Stad en Omgeving, Het lichtschip „Texelr doet Lange Jaap capituleren Engel Luidinga exposeert bij „Sierkunst". Helder voor een lastige opgave De MG-fcoe/ afgelost Predikbeurten LANGS DE VELDEN. Bewoonde kippenboeten afgebrand Schilderstukken met sfeer Anna Paulowna. Bloemendaal komt op bezoek Watervogels tegen Oudesluis Een leerzame Nutsavon'd. De weinige wandelaars, die gister avond de dijk hadden opgezocht om daar te genieten van de rust en om te luisteren naar het gefluister van het water aan de djjkvoet, zullen zich misschien hebben verbaasd toen zü aan de Noordwester k>m een vreemd lichtverschijnsel omerkten. Even bewesten Onrust zwaside met re gelmatige tussenpozen een felle lichtbun del door het Inktzwarte zwerk. Flits even waehten, flits, dan een poosje lan ger wachten en weer: flits, even duister nis, flits, andermaal enkele seconden ge duld en dan nogmaals; flits.,,, en zo tel kens weer. Wanneer ze niet beter ge weten hadden, zouden de wandelaars ge dacht hebben daar In de verte de flik kering van de Huisdulner vuurtoren te zien. De lichtstralen volgden elkaar pre- eies zo op als ze dat van Lange Jaap gewend waren. Natuurlijk kon dat niet, Lange Jaap stond op zijn oude plaatsje. Rustig en zelfverzekerd zwaaiden net als voorheen zijn stralenbundels over de stad en zee. Nog wel niet zo fel en doordringend ais vóór de oorlog, maar toch wel even regelmatig. Kijk maar He, wat is dat? Vier stralen vlak ach ter elkaar en dan een lange rustpoos. Rn dan weer vier stralen? Inderdaad. Lange Jaap heeft een ander karakter ge kregen. Niet meer zoals vroeger twee stralen ln de tien seconden, maar vier stralen ln de tevintlg, wie vroeger onder de vuurtoren stond en naar boven keek zag de stralenbundels als twee gekruiste armen uit de toren komen. Dat kruis ia nu verdwenen; de vier armen Hou den elkaar nu gezelschap. Da „Texel" op haar post! Dat licht aan de Noordwester kim was dus niet Lange Jaap. Het was Het lichtschip „Texel", dat gister avond voor het eerst op de plaats van de MG-boel, op 53» 8' N en 4° 81.8' O, den zeeman tot baken heeft gediend. Gisteren la da „Texel'1 door de „Am- VOOR ZONDAG 30 MAART DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuws kerk (Weststraat), 10 uur, ds. Quack, bevestiging nieuwe lidmaten; Palmstraat, 10 uur, ds. J. Borghardt, bevestiging nieuwe lidmaten. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur, ds. D. Veen- huizen, van N. Amstel (Noord), 17 uur, ds. H. J. Swierts, van Enkhuizen; Re- hobothkerk, 10 uur, ds. H. J. Swierts, 17 uur, ds. D. Veenhuizen. Geref. kerk (artikel 31), in het Christelijk Tehuis voor Militairen, 8,45 uur, en 17 uur, ds. FTollenaar. Chr. Geref. kerk (Steengracht), 10 uur en 17 uur leesdienst. Lutherse kerk, Weezenstraat, 10,30 uur, da. H. J. Olde- mans, bevestiging nieuwe lidmaten, 19,30 uur ds. H. J. Oldemans, bediening H.A. Baptistengemeente, 10,39 uur, Heiligingssamenkomst ten huize fam. Boon, Molenstraat 97. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige Dienst (Palmwij- ding), pastoor Verheij. Leger des Heils, 10 uur Heiligingssamenkomst o. I. v. Envoy Schrale, 20 uur Verlos- aingsaamenkomst; Maandag 14 uur Vrouwenkrans; Dinsdag 19,30 uur Bij zondere Soldatensamenkomst; Vrijdag 20 uur Ure bij 't Kruis, o.l-v. majoor Hordijk. Doopsgez. gem. geen dienst. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 15 uur, ds. Salm. JULIANADORP, Ned. herv. gem, 10,30 uur, ds. Salm. belijdenis des ge loof». Geref. kerk, 14,30 uur, ds. H. J Swierts. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., 19 uur, ds. Salm, bediening H.A. ANNA PAULOWNA, Geref. kerk (art. 31), in herv. evangelisatiegebouw te Breezand, 11,30 uur en 17 uur, ds. 3. Blokland. Vrijdagavond. Ik weet niet, lezer, of U, als belang stellend bezoeker, wel eens een kijkje genomen heeft in het clublokaal van een schaakvereniging, tijdens de strijd om het kampioenschap, of een ander belangrijk evenement. Mocht U deze ervaring niet kennen en wel het voor nemen daartoe bezitten, zegt U dan niet „Goeienavond, Heren!", als U bin nenkomt, want er is niemand, die iets terug zegt, nog minder, kennis neemt van Uw komst. Niettemin zijn Geus en z'n mannen Joviale kerels en hebben ze Jl. Maan dagavond, op een fijne wijze, het kam pioenschap van de 2de klasse, van de afdeling Noord-Holland, behaald en promoveren zij daardoor naar de eer- sta klasse. Bij de stand 4—4, waren al leen nog aan bord, de heren Groene- velt en Kuitems. Voor de weliswaar immer onpeilbare Groenevelt, die onlangs Max Euwe versloeg, was men niet bang, minder gerust waren de Morphy-isten over Kuitems. Ook hij echter was ongenaakbaar en natuurlijk ontstak voorzitter Beek een extra zware Havanna, toen hij de vele gelukwensen in ontvangst nam. Na dit fraaie seizoen en met talrijke jonge le den met veel aanleg, gaat onze oudste schaakvereniging een zeer belangrijk nieuw verenigingsjaar tegemoet, waar in men onder meer het 45-jarig bestaan gaat herdenken. Eveneens aan tafeltjes, dooh met elubjes van vier man, trachtte onze plaatselijke Bridge-vereniging Zondag jl. tegen Alkmaar, het kampioenschap van de afdeling Noord-Holland in de wacht te slepen. Hoewel men als het ware aan de poorten stond van het bridge-Walhalla, namelijk te mogen deelnemen aan de kampioenschappen sterdam" van het Loodswezen naar haar post gesleept, terwijl de „Barne- hurst" de MG-boei heeft opgepikt en naar Den Helder gebracht. Eén onzer redacteuren heeft deze ex peditie meegemaakt; hij hoopt in de cou rant van Maandag a.s. verslag van zijn belevenissen uit te brengen. Zoals wij reeds schreven, is het licht, schip „Texel'' de oude „Noord-Hinder' Het toeval wilde dat het karakter van de „Noord-Hinder'' precies hetzelfde was als dat van de Huisduiner lichttoren. In het optiek van het lichtschip kon geen verandering worden aangebraeht, zodat Lange Jaap eraan geloven moest.... Donderdagavond half negen brak brand uit in één der woningen van het „Klp- pendorp'1 aan de Jan Verfailleweg. Dit klppendorp bestaat uit een 40-tal kippen boeten, eigendom van den heer Lafère. welke boeten tijdens de oorlog ln op dracht van het evacuatie-btfreau werden omgebouwd tot menselijke woningen. De brand ontstond, doordat een der oe- woonsters een béétje onvoorzichtig met petroleum omsprong. De woningen zijn bijna geheel van hout, dus kon het vuur gietlg om zich heen grijpen. De brand weer, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, kon na haar aankomst weinig tegen de vlammen uitrichtten, zodat men dus met lede ogen moest toezien, hoe vier der boeten tot de grond toe af brandden. De schade viel gelukkig nog al mee. daar de meeste bewoners niet al hun meubelen ln de boeten ln gebruik heb ben. Nadat de mensen pit de vier afge brande boeten in één der nabijgelegen boerderijen wat op verhaal waren geko men, werden zij bij andere inwoners van het kippendorp tijdelijk ondergebracht. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde in de kleine nederzetting een grote con sternatie veroorzaakte. BONDSELFTALSCHOTS ELFTAL AFGELAST. Naar wij vernemen zal de wedstrijd tussen het Bondselftal en het in Mei op het continent toerende Schotse elftal geen doorgang vinden in verband met deviezenmoeilijkheden. De wedstrijd was op 28 Mei te Rotterdam vastge steld. De heide gaatjes in de vulpendop zorgen er voor, dat de lucht bü het opschroeven van de dop kan ontsnappen. Ze moeten goed schoon gehouden worden anders krijgt U, indien de ingedroogde inkt door de warmte in Uw zak oplost, vuile vingers. van Nederland te Utrecht, ging deze kans voor de Nieuwediepers, door één enkel noodlottig spel, verloren. Men speelde een drie hartenspel, waarbij de Zaanstreek voor 540 pun ten, een manche-beloning kreeg van acht matchpunten. Laat het de leden van onze bridgeclub een troost zijn, dat ook buiten het bridgen meermalen een drie harten-spel verloren wordt! En dan tenslotte lezers, excuseer me, maar ik kan het niet laten, iets over schooljongens en het grote feest in de Paasvacantie, namelijk, schoolvoetbal. Ik weet niet, waar je het meest van kunt genieten, van de vreugde van de jongens of de stiekume kiften van de bovenmeesters onderling. Want onze jongens zijn wel tuk op die prachtige medailles en bekers, maar de onderwijzers en hoofden nog veel meer. Dat was al zo ten tijde van m'n onvergetelijke vrind Toon Treffers en daarin is nog niets veranderd. Gaat U maar 's vragen, aan een der hoofden, of U de medaUlekast soms mag zien. Neem 's een middag vrij, tijdens de schooiwedstrijden en geniet van de wijze, waarop de jongens van twaalf jaar, vechten voor de eer van hun school. Vorig jaar dreigde onze burg. de scho len, die er niet veel van terecht brach ten, dat .het dit jaar aanmerkelijk beter moest gaan. anders zou het college van B. en W.'s voor de dag komen en dan waren ze nog niet jarig. Mocht ons college dit voornemen doorzetten, dan krijgt de commissie voor schoolvoetbal nog meer moeite met een eerlijke ver deling van de entreekaarten dan de KNVB met de tickets voor Holland— België. Want wie zou niet 's graag irt 't openbaar willen zien, dat ons college gestraft wordt voor een „buitenspel gevalletje?" So long, lezers! Toean Tik-Tak De nieuwe benoemde onderkoning van Indië, Viseount Mountbatten (links) in gesprek met den scheidenden onderkoning, Viseount Wsvell, na de aan komst van den nieuwen machtsdrager in New Delhi Am. Press. P. Het is alweer meer dan één jaar gele den, dat de heer Piet Quaat in de Sluis- dijkatraat zijn atelier „Sierkunst" open de Het was een beseheiden begin, maar de heer Quast heeft met alle energie ge werkt aan het bereiken van zijn doel: het atelier „Sierkunat" te makan tot een klein cultureel centrum van onze op dat punt vrij arme %tad. Hij is daarin goed deels geslaagd. Tegen Sint Nicolaas 1946 exposeerde bij „Sierkunst" de jonge schilder Dick Trap. Thans wordt de aandacht gevraagd vooi het werk van onzen Helderaen zeeschil der Engel Luidinga, die met ingang van vandaag een kleine twintig werken expo. seert. Enkele dagen geleden waren' we getuige van het Inrichten van de expositie, en het allereerste wat ons trof bij het aan schouwen van Luidlnga's werken was niet het onderwerp, maar wel de sfeer in zij.i stukken, die verrassend goed was weer gegeven. Vooral de stemming van een fijn doekje met een avondlijk zeegezicht, waarin ln tere grijze tinten het nevelachtig waas prachtig waa getroffen, pakte ons met een. Dit doekje bleef ons boeien, ook nog toen we de andere hadden bewon derd. Luidinga ziet zijn onderwerp met schet- pe blik, maar hij weet zich er los van te maken. Het gaat hem niet om het maken van een natuurgetrouwe afbeelding, maar veelger om het materialiseren van de in druk, die zijn onderwerp op hem heett gemaakt. Dan wordt toch het stujc na tuurgetrouw, met als winstpunt dat het dat ondefinieerbare bezit, waardoor het bewijst, de geest van een kunstenaar te zijn gepasseerd. Er zijn ook andere doeken bij. Doe ken waarop Engel Luidinga met frap pante Juistheid de oneindigheid, de