Dreigende boycot voor Nederlandse schepen WAAROM LINGGADJATI WORDT GETEKEND Regeringsverklaring in Tweede Kamer Engels-Nederlandse visa afgeschaft DE N00RDH0LLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Er waren misverstanden Hors d'Oeuvre Van nabij en verre „Wij zullen tekenen" Volgt Romme Jonkman op? Inleveren van goud en vreemd geld In Mei 10.000 man onder de wapenen Met ingang van 15 April a.s. Gevaren van hei „Martin Behrman"-kwestie krijgt bittere nasmaak Lading eigendom van Britse planters Weecêeticht 75 Amerikaanse schepen voor Duitsland? Lancaster in zee gestort Janvier bouwt een stoom- caroussel Belastingambtenaar soupeerde 50 mille op voldongen feii BUREAU: Koning* triat 73-60 Deo Helder Telefoon 2345 O lro «49041 Diï.: J. Btjlsma ZATERDAG 22 MAART 1947. Voortzetting uan de 70e JAARGANG No. 3529. HELDERSCHE COURANT TARUVÏN: Adr«rtenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties Juttertjea") tot 13 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa f I.per post t 185 H' ofdredaeteur: M. H. K. Uyldert, R»yonred»eteuren C. A. Dekken en W. Kok. De agenda voor de Tweede Kamer-vergadering van gistermiddag vermeldde, dat de minister van overzeese gebiedsdelen bi] de aanvang een verklaring zon afleggen, omtrent de verdere ontwikkeling van de politieke onderhandelingen met de vertegenwoordigers der republiek Indonesië. In de Kamer was grote belangstelling. De tribunes waren vol. Achter de rege ringstafel hadden alle dertien ministers plaats genomen. Te ruim één uur opent de voorzitter,, mr. Van Schalck, de vergadering. Minister Jonkman legt daarna zijn verklaring af, waaruit we het volgende vermelden: De minister herinnert aan de regerings. verklaring van 10 December, de daarop gevolgde gedachtenwisseling en de op 2V December aangenomen motie van de heren Romme en Van der Goes van Naters De regering verklaarde destijds dat de Commissie-Generaal gemachtigd zou wor den de overeenkomst te tekenen, maar dat dit haar tot niets anders verbindt dan wat volgens de Commissie-Generaal was overeengekomen en van wat de rege ring nader ln de Kamer zou verklaren. Zij deed reeds voorafgaan dat de Commis sie-Generaal in haar toelichting uitputtend alles had verwerkt wat zij Inzake deze overeenkomst met de Indonesische dele gatie had afgesproken en was in deze geest bereid de door de Comm.-Generaal mede-gebrachte ontwerp basis-overeen komst te doen ondertekenen. Door de aanneming van de motie Romme—Van der Goes van Naters heeft de Kamer zich verenigd met het regeringsbeleid teneinde te kunnen komen tot een duurzaam sa mengaan tussen Nederland en Indonesië op de grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 December 1942. Geen twee Linggadjati's. De Comm.Gen. heeft, in Indonesië te ruggekeerd, bij brief van 3 Februari de Indonesische delegatie van haar bevoegd heid en bereidheid kennis gegeven om de reeds geparafeerde overeenkomst te tekenen en daarover haar Instemming ge. vraagd. De Indon. delegatie heeft in haar brieven van 14 en 21 Februari geantwoord, dat zij slechts gemachtigd was de ont- werp-overeenkomst te tekenen zoals die luidde op grond van de 17 artikelen, als mede van de correspondentie (3 brieven van 20 en 25 November over de buiten landse dienst) en van de voor één of Delde partijen bindend gebleken gedeel ten der notulen, terwijl deze notulen ver der beschouwd kunnen worden als een bijdrage tot tekstuitleg. De minister herinnert er de Kamer aan, dat hij haar deze stukken reeds vertrouwelijk deed toekomen en in de I door de Indonesische delegatie geop- j perde bezwaren zal men het misver- stand hebben teruggevonden, dat ten gevolge van de behandeling der ont- BACILLENDRAGERS Talrijker dan de bi illendragers zijn de bacillendragers en zolang wij nog geen brillen dragen met lensen, die sterk genoeg zijn om bacillen te zien, dus anti-ba cillen-brillen, zijn