OVERSTROMING in de ACHTERHOEK Het probleem der verplaatste personen Neerland's Voetbalprominenten oefenden te Ede Bus op Afsluitdijk in brand lüeec&ecicfU Bunker bij Driehuis in de lucht gevlogen Glas-ravage in IJmuiden DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, Wl ERIN GEN EN ANNA PAULOWNA Dorpje HAARLO blank BORCULO bedreigd Vier ernstig gewonden Van nabij en verre Frans toestel jn.Alpen gevonden Burgeroorlog in Paraguay Spaak is gereed Overschot van luiers Korfbalcompetitie wordt afgewerkt Russisch voorstel op Moskou-conferentie Einde Staat van Beleg in Palestina v. d. Pol Europees kampioen „Stopperen" de nieuwe „voetbalspelling' BUREAU: Koningstraat Tf-M Den Beider Telefoon »4S Olro «49041 Dtf.i J. Btjlsma MAANDAG 17 MAART 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG No. 9574, HELDERSCHE COURANT TAHrEVEJfl Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten tt cent per mm. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot IJ woorden Tl cent. elk woord meer cent Abonnementen: per kwarts a. f J.per post f Ondanks alle optimisme is toch een gevreesde overstroming een feit ge worden. Zaterdagmiddag om drie uur is namelijk de Zuidwestelijke kade van de Bcrkei een 100-tal meters boven het verdeelwerk van de Berkel en Bolksbeek, even ten Noorden van het dorpje Haarlo, tussen llorculo en Eibergen, onder de druk van het water bezweken. Haarlo slaat groten deels onder water. Mensen en vee werden in allerijl geëvacueerd. Dui zenden kubieke meters water zochten hun weg over landerijen en wegen vla Borculo naar Lochem, waar het weer in de Berkel of 'het Twente kanaal terecht komt. H- ofdredactesr: M. H. 1. Crldert. Rayaoredacteuren c. A Dekkers en W. Kok. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd de toestand al kritiek. Ge weldige ijsmassa's kwamen vanaf de Mallemse stuw en ze zetten zich vast voor genoemd verdeelwerk. Met man en macht werd getracht de zich steeds weer vormende tjsdammen los te werken. Tot Zaterdag lukte dit. Toen echter tegen drie uur alle aan dacht voor een enorme ijsmassa voor de stuw nodig was, begaf de Zuid westelijke kade het tussen Kottenbrug en de stuw. In een ogenblik sloeg de kracht van het water een gat van enkele meters, waar geen dichten meer aan was. Zover het oog naar het Zuidwesten reikt, staat alles blank. Het gat in de kade heeft zich inmiddels verbreed tot 7 1 8 meter. Nadat Zaterdagna middag en in de voornacht de toe stand daar waar de Bolksbeek in 't Twentekanaal loost, zeer ernstig was, is er in de nacht een verbete ring ingetreden. De linker Bolksbeek- kade, die door het water en het ijs half was weggeslagen en uitge- schuurd, is door krachtig ingrijpen van Waterstaat en hulptroepen kun nen worden behouden. Gisteren is bij Haarlo het water flink gezakt. Mensen van de Neder landse Heidemaatschappij en het wa terschap de laatsten zijn al sinas Donderdagmorgen onophoudelijk in de weer hebben de gehele nacht doorgewerkt en zijn er in geslaagd een nieuwe kade om het gat in de Berkelbeek te leggen, maar nog steeds vormt de ijsdam vóór het ver deelwerk een bedreiging. Borculo bedreigd. Intussen is ook even buiten Boi- culo de Berkel buiten haar oevers In de nacht van Zaterdag op Zon dag geraakte op de Afsluitdijk, on geveer een km buiten Den Oever, een touringcar van de fa. Bouma uit Makkum (Fr.), die met 33 passagiers op weg was van Sneek naar de Stil le Omgang te Amsterdam, door een gebrek aan de benzineleiding in brand. Daar de brand in het achterste ge deelte van de bus uitbrak en het vuur zeer snel om zich heen greep, ontstond er een paniek onder de passagiers. De ruiten werden stuk geslagen, waardoor men trachtte te ontsnappen. Een tien tal passagiers bekwam daardoor vrij ernstige snijwonden. Alle Inzittenden zagen kans uit de brandende bus te komen. Vier ervan, die ernstige brand wonden opliepen, werden op advies van dr Beeker uit Wieringen naar het ziek^ihuis te Sneek overgebracht. De bus