De Vliegende Hollander SCHIMMENSPEL 5 hoogspanning De Krakatau dreigt met MARTIN BORMANN De uitslag van onze tweede sportprijsvraag Haagse dames als een zwerm sprinkhanen demonstreert! K Twee jaar voor Prof. v_Loon IK? Heftige demonstraties te Turijn V/ij luisteren morgen naar Dood of levend 25000 K.L.M.-passagiers van één dag oud Benningbroek „automatisch' 27 April bollen-Zondag Cor van der Lugt Melsert in ere hersteld. Feuilleton maanden -meer „AERO-FAIR 1947" Nederland zal van 16 tot en met 1 22 Mei aanstaande ln het teken van de luchtvaart staan. In Utrecht wordt op de Jaarbeursterreinen (en nieuw gebouwen) aan de Croeselaan een grote internationale Luehtvaart- tentoonstelllng gehouden, waaraan o.m. een ballonrace van negen ver schillende naties is verbonden op Zaterdag 17 Met. „De Vliegende Hollander" is reeds sedert tientallen jaren geen legende meer, maar levende werkelijkheid! Nederland toont belangstelling voor de luchtvaart. Vele binnenlandse en buitenlandse maatschappijen gaven van hun grote belangstelling voor dit luchtvaartge- beuren blijk en zegden hun medewer king toe. Uiteindelijk werd deze tentoonstel ling opengesteld voor alle firma's, di rect en indirect bij de luchtvaart be trokken. Als centraal punt vna de tentoon stelling ontwierp de artistiek leider van de „Aero-Fair 1947", de heer Ka- rel Hoekendijk, een „Luchtvaartzuil", een symbolische voorstelling van de luchtvaart; deze zuil krijgt een hoogte van 20 meter. Reeds van verre zullen reizigers, automobilisten, kortom ieder een, die Utrecht in de tentoonstellings- week gaat bezoeken een kabelballon kunnen waarnemen. Deze ballon hangt boven de Aero- Fair" en zal als wegwijzer dienen voor het bezoekende publiek, 's Avonds zal 't gevaarte vermoedelijk worden ver licht. Commerciële- en liefdadige instel lingen brengen tijdens de „Aero-Fair" speciale wedstrijden en acties, die zij combineren in sommige gevallen met de grote internationale ballonrace, die wordt georganiseerd onder leiding van den bekenden Nederlandsen ballon commandant J. Boesman. Voor deze wedstrijd werden uitge nodigde: dr. Tilgenkamp (Zwitserland); de Fransen Ch. Dollfus en P. Jacquet; de Belg Jean Vogelaer; de Brit Lord Ventry en de wereldkampioen Janusz uit Polen, allen bekende Gordon-Ben- nett-vaarders. Van Nederlandse zijde zullen waar schijnlijk één of twee ballons het luchtruim kiezen. Op de dag der opening zal eveneens Uitbarsting in 1883 eiste 30.000 mensenlevens Er dreigt weer een uitbarsting van Java's beroemde vulkaan, de Kraka tau; de Amerikaanse vulkaanexpert, dr. Jagger, van Hawaiï, heeft reeds voorspeld, dat Java in 1947 een reeks uitbarstingen verwachten kan. Eergisteren heeft de Amerikaanse archeoloog en schrijver Arthur Law- renca Griswold met een klein gezel schap de vulkaan bezocht en vastge steld, dat hij wederom zeer actief is. Griswold deelde Aneta mede, dat zich een nieuwe krater had gevormd en dat bijna iedere 45 seconden grote massa's gassen ontsnappen, gepaard met geyserachtige erupties van.bazalt- blokken en andere gesteenten. Een blok, dat op deze wijze werd wegge slingerd, moet meer dan een ton zwaar zijn geweest en het bereikte een hoog te van meer dan zestig voet, vóór het neerviel. Binnen een uur werden twee zware onderzeese ontploffingen ge hoord. De zon een maand lang ver duisterd. Het eiland Krakatau in Straat Soenda (tussen Java en Sumatra) is in 1883 met verschrikkelijke kracht tot uitbarsting gekomen. Hierbij verloren dertigduizend men sen het leven en werd een wolk van kosmische stof gevormd, die meer dan een maand lang de stralen van de zon verduisterd