Stad en Omgeving Grafische Tentoonstelling bij Drukkerij De Boer Openbare Leeszaal Uitkering ineens aan gepensionneerden uit gemeentedienst Nieuws van de K.N.M.V.-groep De Helderse Ijsfabriek Post voor de Johan Maurits" EEN VLAG MET HISTORIE.. Rreezand. Texel. Burgerlijke stand. Egmond aan den Hoef. LANGS DE VELDEN. SctagerbrttT Wielerbaan Wieringen Kolhorn. Marktberichten. De Mattheus-Passion te Alkmaar „Wat won je graag voor je verjaardag hebben?" „Een drnkdoos, vader!" De jarige zoon kreeg itfn drukdoos. en hij vermaakte er zich urenlang mee. Prachtig vond hgj het, zijn naam en zijn adres in losse spifegelschrift-lettertjes van taaie rubber in het houdertje te peuteren, en dan maar raak te gaan drukken. Heerlijk wm het ook, om aan vriendjes en vriendinnetjes gedrukte brieven te sturen, alleen bleek dan wel gauw dat zo'n drukdoos toch eigenlijk te klein was. Er waren te weinig e's en te kort n's, en dan moest er wel eens een hoofdletter gebruikt worden op de plaats waar een kleine letter behoorde te staan Toen de jongen groter werd, gebruikte hij zijn drukdoos niet meer. Hij kreeg belangstelling voor andere dingen. Hij ging lezen ln boeken, kranten en tijdschriften, en misschien dacht hij maar een heel enkele keer bij het zien van drukletters terug aan het leuke spelletje uit vroeger jaren. We lezen allemaal boeken, kranten en tijdschriften, maar hoe velen van ons weten iets van de vervaardiging ervau? Hoe het moderne drukwerk, waarmee we toch zo heel veel te maken hebben, tot stand komt? Het is daarom wel een heel lofwaar dig initiatief, dat de Grafische Studie club te Den Helder genomen heeft door het organiseren van een tentoonstel ling, waarop de bezoekers kennis kun nen maken met de practijk van het vak der zetters, drukkers en binders. Het bedrijf ln werking! Deze tentoonstelling wordt Zaterdag a s. gehouden, des middags van twee tot zes uur, in het bedrijf van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer. Verscheiden leden van het personeel hebben zich beschikbaar gesteld, om tijdens de ten toonstellingsuren hun normale werk zaamheden te verrichten, zodat men de zaak in volle actie zal kunnen zien. Wanneer we in aanmerking nemen, dat Drukkerij de Boer tot de grootste grafische bedrijven van Noord-Holland behoort, en dat het bedrijf over een zodanige outillage beschikt dat alle mogelijke soorten drukwerk kunnen worden vervaardigd, dan lijdt het geen twijfel of de tentoonstelling in het in werking zijnde bedrijf zal niet alleen interessant, maar ook in hoge mate leerzaam zijn. Zo zullen de bezoekers kunnen zien, hoe de handzetter uit losse letters het zetsel opbouwt, maar ook op welk een ingenieuze wijze de mo derne zetmachine gehele regels produceert, en dan ziet men na tuurlijk ook het drukken zelf. Eerst hoe men zich in de vorige eeuw moest redden met een hand- persje, en dan als flagrante tegen stelling de indrukwekkende snel persen van tegenwoordig, en de kleine snellopende degelpersen. Voorts zal men in de gelegenheid zijn te zien hoe in de binderij het drukwerk voor de verzending wordt gereed gemaakt. De bezoekers zullen dus de ontwikke lingsgang van blanco vel papier tot ge bruiksklaar drukwerk stap voor stap kunnen volgen. Dank zij de medewer king van Bührmann's Papiergroothan del te Amsterdam wordt ook een stand De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Maart bezocht door 159 mannen en 24 vrouwen, totaal 183 personen. Uitgeleend werden: 2078 ro mans, 1482 studiewerken en 2564 jeugd boeken; totaal 6124 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Albe: