Mr. Dr. J. A. E. BUISKOOL r den plv. Gouverneur van Suriname België krijgt een Hollywood Wat Ministers beloofden Onderzoek in „Veiser affaire** MARSHALL Wolves leiden in Engelse League Vijf maanden hoogspanning Anthony van Kampen interviewt ,Dit land liet mij nooit los" Ook voor Suriname heeft het zelfstandigheid geslagen 12 vragen en 12 antwoorden uur dei Ambtsgebied landbouwconsulent Moskou lacht Vi Grepen uit het nieuws bepleit vrijheden voor Duitsers Eu we wereldkampioen schaken? Technische Commissie K.N.V.B. In Noord-Holland begrijpt lang niet iedereen, welke uw motieven waren om uw schitterende advoca tenpraktijk op te geven. Zag U in uw benoeming tot Lid van het Hot van Justitie dan zulke toekomst mogelijkheden Ik heb steeds met veel liefde en animo het beroep van advocaat uit geoefend en het kostte mij veei moeite van de praktijk èn van het Noorderkwartier, waar ik mij goed thuisvoelde, te scheiden. Ik bracht mijn jeugd door in Suriname en dat land heeft altijd mijn warme belang» stelling behouden. Reeds in '26 wilde ik naar Suriname terugkeren, doch ik had toen te weinig praktijk om uitgezonden te kunnen worden. In '37 heb ik een boek geschreven „Het Su rinaamse Strafrecht", naar aanleiding van de nieuwe Staatsregeling van '36. Ik hield lezingen over Suriname, o.m. in Den Haag enz. Dit land liet mtj nooit los en toen mij na de bevrijding in '45 een benoeming tot Lid van het Hof in Suriname werd aangeboden, heb ik, zij het na lang en ernstig be raad, die benoeming aangenomen, omdat ik begreep, dat ik juist in ae- ze tijd iets voor dit land moest en zou kunnen doen. Ik had bestuurs- ervaring als wethouder en burge meester, terwijl ik ook vele jaren op sociaal terrein gewerkt heb. Ik be greep dus wel, dat die 20-jarige er varing mij in Suriname te stade zou komen en dat dit land ook wel iets aan mij zou kunnen hebben, daar er na de oorlog een grote wisseling van ambtenaren moest plaats hebben. Ik ging dus naar Suriname met het vas te voornemen al mijn krachten ter beschikking van land en volk te stel len. Enik ben er sneller inge burgerd dan ik gedacht had. Verwachtte u de benoeming tot plv. Gouverneur en reeds eerder die tot tijdelijk President van het Hof? De m\j na één jaar te beurt ge vallen benoeming tot plv. Gouver neur heb ik zeker niet verwacht. ZjJ was ook voor mij een volkomen ver rassing. Dat ik kans had om tot President van het Hof benoemd te worden, was mjj vóór mijn vertrek uit Holland wel bekend, daar hier over op het Departement gespro ken was. Ik ben nu sinds 1 Januari tijdelijk president, maar hoop spoe dig definitief benoemd te worden. Wanneer, in welke gevallen, treedt U practisch op als Gouver neur van het land? Als vervanger van den Gouverneur treed ik alleen op, wanneer de Gou verneur langer dan 24 uren de hoofd stad verlaat. Deze functie is een ho norabele, zodat zij verenigbaar is met het rechterschap. De combinatie Is trouwens veel voorkomend. Alleen wanneer de Gouverneur het land ver-J laat, of voor langere tijd zijn ambt niet kan uitoefenen, treedt de ver vanger ate gouverneur op. In dat ge val oefent hij het gehele algemene be stuur uit, zodat hij dus tijdelijk ont heven wordt van zijn gewone ambt. U bent dus in West-Indië geen advocaat meer Natuurlijk niet. Dit ambt gaat niet samen met dat van rechter of even tueel Gouverneur. Naar het zich laat aanzien zal de Bel gische filmindustrie binnen afzienbare tijd over een- eigen Hollywood beschikken Te Howerdries, een gehucht tussen Doornik en de Franse grens, in een streek met beboste valleien, zullen de studio's worden gebouwd en deze zullen een