heeft. De vloed golf, door deze eruptie veroorzaakt naar schatting duizendmaal sterker dan dia van de atoombom heeft alvorens haar kracht te verliezen bij na driemaal de aarde omspoeld. Het eiland zelf verdween bijna ge heel en thans bestaat er nog slechts een enkele wand van de kolossale krater. In 1928 verscheen er ongeveer vijf kilometer van de Krakatau een nieu we kegel boven de zeespiegel. Deze werd „Anak Krakatau" - „Kind van de Krak&tau" genoemd. Thans verheft zich de Anak Krakatau ongeveer 500 voet boven zee en meet van de zee spiegel tot de bodem van de oceaan ongeveer duizend voet. Het Haagse Tribunaal heeft gister ten aanzien van den oud-president van de Hoge Raad prof mr J van Loon het geen hem was ten laste gelegd, op eni ge ondergeschikte punten na, bewezen verklaard en te zijnen aanzien inter nering uitgesproken met advies tot 2 jaar, met aftrek van de tot heden in internering doorgebrachte tijd. Dit is tot 16 Juni aanstaande. Voorts met ver beurdverklaring van zijn vermogen tot 28000, namelijk verbeurdverklaring van enige landgoeóerei^ geschat op 24000 en xijn juridische boekerij, ge schat °p f *000 Vries, chef v. d. dienst. Propaganda- een ballon het luchtruim ingaan on der commando van Boesman. Op de tentoonstelling zelf zullen be langrijke luchtvaartfilms worden ver toond en komen bekende persoonlijk heden op luchtvaartgebied lezingen houden. Gezien de grote belangstelling, wel ke bestond voor de 17de internationale Luchtvaarttentoonstelling te Parijs in November 1946, waar ongeveer 600.000 bezoekers verschenen, is het de ver wachting van de Nederlandse autori teiten, dat ook de „Aero-Fair 1947" zo wel uit binnen als buitenland duizen den bezoekers zal trekken. JE WEET T ALS JE HEM ZIET DADE LIJK: ÖE TEPREIN-PamE WAARSCHUWEN, Z0HDE8. OPZIEN TE VEPWEKKEN. Regeringsbureaux te Turijn werden gisteren door 5.000 mensen bestormd, die zich toegang tot de gebouwen ver schaften, den prefect mishandelden, rui ten ingooiden, archieven leeghaalden en de inhoud op straat smeten.' Negen uur lang hield de menigte huis. Aan de demonstratie namen vroegere verzets lieden, oud-gedienden en voormalige geïnterneerden van concentratiekampen deel. Er zou een achterstand zijn gekomen in de uitbetaling van vergoedingen aan hen, die tijdens de Duitse bezet ting fabriek en kantoor verlieten om zich bij de verzetsbeweging aan te sluiten. Dit heeft de demonstraties ver oorzaakt. Laat in de middag keerde de rust weer, toen uit Rome bericht ontvangen-werd, dat de regering de demonstranten in hun eisen tegemoet zou komen. Hilversum I: Nieuws om 7, 8, 13, 18, 20, 23 uur; 8.15 VARA: Gevariëerde morgenklanken; 10 VPRO: Morgenwij ding; 10,20 VARA: Radio-feuilleton; 11 Voor de arbeiders in de continu-be- drijven; 12 .Attentie"; 12,35 Orgilspel door Johan Jong; 2 Sportpraatje; 2,15 „Die Jahreszeiten"; 3,30 Van boek tot boek; 4.10 „De opvoedkundige waarde van het Esperanto"; 4,25 „De Zilveren Zeven"; 5,30 Om en nabij de twintig; 6,30 Apeldoornse Cadiclub; 7,30 VPRO: „Jong is ons harte"; 7,45 VARA: Voor Nederlanders in Duitsland; 8,15 The Ramblers; 9,15 En nu Oké!; 10,30 Dodenhuis; 11,15 Hobby-hoek. Hilversum II: Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20, 23 uur, 8;15 KRO: Pluk de dag; 9,50 De zangertjes van Luzera; 10 Klein, klein kleutertje11 De Zon nebloem; 12,03 Gemengd Omroepkoor; 1,45 Toneel en film; 3 Voor de jonge ren; 3,45 KRO-kiosk; 4,20 De vliegen de Hollander; 5 Nieuws uit de Wig wam; 6 Cantus Populorum; 7.45 Ban den die binden; 8,12 Wie weet, hoe deze plaat heet? 8,30 Lichtbaken; 9 Cabaret-programma; 10 Muzikale Tom bola; 10,55 Vaders Dagboek. 