Annunciata. Boo: Hoera! We leven nog! Courths- Mahler: Het geschonden vertrouwen. Defresne: Een avond in Amsterdam. Fabricius: Halfbloed. Havank: De schaduw is terug. Oppenheim: Rijk en geen geld. Risseeuw: Landverhui zers; 2 dln. Steinbeck: De roode pony. Veldess: Mannen van de zee. Studieboeken. Arnken: Lucht vaartkennis voor iedereen. Bullen: De zwerftocht van de „Cachalot". De Graaff: Op leven en dood; oorlog en bezetting 19401945. Koopmans: De tien geboden. Lantinga: Veel groenten van weinig grond. Marée: Wie speelt er mee? Mielche: Zou de aarde wel rond zijn? Norel: Het ge bed in den bijbel. Postma: Stippel lijnen in het sexuele leven voor jon gens van 1318 jaar. Van Valken burg: J. Huizinga; zijn leven en zijn persoonlijkheid. Roest: Radiotele- grafie en -telefonie. Viruly: Ver rassende ontmoetingen. Wij varen weer! Geschenken: Bloemer Lustig: Eenvoudige Nederlandsche handels correspondentie. Blom: Music in England. Van Creveld: De strijd om het joodsche kind. Crone: Geschie denis jachthavens en zeilsport te Am sterdam. Friedmanvan der Heide: Het joodse oorlogspleegkind. Hole: Witchcraft in England. Holleman: Grondslagen der Ver. voor facultatieve lijkverbranding. Kalma: Wat ge beurt er met joodse oorlogspleegkinde ren? Londres: Uit het bagno ont snapt. Moon: Strangers in India. Heutelings: „Gerchte economie". Penning: Ten dage als ik riep. Pitt: Birds and the sea. Richmond: The heron garth. Sutton: Small sailling craft. Thornton: British shipping. Forell: Waar Oost en West elkaar ont moeten. ingericht, waaruit geleerd kan worden hoe het papier wordt gefabriceerd, ter wijl er voorts een stand is, gewijd aan de drukinkt Tenslotte is aandacht be steed aan het grote aandeel, dat de typografen gedurende de bezettings tijd in het ondergronds verzet hebben gehad; een aparta stand is daarvoor ingericht. We zijn er zeker van, dat voor deze zeer aantrekkelijke tentoonstelling een grote belangstelling bestaat, en het ver dient dus wel aanbeveling om Zater dagmiddag bijtijds present te zijn! In de loop van deze week hopen wij nog enkele nadere bijzonderheden te kun nen opnemen. Bjj Kon. Besluit van 26 April 1945 werd, in afwachting van nadere voorzieningen daaromtrent, aan hen. die een pensioen genieten ten laste van het Rijk en van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, over het jaar 1945 een uitkering Ineens toege kend. Naar aanleiding daarvan is bij besluit van B. en W., uitoefenende de bevoegdheden van de Raad, van 22 Februari 1946 bepaald, dat, behou dens enige beperkingen, aan hen, die op 1 Januari 1946 een pensioen, sup pletiepensioen, verhoging of bijslag op die pensioenen of een toelage of een gratificatie ter vervanging van pensioen ten laste der gemeente ge noten, over het jaar 1945 eveneens een uitkering ineens zou worden toe gekend, waarvan het bedrag gelijk was aan het pensioen, de verhoging, de bijslag, de toelage of de gratifica tie, verschuldigd over een kwartaal. Intussen zjjn bij de wet van 28 Fe bruari 1947 nadere bepalingen vast gesteld met betrekking tot een uit kering ineens over 1945 en 1946 ten behoeve van hen, die pensioen genie ten ten laste van het Rijk, het alge meen burgerlijk pensioenfonds en het spoorwegpensioenfonds. Aangezien B. en W. het gewenst achten, dat ook aan hen, die ten las te der gemeente pensioen, suppletie pensioen, verhoging of bijslag op die pensioenen of een toelage of gratifi catie genieten, over het jaar 1946 'n uitkering ineens wordt toegekend, stellen zij de Raad voor, dienovereen komstig te besluiten. De kosten zullen ƒ2357.05 bedra gen. Het bestuur van de K.N.M.V.