Staat van beleg in het Heilige Land Sjahrir verwijt Nederland wanbegrip Noordhollands fokvee zeer gevraagd is WeectkcUht r Winter '46-'47 slaat vele records DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Engeland gaat over tot strengste' maatregelen Grote brand aan Merwehaven te Rotterdam Langedijk wint de 10.000 m te Hamar Reek wint 12-dorpentocht En vraagt om ons vertrouwen Dood in bad gevonden Fokkers vergaderden te Hoorn 70 bontmantels ter waarde van 100.000 ontvreemd Twee doodvonnissen voltrokken Z. Exc. Minister Neher Krokodillen zwemmen in Trinidad's straten Robert Taylor en Barbara Stanwijck naar Nederland Truck gleed winkelhuis omver Van nabij en verre BUK*AU: Koningstraat T8-8C Den Helder Telefoon *48 O ITO 4490« Dil.: J. Btjlsma MAANDAG t HAART 194*. Voortzetting oan de 78e JAARGANG No. 9612. HELDERSCHE COURANT TAR1KVBN: Advertentie*: 14 eeot per millimeter. Familieberichten H oent per mjn. Kleine ad vertenties („lettertjes") tot IA voorden 71 eeot, elk voord meer I cent Abonnementen: per kwartaa. f 1-per poet f S.8S H- ofdredeetrnr: M. H, B. Crldeet, Barooredsoteorea O. A Dekken en W. Kok. Na de bomaanslag op de offi ciersclub te Jeruzalem, waarbij tot heden 19 personen zijn ge dood en 26 gewond, Is de wette lijke staat van beleg afgekon digd te Jeruzalem, Tel Aviv, Peta Tlqvah, Ramat Gan en ln het dorp Bnai Brak. In het officiële communiqué, waarin de staat van beleg in deze plaatsen wordt afgekondigd, wordt verklaard, dat deze stren ge maatregelen noodzakelijk zijn door de weigering der Joodse ge meenschap om met de Britse autoriteiten in haar actie tegen de gewelddaden samen te wer ken. Sinds de waarschuwing aan de Joodse autoriteiten een maand gele den zijn er 48 aanslagen gepleegd, waarbij twintig personen werden ge dood en 31 gewond. „Er is aanleiding de aanslag van Zaterdag in verband te brengen met het gebied van Tel Aviv", aldus het communiqué. 6.000 man Britse troepen hebben bovengenoemde plaatsen thans ge heel geïsoleerd. Er zal geen telefoon-, telegraaf- of treinverkeer voor open baar gebruik zijn, maar de kranten mogen verschijnen. Drie Britse soldaten werden gedood en één gewond, doordat een militaire auto gisteren vroeg op een landmijn nabij Petah Tlqvah liep. Om 9 uur gistermorgen zijn Britse Infanterietroepen de bewuste wijk te Jeruzalem binnengerokken om de strengste maatregel uit te voeren, die tot nog toe in Palestina getroffen is. De Mea Sjerimwijk, waar tussen de 7.000 en 10.000 Joden wonen, be slaat ongeveer een zesde deel van de Heilige Stad. De meeste ultra-ortho doxe Joden uit Jeruzalem wonen in deze wijk. Om terrorisme uit te roeien. Generaal-majoor Gale, comman dant der troepen in het gebied van Tel Aviv, verklaarde: „Wij zijn nier om het terrorisme uit te roeien. Deze illegale activiteit moet worden lam gelegd, het doet er niet toe, hoe lang het zal duren". De eerste Britse infanterie-di- visie, die Zondagavond in Tel Aviv patrouilleerde, had opdracht te» schieten op ieder, die zien niet aan het uitgaansverbod hield. In Rehavia, een Joodse wijk van Jeruzalem, zijn 60 Joden voor een nader verhoor gearresteerd. Het be stuur van het Joods bureau besprak de situatie. De isolatie van Tel Aviv. De commandant van de eerste Britse infanterie-divisie heeft ten aanzien van het uitgaansverbod m Tel Aviv verklaard, dat het waar schijnlijk spoedig zal worden opge heven. Niemand zal echter de stad mogen verlaten of binnenkomen. »o- dra het verantwoordelijke personeel van de kranten is „gezuiverd", zullen deze weer mogen verschijnen. „De isolatie van Tel Aviv", aldus de com mandant, „zal voortduren totdat hei terrorisme met wortel en tak is uit geroeid". Naar thans officieel wordt mede gedeeld zal ingaande Dinsdag a.s. het uitgaansverbod in de wijk Mea Sjerim te Jeruzalem niet gelden. Joodse Nationale Raad betuigt deelneming. Het Joodse Bureau en de Joodse Nationale Raad hebben deelneming betuigd met het verlies, dat