PRINSES VAN ORANJE GEBOREN BLIJDE TIJDING IN KOUDE WINTERNACHT Moeder en dochter maken het wel Rose in een wit paleis Heden Nationale Feestdag EEN PRINSES VAN ORANJE gratis Babytaart DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Soestdijk, 18 Februari 1947. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft hedenmorgen om zes minuten vóór half drie het leven geschonken aan een Dochter. Moeder en kind maken het uitstekend. Het gewicht van de jonggeborene is ongeveer 6 pond. k Het officiële communiqué Een Oranje-Sigaret Extra tabak en versnaperingen Daar komt LUC! PRINSES Banketbakkerij LUC F. v. d BOGAERDE, BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon Ö45 Giro 449041 DIT.: J. Bijlsma DINSDAG 18 FEBRUARI 1947. Voortzetting oan de 7#e JAARGANG No. 9581. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN! Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad verten tl es c.Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartas. i-, per post f 169 H« of d red acte ar: M. H. E. Dyldert, Rayonredaetearen C. A Dekkers en W. Kok. Er is een prinsesje geboren! Na dagen van gespannen verwachting is het verbiedende bericht nog betrek kelijk onverwacht doorgekomen. In de koude nacht kwam het lang verwachte waarschuwingstelegram: „let <>P de telex" en weinige ogenblikken later ratelde de altijd bezige verreschrijver en kwam het bericht door dat Prinses Juliana even voor halt drie het leven had geschonken aan een dochter. Moeder en kind maken het zeer wel en het gewicht van de jongeborene is pl.m. 6 pond. De geboorte had een normaal verloop en was zelfs voor Baron Baud, de secretaris van H. K. H. een verrassing, zodat een officiële waarschuwing niet kon worden gegeven. Het eerste bericht ln het Astoria- chalet. Precies om 2.46 weerklonk vannacht het alarmsignaal in de telexkamer van het Astoria-Chalet De agent, die bij het apparaat de wacht hield, schrok op. „De bel!!", .schreeuwde hij en onmid dellijk kwamen de twee wachthoudende journalisten aangestormd. Een Prinses!!! De gong klonk in alle uithoeken van het gebouw. De eerste minuut bleef het nog rustig, maar dan snelden de journa listen uit hun kamers te voorschijn. „Hurry, hurry, a princess!" schreeuw de de Engels sprekende Franse filmope rateur van Paramount, die met wilde sprongen de trappen afrende. „Vlug, vlug", riep een achter hem aan komende Journalist tegen de telefoniste, die na zeventien dagen onafgebroken wachten, zich nog even moest realiseren, dat het nu werkelijk zo ver was, maar een moment later zat zij al achter het telefoontoestel en deed haar plicht. Een tijdspanne van S minuten. Tussen het eerste waarschuwingsbe- richt van Paleis Soestdijk en het of ficiële geboortebericht lag precies een tijdsspanne van vijf minuten. Hoe het bericht bekend werd. De ANP-redacteur, die reeds gealar meerd door het eerste waarschuwings signaal, dat baron Baud vijf minuten te voren aan het ANP had doorgebeld de haak van de telefoon -nam in de ver wachting, dat thans éen officieel waar- schuwingssein zou volgen, vernam tot zijn grote verbazing, dat het prinsesje reeds geboren was. Vijf seconden na de binnenkomst van het heugelijke nieuws begon de telex machine het geboortebericht reeds aan het ANP in Den Haag door te zen den, Twintig seconden later verkondigde het ANP de geboorte van een Prinse3 van Oranje. Zodra Baron Baud de verblijdende mededeling had gedaan, schoot een mi litaire motor-ordonnans naar zijn com mandant, die de saluutbatterij bedient. Een onderhoud met baron Baud. „Om ruim vier uur in de nacht", zo meldt de ANP-redacteur vanuit het Astoria- Chalet in Baarn, „voerden wij een kort telefoongesprek met baror. Baud". „Wat waren uw indrukken?" „Nu", antwoordde Baron Baud, „ik was in diepe slaap, toen ik gewekt werd door de telefoon. Dat was ongeveer half drie. De Prins was persoonlijk aan de tele foon