brandde geheel uit. In Ecuador is men erin geslaagd een complot te verijdelen tot het ont ketenen van een revolutie. Slr Huddleston, gouverneur-generaal van Soedan, is van plan zijn functie neer te leggen. Dit aftreden wordt uitge- Qegd als een verzoenende geste van Groot-Brittannië. China heeft het Amerikaanse voorstel tot het sluiten van een viermogendhedenverdrag tus sen de V. S., Engeland, Sovjet-Rus land en China in principe aanvaard. Lewis Douglas, de nieuwe Amerikaan se ambassadeur in Engeland, is te Lon den aangekomen. De Parijse kran tenstaking, die een maand geduurd heeft, is geëindigd. De Parijse bladen zullen heden wear verschijnen. pe door de Veiligheidsraad benoemde commissie inzake de Britse aanklacht tegen Albanië in verband met het leg gen van mijnen in het kanaal van Korfoe. is na 10 bijeenkomsten niet tot een slotsom kunnen komen. Het totaal aan financiële hulp voor landen „bedreigd door dwang van totalitaire landen", dat in Truman's program ver vat 20u rijn, zou een bedrag van vijf jallliard 150 mülioen dollars belopen. getreden. Het water stroomt buiten het stadje om naar de Leerinkbeek. De overlast is echter niet van grote betekenis. De wildste geruchten doen de ronde. Het merendeel ie echter ernstig overdreven. Ook by Dinxperlo dijkdoor braak. Ook van de Aarstrang, even over de grens by Dinxperlo is de zuide lijke dijk doorgebroken. In Bocholt werd de noodklok geluid. De water massa stroomde echter om Dinxperlo heen naar de Oude IJssel, zodat op Nederlands gebied geen overlast wera ondervonden. Op het ogenblik zakt ook daar het water. Ook In Brabant overstromingen In Noord-Oost Brabant ondervindt men thans zeer veel overlast van het water. Doordat de Oeffeltsche Raam buiten haar oevers is getreden, wer den een tiental woningen in Vortum- Mullum ontruimd en is practisch het gehele dorp geïsoleerd. In Vierlings beek staan alle binnenwegen onder water. Men is erin geslaagd het vermiste Franse lijntoestel te vinden. Het Is in het. Fontaine-Sarrazineravijn, op ongeveer vijftig kilometer afstand van Grenoble, neergestort. Alle 33 Inzittenden zUn gedood. Tot heden zijn 10 lijken gevonden, doch slechts vijf lichamen konden worden geï dentificeerd. Onder ben bevond zich de heer Salomons uit Dord recht. v r- afc^gu.Oige van tle overs.romingen ln het boven-Dinkelgcbicd in Twente ls het water in het plaatsje Losser aanzienlijk gestegen. Een winkelier tracht met behulp van een Ijlings opgeworpen dammetje zijn winkel voor water schade te behoeden. (ANP P.) Het gehele Noorden van Paraguay ls thans ln handen van de opstandelin gen en alle verbindingen tussen Asuncion en de rivierhavens zijn ver broken, aldus meldt AFP Volgens het radiostation der opstande lingen te Concepcion hebben duizenden arbeiders zich aangesloten bij dat deel van het leger, dat in opstand is gekomen tegen president Morinigo van Paraguay Ook de „Chaco-divisie" 'onder kolonel Guggiari heeft zich volgens de zender te Concepcion bij de opstandelingen ge voegd Uit Asuncion wordt bericht, dat gene raal Morinigo de regeringsgetrouwe troepen bevolen heeft operaties op grote schaal tegen de opstandelingen te begin nen Paul Henri Spaak verklaarde aan pers vertegenwoordigers, dat sijn taak is afge lopen en dat de partijen Vnu moeten be slissen De portefeuilles zijn verdeeld, het gaat thans nog slechts om het aanwijzen van de ministers Spaak verwacht heden- .hét antwoord der partijen DENEMARKEN SCHAFT VISUM VERPLICHTINGEN AF. Door de Deense autoriteien is mede gedeeld dat de verplichting van Deense visa voor Britse, Nederlandse, Belgische en Franse onderdanen, die Denemarken wensen binnen te komen, is afgeschaft. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot Maandag avond. Krachtige tot stormachtige wind tussen ZW en W, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, nu en dan regen, afgezien van de wind, vrij zacht weer. ,,De Volkskrant" weet te melden, dat zich momenteel bij fabrikanten, gros siers en winkeliers, een zeer groot over schot aan luiers bevindt. In overleg met het ministerie zal dit ovev-jchot worden verdeeld onder hen, die hiervoor in aan merking komen. Waarschijnlijk zullen nog in dé loop van deze maand vergun ningen worden uitgereikt. Het huidige overschot is slechts tijdelijk. JJè toe wijzing van t.waalf luiers per baby blijft voorlopig gehandhaafd. Het bestuur van de KNKB ls zich be wust van de moeilijkheden, dle zich zul len voordoen, doch heeft besloten de competitie op normale wijze voort te zetten. Getracht zal worden de afwer king te bespoedigen door de clubs 'e verzoeken ook op avonden ln de week te spelen. Het centrum van -loskou. Het grote gebouw rechts op de achtergrond is Hotel .Moskou", waar de vertegenwoordigers van de wereldpers gedu rende de conferentie wonen. De vier ministers van buitenlandse zaken hebben Zaterdag besprekingen gehouden over Albanië, het probleem van de verplaatste personen en dat van de territoriale reorganisatie van Duitsland. Bidault voerde aan, dat de bevolkings dichtheid in Duitsland veel hoger was dan in Frankrijk of enig ander buur land, met uitzondering van Nederland en België, en dat overbrenging van be volkingen uit Tsjechoslowakije. Polen en Hongarije en repatriëring van krijgsge vangenen het zielental nog groter zou den maken dan in het Duitsland van vóór de oorlog Duitslands rijkdom aan arbeidskrachten had een deel van het oorlogspotentieel uitgemaakt, dat te ver gelijken viel met de industriële kracht. Bij overbevolking van Duitsland zou het oorlogsgevaar vergroot worden. Bevin stelde voor een speciale com missie in te stellen voor bestudering van de kwestie der herverdeling onder de verschillende zónes van repatriërende Duitsers. Betreffende de verplaatste personen merkte Bevin verder op, dat sedert het emde van de oorlog twee millioen van dergelijke personen uit de Britse zóne gerepatriëerd waren. Er waren nog 230.000 over, van wie 111.000 Polen, 82.500 uit de Baltische staten, 4,700 Joe- goslaven en 29,000 A-patriden. Bevin oordeelde hervestiging buiten Duitsland de enige uiteindelijke oplos sing, doch schakelde de mogelijkheid dat voor sommigen een tehuis ln Duitsland gevonden zou kunnen worden, niet uit. Bevin zeide. dat de Britse zóne thans verzadigd was. De bevolking hier was sedert 1939 met twee en een half mil lioen zielen toegenomen. Molotov liet het san Wisjinsky over een Sovjet-Russische verklaring omtrent de kwestie der verplaatste personen voor te lezen. Wisjinsky stelde voor, dat óe volgende instructies door de raad van ministers aan de bestuursraad te Berlijn gegeven zouden worden: 1. de vertegenwoordigers van geal lieerde landen, die kampen van VP wil den bezoeken, vrije toegang te verzeke ren, inzage van lijsten en volledige fa ciliteiten om met de bewoners van het kamp te praten; 2. alle propaganda en agitatie, vijan dig aar» de geallieerden, uit te bannen alsmede alle maatregelen, welke de te rugkeer van VP's zouden kunnen hin deren. 3. onmiddellijk alle organisaties ln de westelijke zónes, strijdig met de belan gen van enige geallieerde mogendheid, te ontbinden: 4. aanwerving van VP's voor para-mi litaire organisaties ii» de westelijke zó nes te verbieden en VP's die reeds ln dergelijke organisaties zijn, daaruit te '■erwijderen. 5. de VP-kampen bij voorkeur te doen beheren door landslieden van de bewo ners; 8. oorlogsmisdadigers uit te leveren aan de belanghebbende landen; 7. een viermogendheden-commiss'e In te stellen ter onderzoek naar de toe standen in de VP-kampen in de drie weste'ijke zónes en om zich te verge wissen van de wensen der VP's over re- patrieering. Marshall beperkte zich ln zijn verkla ringen tot VP's van de VN Hij zeide, dat de door mevr. Roosevelt uiteenge zette opvattingen gehandhaafd werden. Hierna kwam de territoriale reorgani satie van Duitsland ter sprake. Wisjinsky las wederom namens Molo- tof een verklaring voor. Alle