Plannen voor een Federatief Duitsland Gelijkmatige Spoorwegdienst Hors d'Oeuvre lüeec&ecuht DE TEERLING GEWORPEN LINGGADJATI DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S/c Transii... Pruisen wordt geliquideerd "N Engels schip in brand SchulteBoeyen leiden te Parijs Minister Jonkman wenst C.-G. geluk wordt vandaag ondertekend Bezorging tijdschriften in Ned. Indië Van nabij en verre TEXTIELPUNTEN stroomden toe Geraffineerde oplichting 4 Mei a.s.t over geheel Nederland Tal van uuren iv/ee-uur-diensten ingevoerd In de toekomst tien-minuten-dienst De pachtregeling 1945 BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bij lama G 25 MAART 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG No. 9531. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m m. Kleine ad vertentles (..Juttertjes") tot 13 woorden 73 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kwarts t t 3-per poet 1 1.38 H- ofdredaetcur: M. H. E. Cyldert, Karonredactenren C. A. Dekkers en W. Kok In vele der memoranda, die door de verschillende landen aan de Grote Vier zijnoverhandigd, wordt gewezen op het belang van de verdeling van Duitsland in kleine staten, z.g. „Lander", die tezamen een federatie vormen. la^ef thans uitóet. dmdeUjk 0Verzicht' ho€ d" federatief Duits- Vooral in de Amerikaanse zóne is deze staatsvorm al in een gevorderd stadium van ontwikkeling gekomen. Op 10 Maart is te Stuttgart een nieuw Duits vertegenwoordigd lichaam voor de Amerikaanse zóne, de parlementaire raad bij de „Landerrat" voor het eerst bijeengekomen. Deze raad, die gevormd is om een meer werkelijk verband te leggen tussen de Duitse staten en de „Landerrat", bestaat uit 7 leden van Beieren, Hes sen en Württemberg-Baden en drie leden van de Bremer enclave. In een Franse nota aan de Grote Drie wordt een nieuwe grondwet voor Duitsland voor gesteld, welke de Bondsstaat ten tijde van Bismarck weer doet herleven. V«f belangrijke punten. De voornaamste punten van deze ontwerp-grondwet zijn: 1. Duitsland moet een federa tie vormen van aparte Duitse staten, waarin de voornaamste bevoegdheden verankerd liggen in de staten. De bevoegdheden der fede rale regeringen moeten worden beperkt tot alom vattende aangelegenheden als financiën, voedselvoor ziening, vervoer, post- eil telegraafverkeer en enkele aspecten van economische en buitenlandse aangelegen leden. 2. Om de vier jaar moeten de Nationale Vergaderingen van iedere staat afgevaardigden benoemen voor het „Huis der Staten". 8. Het Huis der Staten moet ieder jaar een nieuwen federalen president benoemen, die op zijn beurt een federale Regering moet aanwijzen, die voor onder punt 1 vermelde be voegdheden verantwoordelijk is. 4. De Regeringen der Staten zijn voor alle andere bevoegdheden verant woordelijk. Zij moeten hun eigen PESSIMIST Ik wandelde door het plantsoen dat ln de door mij bewoonde stadswijk enigermate de lucht ververst, want het is lente. De voorjaars-zoelte streek weldadig door mijn kuif en ik voelde mij, na de druk van deze winter die een der wreedste tyrannen onder de winters is geweest, ber- vrij d. De zon scheen koesterend en op een bankje, door die zon bestraald, zat mijn vriend Brom. Hij keek somber, om niet te zeg gen triest, naar een mus, die tussen het platgetreden grint ver geefs naar wormpjes zocht. Het stomme diertje deed mij denken aan de laatste oorlogswinter. Toen zochten wij, mensen, naar voed sel en vonden vaak stenen voor brood. „Dag Brom", zei ik. Waarom zo droef? Man, het is lente; de zon schijnt, de winter Is voor bij." „Ha", zei Brom. „Het mocht wat! De winter is voorbij, zeg Je. Maar na deze winter komt een andere, weet dat wèl." „Dat weet ik wel", zei ik, lichtelijk verbaasd, „maar intus sen zit je lekker in de zon en gaan we de Meimaand tegemoet. Brom keek mij van terzijde aan met een meewarige blik. „Zeker' antwoordde hij, „maar de tijd gaat snel. Je zult eens zien hoe gauw ook de zomer voorbij ls. Vóór je het recht beseft zit je in de herfst, met zijn rotte bladeren, zijn modder, regen en wind. Dat is het juist wat mij zo droevig stemt. Jij verheugt Je op de lente en de zomer die volgen zal lichtzinnige dwaas, maar i k weet dat daarna