en* deelde mij de geboorte van Zijn dochter mede. Mijn eerste werk was toen het in kennis stellen van den mt niFter-president in Den Haag, met wien ik door middel van een directe telefoon lijn verbonden ben. Daarna heb ik on middellijk het ANP opgebeld. „Verder" zo zegt de redacteur „zijn er eigenlijk geen Indrukken hier. Tegenover het paleis heerst een nach telijke doodse stilte. Waarschuwing voor de saluut batterij In het Holland Huis te Baarn, waar de Jongens van de saluutbatterij zijn ondergebracht, heerste nog absolute rust en niet voor half zes in de ochtend zouden de jongens weten, dat hun wachten eindelijk beloond is. 68 man waren hier ondergebracht en om zeven uur precies zou het eerste der 51 scho ten uit de vuurmonden weerklinken „Wat dacht U, luitenant?" vroeg de ANP-redacteur aan den commandant van de „saluutbatterij" toen U de code dcorkVeeg?" „Wel", antwoordde de luitenant, „ik kan niet anders zeggen, dan dat ik het buitengewoon prettig vond", Men neme 12 eierdooiers. gram suiker, 1 fles Rijnwijn, kruidn pijp kaneel, citroenschil. De kruiden met de citroenschil aftrekken in plm. 1 dl water en het water zeven. De eier dooiers uitroeren met de suiker en lang zaam vermengen met de wijn en het kruidenaftreksel. Dit mengsel onder goed roeren „au bien Marie" verwar- nen tot het gebonden is Kandeel warm presenteren in kopjes of glazen, aldus het recept Scestdijk, 18 Februari. Dr. J. de Groot, behandelend genees heer van H. K. H. Prinses Juliana, heeft het volgende of ficiële communiqué uitgegeven: Bare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana schonk heden ten 02.24 uur het leven aan een flinke dochter. w. g. Dr. J. de Groot. Kandeel de gebruikelijke tractatle Toen op 31 Januari 1938 de aangifte van de geboorte van prinses Beatrix was geschied, heeft het Prinselijk echt paar een oud vaderlands gebruik wil len volgen Officiële persoonlijkheden, 'ie de plechtigheid hadden bijgewoond, werden ten paleize Soestdijk nl ont haald op kandeel, een tractatle, welke wat in het vergeetboek was geraakt, doch welke drank van ouds aan de vie ring van een dergelijke ceremonie ver bonden is. Nu er weer aanleiding is voor het schenken van de drank, wel ke past bij de vreu levolle gebeurte nis, geven wij hier de bereidingswijze van kandeel. De eerste gelukwenseD Tot de allereersten, die het Prinselijk Paar gelukwensten, behoorden natuur lijk de persvertegenwoordigers ln het Chalet Astoria te Baarn, die de volgen de brief zonden: „De journalisten, radio- en film verslaggevers, zomede de foto journalisten ln het Hotel Astoria Chalet te Baarn bijeen, ln gezelschap van kapitein Rutten, den verbin dingsofficier tussen Uw Huis en de pers, mogen, alvorens zij overgaan tot het verspreiden van het blijde nieuws, Uwe Koninklijke Hoogheden eerbiedig gelukwensen met de voor Uw gezin, voor het Huis van Oranje en voor land en volk zo verheugenis- brengende tijding." Een contrast. Een ANP-redacteur, die zich onmid dellljk na het bericht per auto naar het Paleis spoedde, beschrijft het contrast. De diep stilte onder de strakke ster renhemel naast de opgewondenheid der zenuwachtige uit hun slaap opgeschrikte journalisten in het hotel, i, In de rechtervleugel van het Prinselijk Paleis brandde in diverse kamers licht Het ANP was de eerste, die den ver baasden schildwacht en wachtcomman dant kon mededelen, dat er een prin sesje geboren was In Baarn was alles nog ln diepe rust Slechts het Oranje-comité Baarn-Soest was koortsachtig bezig alle voorbere. dingen te treffen, die noodzakelijk zijn om de stroom van deelnemers aan de Oranje-tocht te verwerken. De minister-president opgebeld. Toen de hoofdredactie van het ANP den minister-president opbelde, was eén der twee lijnen, waarover deze be schikt, in gesprek Men probeerde het met een ander nummer. De minister bleek achter het toestel te staan en toonde