Bij het hijsen van de vlag Schoolzwem-actie voor de Noord-Hollandse jeugd S tad w O Spoct Karei Doorman" in Engeland „Stervend zullen wij haar schragen, Maar die vlag verlatennooit?" Marine en koopvaardijéén Burgerlijke Stand Toneelavond L.O.K. De Olympische dag op 5 Mei Goede plannen van de Kon. JNederl. Zwembond Den Oever. Texel I-N. Niedorp I 52 Om vflf uur ln de morgen van de tiende Juli 1943 werd voor het eerst na Jaren weer een geallieerde vlag op Europa's vasteland geplantEen sim pele mededeling, echter met een geweldige achtergrond! Het was een groots gebeuren en wij in Nederland, die elke dag gespannen het nieuws uit de vrije wereld beluisterden, hebben dat toen zo gevoeld ook. Het was immers het begin van het einde? Wij wisten niet, dat we nog twee Jaar lang tonden moeten buk ken onder de alleenheerschappij der Nazi's. Eindelijk was daar ergens aan de kusten van Europa, op Sicilië, een klein geallieerd bruggehoofd gekomen, dat zich langzaam, maar zeker zou uitbreiden over het Apennijns schiereiland. Later zouden er op andere punten aan Euro pa's grenzen nieuwe bruggehoofden ontstaan, en zij zonden alle naar elkaar toegroeien tot een einde gekomen zou zijn aan de macht van het Derde Rijk. De eerste geallieerde vlag, die weer in vrijheid mocht wapperen boven Europese bodem, was een Nederlandse vlag! Het rood-wit-blauw ontplooide zich nog niet, zodra het werd geplant, in het klare zonlicht, maar evenals wel dra de dag over Sicilië zou aanbreken en het Nederlandse dundoek zou wap peren tegen het klare blauw van de subtropische hemel, zo zou ook eenmaal de dag der overwinning dagen over 'n geknechte wereld, en zouden alle natie- vlaggen der verdrukte volkeren zich weer mogen ontplooien in de eigen vaderlandse lucht. Deze Nederlandse vlag, die door een klein commando Engelse lan dingstroepen op Siciliaanse bodem werd geplant, was afkomstig van het troepentransportschip „Marnix van Sint Aldegonde", dat onder commando van kapitein H. W. Het- tema reeds aan zeer belangrijke mi litaire operaties had deelgenomen. De landing bij Bougie aan de Noord-Afrikaanse kust mag daarbij wel allereerst worden genoemd. Niet voor niets kreeg kapitein Het- tema de bijnaam van „De held van Bougie", werd hij door H.M. de Ko ningin benoemd tot Ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde en verleende de Engelse Koning hem het Distinguished Service Cross. Als eerste schip.... Het was voor kapitein Hettema en zijn dappere bemanning een hoge on derscheiding, dat de „Marnix" ook op •en zeer vooraanstaande plaats mocht deelnemen aan de landingsoperaties op Sicilië. De „Marnix van Sint Aldegon de", het 20.000 brt. metende mailschip van de Stoomvaart Mij, „Nederland", was ingericht voor het vervoeren van 3000 man volledig uitgeruste troepen. Het schip had 23 landingsvaartuigen aan boord en het vormde een krachtige eenheid in de drieduizend schepen tel lende vloot, die onder opperbevel van generaal Eisenhower opstoomde naar de landingsplaats. De „Marnix" voer als eerste schip achter de „British En- aign" die de vlag voerde van admiraal Cunningham. Om 0.55 uur ging de „Marnix" on der de Siciliaanse kust voor anker. Tien landingsboten werden gestreken met 450 man troepen aan boord, die binnen een half uur de vaste wal hadden bereikt. Aan boord van het voorste landings vaartuig was de Nederlandse vlag ge plaatst, die enkele uren later door lieutenant-commander Redshaw en zijn 24 mannen werd geplant.... Was het te verwonderen, dat aan boord van de „Marnix" het enthousiasme onbeschrij felijk was, toen de bemanning bij het aanbreken van de dag het rood-wit- blauw zag wapperen? Gelukkig werd de vreugde door niets getemperd, want geen man van de troepen, die door de „Marnix" waren overgebracht, verloor bij deze geslaagde operatie het leven. Vlag met