Stad en Omgeving. Het anker van de „Texel" is gevallen De Zilvermeeuw jubileert Sensationeel slot bij Helder-Bloemendaal Verrichtingen der derde.en vierde klassers „We draaien het eerste plaatje Passiespel 1947 Burgerlijke Stand Breezand. Droevig ongeval. Callant soog. Wieringen Den Oever. Anna-Paulowna Raadsvergadering. (Van onzen tpecialen verslaggever). Om klokke half één op Vrijdag 28 Maart 1947 ankerde het lichtschip no. 7, de „Texel", op zijn post. Voor het eerst in de geschiedenis der Nederlandse zeevaart lag op 53 gr. 5 min NB. en 4 gr. 31,6 min. OL een lichtschip. Toen het zware parapluie-anker in het blauwgroene water van de Noordzee was geplonsd, ratelend gevolgd door tachtig meter ankerketting, was voor de „Texel" een periode van 2 jaar „aan de ketting liggen" aangebroken, tenminste wanneer alles goed gaat. Het eerste levensteken dat het lichtschip gaf, was het naargeestig gebalk van de sirene. Dat was nodig ook, want het zicht was slecht. Nauwelijks achthonderd meter. Wij, aan boord van de „Amsterdam", hoorden het mistsein nog, toen het lichtschip reeds in het heiig verschiet was ver dwenen. Uitstel behoeft nog geen afstel te zijn, en daarom mocht het met de „Texel" even langer geduurd hebben dan aan vankelijk werd verwacht, Vrijdag morgen om half elf was dan toch ein delijk het tijdstip, aangebroken, waar op de trossen konden worden losge- smeten en de „Texel" en „Amsterdam" boord aan boord de haven konden ver laten, nagewuifd door enkele groepjes belangstellenden aan de wal. Op het Marsdiep werd de machine van de „Amsterdam" gestopt, waarop het innig contact tussen beide schepen werd verbroken. Even later ging het weer volle kracht vooruit, de „Texel" aan een korte tros op sleper achter de „Am sterdam". Vlak voor de sleep uit voer de „Barnehurst", die even te voren losgegooid en ook op weg was naar de MG-boel, om deze op te pikken. Haar zusterschip, „de „Barglow", zwenkte juist de haven binnen, terwijl Hr. Ms. mijnenveger „Hollands Diep" even later een paar sierlijke wendingen maakte in afwachting van het vertrek van de „Dokter Wagemaker". Het was daar voor de havenmond werkelijk een klein nautisch festijn, een soort intieme vlootschouw. De „Barnehurst" was weldra als een grijzige vlek het Molengat in gescho ven. Een klein kunstje om het van ons te winnen! Ruim 800 paarden op één schip tegen 300 op twee schepen! Het mocht dan al wat langer duren, met een vier mijls vaartje bereik je ook je doel, en zo kwam dan eindelijk om goed twaalf uur de „Barnehurst" weer in zicht, die blijkbaar juist de MG-boei had opgepikt. De duiven naar huis! De kust was hier nergens meer te zien, en zelfs de scheiding tussen zee en hemel nauwelijks zichtbaar. De „Am sterdam" zweefde met de „Texel" ach ter zich aan in een grijze oneindigheid, waarin alleen de boeienlegger ons ge zelschap hield. Toen werd het deksel van 'een kleine helgele mand aan boord van het loods- vaartuig geopend, en onder heftig vleugelgeklapper namen tien post duiven de vlucht. Vijf minuten bleven ze nerveus in de buurt rondcirkelen, onzeker van de te nemen koers. Maar toen opeens waren ze verdwenen, door hun geheimzinnig zintuig gedreven naar de eigen til.... Het anker valt. Inmiddels waren we de „Barnehurst" tot op drie scheepslengten genaderd. Nog steeds gierde de „Texel" als een prijs achter het kaperschip „Amster dam" aan. De zestien meter hoge licht mast slingerde