Uzige hardheid, maar toeh de zacht moedige lieflijkheid van de zee heeft weergegeven. Wanneer hö een eon- vooi op het dok uitbeeldt, herinne ring aan barre oorlogsjaren dan ademt dat éne bescheiden doekje de afeer van de pas-ontwaakte dag niet kal me zee, terwijl toch de dreiging van ruw geweld bUna tastbaar is. Al zijn stukken dragen he stempel van met grote zorg geschilderd te zijn, Zon der nochtans da Indruk van gekunsteld heid te maken- In dit opzicht is ln Lul- dinga's werk stellig vooruitgang te con stateren. Hij geeft blijk te weten waar toe hij ln staat ls, en ook waartoe hij door de verf in staat wordt gesteld. Hij kent de waarde der kleuren, en misschien Juist daardoor heeft hij er zo weinig nodig. Hij ziet kans om boeiende kleurcomposl- tles te maken zonder felle contrasten. De branding tussen de paaltjes van een pier, een eenzame vrachtvaarder die het boegwater van zijn flanken schudt, een kruiser die nog een lange torn voor <le boeg heeft, een paar kustzee-impressies, zij nemen in door hun eenvoud en door de liefde waarmee zij kennelijk geschil derd zijn. Zelfs voor ons, die de zee kennen u't dagelijkse aanschouwing. Het pleit voor de artistieke kwaliteit van Luidlnga's werk, dat het ondanks onze vertrouwdheid met de zee in al haar wisselvalligheid een ogenblik stil maakt, en ons misschien toch nog een onver moed aspect van „onze" zee te zien geeft Luidinga's expositie verdient zonder twijfel een warme belangstelling, die hem zeker zal Inspireren tot werk van nog hoger allure. Dat voor zijn stukken niet alleen interesse in eigen omgeving be staat, bewijst het feit, dat sinds kort Luidinga ook schildert voor export naar Canada. Wij wensen hem ln zijn carrière veel succes. DE TUCHTRECHTER HIELD ZITTING In de Donderdagmiddag gehouden zit ting van den Tuchtrechter voor de prij zen werden o.m, de volgende boeten op gelegd: f 80,— voor den groentehandelaar C M B, die verschillende soorten groenten en fuit ongeprijsd in zijn winkel hed staan. f 25,— voor zijn collega C K, die een soortgelijke overtreding had begaan. f 25,— voor A D« eveneens groentehan delaar, die ook zijn kooltjes en bietjes, appelen en wortelen niet geprijsd had. f 10,— voor J v O, 'de vierde aan het klaverblad, die het prijsbord onzichtbaar had opgesteld. f 300,— voor den vishandelaar N O, die ln de tijd dat aan de Helderse afslag r.og niet voor export mocht worden aan gevoerd, twee partijtjes vla aan deze afslag tegen lage prijs had gekocht, en deze aan de IJmuider afslag weer ln vel ling had gebracht, waardoor hij zich een extra winstje wist te verschaffen. f 280,voor den slijter M K, die tien flessen jenever, alsmede oen hoeveelheid cognac en likeur aan de Schager café houder K N rwart had verkocht. Zijn verdediger, mr. H Jonker Hzn., voerde aan dat K na diens terugkeer uit de detentie ln grote financiële moeilijkheden had verkeerd. Het Beheersinstituut ver strekte voor zijn gezin slechts f 30,— per week. Hij was dus min of meer door de omstandigheden in de zwarte hoek ge dreven. De man, die hem daarbij een extra duwtje had gegeven, de bierhan delaar D H, die dus feitelijk als den auctor Intellectualis van deze zwarte zaak kon worden beschouwd, werd bij verstek ver oordeeld tot f 300,—. De koper K N kreeg eveneens f 300,met verbeurdver klaring van de ln beslag genomen drank, terwijl hij zijn zaak veertien dagen zal moeten sluiten. SCHAAKCLUB SCHAAKMAT" Ook de Schaakclub „Schaakmat" ls uit zijn winterslaap ontwaakt. De clubavon den in het gebouw van de H.D.C. aan de Hoogstraat zijn weer hervat. Zoah bekend worden zij elke Maandagavond tussen half acht en elf uur gehouden Belangstellenden zijn steeds