De Groentenvoorziening in de Tweede Kamer KESSELRING, Nieuwe Bonnen Inschrijving nieuwe lichtingen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Minister Mansholt houdt voet bij stuk Hors (TOeuvre Ons goede Geld de beul van Italië Van nabij en verre Meisje levend verbrand Prins Philip van Griekenland vraagt naturalisatie aan Byrd ontdekt nieuwe diersoort Oproeping lichtingen 1941. 1942 en 1943 slechts in geval van nood De ontploffingsramp te Beverwijk Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7B-S0 Der. Helder Telefoon 2345 Qiro 449041 Dir.: J Bsjlsma VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9304. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen., per kwartaa f 3.—, per post f 3 55 H' ofdredmctenr: M. H. I. Lyldert, Rayonredactenren C. A Dekken eo W. Kok. De heer Van den Heuvel (a.r.) inter pelleerde gistermiddag den minister van landbouw betreffende enkele ge nomen maatregelen inzake de groen- tenhandel en de gevolgen van deze maatregelen. De interpellant zeide, dat de betreffende maatregelen zeer in grijpend zijn en enig opzien gebaard hebben, terwijl er weinig toelichting op vernomen is. Natuurlijk zou er geen sabotage door de vakgroep te dulden zijn, daarmee is spr. het eens met den minister. Maar hij gelooft niet, ^at daarvan sprake is. De vakgroep heeft niet aangespoord tot staking. Waren geen meer doelmatige middelen aan te wenden geweest? Thans is er onrust gewekt, vooral In kringen, welke voorstanders zijn van. het toe kennen aan publiekrechtelijke lichamen van verordenende bevoegdheid. Daarom had schorsing van personen de voor keur verdiend. De vraag rijst verder of de geheel vrije handel niet in strijd is met de wet vestiging kleinbedrijf. Spr. besprak voorts de vaststelling ven maximumprijzen voor de con sumenten tegen alle adviezen in. Is er reden te klagen over een te hoge prijs voor de tuinbouwproducten? Spr. berekende 50 cent per week per per soon voor de groentevoorziening. Kan een volk dit niet uitgeven, dat 500 millioen per jaar aan de tabak be steedt? Van de gestelde maximum prijzen komt niets terecht. MIN. S. MANSHOLT „Eigenlijk heb ik geen reden om iets tegen Lieftinck te hebben omdat ik toch hebberige neef of deze wijze door wilde slaan. Jij kunt makkelijk praten. Als je niets hebt, heb je ook geen geblokkeerde saldi, geen aan- of afwaschoelasting, geen heffing-in-eens en wat dies meer zij. Maar andere menschen Rieftinckmijmerde mijn neef, „zint op een groote daad. Weet je, dat hij nieuw muntgeld in omloop brengen wil en het zink uit de circulatie verzinken laat?" Mijn buurman heeft een achternicht en die heeft een achterneef, die er kisten vol van heeft, zei ik. Toen de duizendjes ingetrokken werden is hem de schrik om het hart geslagen en hij heeft al zijn hon derdjes verzilverd, ik bedoel verzinkt. Wat nu? Nieuw geld, nieuwe munten," mij merde mijn neef, die klaarblijkelijk voor het leed van mijn buurman ongevoelig was, „en het is nog niet zeker, maar mis schien komen onze oude vertrouwde zil veren munten terug. Denk eens aanDe blinkende dubbeltjes en kwartjes met hei lieve kofje van onze jonge Koningin, muntstukjes, die eigenlijk ie mooi waren om uit te geven. En de guldens die je, als kind, zoo lekker of het gladde tafel blad kon laten tollen tot zij met een zacht welluidend rinkelgeluid omtuimelden. En de forsche rijksdaalders, die zoo frisch, en stevig aanvoelden, vooral wanneer je ze kreeg. O, dat frissche, gezonde, harde, degelijke, klankrijke zilver geld Ja, als Lieftinck