historie. De vlag is bewaard gebleven en zij werd Maandag voor de tweede maal op een historisch ogenblik gehesen. Alle •delbcrsten van het Koninklijk Insti tuut waren er getuige van, dat zij lang zaam in top ging aan een mast met een even grootse historie. Bevallen: E. RejhonsKoks, z. N Koopman—Kreijger, d. S. P. KramerKroonstuiver, d. G. M. RamlerLeegwater, d. P. Lobbers— v. d. Werf, d. K. Kaptein—Sand- brink, z. L. SchuijtOut, d. J. StrietJolen, z. G. M. Verschuur Roos, z. G. A. de Boerde Boer, z. B. C. Pronkv. d. Bosch, d. A. L. Steenlagevan Weele, z. W. Wal Roeffel, z. P. C. v. d. Bogaerde— Goebertus, d. J. M. van SchieJon kers, z. A. Hoekstra—Veenhuizen, z. M. Meijer—'t Hart, z. en d. W. Ver hoef—Delfos, z. G. Schoutende Boer, z. N. S. VeermanBorst, z. E. StroetSchoen, d. W. C. J. M. LouweSettels, d. J. Boldingh— de Klerk, d. A. SinkeFlammang, z C. D. van Luijk—Roggeveen, z. E. Kramerv. d. Plaat, z. K. Koorn—Post, z. G. de Lange—Suij- kerbuijk, z. H. A. van Wessel— Groen, d. A. DijkstraFeenstra, d. Ondertrouwd: J. Keizer en N. van Leeuwen. J. Vries ep E. Schoen. G. C. Bakker en J. Scheurs. C. v. d. Vliet en M. Ruiten. E. Gola en A. M. Sinnige. J. M. J. Peeman en J. Pfann. C. Ruurs en W. Splinter. J Kikkert en A. Boerdijk. Getrouwd: L. Verschoor en A Kelderman. C- J. Steinman en C. A M. Bos. P. Krijnen en P. v. d. Kuijl-. Overleden: V. M. Haust, v„ 34 Jaar. D. Schoneveld, m., 50 jaar. R Bakker, 4 mnd. W. Gerssen, m., 68 jaar. J. v. d. Poel, v„ 82 jaar. A. Molenaar, v., 3 mnd. J. Kalis, m., 83 jaar. Schout bij nacht Gauw had ln zijn inleidende rede reeds de omstandig heden geschetst, waaronder de vlag op Sicilië werd geplant. Hij had ge wezen op de nauwe samenwerking tussen marine en koopvaardij, die el kander in een moderne oorlog niet kunnen missen. Daarom juist was deze vlag aangeboden aan het Ko ninklijk Instituut, om de toekomstige zee-officieren bij voortduring te her inneren aan deze samenwerking. En daarom ook waren bij deze indruk wekkende plechtigheid hooggeplaatste autoriteiten van marine en koopvaar dij aanwezig. En heeft de tegenwoor digheid van burgerlijke autoriteiten ook niet iets te zeggen in deze tijd, waarin men spreekt over „totale oor logvoering"? Het was een ontroerend ogenblik, toen het trompetsignaal zweeg en de vlag daar stil wapperde tegen het grij zig zwerk van de hemel boven Neder lands eerste oorlogshaven. Het was een doodgewone vlag, die alleen een beetje langer was dan andere vlaggen van haar breedte. Maar dat verschil was toch eigenlijk onbelangrijk. Er was een ander onderscheid, want deze vlag had historie.... En moeten wij niet steeds in de historie te rade gaan om onze houding in de toekomst te bepalen? Daarom, Jonkers van het Koninklijk Instituut, onthoudt de woorden van den Commandant Zeemacht en denkt aan de tiende Mei 1943: En verlaat vooral die vlag nooit! C. A. D. De derde feestavond, die de buurt vereniging L.O.K. (Lijsterstraat, Ooie vaarstraat, Koekkoekstraat), in een goed jaar voor haar leden heeft gegfe- ven, werd gekenmerkt door een aller genoeglijkste stemming. Dat kwam niet alleen door de vlotte wijze waarop het programma werd afgewerkt, maar ook door de afwisseling en de kwaliteit van het gebodene. Begonnen werd met een blijspelletje „De geestverschijning", waarin vooral mevr. E. G. JanssenDe Groot uitste kend op dreef was. Na een solodans door mevr. R. Zeeman—Van Honswijk en zang door mej. R. Röge, volgde de schets „De onvriendelijke ober", die ook aardig insloeg, dank zij het spel van de heren W. Groot en B. Riedeman. De clou van de avond was de opvoe ring van „De aardschok", waarin me vrouw C. J. Nak—Klaver uitstekend werk deed; de heren K. Nak en W Groot en mej. T. de Bont deden voor haar niet veel onder. De algemeene leiding van de feest avond was bij den heer W. H. van