oppervlakte van 30 ha beslaan Hier bevinden zich eveneens drie Middeleeuwse kastelen( en een grote vijver, die aan de films de' gewenste achtergrond zullen ver lenen De eigenlijke studio's zullen op ze ven hoogten worden opgericht, zij zullen met de meest moderne installaties zijn uitgerust Met behulp van Belgische en buitenlandse acteurs en actrices verwacht men er een groot aantal films per jaar te kunnen draaien Ook voor de Belgische economie en techniek zal deze Belgische filmstad van groot belang zijn Men hoopt reeds het volgend Jaar met het maken van opnamen te kunnen beginnen De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft den ingenieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van den landbouw, ir L R Dijkema, waarnemend Rijksland- bouwconsulent, met als voorlopige standplaats Alkmaar, tot ambtsge bied aangewezen het noordelijk ge deelte van de provincie Noord-Hol land, begrensd door en met inbegrip van de gemeenten Bergen, Koedijk, Heer-Hugowaard, Hensbroek, Berk hout, Avenhorn, Oudendijk en Beets en verder met uitzondering van de eilanden Vlieland, Terschelling en de gemeente Urk. Enige tijd geleden konden wij de wel zeer eervolle benoeming ir. .edelen van Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, advocaat te Schagen, tot plv. Gouverneur van Suri name. Onze medewerker, An thony van Kampen, legde mr. Buiskool in Paramaribo schrif telijk een aantal vragen voor, welke door den laatste beant woord werden. Wij twijfelen er niet aan, of van dit belangwek kend interview zal speciaal door de bevolking van Noord-Holland met grote belangstelling kennis genomen worden. Hoe lang veronderstelt U in Su riname te blijven? Ik weet werkelijk niet hoe lang. Het bevalt mijn vrouw en mjj hier heel goed en wj) hebben niet de minste reden om aan teruggaan te denken. Wjj wachten rustig af wat de toekomst verder zal brengen. Er is hier ook nog zoveel te doen en ik ben vol goede wil en goede moed. Ik houd van dit land en zijn be volking en ik prijs me gelukkig, dat ik een steentje mag bijdragen om te trachten dit rijke land uit de impasse te helpen. Zijn er parellellen. te trekken tus sen de vrijheidsbeweging in- Indo nesië en die in West-Indië? Inderdaad. In de eerste plaats: Suriname wil binnen het verband van het Koninkrijk blijven als auto noom deel daarvan. Het valt te be treuren, dat in Nederland zo bitter weinig belangstelling bestaat voor dit deel van het Koninkrijk. Niet velen beseffen in Nederland hoe Nederlands Suriname wel is. In de rede van H.M. de Koningin van 6 December 1942 is aan Suriname zelfstandigheid in inwendige aan gelegenheden en een gelijkwaardig en gelijkgerechtigd deelgenootschap in het te vernieuwen Koninkrijk der Nederlanden in uitzicht gesteld. Dit betekent liquidatie van het nog bestaande koloniale bestuurs systeem. Men wil dus samenwerking met Nederland? Ook na de ontvoogding van au rijke, maar verwaarloosde deel van 't Koninkrijk zal de hulp van Neder land niet gemist kunnen worden. Al zal die hulp dan een gans ander ka rakter moeten dragen dein tot nu toe het geval was. Kunt U met enkele woorden de economische positie van Suriname schetsen Ja, deze is tamelijk précair. Ge brek aan deviezen, arbeidsgeschillen, een groot tekort aan werkkrachten en internationale handelsbelemme ringen houden de economische opbloei tegen. Het staat voor mij vast, dav politieke ontvoogding de economische en sociale zelfwerkzaamheid der Su rinaamse bevolking in belangrijke mate zullen vergroten, mits haar de middelen tot opbouw ter beschikking worden gesteld. Hora est. Het uur heeft geslagen. Kimt U