Jaarbeurs opende haar poorten Snelste vliegtuig ter wereld boven ons land r Weecêedcfit Voetballiefhebbers, attentie!! J Recordvlucht om de wereld Ir. Poldervaart krijgt een kans DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Binnen vijf seconden uit de gezichtskring TISO tot de strop veroordeeld Hors d'Oeuvre Queen Elisabeth aan de grond Anton Coolen auteur van „DE ONTMOETING" „De ooievaar van Deuteren' Nog weinig textiel aan de markt Eén MeiSnipperdag Tachtig koei clandestien geslacht Minister interesseert zich voor project EEN GRATIS KUM-VLUCHT of EEN EXCURSIE PER AUTO-CAR Kamerleden naar de Wieringermeer Min.-pres. Beel en min. Jonkman naar Indonesië Nederlandse kraan in Engeland Churchill naar Frankrijk Van nabij en verre BURXAU: Koningstraat W-&0 Den Helder Telefoon 045 Giro 449041 Dtr.: J. BtjLsma WOENSDAG 16 APRIL 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. f547. HELDERSCHE COURANT TARIEVXH: Advertenties: 14 cent per millimeter. remilleberlcbten 17 cent per m.m. Kleine ed vertentle» („Juttertjee") Tot IS voorden 7s cent, elk woord meer cent Abonnementen: per kwartet t I.per poet t t.W H- of d redacteur: M H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekken ee W. Kok, Met een snelheid welke die van het geluld begint te henaderen en wel met ruim 900 kilometer per uur, raasde gistermorgen het met twee Rolls Roys-Derwent-5-motoren uit geruste Engelse Gloster Meteor- straalvliegtuig, gemerkt Gaidc en be stuurd door den Engelsen testpiloot CoatesPredy, boven Zuid-Holland. In 5 seconden t(jds verdwijnt dit snelste toestel ter wereld uit de ge zichtskring. Testpiloot CoatesPredy, die squa dronleader van de Rolls Royce- fabrieken is, haalde uit het toestel, wat er in zat. Voor een groot aantal belangstellenden, onder wie vele mili taire autoriteiten en leden van mili taire missies uit Engeland, Frankrijk, Amerika, België en Denemarken, die op het vliegveld Valkenburg getuige waren van dit nieuwe staaltje van Engelse pioniersarbeid, demonstreerde hij de enorme stijgingscapaciteit van zijn kleine rode vogel, die per minuut 244 meter bedraagt. Herhaalde malen vloog hij over het vliegveld onder het verrichten van „Rolls" (draaien om zijn lengte-as), maar de toeschouwers hadden nauwelijks tijd zich te reali seren wat zich daar in de lucht af speelde, of de snelle meteor was weer verdwenen. Snelheid van het geluid benaderd. Het toestel heeft slechts een korte startbaan nodig en verdwijnt dan met een luid grommend geronk de lucht ln. De Rolls Royce-fabrieken hebben het ontwerp voor de motoren in drie maanden uitgewerkt, hetgeen naar de mening van deskundigen een record is, dat in de eerstvolgende jaren ze ker niet zal worden geëvenaard. Josef Tiso, president van Slowa kije tijdens de Duitse bezetting, is te Praag tot de dood door de strop veroordeeld. Tiso hoorde de uit spraak van zijn vonnis rustig en gelaten aan. Dr. Ferdinand Ducamsky, voormalig minister van buitenlandse zaken in de regering van Tiso, hoorde dezelfde straf tegen zich uitspreken. Tijdens het proces heeft Tiso erkend, dat zijn regering miltiaire hulp aan Duitsland heeft verleend, maar ontkend, dat hij een oorlogsverklaring aan Engeland en de V.S. zou hebben ondertekend. LEVENSGEVAARLIJK AMSTERDAM Iedere dag stort Noord-Hol land een stroom zakenlieden, ver tier-zoekers en forensen uit over de mooie, oude Amstelstad; uur aan uur zet het Centraal Station de sluizen open er spreidt de vloed onzer nijvere streekgenote zich over het Stationsplein uit om daar de tram te nemen naar de binnenstad. Hoe worden wij ontvangen door Amsterdam, hoe worden wij ge distribueerd? Ik wil er geen doekjes om win den: wij worden gemolesteerd en ons leven wordt belaagd. Op vluchtheuvels, die geen heuvels zijn en geen ruimte laten voor vlucht, worden wij tussen de tramtreinen samengeperst en vóór wij het beseffen bevinden wij ons midden in een stormaan val, op de wagens gericht, ook al hebben wij daarmee niets van doen. Wie zich opgesteld heeft, laat ik zeggen voor lijn 16, ziet zich plotseling