hartelijk welkom. DE KADT SPRAK VOOR PARTIJ VAN DE ARBEID. Met een uitstekend opgebouwde rede, keurig van taal en stijl, boeide de heer J. de Kadt zijn gehoor in Veerburg, toen hij daar aprak over Indonesië. De basisovereenkomst, zei spr., brengt nog geen volledige oplos sing. Veel zal nog onderling geregeld moeten worden, maar het mooie Is, dat dit nu aan de conferentietafel be handeld kan worden en niet de wa pens behoeven te spreken. (De „weelde" van een koloniale oorlog zou den we ons ook niet kunnen veroor loven!) In het kort de ontwikkeling van de nationale beweging in Indië nagaand, merkte apr. op, dat Soekarno daar voor het eymbool van de vrijheid ia. Die beweging is er al een mensenleef tijd en de bewering, dat de republiek 'van Japanse makelij is, is een sprook je. De Japanners zijn eerst gezien als de bevrijders, maar ontpopten zich weldra als uitzuigers op grote schaal Toen ontstond ook in Indië een on dergrondse beweging, geleid door de democraten. Na de bevrijding kwam de idee: wij willen het voortaan zelf doen, naar voren en spr. was daarbij zelf tegenwoordig is onder drang van de jeugdbeweging vooral, de republiek uitgeroepen. Men is in Indonesië zich zeer wel bewust, dat men op het gebied van techniek en handel hulp nodig heeft en wil die' graag van de Nederlanders aanvaar den, omdat Nederland eed kleine na tie is en men zich liever niet op dit gebied aan een machtig rjjk bindt, maar ook uit waardering voor de goede dingen, die Nederland in Indo nesië bracht. Het zal van het groot ste belang zijn voor Nederland en In donesië nu in de voornaamste posi ties krachten te krijgen, die een eer lijke samenwerking in vooruitstreven de geest voorstaan. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd schriftelijk en monde ling gebruik gemaakt. Zijn antwoor den samenvattend, sprak de heer De Kadt daar eigenlijk een tweede rede mee uit, even interessant als' ae eerste. AFSCHEIDSPREEK DS. DE ZWAAN. Ds. J. De Zwaan, die het beroep naar Kollumerzwaag aannam, zal de Tweede Paasdag in de Ned. Herv. kerk zijn afscheidspreek houden. GESLAAGD. De dames J. Wor van Den Oever en T. Krouwel van Juli&nadorp slaag den te Amsterdam voor het coupeu se-examen, afgenomen door de Eerste Nederlandse Modevakschoolvereniging (systeem Ensaid). Zondag zal het dan een volledige voetbal-Zondag worden, want het is nu toch wel aan te nemen dat de vélden weer in een goede con ditie zijn. In onze stad hebben we. nog maar één serieuse candidaat voor de eerste plaats overgehouden, al thans wat de K.N-V.B. betreft, n.1. Helder I, al is Helder II ook nog niet uitgeschakeld. Het is dan ook te begrijpen dat onze aandaem speciaal naar de prestaties van de witjakken uitgaat en in dat ver band is de wedstrijd van morgen tegen Bloemendaal wel heel be langrijk. 3e klasse A. KW heeft verleden week toch gespeeld, hoewel wij van onze relatie in Amsterdam speciaal hadden door gekregen dat de wedstrijd geen doorgang had gevonden. De Krommenieërs deden zelfs goed werk en zegevierden over De Meer in eigen huis. Een prestatie die er zijn mag. Voor morgen staan de leiders échter weer voor een lastige opgave want De Germaan zal toch Zeker trachten haar laatste kans te verdedigen. Maar het treffen vindt plaats in Krommenie en dan hebben wij toch meer vertrouwen in KW. In onze stad wordt gespeeld Helder—Bloemendaal en ook hier zijn twee serieuse candidaten tegenover elkaar gesteld. Want de gasten zijn nog geenszins kansloos. Men raadplege even het onderstaande standje: K. V. V13 8 2 3 18 Helder 12 7 2 3 18 De Germaan 11 6 2 2 14 Bloemendaal 10 4 2 4 10 Ja. inderdaad er moet heel wat ge beuren willen de Bloemendalera de lijstaanvoerders worden, maar zij spe len nog tegen Helder, De Germaan en KW. Helder zal er du» terdege reke ning mee moeten houden, temeer daar in Bloemendaal een 31 nederlaag werd geleden. Helder, let dus op en zorg voor de punten, S.L.T.O. wint van Ahrends, evenals Succe» van G.V.O. Afgesproken, Wie- ringer»? Tenslotte is Halfweg tegen De Meer niet kansloos. 