iets mededelen over de „Bauxiet-kwestie" Dit betreft de jongste mijnontgin- ning van Suriname. Deze kwestie heeft bewezen hoe slecht regering en landsbestuur op de hoogte zijn van de geologische gesteldheid van het land en zijn rijkdommen. Was er eerder 'n goed geologisch onderzoek ingesteiu, dan zou men geweten hebben, welk een schat de bodem verborg. Nu gaan de grote voordelen van de enige mijn industrie, die volkomen geslaagd is, naar Amerika. Het systeem om maai raak concessies uit te geven aan ieder, die het vraagt, heeft Surina me wel veel finantieel voordeel doen missen. Alwéér: gebrek aan werke lijke belangstelling. En dan schrijft nog een hoogleraar in '46, dat het zo jammer is, dat de bauxiet-winsten naar Amerika gaanIs deze hoog leraar vergeten, dat hij indertijd ae adviseur der regering was en dat zijn onjuiste adviezen mede de schuld zijD van hetgeen hij nu zo openlijk con stateert Indien Nederland inderdaad dll gebiedsdeel wil helpen, gaat zulks ongetwijfeld gepaard met enorme bedragen. Hoe hoog schat U deze bedragen Het is mijn vaste overtuiging, dat wel een half milliard of wel 500 mll- lioen guldig nodig zal zijn, wil men ernst maken met Surinaams welvaart De- enige oplossing, die een zeer rede lijke kans tot slagen heeft om Suri name voorgoed uit de putta helpen is: stichting van een Welvaartsfonds, groo^ 500 millioen gulden en dit fonds te doen beheren door een sociaal-eco nomische raad, bestaande uit Hol landse en Surinaamse deskundigen op allerlei gebied. Er wordt gesproken over 30 millioen. Daarmee kan men in sommige ledematen de pijn voor een korte tijd wat stillen, maar men neemt de oorzaak van de pijn daar mede niet weg. Gelooft U, dat Nederland thans zal ingrijpen? Alles hangt af van regering, par lement en het volk van Nederland. Zonder die hulp is de toekotnst van Suriname duister. Als Suriname ech ter nu ervaart, dat het van Nederland geen krachtige en afdoende hulp kan verwachten, dan zal het zo diep in het hart gewond zijn, dat het die slag niet meer te boven komt. Ik kan mtj niet voorstellen, dat Nederland dit risico wil lopen. Hoe reageerde Suriname op de Koninklijke boodschap? Suriname rekent op loyale na koming dier Koninklijke belofte: ln zelfstandigheid de inwendige aan gelegenheden behartigen en gelijk waardig deelgenoot zijn van het Koninkrijk. Moge Nederland aan de verscheurde en twistzieke wereld tonen, dat het zijn plicht verstaat. Het heeft nu de kans te tonen waarin een klein land groot kan zijn. (Er zij nog op gewezen, dat dezer dagen van de hand van Mr. Dr. Buis kool bij uitgeverij W. L. Salm Co. te Amsterdam een boek verschijnt, getiteld „Suriname nu en straks", waarin de gehele Surinaamse samen leving, in al haar sociale, economische en politieke aspecten wordt beschre ven.) In verband met een artikel, dal wü op 7 Maart J.l. plaatsten, geti teld „Wat ministers beloofden", schrijft het hoofd van de afd. Voor lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer J. D. Kempt, ons, dat een scherp onderscheid dient gemaakt te worden tussen wat in de pers wordt medegedeeld over verwachtingen waarbij dikwijls bepaalde uitlatingen niet juist wor den weergegeven of zelfs volkomen willekeurige meningen worden verkondigd en datgene wat door den Minister of namens hem offl- cipel wordt medegedeeld. Achteraf vervaagt dit onderscheid en blijft alles als officiëel beloofd in het ge heugen hangen. Voor de eieren zijn aanvankelijk maatregelen genomen, die het moge lijk zouden maken de eierdistributie op te heffen het vormen van een buffervoorraad maar de Minister heeft zich van de aanvang af