Overeenstemming inzake Modjokerto mm ONLUSTEN IN BOMBAY Vermiste Dakota gevonden Overste Coolhaas overleden DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Maatregelen tegen wraak ot repressailles Poo Is vice-minister vermoord Sjahrir ontmoet zijn vrouw na twaalf jaar. lüeec&ecicfit miêV: Luiers voor a.s. en jonge moeders. Oüderdomsvoorziening door Tweede Kamer aanvaard WmM^Ë w Lewis wekt op tot rouw- staking. Het communisme in Amerika. AmsterdamAlkmaar op 5, 6 en 7 April. Bekend marine-officier, zeezeiler en KP-commandant Beiers minister aangevallen. Koffie en Thee blijven Van nabij en verre Zes jaar voor ex-burgemeester van Schagen. Schepen aan de grond bij Texel en Terschelling. Veehouders zonder hooi BUREAU: Koningstraat 19-90 Oen Helder Telefoon 234J Giro 449041 Dlr.: J. Btjlama MAANDAG 31 MAAKT 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9536. HELDERSCHE COURANT TARHVEN t Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentles Jutter tjea") tot Li voorden 75 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa f S.per port f 165 H» of d redacteur: M. H. B. üyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. „De commissie-generaal en de republiek Indonesië zijn tot over eenstemming gekomen ten aanzien van de demiiitarisatie van het ge bied van Modjokerto, met als ge volg, dat het hoogste gezag in dat gebied b(j de republikeinse autori teiten zal berusten", aldus een ge meenschappelijk communiqué van de commissie-generaal en de Indo nesische delegatie. „De Nederlands- Indische regering en de regering der republiek hebben in gemeen overleg stappen gedaan om dit te bereiken en om de veiligheid van persoon en goederen ln dit gebied te verzekeren." Geen wraak of represailles. Een gemeenschappelijk communi qué van de commissie-generaal en de Indonesische delegatie luidt als volgt: „Niemand zal worden vervolgd of aan gerechtelijke vervolging worden bloot gesteld voor het feit, dat hij zich bij een van beide partijen heeft gevoegd of zich onder de bescherming van een van beide partijen heeft ge steld. De Nederlands-Indische rege ring en de regering van de republiek Indonesië zullen de uitvoering van deze verklaring met alle kracht be- Volgens een bericht van het Rus sische persbureau Tass is de Pool se vice-minister van landsverdedi ging, generaal Karl Swierczewski, vermoord. Het Poolse ministerie van defensie heeft naar aanleiding daarvan een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat Swierczewski op 27 Maart verra derlik door Oekrainse fascisten nabij <1® stad Sanok is vermoord. Reuter verneemt, dat de moorde naars deel uitmaken van het Oekrain se ondergrondse leger, dat aan beide zijden van de Sovjet-Poolse grens opereert met het doel een „onafhan kelijk Oekraïne" te stichten. In politieke kringen te Warschau Jegt men er de nadruk pp, dat de moord is gepleegd door Oekrainse terroristen en niet door het Poolse ondergrondse leger, waarvan 17.000 Jeden zich op grond van de amnestie hebben overgegeven. De amnestie geldt niet voor het Oekrainse onder- grcffidse leger. Gedurende de oorlog stond gene raal Swierczewski aan het hoofd van het tweede Poolse leger, dat naast het Russische leger in Tsjecho-Sio- wakije streed. Gisteravond heeft Sjahrir bij zijn aankomst in Voor-Indië na een schei ding van twaalf jaren zijn echtge note ontmoet, die gedurende de oor log in Nederland heeft gewoond, n.1. in Santpoort. Enige tijd geleden hebben de Indo nesische autoriteiten getracht de overkomst van mevrouw Sjahrir met de geallieerde bezettingsinstanties te regelen. Dit werd echter o.m. onmo gelijk gemaakt door de onzekere poli tieke betrekkingen tussen Nederland en de republikeinen. Een jaar geleden begaf mevrouw Sjahrir zich naar België en vervolgens