wij weerloos aan die kleine beestjes of plantjes overgeleverd. Want wat kan men ertegen doen? Gis teren stond ik achter ln een stampvolle bus en vlak naast mij stond een lief meisje, dat plotse ling veivaarlijk te niezen begon 't Arme kind. Ze had de griepl Voor mijn geestesoog zag ik de bacillen rond haar blondgelokt (of blondgelakt?) hoofdje een vrolijke rondedans uitvoeren; maar wat kon ik doen? Ik kon niet voor- of achteruit. Ik was een brok geleide economie, d.w.z ik stond geblokkeerd. Overal ontmoet men bacillen en men moet maar doen of men ze niet ziet, zoals men met een ver velende relatie doat door wie men liever niet aangesproken wordt Men kijkt een andere kant uit. De vervelende relatie pleegt dan door te lopen. Misschien doen bacillen evenzo Ik ben niet zo erg bang voor bacillen en voor bacillen-dragers evenmin. Maar daar lees ik ergens dat de Duitse stiekume Nazi-beweging een bacillen-oorlog beginnen wil. Niet een oorlog tegen de bacil, maar mét de bacil als bondge noot. Zij wil typhus-epidemieën en zo verwekken en de veestapel met mond- en klauwzeer teisteren Volgens den deskundigen mede werker van het blad, waarin dit ontstellende nieuws voorkomt, „is het mogelijk dat personen met parapluies en actetassen bacillen meevoeren en deze in poeder- vorm in treinen en andere ver voermiddelen verspreiden." Dat zijn dus bacillen-dragers waar voor men wel degelijk op zijn hoede moet zijn. Sinds ik dat bericht gelezen heb ga ik een straatje om als ik iemand met een parapluie of een actetas zie aankomen. Het gevolg is, dat ik soms uren te laat op mijn kan toor verschijn, vooral bij regen achtig weer. De moeilijkheid is, dat ik zelf ook wel eens met een parapluie en een actetas loop Tot mijn genoegen heb ik opge merkt dat niemand mij daarom ontwijkt. Zou het komen omdat ik er zo aantrekkelijk uitzie? Maar het blondje in de bus zag er ook erg aantrekkelijk uit. Zou ik misschien tóch een bacillen- diager zijn? KREEFT. werp-overeenkomst hier was ontstaan als zouden er twee Linggadjati's z(]n en als zou de Nederlandse regering het tweede aan de Indonesische regering hebben willen opleggen. De minister herinnert er aan, dat hij bi) de behan deling der begroting in de Eerste Ka mer tegen dit misverstand krachtig stel ling heeft genomen. De Commissie-Generaal heeft op 2 Maart deze misverstanden uit de wereld trachten te ruimen en daarna voorgesteld, dat de Indonesische delegatie eventueel haar bijdrage tot de interpretatie der ont- werp-overeenkomst zou leveren en mo gelijke bezwaren tegen de zakelijke in houd van de toelichting der Commissie Generaal en der regeringsverklaringen van 10 en 19 December zou kenbaar ma ken, zodat men tot een bespreking en een bilateraal slotprotocol zou kunnen komen. De Commissie-Generaal stelde zich daarbij op het standpunt, dat men van beide zijden zou inzien, dat een groot aantal nijpende problemen van de In donesische volkshuishouding zo drin gend om een oplossing vroegen, dat men zo spoedig mogelijk tot ondertekening zou moeten komen. De Indonesische delegatie heeft daar op 15 Maart geantwoord. Zij verklaart, dat zij door de goedkeuring van het re publikeinse regeringsbeleid inzake de on. derhandelingen in de plenaire zitting vat het Komlte Naslonal van 5 Maart door haar volksvertegenwoordiging was ge machtigd de geparafeerde ontwerp-over eenkomst te tekenen. Zij had met vol doening kennis genomen van de recht zetting der misverstanden. Zij wilde even wel niet tot een gemeenschappelijke ln terpretatie komen, om niet in herhaling van besprekingen te vervallen, waardoor men niet tijdig tot een resultaat zou kun nen komen. ZIJ verklaarde er geen be zwaar tegen te hebben de toelichting der Ccmmissle-Generaal, de regeringsverkla ring van 10 December en de minlsteriëele redevoeringen van 19 en 20 December cp te vatten als de weergave van datgene waaraan de