met kalme slagen heen en weer, en de boeg rees en daalde, als of het schip rustig ademhaalde. De „Barnehurst" helde een beetje naar stuurboord over, misschien wel onder de last van de MG-boei, die uit het water was opgevist, maar nog steeds stond te knipogen. Aan en uit ging het lichtje in de boei, alsof er niets ge- beurd was. Toen werd de sleeptros losgesmeten, en dreef het lichtschip alleen op de een landstormer. De 24-jarige J. Symons uit Den Helder, machine-bankwerker van be roep, meldde zich in Deoember 1944 voor dienst bjj de Landstorm Neder land. Hij werkte als leerling-erts- vuurwerker bij de Rijkswerf te Den Helder en werd met ander personeel van die werf naar Duitsland gezon den, waar hij terecht kwam in een Lager. Uit verveling meldde hij zich bjj een „Sturmbanne", kreeg een S.S.- uniform en gaf zich op voor een Ne derlands politiebataljon, omdat h(j naar hjj voor het Bijz. Gerechtshof dacht dan weer in Nederland terug te komen. Hij aanvaardde zoals de presi dent het noemde zijn opleiding m Hoogeveen en werd als Landstormer in Veenendaal in bunkers in stelling gebracht. Hjj legde de eed op de Ftihrer af. In zijn requisitoir merkte de offi cier-fiscaal op, dat hjj deels welis waar door het werk van een ronse laar tot deze daad was gekomen, maar dat dit toch getuigde van een slappe houding. Hy eiste zeven jaar R.W.I. met aftrek en 15 jaar ontzet ting uit de rechten. GEEN FIAT. In het kort werd Woensdag jl. voor de le kamer van het Alkmaarse tribu naal de zaak behandeld tegen Joh. Wüst, die bij uitspraak van de 2e ka mer o.m. was ontzet uit het recht tot het bekleden van een funcie bij de Rijkswerf te Den Helder. Aan dit deel van de uitspraak had de hoge auloriteit niet zijn fiat kunnen geven, daar dit te beperkt was. Thans zal over veertien dagen uitspraak worden gedaan of W. dit recht zal behouden, dan wel bij geen enkele Rijkswerf in Nederland een functie zal mogen aan vaarden. golfjes. Niets deed vermoeden dat we ons hier op een hoogst belangrijk kruispunt van zeewegen bevonden. De zee en de hemel waren even grijs en de horizon was even wazig als zes mijl tevoren, midden in het Molengat. Met een plons plofte het rode parapluie-anker van de „Texel" in het water. Snel zocht het de bodem, gevolgd door tachtig meter ketting, die met een nijdig geraas aan het bakboordskluisgat ontvluchtte. Daar lag dus de „Texel", overgeleverd aan de elementen. Wat zouden de twee komende jaren voor verras singen in petto hebben? De waakboeien buitenboord. De taak van de „Amsterdam" was nog niet ten einde. Op het voorschip lagen nog de twee waakboeien van het lichtschip, die op 1100 meter van elkaar moesten worden uitgezet, en wel zodanig, dat de „Texel" ongeveer mid den op de verbindingslijn van beide boeien kwam te liggen. Aan deze waak boeien kan men aan boord van het lichtschip met vrij nauwkeurige zeker heid nagaan of men na een storm uit zij positie is geraakt. Om precies half één lag de „Texel" voor anker. Om kwart voor één dob berde de eerste waakboei langszij de „Amsterdam", waarop de zware steen met de ankerketting over boord werd gezet. Een kwartier later werd deze manoeuvre met de tweede waak boei herhaald. Nog even een „ere rondje" langs het lichtschip, waar enthousiast met de armen werd ge zwaaid. Op het voorschip stonden ka piteins Moens en Fillerup, die op het spontaan toegeschreeuwde, naar gal genhumor riekende, „Goeie