naar Engeland, waar het India Office, vooruitlopend op Sjahrirs aanwezigheid op de Azia tische conferentie in Voor-Indië, er voor zorgde, dat zij per vliegtuig naar Voor-Indië kon reizen, aldus berichten uit Nieuw-Delhi. vorderen en met de meeste standvas tigheid optreden tegen elke overtre ding ervan. Bovendien zullen beiae partijen al het mogelijke doen om hen, die het slachtoffer zijn gewor den als gevolg van het feit, dat zij deel hebben genomen aan de politie ke strijd, los te laten, en hen op te sporen, die weggevoerd en gevangen gezet zyn door onverantwoordelijke elementen". Een gemeenschappelijk communi qué van de Nederlandse en Indonest sche voorlichtingsdiensten voegt hier onder meer aan toe, dat het nu nood zakelijk is iedere gedachte aan wraaK of represailles te laten varen, nu de verwerkelijking van Linggadjati een eind heeft gemaakt aan het conflict tussen Nederland en de republiek In donesië. WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Verder afnemende wind tussen Zuid en West. Later tijdelijk zwakke wind uit uiteenl.joende richtingen, wisselend bewo'kt en plaatselijk enige regen Weinig verandering van temperatuur. W: - In de Haagse dierentuin is een bungalow te bezichtigen, welke fabriekmatig' is gebouwd. Deze moderne woning, welke ontworpen is door de Rotterdamse architecten v. d. Linden en Swaneveld te Rotterdam, trekt veel belangstelling Het C.D.K. deelt mede, dat aan staande en jonge moeders, die tus sen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 'n bon hebben ontv ngen voor 6 of 9 luiers, alsnog twee, resp. een bon voor drie luiers zullen ontvangen. De distributiediensten zullen voor dit doel rantsoenbonnen „één-rantsoen artikel AC" uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat textielpunten behoeven te worden afgestaan. De tijdstippen, waarop deze bonnen kunnen worien afge haald, zullen plaatselijk nader wu, - den bekend gemaakt. Australische Hulp-expeditie onderweg De Dakota van de Nederlandse marine, die sinds Dinsdag j.l. ais vermist was gemeld, is door ver kenners in open veld in de buurt by Pinecreek (ongeveer 200 kilo meter ten Zuid-Oosten van Dar- win) gevonden. Men neemt aan, dat de gedaanten, die men bij het vliegtuig heeft zien lopen, de over levenden zjjn. Het vliegtuig heeft blijkbaar een geslaagde buiklanding gemaakt. Een Dakota van de Koninklijke Australische Luchtmacht heeft Za terdagmiddag voedsel, tabak en de kens neergeworpen ten behoeve van de overlevenden. Het vermiste vlieg tuig was ontdekt door twee Engelse passagiers van een vliegboot, die Londen als bestemming heeft. De twee passagiers bespeurden het vliegtuig in een kleine moerasachtige ontginning, ongeveer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Darwin. Zij deden hiervan mededeling aan den piloot van de vliegboot, die daar op zijn- toestel van 2000 tot 170 meter liet dalen en boodschappen zond aan de drie personen, die men om de Dakota kon zien lopen. Een reddingsafdeling van de poli tie, uitgerust met 20 paarden, is gis teren uit Katherine, ongeveer 250 kilometer van Darwin, vertrokken om een 100 kilometer lange tocht te ma ken over overstroomd en moerassig land, teneinde de overlevenden in veiligheid te brengen. (Van onzen parlementairen redacteur) Aanneming van de noodregellng- Ouderdomsvoorziening stond, na de behandeling op eergistermiddag en avond, vast. Maar toen de Tweede Kamer gisteren de wetsvoordracht aanstonds na afstemming van eni ge amendementen z.h.st. aanam, werd minister Drees van alle kanten hartelijk geluk gewenst met zijn suc ces. Dat minister mr. P. LieftincK, die de debatten ook had meegemaakt, als bewaker der schatkist, mede wat handjes te drukken kreeg, laat zich denken Nu de Eerste Kamer! Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe brug over de Zuid-Willemsvaart te Nederweert. De oude brug werd in September 1944 door de Duitsers opgeblazen, waarna de geallieerden, met gebruikmaking van restanten, een z.g.n. Baileybrug bouwden. De oude Baley- brug, met daaronder op een dekschuit onderdelen voer de nieuwe brug. John. L. Lewis, de leider van de Amerikaanse Mjjnwerkersbond, heeft Zaterdagavond 400.000 mijn werkers opgeroepen het werk neer te leggen van 1 April tot 6 April ter herdenking van de 111 slacht offers van de mijnramp b(j Cen- tralia. Lewis verklaarde, dat zijn contract met de regering een dergelijk rouw- periode toestaat. Hij zeide, dat de on achtzaamheid van J. A. Krug, den Amerikaansen minister van binnen landse zaken, die de leiding heeft van het beheer der kolenmijnen, „verant woordelijk is voor de dood van deze dappere lieden en de toekomstige verarming van hun gezinnen". Lewis had de senaatscommissie medegedeeld, dat de mijnwerkers „vermoord" waren. Men verwacht niet, dat deze tijde lijke stopzetting van de productie ge volgen voor de Amerikaanse uitvoer zal hebben, daar de bestaande voor raden steenkool groot genoeg zijn om die periode te overbruggen. De commissie Inzake on-Amerikaanse activiteit, uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft publicatie gedaan van wat zij noemt „het bewijs, dat de communistische partij in de Verenigde Staten optreedt als agente van de Sow- Jet-Russische regering." In het rapport var de commissie wordt een lijst gegeven van twee-en-negentig „typische richtlij n-n uit Moskou betreffende de communisli sche beweging in de Verenigde Staten.' De voorzitter, J, Parneil Thomas, zei de verslaggevers, dat het rapport „onge twijfeld bewijs levert, dat de communis tische partij ln de Verenigde Staten een vijfde-colonne-pion van Moskou ta." „In 1941 vinden wij dit totalitaire bruggehoo'd stevig gevestigd in de arbeidersbeweg de regering, politieke partijen, de perc radio en film, de scholen en universi teiten, kerken en sociale organisaties. Dr Invloed dier beweging is ver bulten ver houding tot haar aantal leden, door haa discipline, haar contróle van strategische posten en massa-organisaties en haai banden met de Sowjet-regering,, In verband met strcombesparing lie ten de N S met ingang van 30 Decem ber 1946 een aantal electrische treinen tot nader order uitvallen. Hierondci waren twee treinen tussen Amsterdam en Alkmaar v.v. Deze treinen, ver meld in tabel 53. n.1. 24163 van Am sterdam C.S. vertrek 21,13 uur naar Alkmaar en trein 24176 van Alkmaar, vertrek 22,15 uur naar Amsterdam C.S., zullen echter wel rijden op Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 April. Dr. Alfred Loritz, Beiers minister voor de zuivering en leider van de partij voor economische wederop bouw, is tijdens een toespraak tot een vergadering van slachtoffers van het nazi-regiem aangevallen. Toen hij zeide, dat hij tegen de mildheid van het onlangs tegen Von Papen litge- sproken vonnis had geprotesteerd, stonden personen uit de zaal van hun stoel op en gingen hem te iijf. Zaal wachters voorkwamen, dat hij ern stige verwondingen opliep. Vorige week Donderdag overleed in het Alkmaarse St. Elisabeth Zie kenhuis in de ouderdom van 59 jaar de kapitein luitenant ter zee KMR J. H. Coolhaas, in onze provincie be kend als Marine-officier, zeezeiler en KP-commandant. Overste Coolhaas werd na het be halen van de diverse officiersrangen benoemd tot leraar aan het Konink lijk Instituut v. d. Marine te Wil lemsoord en wel voor het doceren van de practische zeevaartkundige vak ken. Hij was naast theoreticus een voortreffelijk praktijkman, die reeds jaren geleden zijn sporen verdiende als zeezeiler van groot formaat. Het is niet doenlijk in