55 (Van een U.P.-correspondent.) Bijna twee jaar zijn verlopen sinds het einde van de oorlog, maar nog altijd worden de officieren van de geallieerde geheime diensten ge plaagd door de schijnbaar niet te beantwoorden vraag „Waar is Martin Bormann?" Alle pogingen om uit te maken wat er nu eigenlijk met Hitler's voornaamsten assistent is gebeurd, hebben tot dusver gefaald, en intus sen kwamen uit allerlei delen van dc wereld berichten binnen, dat Hor man daar opgedoken zou lijn. Vele geallieerde specialisten achten deze verhalen belachelijk. Zij zeggen, dat er helemaal geen vraagpunt be staat, omdat Bormann dood en begra ven is. Immers, zo zeggen zij, Bor mann ontsnapte uit de Rijkskanselarij, uit de bunker, waarin Hitier, Eva Braun, Göbbels en anderen hun laat ste schuilplaats zochten. Maar de tank, waarmee hij wilde ontvluchten, werd door de Russen in brand geschoten, waarbij de vluchteling om het leven kwam. Deze lezing mist echter een belang- Ondanks de grote stroom van inzendingen, die ons bereikte, konden wij na ijverig speuren slechts enkele oplossingen Vinden, die voor een prijs in aanmerking kwamen. De meeste inzenders hadden hun fantasie de vrije teugel gelaten, zodat voorspellingen van 71 voor Nederland tegen uitslagen als 8—2 voor België kwamen te staan. Na loting werd de hoofdprijs toegekend aan de Wed. VAN DEN HOFF, Thorbeckestraat 113, Behagen, die dus de K.L.M.-vlucht of de autocar-excursie heeft gewonnen. Hieromtrent zullen nadere mededelingen volgen. De winnaars van de vjjf troostprijzen in de vorm van boeken zijn: 1. A. WURKUM, Postkantoor, Twlsk. 2. J. v. d. WERFF, De la Reystraat 14. Den Helder. 3. G. SCHWEITZER, Groote Houtweg 25, Beverwijk. 4. .1. BAKKER, O 21E, Oudorp. 5. H. PRINS, Dorpen 22, Schagen. De boeken worden toegezonden. Onze derde opgave volgt ln ons nummer van Woensdag 16 April as. Veldslag om luilekkerland (Van onzen Haagsen redacteur.) Een wonderlijke sensatie maakte ons Woensdagoch tend als duizelig vsn dron kenachap, omdat onze ogen dingen aanschouwden, die wij al lang verleerd heb-' ben tot de mogelijkheden van deze tijd te rekenen.... In de Haagse Dierentuin was het „markt"; de grote zaal stond gevuld met rij en kraampjee, zó kleurig en lokkend aangekleed en van fantastlsch-begeerlilke zaken voorzien, dat het een sprookje uit Duizend en één Nacht geleek. Deze internationale ba- zar, bijeenbrengend wat vreemde landen en ook al daar vertoevende Neder landera oni hebben toege. zonden voor een prachtig doel; de herbouw van het in bezettingstijd door de Duitsers afgebroken prach tige en moderne Haagse Rode Kruis-Zlekenhuls, was ln de Haagse pers aan gekondigd als het dorado waar men (ja! ja!) zon der bon en voor heel, normale prijzen zaken kon krijgen, waarvoor speciaal de hulsvrouw, maar ook niet minder het Jonge meisje en toch eveneens de heren „een moord" zou den willen begeen.... Wit denkt u van de fel-be- geerde Nylon-kousen voor maar eventjea zeven pop, prachtige shawls voor en kele rijksdaalders, toilet zeep (heerlijk riekend en van ouderwetse kwaliteit:) voor drie kwartjes, luiers voor f 2,beddelakens thee- en eetserviezen, fijr. glaswerk, exquise parfums babygoed, pyama's Heerlijke wijnen en koe telijke sigaren en sigaretten trokken natuurlijk de fel ste mannelijke belangstel llng. Er heerste een Bebylonl sche spraakverwarring, spaan», Noor». ITen», En gels en ook Duits (Oosten rijk) klonk hier doorheen alsof men zich niet ln het koele Hollandse Haagje bevond, maar ln het voor oorlogse Nlce of Menton. Vooral Haagse dame» hadden reeds btj het krie ken