„VERWOESTE LANDEN BETALEN DUITSLAND'S HERSTEL" Waarom dominee Niemöller niet vermoord werd Amsterdam weer over het dode punt De onbekende Canadees lüeec&eticftt Resolutie van Nederlandse delegatie bij de V.N. Geweldige vuurzee te Haifa Naar helder inzicht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Q\h DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van nabij en verre Dodecanesos aan Griekenland overgedragen. Betere voorlichting Bon ei. voor nog een Elke 23 minuten wordt er een kind geboren En de juffrouw met 51 Perzische tapijten DE EERSTE NED. VLAG Op bevrijd Europees grondgebied BUREAU: Koningstraat Tt-SS Deo Halder Telefoon ZMe OlTO 449041 DU.: 1. BtJUraa DINSDAG 1 APRIL 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG Na 75. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentiea („Juttertjee") tot li woorden 75 cent. elk woord meer cent Abonnementen: per kwartaa f I.per poet f 3.85 H> ofdredaetenr: M. H. E. Djldert, K>rMKdMt«irei C. A Dekken ea W. Kok. BU afwezigheid van Mr. E. N. van Kleffens heeft dr. A. H. Philipse namens de Nederlandse delegatie de volgende resolutie ingediend h\J de Economi sche en Sociale raad der Verenigde Naties: „De Economische en Sociale raad erkent, dat de financiële moeilijk heden, welke het herstel van de verwoeste landen welke leden zijn van de Verenigde Volken, belemmeren, niet ten volle kunnen wor den begrepen, tenzij rekening wordt gehouden met de volgende feiten: a. Momenteel moet door de ver woeste landen, die lid zijn van de Ver enigde Volken voor een aanzienlijk deel der goederen, welke zij invoeren, ter bevrediging van hun meest drin gende behoeften, worden betaald in vrij inwisselbare buitenlandse valuta; b. het beperkte bedrag aan vrij in wisselbare buitenlandse valuta, dat deze landen ter beschikking staat, wordt nog verder beperkt door het feit, dat de verwoeste landen van Europa voor hun invoer uit Duitsland in vrij in wisselbare buitenlandse valuta moeten betalen; c. de ontvangsten aan buitenlands valuta door deze landen voor geleverde goederen en bewezen diensten zijn slechts voor een klein gedeelte inwis selbaar in vrije buitenlandse valuta. Deze punten in overweging geno men, wordt aan het secretariaat ver- socht om aan de economische en so ciale raad zo spoedig mogelijk een verslag uit te brengen, waarin 1) de financiële behoeften der verwoeste landen, die lid zijn van de vier vol ken, voor de naaste toekomst, meer speciaal wat betreft hun behoeften aan vrij inwisselbare buitenlandse valuta, worden vastgesteld en 2) waarin wordt vastgesteld, wat de ge raamde ontvangsten zjjn aan vrij in wisselbare buitenlandse valuta der verwoeste landen, die lid van de Ver. Volken zijn, eveneens voor de naaste toekomst". De resolutie werd Vrijdag door de raad aangenomen. Ter gelegenheid van het indienen Van deze resolutie hield Dr. Philipse •en rede, waarin hij o.m. zeide, dat Europa niet zelf kan voorzien in alle producten, die het nodig heeft, en dat er daardoor behoefte bestaat aan vrij Inwisselbare valuta, i.c. dollars. Daar Duitsland echter voor een ge deelte van zijn vitale bevoorrading thans geheel afhankelijk is van de Invoer uit het Westelijke halfrond, waardoor in dollars wordt betaald op kosten van den Amerikaansen en Brit sen belastingbetaler, eisen de gealli eerde bezettingsautoriteiten, misschien Wel enigszins willekeurig, betaling in Amerikaanse dollars voor alle goede ren, welke uit Duitsland worden ge ëxporteerd naar de traditionele afne mers in Europa. Bovendien achtten zij het noodzakelijk om de Duitse traditi onele invoeren aan goederen en dien- s{en