Politieke beroering in België De conferentie te Moskou Communistische ministers bieden ontslag aan Hors d'Oeuvre 'lüeec&ecicht ROVERBENDE Verdrags verplichtingen DE N00RDH0LLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Prijsstijging het motiei De roofmoord te Heerlen. AMERIKAANS PROTEST IN DEN HAAG. Marika Rökk vrijgesproken. Tijdbom in vliegtuig geëxplodeerd? Bon voor gedroogde zuidvruchten Eieren voor restaurants. Scheerzeepbonnen vóór 15 Maart inleveren. Zesdaagse te Parijs. Van nabij en verre Plaatsvervangers stellen agenda samen Gebouw te Cincinnati ingestort. speelde voor politie Parijse krantenstaking duurt voort BUREAU Koningstraat 19-90 Den Helder Telefoon DU Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma WOENSDAG 12 MAART 1947. Voortzetting uan de 79e JAARGANG No. 9579. HELDERSCHE COURANT TAAXXTHfl Advertentie»! 14 cent per millimeter. Femllleb» richten 11 cent per m.m. Kleine ad vertentlee (..JutSartjaa") tot IJ woordan 05 cent, eik «oord meer I cent Abonnementen: per kwarteai t 1per poet 186 H' ofdredacteur: M. H. E. fyldcrt, Rayonredacteuren C. A Dekken en W. Kok. De politieke toestand in België ls reer gespannen geworden. Men schrjjft aan de communisten het voornemen toe, uit de regering te treden, en wel in ver band met het verschil van Inzicht tussen hen en de liberale ministers ten aan- sien van de prijspolitiek. De eerste minister, Camfle Huysmans, heeft een on derhoud gehad met Julien Lahout, voorzitter van de communistische partij, en met Jean Terfve, den communlstischen minister van nationale wederopbouw. Daarna ging Huysmans rapport uitbrengen ten paleize aan den prins-regent. Ook heeft de eerste minister een onderhoud gehad met den voorzitter van de Belgische socialistische partij. Reuter meldt nader, dat volgens me dedelingen uit gewoonlijk welingelich te kringen te Brussel de communisti sche leden van de Belgische regering gistermorgen hun ontslag uit het coa litie-kabinet van Huysmans hebben aangeboden. Het is nog niet bekend, of het ontslag is aanvaard. De vier ministers zijn: Albert Mar- teaux, Volkgezondheid: Jean Borre- mans, Openbare Werken; Edgar Dal mand. Voedselvoorziening, en Jean Terfve. Wederopbouw. Naar Reuter te Brussel verneemt zijn de ontslag-aanvragen der communis tische ministers niet aanvaard. De ontevredenheid der communisten zou voornamelijk betrekking hebben op de stijging der prijzen van steen kool en staal. De communistische ministers eisten een drastische verlaging van de prijzen voor verschillende goederen, waarbij voornamelijk de prijzen van staal en de winstmarge van de Industriële dus stikstofhoudende meststoffen. Dit was vooral het punt waarover onenigheid bestond tussen den liberalen minister van economische zaken, Henri Liebaert, en de communisten. Protestoptocht met muziek. Zondag von te Hasselt een grote betoging plaats van de Hasseltse mid denstanders. die protesteerden tegen het zgn staats dirigisme. Het was een stoet, waaraan elk bedreigings-element vreemd was. Enkele fanfarekorpen gln- Gistermorgen is voor de Maastrichtse rechtbank behandeld de geruchtmaken de roofmoord van Heerlen, waarbij de 34-jarige M. C. Bronckaerts, echtgenote van Van Heusden, met een stuk van een geweer de schedel werd verbrijzeld, tengevolge waarvan zij onmiddellijk overleed De daders van deze gruwelijke aanslag stonden Dinsaag terecht, ter zake roofmoord, subsidiair doodslag en medeplichtigheid daaraan, nl. de 27- jarige verzekeringsagent Fr. N. (Nijssen) en de 18-jarige A. W. (Wals), echtgeno te van P., beiden uit Kerkrade. In verband met allo omstandigheden van het gruwelijke drama achtte de officier termen aanwezig voor de maxi maal op te leggen straf, nl. levenslang. In de tweede zaak werd de medeplich tigheid van de vrouw behandeld, en, hoewel zij vrijwel alle directe schuld aan de misdaad ontkende vroeg het openbaar ministerie tegen haar 9 jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 25 Maart a.s. AANHOUDENDE DOOIT77 Eindelij kl Koning Vorst heeft zijn skepter neergeworpen in het slijk en zwaait zijn staf niet meer boven Noordhollandse grond, en wij herademen in de nog wel gure maar tenminste niet vries-scherpe lucht. Sinds midden December heeft