M.S. „Oranje' in de storm Inbreker te Arnhem schoot twee mensen neer DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXELWIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Drie opvarenden overboord geslagen en verdronken Een orkaan stak op Nieuwe textielpunten aangewezen Hors d'Ouevre Van nabij en verre Helgoland wordt opgeblazen Na verwoed gevecht overmeesterd Nederland in Indië op de tweede plaats Schulte-Boeijen winnen te Gent Veertien millioen voor Schiphol „Martin Behrmann" vertrokken Weec&eücht Spaarzaamheid en vertrouwen Jongetje door motorwals gedood 4 BUREAU; Xonlngrtraat 78-80 D«o Beider Telefoon 2145 Olro 449041 Dir.: J. Btflema ZATERDAG 5 APRIL 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9539. HELDERSCHE COURANT Advertenties 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m m. Kleine ad vertentie* Juttertjee") tot 13 «oorden T| cent, elk woord meer I eect Abonnementen: per t I.per poet I I Tijdens een hevige storm, die Donderdag in de Golf van Biscaye woedde, zijn drie leden van de bemanning van het met 669 repatrianten naar Nederland nit Indonesië terugkerende m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland overboord geslagen en naar moet worden aangenomen, in de golven omgekomen. Een vierde lid der bemanning, de vierde stuurman S. A. Fris, uit Beverwijk, liep tijdens de storm zulke zware verwondingen op, dat hij daaraan spoedig is bezweken. De drie andere slachtoffers zijn: de chef-hofmeester G. W. Meyer, de hofmeesteres mej. J. Broer en de verpleegster mej. H. J. G. A. Schimmel. Hun naaste familieleden zijn inmiddels op de hoogte gesteld. H» ofdredacteur: M. H. E. Cyldert, Rayonredaetearea C. A Dekken en W. Kok. Volgens nog niet bevestigde berich ten bevond het m. s. „Oranje" zich midden in de Golf van Biscaye toen omstreeks het middaguur de reeds sterke wind tot de hevigheid van een orkaan aanwakkerde. Nog enige tijd koerste het 20.000 ton metende schip stampend op de wadende golven voort, tot kapitein I. Bakker het oevel gaf bij te draaien tot de storm was ge luwd, omdat verder varen te grote ri sico's opleverde. Uren achtereen vocht de bemanning op het dek van het schip tegen de or kaan tot deze tegen de avond in kracht minderde. De vierde stuurman, S. A. Fris, zou daarbij door de lucht zijn ge slingerd en liep dodelijke verwon dingen op, waaraan hij korte tijd la ter overleed. Eerst in de vroege avonduren zakte de orkaan tot een sterke zuidelijke wind af, waarna bij een appèl tot ieders ontzetting bleek, dat Fris niet het enige slachtoffer van de orkaan was geworden. Drie andere leden der bemanning, waaronder twee vrouwelijke, waren spoorloos verdwenen, hoewel nie mand kon bevestigen, dat zij over boord waren geslagen. Een nauw- Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat met ingang van 1 April van de nieuwe textielkaart VA 705 geldig verklaard zijn van elk der stroken A en B: 1. De vijf bonnen ter waarde van één punt en 2. De bon ter waarde van vijf punten. De bonnen „reserve A* en „re serve B" zijn niet geldig voor de aankoop van textielgoederen. Het verbod tot het in ontvangst nemen van lose punten der textielkaar- ten geldt niet voor de thans geldig verklaarde bonnen der textielkaart VA 705. PAAS-EI. Pe vraag wat er eerder was, de kip of het ei, heeft reeds vele gemoederen verontrust en vele hersenen gepijnigd. Ik interesseer mij echter op dit ogenblik min der voor dit probleem dan voor de vraag of het ei er als zodanig zal zijn om de kip bekommer ik mij voorlopig niet als ik straks mijn Paas-ontbijt voor gezet krijg. Of eigenlijk mijn twee Paas-ontbijten. Over Paas-brood maak ik mij sinds lang geen illusies meer. Ik herinner mij de tijd, dat de bak ker een stapel van die broden bij ons mijn ouderlijk huis aan de deur bracht, zo maar, gratis voor niets, en wij vonden dat heel gewoon. Paasbroden als gebak, met krenten doorspekt en gelig van het erin verwerkte el. Wij kregen daarvan dan dagen lang meer dan goed voor ons was. Ik herinner mij de tijd dat onze tuin vol hard-gekookte, bont-geverfde eieren lag, die de Paashaas of de Paaskip er voor ons had gedeponeerd en dat wij achter struik en boom ijverig speurden naar die verrassende schat. Ach, dat was de tijd dat men nog volop boter op de bo terham kreeg, boter en kaas en een paar liter melk erbij. Ook dat vonden wij heel gewoon. Nu ls een boterham zonder boter of