te verminderen tot Jiet allernood zakelijkste. Dit komt vrijwel hierop neer, dat de Europese nabuurlanden van Duitsland, welke eerst door dit land zijn verwoest, thans verplicht wor den een niet onaanzienlijk deel hl] te dragen in de Amerikaanse dollars, nodig voor het Duitse herstel, terwijl hun mogelijkheden voor export naar Duitsland tot een minimum worden beperkt. Hun gebrek aan dollars neemt hierdoor nog meer toe. Wij moeten trachten de omvang van dit vraagstuk vast te stellen voordat het tot rampen leidt. Ik zie inderdaad weinig gebieden, waarop het secreta riaat zich verdienstelijker zou kunnen maken dan wel op dit gebied. Ik stel daarom voor, dat deze raad het secre tariaat zal uitnodigen om zijn onder zoekingen volgens de richtlijnen, welke ik getracht heb aan te duiden, voort te zetten en ik heb de eer aan de raad ter goedkeuring een desbetreffende ontwerpresolutie voor te leggen. Onlangs heeft men een archief ontdekt van Al f red Rosenberg, den nazl-„filosoof", die verleden jaar te Neurenberg werd opgehangen. Voot zover bekend, heeft men in dit ar chief 't enige verslag aangetroffen van het proces, dat In Februari '38 gehouden werd tegen dB. Niemöl ler, aanvankelijk duikboot-kapitein, later Lutheraans predikant. Nie möller werd beschuldigd van een verraderlijke aanval tegen de kerk. Volgens professor Robert Kempner, plaatsvervangend Amerikaans aan klager te Frankfort, blijkt uit dit ar chief, dat het Duitse ministerie var. Propaganda het plan had, ds. Nie möller te vermoorden. Tijdens een rustpoos in de gerechtshandeling kregen de twee waarnemers, die Gob- bels en Rosenberg hadden gezonden, namelijk ruzie. Göbbels' vertegen woordiger verklaarde, dat het mi nisterie van Propaganda oorspronke lijk het plan had Niemöller uit de weg te ruimen, maar om de een of andere reden hiervan had afgezien. Rosenberg's vertegenwoordiger ant- Admiraal Jean Delaborde, de jarige voormalige bevelhebber van de Franse vloot te Toulon, is o.a. wegens het vernietigen van Franse schepen ter dood veroordeeld. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot tijdelijke continuëring van opcenten op de tabaksaccijns goedge keurd. Nederland heeft 180.000 bushels Amerikaanse mais gekocht Het restant van de Mei-toewijzing voor Nederland bedraagt thans nog 540.000 bushels. Naar uit Bombay wordt gemeld, hebben bij de laatste onlusten 40 per sonen de dood gevonden, terwijl er 137 zijn gewond. Het bezoek van Nederlandse mi nisters aan België, dat onlangs is uit gesteld wegens de crisis in de Belgi sche regering, is thans vastgesteld op 15 en 16 April. Aangewakkerd door een storm is het Zwitserse dorpje Stein door brand verwoest. Een dertigtal huizen en schu ren zijn in de as gelegd, 100 personen werden dakloos. Namens de Britse autoriteiten is gisteren het bestuur over de eilan den der Dodecanesos aan den Griek- sen vertegenwoordiger, schout-bij nacht Joannides, overgedragen. Het volk voor het huis van den Britsen gouverneur juichte, toen de Griekse vlag werd gehesen. Volgens de voorwaarden van het vre desverdrag met Italië wordt de Dode canesos, welke eilanden gemilitariseerd moeten worden, permanent aan Grie kenland afgestaan. De Dodecanesos bestaat uit ongeveer 50 eilanden en eilandjes voor de Z.W.