reis hoor, en wel thuis!" antwoordden met een opgewekt: „We gaan metéén maar een plaatje opzetten! Tabé hoor!" Het eerste plaatje. Wie mocht, veronderstellen, dat men aan boord van het lichtschip zich de tijd ging korten met het draaien van een gramofoonplaatje, vergist zich. „Een plaatje draaien" wil zeggen, dat de mistsirene wordt bijgezet. „Zie je wel, het zeiltje gaat er al af", zegt kapitein Roet- man van de „Amsterdam", en ja, de zeildoeken hoes van de sirene wordt ver—ijderd. Zowel de „Texel" als de „Barnehurst" zijn reeds achter de wazige einder ver dwenen, als de eerste stoot op de si rene van het lichtschip ons oor be reikt. Een mistroostig gehuil, dat toch iets vertrouwds heeft. De „Texel" doet immers haar plicht? We behoeven nu niet te raden naar de plaats waar de zeewegen samenkomen. Dat moeten we wel naar de ingang van het Molengat. De boei die daar ligt draagt geen sirene, maar verbergt zich i" de nevel, die amper achthonderd meter zicht overlaat. De „A'dam" heeft geen radio aan boord en ook heeft het schip geen postduiven- instinct, dus het wordt wel even zoe ken naar de boei van het Molengat. Het dieplood moet er aan te pas ko men. We kruisen tien minuten heen rn weer, terwijl de machine langzaam draait, en dan komt de boei eindelijk in zicht. Nu gaat 't snel, de machinekamer - telegraaf rinkelt weer: Volle kracht vooruit!, en meteen ploegt de boeg van de „Amsterdam" zich zelfbewust door het water. Terug naar Nieuwediep, met tien mijls vaart. Om goed drie uur lig gen we gemeerd, de reis is ten einde. Het lichtschip .en de waakboeien lig gen op hun plaats, de kleine „Amster dam" heeft voor de zoveelste maal zijn nlicht gedaan. De zeeman kan gerust zijn! C. A. D. DE V.V. ATLAS ONTBONDEN! Naar wij vernemen heeft de v.v. Atlas in vergadering besloten de club te ontbinden. De vereniging had inner lijk met vele moeilijkheden te kampen. Verschillende spelers waren in dienst geraakt en daarnaast konden enkelen hun houding in het veld niet op de juiste wijze handhaven. Het gevolg was dat de spelers van goede wil daar onder moesten lijden en mede deelden in de minder goede klank. Is het dus aan de ene kant een stap achteruit, aan de andere kant is het voor de Helderse voetbalgemeenschap een stap vooruit. De meeste spelers gaan zich nu verdelen over onze an dere voetbalclubs, terwijl ook de be stuursleden hun weg wel zullen vin den. Een secretaris als de heer Heeris is o.i. overal een bruikbare kracht. Atlas heeft haar bestaansperiode op sportieve wijze afgesloten. De ballen werden aan de schoolvoetbalcommissie geschonken, terwijl de gelden gedeel telijk, naar wij vernemen f 500, aan de tbc-bestrijding werden afgestaan. Atlas hulde, dat Uw spelers straks ir de andere Helderse clubs voorbeel dige spelers mogen worden. Laatste sporen van Duitse overheer sing worden uitgewist. Een bunker in een der straten ran Amsterdam wordt opgeblazen. Balen stro moeten het wegvliegen van brokstukken tegen gaan. Gisteravond heeft de Katholieke Jongeren Beweging van Den Helder aan een stampvolle Casinozaal enige uren van grote wijding en waarach tige stichting geschonken, door de eer ste opvoering van het passiespel 1947. In prachtige beelden, waarin met overgave en toewijding werd gespeeld, hebben deze jonge mensen op ontroe rende wijze aan het begin van de stil le week het afgrond-diepe lijden van Jezus Christus vertolkt. De treffende