-groep Den Helder en Omstreken verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de leden te brengen: Ook onze K.N.M.V.-groep heeft haar medewerking toegezegd aan de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei a.s. Het spreekt echter vanzelf, dat nog niet kon worden besloten, welk aandeel precies de motorrijders in die viering zullen hebben. Daarvoor is enig onderling overleg tussen de motoristen nodig en dat zou pas mo gelijk zijn op de eerstvolgende groeps vergadering. Om de nodige spoed ach ter de zaak te zetten, stelt het be stuur voor, dat alle leden, die be schikken over een motorrijwiel, even bijeenkomen in het clublokaal „Het Wapen van Den Helder" en wel Woensdagavond a.s. om half acht. Deze vergadering behoeft niet langer te duren dan een half uur, omdat uit sluitend van gedachten gewisseld zal worden over hetgeen de Heideree mo toristen op 5 Mei zullen presteren. Er moeten spijkers met koppen geslagen worden, dus laat niemand deze korte, maar belangrijke vergadering verzui men! Teneinde de Helderse Ijsfabriek over een geheel eigen terrein te laten be schikken heeft de eigenaar, de heer W. van der Vaart, verzocht aan hem te willen verkopen een gedeelte van de steeg, gelegen langs die fabriek en parallel lopende met de Brouwer straat en de Nieuwstraat. Bedoeld weggedeelte is eigendom der ge meente. B. en W. hebben tegen inwil liging van het verzoek geen bezwaar. Ook zal het onttrekken van bedoeld weggedeelte voor het openbaar ver keer uiteraard alleen voetgangers verkeer geen moeilijkheden ople veren. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 10 der Wegenwet werd van de voorgenomen onttrekking open bare kennisgeving gedaan en daarbij werden belanghebbenden in de gele genheid gesteld eventuele bezwaren tegen deze onttrekking in te brengen. Bezwaren zijn evenwel niet ingediend. De grond heeft een oppervlakte van ongeveer 55 M2. De prijs dient op 3.75 per M2, zijnde de prijs van 3e klasse grond, te worden gesteld. De I commissie van bijstand voor dc Openbare Werken kan zich met het bovenstaande verenigen. Het desbetreffende voorstel zal t.Z.t. in de Raad worden behandeld. Op de thuisreis zal Hr Ms kanon neerboot „Johan Maurits" van 25 April tot 1 Mei in Rio de Janeiro vertoeven. De gelegenheid bestaat om gewone tn aangetekende brieven en briefkaarten aan de opvarenden te zenden, die dan aldaar zullen worden uitgereikt. De poststukken dienen uiterlijk op 18 April a.s. ter post te worden bezorgd. ....gehesen aan de mast van Van SpeUk. Gistermorgen om elf uur heeft op het voorplein van het Koninklijk In stituut een zeer bijzondere plechtigheid plaats gehad. Aan de mast van Van Speijk's schip werd de vlag gehesen, die in de nacht van 9 op 10 Juli 1943 als eerste geallieerde vlag op de bo dem van het Europese vasteland werd geplant. Het was een vlag van het mailschip toen tijdelijk troepen transportschip „Marnix van Sint Aldegonde", dat onder commando van kapitein-luitenant ter zee H. W. Het- tema KMR aan de landingsoperaties deelnam. De vlag werd geplant door een klein commando, met aan het hoofd luitenant-commander R. V. Red- shaw van de Royal Navy Voluntary Reserve. Zowel overste Hettema als luitenant Redshaw waren gisteren bij de plech tigheid aanwezig. Voorts merkten wij op gep. vice-admiraal L. J. Quant; schout bij nacht J. A. Gauw, Comman dant Zeemacht Nederland; kapitein ter zee I. W. Reynierse, commandant ma rine te Willemsoord en zijn chef-staf, kapitein-luitenant ter zee D. J. A. Wes- terveld; kapitein ter zee F. Th. Burg