- kust van Turkije, werd in 1912 door Italië bezet en in 1924 officieel bij het verdrag van Lausanne door Turkije aan Italië afgestaan. De bevolking is hoofdzakelijk Grieks. woordde, dat het vermoorden van Niemöller een nog slechtere propa ganda zou geweest zijn dan het pro ces. Tijdens dit proces zou Niemöl ler verklaard hebben, dat hij nooit ae politiek van de republiek van Weimar had ondersteund. Volgens Rosenberg's vertegenwoordiger had Niemöller zelf verklaard, dat hij altijd bij de verkie zingen op de partij der nazi's had ge stemd, hoewel hij geen lid was. Onmiddellijk na de vrijspraak werd Niemöller door de Gestapo gearres teerd en naar het concentratiekamp te Oranienburg gebracht en later naar Buchenwalde, waar hij ten slotta door de Amerikanen werd bevrijd. Stad schudt op haar grondvesten Verzetslieden hebben in de buurt van installaties van de Shell Company in de Baai van Haifa een olieleiding opgeblazen, waardoor de hevigste brand in de geschiedenis der stad ontstaan is. Drie geweldige explosies, die de stad in haar grondvesten deed beven, veroorzaakten een enorme, torenhoge, steekvlam, die mijlen ver In de omtrek te zien was. De brandende olie uit de verwoeste leiding heeft, aldus wordt gemeld, olietanks in de omgeving aangetast, die daarna explodeerden. Alle beschikbare brandweercorpsen zijn uitgerukt om de geweldige vuurzee te bestrijden. Volgens latere berichten verduiste ren dikke rookwolken de hemel. Voor de Joodse wijk Hadar Hakar- mel is een uitgaansverbod uitgevaar digd, waardoor de Joodse bewoners der stad geheel geïsoleerd zijn. Zes tanks met vele honderdduizenden gal lons petroleum (een gallon is ongeveer 4.5 liter) staan nog steeds in brand. Gebouwen in de onmiddellijke nabij heid der tanks werden door de intense hitte verwoest en de schade is volgens de berichten reeds „zeer aanzienlijk' De eerste twee explosies hebben de olieleiding naar de fabriek der Shell Company verbroken. Er zijn nog geen ongevallen gemeld. Volgens een officiële schatting be draagt de veroorzaakte schade vier mll- Uoen pond sterling. De Britse troepen moesten gebruik maken van traangas en rookbommen. Om de ongeveer 900 Joodse illegale Immigranten op de Molodeth, welke naar de haven van Haifa was opge bracht, tot overgave te dwingen. LINKSE AANHANGERS IN GRIEKENLAND VERMOORD. In een voorstad van Salonlki zijn gis ternacht drie linkse aanhangers ver moord. Eerder in deze maand werd te Salonlki de voormalige communistische minister van Landbouw John Zegvos vermoord. Een veel gehoorde klacht is, dat van regeringswege het Neder landse volk te weinig voorgelicht wordt omtrent de werkelijke toe stand, laat ons zeggen van de staat van armoede, waarin het Nederlandse volk in het algemeen verkeert Te vaak zijn voorspiege lingen gedaan omtrent verbete ringen b.v. in de distributie, dié dan uitblijven of omgekeerd op verslechteringen uitliepen, wat niet anders dan teleurstelling erl ontevredenheid kon wekken. Het Nederlandse volk weet te weinig van onze financiële zwakte, vooral ten aanzien van de devie- zenpositie, waardoor eigenlijk voor een groot deel momenteel onze economische positie bepaald wordt. In regeringskringen heeft men begrepen, dat ten aanzien van deze voorlichting verandering moet komen en weldra kan een regeringsverklaring met name van den minister van Financiën aan de Tweede Kamer verwacht worden, waarin uitvoerig onze financiële moeilijkheden uiteengezet zullen worden. Daarin zal dan ook uit komen hoe het met onze voed selpositie staat. Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlUst nog een bon voor een el worden bekend gemaakt De aflevering van dit derde „paasei" zal echter enige tUd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijdsgroepen nog deze week mag worden verwacht. In het algemeen is de kans, dat op de tweede nog aan te wijzen bon voor Pasen geleverd wordt, niet groot. DUIZENDEN RANTSOENEN UIT BROODJESZAAK GESTOLEN. Ingebroken werd in een broodjeszaak in de Rheijnstraat alhier door vernie ling van een ruitje van de toegangsdeur. Ontvreemd werden: f 5750, en toewijzin gen voor 1000 rantsoenen melk, 10000 rantsoenen brood, 1000 rantsoenen vlees, 1000 rantsoenen eieren en rantsoenen voor 75 kg suiker. (Van onzen specialen verslaggever) Elke 23 minuten kondigt het gekrjjt van een zo juist ter wereld gekomen mensenkind aan, dat het aantal Am sterdammers met één vermeerderd is. Anders gezegd betekent dit, dat er elke dag een rü van 62 gelukkige en geduldige jonge vaders in het allerwege bekend geworden bureau van het Bevolkingsregister aan de Plantage Middenlaan in onze hoofd stad aangifte komt doen van gezins uitbreiding. Eigenlijk is dit aantal nog groter, want Zondags zijn de loketten gesloten, zo dat het er des Maandags en des Dins dags wel eens over de honderd zijn. Het tempo van de groei der bevolking is nooit zo hoog geweest sedert daar van statistische gegevens worden bijgehouden. Het bedraagt thans 28,8 geboorten per jaar per 1000 inwoners, het vorig jaar was het nog maar 17,2 en daarvóór 20,4. Ook 1943 lag met 18,1 nog boven het normale gemiddelde, dat te Amsterdam steeds tussen 15 cn 16 heeft geschommeld. Zo was dus 1946 een recordjaar met 22.564 levend gebo ren babies. Geen wonder dan ook, dat het aan- DOOR TRAM GEGREPEN. Gisterochtend wilde het negen-jarig meisje M. Jorens te 's-Gravenhage, te zamen met een 2'/i-jarig speelkame raadje achter een rijdende tram om naar de waterkant lopen. Zij werd daarbij gegrepen door een tram van lijn 9, tengevolge waarvan haar rech tervoet werd afgereden en de rechter- vingertoppen werden verbrijzeld. Het 2'/t-jarig meisje bleef ongedeerd. Het negen-jarige meisje is in zeer ernstige toestand overgebracht naar het zieken- Nel van Vliet verbeterde tijdens de te Amsterdam gehouden zwemwed strijden, welke door „De Dolfijn" georganiseerd waren, haar eigen wereld record 200 meter schoolslag en bracht dit van 2 min. 52.6 sec. op 2 min. 51.9 sec. Nel van Vliet wordt door haar trainer, Jan Stender, met haar prestatie gelukgewenst. AJ<-P. P. tal hoofdstedelingen hoogstwaarschijn lijk weer boven de 800.000 ligt. Met zekerheid weet men het nog niet, om dat ook andere factoren dan geboorten een rol spelen. Zo sterven er per dag 15 mensen en er vertrekken er dage lijks metterwoon naar elders 120, waar echter weer tegenover staat, dat cr zich per dag nóg meer komen vesti gen, nl. 130. Vooral de verhuizers heb ben dus druk werk, temeer als men weet dat het aantal verhuizingen bin nen de gemeentegrens nog groter is. Cijfers met een achtergrond. Het ronde getal van 800.000 inwoners werd te Amsterdam voor het eerst bereikt in 1939. Het steeg tot 803.073 op 31 December 1940, maar daalde daarna in de oorlog tot 771.061 tegen het einde van 1943. De nuchtere cij fers der bevolkingstabellen verkla ren niet hoe dat komt, maar wij we ten genoeg van Arbeitseinsatz en Jo denvervolging om deze daling te begrijpen. Dc stijging is na de bevrijding inge' treden: terugkeer der gedeporteerde arbeiders, van krijgsgevangenen, van overgebleven Joden, van ex-politieke gevangenen uit concentratiekampen, van Indische gerepatriëerden en de laatste tijd ook van..lichte gevallen. Zo telde Amsterdam op de laatste dag van het vorig jaar 798.316 inwoners. Er ontbraken er dus nog 1684 aan het ron de getal. Bij een volkomen regelmatige voortgang van geboorte, sterfte, vesti ging en vertrek zou het dus een maand later bereikt zijn. Men kan rustig aan nemen, dat daar niet veel aan ge scheeld kan hebben. Het gemeentelijk Bureau van Statistiek, dat ons deze gegevens verstrekte, zal het ons