omlijsting van decla matie en zang met perfecte orgelbc- spe'ing droeg 'n niet geringe mate bij tot het scheppen van de juiste sfeer. In ons nummer van morgen hopen wij op deze opvoer'ng van het Passiespel na der terug te komen. Rest ons nog het vertrouwen uit te spreken dat ook vanavond de zaal tot de laatste plaats bezet zal zijn. De opvoering is het meer dan waard. Aan de Casino-zaal kan voor morgen nog een beperkt antal plaatsen worden besproken. De zaal is daartoe geopend van 11—1 uur. Bevalln: G Oomen—Van Beekho ven, z. J Brouwer—De Vries, d. C van den Berg—Koorn, d. M de Jager —Van Eijsden, z. A Melker—Kabel, z. AEG van Suijlekom—Belthuljs, d. M J de PeuJelierse, d. G Stuijven- berg—Mastemaker, z. H van Dongen— Brouwer, d. S van IJzendoornVijver d C H Peeters—Schutte, z. D ColijnHeesters, z. M F van Evelingen Rohof,- d, AA PrinsenLouman, d. Ondertrouwd: L Verschoor en A Kelderman. J c Stuffers en N de Vries. PM Nauta en J H C Kötte. M de Jager en C A de Haan. Getrouwd: P Jongman en G Slik ker. w Wegman en M G Warmerdam W Dienaar en E J van Heusden. C de Boer en G Geus. C Emmelot en C M Sperling. Ter gelegenheid van het ll'/t-Jarlg bestaan gaf de wandelsportvereniging „De Zilvermeeuw" een gezellige feest avond ln Casino. Onder de vele genodigden zagen wt) den burgemeester van Den Helder, beschermheer van De Zilvermeeuw; den heer Lastdrager, voorzitter van de sectie sport Purmerend en Om streken, ere-voorzitter van De Zilver meeuw; den bondsvoorzitter van de AN WB, afdeling Noord-Holland, den heer Visser, en verder de wandelsportver- eniging Purmerend en Omstreken en de plaatselijke zusterverenigingen. Om even acht uur opende de voorzitter en verwelkomde de aanwezigen in de zaal rle tot in de hoeken toe gevuld was. Hij gaf daarna het woord aan den ere voorzitter, den heer Lastdragen. Deze hield een vurige toespraak en sprak de hoop uit, dat De Zilvermeeuw eens de grootste vereniging mag worden van N.- Holland. Hierna was de beurt aan den bonds voorzitter, die zich bij de woorden aan sloot van den heer Lastdrager en hoopte, dat De Zilvermeeuw zo door mocht gaan als in de afgelopen jaren. Tot besluit kwam de voorzitter van de wandelsportveren1 ging Purmerend en Omstreken, die een voorzittershamer als geschenk gaf. Hij sprak de hoop uit, dat het bestuur er nog lang van mocht pro fiteren. Hierna was de beurt aan het eigenlijke programma. De conférencier van deze avond, de heer Ouwens, hield een vlot praatje en kondigde als eerste de „Ka- lua's" aan, een hawaiïan-bandje, dat drie nummers ten beste gaf. Het was Jammer dat zich in het eerste nummer enige tech nische foutjes voordeden. Als punt twee stond op het programma een testwedstrijd tussen Den Helder en Purmerend. Het was jammer, dat de vra gen wel wat te moeilijk waren, vooral voor de Purmerenders. De eindstand was dan ook een klinkende overwinning voor Den Helder, dat met liefst vijf punten verschil won. Hierna kwam mr Samir ten tonele, die enige staaltjes van goochelkunst uit haalde. Hij plukte de sigaretten maar gewoon uit de lucht of het niets te be tekenen had. Ook deed hij nog een paar tructjes met kaarten, die bijzonder ge- slaasrd waren. Het volgende nummer was het optreden van de „Flierefluiter»", maar dl» kon helaas door ziekte van één der spelers niet doorgaan. Hiervoor in de.plaat» g«f Wim Ouwen» enige voordrafchten ten beste, waarvan de laatate het meeste ln- 8l°A?s