hard, commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, en den eer sten officier van het Instituuf, kapitein luitenant ter zee jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boogaert; de heren J. Olie slagers en ir. J. Verschoor, directeuren der N.V. Stoomvaart Mij „Nederland"; den heer P. E. Tegelberg, president- commissaris en den heer M. C. Koning, commissaris der Maatschappij; de ge zagvoerders P. M. Verstelle en J. Rie del, voorzitter van de Vereniging van Gezagvoerders 1943; burgemeester G. Ritmeester van Den Helder en den heer A. M. van Weele, directeur der gemeentelijke zeevaartschool. De vlag werd gehesen na een toe spraak door schout bij nacht Gauw. Wij hopen in ons nummer van mprgen nader op deze plechtigheid terug te komen. WEKELIJKSE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Het ligt in de bedoeling van de afd. der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur ook dit jaar weer wekelijkse tentoonstel lingen van afgesneden bloemen te hou den. Daartoe heeft ze een commissie gevormd, bestaande uit werkgevers en werknemers, die deze tentoonstellingen zal verzorgen. Het veilingbestuur heeft voor dit doel het Veilinggebouw weer gratis beschikbaar gesteld. De wekelijkse tentoonstellingen zullen worden afgesloten met een z.g.n. opge stelde tentoonstelling, waaraan deelge nomen kan worden door particulieren of firma's, die een eigen opstelling wensen te verzorgen. Tevens zal er weer een afdeling bloembollenziekten te be zichtigen zijn. Verleden jaar trok ook deze afdeling de belangstelling van de vaklieden. De eerste tentoonstelling is vermoe delijk op 19 en 20 April en zal Zater dags van 4 tot 7 en Zondags van 11,30 tot 1 uur en van 2 tot 7 geopend zijn. Bij onze jongens in Indië. Deze soldaat heeft zich als speelmakkertje een jong aapje gekozen. Blijkens de foto kunnen zij best met elkander overweg. Johnson, is door H.M. de Koningin ten paleize Huis ten Bosch in audiëntie De entree is vrij, maar het bestuur hoopt, dat de geplaatste bus niet zon der meer voorbij gelopen zal worden. Voor de opgestelde tentoonstelling zal, ter bestrijding van onkosten, een lage entreeprijs geheven worden. Middenstanders of particulieren, die voor het opstellen der bloemen lege jampotten in bruikleen willen afstaan, worden verzocht dit op te geven aan J. Dobbe, B. Lovinkstr.; L. Onderwater, Koningsweg 26, Tel. 281; of J. Timmer, B. Lovinkstr. 33, tel. 331, die zullen zorgen dat de potten gehaald en weer thuis gebracht worden. De kwekers worden verzocht, allen mede te werken door hun bloemen beschikbaar te stellen, die dan weke lijks zullen worden gehaald en zowel werkgevers en werknemers als niet- vaklieden uitgenodigd deze tentoon stelling te bezoeken. De eersten ter ver rijking van hun vakkennis, de laatsten om te genieten van de kleurenweelde van de opgestelde bloemen. Geboren: Johanna H., d. van S. Rijk en M. J. von Pickartz. Alphon- sus J. M., z. van J. T. Boom en N. de Graaf. Maria H., d. van A. M. Schoo en P. Bos. Hendrika J., d. van G. Eelman en H. J. Koppijn. Agatha J., d. van J. C. Bakker en G. C. Bakker. Tine D., d. van J. D. Kooiman en A. C. Drijver. Ondertrouwd: Jacob Verhoeve en Jantje Dijker. Nicolaas Doorne kamp en Anna Thomassen. Timo- theus van Heerwaarden en Theodora K. Witte. G e tr o u w d: P. Rozendaal en A. C. Plaatsman. J. Ver ijzer en J. Koop man J. Blom en G. de Graaf. W. Visser en Tetje C. Roeper. J. C. Dros en M. Daalder. J. van de Bunt en A. I. Boswijk. Overleden: Michiel Schoenma ker, wedr, van T. Barhorst, 91 jaar. POLITIENIEUWS. Gevonden: Zilverbon, 2 vulpen nen, zilveren manchetknoop, rozen krans, veiligheidsspelden, portemon- naie met inhoud. Tevens aangegeven zwarte hond. Schager Crt OPENSTELLING GEMEENTEHUIS Het gemeente-huis zal vanaf heden des Zaterdags weder voor het publiek geo pend zijn van 912 uur. Zondagavond. Opnieuw wijst de zeer volle sport agenda van de afgelopen week op een bloeiend sportleven in onze woon plaats. Het comité voor de organisatie van de sportfeesten op de 5e Meidag stelde haar programma vast, dat niet minder dan tien takken van sport zal omvatten. Ook in ons kleine Nieuwediep zal die middag, zij het dan in minder grootse vorm, de Olympische gedachte tot uiting worden gebracht, door onze vier-en-twintig plaatselijke veldsport- verenigingen. Voor zover U niet gedacht zult heb ben aan de finales van het schoolvoet- baltouönooi, zullen de juichkreten van de talrijke schooljeugd die Zaterdag middag de sportvelden omzoomde, U daaraan misschien wel hebben herin nerd. Het was er weer prachtig en onze wethouder van onderwijs verving met veel genoegen den burgemeester. Natuurlijk heeft de schoolvoetbal- commissie in de afgelopen dagen weer bergen werk verzet, en zijn onze jon gens de onderwijzers daarvoor gewel dig dankbaar. En toch meen ik te mo gen zeggen, dat mannen als Windsma, Rudolph en Waalwijk van Doorn, er oprecht dankbaar voor zijn, dat zij onze jongens deze genotvolle week hebben kunnen schenken. Trouwens lezers, daar waren meer ouderen, die genoten hebben. Toeval lig zat ik Zaterdagmiddag in de buurt van onzen Rector van het Lyceum en m'n vriend Sinjewel. Nadat ik de vreugde bij deze heren gezien had, over de successen van „hun" jongens, leek het mij beter voortaan niet meer te spreken van het Paasfeest van de jeugd, maar van het grote school- voetbalfeest. Dit tournooi, speciaal de finales, was uit een oogpunt van voetbalprestaties zeer hoop gevend voor onze stad. Waarschijnlijk hebben nog niet alle jeugdige spelers zich gemeld bij de plaatselijke verenigingen, om daar on der deskundige leiding nader met onze voetbalsport kennis te maken. Dat zij dit spoedig mogen doen. Niet minder hoopvol was het spel van Racing tijdens de interessante ont moeting van hedenmiddag tegen Hol- landia uit Hoorn. Overgoten door een heerlijk voor jaarszonnetje, was 't daar weer ouder wets aan de Sportlaan. Eindelijk is dan het onvermoeide streven van den Ra- cing-coach, mr. Leavy, met succes be kroond. HRC toonde zich in de tweede helft (U weet het lezers, dan gaat het er om!) niet alleen volmaakt fit and well, zij hanteerde ook dat mach tige wapen van de geestdrift. Tegen deze krachten was het uitstekend spe lende Hollandia tenslotte niet opgewas sen, zy het dan, dat by de stand 53 de strijd nog volkomen „open" was. Dat men toen nog niet gerust was over de Racing-zege was wel in hoofazaak te danken aan het pr&chtige spel van den Hollandia-captain, Westhoven. Deze speler, die ondanks zijn jaren, met kop en schouders boven clubgeno ten en tegenstanders uitstak, gaf gedu rende negentig minuten voetballes, waarvan ongetwijfeld zeer velen heb ben genoten. Niet alleen gedurende de wedstrijd toonde hy zich in alle op zichten de ware aanvoerder, ook na afloop toonde hij zich een fair sport man, door den scheidsrechter niet al leen te bedanken voor de uitstekende leiding, doch daar de verklaring aan toe te voegen dat Racing door haar prachtig spel de overwinning in alle opzichten verdiende. Eén van de sportfiguren waaraan wij zo ontzettend veel gebrek hebben. Toean Tik-Tik. UITSLAG AANBE8TEDING Vrijdag werd vanwege het geme. tebestuur