de mo gelijkheid voorbehouden met het oog op export de distributie te hand haven. Het vleesrantsoen is indertijd, toen het broodrantsoen omlaag moest, van 150 gram op 200 gram per week ge bracht. In het najaar kwam daar tel kens per 14 dagen 100 gram extra bij. Dit extraatje moest in de winter tijdelijk worden afgeschaft, maar wordt nu al weer enige weken gege ven. Er is wel van de zijde van de regering aangekondigd, dat het var kensvlees vrrj zou komen, maar ge heel onder voorbehoud van herstel der veevoedervoorziening. Wat de melk betreft, zult U begrijpen, dat onmogelijk een opheffing van de dis tributie beloofd kan zijn, omdat deze nauw samenhangt met de botervoor- ziening en derhalve met de gehele vetvoorzlening. Waar de regering het onvermijde lijk acht de onpopulaire maatregelen inzake de varkenshouderij te hand haven om de vleesvoorziening in stand te houden, gaat zij aan de an dere kant geen belofte doen Inzake het loslaten van de distributie van varkensvlees. Cacaopoeder is weliswaar ln een persbericht van 21 December 1945 ge noemd als een van de artikelen, die ln 1946 vrij van de bon zouden ko men, maar toen op 2 Januari d.a.v. 't officiële bericht kwam, waarmede de vrijlating van een aantal artikelen een feit werd, werd daarin cacao poeder nadrukkelijk niet genoemd. De inwoners van Moskou hebben de grootste pret over de wijze, waarop de Britse gedelegeerden, blijkbaar slecht voorgelicht op dit jfunt, gekleed gaan. De Britten hebben uit Londen speciale witte bontmutsen en bruine lakense overjassen meegekregen. Ze zien er ln de ogen der Russen uit, als of ze zo zijn weggelopen uit een komedie. De jassen zijn gelijk aan die welke Russische chauffeurs plegen te dragen, de mutsen her inneren aan Kaukasische herders. Veel Russen gaan met opzet naar de binnenstad om te zien, of de geruchten, die ze gehoord hebben, juist zijn. De vrouwelijke leden van de Franse delegatiestaf trekken de aandacht door haar lange broeken, bontjassen en blote hoofden. Na een debat van tien uren is de be groting voor het Britse leger ad 388 millioen p st, door het Lagerhuis aan vaard X— Het keukenpersoneel van het Loadense Savoy-hotel is in staking gegaan naar aanleiding van het ont slag van een lid van het personeel, dat als wraakoefeening werd gekenschetst Een onderdeel van de „Velser Affaire" stond gisteren voor het Bijzonder Hof te Amsterdam in 1 licht der belangstelling tijdens ae behandeling der zaak tegen den 80- jarigen Haarlemmer R. van Ros som, die er van wordt beschuldigd tijdens de bezetting diverse Haar lemmers aan den beruchten N.S.B.-lnspecteur F. Rit man uit Velsen voor het verhandelen van persoonsbewijzen te hebben verra den en voorts een zekere Quist voor het verkopen van een wapen ln de val te hebben gelokt. Vrij ernstige beschuldigingen wer den tijdens deze zitting door enkele der getuigen charge geuit tegen een anderen getuige charge, een tegenwoordigen inspecteur van poli tie te Velsen, den 42-jarigen A. Kuntkes, wiens naam reeds eerder ge noemd is in verband met de „Velser affaire". Kuntkes was tijdens de be zetting brigadier-rechercheur bij de politie te Velsen onder hoofdinspec teur Ritman, twee der door Ritman en Kuntkes destijds gearresteerde z.g. handelaars in persoonsbewijzen (zij werden zes weken later door de Duitsers op vrije voeten gesteld) noemden inspecteur Kuntkes in één adem met den verd. Van Rossum. Kuntkes, die als getuige werd ge hoord, gaf op enkele vragen van den verdediger ontwijkende antwoorden, hoewel hij op andere zeer positief rea geerde. Ten slotte hamerde de presi dent van het Hof, prof. mr. J. A. van