Malste nummer vóór de pauze kwamen de Kalua's nog eens met zang van Alwina Meijer. Na de pauze kwam de burgemeester, die een hartelijke toespraak hielden als geschenk vier aardige standaardjes Zilvermeeuwtjes er op aanbood. Hierna volgde een aardig toneelstukje in twee bedrijven, dat bijzonder goed in sloeg vooral het spel van den doven boer, den heer Schokker, en zijn knecht Jan, den heer Peerdenman, was van bijzonder S0* ffloop8''volgde nog een ®eze'"g J*1; waarbij de muziek werd verzorgd door „The Musical Ramblers" Diep in de nacht gingen de Zilver meeuwen en -meeuwinnen voldaan naar huis en nog lang zal hun dit 12i/r-jarig bestaan in gedachten blijven. WOENSDAG AANVANG SCHOOLVOETBAL. A s. Woensdag gaat het schoolvoet- baltournooi beginnen. De commissie heeft het programma uitgewerkt en o.i. zal de spanning weer groot zijn. Door de bijzondere omstandigheden heeft men dit jaar de dispensatie-regel soepel toegepast, hoewel dit geenszins wil zeggen dat het volgend jaar weer deze lijn wordt aangehouden. Integen deel, het volgend jaar wordt aan deze regel weer strak de hand gehouden. De prijzen komen alweer binnen stromen, n.L Oudercommissie school 5 f 5 en N.N. f 10. De heer M. Quant, Ruyghweg 90 noteert u gaarne. De schoolvoetbal gaat beginnen! Ouders, toont uw belangstelling eens. Het is voor de jongens aardig en de heren organisators verdienen ook wel wat waardering en die geeft U al wanneer u eens komt kijken. Het programma vermelden wij in ons nummer van morgen. Benauwde 21 overwinning Helder is er in geslaagd een der ern stige candidaten voor de eerste plaats uit te schakelen, n.1. Bloemendaal, door met 21 te zegevieren. De wedstrijd was er een met twee verschillende helften wat het gebodene betrof. In de eerste, toen Hel der de orkaan mee had, waren de Bloe mendalers de Heldersen in alle opzich ten de baas, hoewel er voor het Helder- doel maar weinig gevaarlijke aanvallen te noteren vielen. Nu was het voor de gasten een handicap, dat haar eminente midvoor Van den Aardweg reeds in de eerst minuten het veld moest verlaten. Het veldspel van de gasten was goed verzorgd en vooral de rechtsbuiten had heel wat in zijn mars. Bij Helder ging het niet zo als wij wel gehoopt hadden. De wind eiste vanzelf een uitstekende- balcontróle en het bleek wel, dat onze mensen daarin niet zo goed bedeeld zijn. De lange ballen van Krab misten veelal haar doel en ook Gast bracht er in deze periode heel weinig van terecht. Hij deed alles te week en wij kunnen wel aan nemen, dat hij enigszins voorzichtig DE DERDE KLASSE. Helder heeft de thuiswedstrijd tegen Bloemendaal gewonnen. Met 21 ble ven de withemden in de meerderheid in een ontmoeting waarin een slechte eerste helft gevolgd werd door een uitstekende tweede, waarbij Hel der toonde dat ze een zeer ernstig can- didaat voor de eerste plaats in deze afdeling is. KW elimineerde de Germaan als candidaat, zodat de stryd zich nu nog beperkt tot deze Krommeniërs en Helder. In de onderste regionen „rommelt' het geducht. Succes won nl. met 32 van GVO, daarmee aan onze verwach tingen beantwoordend en SLTO klopte Ahrends met 41. Daar Halfweg en de Meer tegen elkaar gelijk speelden, zijn nu niet minder dan zeven clubs in de gradatiegevaar. De stand luidt: K V V 14 9 2 3 20 Helder 13 8 2 3 18 De Germaan 12 6 2 4 14 de Meer 12 4 3 3 11 Halfweg 13 4 2 5 10 Bloemendaal 11 3 4 5 10 GVO 12 4 2 6 10 SLTO 12 4 2 7 