weer de winter komt en hoe dieper we in de lente leven, des te eerder is de win ter er weer. Dat maakt mij triest". „Maar beste Jongen", troostte ik hem", „na deze zomer komt dan toch weer een andere". „Zou je denken?" vroeg Brom „Dat moeten we toch nog eerst zien. Je bent een onverbeterlijk optimist." Intussen liet hij zich lekker sto ven door de voorjaarszon, maat de stakker besefte het niet eens, En ik moet onwillekeurig denken aan zekere mensen die, inplaats voldaan te zijn over al wat de vrede hun tot dusver, vergeleken bij de ontberingen van de laat ste oorlogswinter, heeft gebracht, brommerig tobben over een vol gende oorlog. Zij zitten in de zon, al schijnt die nog maar flauwtjes, maar het is toch de zon en zij weten het niet eens KREEFT. j politiemacht hebben, rechters be noemen voor het Duitse Hoogge rechtshof, in staat zijn Ambassa deurs voor buitenlandse mogend heden te benoemen en staatszaken met hen te bespreken. Zij mogen echter geen verbond of fusie on derling aangaan. 5. Internationale verdragen voor Duitsland als een geheel moeten met een meerderheid van twee derden in het Huis der Staten wor- goedgekeurd. Scallan, de plaatsvervangende hoge commissaris van Zuid-Afrika, en samen met hem de meeste Westerse landen, is ook vóór een gedecentraliseerd en federatief Duitsland, met uitsluiting van Pruisen, doch met een centrale Duitse regering, die de Duitse eenheid op diplomatieke, economische en andere belangrijke terreinen zal kunnen ver tegenwoordigen. Het Britse passagiersschip „Monarch of Bermuda" is in een droogdok te Hebburn on Tyne in brand geraakt. Sinds hedenochtend vroeg is men met het blusschingswerk bezig, waarbij een aantal brandweerlieden door de dikke rook bewusteloos geraakten. Door de sterke wind wordt het vuur nog aan gewakkerd, dat zich vooral van de bovenbouw van het schip heeft mees ter gemaakt. Tijdens de oorlog is het schip voor troepentransport gebruikt. Het lag thans in dok om te worden opgeknapt De stand Maandagmorgen vroeg ln de zesdaagse te Parijs luidt: 1. SchulteBoel!- en 129 punten, met 1 ronde achterstand: 2. Bruneel—Maeije 380 punten, met twee ronden achterstand: 3. SeresLapebfe 142 punten: 4 Kint—Van Steenbergen <"4 punten; 5. GuimbretlereLe Nizerhlj 4» punten. De overige koppels waren 3 tot en me 33 ronden achter. Minister Jonkman heeft naar A. N. P. verneemt de commissie- generaal gelukgewenst met het resul taat en haar verzocht den heer Sjah- rir te willen mededelen, dat wij met hem vertrouwen in het welslagen on- zei samenwerking tot oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. Prof. Schermerhorn en de heer van Poll naar Nederland? In de omgeving van de commissie- generaal acht men het practisch ze ker. dat prof. Schermerhorn en de heer van Poll omstreeks half April voor korte tijd naar Nederland zul len komen teneinde met de Neder landse regering over de vervanging van commissaris-generaal de Boer en andere aspecten van de situatie in overleg te treden. Batavia, 24 Maart. - Van offi ciële zijde wordt thans vernomen, dat de ondertekening van het basis-accoord hedenmiddag om half zes plaatselijke tijd in het paleis „Rijswijk" te Batavia plaats vindt. De Ned.-Indische postadminstratie ontvangt regelmatig klachten over vertraging en het niet aankomen van uit Nederland verzonden tijdschrif ten. In vrijwel alle gevallen ligt de oorzaak van deze klachten in de transportmoeilijkheden waarmede de postdienst daar te lande te kampen heeft, aldus deelt de persdienst van de P. T. T. in Nederland ons mede. Deze moeilijkheden bepalen zich niet alleen tot het vervoer door de lucht, maar ook de gewone middelen van vervoer zijn zo beperkt, dat ver traging bijna altijd onvermijdelijk is. Hoewel de Ned.