ons dat teruggeeft, in ruil voor het smoezelige, karakterloozc Duitsche rir.k Hij geeft hel ons met terug, zei ik, hij brengi net in omloop, en geld dat omloopt, loopt heel gemakkelijk aan je voorbij. „Och, loop rondriep mijn neef, plotseling korzelig, misschien omdat hij niets heeft en wel weet, dat hij nooit iets hebben zal, „je neemt een loopje met mij. Als Lieftinck ons het zilvergeld terug geeft is alles wat hij misdaan heeft ver geven. Dan*laat ik een standbeeld voor hem gieten, tot zijn eeuwige nagedachte- nis". Van brons vroeg ik. „Dat is duur. Nee zei mijn neef peinzend. "Van zink'." KREEFT. Zes vragen. De regerinfe zelf koopt boven die prijzen. De heer van den Heuvel stelt de vol gende vragen: 1. Is de minister bereid mede te delen welke motieven hem hebben ge leid, om door zijn beschikking van 13 Februari 1947 aan de ondervakgroep commissionnairs in groenten en fruit en de vakgroep detailhandel In aardappe len, groenten en fruit te ontnemen de hun bij het organisatiebesluit voedsel voorziening 1941, zoals dat in 1943 is gewijzigd en bij besluit E 93 is gehan- haafd, verleende verordenende be voegdheid? 2. Wil de minister verder meedelen, over we'.ke onderwerpen zich deze be voegdheden uitstrekken, en welke pro cedure is voorgeschreven voor ontslag van eventueel ongeschikte personen In het bestuur van zodanige vakgroep? 3. Is de geheel vrije handel ln groenten en de mogelijkheid voor ieder om zich met de groentenhandel bezig te houden niet in strijd met de alge mene regelingen, geldende voor de ves tiging van kleinbedrijf (BAVK)? 4. Kan de minister mededelen of en op welke wijze hij de gestelde maxi mumprijzen kan doen naleven? 5. Wat denkt de minister te doen om aan de thans bestaande, door ieder on houdbaar geachte toestand een einde te maken? De minister var. landbopw, de heer Mansholt, zeide zich goed te kunnen voorstellen dat zijn maatregelen be zorgdheid hebben gewekt. Het was noodzakelijk snelle maatregelen te treffen. De maatregelen waren zo goed mogelijk overwogen. Het is voor de regering onaanvaardbaar, dat lichamen, welke van haar verordenende bevoegd heid hebben verkregen, maatregelen temen, die ingaan tegen het overheids beleid. Nu heeft de betreffende vak groep geadviseerd, geen groenten met maximumprijzen in te kopen. Dit kan niet geduld worden. Spr. heeft deze kwestie principiëel willen stellen. De bevoegdheden waren zeer vergaand en konden niet worden aangehouden. Het is nu de regering niet mogelijk de be sturen van vakgroepen af te zetten. Deze immers worden aangesteld en ont- s.agen door de bedrijfsgroepen. Ontheffing is verleend van de bepa lingen van het bedrijfsverguntxingsbe- sluit. De maatregelen worden genomen in samenwerking met het ministerie van economische zaken. De prijzen, die de tuinders maakten in 1946 waren zeer behoorlijk en de marge van de handel was te hoog. In November werd reeds overwogen een prijsregeling in te voe ren. Later bleek, dat de vastgestelde prijzen ongeveer gelijk waren aan de toen geldende. Onder invloed van de dopi waren de prijzen aanmerkelijk ge daald. Toch werd een prijsregeling in gevoerd, omdat gevreesd werd, dat bij hernieuwde vorst de prijzen weer snel zouden stijgen. Spr. kan zich begrijpen, dat men van een prijsregeling af wil. Dit kan echter niet, wil de consument Piet de dupe worden van te hoge prij zen. Niets liever zou spr. zien, dan dat men tot een vrijwillige regeling zou kunnen komen tot vaste veilingprijs. Wanneer de handel zo solidair is, om niet *e kopen, kan