zich zeer verheugd met een mededeling, die nog niets feitelijks be vatte. Dat gesprek was zeer kort, want onmiddellijk kwam de chef-telexkamer met het verheugende bericht. Nederland vierde al vroeg feest. Een half uur na het bekend maken van de blijde gebeurtenis zijn de leden van de Utrechtse Studentensociëteit „PHHM reeds aan het feesten geslagen. Na het uitbrengen van een toast op de Jong-ge borene togen de studenten naar de ge meentelijke telefooncentrale te Utrecht, waar zij de dienstdoende nachtploeg ver rasten en ieder lid van het personeel een glaasje oranje-bitter offreerden. Toen de tijding van de blijde gebeur te nis op de studentensociëteit op het Janskerkhof te Utrecht bekend werd waren daar nog enige leden van het Utrechtse studentencorps aanwezig, d'e Juist teruggekeerd van het carnaval in Den Bosch, al ln een vrolijke stemming waren. Het fuifen werd toen nog even voortgezet. Na verloop van enige tijd kwam een van de heren op het idee, dat het toch wel sneu was, dat de Utrechtse bevol king nog niets van de geboorte afwist Gezamenlijk togen zij op pad Zij wis ten zich toegang tot de klokketoren van de Utrechtse dom te verschaffen en be gonnen de klokken van de beiaard te bespelen, waardoor om kwart voor zes inplaats van de officiële tijd van 7 uur. de Domtoren het blijde nieuws over Utrecht uitgalmde. Uitzending naar Amerika Een Amerikaanse correspondent heeft om 5 uur vanochtend. vanuit bet Astoria-Chalet te Baarn, een recht- I streeks radio-verslag gegeven voor d- American Broadcastlng Corporation HU haalde een drietal Journaliste' voor de microfoon, terwijl ook kapitein Rutten enige woorden door de aether i tot de Amerikaanse luisteraars sprak. I Voor de viering van de blijde gebeurtenis ln het Prinselijk gezin wordt een extra rantsoen tabak of versnaperingen be schikbaar gesteld. Bon T 72 van de tabakskaart l rantsoen tabaksartikelen. Bon V 72 van de versnape- ringenkaart en Bon X 72 van de gecombineerde kaart elk 100 gram chocolade en'of suikerwerken. (Van onzen specialen verslaggever). Nederland heeft vandaag wederom reden om uit te barsten ln uitbundig vreugdebetoon, want voor het eerst na 7 jaar is op Soestd(jk -weer een prinse kind geboren. De dag van heden zal ln de annalen van ons land aan de luister rijke reeks van data waarin de hernieuwde bloei van het Huls van Oranje wordt uitgedrukt, worden toegevoegd. Te Baarn, de resldéntie van het Prinselijk Paar, hebben vanochtend om 7 uur de 51 saluutschoten weerklonken, evenals in de hoofdstad, de residentie van H. M. de Koningin en alle garnizoensplaatsen. De vlaggen gaan vandaag uit; de feesten nemen een aanvang, de blijdschap van millioenen, die zich verheugen in de kinderschare rondom de troon, zoekt zich op duizenderlei wijze een uitweg. Vandaag gaan alle zorgen opzty, vandaag werdt de geboorte gevierd van het kind, dat, nog onbewust van zijn belang rijkheid, het middelpunt vormt, waarnaar alle gedachten uitgaan, die ons, Ne derlanders, op zo'n dag tot één grote familie maken. Zaterdagavond Laat lk ln sobere woorden het een en ander over die geboorte vertellen Za terdagavond, ongeveer 8 uur, verliet dr J de Groot» de gyneacoloog, die evenals in 1938 en 1939 aangezocht was H K H in het uur der geboorte bU té staan, het Astoria-chalet te Baarn, waar hü sedert 1 Februari had ge logeerd en vanwaar uit hi) dagelijks een korte visite ten Paleize had ge bracht Ook de bagage van den arts werd derwaarts gezonden De dokter keerde niet terug De volgende ochtend werd officiéél mel ding gemaakt van dit feit, waaraan de mededelng werd toegevoegd, dat de blijde gebeurtenis nu wel spoedig verwacht kon worden Bij informatie bleek ons, dat de dokter daarna de verwachting had uitge drukt, dat nog diezelfde dag het kind ter wereld zou komen Daar er Zondag geen kranten verschenen vernam het Neder landse volk een en ander uitsluitend