit kwam wel het meest tot uitdrukking op de nuchtere kalvermarkt, waar het aanbod zo weke lijks al iets groter wordt. De levering van vette koelen viel r.aar omstandigheden niet tegen. De schapen laten het wel zitten; deze mis sen het vlees. En dat dit nog wel ge zocht wordt, blijkt wel uit de vraag naar de bokken en geiten. Deze blijven goed gezocht en worden vlug en tegen fcoge prijzen gekocht, terwijl er toch een tamelijk goed aanbod blijft. Op de biggenmarkt was het ook heel stil, ook hiervan werden de meesten in de stal len gehouden zodat er genoeg te koop was, maar de handel was heel stug, zo dat ook daarvan wel wat ls overge schoten,- Op de paardenmarkt was niets te doen, zodat hier geen notering was te maken. Op de pluimveemarkt was het niet beter en dit tekent wel de toestand op 't ogenblik. Ondanks de koude, kon de voorzitter, de heer S Bakker, Maandagmorgen ln hotel „Centraal", in de vergadering van de HoII MU van Landbouw, een 80 leden het welkom toeroepen De vorst, aldua de voorzitter, heeft het Werk der ruilverkaveling vanaf 14 Dec doen stil liggen, terwijl, wanneer de vorst geheel uit de grond is, het te laat wordt, om nog deze zomer de landerijen toe le wijzen en te verkavelen De hoofdwaterwegen zullen echter ten spoedigste worden uitgevoerd om de scheidingslijnen beter te kunnen bepalen De wegen in de Hippolytushoeverkoog werden ln de afgelopen week aanbesteed Een advies ls aan de technische com missie gezonden, en binnenkort zal de uitvoering plaats vinden Spreker deed een beroep op de vergadering om een eventuële beslissing te nemen, of de ver kaveling zal worden uitgesteld tot de herfst, of dat in het zomerseizoen de werkzaamheden zullen worden doorgezet De heer Mulder merkte op, dat hij het beter achtte, de werken deze zomer te doen uitvoeren, daar thans nog van de hulp der gedetineerden kan worden ge profiteerd, wat ln de herfst niet waar schijnlijk zal zijn De voorzitter deed hierbij enige mede delingen omtrent het bezaaien van land met graszaad Het zal zeer zeker ten gun ste komen van het grasland, wanneer dit eerst door vee wordt beweid en daar na als hooiland gebruikt De klacht wertl uit de vergadering ge opperd, dat het PEN palen plaatst waar ln de toekomst wegen zullen komen en dat deze dan weer verplaatst dienen te worden Na de pauze werd het vraagstuk van het niet of wel doorgaan der verka- vellngswerken ln het zomerseizoen, verder besproken, waarna met alge mene stemmen tot het doen doorgaan der werken werd besloten Voor eventuële schade, veroorzaakt door ongeëgallseerde gronden op de landerijen, kan aventuael een tege moetkoming worden verstrekt van f 100 per ha In zijn woord aan de scheldende leden bracht de voorzitter aan wijlen de heren J Doves en Bosker,. alsmede aan den heer Jonas, hulde voor de werkzaamheden ln deze verricht De ruilverkaveling op Wieringen ls een bijzonder geval, daar er door de sterk uiteenlopende geografische ligging met hoogte en laagte van de bodem rekening moet, worden gehouden De aanvrage tot ruilverkaveling voor Wieringen werd ech ter direct ln overweging genomen, als één der eerst aangevraagde, hetwelk bij Texel niet het geval was, waardoor men daar nog 20 Jaar geduld zal moeten heb ben Omtrent het afrasteringsprobleem werd besloten om coöperatief betonpalen aan te schaffen Worden er proeven genomen met de electrische afrastering? Maandag a s zal de heer De Veer, prov voedselcommissaris voor Noord Hol land, een spreekbeurt vervullen Hierna sluiting GROOT WERK GEGUND. Aan N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. J M. Strijland te Uithoorn is door de Wederopbouw gegund voor een bedrag van f 370.000 het bouwen van drie ba rakkenkampen, waarvan één op Wieriir gen en twee op Schouwen. FRAAIE SCHAATSSUCCESSEN Onze plaatsgenoten Rotgans, Manne- veld en Mulder boekten Zaterdag een schitterend «ucces te Badhoevedorp. Het ls Rotgans niet gelukt den kam pioen van Eijkeren te passeren, hij kwam als derde over de finish en wel in de tijd van 45 sec. over de 160 m (v Eijkeren 44,1). J Manneveld plaatste zich als 5e op de lijst (15,4), terwijl de jeugdige Gerke Mulder de 6e plaats in beslag nam. Goed gedaan. Wieringers! 