10 Ahrends 13 4 2 6 10 Succes 12 4 1 7 9 In D wordt het nu een kwestie van tijd, eer Alcmaria zich kampioen kan noemen. Ditmaal wonnen de withem den met 2—1 van WMS. De overwin ning was op 't nippertje, want nadat do rust met een 10 achterstand was ingegaan, slaagden de kaasstedelingen er pas in de allerlaatste minuut in de zege veilig te stellen. Alcmaria Victrix 13 22 A P G S 10 13 Zaandijk 11 13 O V V O 11 U WMS 12 10 H R C 11 9 Hollandia 9 8 Schagen 11 7 ADO '20 12 7 In de 4e klasse slechts één uitslag: Schoorl—Texel 02. Texel heeft dus de hindernis aan de duinkant „genomen" en blijft dus BKC uit de verte bedreigen. Aan de kop is nu de stand: BKC 12 23 Texel 10 16 In de res. klasse wist HRC 2 tegen de leiders Zaandijk 2 een verdienste lijk gelijk spel te behalen. ZFC 3 en OSV 2 deelden ook al de punten, nl. 2—2. Helder 2 behoefde niet naar Alcmaria 2, terwijl ook HRC 3 niet naar Beverwijk behoefde. Hel der 3 moest tegen VVZ 2 spelen en scheidsrechter Martens had het veld goedgekeurd. Later bemerkten wij dat de wedstrijd toch niet gespeeld werd, zodat wij aannemen dat de scheids rechter het veld toch heeft afgekeurd. Voor VVZ een onaangename geschie denis. In de onderafd. werden de volgende wedstrijden gespeeld: DTS 2—Uit geest 2 4—1; Texel 2—SRC 1 6—4; Callantsoog 2—W.'Waard 3 0—1; HRC a junioren—Holland'a a 2—3. WEER EEN VERLOREN ZONDAG. Het lijkt wel of er een fatum rust op de wedstrijden van de afdeling Noord-Holland. Slechts een zevental wedstrijden In ons district vonden doorgang. Ir: IC werd in Warmenhuizen nog ge voetbald tussen Vlos en Berdos, waar bij Berdos geen halve maatregelen nam en met 5- haar kans op de eretitel in eigen hand hield. In de res. IC bleek het DTS-terrein dusdanig verbeterd, dat DTS 2—Uit geest 2 doorgang kon vinden. De D-tjes bleven in de meerderheid en klopten de Uitgeestenaren met 4—1. De stand Is thans: Alkm. Boys 3 9 14 Alcm. Victrix 3 8 11 D T S 2 9 io H R C 4 10 9 West-Frisia 3 4 6 Schagen 2 5 6 Uitgeest 2 7 3 Hollandia 3 8 1 Ir. 21 ging SRC nog op pad naar het eiland, doch kon het daar niet bolwer ken tegen de sterke Texel-reserves. Met 64 verloren de kraaien. Aan de kop is de stand: Texel 2 13 19 Call'oog 11 is Tex. Boy13 i8 Succes 2 11 15 In 3H won VZV 2 met 5—1 van Flevo waaruit dus blijkt, dat de Wieringer- meer nog niet op haar vroegere kraent terug is. De belangrijke strijd tussen no. 1 cn 2 in 4F is door Vrone 3 gewonnen met 21 en dat nog wel op het Randers- terrein! In Callantsoog boekte Wierin- gerwaard 3 e verdienstelijke 1—0 zege op het tweede der withemden en tenslotte verloren de HRC-junioren op eigen terrein met 3—2 van Hollandia a. In 't Veld speelden VZV en ZAP vriendschappelijk tegen elkaar, waar bij ZAP met 72 won. Als het compe titie was geweest, zouden het wel niet zulke grote cijfers geworden zijn! speelt, maar daar is de club niet mede gebaat. Dorlijn kon de bal ook niet voor doel krijgen en De Leur zocht het doei steeds te hoog. Toch zou Helder de leiding nemen, want bij een algemene aanval werkte de doelman de bal weg en vóór hij zijn plaats weer had ingenomen, had Rottier met een listig schot de bal in de touwen gewerkt, 1—0. Kort hierop was Rottier er weer door en wij noteerden reeds het tweede doel punt, maar konden onze notitie weer schrappen, want de doelman der gasten, die een vreemde indruk maakte, kreeg de bal tegen zijn schoen op en het doel punt was voorkomen. Met