-Indische postadmi nistratie hieraan alle mogelijke aan dacht schenkt, kan toch in de naaste toekomst geen noemenswaardige ver betering hierin verwacht worden. Volgens een besluit van het presidium van de Opperste Sovjet der Sovjet-Unie zijn huwelijken tussen Russische burgers en buitenlanders verboden. in een katoenpakhuis aan de haven te L.e Havre is Zaterdagavond een grote brand uitge broken, welke naar schatting 250 millioen francs schade heeft veroorzaakt Kinderen hebben in een bos bij Versail- les een geheime wapenopslagplaats ont dekt, waarin zich 30 machinegeweren, 10 Franse legergeweren en een grote voorraad munitie voor machinegeweren bevond. De Sunday Chronicle meldt dat vroegere vooraanstaande Duitse ge neraals en admiraals, die eens de hoop koesterden, consuls van Hitier voor het Britse Imperium te worden, momenteel koeienstallen schoon houden van boer derijen in Wales. Tijdens de woe lingen in de Pendsjaab werden 2060 per sonen gedood en 1100 gewond De toe stand in de Pendsjaab schijnt nu verbe terd te zijn. Door ijsgang in de Oder js nabij Küstrin, 80 km ten Oosten van Berlijn, een gat van 90 meter in de dijk ontstaan, waardoor vele dorpen zijn ondergelopen en Küstrin is geïsoleera. Volgens een blad te Teheran zou een Russische handelmaatschappij 10.000 ton suiker in Perzië tegen zwarte prijzen verkocht hebben, waardoor een winst van 3 millioen pond zou zijn gemaakt. Door verkoop van katoenen manufacturen op de zwarte markt zou een winst van 30 millioen sterling gemaakt zijn. - Een ijzeren geldkistje, bevattende f 4000.- en enige polissen, werd Zaterdagavond tijdens afwezigheid van de wed. J. S. O. kasteleines, uit haar woning aan de Hil- ledwarsstraat te Rotterdam gestolen Zaterdagmiddag is een sleepboot uit Amsterdam er na een tocht van 2V* uur door de Gouwzee in geslaagd, het eiland Marken te bereiken. Dieven hebben in de grot van de kerk van de geboorte te Bethlehem, het glazen omhulsel van het Mariabeeld vernield en een partij versierselen gestolen. ENKELE MAARTSE BUIEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later wat afnemende wind tussen West en Noord-West. Zwaar be wolkt later met tijdelijke opkla ringen, vooral aanvankelijk nog enkele buien van regen, hagel of natte sneeuw. Verder daling van temperatuur, doch in de komen de nacht nog geen nachtvorst. Op 1 Maart jl. huurde een heer on der de naam B. Johannusen een ka mer in een pension aan de Marnix- straat te Amsterdam. Hij betaalde de pensionprijs voor een maand en bleef van 1 op 2 Maart overnachten. Bij zijn vertrek deelde hij mede, dat er veel correspondentie te verwachten was, die een compagnon zou komen halen. Inderdaad kwamen er honderden brie ven binnen, die ook regelmatig door een jongeman in ontvangst werden genomen tot ongeveer half Maart. Daarna kwamen nog wel tientallen brieven, die echter bleven liggen. Naar aanleiding van binnengekomen klachten van verschillende textiel handelaren u't de omgeving van Am sterdam bleek de politie, dat genoem de man circulaires aan deze winke liers had verzonden met een indruk wekkend briefhoofd van de „Texico' -handelsmaatschappij voor import en export, waarin dozijn herenover hemden en 2 dozijn zelfbinders tegen aanlokkelijk lagen prijs werden aan geboden. Bestellingen en de benodig de 72 textielpunten moesten binnen 8 dagen binnen zijn en stroomden naar het opgegeven adres. Aflevering van de artikelen vond vanzelfsprekend nooit plaats en op de zwarte markt zal de „ondernemer" zijn punten wel tegen de daar geldende prijs hebben afgezet. De pensionhoudster heeft geen be trouwbaar signalement van haar huurder of de jongeman kunnen op geven. Dit was wel het geval in Rot terdam, waar een dergelijke oplich ting is gepleegd ten nadele van win keliers in Limburg en Brabant. Zover de politie kan nagaan is de Amsterdamse oplichter niet dezelfde als de persoon, die in Rotterdam ope reerde. KONINGIN MARIE JOSE BLIND? Uit van vooraanstaande personen der Romeinse aristocratie ontvangen berichten blijkt, dat het gezichtsver mogen van de voormalige Italiaanse koningin Marie José tengevolge van overmatig bloedverlies bij een opera tie zeer heeft geleden. Voor algehele blindheid wordt gevreesd. (Van onzen specialen verslaggever). De nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die op Zondag 4 Mei in werking treedt, zal gekenmerkt worden door een grote gelijkmatigheid, een zo kort mogelijke reisduur en een zo goed mogelijke aansluiting, zo verklaarde ons de heer F. Q. den Hollander, president-directeur van dit nationale vervoersbedrijf in een uiteenzetting van hetgeen wij tegen de zomer mogen