via de radio Het is te begrijpen, dat aller wegen in de grootste spanning gewacht werd op nadere berichten en steeds weer stelde men de vraag, of het „8-meisjes- huis" van het Prinselijk Paar wederom met een prinsesje zou worden uitgebreid dan wel of Nederland zich ditmaal ln de komst van een prinsje zou mogen ver heugen Rust op Soestdijk Terwijl op zeer vele plaatsen de hand werd gelegd aan de voorbereidingen tot het feestbetoon, was het voor Pa lels Soestdijk een oase van stilte Eenv dikke vacht sneeuw bedekte het park en de bossen rondom Wel suisde af en toe een auto over de Amsterdamse Straatweg, maar deze vermocht niet de rust te verstoren Slechts het zilveren geluid van de palels- klok, onder de roerloos neerhangende standaard, beduidde elk half uur, dat er leven heerste achter de ramen van de brede colonnades Men zag er zelden iemand de laatste tijd; alleen speelden ln de bossen, verder achteruit, soms de drie dartele kinderen, die Oma zeggen tegen Haar, die onze Landsvrouwe ls De' Zondag bracht geen nieuws voor Soestdijk Toen gloorde de eerste ochtend van een nieuwe week Men hervatte de arbeid en verheugde zich in de zonne schijn Als er nu een prins komt, zei men, moet hij Woensdag geboren worden; de 19e Februari was immers ook de geboorte dag van wijlen Koning Willem III, den overgrootvader van het borelingske Deze wens is echter niet ln vervulling gegaan De drie meisjes sliepen rustig, toen een zusje geboren Werd en krijtend het leven begon, dat, wie weet hoeveel, voor ons allen in den lande betekenen zal Nachtwake Een klein gezelschap evenwel, had ln d« onmiddellijke nabijheid van de kraamkamer de nacht wakende door gebracht, terwijl dr J de Groot en zuster Anneke Huydekoper H K H de bijstand verleenden, die zi) zozeer behoefde Zo had H M de Koningin zich niet ter ruste begeven, evenmin als de Prins en des Prinsen Moeder, Prinses Armgard Ook de secretaris van de Prinses, Mr J C Baron Baud en enige andere hofdignltarissen behoorden tot dit gezelschap t^are ik er toe ln staat, het zou mij niet betamen, U te vertellen over dat gene, waarvan de kennis ook bij een ko- inklijk huisgezin binnen de familiekring pleegt te blijven. Sta mij derhalve toe te volstaan met U te melden, dat het kleine, doch hoge gezelschap, waarvan tk daareven gewag maakte, de eerste mededeling over de geboorte van de wel geschapen dochter uit de mond van dr. De Groot ontving. Het nieuws wordt bekend De secretaris van H K H haastte zich daarop, naar protocolair voorschrift, het feit der geboorte langs de speciaal daar toe aangelegde telefoonlijn, mede te delen aan dr L J M Beel, voorzitter van de Baad van Ministers. Daarna belde baron Baud het Astoria-chalet te Baarn op, waar een officier van de Baarnse saluutbatterij en een Amsterdams Jour nalist reeds geruimen tijd dag en nacht de wacht hieldenf om de verheugende boodschap terstond aan te nemen. Terwijl de officier maatregelen nam: om voor de 51 saluutschoten te zorgen, welke om 7 uur in de ochtend afgevuurd dienden te worden, haastte de journalist zich, de telefonische mededeling terstond per telex naar Den Haag te doen seinen, vanwaaruit de dagbladen, radio-omroep, overige saluutbatterijen, departementen en nog een aantal instellingen van dien aard binnen weinige minuten op de hoogte werden gebracht Ook bevonden zich in het chalet tal van binnen, en buitenlandse Journalisten die elk op eigen wijze, zowel telefonisch als telegrafisch, het bericht tot in de verste steden en dorpen van ons land en ook tot ver over de grenzen, ver spreidden. Ten gevolge van het tijdsverschil fus ten Europa en Amerika kon de geboorte, die vanochtend half drie geschiedde, "eeds gisteravond om 7 uur ln de Ver enigde Staten worden omgeroepen. Ook in West-Indiê was dat 't geval, terwijl in insulinde de nieuwe dag reeds was aan i gebroken, toen men de tijding vernam. Er is