deze Vorst ons, met korte on derbrekingen, getyranniseerd. Hij heeft ons gegeseld met zijn felle noord-ooster, hij heeft menigeen een beentje gelicht menigeen ook de benen gebroken hij heeft ons met gebrek bedreigd en ons de koortsrillingen van de griep niet bespaard. O, in de aanvang hebben wij hem welkom geheten en onze schaatsen vol frisse moed te voorschijn g- haald. Op de blinkende ijzers zwierden wij over het blinkende ijs. Het was een genot. Niemand maakte zich bezorgd over kolen nood. Er was genoeg. Maar toen kwam de sneeuw en naarmate het buiten witter en witter werd begon het in ons gemoed zwarter en zwarter te worden. Onze kin deren bouwden sneeuwpaleizen maar.... onze kolen raakten op Iedere dag keek iedereen naar iedere thermometer, maar het kwik was in het stijgen niet kwik het leek wel of het vastgevroren zat. „Langzaam daling van tempera tuur" zei het weerbericht op 14 December. Maar twee dagen later luidde het: „aanhoudende vorst Nu, aanhoudend is hij geweest Voor mij is het nu maar dt vraag: is deze dooi „aanhoudende dooi"? Want ik heb het al die tijd niet aangedurfd mijn haar te laten knippen, en het hangt nu over mijn kraag. Straks spreekt men mij nog aan met juffrouw Kreeft. Ja, als ik De Bilt maar vertrouwen kon KREEFT gen voorop en bliezen er ernstig op los. Dit werkte er toe mede. dat onge veer heel Hasselt uitliep om deze pro test-demonstratie te zien. De opzet was tegen de staats-contróle te protes teren. omdat, zoals werd medegedeeld',' de taxes de vrije handel belemme ren, vele artikelen in plaats van goed koper steeds duurder worden en men hier zelfs met verbazing meemaakt, dat sommige verbruiksartikelen op de vrij officieuze zwarte mark? goedkoper zijn dan de prijzen, welke officiëel worden genoteerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft den Ameri- kaansen zaakgelastigde te Den Haag opdracht gegeven, persoonlijk btJ het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de op 29 Januari 1947 door de Nederlands-Indische re gering genomen maatregelen tot be perking van de handel. Voorts ls medegedeeld, dat de Amerikaanse am bassade te Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak van de Martin Behrman. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken bracht in verband met het schrif telijke protest van de Amerikaanse re gering in herinnering, dat de Verenig de Staten op 5 Maart een mondeling protest hadden ingediend tegen de door de NederlandsIndische regering ge nomen maatregelen, welke In Amerika beschouwd worden als een beperking van de handel. Dit protest was gevolgd op de ingeslagneming van het Ameri kaanse vrachtschip .Martin Behrman" in de haven van Cheribon. Onder het motto ,,voor de vrijheid tegen staatsinmenging tegen fiscale dictatuur" werd Maandag in geheel België door de Middenstand een staking van 4 uur afgekondigd, waardoor alle winkels, theaters en bioscopen gesloten waren. De aankondiging aan een der theaters. ANP P. KOUDER IN EET ZUIDEN. Weersverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Aanvankelijk nog zwaar bewolki met hier en daar mist en plaat selijk regen of sneeuw, later tij delijk opklarend. Afnemende wind. In het zuiden van het land weer daling van tempera tuur. vooral des nachts, in het noorden van het land in de nacht lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt, met dooi, waar de zon schijnt. De danseres en filmster Marika Rökk, die zich voor een ereraad van het Oostenrijkse Toneelverbond moest ver antwoorden wegens collaboratie me* nazi-spionnage-centrales, is wegens valsheid dezer beschuldigingen vrijge sproken en mag haar werk hervatten. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Op 1 Maart jl. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Neder land 750.806 tegen 726.324 op 1 Febr. Aangesloten op de rijksradio-distributie waren op 1 Februari jl. 473.927, op 1 Januari luidde dit aantal 471.218. Prins Ibrahim Fazil, lid van de Egyp tische koninklijke familie, ls van me ning, dat het vliegtuigongeluk te Ter- racina, dat Tl mensen het leven kostte, o.w. een naaste bloedverwante van ko ning Faroek van Egypte, door het ex- ploideren van 'n tijdbom is veroorzaakt Prins Fazil heeft 15 dagen in Italië doorgebracht om in het geheim een onderzoek in te stellen naar de oorza ken van het ongeluk. De prins zou hebben vastgesteld, dat het viermoto rige Italiaanse toestel .,SSM 95" dat uit Rome was vertrokken op weg naar Cairo, „in het geheim en zonder toe stemming" was vertrokken en dat en kele personen wilden beletten, dat het zijn bestemming zou bereiken. Volgens den prins zou een der passagiers van het verongelukte toestel belast zijn ge weest met een speciale opdracht van ex-koning Victor Emmanuel. Voor de we«k van 23 tot 29 Maart zal een bon worden aangewezen voor 100 gram gedroogde zuid vruchten. Dit rantsoen zal alleen verstrekt worden aan de groepen met oen B-. C-, of D-kaart, omdat de aanwezige voorraden een uitge breidere distributie niet toestaan. Deze maand zal een begin worden gemaakt met het toewijzen van eieren aan restaurants. De toewijzing zal tel kens voor acht weken geschieden en het zal van de omstandigheden afhan gen of de verstrekking ononderbroken wordt voortgezet. Per twee maaltij den wordt één ei beschikbaar gesteld. De productie van eieren laat deze verstrekking op 't ogenblik toe. Voor al is van belang, dat hiermede één van de afzetkanalen van de zwarte handel wordt „drooggelegd". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de scheerzeepbon „Textiel 1 M". die begin Januari jl werd aan gewezen. uiterlijk op Zaterdag 15 Maart bij een detaillist moet zijn ingeleverd. Aan de Zesdaagse te Parijs, die van 1824 Maart wordt gehouden, zullen de volgende koppels deelnemen: SchulteBoeyen (Nederland), Knecht- Kuebler (Zwitserland), Bruneelde Bruycker en Kintvan Steenbergen (België), Moretti (Italië)Pedersen (De nemarken) en de Fransen SeresLape- bie, PratGrauss. GuimbretiereLe Nizerhy, GodeauGousset, Dousset Giorgetti, TesteReynes, GirardLou- viot, MignatGuiller, IgnatDore, FousseFournier en LandrieuxLe Boulch. Amerika trekt thans zijn troepen uit China terug. Het garnizoen van Hain- Hsiang (op de voorgrond) groet bi) het afscheid de eerste troepen, welke China verlaten, terwijl de soldaten bjj het vliegtuig dat hen naar Pelping zal brengen aangetreden staan. De gealliëerde bestuursraad te Berlijn heeft alle Duitse postzegels van vóór, de bezetting vervallen verklaard. x Aan honderdzestien officieren en manschappen van het Cgnadese leger zijn Nederlandse onderscheidingen ver leend wegens bijzondere verdiensten bij de bevrijding van Nederland. x Een arbeidersvrouw in de provincie Sumperk van Moravië, die reeds een drieling en twee tweelingen ter wereld heeft gebracht, heeft thans het leven geschonken aan een vierling. Het stedelijk theater te Annaberg ver koopt entreébUjetten niet alleen tegen contant geld, maar ook tegen spijkers. Voor een half pond spijkers kan men aan de cassa een plaatsbewijs bekomen. x De oud-toneelspeelster Marie van Eysden Vink wordt Vrijdag 14 Maart a.s. 83 jaar. x Door de zwart regenval op Flores zijn in een kampong verscheidene huizen door een overstroming weggespoeld. Hierbij wer den twee personen gedood, negen ver mist en enkele gewond. x Meer dan twintigduizend Berlijnse gasver- bruikers zijn afgesloten vegens achter stallige boete voor rantsoen-overschrij ding. x In België zullen chocolade, koffie, peulvruchten, en misschien ook aardappelen binnenkort worden vrijge geven. Brood, melk, vlees, suiker en vetstoffen zullen echter gerantsoeneerd blijven. x Vijftienhonderd afge vaardigden uit 62 verschillende landen zullen in Juli te Oslo deelnemen aan de wereldconferentie der Christel, jeugd. x Volgens radio-Moskou is er een nieuwe koudegolf over Rusland gekomen. x Ex-koning Peter van Joegoslavië is van de Joegoslavische nationaliteit vervallen verklaard. Zijn bezittingen en die van zijn familieleden zijn in beslag genomen. x Maan dag hebben 15.000 kleine zakenlieden te Farijs gedemonstreerd tegen „het falen van de regering in haar aati-inflatie politiek". Geen reden voor pessimisme Tijdens de bijeenkomst van de plaats vervangers voor Duitsland heeft de Sowjet-Russische afgevaardigde Wis- hinsky de volgende agenda voorge steld: 1) Demilitarisatie van Duitsland; 2) Denazificatie en democratisering van Duitsland; 3) Kwesties, die in het eerste deel van de agenda