hij ook wel zo aan eengesloten handelen, dat hij niet koopt tegen te hoge prijzen. Spr. is niet van plan de consumen tenprijzen los te laten, al is hij steeds tot overleg bereid. De heer van den Heuvel repliceerde Hij betreurde het, dat de minister niet een stap terug wilde doen, die toch noodzakelijk zal blijken. In bepaalde streken zijn de uitkomsten van de tuin bouw slecht en met het thans gevolgde systeem zal de groente nooit komen daar waar ze moet zijn. De heer Suurhof (Arb.) was het niet met den interpellant eens. Hoe komt hjj aan een bedrag van 50 cent per week voor groente? Een klein arbei dersgezin moest voor de maximum prijzen 8 a 10 gulden per week uit gever. voor groente. Dit Is natuurlijk niet mogelijk. De vaststelling van prij zen gaf een gevoel van opluchting- Het 's goed, daf de minister niet uit de weg gaat voor dreigementen van de handel. (Wordt vervolgd). HIJ LIET ITALIAANSE BURGERS IN MASSA DOODSCHIETEN In het proces tegen Kesseiring, ex-veld maarschalk, voormalig opperbevelhebber van de Duitse troepen in Italië en Hit- ler's commandant van de luchtvloot in de strijd tegen Engeland, heeft de aan klager verklaard, nadat, in een straat te Rome 32 Duitse politie-agenten door een bomontploffing waren gedood, Kesseiring bij wijze van represaille 335 Italianen liet doodschieten, onder wie min stens 50 joden. Toen er een bevel van het hoofdkwartier van den Führer kwam om voor lederen Duitser, die gedood werd, 10 Italiaanse krijgsge vangenen dood te schieten, maakte Kes seiring hiervan ,,10 Italianen", zodat ar restaties moesten worden verricht om over voldoende slachtoffers te kunnen beschikken. De ten dode opgeschreven burgers, wier leeftijd varieerde van 14-70 Jaar, werden zonder vorm van proces en zonder tijd te krijgen tot bidden in groe pen van vijf in de nek dood geschoten Bij een andere gelegenheid werd de dood van 30 Duitsers met het vermoor den van 1078 Italianen beantwoord. TIEN JAAR GEëlST TEGEN yON PAPEN. Voor de Elfde Kamer van het Zuive ringsgerecht van Neurenberg heeft de openbare aanklager de hoogst mogelijke straf geëist tegen Von Papen, oud-vice- kanselier in Hitler's kabinet; te weten 10 jaar werkkamp, algehele confiscatie van goederen en verbod om een openbare betrekking te bekleden of een vrij be- rcep uit te oefenen. In het Lagerhuis is meegedeeld, dat Engeland 90.600 pond sterling aan de onkosten van het verleden jaar te Neurenberg gehouden proces moet bydragen. De Britse mili taire autoriteiten hebben de Egyp tische regering doen weten, dat 31 Maart de laatste Engelse soldaat Caïro zal verlaten. De 76-jari- ge componist Franz Lehar heeft be sloten niet naar Oostenrijk terug te keren, maar voor goed in Zwitserland te blijven. Richard Tauber heeft 2 concerten in New-York gegeven, waarbij hij liederen van Schubert en Lehar zong. Hij moest toegift na toe gift geven. In het dorpje Fjer- tosari (Oost-Java) zijn tengevolge van een aardverschuiving 27 huizen weggesleurd; het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Er zijn op Urk vette koeien enz. aangevoerd, zodat de Urkers voor het eerst sinds 14 dagen weer vlees kunnen eten. Het totale bedrag der oorlogs schade in België beloopt een bedrag van 14 milliard 13 millioen francs (waarde 1939). Te Kopenhagen is de enige vliegtuigfabriek van De nemarken door brand verwoest. 