ham reeds een lekkernij; aan eieren denkt men maar liever niet. Ik herinner mij de tijd dat zulke eieren ons eigenlijk vrij on verschillig lieten en dat wij meer verlekkerd waren op de meer dan levensgrote eieren van chocola, die men als een doos openen kon en waai in men dan een beeld houwwerk van suiker vond. Als wij het hadden bewonderd aten wij het op. De kunstbeschouwing hield het zelden lang tegen de snoepzucht uit. Maarik herinner mij oók de tijd dat er geen. chocolade- of suiker eieren meer waren, geen •i van de kip, geen boter, geen Raas geen melk en geen brood. Pasen 1945. En het duurde tot 29 April vóór de eerste Engelse vliegtuigen boven de westelijke provincies zweefden en trommels met spijzen van velerlei aard neerstrooiden, voedsel dat als manna uit de hemel viel. En als ik aan d i e tijd denk voel ik mij gelukkig en dankbaar voor hetgeen Pasen 1947 op de ontbijt tafel zet. Ook al staat er bij nujn bord maar één half ei. Want het is beter dan een lege dop. KREEFT. keurig onderzoek door het gehele schip leverde echter geen enkel re sultaat op, zodat men tenslotte tot de treurige conclusie moest komen, j dat zjj door overboord zwiepende golven waren medegesleurd. Voor zover bekend hebben de 743 passagiers die zich tijdens de orkaan angstvallig in hun hutten en kajuiten ophielden, geen van allen verwon dingen yan ernstige aard opgelopc - Zondagochtend wordt de „Oranje" aan de Javakade te Amsterdam ver wacht. De ontscheping is vastgesteld op 12 uur. Aan de Oostelijke rand van de zon is een buitengewoon grote zonnevlek verschenen. Het is dezelfde vlek, die een maand geleden de aandacht trok en met het ongewapende oog zicht baar was. In ons land zijn te ruggekomen 15 wagons met door de Duitsers gestolen onderdelen van de radiozender Kootwijk. Deze werden door de Russische autoriteiten gevon den en voor restitiutie vrijgegeven. Het aantal leden en begunsti gers van het Nederlandse Bijbelge nootschap heeft de 100.000 bereikt. In Amerika wordt, naar uit Was hington wordt gemeld, een algemene staking in de telefoonbedrijven onver mijdelijk geacht. Met ingang van 16 April a.s. zal het wederom mogelijk zijn inleggingen bij de Rijks postspaarbank te verrichten geduren de de gehele maand. Te Venlo zijn enige Duitsers de grens overge stoken, waar zij kans hebben gezien een winkel te plunderen; de daders zijn niet achterhaald. Bij Chica- go is de als „Zephyr" bekende perso nentrein tengevolge van een obstakel op de rails, waarschijnlijk afkomstig van een goederentrein die het naast liggende spoor bereed, ontspoord. Er werden twee doden gemeld en 33 ge wonden. Tegen den voormaligen sectie-commandant van de Landwacht te Diever, Klaas Balsma, deel uitma kende van de beruchte „bloedploeg", is de doodstraf geëist. De eerste traanoogst van de „Willem Barendsz", n.1. 5700 ton, is Donderdagochtend te Vlaardingen aangekomen. Op initiatief van het Nederlands Olympisch Comité zal in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een monument worden opgericht ter na gedachtenis aan de in de verzets strijd gevallen sportlieden. De beeldhouwer Fr. Carrasso bij het model van het beeld, dat een hoogte van 6,50 zal krijgen en dat op een zuil zal worden geplaatst. Techniei van de Royal Navy zijn thans bezig het rotseiland Helgoland stormrijp te maken voor de grootste dynamietaanval, die de krijgsge schiedenis tot nog toe beleefd heeft. Op 18 April zullen, zoals bekend, de onderaardse versterkingen en maga zijnen der Duitse marine, die in de rotsen zijn uitgehouwen, met een la ding van 6700 ton dynamiet worden opgeblazen. Helgoland is reeds sedert lange tijd een onbewoonde rots. De tweeduizend mensen, die er hun woonstede eens hadden gevestigd, hebben het vaste land moeten opzoeken en zijn thans woonachtig in de streek tussen Cux- haven en Flensburg. Zowel het hoge als het lage deel van het rotseiland ziet er op het ogenblik nog uit als een slagveld na de slag. Alle huizen zijn er met de grond gelijk gemaakt. De fabels, dat het gehele eiland naar de bodem der zee zal gaan verdwij nen, zijn reeds lang uit de tijd. Slechts de zuiver militaire inrichtingen zullen worden opgeblazen en het bewoonbare deel van het eiland zal gespaard blij ven. DE HEER DE BOER TERUG. Gisteren is op Schiphol gearriveerd de heer F. de Boer, het aftredende lid der Commissie-Generaal. Omtrent zijn ontslagaanvrage zei de