voor lijn 24 ge plaatst. Hij zou zich uit de voe ten willen maken om lijn 16 te bereiken, die achter 24 heeft ge stopt, maar hij kan niet. Want hij bevindt zich midden in de strijd. Achterwaarts uitwijken kan hij niet, want daar staan 12 en 5 en als deze wagens zich ln be weging zetten, wordt de toestand hachelijk. Zo gaat het dag aan dag en de directie van het ge meentelijk vervoerbedrijf schijnt geen oplossing te weten voor het probleem. Waarom verlegt men het eind punt van enkele lijnen, bijvoor beeld van 12 en 5, niet naar de Noordzijde van het station? Daar is meer ruimte en een stations uitgang is er tegenwoordig ook. Is het volstrekt noodzakelijk dat alle trams hun halte hebben vlak vóór het station? Waarom de plaats daarvoor niet iets meer in westelijke richting gezocht» Wanneer men twee of drie lijnen om het station cirkelen laat, komt men reeds een heel eind Wij, Noord-Hollanders, gaan niet naar Amsterdam om er de dood te vinden. Dat kunnen wij ook wel thuis. KREEFT. Immers, het vliegtuig kan een snelheid van 990 kilometer berei ken en benadert daarmede die van het geluid (1188 kilometer per uur). Het staat thans wel vast, dat voor lopig geen vliegtuig geconstrueerd zal worden, dat een snelheid van meer dan 1000 kilometer kan berei ken, aangezien er bij dergelijke gro te snelheden bepaalde trillingen op treden, waarvan men. de geheimen nog niet geheel heeft onderzocht. In 1941 is er voor de eerste maal met het Gloster-vliegtuig geëxperi menteerd. In 1943 verrichtte de Chief- testpiloot, Eric Greenwood, de eerste officiële proefvlucht. Hij bereikte toen een snelheid van ruim 500 kilometer en constateerde, dat het toestel een stijgingscapaciteit had van 61 meter per minuut. 's Werelds grootste schip, de 85.000 ton metende „Queen Elizabeth", dat gisteravond om half acht uit New- York te Southampton werd verwacht, zou nabij Southampton aan de grona gelopen zijn. Het kuststation van Calshot deelde mede, dat „het passa giersschip zich sinds half zeven bij 'n boei ter hoogte van Calshot bevindt. Klaarblijkelijk is het aan de grond ge lopen." Zeven sleepboten trachten het weer vlot te krijgen. Aan Doord be vinden zich 2446 passagiers. Later is bevestigd, dat de „Queen Elizabeth" op ongeveer 12 km. van de haven aan de grond is gelopen. Men neemt aan, dat zij niet eerder dan heden, als tegen vijf uur de vloed opkomt, weer los zal raken. Twaalf sleepboten hebben gistermor gen vergeefs getracht de Queen Eliza beth vlot te krijgen. De eerste passagiers van de aan de grond geraakte Queen Elizabeth zijn te Southampton aan land gezet. Koning George opende te Salisbury de tweede zitting van het zesde parlement. De koninklijke familie had de tocht van Pretoria naar Salis bury in twee vliegtuigen gemaakt. De koning en de koningin bü aan komst aan het parlementsgebouw. De commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek heette aan vankelijk Boekenweek-commissie, en nog behoort de organisatie van de jaarlijks terugkerende boekenweek tot de belangrijkste harer taken. Reeds in de zomer van 1946 begon zij aan de voorbereiding van de in middels van 1 tot 8 Maart gehouden boekenweek 1947. Toen werd een prijsvraag uitgeschreven. Twaalf au teurs werkten mede en zonden ano niem onder motto een korte roman of novelle in. De uitslag van deze literaire prijs vraag was, dat de speciale jury haar keus bepaalde op „De ontmoeting", een novelle die werd ingezonden on der motto „Ships that pass in the night". Tallozen ontvingen tijdens de boekenweek dit verhaal van een stuk verzet tegen de Duitse bezetting en van dezen hebben velen deelgeno men aan de tweede prijsvraag: het raden en inzenden van den auteur van dit „geschenk 1947". In 't Amstel-hotel werd gistermid dag de boekenweek 1947 plechtig ge liquideerd en heeft de commissie de uitslagen der beide prijsvragen be kend gemaakt. Na een kort openings woord van den commissie-voorzitter, de heer Chr. Leeflang, die o.m. me dedeelde, dat voor het geschenk 1948 twee soortgelijke prijsvragen zijn uit geschreven werd