DE WINTER VAN '90 ROTTERDAM KRIJGT EEN KANS METEOOR in Oost-Siberië Opzienbarende Opiumsmökkel Weee&ecicfU DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting oan de DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Praat maar niet meer over: Februarimaand sloeg alle records Interessant cijfermateriaal Groentenhandel weer normaal John Lewis voor Hooggerechtshof. Amerika ruimt op De eerste spinazie Als doorvoerhaven voor export naar Duitsland Overstromingen in Zuid-Limburg Groei der 9 padvindersbeweging Camouflage baatte niet Uitbreiding van de wegenwacht Ameland volkomen geisoleerd. Het conflict met de „Martin Behrmann" Nederlandse soldaten bezetten het schip Aanvoer-toeslag voor aardappelen verhoogd. Van nabij en verre Hei congres ie Moskou Dooi in Duitsland BUREAU: Koningstraat 78-50 Deo Helder Telefoon *545 Olro «49041 Dlr.: J. Bijlsma ZATERDAG 8 MAART 1947, 70e JAARGANG No. 9517. HELDERSCHE COURANT TABim» Advertentie*: M cent per millimeter. Eamllleb* richter, 1T cent per m,m. Kleine ad vertentle* (..Juttertje*") tot U woorden 75 cent. elk woord meer I eect Abonnementen: per kwart ai I 8.t per po*t f 1.65 H' "Mredecteor: M. H. E. L'yldert, Keyonredicteoren C. A Dekken eo W. Sok. (Van onzen specialen verslaggever). Hoe men het ook bekijkt en volgens welke methode men het ook uit rekent. in de laatste 250 jaar Is er slechts tweemaal een winter geweest, die strenger mocht heten dan die van dit jaar. Dat was in 1789 en in 1942 Laten de oude mensen maar geen sterke verhalen meer doen over de winter van 1890. want die neemt op het rangltjstje der strenge winter, pas de dertiende plaats in. Aldus vertelde ons prof. dr. W. Bleeker directeur van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt, toen wjj dezer dagen een onderhoud met hem hadden over het verloop van het seizoen van ijs en sneeuw, dat naar wij hopen thans op een einde loopt Er zijn inderdaad geleerden", aldus vertelde ons prof. Bleeker, ,die een onderzoek in die richting 'instellen «naar blijkens de curve der wintertem- teraturen, die sinds omstreeks 1700 be kend zijn, wisselen groepen van strenge en van milde winters elkaar vrij regel matig af. Wij behoeven ons dus voor lopig ook niet ongerust te maken" Het zie: er wel naar uit, dat het voorjaar in aantocht is, maar garan deren kan niemand het, ook prof. Blee ker niet. Men herinnere zich, dat in 1940 de schepen op de Zuiderzee-routes pas op 1 April de vaart hervatten. „Waarin bestond", zo vroegen wij den hoogleraar, „het bijzondere aspect .var» deze winter?" ,,In de lengte", aldus het antwoord. „Erg koud is het niet geweest. De laagst geregistreerde temperatuur in midden-Nederland was dit jaar 15,3 graden Celcius en drie jaar geleden was dit 24,8 graden Celsius. Er is zelfs veel zon geweest in December en Januari. Te Maastricht stond de ther mometer op 16 Januari op 17,2 graden Celsius boven nul, hetgeen daar sinds het begin der waarnemingen in 1852 nooit in die maand is voorgekomen. De gemiddelde temperatuur van deze win ter was 2,3 graden, evenals in 1784, maar er waren 18 dagen in de achter ons liggende drie wintermaanden met meer dan 10 graden Celsius vorst en er zijn 48 ijsdagen geweest tussen 1 De cember en 1 Maart, d.w-z. 48 dagen, waarin de thermometer constant onder nul is gebleven. Februari maakte het wel heel erg bont met 28 vorst, en 24 ijsdagen. Nor maal Ir» deze maand is 15 vorst- en 1 8 2 ijsdagen, en het was nog nooit voorge komen dat in Februari meer dan 18 ijs dagen waren geteld". „En hoe Is Maart gestart?", vroegen wij. ,,Wel", antwoordde prof. Bleeker, "de eerste van deze maand was al weer een ijsdag al was het warm in de zon en de derde Maart