op Soestdijk een prinsesje ge. boren, een prinses van Oranje. Opnieuw heeft onze Prinses Juliana, die de naam draagt der stammoeder van het geslacht dat welhaast vier eeuwen ten nauwste met ons volk verbonden is geweest, het leven geschonken aan een dochtertje en het aardige klaver blad te Soestdijk is nu een klaverblad van vier geworden, een symbool van welvaart en geluk. In 1938 en 1939 hebben wij kunnen jubelen, toen de prinsesjes Beatrix en Irene werden begroet; wij konden de vlaggen laten wapperen, het geliefde rood-wit-blauw, „met de zwier van Oranje erboven", zoals later een dich ter zingen zou. Maar prinses Margriet, 19 Januari 1943, in een der donkerste jaren van de bezetting geboren, hair komst kon niet met vlagvertoon worden gevierd. Ons volk lag gebukt onder de gesel van den overweldiger die zich ge reed maakte steeds harder en wreder toe te slaan. De vreugde om haar komst is binnenskamers, in de intimiteit van het Hollands huisgezin, tot uiting ge komen en is er niet minder innig om geweest. De ballingschap van het koninklijk gezin is gelukkig voorbij. De band tus sen Oranje en ons volk, die ondanks oorlog en bezetting, ondanks vervolging en terreur, nooit verzwakken kon, is wat hij altijd is geweest. Oranje behoort ons toe, wij behoren aan Oranje en ons volk deelt met sprankelende vreugde in de blijdschap van het prinselijk gezin. In de tijden onzer benardheid is het niet in de laatste plaats de liefde voor onze vorstin geweest die ons tezamen hield. Zij, die waren weggevoerd in concentratiekampen of om slavenarbeid te verrichten in het vijandelijk land, hebben zich ongetwijfeld de gelukkige dagen herinnerd, toen ze met gezins leden, verwanten en vrienden de fees ten van ons Oranje-huis vierden en zij zullen zich staande hebben gehouden door te denken aan de dag, die toch ééns aanbreken moest, waarop onze Koningin zich weer, met de Kroonprin ses en met haar geliefde kleinkinderen, in ons midden bevinden zou. Vier prinsessen zijn ons geboren. En laten zij, die hun hoop hebben geves tigd op de geboorte van een erfprins, niet teleurgesteld zijn. Dat vrouwen gro te invloed ten goede kunnen oefenen, Juliana van Stolberg heeft het bewe zen; onze geliefde Vorstin heeft het be wezen, Koningin Wilhelmina, tijdens een welhaatt vijftig-jarig bewind; Prin ses Juliana heeft het bewezen, want zij heeft zich, sinds zij volwassen werd, met grote eenvoud, ernst en innigheid des harten de belangen van ons volk aan getrokken en zij heeft blijk gegeven van een democratische gemeenschapszin die ons in veel opzichten tot heil heeft ge strekt. Het Oranje-geslacht heeft vrouwen van grote betekenis voortgebracht en de tijd is voorbij dat de vrouw in het maat schappelijk bestel op de achtergrond blijven moest. Steeds duidelijker blijkt de twintigste eeuw de eeuw van de vrouw te zijn. Vrouwen hebben niet slechts rechten verworven gelijk aan die van den man, zij zetelen overal ter we reld in lichamen van bestuur, in ge meenteraad en parlement en zij ont plooien daar gaven van inzicht en tact welke door mannen maar al te vaak worden ontbeerd. Ook de prinsessen van Oranje zullen gelegenheid te over vinden om haar gaven van verstand en hart aan te wenden ten nutte van de volksgemeenschap, zoals haar moeder, haar koninklijke grootmoeder, haar overgrootmoeder Emma, onze onver getelijke Koningin-Regentes, dit hebben gedaan. Wij heten de kleine Prinses dan ook van harte welkom. Heel Nederland juicht nu het de Koningin en het Prin selijk gezin bij deze blijde gebeurtenis weder thuis, op vaderlandsche bodem, weet, in ons midden, door onze warm- kloppende, liefdevolle harten omringd, cn het neemt deel aan het geluk van het vorstelijk gezin. m uyldert met een voor de Helderse baby's, die op dezelfde dag ge boren zijn als onze Keizerstraat 21 Den Heider

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1