van de ministerraad werden gespecificeerd, met inbegrip van het onderzoek naar alle kwesties betreffende de economi sche en politieke toestand in Duits land; 4) Herstelbetalingen; 5) Instel ling van centrale bestuursorganen en de kwesties van de omvang en vorm van de voorlopige politieke organisa tie van Duitsland. De Russische delegatie verzocht om opneming van de kwestie t. a. v. verplaatste personen. De voorstellen van de Sovjet-Russi sche delegatie werden na enige discus sie goedgekeurd, aldus het officiële Sov jet-Russische nieuwsbureau. Ook de voorstellen van Wishinsky, dat de ministerraad moest worden ge adviseerd, te beginnen met een alge mene discussie over het rapport van de gealliëerde bestuursraad en dit rapport dan naar de plaatsvervangers, belast met de voorbereiding van voorstellen, te verwijzen, werden eveneens aan vaard. Weinig belangstelling De Sowjetrussische pers besteedt tot nog toe slechts weinig aandacht aan de conferentie. De Prawda bracht fo to's van de aankomst van Bidault en Marshall op de voorpagina met een bij schrift van twee regels. De beleefd heidsbezoeken van Bevin en Bidault aan Molotof. op Zondag afgelegd, wor den in een kort bericht gememoreerd. De Sowjetrussische commentator Li- Te Cincinnati (Ohio) is een gebouw van vijf verdiepingen ingestort. Ver- cheidene personen werden door het puin van de buitenwereld afgesloten. Een ooggetuige verklaarde, dat hij het gebouw heen en weer zag zwaaien en toen tegen de grond vallen. „Het klonk els een explosie". Het hoefd van de brandweer zei. dat naar zijn mening zes mensen, die door het puin zijn in gesloten, nog in leven zijn. netsky verklaarde voor Radio-Moskou, dat „de onverbeterlijke pessimisten ten aanzien van het resultaat der conferen tie van Moskou in werkelijkheid tegen standers zijn van internationale samen werking". De vrienden van de vrede onder de landen zijn zich bewust vian de moeilijkheden, waarvoor de minis ters van Buitenlandse Zaken zich zien geplaatst, aldus voegde hij er aan toe, doch zij zijn er tevens van overtuigd, dat alle moelijkheden overwonnen kun nen worden. Het Sowjet-Russische publiek wenst, dat de conferentie een succes zal worden en, evenals de vorige confe rentie van Moskou en die van Yalta, zal bijdragen tot het bereiken van het doel aller landen: de vestiging van een krachtige en duurzame vrede. „Schiet me maar dood. dat durven jullie toch niet, moordenaars, dieven" gilde de echtgenote van een sigaren winkelier aan de Piet Heinstraat in Den Haag, toen eind December drie „politie-agenten" huiszoeking op zwarte goederen in haar woning deden. De pseudo-politlemannen gingen bij dit alarm op de vlucht, waarna de kordate echtgenote, die onder bedreiging van een revolver met haar man een hoek was ingedreven en dezen met haar li chaam beschermde. de echte politie waarschuwde. De jacht op deze bende was toen reeds open. In November en December werden vier roofovervallen door hen gepleegd. Zij drongen steeds onder het mom „politie" een huls bin nen en deden dan onder bedreiging met vuurwapenen „huiszoeking". De totale buit bedroeg plm f 2000, textiel' goederen en zeep. Via tipgevers uit de zwartehandels- wereld leerdjn de leden der bende adressen kennen, waar men het niet zo heel vreemd zou vinden, indien de po litie daar huiszoeking op zwarte goede ren zou do De eerste drie overvallen vc liepen dan ook gesmeerd, doch op het vierde adres kreeg de vrouw des huizes argwaan, omdat men een bont jas. du zij reeds twintig jaar bezat, als zwarte waar in beslag wilde nemen. Zij veroorzaakte da om bovengenoem de scène. De Haa- e recherche vond een spoor dat naar Schiedam en Rot terdam leidde. Te Schiedam werd de bende van drie man in verband met inbraken gearresteerd. De leden bevin den zich thans in verzekerde bewaring, in gezlschap van vier „tip"-gevers, die als medeplichtigen worden beschouwd. i. Churchill heeft de vorige week In het Lagerhuis een felle aanval op de rege ring gedaan, naar aanleiding van de politieke lijn welke ten aanzien van Brits-Indlë wordt gevolgd en welke daarvan is hij en zijn velen mèt hem, overtuigd tot de ineenstorting van het Britse wereldrijk leiden moet. Het is een krachtige, een indrukwek