Helder in de aanval kwam de rust. De tweede helft bracht een heel ander beeld. Nu waren onze vertegenwoordigers aan het woord en het klopte wonderlijk wel. Hier werd weer op ouderwetse wijze een partij geest drift gedemonstreerd, gepaard aan ogede techniek. Himpers werkte voor twee, ook Krab en De Leur deden ons aan hun goede tijd denken. Met een dergelijke geestdrift zien wij het verdere compe titie-verloop met vertrouwen tegemoet, zelfs ook een eventueele beslissingswed strijd tegen KW. De achterhoede van de gasten werd steeds in het nauw gedreven en eenmaal moest de back zelfs redden tegen de paal. De gasten zaten echter ook niet hele maal stil, maar men wilde het daar te veel individueel doen. Wanneer dat niet gedaan was, zou de afloop misschien an dera zijn geweest. Nu kon Teekelenburg steeds goed redden, hoewel hij van Beek hoven door een blessure, niet teveel hulp had. Ook Hoebe zagen we wel eens beter Tien minuten vóór het einde kwam de sensatie. Een bal van links kreeg Hoebe verkeerd op zijn schoen en de rechts buiten kogelde de bal Ineens langs Boo gaard. Helder gaf het echter nog niet gewon nen en nadat Himpers en Krab de luci fer aangestoken hadden, ontstond er een verwoed gevecht om de winnende goal. Rottier brak op een gegeven moment door en de B.-achterhoede kon niet an ders dan hem vloeren, wat de gasten op een vrije schop kwamen te staan. Heel hendig, voordat iemand er op berekend was, had Krab de bal hoog ln de touwen gewerkt. Nog eenmaal wist de rechtsbuiten der gasten een bal tegen de paal te schieten, waarna de goed leidende Augustijn het einde aankondigde. SUCCES—GVO 3—2. Een mooie overwinning van Succea, Na de lange gedwongen rustperiode wist Succes een overwinning op GVO te boeken in een goed gespeelde wed strijd. Hoewel de ruststand met 1—2 inging, kwam na de thee de verras sing. GVO, dat vóór de rust met wind- voordeel speelde, wist na 5 minuten de leid'ng te nemen. Door een misver stand van keper Dukers en de backs, wist GVO door te breken, hoewel het doelpunt niet van grote kwaliteit was. De linksbuiten van GVO wiat nog een kans te benutten en de voorsprong tot 2—0 te vergroten. Het spel was daar na steeds gelijk verdeeld, doch de con ditie van het veld was wel enigszins belemmerend, vooral bij de doelen was het een modderbad. Schmltt wist een moo' opgezette aanval te benutten en de stand op 1—2 te brengen. Na de rust was Suc ces met windvoordeel sterk in de meerderheid, Er kwamen nog enkele schermutselingen, maar tot doelpun ten kwam het niet. Bij een corner, welke door E. Hartman mooi werd geplaatst, werd door Rotgans onhoud baar ingezet. GVO kwam aan het apel weinig meer te pas en acht minuten vóór het eind gaf een goed geplaatst schot van Van Goor de doorslag (3-2), waarna er geen verandering meer 'n de stand kwam. Vrijdagmiddag heeft op de vlotbrug een ongeval plaats gevonden, dat het leven kostte aan het 7-jarig dochtertje van den sluiswachter, den heer de Graaf. Het meisje, dat hardlopend naar haar vader wilde gaan, liep tegen de vracht auto van den heer H. Koster aan, waardoor zij kwam te vallen. Zij werd inwendig zodanig verwond, dat zjj enige ogenblikken later overleed. WRAAKNEMING? Voor het tribunaal te Alkmaar ver scheen Pieter V. uit Callantsoog, die gedurende 1 maand geïnterneerd is ge weest, op grond van aanklachten als zou hij bunkerbouwer geweest zijn Hij is na deze korte tijd