ook al. In de nacht van 2 op 3 Maart registreerde Den Helder 13 graden Celsius onder nul, hetgeen daar in die maand sinds het'begin der waarnemingen in 1851 niet was ge beurd". „Kunt u zich een beeld maken van de gevolgen van dezen extra langen winter Volgens een persbureau is in Frankrijk 2 millioen ha. wintergraan bedorven. Sombere vooruitzichten. Is ons hier ook zo iets te wachten?" Zo luidde onze volgende vraag. „Het is lang niet uitgesloten, al is het n°8 te vroeg om 't al te constate ren", aldus de directeur van het K.N. M.I. „Het is een slecht teken, dat het in het begin van dezen winter weinig heeft gesneeuwd, xodat het winter graan de beschermende sneeuwlaag tegen de koude miste. Als het nu zo gaat, dat het een dag of wat overdag dooit en 's nachts vriest, komt het pas ontkiemde zaad in het ijs te zit ten en dat is funest. Zoiets hebben wij in 1942 gehad". Wij waagden het tenslotte de vraag op te werpen of de snelle opeenvolging van strenge winters in de laatste 7 jaar op een klimaatverandering in dit deel van de wereld wijst. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de schor sing van enkele verordeningen van het bedrijfschap voor groenten en fruit, alsmede de uit hoofde van die verorde ningen gegeven uitvoeringsvoorschrif ten thans met ingang van 7 Maart on gedaan gemaakt. Hierdoor worden de veilplicht, de controle op het vervoer can tuinbouwproducten en de erken- ïingsregeling voor groot-, tussen- en de ileinhandel in groenten en fruit weer ingevoerd. Met ingang van dezelfde datum zal tevens de handel in groenten en fruit niet meer zijn uitgezonderd van de algemeen geldende regeilng, «olgens welke voor de vestiging van lieuwe bedrijven een vergunning van le overheid nodig is. Degenen, die op goede gronden aannemelijk kunnen maken, dat zij tij lens het zg. groentenconflict, toen de hans weer geldende bepalingen waren •eschorst of waarvan ontheffing was verleend, een handel in groenten en fruit zijn begonnen, dus in de periode van 12 Februari—7 Maart, dienen het bedrijfschap voor groenten en fruit. Laan Copes van Cattenburch 62, 's-Gra- venhage, uiterlijk 15 Maart a.s. daarvan .chriftelijk in kennis te stellen. Het Hooggerechtshof her V. S. heeft de uitspraak tegen John Lewis, dis door de rechtbank schuldig was be vonden aan ongehoorzaamheid jegens het Hof, juist bevonden. Lewis en zijn mijnwerkersorganisatie waren veroordeeld tot het betalen van boeten van resp. 10.000 en 3.500 000 dollar Het Hooggerechtshof handhaafde de te gen Lewis geëiste boete, maar oordeelde, dat de boete ten laste van de mijnwer kersorganisatie verlaagd moet worden tot 7COOOO dollars. De meerderheid der rechters was bo vendien van mening, dat de mijnwerkers- bond 2.800.000 dollar extra zal hebben te betalen. Indien hij zich niet binnen de vijf dagen volledig accoord verklaart met de uitspraak van de gewone rechtbank Tijdens een persconferentie verklaar, de de heer Jacqmin. directeur-generaal van de dienst voor wederzijdse hulp, dat België op het ogenblik beschikt over een aanzienlijke hoeveelheid goe deren. afkomstig uit Amerikaanse le- gervoorraden. Het overgenomen mate riaal bestaat uit kranen, tractors, werktuigen. kantoorartikelen, mate riaal voor telefoon- en radiotoestellen, 40000 ton materiaal voor bruggenbouw, 2000 vrachtauto's en 5000 personenwa gens, alsmede 8000 ton schroot. De waarde wordt geschat op onge veer 1500 millioen frank. De Belgische staat zal de helft dezer som innen, ter. wijl de andere helft in 30 jaarlijkse aflossingen, met een interest van 2 3/8 jrocent zal moeten worden voldaan. De liquldatiekosten worden op 250 millioen geraamd. Aan de centrale veiling Ter Aar (Z-H) werd gisteren de eerste spina zie van ons land aangevoerd door den tuinder M Keyzer uit Ter Aar. Het Amerikaanse schip „Martin Behrman" op de reede van Cheribon tijdens het inladen van rubber doo.r Indonesiërs. Stevens P. WASHINGTON (United Press). Uit regeringsbron verluidt, dat het Mlnlste rle van Buitenlandse Zaken hoopt, dat deze lente In Nederland, België of Duitsland, een conferentie bijeen zal komen om de doorvoer van 100.000 ton Amerikaanse en Britse export per maand raar Duitsland vla Rotterdam en Ant werpen in plaats van via Bremen en Hamburg zoals momenteel geschiedt, te overwegen. De zegsman zelde, dat men hoopt dat de route van de export naar Duitsland in de loop van de zomer kan worden omgelegd. De conferentie zou waarschijnlijk in Mei worden gehouden en er zou aan worden deelgenomen door vertegenwoordigers van De gezant der Ver. Staten, dr. Stanley K Hornbeck, die binnenkort ons land gaat verlaten, is Donderdag door H. M. de Koningin in het paleis te Arasterdam in afscheidsaudiëntie ontvangen. De scheidende ambassadeur inspecteerde de voor het paleis opgestelde erewacht. AHF P. Leveren de Maas en de meeste zijri vieren tot nog toe geen moeilijkheden op voor de Maasdorpen, anders is het echter met de dorpen en kleine plaat sen, die liggen in de komvormige da len tussen de Zuid-Limburgse heuvels. De invallende dooi ging nl gepaard met een urenlange regen en dienten gevolge is het smeltwater van ijs en sneeuw dat over de hard bevroren grond in grote hoeveelheden naar de lagere gelegen gedeelten stroomde, moeilijkheden gaan veroorzaken. In Meersen werd zelfs een nieuwe ■eek geformeerd, die, komende van de Ulestraterberg, dwars docr deze plaats liep. Valkenburg kreeg het al heel zwaar te verduren. Hier stroomde het water van alle kanten langs de hellin gen het stadje binnen. Het Walrampleh» en enkele straten waren totaal over stroomd. In Mesch en Gulpen stonden de we gen eveneens blank, terwijl het wa ter de huizen binnenstroomde. In Sittard stegen de Molenbeek en de Keutelbeek zienderogen en hier werd o a het villapark voor een ge deelte onder water gezet. In Broek- Sittard bedreigden eveneens grote wa termassa's woningen en boerderijen. De Limburgse Tramwegmij zag zich ge noodzaakt de tramverbinding van Sit tard naar Hoensbroek stop te zetten. Het aantal groepen van „De Neder landse Padvinders" dat per 1 October 1945 ongeveer 400 bedroeg, heeft zich uitgebreid, per 1 Januari 1947, tot on®®~ veer 1000 groepen met in totaal 47000 leden, verdeeld over 1500 verkenners, 16600 welpen, 2250 voortrekkers en 465C leid(st)ers. Bij het spoorwegstation Iman, aan de lijn Chabarofsk—Wladiwostok, is op 12 Februari jl een grote meteoor ge vallen. Thans wordt gemeld, dat deze is gevonden. Er is een geweldige kra ter geslagen, waaruit een dichte wolk wan stoom opstijgt. Het terrein rondom de krater is bedekt met omgevallen bomen. Een groep deskundigen is naar de plaats vertrokken om de meteoor steen te bestuderen. Was in de oorlog camouflage iets heel gewoons, thans kwam de hou ding van zekeren J. v. d. O. uit Tegelen, die in de buurt van het grensplaatsje Neeritter. omhangen met een wit laken door de sneeuw wandelde, in de ogen der grens- kommiezen wel enigszins verdacht voor. Bij fouillering b.eek deze witte sneeuwwandtlaar 20 kg room boter bij zich te hebben, die ken nelijk bestemd was voor de smok kelhandel op België. De boter werd in beslag genomen en v. d. O. naar de gevangenis in Roermond overgebracht. DOODSTRAF GEëlST TEGEN DRAGER IJZEREN KRUIS Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam eiste de advocaat-fiscaal, mr P N Jansen, de doodstraf tegen C J Went- tel