Nederlandse regering zich door de ondertekening der basis-overeenkomst gebonden acht en wat zij wil verwezen lijken. Zij wilde zichzelf niet aan deze stukken binden en er zou h.1. na de on dertekening nog voldoende gelegenheid zijn om gezamenlijk de bedoelingen en inzichten der Nederlandse regering te bespreken. Zij eindigde haar brief met de raad dadelijk te ondertekenen, zodat men met herstel en opbouw zou kunnen be ginnen. Tot ondertekening gemachtigd. Dit antwoord werd telegrafisch op 13 Maart hier ontvangen en de volgende dag heeft de ministerraad de Commis sie-Generaal tot ondertekening gemach tigd, nadat men had bevestigd, dat het inderdaad de bedoeling onzer regering is alleen te ondertekenen, zoals ln dat antwoord nog eens werd weergegeven. Een aantekening. Onder het antwoord der Indische dele gatie had de minister een aantekening gezet: „aangezien uit dit antwoord blijkt, dat de Indische delegatie zich er mee verenigt, dat de ondertekening der ont- werp-overeenkomst de Nederlandse rege ring tot niets meer of anders bindt dan wat volgens de door de Commissie-Gene- Minister Jonkman: raai opgestelde toelichting is overeenge komen, met onverkorte inachtneming van wat de regering zelf dienaangaande ver klaarde, is de Commissie-Generaal thans gemachtigd tot ondertekening der over eenkomst van Linggadjatl over te gaan." De Commissie-Generaal de machtiging blijkbaar volkomen aannemelijk en uit voerbaar achtend, heeft die al spoedig gepubliceerd en de regering verwacht binnenkort de ondertekening der gepa rafeerde overeenkomst. Wachtende problemen. De regering achtte een spoedige onder tekening ook in het belang van haar stre ven aan een vernieuwde duurzame sa menwerking tussen de beide volkeren. Wordt die overeenkomst spoedig op voor beide partijen aannemelijke voor waarden gesloten, dan zou men ook op de basis van het politiek accoord de bevrijding der overige geïnterneerden kunnen bespoedigen en voltooien. Al leen die samenwerking kan de mili taire en financiële spanningen en las ten van Nederland en Indonesië ver lichten en dragelijk maken en zij is on ontbeerlijk om de voedselvoorziening weer veilig te stellen, de regelmatige uitvoer te herstellen, de economische reconstructie volledig aan te pakken en verdere vertroebelende verwarring met andere landen te voorkomen. (Zie vervolg pagina 2). Naar hef dagblad Trouw meldt zou er spoedig een wijziging plaats vin den in het kabinet Beel Minister Jonkman zou opgevolgd worden door Prof, Romme (aldus het blad) en minister Jonkman zou een hoge po sitie krijgen ln Ned.-Indl6. In het gezin Spoelstra te Sneek is Vrij dagmorgen een drieling geboren. De toe stand van de moeder en de drie gebo renen is goed. Bij Semarang rukte een windhoos een boom uit de grond; deze kwam op een loods terecht, waar door drie vrouwen werden gedood en tien gewond. In Zuid-China is een korvet in botsing gekomen met een Chinees koopvaardijschip Men vreest, dat er 160 doden zijn. In de Paasvacantie zul len 25 Engelse scholieren uit Romford een bezoek van 12 dagen brengen aan Vlls- alngen. Het Hamburgse gerechtshof voor oorlogsmisdaden heeft Joseph Klin- ger, voormalig bewaker van het kamp Neuengamme, tot de dood door de strop veroordeeld. 1Tengevolge van de ver an deringen van de omroep, zal het pro grammablad „Radio Nederland" met in gang van 1 April a.s. niet meer verschij nen. Door Argentinië ls aan Van Doorne'a Aanhangwagenfabrlek te Eind hoven opdracht verstrekt tot levering van 100 aanhangwagens voor 5 ton nuttige last De thans 20-Jarige P R Koning te Wolvega, die ln 1943 twee vrouwen met een breekijzer vermoordde, werd door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 3 Jaar gevangenisstraf. Te Rome ls een FransItaliaanse overeenkomst ge tekend, volgens welke tweehonderdduizend Italiaanse industrie- en landbouwarbelders gedurende 1947 naar Frankrijk zullen