later wellicht nog vertellen. Het is langzamerhand een soort gebruik geworden: Wanneer de poli tie bU iemand dingen ontdekt, die er niet hoorden te zijn, dan zijn die voorwerpen afkomstig van een on bekenden Canadees, die ze als ge schenk voor de ondervonden gast vrijheid achterliet Evenwel, de recherche loopt daar niet in. Zoo werd het uitermate verdacht ge vonden, dat een Haagse juffrouw in een advertentie zo maar tien Perzische ta pijten te koop aanbood. Het was niet bepaald een dame, die ervan kon worden verdacht, dat ze geld genoeg had of eens gehad had om zich de luxe van zoveel dure Perzen te veroorloven. Maar ja, zij v»ist meteen te vertellen, dat dankbare Canadeezen met de kleden waren komen aandragen en wat moest zij doen? Zij kon die soldaten toch niet voor het hoofd stoten door ,,neen'' te zeggen! Het was een sprookje. De tapijten ble ken te zijn gestolen bij een aantal inwo ners van Den Haag. De daders waren twee beruchte inbrekers, die in Rotter dam werden opgespoord. Zij waren dub bel welkom op het politiebureau, want ze hadden bovendien een brandkast- .kraak" op hun geweten. Een caféhouder in Den Haag had de tapijten van de die ven gekocht, maar hij zat er eigenlijk mee in zijn maag en hij had ze voor een schijntje van de hand gedaan aan de juffrouw van de advertentie. Deze dame kon haar Canada-verhaal niet volhouden maar toen was vastgesteld, dat ze een maal had gelogen, werd ze ook niet ge loofd, toen ze vertelde, nooit te hebben geweten, dat de kleden door diefstal waren verkregen. De eigenlijke dieven, symbool een ereplaats zal krijgen* die tenslotte nog de hulp van een derden man bleken te hebben gehad, bekenden na een lang verhoor, dat re 28 Inbraken hadden gepleegd. Maar een klein deel van de buit was bij de adverterende juffrouw terecht gekomen, want de poli tie spoorde liefst 51 Perzische tapijten op Op 14 April a.s. zal door den com mandant zeemacht Nederland, schout bij-nacht J. A Gauw, een uit histo risch oogpunt bijzondere vlag worden overhandigd aan den commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Het betreft hier de eer ste Nederlandse vlag, die op bevrijd Europees grondgebied werd geplant. Dit geschiedde in de nacht van 9 op 10 Juli 1943 bij de landingen op Sicilië door den Engelsen lt. commander Redshaw, die de vlag met dat doel ge kregen had van kapitein Hettema, den gezagvoerder van het Nederlandse troepentransportschip „Marnix van St. Aldegonde" van de Mij. Nederland, dat bij deze landingen aanwezig was. Kapitein Hettema, die tegenwoordig in de rang van kap.-luitenant ter zee in marinedienst is, heeft de vlag, die door den Engelsen marine-officier bij latere landingen in Italië was mede gevoerd, na afloop van de oorlog te ruggekregen. Zij is door hem aange boden aan de adelborsten opleiding in Den Helder, waar zij als een historische Mussolini en Hitier hadden één eigenschap gemeen. Zij waren zeer welbespraakt en zij gebruikten dit talent om hun denkbeelden aan hun landgenoten kenbaar te maken. Zij wa ren demagogen, volksmenners in de zuiverste betekenis van het woord. De maatregelen, welke zy voor het volk nodig achtten, deelden zij met grote openhartigheid en op indringende wijze aan het volk mee. Zij stelden daarbij hun eisen en zij deden dit met grotfc overredingskracht, met een klemmende overtuiging, die hun toehoorders ia den regel ook heeft overtuigd. Had» den zy het volk daarbij niet misleid, hadden zy zichzelf niet misleid en waren zij niet in vele opzichten voor de belangen van de wereld en van de mensheid in het algemeen blind ge weest. Europa zou misschien bij hun optreden