aldaar. Verdachte had in Juli 1942 dienst geno men bij het Legioen Nederland. Hij had aan de belegering van Leningrad deel genomen en zich daarbij zo onderschei den, dat hij gedecoreerd werd met het ijzeren kruis 2de klasse. Nederland, België en Engeland België en Nederland hebben in principe overeen stemming bereikt om het verschil ln kos ten te betalen van het zenden van ex port direct naar Duitsland en het leiden van de export via de lage landen, zo deelde de zegsman mede. doch, zo voegde liij hieraan toe, de Verenigde Staten en Engeland hebben over één punt nog geen besluit genomen, namelijk de kosten van het verzenden van goederen per spoor van Hamburg en Bremen ln vergelijking met de kosten van verzending per aak van Rotterdam en Antwerpen naar ze kere bestemming. De zegsman zeide, dat het verschil, in dien men het daarover zou zijn eens ge worden, het verschil zou zijn tussen de kosten van scheepsvracht naar Antwer pen en Rotterdam, overlading op de aken, en aak vracht naar de bestemmingen en kosten van scheepsvracht naar Bremen en Hamburg, losslngs-kosten en spoorweg vervoer naar de bestemmingen. Een wissel op de toekomst. België en Nederland hadden er mee in gestemd om het verschil ln buitenlandse valuta te betalen ln de hoop later uit Duitse herstelbetalingen te worden terug, betaald, doch zo meende de zegsman, zulk een terugbetaling ls problematisch. Ongeveer 150.000 ton Amerikaanse en Britse goederen gaan op het ogenblik maandelijks door Bremen en Hamburg. De lossingscapaciteit ln de havens der lage landen ls groter dan die der Duitse havens, zo overwoog de zegs man, en het vertrek kan daardoor snel ler plaats vinden. Het kost ongeveer 75 dollarcents meer per ton om kolen tan de Verenigde Staten naar Duitse havens te zenden in plaats van naar de lage landen en voor graan maakt bet een verschil van l'/t dollar uit. De schepen hebben ongeveer 35 uur lrnger nodig om de Duitse havens te bereiken. Een voordeel van het omleggen der route zou zijn dat honderden goederen wagons ln Duitsland vrij zouden komen voor het wederopbouw-program der Duit se industrie in de Britse en Amerikaanse zóne, welk program er op gericht is Duitsland autarkisch te maken. De A.N.W.B. zal op zeer korte ter mijn overgaan tot een aanzienlijke uibreiding van de wegenwacht. Vijf en twintig nieuwe motor- en zijspancombinaties zullen in het ka der van deze uitbreiding haar entree op de Nederlandse wegen maken. Op de drukste routes zal het aan tal patrouilles aanzienlijk worden op gevoerd, terwijl voorts over het ge hele land een 10-tal nieuwe trajecten zal worden ingeschakeld. Inmiddels zijn overal de als nood maatregel tijdelijk in gebruik gestel de solo-motoren door de bekende gele zijspancombinatie vervangen. Hevige sneeuwstormen over Ameland maakten het voor het legervliegtuig, daj regelmatig de verbinding met het vasteland onderhoudt, onmogelijk op het landingsterrein bij Hollum te da len. Ook de weg over de Waddenzee is volkomen onbruikbaar. Sinds 24 Febr. hebben de bewoners van het eiland geen post meer ontvangen. De verbin ding tussen de dorpen is zeer slecht en de gehele bevolking is opgeroepen voor het sneeuwvrij maken der wegen. De melkauto's van de melkfabriek te Kollum zijn op verschillende plaatsen blijven steken, zodat een groot gedeelte van de melk niet aan de fabriek kon worden afgeleverd. VUf-en-vUftig Nederlandse soldaten hebben Vrijdag bezit genomen van het Amerikaanse vrachtschip „Martin Behr mann", en de kapitein Rudy Gray af gezetvoordat een aanvang werd ge maakt met het slepen van het schip naar de aanlegplaats waar het zal wor den gelost. Deze maatregelen volgen op de waar schuwing van kapitein