verwachten. Er komen tal van veranderingen en het zullen vrijwel alle verbeteringen zijn, ook al is er nauwelijks de helft van de vroeger aanwezige voorraad rollend materieel beschikbaar. zal moeten doen). Bij de Ned. Spoor wegen beschouwt men de drie provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, die tezamen de helft onzer be volking bevatten, als één geheel, als de „stad Holland", de acht overige pro vincies vormen dan de periferie. Nu is er in de eerste plaats gezorgd voor een goede verbinding tussen stad en periferie, maar de verbinding tussen de delen dezer periferie is toch geens zins verwaarloosd. Zo komen er tus sen Groningen en Vlissingen dagelijks vijf treinen (nu één), die er 8.53 uur Voorlopig blijft de halfuurdienst op de oude ljju AmsterdamRotterdam gehandhaafd. Naderhand zal dat wel licht een tien-minutendienst worden met kortere treinen, doeh om redenen van beveiliging is dat vooralsnog niet mogelijk. Aansluitend hierop komen er op tal van andere lijnen uurdiensten, zoals tussen RotterdamDen Haag en Eindhoven en Amsterdam en Arnhem. De eerstgenoemde lijn van 't midden- net had tegen 4 Mei geëlectrificeerd moeten zijn, maar de vorst heeft de uitvoering der werkzaamheden ver traagd. Op de dienstregeling zal dit echter geen invloed hebben, daar er tussen Utrecht en Eindhoven met die- seltreinen gereden zal worden zolang de electrische er nog niet terecht kun nen. De brug bij Hedel zal wel op tijd gereed zijn. Op deze lijn zullen om en om electrische (c.q. voorlopig diesel- electr.) treinstellen en stoomtreinen rijden. Tussen Amsterdam en Arnhem, welke lijn men tegen de winterdienst- regeling geëlectrificeerd hoopt te heb ben, komen elk uur om en om diesel en stoomtreinen. In dit schema zullen de stoomtreinen sneltreinen zijn. Nog veel meer verbeteringen. Maar er zullen veel meer verbete ringen komen. De grote plaatsen ver van het Westen krijgen een regelmati ge dienst om de twee uur met express- treinen, die een snelheid van 80 km. ontwikkelen (behalve naar Zeeland, dat het met een snelheid van 60 km. over doen, tussen Groningen en Maas tricht zes (nu één), die er 8.37 uur over doen. Het materiaalprobleem. Natuurlijk kan nog niet aan aller wensen worden voldaan, gezien de on toereikende hoeVeelheid materiaal. Er zijn nieuwe treinen besteld bij Allan, Beynes en Werkspoor, maar wanneer komen ze? De grote bussen, die op sommige trajecten de treinen geheel of gedeeltelijk vervangen, zijn al voor een groot deel ih bedrijf. Er komen er 240 en zij zullen de zitplaatscapaciteit te zamen met de treinen tot 70 pet. van de 163.000 in September 1944 opvoeren. De heer Den Hollander sprak met nadruk alle geruchten tegen als zou den de N.S. het particuliere autobus bedrijf willen dooddrukken. De N.S.- bussen zijn tijdelijk bedoeld. Zij zul len straks weer voor treinen plaats moeten maken. Ook is het niet de bedoeling de 500 stations halten en stopplaatsen, waar nu geen enkele trein stopt, blijvend buiten bedrijf te houden. Een jaardienstregeling. De zomerdienstregeling, zoals deze per 4 Mei ingaat, wordt weer als vroeger een jaardienstregeling, met een kleine wijziging in October (de winterdienst- regeling). Deze wijzigingen betreffen dan een kleine vermindering van het aantal treinen in verband met het va- cantieverkeer en wijzigingen in de in ternationale verbindingen. Zal de overeenkomst van Linggad- jati eindelijk ondertekend worden, cn nog, zoals verwacht wordt, deze week, of zal er weer een nieuwe hindernis worden ontdekt, die uitstel voor een der belanghebbende partijen, of voor beide, wenselijk maakt? Het is tot dusver een weinig verhef fend gemanoeuvreer met dit z.g. ac- coord geweest. Nauwelijks was de overeenkomst geparafeerd of in ons land brak een storm los van critiek, zowel op de houding der commissie- generaal als op die der regering. De oppositie in de pers, tegen de zeven tien punten van een accoord dat was aangegaan zonder dat het parlement van te voren omtrent alle bizonderhe- den van het beraad was ingelicht, plantte zich in de volksvertegenwoor diging voort en gaf aanleiding tot da beperkende motie der Kamerleden Romme en Van der Goes van Naters en tot