te Zijpe ten raadhuiz® 7®* openbare aanbesteding gehouden v?1 het maken van twee klinkerwejjjT1 twee voetpaden, riolering, gedeeld sloot en greppels, zes duikers nS bijkomende werken op een terrei langs de Spreeuwendijk te Petten een en ander ten behoeve van d wederopbouw van het dorp Petten. Er waren 13 biljetten ingeleverd' Ingeschreven is als volgt: W. a tu Brurjn te IJmuiden voor 27.7oo\_*. Huiberts Punt, Alkmaar, V00r ƒ32.700.H. Keevel te Amsterdam voor ƒ38.784.J. Twisk te Castii- cum voor ƒ42.780.Fa. Thiecke te Nijmegen voor ƒ47.200.De Later Smalleganger te Haarlem voor ƒ49.980.C. Vriesman Cz. te Pet. ten voor 50.455.J. Dienaar t» Santpoort voor 53.700.T. Buis te Oudorp voor ƒ54.500.J. G. Klomp te Bergen voor 55000.H. v. d. Berg te Maarsen voor 56000. Veul te 't Zand voor 57.500.—; c, Klinkert, Oudkarspel voor 62.950—, De begroting was 41.450t De gunning is aangehouden. We kunnen thans berichten dat op de openingswedstrijd op 27 April a.s. zullen starten de volgende renners: Cor Bijster, sprintkamp. 1946 van Neder land en* 3e in de wereldkampioen schappen te Zürich; Geyseldoorn, 2e sprintkamp. van Nederland; Paul Duijns, 4e Ned. sprintkampioenschap pen en de bekende sprinter Van Gel der, die gedurende het winterseizoen de beste amateursprijs verwierf. Verder zullen starten: Piet Peters, wegkampioen van Nederland, Vaanhof, v. d. Neut en G. Voorting. Ook onze plaatsgenoot Cor Hegeman, voor wien de Ned. Wielren Unie dis pensatie verleende door onafhankelijk heid, zal deze eerste wedstrijd meerij den. De entreeprijzen zijn zo gewijzigd, dat het bezoek voor niemand enig be zwaar behoeft te zijn. ZONDER KOSTEN BETERE FOTO'S. Onder dit motto kwamen Donderdag avond een 30-tal personen op uitnodi ging van den fotohandelaar Keuris al hier bijeen om te komen tot oprichting van een fotoclub. De heer Keuris sprak zijn tevreden heid over de opkomst uit. Veel onnodige fouten kunnen door betere voorlichting voorkomen worden. Door besparing aan materiaal kan met een kleine con tributie voor de club volstaan worden. Het ligt in de bedoeling iedere maand in clubverband bijeen te komen en dan eigen werk te bespreken. Verder kan af en toe een wedstrijd georganiseerd worden. Door opbouwende critiek zal er volgens sprekers overtuiging binnen korte tijd verbetering te constateren zijn. Een voorlopig bestuur werd ge kozen, bestaande uit de heren P. Keu ris te Wieringerwaard, A. v. d. Kreeke te Kolhorn, mej. Rijkersma en mej. Eysen, beiden te N.-Niedorp en den heer Peper te Wieringerwaard. De drie eerstgenoemden zijn resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Een bespreking van de veel voorko mende fouten bracht de lachspieren nogal eens in werking. De belichting werd toegelicht en het juiste vasthou den van de camera behandeld. Vele vragen werden daarna gesteld en de beantwoording doet verwachten, dat de club wel succes zal hebben. Besloten werd om de eerstvolgende avond te houden op Dinsdag 6 Mei in de bovenzaal van Droog. Dan zal er een werkprogramma voor de komende maand opgesteld worden en het intus sen gemaakte werk worden besproken. Wij kregen de indruk, dat men op deze manier werkelijk kan komen tot „Betere foto's zonder kosten" en wek ken alle afnateurs op de eerstvolgende bijeenkomst te bezoeken. LangedUker Groentencentrale. 14 April. 2000 kg rode kool 18,50; 21,600 kg ge!e kool 16,50; 45.800 kg witte kool (Deense) 12,20; 5,300 kg uien 2,50—14,90 8,000 kg bieten I 8, II 5,70 en III 4,40; 5.500 kg peen I 7,40 en III 5,60. Noordermarktbond. NOORD-SCHAR- WOUDE, 14 April. 