Gray, dat b(J Zaterdagmorgen zee zou kiezen, tenzij de Nederlandse autoriteiten een duide lijke reden aanvoerden voor het vast houden van het schip. Een Nederlandse marine-officier, die zich aan boord van het vaartuig heeft begeven heeft het commando over genomen en aan Gray verzocht zijn medewerking te willen verlenen t>U het lossen. Dit werd door kapitein Gray ge weigerd. (United Press) Te Gaza in Palestina is een grote smok kelhandel ln bedwelmende middelen ont dekt. Opium en hashish ter waarde van 45 000 pond sterling werden tengevolge van een ongeluk in een Britse leger- vrachtauto gevonden. Men gelooft, dat deze smokkelorganisatie een der grootste in het Midden-Oosten ls. Een Brits ser geant, 'n Brits soldaat en "n meisje van de hulpmacht van het Britse leger werden gearresteerd. Binnen enkele dagen ver wacht men „belangrijke ontwikkelingen Men gelooft, dat de handel zich tot in Syrië en de Libanon en mogelijk Turkije, zowel als Egypte en Palestina, uitstrekt. De toeslag, welke de regering geeft als tegemoetkoming ln de extra-kosten, ver bonden aan de aanvoer van aardappelen naar de consumptie-centra onder de hul dige weersomstandigheden, wordt voor de week van 9 tot en met 15 Maart ver hoogd van f 2,— op 13,50 per 100 kg De handelaar mag voor de aardappelen, die ln genoemde week door den teler worden afgeleverd, ten hoogste f 1.meer betalen dan de geldende richtprijs ver meerderd met de voor die week vast gestelde bewaarvergoedlng. Komende Zondagavond zal een dochter van President Truman, Margaret, voor de microfoon haar debuut als zangeres maken Hideki Tojo, die door het Tribunaal te Tokio berecht wordt als oorlogsmisdadiger, is wegens een aanval van bronchitis in het zie kenhuis opgenomen Ostrowaki, de Oberbürgermeister van Berlijn, heeft de geallieerde bestuursraad verzocht slappen te doen ter verkrijging vau spoedige vrijlating van alle Dui-.se krijgsgevangenen De Chinese re gering heeft een scheepvaartplan opge steld. volgens hetwelk China tegen 1949 de beschikking zal hebben over twee 8 drie millioen ton scheepsruimte Nederland zal dit jaar met een eigen raviljoen op de „Rand Easter Show", ce Paastentoonstelling te Johannesburg van 31 Maart tot 7 April, tegenwoordig zijn 22,000 Poolse gcdemoblliseer den in Groot-Brittannië hebben natu ralisatie aangevraagd Bij een Stormloop op de poorten van het sta tion te Mexico City werden 2 personen onder de voet gelopen en gedood. Vier anderen werden gewond. Onder de toe schouwers in het station bevond zich president Truman Tweehonderd ondernemende Nederlandse zakenlieden zijn In Leipzig aangekomen voor bijwo ning van de jaarmarkt In Moskou is een overeenkomst gesloten, waarbij Rusland aan Polen een lening toestaat van 70 millioen gulden. Polen zal wa pens, spoorwegmateriaal en schepen van Rusland krijgen In Noord- Frankrijk heeft men van overstromin gen te lijden tengevolge van de dooi en de vele regens. Ook in Spanje is er nog steeds wateroverlast Rama- die,- heeft verklaard, dat wanneer de gewone begroting van Frankrijk niet sluitend kar» worden gemaakt, hij geen eerste minister wil blijven. Overmorgen, Maandag, begint het lang verbeide vredes-congres te Mos kou, en wij kunnen de gedelegeerden, die uit de West-Europese winter, wel ke nauwelijks is doorstaan, de Oost* Europese tegemoet trekken, moeilijk benijden. Dat op dit congres al zeer spoedig een regeling ten aanzien van Duitsland ontworpen zal worden mag men, na de feitelijke mislukking van de voorberei dende conferentie der kleine Vier ta Londen en gezien de talloze vraagstuk ken welke politieke eensgezindheid tus sen West en Oost in de weg staan, nauwelijks verwachten. Bevin, die