van interne ring voorwaardelijk buiten vervolging gesteld, met oplegg'ng /an een boete van f 5.000. Hiertegen heeft V. echter bezwaar gemaakt, en dientengevolge werd zijn zaak thans door het tribu naar behandeld. V. erkende dat hij werkzaamheden voor de Wehrmach; had verricht, doch verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij. als enige timmerman in Callantsoog, dit wel had moeten doen. Het eerste werk dat hij voor de Wehrmacht heeft verricht, geschiedde volgens V. in opdracht van den burgemeester. Beschuldigde be weerde dat degene d;e de aanklacht tegen hem had Ingediend, de J, ge naamd, dit had gedaan uit wraakge voelens, omdat V.'s zoon, die bij da ondergrondse was, grote partijen hout dat de J. van bunkers had afgesloopt, had aangegeven en weggehaald. „Uw boekhouding hebt U ook niet erg goed bijgehouden", merkte de pre sident op. „Nou, zo'n beetje op ouwer- wetse manier", antwoordde verdacht», waarop de president repliceerde: „Het lijkt mij meer nieuwerwets, om in een halfjaar tijd f 10.000 aan ontvangsten 'te verzwijgen". De als getuige verschenen beheer der Th. vertelde hoe V. vele jongeni heeft behoed voor arbeid in Duits land, t»dat hij ln dien zin goed werk heeft gdaan. In deze zaak volgt uitspraak over veertien dagen. werkzaamheden hervat. Na een gedwongen rustperiode vait meer dan drie maanden, zyn in de af gelopen week de werkzaamheden aan de ruilverkaveling te Wieringen her vat. De draglines werken eindelek weer op volle toeren en met het gra ven van de sloten worden reeds aan- zienltjke vorderingen gemaakt. visserij. Voor het eerst sinds maanden zijn deze week weer enkele schepen ter visvangst uitgevaren. Daar het tja nog niet geheel uit de haven is ver dwenen, zijn verscheidene schepen nog aan hun ligplaats gekluisterd. De vangsten der uitgevaren schepen waren niet noemenswaard. In hooid- zv/erden kleine partijtjes ulken r .^cht. Op Woensdag 2 April a.s. zal, om twee uur, de raad der gemeente in vergade ring bijeenkomen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot vaststelling van een ver ordening betreffende de aardappel cultuur. In een onbewaakt ogenblik be machtigde het 4-jarig zoontje ven prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen een buisje met pillen, tegen huiduit slag, waaraan zijn zusje leed. Het kind at de pillen op en overleed, kort daarop, aan de gevolgen, x Voor de tweede maal in 3 weken heeft het snelverkeer op de provinciale weg te Koog aan de Zaan een dode geëist. Ditmaal het 6-jarig dochtertje van de familie N. Zij werd door een vracht auto met aanhangwagen gegrepen, toen zij plotseling de weg overstak. Naar het Italiaanse blad „Messagero meldt, is te Iselle een auto aangehou den met ongeveer 40 kg baren goud. welke met het hamer en sikkel-em bleem gemerkt waren. De auto kwam van de Zwitserse grens, x Aangewak kerd door een storm is het Zwitsers dorpe Stein in het Obertoggenburgdal door brand verwoest, aldus meldt de Zwitserse radio. Een dertigtal hulzen en schuren zijn in as gelegd en 100 personen werden dakloos, x 450 Ber" lijnse kinderen tussen vier en *'en jaar zullen op 8 Mei a.s. per speciale trein naar Zwitserland vertrekken voor een vacantie aldaar. D't wer<* door het Zwitserse Rode Kruis 8ere" geld. x De Sowjet-regering heef* 40.855.000.000 roebels toegewezen aan de sociale verzekering der arbeiders.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2