van de ochtend post gevat bij de hekken ven de Dierentuin en toen het eindelijk zover was, dat zij tegen elven het paradijs mochten binnenstormen, wis er welhaast geen hou den meer aan. Er werd compleet hier en daar warm gevochten en de politie moeat militaire as sistentie requlreren om de wild geworden demes ln bedwang te houden. Bran card» kwamen er bij te pas en het gegil van tot ze nuwtoevallen gekomen ba- gerlgen klonk boven het ruziemakende stemmen- rumoer uit Het is dan ook eigenlijk welhaast onverantwoorde lijk geweest de arme, ge plaagde, naar zovele be geerlijke zaken snakkende Haagse dames een paradijs voor te toveren, dat voor het overgrote deel ervan „feta morgana" ls gewor den, omdat alles wat er wee ln een oogwenk werd verslonden, alsof een zwerm sprinkhanen op een klein veld neerstreek De heer Lokhorst, eigenaar van de boerderij „Schoonoord" te Veenendaal, heeft Woensdag per KLM-vliegtuig een zending kuikens naar Frankrijk gezonden. Die zullen dienen om de pluimveestapel aldaar te verbeteren. Dit ig de eerste Nederlandse leve ring na de oorlog en tevens de eerste luchtverzending van piepkuikens De zending bestond uij 25000 zgn „dop- kulkehs", die Dinsdag zijn geboren, Woensdagochtend om 8 uur uit de broedmachine kwamen en om 5 uur die zelfde dag in St Paul hun plaats van bestemming bereikten Op Dinsdag 15 April a.s. zal de automatische telefooncentrale te Benningbroek in bedrijf worden gesteld. De abonné's van dit net zullen, vandie datum af, zonder tussenkomst van de telefoniste kunnen telefoneren. Het net is dan bereikbaar onder netnummer K2299. rijk bewijs, namelijk het corpus de- licti. Totdat men .dat gevonden heeft, zal Bormann waarschijnlijk wel een wereldreiziger blijven, wiens verschij ning gerapporteerd zal worden uit alle mogelijke streken tussen de Poolcirkels. Tot nu toe zijn de volgende meldin gen onderzocht en alle ongegrond ge bleken. Bormann zou herhaaldelijk ge zien zijn in het Zwarte Woud (Franse bezettingszone). De geruchten daar over waren vooral heel sterk tijdens de razzia's der Amerikanen, waarbij de ondergrondse organisatie van Arthur Axman werd ontmaskerd. Ook de Beierse Alpen werden genoemd als verblijfplaats van Bormann. Gevangen genomen leden van een sqort Hitler- jeugd-beweging, de „Edelweiss pira ten", bezwoeren dat zij in radiocon tact waren geweest met den chef. Vooral ook München, de „hoofdstad der nazibeweging", was vaak uitver koren als de zogenaamde woonplaats van Martin Bormann. Herhaalde malen werd de geheime dienst gewaarschuwd dat men hem door de straten had zien wandelen. Evenveel malen werd vast gesteld, dat het bericht niet waar was. Vervolgens waren er de berichten over een verblijf van Bormann buiten Duitsland. Bormann zou gezien zijn in Zuid-Spanje. Opnieuw werd bewezen dat dit onjuist was. Daarna werd Bor mann in Zweden gerapporteerd, van waar hij naar Zuid-Amerika zou zijn scheep gegaan. Alweer mis, zei de geheime dienst. Intussen, als Bormann nog leeft, is hij „vogelvrij". Want vijf maanden ge leden veroordeelde het Neurenbergse tribunaal hem voor alle zekerheid ter dood, bij verstek. Niet alle leden van de geallieerde geheime diensten echter zijn er zo van overtuigd, dat Martin Bormann werkelijk dood is. „Er is geen enkele reden om aan te nemen dat hij niet, als duizenden en anderen, aan 't ein de van de oorlog is opgedoken zon der papieren. Evenmin is er vol doende reden om te geloven dat hij niet ver weggereisd zou kunnen zijn" zo zeggen deze officieren. „Ten zij zijn lijk nog gevonden wordt, is het bewijs van zijn dood nog niet geleverd". Intussen, men