gaan Nederlandse ingezetenen, die gouden munten of fijn goud en alliages van goud, voorzover onbewerkt of halffabri kaat, of buitenlandse betaalmiddelen ln huo bezit hebben, welke vallen onder het deviezenbesluif 1945, moeten deze vóór 1 Mei a.s. verkopen en overdragen aan de Nederlandse bank. Onder deze buitenlandse betaalmiddelen worden ge rekend: Belgische francs, Canadese dol lars, Deense kronen, Engelse ponden, Franse francs, Noorse kronen, Portu gese escudo's, USA-dollars, Zweedse kronen en Zwitserse francs. Inlevering kan geschieden bij de Ne derlandse bank te Amsterdam en bij haar agentschappen. Het ligt, volgens de „Msb." ln het voornemen van den minister van Oor log in Mei a.s. tegelijk met de lichting 1947 ook 10.000 mannen van de lichting 1944 onder de wapenen te roepen. INTERNATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE SCHEVENINGEN In de maand Mei van het volgende jaar zal ln het Kurhaus te Schevenin- gen een internationaal muziekconcours voor solisten plaats vinden op het ge bied van piano, viool en zang. Reeds ls een internationale jury samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers uit twaalf landen. De Britse regering heeft met Neder land, Denemarken en Zweden over eenkomsten gesloten tot het wederke rig afschaffen van visa, aldus het Engelse ministerie van buitenlandse zaken. Onderdanen van deze landen zullen geen visa nodig hebben voor het bin" nen-reizen van Engeland uit elke wille keurige plaats, en hetzelfde geldt voor Eritse onderdanen reizende naar de ge noemde landen. Visa zullen vereist blijven voor reizen naar de Overzese gebieden van de be trokken landen. Toestemming tot vestiging en het ver richten van arbeid is nog steeds gere geld door bestaande wetten. Naar nader uit Londen wordt gemeld, treedt de overeenkomst met Nederland op 22 Maart en met Zweden op 1 April in werking. De sneeuwklokjes, onmiskenbare te kens van het naderend voorjaar, «teken Meren daar de kopjes reeds boven de grond. Naar Agence Franco Presae meldt, dreigt de vakvereniging van Ameri kaanse koopvaardij-officieren een al gemene boyoot voor alle schepen, die afkomstig zQn nit of bestemd z(jn voor Nederland, alt te vaardigen. Men wil bij deze actie de loodsen en havenarbeiders uit alle Amerikaanse havens betrekken. Deze beslissing, die heden te New York werd bekendge maakt, zou genomen zijn als represaille tegen de gewelddaden, waaraan de Ne derlandse haven-autoriteiten te Batavia zich ten aanzien van de officieren van het vrachtschip „Martin Behrman" zou den hebben schuldig gemaakt. Volgens de verklaringen van een bestuurslid der vakvereniging, aldus Agence France Presse, zal de vakve.-eniging in alle Amerikaanse havens een algemene en een gelijktijdige actie Inzetten tegen Nederlandse schepen en ladingen, als het aan officieren van de „Martin Behrman" aangedane onrecht niet 1® hersteld vóór de vergadering der vak vereniging op Woensdag a.s. De kwestie van het in beslag nemen der lading van de „Martin Behrman" zal 24 Maart as. voor een landgerecht in Batavia komen. Naar aanleiding van deze berichten heeft het ANP geïnformeerd in offi ciële kringen. Aldaar werd het ANP medegedeeld, dat de enige bedoeling van de Nederlands-Indische regering was de goederen te behouden voor hnn rechtmatige eigenaars en tevens dese rechtmatige eigenaars en de Indone sische economie te besehermen, ter wijl de rederfl Isbrandtsen er blijk baar op uit is te handelen ln produc ten, welke niet °P rechtmatige wij ze zijn verkregen. Zoals bekend, gaat bet bier niet om bevolkingsprodae- ten, maar om ondernemingsproduc- ten, die als zodanig zijn herkend en waarbij het dus mogelijk is, deze aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Bovendien kan het gebeur de nooit worden uitgelegd ais een aanval op de Amerikaanse handels belangen, daar van Nederlands-Indi sche z(jde de bedoeling