grenswijzigingen in de Sovjet- Russische zóne, aldus zeide hywaren aangebracht voordat de geallieerde bestuursraad In functie was gekomen. In de westelijke zónes waren al) alle nadien en zonder toestemming van de bestuursraad aangebracht. Hij stelde voor, dat de bestuursraad geïnstrueerd zou worden dat in de toe komst territoriale wijzigingen slechts zouden kunnen plaats vinden bij een stemmige beslissing van de Grote Vier. Nt enige discussie verklaarden Mar shall, Bevin en Bidault zich er over eens dat het gehele probleem eerst besproken meest worden alvorens besluiten te ne men over afzonderlijke punten. Met een daverende ontploffing, die tot in Alkmaar waarneembaar was, Is gistermiddag even na half zei ln de duinen achter Westerveld door tot dusverre onbekende oorzaak een bun ker van M b(J 4 meter In de lucht ge vlogen Grote brokstukken beten wer den over een afstand van 100 meter weggeslingerd Talloze ruiten van hul zen uit de omgeving van Westerveld en zelfs ook ln IJmuiden, sneuvelden Leden van de EHBO, ln samenwerking met militairen en leden der politie heb ben onmiddellijk na de ontploffing de omgeving afgezocht naar eventuële slachtoffers Het staat nl vast, dat het hier geen officiële opblazing van een bunker betrof, zodat het sterke vermoeden ls ge rezen, dat kinderen of misschien burgers de bunker zijn binnengegaan De ln de lucht gevlogen bunker stond achter het crematorium Westerveld op het terrein, dat toebehoort aan den heer Van Hoorn uit Bloemendaal Hoewel dit gebied niet ls afgezet, brengen duidelijke waarschuwingsborden het publiek onder de aandacht, dat het hier verboden ter rein ls Tot Zaterdag J1 zijn er steeds rondom deze duinen militaire bewakings troepen aanwezig geweest die die dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opgeheven Deskundigen verklaren, dat de ln de bunker aanwezige ammunitie onmogelijk door broeiïng tot ontploffing kan zijn ge komen, gezien de weersgesteldheid Ook het ontsteken van de ammunitie met een lont lijkt hun zeer onwaarschijnlijk Leger en politie hebben hun directe tatk volbracht en nu zal de staat van beleg ln Palestina heden om 12 uur e'ndlgen. De staat van beleg werd twee weken geleden na een aantal gewelddaden af gekondigd, aldus werd gemeld, en l.ad geen ander doel dan een actie van de veiligheidstroepen te ondernemen te gen de Joodse opstandige troepen. In het communiqué wordt er op gewe ren, dat de staat van beleg zo nodig opnieuw kan en zal worden afgekon digd. Pijpleiding bQ Haifa opgeblazen, Officiëel wordt medegedeeld, dat Joodse verzetslieden de pijpleiding van de „Iraq Petroleum Cy" nabij Haifa hebben opgeblazen. Van der Pol heeft Zaterdagavond laat te Zürich de titel van Europees kampioen 45-2 behaald, aangezien hij tot nu toe zes partijen had gewonnen, terwijl zijn naaste concurrenten, de Belgen Fauconnier en Vingerhoedt en de Fransman Chassereau allen reeds twee partijen hadden verloren, ter wijl er nog slechts één ronde te spe len was. Na het fraaie succes van De Leeuw te Montpellier, toen hij daar het Euro pees kampioenschap 45-1 won, zorgde de Rotterdammer Van der Pol er voor, dat ons land een tweede Europese ti tel veroverde, een wel schitterend re sultaat voor de Nederlandse biljart- wereld. WILKES (Van onzen speclalen verslaggever.) Zondag is de pas gepromoveerde Oostelijke tweede klasser Ede in het middelpunt der belangstelling komen te staan, want bet was op haar veld, dat dertig candidaten voor het Ne derlands elftal voor het eerst na de vorstperiode weer acte de presence gaven op een voor Hollandse begrip pen bespeelbaar terrein. Feitelijk was het nog onbespeelbaar, want door de hernieuwde regenval van Zaterdag was het terrein meer een doordrenkte modderpoel, opgevuld met turfstr' oisel, dan een voetbalveld. Dat aan de spelers hoge eisen werden gesteld, was dan ook begrijpelijk en Karei Lotsy, die vóói de aanvang van oeze oefening het doel ervan aan de duizenden toeschouwers, via de