kort bestek hierop te wijzen, doch het zij voldoende, dat overste Coolhaas zowel in Nederland als in de Javazee en in de Japanss wateren eerste prijzen in grote zee races verwierf. Speciaal in Den Helder zal men zich ongetwijfeld nog herinne n zijn enthousiaste bemoeiingen met de Urania, het oefenschip van de adel borsten, waarmee hij o.a. een grote reis maakte naar de Oostzee, en waarvan hij in het boekje „Op ae vleugelen van den wind" een interes sant journaal leverde. Naast vakman- zeiler was Coolhaas tevens auteur van enkele standaardwerken op dit Er zijn geruchten verspreid als zouden binnenkort koffie en thee niet meer ver strekt worden, aangezien de deviezennood ir ons land zo groot zou zijn, dat de regering niet meer in staat is de kost bare uitgaven te doen voor de Invoer van koffie en thee. Thans wordt uit goede bron vernomen, dat de toestand gelukkig minder ernstig is. Weliswaar nijpt de deviezennood zeer, doch men is er in regeringskringen van overtuigd, dat, wat er ook gebeuren moge. de verstrekking van koffie en thee ge handhaafd zal moeten blijven, al is het waarschijnlijk te achten, dat dit op be perkter schaal zal geschieden dan thans (Dagblad v. h. O.) Oproer ln Brits-Indië. - In Amritsar, de stad waar de goude tempel der Sikha's ligt, is het kortgeleden tot een gevecht tussen de Sikha's, de Hindoe's en de Mohammedanen gekomen. De markt werd zwaar beschadigd. In Centraal Bombay zijn op drie plaatsen onlusten uitgebro ken. De politie opende verschei dene malen het vuur. Te Calcutta zjjn vijf personen gedood, terwijl er 52 gew ond werden. In de be trokken gebieden is, voorlopig voor een week, een uitgaansver bod tussen 19 en 7 uur ingesteld. Te Howrah heeft men de hulp van het leger ingeroepen, evenals te Rantzji. In laatstgenoemde plaats namen de ongeregeldheden een aanvang na een botsing tus sen Hindoes en Mohammedanen. x Een oude Poolse mijnwerker heeft in 6 maanden tijd een viool gemaakt uit seringenhout. Met een mes als enig werktuig sneed hij 1600 kleine stukjes hout af, ter dikte van 1 m.m. x De 21- jarige militair de B. uit Bolnes is, bij het aanmaken van een kachel met benzine, in brand geraakt, en kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden, x Prof. Posthuma en prof. Verzijl zijn na een verblijf van twee maanden ln Indië, Zondagmiddag weer jn Nederland teruggekeerd. De voormalige burgemeester van Schagen, die in Juli 1944 werd overge plaatst naar Naarden en zich daar in NSB-uniform liet installeren, de 54- jarige T. H. B(uitenhuis) uit Naarden, Li Zaterdag door 't Bijz. Hof te Amst. veroordeelrf tot 6 jjar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kies rechten en het recht om openbare ambten te bekleden voor het leven. Tegen hem was 10 jaar geëist. Het Hof achtte bewezen, dat de vroegere burgemeester in Schagen den bakker J. Schenk op verdenking van huisvesting van een onderduiker had laten arresteren; in 1944 den heer Poldervaart, die in Schagen het ille gale blad „Vrij Nederland" drukte, had laten oppakken en tenslotte, dat b(j verscheidene inwoners van Schagen aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar voor tewerkstelling in Duits land had opgegeven. In Naarden werd hij verantwoordelijk geacht voor het laten aanplakken van een kennisge ving, waarin den bewoners in ruime mate levensmiddelen werden aange boden voor inlichtingen omtrent een in de hongerwinter gepleegde aanslag op een Duitsen militair. gebied. Hij gaf een handleiding voor theoretische scheepsbouw in het licht, en nauwelijks een maand geleden verscheen een breedopgezette stuuie over „Zeilen op zee", dat deze geheie materie omvat. Overste Coolhaas was geen gemak kelijk mens en hij zag vaak Kans door een enigszins ruw optreden men sen van