Britse, Arabische en Joodse gezinnen tenge volge van de jongste gewelddaden hebben geleden. Verder wordt be treurd, dat de Engelsen hun strenge maatregelen hebben genomen in ver band met „het gebrek aan samen werking van de zijde der Joodse Na tionale Organisaties". „Reeds geruime tijd geleden hebben gedisciplineerde elementen der Joodse gemeenschap, hoewel gehinderd dooi het gebrek aan voldoende machts middelen, getracht de plegers van gewelddaden te bestrijden en hun or ganisatie te ondermijnen", aldus de gezamenlijke verklaring. LENTEBODE. Op een boerderij bij Geldermalsen werden drie lammetjes geboren. Een symptoom van het naderende voorjaar. (v. Mourik P.) Een loods van de stuwadoorsmaatschap pij ,,Quick Despatch" aan de Merweha ven te Rotterdam brandde gisterochtend tot op de grond toe af De loods bevatte pas geloste en zelfs voor een deel nog niet ingeklaarde goederen, bestemd voor doorvoer naar het buitenland, o a naar Tsjecho Slowakije en ook twee compl te scheepsmotoren voor de KPM, die wel als verloren zullen moeten worden be- chouwd Verder bevonden zich onder de tukgoederen balen papierf pakken tabak, n hout verpakte artikelen en rubberban den, terwijl tevens zakken palmpitten een prooi der vlammen werden De schade wordt op enkele millioenen geschat Jan Langedijk heeft zijn vorm terug gevonden. Tijdens internationale wed strijden te Hamar wist hij op de 1500 m de beste Nederlandse tijd van het seizoen te maken met 2 min 26,8 sec. waarmede hij op deze afstand de derde plaats bezette achter Hebbe (Noorwe gen) met 2,22.9 en den Zweed Johansson met 2,25,8. Op de 10000 m werd onze landge noot eerste en haalde hiermede het zelfde sterke staaltje uit als Kees Broekman te Oslo. Uit een zeer sterk veld maakte hij de snelste tijd van de dag. nl 18 min 10,5 sec. Hierbij dient te worden aangetekend, dat de tempe ratuur tijdens de wedstrijden tot 22 onder nul kwam te staan, waardoor de tijden ongunstig werden beïnvloed. De Zweedse kampioen Hedlund werd tweede met 18,20,3 gevolgd door Hebbe, Johansson, Liaklev. Martinsen en den Engelsman Cronshey. In het algemeen klassement werd Hebbe eerste met 201.233 punten, tweede Johansson 202.775 punten, derde Hedlund 202.882 punten en vierde Jan Langedijk 209.898 punten. Do Ijsbond „Hollands Noorderkwar tier" organiseerde gisteren een 12-dor- pentocht door Noord-Holland, waarvoor 102 wedstrijd- en ruim 1000 toerrijders inschreven. Bij de wedstrijdrijders nam C. Reek uit Heiloo dadelijk de kop. die hij niet meer afstond. In de tijd van 2 uur 25 min. en 28 sec. volbracht hij het 45 km lange parcours. De uitslagen lulden: heren: 1 C. Reek (Heiloo) 2 uur 25 min. 28 sec.; 2 I. H van Leeuwen (Nieuwveen) 2 uur 34 min. 20 sec.; 3 B. Admiraal (Alkmaar) 2 uur 34 min. 22 sec.; 4 A Schoemaker (Den Hel der) 2 uur 87 min. 14 sec.; 5 H. Water (Amsterdam) 2 uur 89 min 18 see Zaterdag heeft Sjahrir het KNIP een overzicht gegeven van de politiek van zijn regering, waarin hU ten aanzien van de onderhandelingen met de Neder landers onder meer het volgende ver klaarde: „De heftige reacties in Ne derland werden door niets anders ver oorzaakt dan door de vrees van de Nederlanders, dat zij hun bezittingen zouden verliezen De Nederlanders wensten niet te begrijpen en te aan vaarden, dat, wat hier te lande is ge schied, niets anders is dan een natuur lijke politieke ontwikkeling. De republiek kan aan de buitenwereld tonen, dat de eigen bevolking en de buitenlanders hier vreedzaam kunner. leven en hun bezittingen behouden. De toestand in Indonesië vergelijkend met die in Viet-nam vroeg Sjahrir: „Zouden de Nederlanders in dit laritf hun souveremiteit kunnen opleggen door middel van soldaten en kanonnen? In Viet-nam hebben de Fransen ten deele hun souvereiniteit hersteld ten koste van de rijkdom van het thans ver woeste land. In Indonesië met zijn zo veel grotere bevolking zouden de resul taten waarschijnlijk veel rampzaliger zijn