een regeringsinterpretatie waarmede, zoals spoedig bleek, de re gering der Indonesische republiek zich niet verenigen kon. Sjahrir weigerde te tekenen en de onderhandelingen schenen op het dode punt te zijn ge raakt. Maar intussen, het leven en de we reldpolitiek staan niet stil en stellen hun eisen van dag tot dag. Daar was het onverkwikkelijke incident een incident dat de betekenis had van een symbool met de „Martin Behrmann" die producten van particuliere onder nemingen ingeladen had. Onze rege ring kon bezwaarlijk toelaten dat de republiek deze grondstoffen, welke haar niet toebehoorden, verkocht en legde op de lading beslag. De regering te Washington erkende ons recht, maar zij gaf tegelijkertijd te kennen, dat de wereld deze grondstoffen broodnodig had en dat onze regering dus schade berokkende aan het algemeen belang door de handel daarin te belemmeren. Dit conflict is intussen opgelost, maar nog een ander conflict doorkruiste de onderhandelingen over het accoord. De vernielingen, door de extremisten aan de waterwerken bij Modjokerto aange richt, noopten onze troepen, ter be scherming van de bevolking en ten einde economische rampen te voorko men, tot het overschrijden van de de marcatielijn, welke bij sluiting van het bestand vastgesteld was. Ook dit inci dent leverde ernstig gevaar op voor het herstel van de vrede. Toen, verrassend plotseling, kwam de verklaring onzer regering, dat zij de commissie-gene raal gemachtigd had de overeenkomst te tekenen, ontdaan van alle beperken de interpretaties. Moet deze concessie onzer regering worden opgevat als een triomf der re publikeinen, als een nederlaag van Den Haag? Wij menen van niet. Immers, de regering der republiek tekent het accoord zoals het te Linggadjati is op gesteld en verbindt zich tot niets méér. Zij is echter bekend met de interpre tatie onzer regering en weet dus, dat deze zich tot niets méér verbindt, dan tot hetgeen door deze interpretatie wordt omlijnd. Dit sluit een erkenning in, al wordt dit niet nadrukkelijk vast gesteld. De zeventien punten worden of zijn misschien op dit ogenblik reeds door beide partijen aanvaard, met volledige kennis der wederzijdse be doelingen, als een grondslag voor ver der beraad. Wanneer dus op deze grond slag wordt voortgebouwd kent men van Indonesische zijde de interpreta tie der weerpartij en twijfel daarom trent is uitgesloten. De hoofdzaak is, dat een basis voor verdere besprekin gen is gelegd. Men kan alleen maar de wens koesteren, dat deze vruchtbaar zullen zijn, dat de wapenen kunnen rusten en dat aan het herstel van de welvaart in het rijke Insulinde kan wor den gewerkt in wederzijds vreedzaam overleg. Het is dit waarop Nederland en Indië, ja waarop heel de wereld in spanning heeft gewacht. Vreedzame en eendrachtige samenwerking is thans mogelijk. Tenzij zich ter elfder ure nieu- we complicaties, voordoen...... Na al wat de laatste tijd is geschied moet men op nieuwe verrassingen voorbe reid zijn. U. De in luchtvaartkringen bekende gezagvoerder bij de K.L.M., „Boontje" Sillevis, werd gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als piloot bü de K.L.M. Hij is de oudste piloot bij deze Luchtvaartmaatschappij en tevens de eerste vlieger, die dit jubileum heeft bereikt. V.lJi.r. Piloot Abspoel, mevr. Silievis, Eilders, de jubilaris, de piloten Viruly en Steensua. (A.N.P. P.) Uit officiële bron wordt het volgen de vernomen: Bij de Eerste Kamer is het wetsont werp „Pachtvoorziening 1947" aan hangig. De strekking van dit ontwerp is o.m. de geldende „Pachtregeling 1945"; welke op 1 April 1947 zou ver vallen, van kracht te doen zijn tot 1 April 1950. Indien de pachtvoorziening 1947 tot stand komt, maar eerst na 1 April 1947 als wet wordt afgekondigd, zal zij niettemin terugwerken tot 1 April 1947. Hiermede wordt beoogd, dat de pachtregeling 1945 waardoor het Pachtbesluit 1941, gewijzigd en aan gevuld, voorlopig is gehandhaafd, zonder onderbreking van kracht zal blijven. Derhalve wordt betrokkenen er in hun eigen belang op gewezen, dat zij vooralsnog rekening hebben te hou den met de bepalingen van de Pacht regeling 1945. y

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1