bestaat, goe deren van dezelfde soort ter beschik king te doen komen van het Ameri kaanse economische leven. Volgens de verklaringen van de Ned. autoriteiten is de geconfiskeerde la ding van het Amerikaanse vrachtsch'p Martin Behrman, ter waarde van tien millioen dollar, geïdentificeerd als het eigendom van Britse planters. De bemanning van een ander Ameri kaans vrachtschip, de Thomas Cresap, heeft zich aangesloten bij het protest, dat de bemanning van de Martin Behr man heeft doen horen in haar aanspo ring aan de Amerikaanse vakvereni ging voor zeelieden om Nederlandse schepen in de Amerikaanse wateren te boycotten. VRIJ ZACHT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele re genbuien. Aanhoudend vrij zacht Volgens de „Daily Mail" hebben de Britse en Amerikaanse scheepvaartautoriteiten ln Duitsland haar goedkeuring gehecht aan een plan, volgens hetwelk Duitsland toestemming zal krijgen om 75 Ameri kaanse Liberty-schepen in gebruik te nemen. Het plan, waarvoor Hoover een aanbeveling had gegeven na zijn Jongste bezoek aan Duitsland, moet nog uitein delijk door de regeringen van Engeland en de V. S. worden goedgekeurd. Het gêvolg zou voor Engeland zijn, dat dan bijna 75 pet. der onkosten van ver scheping der voor import in Duitsland bestemde goederen, die Engeland thans grotendeels in dollars moet betalen, ln Duitse reichsmarken zou worden be taald. Ook zou een overeenkomstig ton nage voor eigen gebruik van Engeland vrijkomen. Een bruidspaar uit Urk liet zich te Bussum in de echt verbinden. Het bruidspaar en de familieleden, allen in Urker klederdracht, trokken natuur lek grote belangstelling. Een Lancaster van de Britse RAF ls gisternacht bij Ierland neerge stort. Vier overlevenden van de be manning zijn door schepen opgepikt. Het toestel maakte deel nit van een zestal, dat op manoeuvres in samen werking met de vloot was. Vijf per sonen worden vermist. Nader wordt gemeld, dat twee van de geredden toch overleden zijn. Acht schepen, waaronder twee torpedoja gers en een onderzeeër, zijn naar mo gelijke andere overlevenden aan het zoeken. Nadat het vorige jaar de grote stoomcaroussel van de firma Janvier te Den Haag door brand was vernie tigd, meenden velen, dat daarmede in Nederland de stoomcaroussel voorgoed had afgedaan. Niets is echter minder waar. Te Bergen op Zoom is de firma J W Janvier thans bezig haar bekende caroussel op te bouwen en er een nieuw „droompaleis" van te maken Deze ca roussel zal in het komende kermissei- seizoen de door het vuur verwoeste molen moeten vervangen. Nadat de directie van 's Rijks belastin gen en domeinen te Groningen aan den Officier van Jusltie te Groningen het vermoeden had geuit, dat zich bij haar administratie onregelmatigheden hadden voorgedaan, is op last van laatstgenoem de door de Groningse recherche een om vangrijk onderzoek ingesteld Hierbij ls komen vast te staan, dat de 42-jarige M S, inspecteur van 's Rijks belastingen te Groningen zich in de jaren 1941 tot en met 1944 heeft schuldig gemaakt aan Gebleken is, dat hij zich op deze wijze verduistering van zogenaamde gewetens- gelden een bedrag van f 50,000 onrecht matig heeft toegeëigend, dat hij groten deels met een vriendin heeft verbrast. Hij ls gearresteerd en onmiddellijk ter be schikking van de Justitie gesteld Toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, kort nadat hij zijn functie als zodanig had aanvaard, de bezetting aankondigde van de Japanse mandaat-eilanden in de Stille Zuidzee, een reeks steunpun ten voor luchtvaart en vloot, welke als het ware een brug vormen van de westkust der Ver. Staten naar Ja pan, moet hij er zich volkomen van bewust zijn geweest, dat hij daarmee een daad sanctionneerde, welke in 't bijzonder voor Rusland zeer onaan genaam moest zijn. Natuurlijk boK voor Engeland, maar Engeland is zo zeer van Amerika afhankelijk gewor den, dat het nauwelijks