3e klasse B. QSC—Rapiditas; Pur- mersteijn—DTS; Terrasvogels—Kin- heim; DEM—Always Forward; WZ— NEA. 3e klasse D. In ons rayon wordt in deze afdeling de belangrijke weditrijd om de laatst* plaats gespeeld, die wel eens van groot belang kon zijn voor het verdere verloop. ADO ontvangt n.1. Schagen. Weet Schagen deze wed strijd te winnen dan is de kans groot dat de Heemskerkenaren lantaarn dragers zullen blijven. Ook voor HRC is een dergelijk resultaat niet ongun stig omdat ADO dan nog maar drie wedstrijden heeft, n.1. WMS thuis en uit tegen APGS en Zaandijk Een ge lijk spel ligt echter het meest in de verwachting. Hollandia is tegen OWO niet kans loos temeer daar de wedstrijd in Hoorn wordt gespeeld. Zaandijk zal de laatste illusie van APGS de bodem inslaan, terwijl daar na nog resteert de wedstrijd WMS— Alemaria. Wij kennen de kracht van de Alkmaarders, maar WMS is op eigen veld een lastig tegenstander en technisch een der beste ploegen uit deze afdeling. Eerlijk gezegd menen wij dat de Alkmaarders een veer zul len laten. 4e klasse A. Watervogels ontvangt Oudesluis, waartegen met een weinig enthousiasme gewonnen kan worden. Wel is de wedstrijd niet zo belangrijk dan verleden jaar, maar de gaste, staan nog lelijk in de hoek, zodat spanning genoeg zal zijn. BKC—Wi" ringerwaard. Ach, wat betekent dat voor de adspirant-kampioenen. Alleen BKC zal weten dat dit nog een moei. lijke wedstrijd zal worden. Het ij „j" tijd een polder-derby geweest en een derby is dubieus. JVC kunnen wij tegen LSW uk niet veel kans geven en onze land», lijke stadgenoten hebben de punten toch zo hard nodig. Schoorl verliest van Texel, dat er naar wij vernemen weer goed in is. MFC tenslotte krijgt een van haar laatste kansen om de laatste plaats te verinten nu Grasshop. pers op bezoek komt. Dat zou voor JVC niet zo leuk zijn. Res. 2e klasse C. Helder n gaat naar Alemaria II. De Alkmaarderi staan drie punten voor en een over. winning betekent dus practisch het kampioenschap. Maar, wanneer Hel. der wint dan kan er nog van alles ge'. beuren, vooral daar Alemaria nog naar Rapiditas II moet. Al met al dus een belangrijke dag voor Helder. De Spar taan 3—KFC 3; Blauw Wit 4—HFC 2' OWO De Germaan 2; Rapiditas 2 Ajax 4. Res. 3e klasse A. KFC 4ZVV 2- HRC 2—Zaandijk 2. De roodhemden ontvangen dus Zaandijk II, de huidige leiders. Zou er een kans in zitten? Deze wedstrijd wordt zonder publiek gespeeld, doordat hl) de laatste thuis- wedstrijd een der aanhangers den scheidsrechter een klap heeft gegeven. Van je vrienden moet je het maar hebben. Helder 8 ontvangt WZ en j^at weer eens 2 punten binnenhalen, ïn- minste als Jansen op schot is. ZFC 3OSV 2; Zilvermeeuwen 3— KW 2; WSV '30 2—Alkm Boys 2. Res. 3e klasse C. VSV 3—Zandv. meeuwen 2; Velgen 2—OSV 3; SNA 2 ZFC 4; De Kennemers 3—HRC 3' WFC 4—ADW 2. ,>v N.H.V.B. 1 D: ZAP I—RKAFC I; VZV-Xflas I; Koedijk I—Zeemacht I; SVW I—Pet ten I; Geelzwart I—Winkel I. Res. I C: Alkm. B 3—Weet Frtsja Hollandia 3Alemaria 3; Schagen HRC 4; DTS 2—Uitgeest 3. 2 I: Helder 4—Kaagvogels I, 10 uw; Texel 2SRC I; Succe» 2-HRC M uur; ZAP 2—Watervogels 13 uur; W.Waaró' 2—Callantsoog I. 3 G. ZDH ISucces 8; Oosterend I— Texel 3; BKC 3—Rangers I. 3 H: Kaagvogela II—BKC II: DTS I —Winkels III; Petten 3—Schagen 3; VZV 2Flevo I; Geelzwart 2Oude sluis 2. 