er meer van weten kan, heeft reeds gewaarschuwd tegen opti mistische toekomstdromen. De Kleine Vier, vertegenwoordigers van de mins ter» van Buitenlandse zaken der Gr. te Vier, hebben niet veel anders kun nen doen dan de voorstellen van de twee-en-twintig door Duitsland bestre den staten in ontvangst nemen. Zij la ten het aan hun lastgevers over ln deze chaos van veelal tegenstrijdige belan gen, orde te scheppen. Daarmede zal men dus te Moskou moeten beginnen. Tenzij andere vraagstukken zich op de voorgrond dringen. Wel staan de poli tieke en economische problemen van Duitsland als nummer één op de agen da, maar men kan moeilijk aannemen dat men daarover besprekingen voeren gaat aleer er een grondslag van ver standhouding gevonden Is en dit zal niet goed mogelijk zijn vóór de belang rijkste geschilpunten tussen Oost en West uit de weg zijn geruimd en de politieke mist die het vrije uitzicht belemmert, opgetrokken is. Deze geschilpunten zijn talloos en be treffen een gebied dat zich uitstrekt van pool tot pool. Daar is in de eerste plaats het vraagstuk der ontwapening en de kftrestle van de atoom-bom. Rus land en Amerika zijn het daaromtrent nog allerminst eens. Dan is er Spits bergen. De Sovjet-republiek zou zich op die noordelijke eilanden-groep graag willen nestelen; zij wenst daar een mi litaire basis te verkrijgen ter bescher ming van de scheepvaart naar de noor delijke havens van Rusland en Siberië en ten einde, zo nodig, het hoofd te kunnen bieden aan noordwaarts ge richte Amerikaanse expansie-drang. Een gerechtvaardigd verlangen, maar Noorwegen wil daaromtrent slechts een regeling treffen wanneer alle sta ten, die het verdrag van 1920, waarbij Spitsbergen onder Noorse souvereini- teit werd gesteld, mede ondertekend hebben, bij de onderhandelingen over dit vraagstuk worden betrokken. En tot die staten behoren Amerika, Engeland en verscheidene Britse dominions.... Dan is er het Balkan-probleem, dwz het Amerikaanse verzet tegen Russi sche invloed aan de oevers van de Midaellandse Zee. Nog altijd wenst Rusland zeggenschap te hebben over de vaart door de Dardanellen. en evenals Noorwegen ten aanzien van Spitsbergen, wil Turkije geen conces sies doen zonder medewerking der westelijke staten. Ook daar vindt Rus land Amerika op zijn weg. Grieken land en Palestinia vormen weer an dere problemen en natuurlijk neemt Rusland' met lede ogen waar hoe ste vig Amerika zich gevestigd heeft in Japan en daar eer» invloedssfeer ver krijgt welke zowel van militair-poli tieke als van economische draagwijd te is. Wanneer men al deze twistap pels schillen en verorberen moet vóór men de Duitse taart aansnijden kan, zal het congres te Moskou van zeer lange duur moeten zijn. Het pro bleem Duitsland levert op zichzelf reeds geschilpunten op, waarover tot in de treure kan worden gepraat. Voor ons is het een hard gelag dat Nederland op inwilliging van zijn rechtmatige aanspraken en toekenning van zijn economische rechten vermoe delijk nog lang ln het onzekere zal moeten zijn. U. Gistermorgen heeft in een groot deel van Duitsland de dool zich uit gebreid, waardoor het reeds mogelijk is geworden het verkeer op 't groot ste gedeelte van den Rijn te hervat ten. De meeste Duitse rivieren sta gen snel, en het gevaar voor over stromingen ln het benedengebied van den Weser ls groter geworden. Weersverwachting, geldig tot he denavond. AFNEMENDE WIND. Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Tegen de ochtend op sommige plaatsen weer strenge vorst. Morgen overdag temperatuur oplopend tot om het vriespunt en dooi waar de zon schijnt. Afnemende wind.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1