kende redevoering geweest, maar geen woorden en geen overtuigingen kunnen baten wanneer de partijgeest over weegt. Een motie van wantrouwen, te gen de politiek der regering terzake van Indië gericht_ had geen schijn van kans. Tot tweemaal toe heeft Winston Churchill zijn land, in een oorlog tegen Duitsland, ter overwinning gevoerd. De eerste keer stond hij, nog een betrekke lijk jong man, naast krachtige figuren als Edward Grey, Herbert Asquith, Lloyd George, en speelde hij een on dergeschikte rol. Zijn 51 te onstuimige voortvarendheid werd niet steeds met succes bekroond. Met behulp van scheepsgeschut kon men de Duitsers niet beletten Antwerpen binnen te ruk ken en het échèc van Gallipoli is be schamend genoeg geweest. Maar Chur chill heeft zich de ervaring, in de eer ste wereldoorlog opgedaan, ten nutte gemaakt, en hoewel hij, toen de tweede uitbrak, de leiding kreeg over een volk dat nagenoeg weerloos was, is het hem gelukt een leger uit de grond te stam pen en tegen de Duitsers een wapen te smeden, dat een wel late doch beslis sende overwinning verzekeren kon. teet is hem gelukt, maar.... ten koste van Engelands economische kracht, en nu de zege bevochten is komen de ramp spoedige gevolgen van de uitputting aan het licht. Er> Churchillaondervindt wat vele gro te staatslieden vóór hem hebben erva ren, dat de volksgunst gemakkelijk wegglipt ook al bevinden zij zich op het hoogtepunt van hun roem. Die gunst heeft zich trouwens niet van Churchill persóónlijk afgewend, maar van al zijn medestanders en niet zonder reden. Want wanneer de Engelse regering tijdig de maatregelen genomen had welke nodig waren om een sterke bewapening van het Duitse volk te voorkomen maatregelen waartoe zij zelfs, door een met Frankrijk gesloten verdrag, was verplicht zou er van een tweede wereldoorlog geen sprake zijn geweest. Vrees voor het Russische communisme moet Engeland er toe hebben bewogen de tegen het communisme gerichte fascistische bewe ging in midden-Europa aan te moedi gen, zijdelings te ondersteunen en de vermaningen van den Fransen bondge noot in de wind te slaan. Toch was er waarlijk wel reden voor Frankrijk, voor de Europese democratie in het al gemeen, om ongerust te zijn. Italië had zich, als een roofvogel op zijn prooi, op het rijk van den Negus geworpen en dronk zich een roes aan zijn militair i ucces. In Spanje was de burgeroorlog ont brand en had een man als Franco zich meester van de toestand kunnen ma ken door Italiaanse en Duitse wapenen ondersteund, en in Duitsland heeft de fFührer" waarlijk van zijn imperialis tische plannen voor niemand een ge heim gemaakt. De Franse bondgenoot, zei ik, want er bestond een verdrag, dat Engeland zekere verplichtingen had opgelegd, en waaraan het zich in blinde overschat ting van zijn maritieme kracht, of uit ór.derschatting van het Duitse gevaar, of, wat het waarschijnlijkst is, uit ver teerd begrepen zuinigheid en gebrek aan een vooruitziende blik, niet heeft gehouden; misschien uit vrees voor Rusland en het communisme niet heeft willen tegenhouden. Ik bedoel het verdrag, dat betrekke- l ijk kort na de vrede van Versailles in 1925 te Locarno gesloten werd en waar aan Engeland op een critiek moment in de wereldgeschiedenis ontrouw is ge weest, Doch hierover in een volgend artikel. u. De Franse minister-president, Rama- dier, heeft geweigerd het accoord tus sen kranteneigenaren en drukkers, waarbij de laatsten 17 pet. loonsverho ging zouden krijgen, te ondertekenen en de hoop, dat de Parijzenaren na 25 dagen weer hun kranten zullen krijgen, is opnieuw de bodem ingeslagen. Ramadier motiveerde zijn weigering met de overweging, dat, voor zover het deze drukkers betreft, het accoord niet voorziet in een voldoende compensatie in productieverhoging per man om de loonsverhoging binnen het kader van regeringspolitiek om lonen te stabili seren en prijzen te verlagen, te recht vaardigen. Vertegenwoordigers van de kranten eigenaren en drukkers kwamen Maan dagavond opnieuw bijeen om voorstellen uit te werken welke de regering zou kunnen aanvaarden, maar in het alge meen verwacht men dat de staking nog weer enige dagen zal voortduren.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1