prima geluidsinstallatie kenbaar maakte, uitte zijn voldoening over de Zaterdagse uit spatting van Pluvius, want, aldus de K.N.V.B -voorzitter: „De techniek van iedere speler zal nu duidelijker dan ooit naar voren komen". Goede oefening! En dit onderdeel kwam naar vorm, want de bal was reeds na enkele minu ten spelen zo glad als een bikkel, ter wijl hij op het spekgladde met plassen bezaaide terrein nu eens doorschoot, dan weer bleef steken. Er werd tweemaal dertig minuten ge speeld met als toegift daartussen een demonstratie, hoe Karei Kaufman zijn pupillen fit houdt. Het eerste half uur waren de elftallen ais volgt opgesteld: a. Kraak; v. d. Linde en v. d. Bun (MVV); Stroker (Ajax), Möhring (En schede) en de Vroet; Holleman, Wilkes, Roozen, Rijvers en de Harder. b. van Raalte; de Jong (ADO) en Wil dere; v. d. Steen (Volew.), Smit (VUC) en Spierenburg; Bergman, Btesbrouck (RCH), v. Roessel (Longa), v. d. Tuyn fHDVS) en van Onselen (VSV). In A ging de meeste belangstelling uit naar de prestaties van v. d. Bun, Stro ker, Möhring. Rijvers en Holleman want hoewel de Harder ook ditmaal nog niet tot daverende dingen in staat bleek behoort hij o.l. met Kraak, v. d. Linden, de Vroet, Wilkes en Roozen tot de z.g. „arrivées". v. d. Bun bevestigde de goede in druk die hij in de wedstrijd tegen Rode Duivels had gemaakt en ls beter dan Potharet. Een verrassing was voor ons het goede spel van de „lange" Möhring, wiens blonde hoofd voortdurend voor opruiming zorgde, waar die nodig was. Zijn duels in het tweede halfuur met Lakenberg waren zeer Interes sant en da Eaechedeër heeft zich een ernstig concurrent van Ver meer getoond. Ook Rijvers behoorde tot de ac tiefste spelers van deze middag. Zijn goede balcontróle kwam op dit ter rein tot uiting en o.l. is hij in '"eze vorm voor de linksbinnenplaats te prefereren boven een Smit of v. d. Tuyn. Het blijft jammer, dat de kleine Bredenaar geen schot heeft. Stroker verrichtte geen opzienba rende prestatie en zijn spel was niet beter dan van Spierenburg, die in het B-team zijn rustige, beheerste spel letje vertoonde, zoals we dat in „Hei der" zo vaak van hem gezien hebben. Het zou ons niets verwonderen als de ex-Helder speler Bas Paauwe's plaats vervanger zou worden. Holleman was de minste uit de voor hoede. Zijn snelle rushes brachten nog wel eens verwarring, maar zijn egoïs me en gebrek aan techniek zullen wel 't struikelblok vormen voor zijn e.v. ver kiezing ln het Nederlands Elftal. Dra ger ln de B-ploeg bracht het er in 't tweede half uur veel beter af. In de B-ploeg toonden v. Raalte en Wilders hun goede capaciteiten, doel» op den reeds genoemden Spierenburg na waren de overigen aan de matige kant. v. d. Tuyn, die ln de tweede helft Rijvers ln de A-ploeg verving, deed toen beter werk, maar verbeterde den „held van Luxemburg" niet. Het tweede half uur. In het tweede half uur nam de emi nente Jacobs (Limburgia) de plaats van Kraak in; Theunissen verving de Vroet en v. d. Tuyn Rijvers. In de B-ploeg zagen we nu Vermeer als spil en Drager, Schaap en Laken berg als vervangers van v. Onselen, v. d. Tuyn en v. Roessel. Een vergelijking tussen Vermeer ea Möhring is moeilijk. Vermeer had het tegen den in vacantie-stemming spelen den Roozen niet lastig, terwijl Möhring daarentegen een uiterst agressieve La kenberg te „verwerken" had. Er werd „gestopperd". Trainer Carver had de leiding van deze nuttige oefenwedstrijd, die geheel ln de nieuwe „voetbalspelling" werd gespeeld, d.w.z. er werd „gestopperd". De backs hielden dus den buitenman ea de binnenspelers vonden de halfbacks op hun weg. Vermeer en Möhring speelden „derde back", dat het een lieve lust was. Zo verliep dus deze eerste oefen match na de „ijstijd" in een sfeer, die het V.U.C.-terrein-idee nabij kwam, ai- leen met dat verschil, dat nu Ede en omgeving mee kon genieten van Jesse Carver's en Karei Kaufman's wijze lessen. G. T,

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1