de verzegelde enveloppe geopend welke hetzelfde motto voerde als het manusript van ..De ontmoeting". Antoon Coolen bleek de schrijver en dus de winnaar van de eerste litteraye prijsvraag. Door loting werd vastgesteld welke drie der duizenden inzenders, die hun keuze op Antoon Coolen hadden be paald, de winnaars zijn der drie hoofdprijzen: boekenbons ter waarde van f 100. Het zijn: J. Moors, Bisschoppelijk College. Roermond, Mej. C. Th. A. Driever, NieuWenhoekplein 5, Soest- dijk en Mej. J. M. Louwerens, Duif straat 3bis, Utrecht. Daarna werd vastgesteld wie de winnaars der 50 boekprijzen zijn. „De ooievaar van Deuteren" (Deu teren behoort tot het grondgebied van Den Bosch) is sinds jaar en dag in Noordbrabants hoofdstad en de gehele Langstraat bekend als de jaarlijkse lentebode bij uitstek. Het werd een latertje dit jaar. Men vreesde, dat in 1947 de traditie niet bestendigd zou blijven, maar Maandag 14 April daalde de vogel op zijn nest. Blijkens de archivalia is het Deu- terense ooievaarsnest thans 50 ja ren achtereen bewoond geweest. Zonder enig officiëel vertoon werden gistermorgen om precies 9 uur de poorten van de 48ste Kon. Neder landse Jaarbeurs open gezet en da delijk nam de drukte een aanvang. Reeds vóór 9 uur hadden zich voor de loketten files gevormd, die echter zonder enige stagnatie konden wor den verwerkt. De Jaarbeurs werd zonder plechtigheid geopend. Een uitzondering maakte de Textiel jaarbeurs, die door den heer Ph. Fentener van Vlissingen officiëel werd geopend. Textiel schaars. De stichting heeft op de Najaars- beurs 1946 reeds geëxposeerd en is allerminst een volledige vertegenwoor diging van onze textielnijverheid. De linnenindustrie is nauwelijks vertegen woordigd en de typische grote katoen- bedrijven hebben eveneens voor het merendeel verstek laten gaan. De om standigheden zijn nog te moeilijk. De heer Fentener van Vlissingen sprak over de moeilijkheden bij de productie van garens, welke thans nog 35 tot s0 procent minder is dan vóór de oorlog, over het tekort aan arbeidskrachten en de nog noodzakelijk geleide econo mie. Tot de laatste vierkante meter bezet. Groot was de belangstelling uit alle takken van bedrijf en de bezoeker zal de beurs in Utrecht dan ook een interessante schakering aantreffen van vele categorieën van goederen, beho rende tot de meest uiteenlopende Door het Nederlands Verbond van Vakverenigingen werd aan de Centr. Werkgeversorganisaties het verzoek gedaan, te willen bevorderen, dat op 1 Mei aan alle arbeiders, die dit wen sen, vrijaf gegeven zal worden. Naar aanleiding van dit verzoek be richtten de Centrale Werkgeversorga nisaties aan al haar aangesloten le den-werkgevers, dat er „geen bezwaar tegen bestaat, dat zoveel mogelijk, voorzover de bedrijfsomstandigheden dit toelaten, aan dit verzoek wordt voldaan. Deze vrije dag dient, naar hun oordeel, te worden opgenomen als z.g. snipperdag of als vrije dag voor eigen rekening." groepen van productiemiddelen en ver- bruiksartikelen. De gebouwen en ter reinen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zijn bezet tot de laatste vierkante meter. Ruim is de verschei denheid van producten, die voor we derverkoper en winkelier ter keuze gereed staan, en overzichtelijk is de verdeling van de onderscheidene groe pen over gebouwen, paviljoens en terreinen. Daardoor zal de inkoper zich aanvankelijk kunnen beperken tot een bezoek aan de afdeling van zijn eigen branche en indien hij dan nog tijd beschikbaar heeft, zijn aandacht kunnen besteden aan andere interes sante delen van de Jaarbeurs. Zo is ook voor den bezoeker ter beurze een doelmatig gebruik van zijn tjjd mogelijk; hij behoeft geen kostbare uren te besteden aan het doorlopen van afdelingen, voor wel ke hij niet geïnteresseerd is. Hij zal zich in een aantal gevallen zelfs kunnen beperken tot een bezoek aan één der beide terreinen: het Vreden- burg of het terrein Croeselaan. Terwijl in de gebouwen aan het Vre- denburg de bedrijfsgroepen met min der volumineuze goederen en ver- bruiksartikelen zijn