baat hebben gehad. Maar in ieder geval hebben deze volksmenners gedurende geruime tijd bereikt wat zij wensten, zij hebben de volken, wier leiders zy waren, inder daad gemend, geleid, bestuurd, naar hun hand gezet en door mededeel zaamheid doordrongen van hetgeen hun overtuiging was. Men zou soms wel wensen, dat ook onze regering haar taak in deze geest begreep, dat zij ons volk dieper tracht te te doordringen van de noden en eisen van dit ogenblik. Het woord „volksmenner" heeft een ongunstige betekenis; het woord „regering" niet.. Maar ook van de regering kan worden verwacht, dat zij ment, leidt, bestuurt: dat zij op de openbare mening jnvloed oefent en dat zij dit niet slechts bin nenskamers Soet; dat zij de organen daartoe schept, wanneer zij ze zelf niet bezit. De „praatjes op de brug" waren goed bedoeld, maar zelden indrukwek kend genoeg. Alleen reeds de term „praatje" was een ongelukkige keus. Praatjes vullen geen gaatjes; en he laas, aan gaatjes ontbreekt het niet in het weefsel van ons staatsbestel. Wy hebben vernomen dat het vlees rantsoen zal worden beperkt en aan merkelijk; er zijn verontrustende be richten over verminderde distributie van koffie en thee; boter en kaas zyn in ons aan zuivel rijke land zeldzaam geworden; het gehalte van het brood ondergaat een wyziging in ongunstige zin en na twee jaar vrede kan van uitzicht op verbetering nog geen spra ke zyn. Dit wekt ontevredenheid en ontevredenheid leidt gemakkelijk tot opstandigheid en verzet, 't Is zaak dat helder inzicht komt in de werkelijke toestand waarin ons volk verkeert; dat zuiver begrip daaromtrent aan dit ge voel van onredelijke opstandigheid een einde maakt en dat door krasse overheidsmaatregelen eveneens een einde wordt gemaakt aan toestanden waardoor dit gevoel een schijn van be staansrecht verkrijgt. „Het Nederlandse volk weet niet hoe arm het is", schreef de Nat.RCrt. ver leden week in een artikel over onze deviezen-positie. Het is zaak dat het Nederlandse volk dit wèl weet en be grijpt en niet langer door een schijn van weelde wordt verblind. Maar aan deze verblinding kan geen einde wor den gemaakt wanneer de regering daartoe geen straffe maatregelen treft. „Het zou voor den arbeider en den ambtenaar eerder mogelijk zijn al dus genoemd blad „de armoede te dragen als hij niet hoorde van cock- tailparties en officiële maaltyden, van geslaagde privé-aankopen in het bui tenland". Inderdaad. Onze deviezen-positie is slecht en het uitzicht op het verkrygen van le ningen klaarblijkelijk gering. Minister Lieftincks „geleide economie" is, naar men zegt, in Amerika niet populair. Desondanks wemelt het in ons land van de nieuwste automobielen, hoort men alom van pleizier-reisjes naar het buitenland, woekert de zwarte handel voort, wordt ons kostelijk vee over de grens gesmokkeld, blyft het aantal ambtenaren ontstellend groot en wordt het volk wel tot sparen aangemaand maar wordt door de overheid geen be zuiniging betracht. Het is dringend no dig dat de regering wat deze bezuini ging betreft, het voorbeeld geeft en dat zy de grote massa van ons volk door dit voorbeeld en door de kracht van het levende woord yan de harde noodzaak der bezuiniging en der ont bering overtuigt. U. PUZZLE RUBRIEK RECTIFICATIE. Bij d« horizontale omschrijvingen ge lieve men te lezen 25. rust ln vrede (afk.) 11. dient om graan te zuiveren, en na 5* horizontaal volgt 63. laatste dienst (afk.) WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met later nog enige kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering van temperatuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1