heer de Boer, dat hij van mening was, dat niet afge weken had moeten worden van de oorspronkelijke Nederlandse eisen. Donderdagavond om ongeveer half negen kwam te Arnhem de hoofd-g agent van politie v. E. thuis. Zijn vrouw maakte hem er op attent, dat bij de buren gestommel in huis merkbaar was, terwijl zij de zekerheid had, dat de familie uit was. Van E. ging eens kijken aan de achterkant van dit huis, gelegen irt de Roemer Visscherstraat. Hij ontmoette daar een man, die in grote haast via de keukendeur pro beerde te ontsnappen. De politieman greep den ander aan en er ontstond een hevige worste ling, waarbij de inbrekeyr een auto matisch pistool te voorschijn haalde en daarmee, al rollende over de grond met den agent, den laatste een een schot in de buik en het boven- dijbeen gaf. De agent riep om hulp omdat hy voelde den inbreker al leen niet te kunnen houden en toen kwam een andere buurman op het terrein van de strijd, nl. de 47-jarige H. J. van Dyk, die onmiddellijk as sistentie verleende, maar eveneens door den inbreker neergeschoten werd. De man werd in de hartstreek getroffen. Ook nog een andere buurman kwam op het lawaai af, nl. de heer V., die een grote persoonlijke moed aan de dag legde, door ondanks het schieten een stok te grijpen en daarmede den inbreker te lijf te gaan. Met een harde klap kliefde hij hem bijkans de schedel. De inbreker was daarmede onschadelijk gemaakt. Zo snel mogelijk werd medische hulp voor de drie gewonden gehaald. Per auto van de G.G.D. zijn zij naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Onderweg is de heer Van Dijk, die vader is van acht kinderen overleden. De dader. De dader, de 30-jarige F. J. G., die als handelsreiziger te boek staat, doch zich in feite, aldus blijkt de politie, met allerlei ongure zaken schijnt be zig te houden, was gewapend met een automatisch pistool, dat hij aan een koppel droeg. Koppel en pistool waren afkomstig van een op. 25 Januari j.1. bij een inspecteur van politie gepleeg de inbraak. G. is een oude bekende van de politie. Hij heeft onlangs ge ruime tijd vast gezeten. De verdachte heeft vroeger ook al eens een jaar in voorarrest gezeten, verdacht van roof moord, maar werd toen vrijgesproken. De Verenigde Staten zullen Neder land als grootsten leverancier en af nemer van goederen uit Nederlands- Indië verdringen, aldus deelde de heer August Moean Dasaad, president van het Dasaad Moesin concern, aan Aneta mede. Dasaad vertoeft in New York ter bespreking van de handelsmoge lijkheden tussen Indië en de Verenig de Staten. Hij hoopt in Juni een kan toor te openen te New York of San- Francisco. SchulteBoeyen wonnen de Zes daagse te Gent met één ronde voor sprong op NaeyeVan Steenbergen. Een half uur vóór het einde wisten Schulte en Boeyen een rqpde te ne men, waarna zij er in slaagden deze winst te behouden. Bruneel-de Bruyc- ker gaven de strijd op. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel doen toe komen tot verhoging van het voorlo pig crediet, groot f 7.500.000, op 8 Mei 1946 toegestaan voor de wederopbouw van de luchthaven Schiphol, met f 6.500.000, zodat voor dit doel een voorlopig crediet wordt verleend van in totaal f 14.000.000. Het veelbesproken Amerikaanse vrachtschip „Martin Behrman" is uit Batavia naar de Verenigde Staten ver trokken. De kapitein heeft het aanbod van de Nederlandse regering om het schip een andere, gelijkwaardige la ding te geven geweigerd. De Martin Behrman heeft Batavia dus ledig ver laten. 125 DOODVONNISSEN IN BELGIë VOLTROKKEN. Naar de correspondent van het ANP te Brussel van de zijde van het Bel gische ministerie van Justitie ver neemt, bedraagt het aantal ter dood veroordeelde politieke misdadigers thans 359. Aan 125 van hen is het doodvonnis inmiddels voltrokken. WEERSVERBETERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Tijdelijk krachtige wind tussen Noord en West, zwaar bewolkt met enkele buien, opnieuw kouder. Morgen overdag: tijdelijk opkla rend, echter nog een enkel ver spreid buitje, afnemende wind uit Westelijke richtingen, na een kou den ochtend flinke stijging van temperatuur. De kluisters van de strenge winter zijn verbroken, de goede Hollandse aarde ademt weer de zwoele voorjaarslucht. En de boer hij egtEvenals hij, treden wij allen het jaargetijde van het Licht hoopvol en blijde tegemoet. Wanneer een regering een volk vm wekt tot spaarzaamheid