50 vliegtuigen zyn een prooi der vlam men geworden. Het suiker- rantsoen in België is verhoogd en gebracht op 1.2 kg. per maand. Onder auspiciën van de Ned. Reis- vereniging maken in de komende we ken een drietal zeer bekende Zwit serse koren een rondreis door Neder land. De Amerikaanse atoom geleerde Feller heeft verklaard, dat de atoombom der toekomst een hon derd maal meer vernietigende uit werking zal hebben dan de huidige. Vooi het tijdvak van 23 Februari tot en met 8 Maart 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de navermelde artikelen: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 1): 61—4 algemeen 250 g waspoeder en 125 g soda. 615 algemeen 3 eieren. 61—6 algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel, of 1500 gram jam, stroop, enz. enz., of 750 gr chocolade of suikerwerk, bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 1): 62- 62—5 62—6, 62—8 algemeen algemeen 62—7 en algemeen 250 gram waspoeder en 125 gram soda. 3 eieren. 250 g suiker, boter hamstrooisel, enz of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram cnocolade of suiker werken enz. Bonkaarten MA, MD 703 (strook no. 1). 614 suiker 250 g suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suiker werk. Tabakskaarten enz, QA, QB, QC 703: 611, 612, 613 tabak: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 611 versnaperingen: 200 g chocolade en'of suikerwerk of 200 g suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 400 gra: n jam, stroop enz. 113 versnaperingen: 100 g chocolade en/of suikerwerk of 200 gram jam, stroop, enz., of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Februari worden gebruikt Op de bonnen 614 en 624 is 250 gram waspoeder benevens 125 gram so da verkrijgbaar. De bonnen 611 en 612 tabak ko men voor op de tabakekaart QA 703, ie bon 613 tabak op de gecombineerde kaart QC 703. De volgende bonaanwijzing voor sui ker versnaperingen en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Terwijl de ouders e enogenblik afwe zig aren en een vijfjarig meisje alleen thuis was, is brand uitgebroken in de door de familie H. te Afferden bewoon de noodwoning. De houten woning brandde geheel uit. Het kind, dat blijk baar door de vlammen verrast werd, is in het vuur omgekomen. De oorzaak van de brand is onbekend. Men ver moedt, dat vonken uit de brandende kachel gesprongen zijn. EEN „PRINSES MARIJKE-PLEIN". Middelburg. - Dinsdagmorgen om negen uur heeft de gemeenteraad van Groede besloten de naam van de markt te veranderen in de naam van de Nieuw geboren prinses. Voortaan zal de markt Prinses Marijke-Plein heten. Prins Philip van Griekenland, wiens oaam in onbevestigde berichten in e e n adem genoemd werd met die van prinses Elizabeth heeft een verzoek om naturalisatie ingediend. In een telegram aan de Amerikaanse pers deelt admiraal Richard Byrd, die thans aan de Zuidpool vertoeft, mede, dat hij in de wateren van Momurdo Sound geelgekleurde dieren van 4 tot 6 meter lengte heeft gezien, die hij niet heeft kunnen identificeren. Verder wa ren er veel roof-walvissen. Z. K. II. Prins Bernhard toont de heren dr. Beel en jhr. Bcelaerts van Blokland, die bij de geboortx-aangifte van de jongste Oranje telg, H. K. II. Prinses Maria Cbristina ten paleize Soestdijk aan wezig waren, zijn jongste dochter. AHF P. Het Ministerie van Oorlog deelt het volgende mede: „Thans zal worden overgegaan tot de inschrijving voor de dienst plicht voor de lichtingen 1941, 1942, 1943 en 1948. Voor de eerste drie van deze lichtingen en voor de laatste zullen de te verrichten werkzaamheden echter niet geheel gelijk zijn. Voor. de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zal het inschrijvingswerk niet in volle