Hamel, op de tafel en begaf het Hof zich in raadkamer. Nadat de zitting 10 minuten later was hervat, deelde de president mede, dat het onderzoek in deze zaak niet volledig werd ge acht en het derhalve terug wordt ver wezen naar den Raadsheer-commis saris „zonder echter blaam te willen werpen op inspecteur Kuntkes". Er zal echter nader moeten worden na gegaan, welke rol de Velser politie in deze zaak tijdens de bezetting heeft gespeeld De ministers heben gisteren hun be sprekingen ov de zuivering en de mocratisering in Duitsland voortgezet. Marshall (VS) bracht drie geschreven verklaringen ter tafel: over democrati sering, krijgsgevangenen en de vernieti ging van oorlogsfabrieken in de Ame rikaanse zdne. Hij sprak zijn spijt er over uit, dat de geallieerde bestuurs raad nog niet tot overeenstemming is kunnen komen betreffende de garan tie voor politieke en economische vrij heid in alle delen van Duitsland. „Naar de mening der Amerikaanse delegatie is er geen uniforme garantie voor bur gerrechten in alle delen van Duits land. Dit geldt ook voor de rechten van politieke partijen en vakvereni gingen." Er is ook geen uniforme garantie voor de vrijheid van pers en radio in alle delen van Duitsland. Er is geen reden meer om de vrijheden der Duitsers, binnen het land, te be perken en de tijd is gekomen om een einde te maken aan alle beperkingen, die thans in dit opzicht van kracht zijn. Marshall vervolgde: „Wij zul len Duitsland nooit kunnen democra tiseren, als wij slechts vasthouden aan de negatieve handelingen om de nazis hun posities en invloed te ont nemen. Wij moeten liever actieve maatregelen nemen om de door mij genoemde garanties te scheppen." Naar het ANP verneemt heeft het bestuur vna de Koninklijke Nederl. Schaakbond besloten aan het bestuur van de FIDE (Internationale Schaak Federatie) voor te stellen om op het eerstvolgende congres van dit lichaam dat begin Augustus in Nederland zal worden gehouden, dr. M Euwe te be noemen tot wereldkampioen ad inte rim. Bjj onze jongens in Indië. Een patrouille Nederlandse matrozen verfrist zich met klappermelk, welke rechtstreeks uit de vruchten genuttigd wordt. (Stavens P.) Na de wedstrijden van Zaterdag ls de stand der leidende groep ln de eerste divisie van de Engelse Football League als volgt: Wolves 44 uit S0. Llverpool 46 uit 31, Blackpool 40 uit 34 en Mlddles- brough 38 uit 31. De uitslagen van Zaterdag luidden: Arsenal—Preston North End 4—1; Aston Villa—Stoke City (na 87 minuten spelen, op stand 3—2, wegens sneeuwstorm ge staakt); Blackburn Rovers—Bolton Waa ieren 3—1; Blackpool—Sheffleld United 43; BrentfordChelsea 02; Derby County—Manchester United 4—3; Hud- dersfield TownGrlmsby Town 3— Fortsmout—Llverpool 13; Sunderland— Middlesbrough 10; Wolverhampton Wanderers—Charlton Athletlc 3—0 Het bestuur van de KNVB heeft de volgende personen benoemd in da technische commissie: O de Vries (Delft-; H W H Herberts (Eist); C F van der Meulen (Groningen); H J Mommers (Utrecht); E G Mundt (Rot terdam); C H Poen (Leeuwarden); F G Triebei (Dordrecht) en A W Verlegh (Breda). Uit de technische commissie wordt da keuzecommissie gekozen, doch dit zal, naar wij nader vernemen, pas het volgende seizoen geschieden. De keuzecommissie, bestaande uit de he ren Herberts, Mundt en Triebei blijft dus dit seizoen ln haar huidige sa mensteling werkzaam. door TJEEBD N. ADEMA 16 Het schoolmeestertje knikte met vollen mond, toen Hans hem zjjn melk met 'n vriendelijk alstublieft meneer" op tafel zette en baas Go zers gebruikte den tijd, dien met wachten op de klanten moest worden versleten, door zjjn