Toestand in het Midden-Oosten précair r r DESERTEURS 7-December-divisie berecht J 400 millioen dollar voor Turkije en Griekenland Nieuwe Bonnen Concurrenten in de liefde aan 't bakkeleien Hkec&ecicht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Truman werpt zich op voor de vrijheid „Druk van totalitaire staten" „Dollars als munitie" Per 1 April weer postpakketten Amsterdam dankt de mijnwerkers Groot smokkelcomplot achterhaald VJ Gieren omzwermen hun prooi De postpakketten voor Indië SPAAK KABINETS FORMATEUR. Als norm gevangenisstraf van drie jaar ,,Hij moet kapot!" Alle wedstrijden afgelast Minder borrels BURBAU: Koningstraat TS-8» Den Helder Telefoon 2343 Giro 448041 Dtl.l 1. Bijlama VRIJDAG 14 MAART 1947. Voortzetting van de 7«e JAARGANG No. 9522. r uvru«>iiig van ae HELDERSCHE COURANT TABHTSSl Advertentie»! M cent per millimeter. Familieberichten 1T cent per mjn. Kleine ad vertentie» (..Juttertje»') tot 15 woorden 7» cent, elk woord meer I eent Abonnementen: per kwartai. f I.—, per post f 3.69 H ofdredactcur. M H, K. Uyldert, Rayonredaeteuren C. A. Dekker* en W. Kok, In een grote rede heeft president Trnman aan het Congres verzocht- I. Griekenland en Turkije financiële steun te verlenen tot een bedrag van vierhonderd millioen dollar voor de periode tot 30 Juni 1948 H. Burgers en militairen naar Griekenland en Turkije te zenden om deze landen bjj de wederopbouw te helpen en toe te zien op het gebruik der gelden. in. Grieken en Turken in de Verenigde Staten op te leiden. „De Verenigde Staten hebben 341 milliard dollar besteed om'de oorlog .te winnen", aldus de president, „dit is een belegging in wereld vrijheid en wereldvrede", „Waarborgen voor persoonlijke vrijheid, vrijheid van meningsuiting en godsdienst en vrijwaring tegen politieke onderdrukking zijn Ame rika's doelstellingen geweest in de oorlog tegen Duitsland en Japan zo zelde president Truman in zijn boodschap tot de heide Huizen. „Maar de volken van een aantal landen hebben de laatste tijd de overheersing van totalitaire staten moeten doorstaan. De regering der Verenigde Staten heeft vele malen geprotesteerd tegen onderdrukking en intimidatie in Polen. Roemenië en Bulgarije een schending der overeenkomst va Yalta. In een aantal andere landen geschiedt hetzelfde: minderheden maken ge bruik van terreur en onderdruk king, censuur op pers en radio, druk op verkiezingen en beknotting van persoonlijke vrijheden. Het moet de politiek der Verenigde Staten zijn, vrije volken, die zich ver zetten tegen politieke pogingen tot on derwerping door gewapende minder heden of door druk van buiten af te steunen en in staat te stellen, hun eigen levenswijze te kiezen. Het voort bestaan van de Griekse staat wordt door duizenden terroristen onder com munistische leiding bedreigd. Turkije strijdt voor de handhaving van zijn nationale eenheid. Het gehele Midden Oosten zou ten prooi kunen vallen aap verwarring en onlusten als wij in dit kritieke uur niet te hulp komen. Wij moeten onmiddellijk handelen." Griekenland en Turkije Inzake de hulp aan Griekenland ver klaarde Truman nog: „Wij hebben overwogen, of de Verenigde Naties in deze crisis hulp kunnen bieden, maar de UNO is niet. in staat om onmiddel lijk in te grijpen en dit laatste is no dig. De verdwijning van Griekenland als „onafhankelijke staat" zou grote Naar ons ter ore komt zal de bedrijfs leiding van het Staatsbedrijf der PTT met ingang van 1 April uitvoering geven aan haar reeds in October genomen be sluit om alle postkantoren wederom te belasten met het aannemen van postpak ketten, voorshands een gewicht van 5 kg niet te boven gaande De tarieven zijn aanmerkelijk verhoogd en zullen bedragen: t/m 1 kg 30 cent, t/m 3 kg 45 cent, t/m 5 kg 60 cent Met ingang van genoemde datum zal het ook weer mogelijk zijn van gewone brieven zg expresse-bestelling te verlan gen Het extra-recht bedraagt niet min der dan 30 cent per brief! en van de bewijzen van dankbaar- 1 oor de bijzondere prestaties der n erkers zal de Amsterdamse burgerij in de loop van de komende zomer aan 500 van deze zwarte-gouddelvers een veer tiendaagse vacantie aanbieden Het in Den Haag gevestigde centrale werkcomité „Vacantieweken 1947" zal deze intspan- ningswerken