meetellen kan. Het lag in de lijn der democrati sche beginselen waarop de Amerikaan zich vooral tegenover de Russen zo graag beroept, om deze zaak der mandaatgebieden te regelen in over leg met de bondgenoten, eventueel de beslissing daaromtrent zoals Byr- nes voornemens was geweest over te laten aan de Ver. Naties; maar ze- kpr niet om eigenmachtig en wille keurig bezit te nemen van Japans gebied want als zodanig mocht men deze eilanden allengs wel be schouwen nog vóór er van vredes onderhandelingen met Japan, en overleg daaromtrent met de bondge noten, gesproken worden kan. Reeds enkele weken tevoren had Marshall in een militante rede de nadruk gelegd op de grote belangen, welke Amerika in het Verre Oosten heeft, waaruit voor hem volgde, dat de heerschappij over de Stille Zuid zee voor Amerika primair was. Die heerschappij is dan ook een feit ge worden en het was zeer de vraag hoe Rusland hierop reageren zou, vooral omdat, bij de overeenkomst van Jalta, ■11 Febr. 1945, aan Rusland belang rijke territoriale voordelen in uitzicht waren gesteld, indien het, na de spoe dig verwachte capitulatie van Duits land, aan Japan de oorlog verklaren zou. Het aandeel, dat Rusland ten slotte in de strijd tegen Japan heb ben zou, is zeer gering geweest, aan gezien 't rijk van den Mikado al heel spoedig voor die dreigende gevaren van de atoom-energie is gezwicht. De reactie van de Sovjet-regering op de annexatie der Japanse man daat-gebieden is voor Amerika een grote verrassing geweest; zij ontpop te zich als dermate welwillend, dat zij de heren te Washington wel zeer wantrouwend stemmen moest. Rus land had n.1. tegen de bezetting der eilanden niet het minste bezwaar. Geen volk ter wereld heeft in de oor log tegen Japan zo zware offers ge bracht als het Amerikaanse, aldus heette het. Het is rechtvaardig, dat het daarvoor ruimschoots wordt be loond en het kan dus een moreel recht op het bezit der eilanden laten gelden. Het heeft ze; het mag ze be houden, wat ons betreft. Aldus Moskou. Deze redenering, hoe welwillend z\J ook lijkt, heeft de Amerikaanse di plomaten in niet geringe mate vei- ontrust. Want het was duidelijk wat er uit volgen moest. Wanneer Ame rika deze eilanden verkrijgt, als scha deloosstelling voor de offers, welk? 't in de oorlog tegen Japan heeft ge bracht, hoeveel te meer kan Rusland dan niet eisen als schadeloosstelling voor offers, gebracht in de oorlog te gen Duitsland, offers welke aanmerke lijk zwaarder zijn geweest en zonder welke ook Japan niet zo spoedig ge zwicht zou zijn? Men heeft zich te Washington niet ontveinsd, dat Rusland deze conse quentie trekken zou en inderdaad ondervindt Amerika thans te Moskou de gevolgen van zijn eigengereid op treden. Even eigenmachtig als ae Amerikanen in de Pacific, treden de Russen thans in oostelijk Duitsland op. Ook zij plaatsen hun bondgenoten voor een voldongen feit door Duitse industriële complexen te onteigenen en tot Russisch bezit te proclameren. Reeds met een kleine drie duizend be drijven in de Russische zóne is dit geschied. Staalfabrieken, fabrieken voor spoorwegmateriaal, auto's- en machinefabrieken zijn voor een groot percentage tot Russisch eigendom verklaard. Hun productie valt de Sovjet-republiek ten deel; niet als herstelbetaling, maar als winst van Russische productiviteit. Wat kan Amerika hiertegen doen? Rusland volgt slechts het voorbeeld, door Marshall gegeven. Diens eigen machtig optreden wreekt zich thans. Inderdaad bereikt men in de diploma tie met de methode van het voldon gen feit in de regel niet veel, behal ve een ogenblikkelijk en meestal slechts zeer tijdelijk resultaat. Vóór de eerste wereldoorlog placht Wil helm II met de sabel te rammelen. Daarna deed Hitier het. Nu Marshall De wereld wordt er niet beter op. Slecht voorgaan doet slecht volgen. U. i

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1