35.000 kg witte kool (Deense) 13,20; 5.400 kg uien 10,70—12,50, Hem grove 11,50-12,50; Idem drieling 8,00 -9,60 en idem nep 7,90—8,10; 1600 kg peen U 7,40 en idem III 5,70; 2500 kg bieten I 8.00 en Idem 33 5,70. De Ned. Herv. Oratorium Verent- ging te Alkmaar o.l.v. Cornelis Jonker bracht in samenwerking met de Arn- hemse Orkestvereniging Zaterdagavond en Zondag in de Grote Kerk te Alk maar de Mattheus-Passion van J. s. Bach. Solistische medewerking verleenden Jo Vincent (sopr.), Annie Hermes (alt), Jan Schipper (tenor), Lóurens Bogt- man (bas), Han le Fèvre (tenor), Henri Welbooren (bas), Jac. Bonset (orgel) en Nic. Akkerman (cembalo). Wij woonden de Zaterdaguitvoering bij en deze is zowel wat de uitvoering zelf als wat de belangstelling betreft een groot succes geworden. Wij zouden niet weten aan welk deel der medewerkenden: de koren, de so listen of het orkest het bereikte resul- taat te danken is, omdat de samenwer king uitstekend was en een ieder g»f, wat hij of zij te geven had. In de eerste plaats willen wij mel ding maken van de koren. Reeds in de aanvang met de vierstemmige koraal melodie: „Herzlieber Jesu, was hast du verbrochendat schitterend werd gezongen, wisten we het: de koren zijn meer dan voor hun taak berekend. Het jongenskoor zong prachtig. Het beluis teren van de heldere jongensstemmen alleen al was het bijwonen van deze uitvoering waard geweest. Het deed ons op hetzelfde ogenblik ernaar ver langen op deze zelfde plaats met de majestueuze achtergrond der grote zul len oprijzend in de schemering der kerkgewelven, het zilver der orgelpij pen en het zachte licht van buiten vallend door de spitsboogramen eew een uitvoering te kunnen horen van een apart jongenskoor. Hier ligt zeker een terrein voor initiatief open. Van de solisten hadden wy de meeste bewondering voor Lourens Bogtman. Met zyn gehele wezen leefde hij zich in in de partij, die hy moest brengen. Zijn donkere bas was vol zeg gingskracht en zijn zang werd in niet geringe mate door zyn persoonlijkheid voltooid. Jan Schipper deed prachtig werk in zijn party van evangelist. Met welk een juistheid en buitengewoon aanvoelen wist hy steeds die punten te treffen, waar het dramatische in het lijdensver haal naar voren treedt. Hier komt geen critiek in ons hart, alleen dankbaar heid te mogen luisteren. Jo Vincent zong en de keuze van haar in de plaats van To van der Sluys, die het vorig jaar de sopraanparty had, was gelukkig. Toch lag er in de voor dracht van Annie Hermes meer over gave, meer echtheid. Voor haar be stond alleen dat wat zij te brengen had: haar lied, hetgeen wy niet altijd van Jo Vincent konden zeggen. De beide andere solisten hadden minder uitgebreide partijen te zingen. De stem van Henri Welbooren was te zwak en miste voldoende voordracht Wellicht, dat hier eens een andere so list een kans gegeven kan worden. Orgel, cembalo en orkest begeleidden perfect. Tenslotte brengen wü dank aan den leider van het geheel Cornelis jonker. Hij stond niet alleen letterlyk, maar ook figuurlijk boven zijn mensen en leidde voortreffelijk. Eén opmerking moet ons nog van het hart. De data van de uitvoering, die ditmaal na de Passie tijd vielen, waren niet gelukkig gekozen. Wy weten, dat er redenen voor waren, doch hopen dat dit een volgend jaar voor alles zal wor den voorkomen en de uitvoering wordt gegeven voor of op de Goede Vrijdag. W. K. Klederdrachten ontmoeten elkaar in nationale ernaar, gen groep van 70 Zwitsers, gekleeo nationale costnum, bracht een bezoek aan Marken over en weer had me»

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2