omvang behoeven plaats te hebben. Wel zullen de inschrijvings registers volledig moeten worden samengesteld. Het voornemen be staat voor deze lichtingen geen al gemene keuring te houden, tenzij de omstandigheden zich belangrijk mochten wijzigen. Fit deze lichtin gen zullen voorshands alleen en kele kleine categorieën van perso nen tot gewoon dienstplichtige be stemd worden. Dit geldt voorna melijk voor hen, die studeren voor arts, tandarts, apotheker of inge nieur, of die deze studie hebben volbracht. De grote massa van de voor deze lichtingen in te schrijven personen zal tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd met de bedoeling om hen niet an ders dan in geval van nood tot werkelijke dienst te verplichten. Omtrent de lichting 1941 valt op te merken, dat reeds voor de oorlog 'n inschrijving voor deze lichting heeft plaats gehad, doch de toen opge maakte registers zijn in vele gemeen ten verloren gegaan, wat ook om dat tal van de hierbij betrokken per sonen thans in een andere gemeente dienen te worden Ingeschreven heeft geleid tot het besluit om de ge hele inschrijving voor die lichting te vernieuwen. De keuring van de lich ting 1948 zal een aanvang nemen da delijk of althans kort nadat de lo pende keuring voor de lichting 1944 geëindigd zal zijn". Zoals bekend werden Beverwijk en Velsen in de avond van de 12 Juli 1945 door een zware munitie-explosie opge schrikt. Twee mensen werden gedood en er werd veel materiële schade aange richt. Woensdag j.1. werd deze zaak voor de Krijgsraad te velde berecht. De 28- jarige ex-B.S.-er A. P. de Ruiter werd er van beschuldigd lichtkogels te heb ben afgeschoten. Eén ervan zou in een kist munitie terecht zijn gekomen. De verdediger bracht naar voren, dat de diverse getuigenverklaringen zeer ver ward waren. De krijggsraad vond geen overtuigend bewijs van schuld aanwe zig en sprak den beklaagde vrij. PLAATSELIJK SNEEUW. Tijdelijk weer wat toenemende wind overwegend uit Oostelijke richting. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuwval. In het Zui den van het land enige stijging van temperatuur, overigens meest matige vorst. BROADWAY Met een duizelig gevoel liep hij de straat in. Krampachtig recht-op, met een zóemend-sissend geluid in zijtn hoofd. Hij voelde zich een beetje on passelijk en hy was mee; zyn beenen wilden nog niet heelemaal mee. Ieder oogenblik zat de deining van den South Atlantic er weer ia. Hij rook de vreemde geuren van de stad en hij liep als een slaapwandelaar naar eer. plein. De avond viel en in de eerste schemer flitsten de lichtreclames aan. Als de vurige oogen van nerveuze dieren, wier ïyven geteekend werden door de slin gers van neonlicht. De massa stroom de langs hem heen. Hij' zag gezichten: bleehe, donkere, felgekleurde. Mannen en vrouwen. Htj zag de glanzende anto-beasten, die voorbij schoven. Hij hoorde ergens het gehuil van een si rene en hij huiverde. Het werd don kerder- Kees van der Slot, de olieman van de .Zaandam", bleef staan voor een draaiend tourniquet. Daarbinnen lawaaide een orkest. Loeiend kwamen de klanken en brokstukken van woor den tot hem. Whawwhawwhaw klaagde een melancholieke sexophoon en droog en kort hinnikte er 'n banjo tusschen door: ting... ting... ting... Hij keek door de ruiten en zag de man nen van het orkest zitten, en Kees van der Slot verwonderde er zich over hoeveel drukte die eene man achter het slagwerk maakte. Een beeldschoon meisje, met wit blonde haren, begon te croonen. Ze zong het liedje, waarvan de Rotter dammer