Ober de geheimen van het buffet uit te leggen. Boven zijn hoofd stonden tegen het spiegelglas /an den opstand breede rijen met flesschen van erschillende kleur sn Inhoud en zij bevatten gezamenlijk een collectie uiteenloopende dranken fn de meest varieerende prijzen, vanaf een ouwe klare, die vijftien centen kostte tot een goud kleurige cognac fine of een glaasje kleverige Elixer d'Anvers of Benedictine, dat vijf en twin tig centen moest opbrengen en zooals de baas vertrouwelijk mededeelde fcijna uitsluitend door de „dames" geconsumeerd werd. Op hetzelfde oogenblik werd de deur met veel lawaai opengegooid en stapte een dikke chauf feur binnen, die aan de toonbank een biertje bestelde. Baas Govers draaide de kraan van de bier- pomp open en 't bruine vocht liep met een bree- den straal in het glas, waarna de baas met een houtje den schuimkop wegveegde en het glas aan den chauffeur gaf, die met belangstelling naar den Ober staarde. „Waar komt ie vandaan?" informeerde hij. „Weet lk 't?" zei de baas, „ie is zoo maar komrae anloope." Hans van Linschoten kreeg het gevoel, dat hq een hond was, die langs een openstaande deur naar binnen was gestapt en bjj de gratie van den bewoner een poosje in de warme kamer mocht blijven, maar hij deed of het gesprek hem niet aanging en verschikte met veel dienstijver de kleedjes op de wankele tafeltjes, terwijl hij hier en daar een goedkoop aschbakje neerpootte. „Je kon wel 'ns een moppie geven", zei de baas met 'n hoofdbeweging naar de gramafoon. „Zet maar 'ns een aardig stukkie op. Het repertoire van „De Groote Slok" bleek uit, met het prikkeldraad te laten hooren. een twintigtal platen te bestaan, een bloem lezing of beter gezegd een bloemzang welke begon met „Het kind van de zonde" van Speenhoff en eindigde met „Hallo Bandoeng" van Wllly Derby", benevens een collectie welke de baas „militaire platen" noemde en waartoe o.a. werden gerekend de „Ki-Ka-Kolonel", „Blonde Mientje", „Rats, kuch en boonen" en „Wie heeft er suiker in de erwtensoep gedaan?" Voor het orkest beschikte men verder over een viertal afschuwelijke lawaaiplaten, welke de baas „de jasjes" noemde en een Hawaïan-song, een min of meer kleverig kleed, dat paste bfl de Elixer d'Anvers en gewoonlijk ten gehoore werd gebracht ln de periode, dat de bestellingen der „dames" in de prijsklasse van vijf en dertig centen begonnen te vallen. „Wat zal ik opzetten?" vroeg Hans beleefd, met een blik naar het auditorium. De chauffeur verklaarde, daf 't hem gelijk bleef en de schoolmeester voelde wel iets voor een echt vaderlandsch liedje, waarna baas Go- vers bevel gaf de prelude van Blonde Mientje Het #as blijkbaar niet heelemaal wat de schoolmeester bedoelde, maar hij zat nu een maal niet in een conservatorium en je kon van baas Govers ook niet verledigen, dat hij alle liedjes van „Kun je nog zingen, zing dam mee" ln den vorm vam gramofoonplaten zou bezitten. De chauffeur, die in een minimum van tijd zijn derde biertje achterover haid geslagen, neu riede met een voldaan gezicht het refrein mee en sloeg de maat met zijn leeg glas en de andere klant maakte zijn rugzak weer dicht en liet een dubbeltje voor de melk en vijf centen laiat maar zitten in de geopende hamd vam den Ober glijden. Het was het eerste geld, dat Hans vam Lin schoten ln zijn kellnersloopbaan verdiende en, hoewel het gevoel een fooitje te krijgen, hem even beschaamde, drong hij zich de gedachte op, dat het per slot vam rekening eerlijk verdiend was en dat hij wist, dat hij het maiar ad te goed kon gebruiken. (Wordt vervolgd)".

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3