46 DEN 82STEN DAG Heelemaal achterover lag Kees van der Slot en hi) lag met open mond, om niets van het geluid te missen. Nu wist hy wat het was: een vlieg tuig, ergens moest zich ln den hemel een vliegtuig bevinden en het zou wel licht het vliegtuig zijn dat uitgezon den was om hen te zoeken. Een vliegtuig. Als dat hen zag wa ren ze gered. Want een vliegtuig kon dingen afwerpen. Zakken en kokers, die aan parachutes hingen. In die zak ken zou zich brood bevinden en water en sigaretten. En al die andere din gen, die hem misschien weer beter zouden doen worden. Hij maakte Hico ;n Izzj wakker, maai Jjej, duujde lftpg eer ze begrepen wat er gebeurde. Toen, Ineens nog, waren z« helder. En ook hun oogen keken ln het don- ker-blauw van den hemel. Ze zochten, maar de oogen van Nico en Izzy zagen niet veel meer; die waren veel te zwak. Alleen Keea van der Slot kon nog ktjken en Ineens zag hij de bron van het geluld. Een klein vliegtuig, dat vrfl laag over zee vloog. Niet ver van hen af, misschien anderhalve .mjjl. En het kwam snel nader. Bezeten van hoop en blijdschap kroop de olieman naar de vlag en begon er, half liggend, half zittend, mee te zwaaien. Ze moes ten het zien ln dat vliegtuig, want het kwam steeds meer naderby. Nico en Izzy lagen met starende oogen te ronk. Het vervulde hen met een won derlijke verbazing. Niet met blijd schap, want ze hadden verleerd dit gevoel te krijgen als er een mogelijk heid kwam tot redding. Van der Slot zwaaide de vlag. Hy verzamelde de weinige krachten die nog in zijn uitgedroogd lichaam aan wezig waren en rwaalde de vlag! Een groteske, bizarre, vreemde vendel- zwaaler. Zoo bizar, zoo vreemd ala nooit iemand gezien heeft. En het wa ren alleen Izzy en Nico die het zagen. Maar die hadden allang geen begrip meer voor groteske en dramatische situaties. Hy zwaaide, de olieman, tot zyn schouders kraakten, tot zyn adem met korts stoten en zuchten uit zyn mond kwam. Hy wist niet dat hy nog zoo sterk was. De vlag woel uit, een vuile, ge bleekte, hel-kleurlge vlag. Maar het was een klein vlot en een kleine vlag en de man in het vliegtuig zat wellicht juist te denken aan het kindje, dat z(jn vrouw binnenkort verwachtte of aan dat aardige meisje dat hy giste ren zag toen hfl uit de bioscoop kwam. En misschien dacht hy aan den vrede, die nu eindeiyk maar eens UjvfiÉrt hy begon dat vlie gen over zee, lederen dag zooveel honderd myi, aardig zat te worden. Nu ja, waar denkt een vliegenier aaii als hy boven zoo iets stleriyk verve lends zit als den South Atlantic? Ze ker niet aan een vlot met drie drie kwart doode zeelui; Hy wist er niets van, die piloot en daarom mag men het hem niet kwa lijk nemen dat hy rustig doorvloog. En toen hy vier uur later een mooie lan ding maakte en hy zyn journaal by- werkte stond daarin dat de patrouille- tocht niets bijzondere opgeleverd had. Nee, niets byzonders. Want op dat oogenbllk lag Kees van der Slot nog, half onder de ver weerde, smerige vlag; hy lag er als dood. Maar in zyn brein wervelde nog steeds het beeld van het vliegtuig, dat uitkomst kwam brengen, doch doorvloog. Hy had niet gehuild, want daarvoor was hy veel te moe. Moeja, dat was hy. Onbe schrijflijk moe. Zoo moe dat hy nog maar één wensch over had: te slapen en nooit meer wakker te worden Hy kon niet bidden, maar hy sta melde ln zyn hart woorden. Woorden, die vroegen om nooit meer wakker te worden, om nooit meer behoeven te denken om nooit, nooit meer bedro gen te worden door een vliegtuig dat rakelings over het vlot vloog en toen heenging. Het vlot deinde voort. De kim bleef dicht. Dicht gegren deld met den yzeren ring van de ho rizon, die van den Oceaan en het vlot een gevangenis maakte, waaruit ge«n mul» kon ontkomen. Dien nacht ruiste de zee ln de verte en het water klokkerde en rut- selde onder het vlot. Kees van der Slot lag ernaar te luisteren en Intense hoop sloop z\jn hart binnen! om den anderen dag niet meer wakker te worden. Dat zou hem verlossen van de moeite opnieuw een kerf den paddel te snijden. De zee zong, ruiste en gromde en het vlot deinde voort, ook dien nacht Het spookvlot, het vlot met de drie ten doode opgeschreven mannen die allang met het leven afgerekend hadden. Zy waren de drie mannen voor wie leven en dood hadden afgedaan en die in volstrekte gelatenheid hun einde tegemoet gingen. Dat zou nog een kwestie van uren zyn, j» ui ut i ci vvlgd')

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2