alleen maar de wijs kende: South of the Eorde» Down Mexico way There 's where I feil in love When stars above came out to play. Htj liep door. Iemand schoof hem voor zich uit en hij belandde in een tce cream bar. Hij zat op een hoogen kruk, en naast hem zaten jonge vrou wen, met poeder en schminck opge maakt. Af en toe wierpen ze een blik op hem, doch ze mengden hem niet in het gesprek. Wat een vervelende, saaie kerel! Maar de olieman was er niet rouwig om. Hij wilde heelemaal niet praten. Hij moest eerst in het reine komen met zichzelf en de stad. Voor eerst begreep hij er nog niet veel van. Down Mexico wayklaagde ergens een saxofoon en de melodie kleefde zich vast in het brein van Kees van der Slot. Hij betrapte zich er op dat hij het refrein steeds opnieuw tus schen zijn tanden wegsiste. Hij liep weer naar buiten, met den weeïgen smaak van ice cream in zijn 'mond. Hij stak een sigaret op en gooide hem weer weg ook. Dat rooken wilde nog niet erg; geen sigaret smaakte hem meer. Alles op rekening van het vlot en de rest van de rotzooi, dacht hij. Hij bleef staan kijken voor een ont zaglijke reclameplaat van Cab Calo- way. Hij zag dat hij op Broadway stond. Iedere minuut flitsten er meer lichten aam Geel en rood en blauw en hard-groen. Vrouwengezichten sigarettenmerkennamen van shows en revue's. Eenmaal een ont zaglijke kalkoen, in gebraden toe stand. Hy wilde er heen rennen en zijn tanden in het vleesch zetten. Maar op hetzelfde oogenblik wiet hij dat het alleen maar neonbuizen waren en hij liep door. Als een slaapwandelaar nog steeds. Hij liep een zaak in, die een dancing bleek te zijn. Hij zag een dik kluwen lijven, dat zich in een be paald rhythme voortbewoog, 'n Meis je stond te zingen, zoo droevig en sentimenteel dat de olieman er beroerd van w^rd en maar het liefst direct teruggegaan was. Maar een neger vroeg hem wat hij wilde hebben en hij bestelde een dronk. Met groote oogen bekeek hij het kluwen. De muziek werd wilder en wilder. De beenen van de dansenden bewogen zich in een fantastisch snel tempo en de man van het vlot begreep niet dat menschen zich zoo snel kon den voortbewegen. Er kwam een an der meisje, een knappe blues-zangeres. Kees van der Slot schrok toen ze ging zingen, want hfl dacht dat ze hem recht aankeek en alleen voor hem zong. Hij had wel onder het tafeltje willen kruipen. Maar toen hij beter keek zag hij dat ze eigenlijk heelemaal niet keek, en dat die blik leeg en hol was. Daarna gingen ze weer dansen; het was swing, maar daaraan had Kees van der Slot nooit gedaan. Hij keek ernaar als naar Iets zeldzaams tn iets zeer bizars. Hij bleef maar wat zitten Joeaen en hy vond dat de meisjes van Ame rika heel mooi waren. Elinor heette dat zingende •meisje. Hy had het zien staan op het berd dat haar optreden aankondigde. Maar de vuurrood? en als cellof aaa glimmende nage s ?ond hy griezelig en deden bem aan iets vervelends deuken. Hy wist niet pre- c.es wat, maai net had met het vlot te maken. De gebleekte haren en die ragfijne, scherp-bygepenseeide wenk brauwen vor.d hij kunstig. Hce ze 'm dat lapten Hij gln8 weer weg. En hy liep iangs deuren waaruit zoete parfums hem tegemoetstreelden. Hy liep in 55th Street, in 57th Streef en hy zag de machtige theaters in 42th Street. Fourty-second Streeteen hui vering overviel hemvervloekt- ja, dat was een naam die hy maar niet moest noemen. Dat was een verschrik- kelqk woord. Fourty-second Streef, met dat benauwende wysje ervan! 'wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1