en maat^ regelen treft om sparen te bevorde ren de minister van financiën heeft, gelijk men weet, een desbetref fend wetsontwerp ingediend heeft zij slechts kans van slagen, wanneer zij by dit volk vertrouwen wekt, ea in de eerste plaats het vertrouwen, dat het over de spaarpenningen, wel ke het voor latere jaren terzyde legt, ook de vrije beschikking behouden zal. Wjj zijn er echter niet zo sterk van overtuigd, dat dit vertrouwen by een groot deel van ons volk door zekere maatregelen, welke de minis ter van financiën bij de geldzuivering noodzakelijk achtte, niet tot op ze kere hoogte is geschokt. Wy noemen byv. de blokkering van banksaldi, door spaarders verkregen en het voor driekwart blokkeren van uitkeringen door levensverzekeringsmaatschap- pgen, ook wanneer dergeiyke verze keringen waren gesloten als een vorm van „sparen voor de oude dog' en de premiën gedurende vele jaren vóór de oorlog regelmatig met „oud" geld waren betaald en inderdaad uit het inkomen waren gespaard. De wille keur waarmede de regering op der- geiyke vruchten van spaarzin dfe hand heeft gelegd en voor hoe lan gen tyd? draagt er niet toe by toekomstig sparen te bevorderen. Het vertrouwen van ons volk in "t financiëel beleid onzer regering wordt bovendien ondermynd door de vrees voor inflatie, welke nog steeds in ruime kring bestaat en ook door het ontbreken van bezuinigingsmaat regelen door de regering zelf eerder versterkt wordt dan verzwakt. Van regeringswege wordt thans gezegds spaar, en bewaar uw geld voor later; wat gy nu kopen wilt kunt gy straks in betere kwaliteit en goedkoper ver krijgen. Maar heeft men daaromtrent enige zekerheid? En met welke waar borgen ondersteunt de regering dit vermanend advies? By een schulden last, gelyk thans op ons volk drukt, blijft het gevaar van inflatie, hetgeen zeggen wil toenemende duurte, be staan, tenzy de overheid daar iets tegenover stelt en zélf Ingrypende maatregelen tot bezuiniging treft. Doch zulke maatregelen moeten nog worden afgewacht. Wat de burgerij waarneemt is verkwisting van hoog tot laag. Welke reden heeft zy om aan te nemen, dat zy in de toekomst een waardestyging en dus grotere koopkracht van het geld ervaren zal? En wat het ontbreken van bezuini gingsmaatregelen der overheid be treft, nog altyd wordt een beambten- apparaat gehandhaafd, dat, wat om vang betreft, ontstellend heten mag. Wy weten wel, dat de noodzakeiyke uitbreiding van sommige diensten eisen heeft gesteld, doch „124.000 be ambten raison van 374 millioen gul den per jaar, tegenover 40.000 90 millioen gulden in 1939" schreef ir. H. J. Keus onlangs in Elseviers Weekblad „zyn in onze armoede te duur. Het teveel aan arbeids krachten dat controleert, zal binnen kort moeten produceren". Verschafte deze dure overheidscontróle nu nog de zekerheid, dat voor onze economi sche belangen zorgvuldig werd ge waakt, men zou er misschien vrede mee kunnen hebben, maar ook dit is niet het geval. Het bedrijf der vee smokkelaars aan de Belgische grens, die elke week voor een waarde van een hajf millioen gulden san vlees over de grens voerden, was alom in den lande bekend aleer door de amb telijke instanties ingegrepen werd. Te- gelyk verneemt men van graansmok- kelary op grote schaal en van het in omloop brengen van millioenen valse textielpunten. Er wordt op misdadige wijze geknoeid en de dure contróle biykt onvoldoende te zyn. Er is geen reden aan te nemen, dat de spaarzin by ons volk verminderd zou zyn. Maar het geloof in de doel matigheid van sparen op dit ogenblik ontbreekt en tevens het vertrouwen in het regeringsbeleid op financiëel en economisch gebied. Wil de rege ring dit vertrouwen enigermate her stellen en alleen dan kan zy met haar spaarcampagne bereiken wat zij beoogt dan deinze zy niet voor drastische bezuinigingsmaatregelen terug en zorge zy er voor, dat onze schaarse deviezen alleen aan het vol strekt onontbeerlyke worden besteed. U. Donderdagmiddag, omstreeks vier uur, is aan de Goorn te Berkhout een on geluk met dodelijke afloop gebeurd. Personeel van de Firma Ooms is ter plaatse bezig met het verbreden van de weg. Spelenderwijze geraakte het zevenjarig zoontje van de familie A. Schouten onder de zware motorwals waardoor het knaapje onmiddeliyk gedood w.erd. De verslagenheid door dit tragische ongeval is in de buurt zeer groot

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1