heeft blijkbaar de moed nog niet opgegeven om alsnog een spoor van den vermisten nazi-leider te vinden. De Amerikanen hebben nog zeer onlangs Bormann's portret op grote schaal verspreid. Misschien ziet iemand hem nog lopen in München of Buenos Aires, in Madrid of in Stock holm, en misschien is het hem ook inderdaad. Wanneer de zon en 't weer nietvooi onaangename verrassingen zorgen, zal de traditionele Bollen-Zondag dit jaar waarschijnlijk op 27 April vallen Op die datum zullen de meeste bollen- gewassen in bloei staan, zodat deze Zondag wellicht he^ gros van de bol- lentoeristen van 1947 zal moeten ver werken De centrale ereraad heeft op 29 Maart uitspraak gedaan ln de zaak van Cc van der Lugt Melsert. Hij vernietigd de uitspraak van de ereraad voor he toneel en beëindigde de schorsing var den heer Van der Lugt Melsert met U rugwerkende kracht op 1 October 194C De raad releveerde in zijn uitspraak dc goede houding en de goede Nederland se gezindheid van den heer Van de" Lugt tijdens de bezetting. GEEN STRAFMAATREGELEN TEGE! DUITSE MIJNWERKERS. John Hynd, de Britse minister ver antwoordelijk voor Duitsland, hgeft te Dusseldorf verzekerd, dat geen straf maatregelen zullen worden genome tegen de mijnwerkers, die een dag het ben gestaakt als protest tegen de voec selpositie. Hynd brengt een bezoek aai bet Ruhrgebied. De leden van het U.N.O. politionele corps krijgen ook grondig onderricht ln d' bestrijding van branden, zodat de nieuw op te richten gebouwen van het U.N.O hoofdkwartier te Lake Snccess onder permanente bescherming sullen staan.. Drie leden van het bewakingscorps in hun uitrusting van brandweerman op éér der brandspuiten. door Tjeerd Adem* 36) HOOFDSTUK IX. Het restaurant van „De Gouden Tros". Die avond, in zijn ijzeren ledikant op het vlierinkje, had hij urenlang wak ker gelegen en rusteloos de moeilijk heden van zijn positie overpeinsd. De ontvangst bij baas Govers was vriendschappelijker, of, beter gezegd minder vijandig geweest dan hij ge vreesd had en zelfs door de mededehnf dat hij de volgende dag ging vertrek ken, was de kastelein niet bijzonde verrast gebleken. Hij was, wat Hans betrof, blijkbaar op alles voorbereid. Met een ober, die met een baronesje verkeerde, of het zijn speelmakkertje was geweest, moest je op alle mogelijke verrassingen voor bereid zijn en hij begreep volkomen, dat iemand, die op het punt staat, een edelman tot schoonvader te fcrijgeu, in een volkscafétje in een Amsterdamse dwarsstraat geen blijvende plaats heeft Het had hem zelfs enigszins verwon derd, dat Hans hem had voorgesteld, voorlopig 's avonds tegen vergoe ding van avondmaaltijd en slaapgele genheid in functie te blijven. Hij begreep niet goed hoe dat mogelijk was, maar bij had het dankbaar aan vaard omdat goedkope hulp hem uit stekend te pas kwam en het sprookje van den betoverenden prins, of beter gezegd, de geheimzinnige geschiedenis van den knappen oberkellner op zich zelf al een titel van een volksro man thans in een nog rijper stadium was gekomen, wat het bezoek, voorna- j melijk van „dames"-klanten zeker zou vergroten. Dat probleem was dus opgelost, maar •ijn toekomstige positie was nog alles- >e halve van die aard, dat Hans van '.inschoten er met een gerust hart aan on denken. De mededeling, dat er van zijn moe ien kant nog een oom in leven was en wel een oom, die blijkbaar de macht en ook het voornemen had, hem tot een welgesteld man te maken, was nog geen ogenblik uit zijn gedachten ge weest. hoewel hij, door de loop der ge beurtenissen, nog geen tijd tot rustige overdenking had gekregen. Het betelunde binnen afzienbare