organiseren Met de arrestatie van een drietal smok kelaars, die met een vrachtwagen van Baarle-Nassau naar Tilburg een grote partij sluikhandelswaren als koffie, tabak, elastiek, sigarettenpapier en handdoeken vervoerden, heeft de Tilburgse politie de draad in handen gekregen van een smok kelcomplot met vertakkingen over het ge hele land De arrestatie is te danken aan het cordate optreden van een Tilburgsen politie-agent, die, toen de smokkelaars niet voldeden aan een sommatie tot stop- pen, op de laadbak van de auto sprong toen deze met een vaart van 50 km pas seerde De aangehoudenen zijn F van der L en J J G, beiden uit Bussum en H W H uit Tilburg Nog meer arrestaties zijn te wachten TRUMAN, invloed hebben op andere Europese landen, die met veel zwarigheden kam pen in de strijd voor het behoud van hun !jb__en en onafhankelijkheid." Indien buiten de 350.000.000 dollar, welke Truman reeds gevraagd heeft, nog bedragen nodig mochten zijn om landen van de honger te redden, zou de president niet aarzelen om het Congr ok om deze bedragen te verzoeken. „Turkije heeft sinds het einde van de oorlog getracht financiële steun van Engelind en Amerika te verkrijgen om de modernisering tot stand te brengen, die voor de handhaving zijner nationale eenheid noodzakelijk is. Die eenheid is van het grootste belang voor de orde in het Midden-Oosten e. wij zijn de enigen, die voldoende hulp kunnen bie den." President Truman zeide niet, hoe hij het bedrag van 400 millioen dollar ver deeld wenst te zien tussen Grieken land en Turkije. De goedkeuring, die de Ameri kaanse pers in het algemeen voor de rede van Truman in het Congres heeft, va rieert van een typering der rede als „uitdaging van de Russen" tot een regelrechte verklaring, dat het atteindelijk resultaat var> de si tuatie oorlog zal zijn en dat twee landen en twee stelsels uiteindelijk met elkaar in conflict moeten ko men. De republikeinse New York Herald Tribune schrijft, dat de histori sche toespraak van Truman geen afkondiging is van een heiligen oorlog tegen het communisme, maar meer een verklaring van vastbeslotenheid om verdere „pressie", hetzij door geweld of door infiltratie, te weerstaan. Truman verzocht om munitie, no dig voor het instandhouden van dat verzet. Deze munitie, aldus de New York Herald Tribune, be staat in de eerste plaats uit dol lars, maar deze symboliseren slechts de eerste phase van een krachtsinspanning, waarvoor meer dan geld vereist is. Ameri anse Griekenland? troepen naar Volgens made" .g van een officië- i - wo nwerve en oo-v «e len Grieksen woordvoerder moet Tru- serve voor sinaasappelen moeten uiter mon'e i- IKl- i„ Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook 3): 651 Brood 800 gr. Brood. 652 Brood 400 gr. Brood. 651 Boter 125 gram Boter. 652 Boter 125 gr Margarine of 100 gr. Vet. 653 Boter 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. 65—1 Melk 4 liter Melk. 65—2, 65—3 Melk 7 liter Melk. 65—1 Vlees 100 gr. Vlees. 652 Vlees 400 gr. Vlees: 651 Algemeen 200 gr. Kaas. 65D Reserve 1600 gr. Brood. 65E Reserve 200 gr. Kaas. 65—K Reserve 800 gr Brood. Bonkaarten KD, KE 703 (strook 3) 661 Brood 800 gr. Brood. 661 Boter 250 gr. Boter. 662 Boter 125 gr Margarine of 100 gr. Vet. 66—2. 66—3 Melk 12 liter Melk. 661, 662 Vlees 100 gr. Vlees. 66—1 Algemeen 100 gr Kaas. 66R Reserve 800 gr. Brood. 66U Reserve 500 gr. Rijst of Kinder meel (uit Rijst bereid) of Kinderbis cuits. 66S Reserve 1000 gr. Sinaasappelen (Voorinlevering). 66—V Reserve 1500 gr. Sinaasappelen (voorinlevering). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME MF, MG 704 (strook no. 3): 654 Brood 800 gr. Brood. 654 Boter 250 gr. Boter. 654 Margarine 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. 65—4 Melk 5 Liter Melk. 654 Kaas 200 gr. Kaas. 654 Vlees 300 gr. Vlees. 65—5 Vlees 100 gr. Vlees. 654 Eieren 5 Eieren. Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen 66S Reserve en 66-V Re- De Zuid-Amerikaanse Luchtvaart Mij Vlarco heeft thans bevestigd, dat haar vermiste Douglas C-4 is gezien in de Cordilleras Het toestel is vernield en gie ren zwermen om het wrak Er zijn geen overlevenden van de acht personen, die zich aan boord bevonden Bij aankomst in Indië blijken vele der van Nederland uit verzonden pak ketten zwaar beschadigd te zijn. Op nieuw verpak'—n is daar te lande on mogelijk door het grote gebrek aan degelijk verpakkingsmateriaal. De af zenders wordt er dan ook met nadruk opgewezen, dat de verpakking berekend moet zijn op zeevervoer en op een bui tengewoon lange overkomstduur. Het insluiten in zendingen naar Indië van aan bederf onderhevige artikelen, zoals fruit, worst, kaas en derg., Is, behalve in luchtdichte blikverpakking (conser ven). verboden. man's verzoek, om Amerikaans militair en civiel pei„jneel naar Griekenland te zenden, worden opgevat als omvat tende het eventueel zenden van Ame rikaanse troepen naar Griekenland. Tegen Rusland gericht. Ofschoon president Truman de Sow- jet-Unie niet bij name genoemd heeft, werd zijn rede door officiële kringen als gericht beschouwd tegen de Sowjet russische b iterlandse politiek. De pre. sldent verklaarde, dat het thans om dezelfde belangen gaat als in de oor log tegen Duits! id en Japan en hij bleek de methodes, die door de Sowjet. Unie tegenover haar buurlanden worden gebruikt, in dezelfde categorie te rangschikken als de Duitse en Japanse methodes. lijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een detaillist in groenten en/of fruit. De niet aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden vernietigd. De Belgische mims "er van Buitenlandse Zaken, Paul Renii Spaak, heeft de op dracht ontvangen een nieuwe regering te vormen en h(J za1 vandaag besprekingen beginnen. KATHOLIEKEN IN AMERIKA HELPEN EUROPA. Paus Pius XII bekijkt geïnteresseerd de pakketten, welke de N. C. W. C (een katholieke organisatie in Amerika) naar de noodlijdenden in Europa zendt. De krijgsraad te velde Noord te As sen behandelde in zijn zitting van Woensdag een 19-tal zaken tegen jongelui, die in September jl. niet van hun inschepingsverlof zijn terugge keerd en thuis bleven, toen de 7-De- cember-divisie naar Indië vertrok. Zij werden in Februari van dit jaar door de Koninklijke marechaussee aangehouden en naar Assen overge bracht, waar zij in arrest werd ge steld. De auditeur-militair kapitein jhr. mr. Th. van den Bosch hield in de eerste zaak een uitvoerig requisitoir, waarin hij de algemene principes, volgens welke deze zaken z. i. moeten worden be recht, uiteenzette. De auditeur-militair legde er de na druk op, dat het plegen van desertie z.i. in hoofdzaak te wijten is aan 't on verantwoordelijk optreden van den be- Een tierende groep jongens verstoor de op 29 September van het vorig jaar de rust van de Zondagavond in het dorpje Zuilichem. Een idylle tussen den jongeman M L en hef meisje A H verdroot hen zeer, zodat zij gewapend met knuppels en zaklantaarns het dorp afzochten om hem een pak slaag te geven. „Hij moet kapot, we slaan hem kapot", waren enige van de onvrien delijkheden, die zij M en zijn meisje naar het hoofd slingerden. Nadat deze zijn meisje thuis had gebracht trok hij, aldus de Arnh Crt, op haar ver zoek door het land naar huis. Even later ontmoette hij G V met twee vrienden. ,,Je moet eens zeggen, wie je hebben moet", was de uitroep van den getreiterden jongeman. V greep naar zijn achterzak waarop L reageer de door zijn tegenstander met de volle hand een klap op zijn wang te geven. V hierop niet bedacht, sloeg tegen de grond, en kwam zeer ongelukkig met zijn hoofd op een steen terecht, waar door hij enige tijd later door een bloeduitstorting in de hersens over leed. Dinsdagmorgen moesten L en een viertal van zijn tegenstanders zich ver antwoorden voor de Rechtbank te Arnhem. L die het eerste terechtstond vertelde uitvoerig hoe een bende van ongeveer acht jongens het hem op die bewuste Zondagavond had lastig ge maakt. „Gelijk een nazitroep wa ren ze bezig", vertelde hij. In een uit voerig requisitoir wees de Officier van Justitie erop, dat L juridisch een fout had gemaakt, doch hij wilde hem, ge zien de omstandigheden, niet dood door schuld ten laste leggen. Volgens "-et deskundig onderzoek is de bewuste klap niet «ens zo beel erg geweest, al hoewel de gevo'-gen ontzettend waren. Omdat L eigen rechter had gespeeld, wat natuurlijk niet kan worden toe gestaan, eiste spr. een boete van 75 gul den of dertig dagen hechtenis. „WAT EEN HELDEN" Tegen het viertal hierna terechtstond. verdachten, en dat op dat die TIJDELIJK FLINKE DOOI. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan ïejen. In het gehele land tijdelijk flinke dool. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk tussen zuid en west. Zondagavond deel uitmaakte van de bende, eiste hij een geldboete van zes tig gulden of dertig dagen hechtenis, en een voorwaardelijke straf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar. „Ontzettend wat een helden", merkte een der raadsheren op, toen deze ver dachten zich op verdediging beriepen om een verklaring te geven over de knuppels. Acht tegen een, „Net of L zoo stom zou zijn om jullie aan te val len". „Ik kan me indenken dat het meisje aan hem de voorkeur gaf" meende de Officier, tegen, deze jongens, die uit jalouzie oorzaak werden van dit tragisch gebeuren. kenden „prof. Pootjens", die naar zijn mening veel kwaad heeft gesticht. Verschillende personen, die zich voor de krijgsraad hadden te verantwoorden, hebben zich door hem laten leiden en zijn door hem overgehaald, aldus spr. De gevoerde agitatie heeft niet veel succes gehad. Wel zijn velen niet van inschepingsverlof teruggekeerd, doch oök hebben velen later hun dwaling ingezien en hebben zich bereid ver klaard alsnog te gaan. Zij, die hebben geweigerd, zijn naar de mening van oen auditeur-militair als soldaat on bruikbaar. Men zit in het Nederlandse leger niet om hen verlegen. Zij moeten evenwel beseffen, dat wanneer zij wei geren te vertrekken, er consequenties zullen volgen die zij ook hebben te aanvaarden. Met <^e uitzending der troepen naar Indië zijn grote belangen gemoeid, zowel voor Nederland als voor Indië, aldus de auditeur-militair, die de weigeraars op één lijn wilde stellen met misdadigers, die denken rustig te kunnen thuisblijven, terwijl hun kameraden, de goed willenden hun gezin, hun werkkring hebben verlaten. Een gevoelige straf Is daarom op haar plaats, in verband waarmede spr. in aanmerking wenste te nemen het tijd stip, waarop de militairen in Indië vermoedelijk zullen worden gedemo biliseerd, nl. begin Februari 1949, Naar spr. mening zullen de moedwil lige achterblijvers tot zolang in de gevangenis moeten verblijven, waar bij nog rekening kan worden gehou den met bun eventuele voorwaarde- deijjke invrijheidstelling, Zjj, die thans in Indië hun plicht doen, mogen echter niet de kans lopen, dat zjj bjj hun terugkomst de achterblijvers op hun plaats vinden. Dit Is niet toe laatbaar en daarom zal als norm voor een gevangenisstraf de tijd van 3 jaar moeten worden aangenomen. Zullen er na verloop van tijd even wel personien zijn, die tot beter inzicht zijn gekomen, dan dient hun de gele genheid gegeven te worden aan hun verplichting alsnog te voldoen, waarbij spr. graag zijn medewerking wilde verlenen. Vooralsnog wenste hij een gevangenisstraf van 3 jaren met aftrek van voorlopige hechtenis, ontslag uit de militaire dienst en zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen te eisen. Deze straf eiste spr. daarom in het overgrote deel der zaken. Allen verklaarde tegen uitzending naar Indië te zijn omdat zij de Indo nesiërs hun vrijheid niet wensten ontnemen, een vrijheid waarnaar tijdens de bezettingsjaren hebben ver langd. Ook waren er enkelen bij, die door huiselijke omstandigheden niet wensten te vertrekken. De conferentie der Grote Vier te Moskou, Molotof, de minister van Buitenlandse Zaken van Sovjet-Rusland (geheel links) en Marshall, de minister van Bui tenlandse Zaken der Ver. Staten .geheel rechts) met de adviseurs aan de conferentietafel. Radio grafisch overgebrachte foto. Ass Press P. te zij De KNVB deelt mede, dat alle voor Zon dag a vastgestelde competitie-wedstrijden wederom zijn afgelast Ook de voor Zaterdag en Zondag vast gestelde korfbalwedstrijden van de KNKB zullen ln verband met de weersgesteldheid en de toestand der terreinen niet doorgaan Naar de N. Apeld. Courant ver neemt ligt bet ln het voornemen in April of Mei a.s. de toewij zingen voor gedistilleerd met 40 pet. te verlagen, zulks met het oog op de graanpositie. Ook zal de borrel weer duurder worden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1