dan in Viet-nam. Als de Nederlan ders werkelijk hurw eigen belang behar tigen, moeten zij Indonesië niet met ae bajonet en met machtsvertoon bedrei gen, terwijl zij tegelijkertijd beloven or de en rust te herstellen en de veiligheid van buitenlanders en hun bezittingen garanderen. Linggadjati toonde onze wil om dit probleem op een vreedzame wijze of» te lossen. Sjahrir vraagt vertrouwen De republiek, aldus Sjahrir, wil slechts dat de Nederlanders haar hun ver trouwen schenken en inzien, dat de Indonesiërs in staat zijn hun eigen land te besturen zonder Nederlandse troepen en leiders Als deze goede wil bestond, zo aden wrijvingen over -voor den en formaliteiten futiel worden In dat licht moet Linggadjati gezien wor den Niet als een eeuwige wet voor de betrek kingen met de Nederlandse natie, doch slechts als een fage in de strijd van de Indonesiërs om een onafhankelijke zelf standige natie te worden en als een mid- dels waardoor verwoesting van de Indone sische rijkdom en het Indonesische volk kan worden voorkomen Als conclusie wees Sjahrir er op, dat de republiek, hoewel zij nog niet geperfec- tionneerd is, werkelijkheid is geworden in de internationale politiek, welke werke lijkheid noch door kleine landen als Ne- derlandf noch door grote landen als En geland en de Verenigde Staten kan wor den ontkend De positie van Indonesië zal dagelijks sterker worden, indien er organisatie en discipline bestaat op het gebied van regering, zowel als op dat van de politieke partijen, het leger en burgerlijk bestuur net De 29-jarige buffet-chef G C te Rotter dam werd door zijn vrouw dood in het bad gevonden Men vermoedt, dat de gey- ser te droog stond, maar nog brandde, bedwelmende dampen heeft ontwikkeld, waardoor de man bewusteloos is geraakt en verdronken Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, inspecteert de Belgisch-Duitse grens en in het büzonder die plaatsen waar men een grenscorrectie wenst. Op onze foto is hö in Duitsland, terwijl de gendarmene in België staat. ZONNIG EN WEINIG WIND- Medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond: Koude ochtend met op vele plaat sen mist, die vrij snel na zonsop komst oplost. Overdag zonnig weer en temperatuur oplopend tot enkele graden boven nul. Zwakke naar Oost omlopende wind. Inbrekers hebben zich door opsluiting toegang verschaft tot een grote bont zaak aan de Keizersgracht te Amster dam. Hun bult bestaat uit plm 70 bont mantels ter waarde van f 100000, 50000 textielpunten, enige coupons wollen stof, alsmede een bedrag van ongeveer f 4000. De b-.it is per 3-tons vrachtauto vervoerd of op een laadbak met rode wielen. Op de voorbumber is vermoe delijk geschilderd G 39071. De recherche van het bureau Singel te Amsterdam, telefoon 41830, verzoekt inlichtingen, waarop een hoge beloning gesteld is. Namens den minister van jusitie wordt bekend gemaakt, dat de doodvonnissen tegen J Boogaard en M A Ridderhof, wier gratieverzoeken door H M de Koningin werden afgewezen, Zaterdagmorgen zijn voltrokken De Provinciale Bond van Rund- veefokverenigingen in Noord-Hol land hield Vrijdagmorgen een drukbezochte jaarvergadering in het Park te Hoorn. Wegens absentie van den heer Wal-* boer stond de bijeenkomst onder leiding van den heer J Kramer te Burgerbrug, di-- in zijn openingswoord het overleden bestuurslid Jochem Blaauboer herdacht. De vergadering nam staande enige ogen blikken stilte in acht. Diverse vooraan staande persoonlijkheden werden wel kom geheten, in 't bijzonder de heer De Jong, directeur van het NRS, die pas benoemd is tot hoogleraar te Wage- ningen. De heer Kramer memoreerde voorts, dat de centrale stierenkeuring het ver lopen jaar zeer goed geslaagd is. vooral de oude en jonge stieren waren van prima kwaliteit Op de verschillende najaarskeuringen werd ook goed vee ge presenteerd. De fokveetentoonstelling te Schagen was een groot succes, on danks het slechte weer. Er is een goede leclame van deze dagen uitgegaan, wat merkbaar is door de grote vraag, die er gekomen is uit binnen- .1 buitenland naar stieren uit Noord-Holland. Voorts wekte spr de leden op om toch vooral het goede oude materiaal aan te hou den. Ten aanzien van de kunstmatige bevruchting merkte spr op, dat deze ongekende perspectieven heeft. Tenslotte drong de hc.r Kramer er bij de fokkers op aan vooral toch hun uiterste best te doen. en zich speciaal toe te leggen -p het fokken van dieren met een hoge productie van melk en vet. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: Wanneer men uitgaat van de gemiddelde overdagtemperatuur van de drie wintermaanden (De cember, Januari en Februari), neemt deze winter met 1,8 gra den Celsius op de ranglijst van koude winters in deze eeuw de eerste plaats in. (Dit geldt voor De Bilt, evenals alle volgende gege vens). De winter 1939-'40 komt met —1,6 graden op de tweede en die van 1941-'42 met —1,2 graden op de derde plaats. De normale waar de is +2,6 graden. Toch zijn geen bijzondere lage temperaturen waargenomen. Dit blijkt wel duide lijk, wanneer wij het absolute mi nimum met dat var* de zeer koude winter 1941-'42 vergelijken, nJ. —15,3 graden (21 December 1946) en —24,8 graden (27 Januari 1942). Ge rangschikt naar het absolute mi nimum heeft deze winter nog acht winters boven zich (waaronder 1941-'42, 1939-'40 en 1928- 29). Daar entegen is deze winter wel zeer langdurig. Bijzonder groot is het aantal ijsdagen (geheel etmaal vorst) nJ. 46 (normaal 8), hetwelk dat in alle winters van deze eeuw overtreft. Het record (40 ijsdagen) stond op naam van de winter van 1939-'40. De veel besproken klas sieke winter van 1890-'91 telde er 36. Wijbeleefden van 4 tot en met 24 Februari (21 dagen) een onafge broken reeks van ijsdagen, hetgeen in deze eeuw niet eerder was voorgekomen. Zeer opvallend was verder het grote aantal opeenvol gende dagen (meer dan een maand, te weten van 21 Januari tot 22 Februari), waarop de wind uit Oostelijke en Noordoostelijke rich tingen waaide. De heer P Koster, secretaris, deed diverse mededelingen, waaraan we ont- leenen. dat vier nieuwe afdelingen zijn opgericht, namelijk Sloten, 's Grave- land. Gooiland en Anna-Paulowna. Van diverse organisaties is ber'cht ingeko men, dat zij bedragen beschikbaar stel len voor een monument ter nagedach tenis van heer felias Koster, die zo veel belan„rijx werk voor de Bond heeft verricht. Bericht is ontvangen van de oprich ting van een gezondheidsdienst voor dieren waarin de Vereniging tot bestrij ding van de tbc onder het Rundvee is opgelost De keuring te Wieringerwaard is één dag versteld en zal nu gehouden wor den op 21 Maart a s. De begroting voor 1947 werd goedge keurd. Deze luit in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 15500. Een voorstel om de po9t reclame (f 1500) ten laste te brengen van het Bemiddelingsbureau werd afgewezen, daar de gelden van dit bureau groten deels geblokkeerd zijn Fokvecdag te Hoorn. Bij de bespreking over de te houden provi iale fok veedag u.,am weer het oude twistpunt HoornAlkmaar ter sprake. Het bestuur stelde voor deze dag te Hoorn te houden, onder auspi ciën van LTM. doch de heer Grone- mai» was er voor eens een proef te nemen te Alkmaar. Verschillende sorekers toonden zich evenwel warme voorstanders van Hoorn en uiteindelijk werd besloten de fokveedag daar te houden. Voorts nam de vergadering een voor stel aan om medewerking te verlenen aan het eeuwfeest van de H M v L te Den Haag. Gerekend wordt op een in zending van 150 zwartbonte dieren uit Noord-Holland. Van de vereniging Stompetoren was een voorstel ontvangen om tot wijziging ?an de provisieregeling en de afdracht per afgegeven Sfstammingsbewijs te komen. Voorgesteld werd ten behoeve van het Bemiddelingsbureau af te dra- jen een door de Bond jaarlijks vast te stellen bedrag per afgegeven afstam mingsbewijs en een jaarlijks vast te stellen provisiepercentage bij de