4 H: JVC 2—Watervogels 3; Callar^s- oog 2—W.Waard Kaagyogeln 8— Wiron 2. 4 I. ZAP 4—Kaagvogela 4; ZAP Wiron 3; BKC 4—W.Waard 4; Petten 3—Geelzwart 8; Flevo 3Succes 3. Jun. A: KFC A—West Frisia 'A'; ZFC A—OSV A; Alemaria A—HeMer A. 12 uur; HRC A—Hollandia A, Ml uur; WFC A—Alkm. Boys A. jj De atand in bovenstaande afd. H* Alkm. Boys.A M 6 I 3 1» Hollandia A 8 4 S H Alemaria A 8 5 T 1 H W. Friala A 4 3 t PI OSV A T I 3 f Helder A 7 3 2 3 1 KFC A 6 3 1 HRC A 9 3 0 1 V ZFC A 9 3 9 1 4 Maandagavond trad voor 't Dep. Wieringerwaard van de My. tot Nut van 't Algemeen op de heer Hout uit Alkmaar om te spreken over de wer king van aardstralen en 't wichelroede lopen. De heer Hofste heette den spre ker en de aanwezigen welkom en sprak zijn voldoening uit over de uit stekende opkomst. Verder sprak hij over de in April te houden laatste Nutsavond, die een „eigen krachten avond" zal zijn. Zes opgaven hiervoor zijn reeds binnen. Wie volgt? Die laat ste avond zal alleen toegankelijk zijn voor leden en de voorzitter raadde daarom alle niet-leden aan om lid te worden. Na nog opgewekt te hebben tot 't bezoeken van de Meivergadering werd het woord aan den heer Hout gegeven. Deze begon met te zeggen, dat hij blij was geweest met de uitno diging om over de wichelroede te ko- Bü de MU- „De Schelde" te VUssingen wordt de laatste hand gelegd m het 18.000 ton metende passagiersschip „Willem Ruys", genoemd naar den door de Duitsers gefusilleerden directeur van de Rotterdamse Lloyd. Dit is het grootste schip, dat ooit van stapel liep van de Mij. „De Schelde". NFB T men spreken want over 1 algemeen weet men hier veel te weinig van af. 't Wichelroede-lopen ls reeds heel lang bekend, er bestaat zelfs een af beelding uit 147, waarop de Chinees \'u voorkomt met een wichelroede- Wichelroede-lopers zijn er maar heel weinig (in Nederland maar 7 of 8) en: „Ge hebt 't of ge hebt 't niet" zoals de tijdens de wereldoorlog geïnterneerde Belg zei, door wie spr. voor 't eerst met de wichelroede in aanraking kwam. De laatste jaren is bij 't publiek de drang naar geheimzinnigheid groot; spr. betreurde het, dat 't wichelroeda- Icpen dikwijls in één adem genoemd werd met spiritisme en dergelijke, want daarmee heeft 't niets te doen. Wat is nu een wichelroede? Het is een gaffel vormig stuk metaal of boomtak, dat omhoog veert wanneer men (als men 't dan „heeft") er mee over water, ma- taal, enz gaat. Zo heeft men er b.v. 1 fundament mee kunnen aanwijzen van een kapel, die omstreeks 1282 in Hoogwoud moet hebben gestaan. Dit is echter niet 't belangrijkst; 't belang rijkst is, dat men met behulp van de wichelroede de plaats kan vinden, waar aardstralen zijn. Aardstralen zijn do delijk, maar in beperkte mate onont beerlijk voor alle leven. Ze komen uit 't middelpunt der aarde en worden door de aardkorst zo afgeschermd, dat we geen last van hun werking hebben en er net genoeg van krijgen. Zo is f ook met de stralen der zon, die even eens dodelijk zouden zijn zonder de beschermende ozonlaag om de aarde. Veel medici staan niet afwijzend tegen over de aardstralen en de wichel roede. Deze voelen aan waar aardstra len zyn, een kat b.v. zoekt ze op, oen hond vermijdt ze. Ook in de zaal wer den aardstralen geconstateerd. Na de pauze vertelde de heer Hout nog een en ander over de werking der stralen op 't menselijk lichaam *n noemde veel voorbeelden van mensen, die genezen waren, nadat hij hun hui» onderzocht had en bed of stoel uit de aardstralen verwijderd waren. Van de gelegenheid tot vragen stel len welke de heer Hout na 't beëindig»» van zijn lezing gaf, werd hoegenaamd geen gebruik gemaakt.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2