tijd een volkomen ommekeer in zijn leven, een sprong uit het duister naar het licht. Er was alleen de voorwaarde, welke hem bezorgd maakte, omdat haar ver vulling niet alleen van hemzelf afhan kelijk zou zijn. Ten slotte dankte hij zijn positie in het warenhuis voor zover er dan van een positie kon wor den gesproken aan de welwillend heid van een buffetjuffrouw en de verliefdheid van een kok, menselijke gevoelens, die ieder ogenblik konden veranderen en misschien volkomen ver dwijnen. Er behoefde maar een klein verschil dikken jongen, die hem collegiaal een stomp op de maag gaf, nog een man met een baardje en twee kooksters. De man, - Adriaan genoemd, deed dienst als hulpkok, terwijl de dikke jongen zich in gebak en confituren gespeciali seerd had. De chef van het ijsbuffet, die in een naastgelegen lokaaltje resideerde en die, ondanks de bergen ijs, welke hij dagelijks verwerkte, blijkbaar een warmbloedig man was gebleven, zat op de bovenste tree van de wenteltrap en vertelde hoe hij de vorige avond in een Cineac door het gedrang zijn vrouw kwijt geraakt was. Hij had er niks van van mening te ontstaan, zoals er tus- aSemerkt en was tegelijk met 'n vrouw- 1 mens op twee overgeschoten plaat sen op de bovenste rij van het balcon sen verliefden zo menigmaal enig gekra keel ls, en de geweldenaar uit de keu kenafdeling zou zijn wraak op de ge liefde kunnen koelen door haar proté gé met een vaartje de deur uit te trap pen, zonder daarbij ook maar enigs zins te beseffen, dat hij wat Hans betrof daarbij tegelijkertijd een for tuin buiten de deur schopte, Hij zou aan dat alles niets kunnen veranderen omdat hij gebonden was door zijn belofte, met niemand een woord over de hem gestelde voorwaar de te spreken. Hij stond de volgende morgen pre cies half zeven in de bijkeuken van het warenhuis en vond er, behalve den gezet. Hij had natuurlijk gedacht, dat zijn ega naast hem zat en allerlei op merkingen over het programma ge maakt, die ternauwernood beantwoord waren geworden. „Be doch al bij m'n eige", zei hy, wat is ze toch weer kribbig, ik heb ze ker wat miszeid en om d'r weer een beetje in d'r humeur te brenge, leg ik m'n hand op d'r knie en Ik zeg: as je nou een beetje vrindelijk voor me ben. za'kje vanavond 's lekker vertroetele". De dikke kooksters kronkelden tegen de muur op van de pret en een juf frouw van de retirade, die het gezel schap zo juist met 'n dame vermeer derd had. keek den verteller strak aan een beetje kregelig omdat ze het begin van het verhaal niet gehoord had. „Enne, wat toen?" vroeg de dikk' jongen. „Opeens geeft ze me een gil", zei d chef, „en tegelijkertijd gaat 't licht o en daar zit ik met m'n hand op de knie van een dikke schooljuffrouw met et bril ophahaha.... ei. m'n vrouw.... hu.... hudir stond.... ha..., ha.... ha...," De jonge kookster sloeg dubbel ei gilde, dat ze het niet meer kon hoq wen, waarna de dikke jongen, die Ste ven bleek te heten en ,,'n stille ko miek" was, haar mededeelde, dat ze dan maar moest laten vallen, waarop de juffrouw van de retirade, die een nette weduwe was. de opmerking maakte, dat, als Nelis wat vertelde, d' altijd een luchie aan zat en van luchies gesproken die kon het weten Gelukkig kwam op dat ogenblik c heer Samson in civibl - met bolhoedj en bruine bandschoenen de trap o; en joeg al zijn onderhorigen voor ziel uit, waarna hij een hand gaf aan zijr. collega van de ijs-afdeling en daarn Hans, die er nog een beetje onwenni bijstond, mee naar het keukenkan toortje nam om hem als employé ln te schrijven. (Wordt vervolgdj

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3