zich te doen vervreemden. Hij was uiterst kort aangebonden en in dit opzicht wellicht dok meer zee man dan landkrab. Doch ook diege nen, die bezwaar maakten ten aan zien van zijn optreden, moesten aliya erkennen, dat hij uitnemende ver diensten had als oefenmeester voor adspirant-zee-officieren en een bij uitstek deskundig zeeman was. Coolhaas had zijn hart verpand aan de zee, die hij kende als zijn huiska mer. Zijn grootste plezier was zee te kiezen met zijn jacht als het buiten gaats smerig weer werd. Dan was Coolhaas in zijn element en beleefde hij zijn grote liefde, de zee, met alle onstuimigheid van zrjn hart. De Be zetting was voor deze moeilijk te breidelen natuur een extra zware tijd en het was te verwachten, dat hij zich in Schoorl, waar hij woonde, zou gaan roeren. En dat deed hij dan ook prompt. Al spoedig vond hij de ille galiteit en zien we overste Coolhaas als commandant van een KP-ploeg. Hij werd opnieuw oefenmeester, doen ditmaal op sten en bren en het duur de slechts kort of „Oom Jan", zoals hij in de illegaliteit bekend stond, had van de Schoorlse KP-ers een klein keurkorps gemaakt! Tot het laatste bezettingsjaar toe ging hij onge stoord met dit werk door in de Schoorlse duinen, doch in begin '40 werd hij gearresteerd door de Duit sers. Hij zag echter kans spoeqig daarna wéér vrij te komen en het werk voort te zetten. Direct na de bevrijding werd hij benoemd tot tijdelijk directeur van de Rijkswerf te Willemsoord, waarna hij nog voor korte tijd naar Duits land (Hamburg) vertrok om de sche penkwestie te helpen regelen, net was hierna, dat hij zich uit de marine terugtrok. Zeezeilers en KP-ers zullen zich ongetwijfeld de naam Coolhaas nog lange tijd blijven herinneren en het is evenmin buiten kijf, dat vele hon derden marine-officieren nog menig maal zullen terugdenken aan hun ru wen, wat rauwen oefenmeester, die het vaak grof en ongezouten pleegde te zeggen, doch die zeeman was tot in de toppen van z'n vingers. De bijzetting in het familiegraf zal plaats vinden op Dinsdag 1 April a.s. te 13,30 uur op de oude begraafplaats te Amerongen. Het Noorse stoomschip „Titanian", 9000 ton groot, is Zondagmorgen 40 mtjl ten Westen van Texel op een mijn gelopen. De bemanning, be staande uit 30 man, is aan boord ge gaan van een Katwijker logger. Het schip is voor anker gelegd. De sleep boot „Volharding" van Terschelling ls ter assistentie uitgevaren. De sleep boten „Maas" en „Blankenburg" uit Maassluis zijn eveneens uitgevaren. Het schip is nu geheel verlaten. Kir zyn, voorzover bekend, geen persoon lijke ongelukken. Het schip was ledig- Zaterdagmorgen is op de „Wester- gronden" bij Terschelling het onge veer 900 ton metende Duitse schip „Elin" aan de grond gelopen. De red dingsboot „Brandaris" en de sleep boot „Volharding" zyn terstond ter assistentie uitgevaren. De „Elin" is geladen met graan en op weg van Bremen naar Duisburg via Rotter dam. Tot in de wijde omtrek hoort men klachten van veehouders, die met een aanmerkelijk tekort aan hooi hebben te kampen. Dit tekort wordt meestentijds zo goed mogelijk aangevuld met stroo, wat echter geen koopje is. als men bedenkt, dat er tegenwoordig al prij zen betaald worden van pl.m. f 78 per 1000 kg. Hierbij komt dan nog, dat de koeien bij 't voederen met ströo, aanmerke lijk beneden een normale melkop- brengst blijven, zodat ook van deze kant 't mes snijdt, zij het dan in on gunstige betekenis. Het valt te begrijpen, dat zodra straks 't vee in de weide komt, wat tengevolge van de langdurige en stren ge winter nog wel even zal duren meer dan gewoon zal grazen; om de ashterstand in te halen Hiermee is dan zoveel als gezegd, dat ook 't gras in zo'n geval vlug zal slinken.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1