ondergebracht, is de ruimte van het terrein aan de Croe selaan bestemd voor een combinatie van vrijwel alle technische groepen, welke bij vorige jaarbeurzen nog ver spreid waren. Men kan hier dus met recht spreken van een „Technische Jaarbeurs". De C.C.D. trof enige tijd geleden bij slagers in Deventer ongestempeld vlees en vet aan. De slagers werden in hechtenis genomen. Daarna kwam men op het spoor van een reeks clan destiene slachtingen, die begonnen in Januari 1946. Men heeft vastgesteld, dat minstens 80 Koeien door deze slachtingen aan de distributie zijn ont trokken. Tot nu toe hield de economi sche politie te Deventer 25 personen aan, onder wie 12 te Deventer wo nende slagers en 2 particulieren. Vijf hiervan zullen zich voor de justitie te Zwolle hebben fe verantwoorden. Er zullen vermoedelijk nog meer arres taties volgen. Milton Reynolds, die in recordtijd een vlucht om de wereld wil maken, is in Sjanghai geland. Maandagmorgen om 7.05 uur was hij in Calcutta aan gekomen en was twee uren later weer opgestegen. In Sjanghai werd snel ben zine ingenomen voor de sprong naar Tokio. In totaal heeft Reynolds nu 42 uur en 47 minuten gevlogen. Hij hoopt de reis te volbrengen in 60 uren, dat is ruim twee-derden minder dan de tijd, die Howard Hughes nodig had in 1938. Reynolds heeft vertraging. Tengevolge van motorstoring heeft Reynolds gistermorgen te Adak op de Aleoeten een landing moeten verrich ten. Bij aankomst te Adak had Rey nolds nog slechts 32 uur over voor de resterende 8000 kilometer, indien hij het wereldrecord wil breken. Reynolds is om 13,24 uur Ned. tijd uit Adak vertrokken. De landing je Adak was niet te wijten aan motor storing, maar gebrek aan brandstof. (Van onzen Haagsen redacteur.) Het doet ons genoegen te kunnen meedelen, dat' de minister van We deropbouw, de heer L. Neher, ons heeft laten weten, dat hij aanleiding heeft gevonden persoonlijk in te grijpen terzake van het project voor massale huizenbouw van Ir. Polder vaart, waarover ons blad dezer dagen uitvoerige mededelingen deed. Hij heeft de betrokken instanties van zijn departement opgedragen ten spoedigste maatregelen te nemen, welke worden vereist om alle aspec ten van het project te kunnen be lichten en om eventueel de uitvoe ring daarvan te bevorderen. De minister zegde ons toe, na vast stelling van uit het onderzoek voort spruitende besluiten, ons persoonlijk over een en ander te willen inlichten. Zo is dus voorlopig het meest-be- reikbare werkelijkheid geworden en weten we de verdere loop van zaken in de veilige handen des ministers. Zeker niet zonder spanning wachten we af! Hieronder vindt U onze derde opgave in de serie sportprijsvragen, waarvoor wij iedere week als prijzen uitloven terwijl wekelijks vijf boeken als troostprijzen beschikbaar worden ge steld. Oplossingen moeten, zoals gewoonlijk, op een briefkaart geschreven, uiterlijk Zaterdag a.s. om twaalf uur des middags op ons bureau aan wezig zijn, terwijl over deze prijsvragen niet kan worden gecorres pondeerd. In de linkerbovenhoek schrijven: „SPORTPRIJSVRAAG". Hieronder volgt de derde opgave: Hoe luidt de uitslag van de volgende a.s. Zondag te spelen wed strijden: L NeptunusVolewyckers- 2. Alkmaarse BoysKennemers. 3. West-FrisiaHilversum. 4. HollandiaAlcmaria Victrix. 5. O.V.V.O.—H.R.C. 6. BK.C.—Texel. Ieder, die de winnaar weet aan te geven, krijgt voor iedere opgave 3 punten, terwijl voor 'n juiste score 5 punten worden toegekend. Het to taal aantal punten, dat uit deze serie te behalen is, bedraagt dus 30. Onder de goede oplossers worden de prijzen verloot. De uitslag van deze wed strijd maken wij bekend in ons nummer van Woensdag 23 April a.s„ tegelijk met de vierde opgave. Kapt. ter Zee J. J. L. Willinge, tot dusver Chef staf van het Commando Zeemacht Nederland-Indië, die Schout bij-Nacht J. A. Gauw, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als commandant zeemacht Nederland, in deze functie zal opvolgen. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur van Wieringermeer en van de afdelingsbesturen aldaar der politieke partijen zullen ongeveer 60 leden van de Tweede Kamer op 2 Mei a.s. een excursie maken door de Wieringer meer, teneinde zich op hoogte te stel len van de moeilijkheden, waarmede men in deze omstreken bij de weder opbouw te kampen heeft De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister-presi dent en de minister van Over zeese gebiedsdelen overwegen om zich tegen het einde dezer maand ter persoonlijke oriëntering voor het voeren van besprekingen naar Indonesië te begeven. Naar aanleiding van de voorgeno men reis van de ministers Beel en Jonkman verneemt het A.N.P. nog uit welingelichte kringen, dat de commis sie-generaal reeds enige tijd geleden de overkomst van deze bewinds lieden had verzocht. Nu de onderteke ning van de basisovereenkomst een feit is geworden, zijn daardoor talrijke problemen inzake de uitwerking van het accoord aan de orde gekomen en ligt het volkomen in de lijn, dat een nadere gedachtenwisseling als waarop door de commissie-generaal werd aan gedrongen inderdakd gewenst is. Hier toe hopen thans de ministers Beel en Jonkman tegen het eind van deze maand in de gelegenheid te zijn door zich naar Indonesië te begeven. Op deze wijze wordt de continuïteit der besprekingen tussen de commissie- generaal en de Indonesische delegatie niet onderbroken, terwijl de beide mi nisters zich tevens ter plaatse zullen kunnen oriënteren. De eerste Nederlandse drijvende kraan is thans ln het gat aan de Trentoever aangekomen. Langs de oever van de rivier hadden zich mensen verzameld, die juichten, toen deze kraan, door drie sleepboten ge trokken, van de Humber naar Mor ton voer. Daar werd de kraan in de 90 m bre de oeverbreuk gemanoeuvreerd, waar zij met stalen palen werd vastgelegd. De andere Nederlandse kraan zal deze week aankomen en intussen zal het verstevigen van de buitenoever voortgaan. Churchill zal zich 9 Mei, op de tweede verjaardag van de Duitse ca pitulatie, naar Frankrijk begeven, waar hij met het hoogste Franse mili taire ereteken, de militaire medaille, zal worden onderscheiden. Het Italiaanse persbureau Ansa meldt, dat tijdens demonstraties tegen de hoge kosten van levensonderhoud in de Zuid-Italiaanse stad Petilia Po- licastro 'n vrouw gedood en tal van personen gewond werden. Die Britse regering heeft in een witboek verklaard, dat de illegale geld- en goederenhandel van Britse troepen op het continent Engeland in het jaar 19451946 bijna 40.000.000 pond ster ling heeft gekost Naar wij ver nemen is de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, voornemens eind van deze maand een bezoek te brengen aan de troepen van de Koninklijke Landmacht in Indië. Ingevolge nieuwe verordeningen van het Bedrijfschap voor Zuivel blijft de combinatie melkveehouder-melk- slijter verboden. Tijdens enige reparatiewerkzaamheden nabij een pompstation in de gemeente Oos terhout werd de 46-jarige J. S., wonende te Raamsdonksveer door een draaiende as gegrepen en op slag ge dood. Dertigduizend Duitse ar beiders hebben een symbolische sta king van tien minuten gehouden uit protest tegen de „zuivering" van een voormalig directeur van het Siemens- concern. Sinds het voorjaars offensief in Griekenland zijn ongeveer 80 guerillastrijders gevangen genomen en 200 300 gedood. In Holly wood werden het afgelopen jaar meer dan 200 films vervaardigd, dat is iets meer dan de helft van de gewone pro ductie Volgens berichten uit Bei roet zou de dader van de aanslag op de Britse ambassade te Rome, zekere Marco Cohen, zijn gearresteerd. Hy heeft zich ook schuldig gemaakt aan het vermoorden van Britse officieren. TEMPERATUUR BOVEN NORMAAL. In de ochtend plaatselijke mist, overigens in het Noord-Westelijke gedeelte van het land (vooral langs de kust) nog vrij veel bewolking, doch overwegend droog en in het overige gedeelte van het land min der bewolking en vooral in het Zuid-Oosten overdag zonnig weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Nog enige stijging van tem peratuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1