ver koop van dieren, waarbij het bureau zijn bemiddeling heeft verleend. Thans is het zo, dat ook voor verkopen bui ten het bureau om provisie moet wor den afgedragen. Het bestuur ontraadde aanneming van dit. voorstel op verschillende gronden. De heer Roos (Oosterleek) vond het noodzakelijk, dat het NRS- en het an dere geregistreerde vee voor de export gelijkgeschakeld wordt, waarop prof. De Jong mededeelde, dat onlangs deze wens is ingewilligd. Gezien de buitengewoon strenge win ter zal de Prov. Commissie overwegen om de stierenkeuringen, welke in de eerste week van Maart gehouden wor- dt.i, te verschuiven. Tenslotte had de bestuursverkiezing plaats. Tot leden van het Dag. Besturu werden gekozen de heren Donker van Twisk; Gijzel, van Amstelland; Plas, van Edam. Tot lid van de commissie voor de coöp. aankoop werd de heer Jac. Broersen te Bergen herbenoemd. Vergadering NRS. In aansluiting op deze bijeenkomst werd een vergadering van het Neder lands Rundv j Stamboek gehouden, onder voorzitterschap yan Prof W de Jong. Er werd een inleiding gehouden over de vraag „Hoe bevorderen wij in Neder* lard het systematisch onderzoek van da productievererving van fokstieren", waarna een film werd vertoond, geti teld „De bonte moet er uit!" naar aanleiding van de maatregelen welke genomen kunr.en worden ter bevorde ring van de uniformiteit in type bij keuringen. De Boliviaanse stad Trinidad is geheel door het water van de rivier Mamore ingesloten en 3000 bewoners zijn ge vlucht. De kaaimannen zwemmen in de straten. Men heeft sinds drie dagen geen voedsel meer en er blijven nog maar steeds hevige regens vallen. Naar schatting omvat de overstroming 15000 vierkante km en zijn 12000 personen ge- isoleerd. Naar wij vernemen zou het Amerikaanse filmpaar Robert Taylor en Barbara Stan wijck naar ons land komen in verband met het uitbrengen in het Haagse Me- tropole Palace van Robert Taylors film „Song of Russia" Door plotselinge ziekte van. Robert Taylors vrouw Barbara Stanwijck is een vertraging in de komst van het artistenpaar ontstaan Winkelend Roosendaal was Zaterdag middag getuige van het zonderlinge feit, dat een militaire truck een drie verdiepingen hoog winkelpand aan de Molenstraat, een van Roosendaals drukste winkelstraten, finaal in een ruïne herschiep. De truck, een lege 6-tonner, geraakte aan het slippen, werd onbestuurbaar en gleed tegen .het hoeksteenpunt van kunsthandel Werz. De gevolgen waren ruineus. De kolom, waarop het bouw werk steunde, stortte omver en de ge- heele bovenbouw van het pand zakte onmiddeltjk tot op de motorkap van de truck. Muren scheurden in en de ramen kwamen uit hun sponningen te hangen. Al spoedig bleek, dat het bouwwerk verloren was. Toen men de truck uit de voorgevel trok, zakte het geheele pand als een kaartenhuisje in elkaar. Sinds de zuivering in Frankrijk begon zijn meer dan 130 personen ter dood ver oordeeld, zestig werden terechtgesteld, zestig kregen gratie en de rest is nog ln de gevangenis Te Brussel overweegt men de mogelijkheid met Rusland een verdrag te sluiten, overeenkomstig het Frans—Sowjet verdrag Een Ameri kaans superfort is in de Bristol Bay (Alaska) neergestort De bemanning, be staande uit 15 man, is in veiligheid 1 Te Parijs zal onder leiding van Meyer Cohen het hoofdkwartier van de ver plaatste personen in Duitsland worden ge vestigd Tsjang Kai Tsjek heeft het premierschap van den afgetreden dr Soeng overgenomen De heer M Veldhuis uit Enschede liep de afstand Amsterdam Enschede (166 km) in de tijd van 29 uur en 10 minuten Het Amerikaanse vrachtschip „Martin Behrmann" is, geës corteerd door Hr Ms „Kortenaer", te Priok aangekomen, waar een onderzoek is ingesteld naar de lading Presi dent Truman is naar Mexico vertrokken Vier suikerfabrieken in de omge ving van Soerabaja verkeren in goede staat en kunnen na herstellingen weer in bedrijf worden* gesteld f

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1