Honswijk. wel in heel vaardige handen. De conference was den heer W. Groot wel toevertrouwd. Na afloop werd nog gezellig gedanst met mu ziek van Jaap Kwak's „Musical Ram blers". ANTHONY VAN KAMPEN SPREEKT TE HAARLEM. Onze medewerker Anthony van ampen, wiens hart langs de Amster damse boulevards blijft vertoeven bij het zilte nat, heeft van de Haarlemse Boekverkopersbond de vererende invi tatie ontvangen, om voor 1500 leerlin gen van Haarlemse Middelbare scholen een lezing te houden over het onder werp „Het boek van de zee". Deze lezing zal worden gehouden op Vrijdagmiddag 18 April a.s.. in het Concertgebouw te Haarlem, aanvang twee uur. Op het programma staat ook de vertoning van de film „Man nen van Aran", die de aanwezigen zal verplaatsen naar Aran, het mooiste der Shetland-eilanden. BAND NEDERLAND—INDIë. Door het verkeerd plaatsen van en kele correctie-regels is de tweede alinea van het Maandag geplaatste stukje onder het hoofd „De Band Ne derlandIndië" op een puzzle gaan lijken. De oplossing van deze puzzle is als volgt: „Bovendien was het op be paalde punten geruststellend. Ver scheidene aanwezigen maakten van de geboden gelegenheid gebruik, om schriftelijke vragen te steilen. De meeste van deze kon luitenant Ver meulen afdoende beantwoorden." Het adres van de secretaresse van de „Band" is mevr. Fritschi, Zuidstraat 61 LEZING DS. VELEMA. Hedenavond spreekt in de Chr. Ge rei. Kerk aan de Steengracht ds. J. H Velema, van Bunschoten over het on derwerp „De komende grote boycot", Deze predikant is een vurig redenaar die in het bijzonder op het gebied van het jeugdwerk in de Chr. Geref. kerk zijn sporen heetf verdiend. De bijeen komst vangt aan om acht uur; de toegang is vrij. Vrijdagavond zijn wij op uitnodiging van het „Comité Organisatie Sport middag*' aanwezig geweest bij een vergadering, waarbij alle 24 sportver enigingen tegenwoordig waren. Het comité, bestaande uit de heren A. G. v. d. Linde, v. d. Heuvel Rejjnders (de sportleider van het Kon. Instituut), E. de Zeeuw, H. A. Enklaar en L. v. Loo, heeft op deze avond in het kort de bedoeling uiteengezet, wat er op deze bevrijdingsdatum zal plaats vinden op sportgebied. Wanneer wij vertellen, dat er vai\ alle ver. 5 mensen deel nemen aan een défilé, waarbij iedere club haar vlag of vaandel meevoert, dan menen wij wel, dat deze optocht vanaf het Stationsplein naar de Sport- laan de nodige aandacht zal trekken. De defilerenden zullen tot voor de tri bune komen. Het l'8t in de bedoeling, dat precies op tijd de nationale vlag door een estafetteloper wordt binnen gebracht. Tien lopers van de H.A.V. zullen n.1. de nationale vlag van het Raadhuis halen, waarbij iedere loper 200 M. voor zijn rekening neemt. De vlag wordt gehesen en 't muziekkorps speelt het Wilhelmus. Na beëindiging hiervan houdt één der defilerende sportmensen, namens alle verenigingen een toespraak. Alles dus ln Olympische sfeer! Daarna begint het programma. Hoewel er mensen van 1# verschil lende takken van sport deelnemen en de kwaliteit van 't gebodene van goed gehalte zal zijn, ig het op deze dag felteltjk bijzaak. Hoofdzaak is het, dat wij in Den Heider, militairen en bur gers. die dag in onze geldachten één sullen zijn. Van welke politieke of kerkelijke richting men ook is, deze 5 Mei-dag zal de dag der verbroedering ztjn. Het deelnemen van ai onze vereni gingen moet gezien worden als een de monstratie van hechte eenheid. Het moet het fundament zijn van *n eendrachtig samenwerken ln de toe komst naar een betere wereld. Dat is het doel van deze Olympische dag op het bevrijdingsfeest van 5 Mei. Da initiatiefnemers zij óank voor het werk wat hieraan voorafgaat. Dat hun arbeid op de Juiste wijze beloond mag worden. Het programma Hoewel de tijden nog niet geheel vast staan, kunnen wij ^och reeds een en ander vermelden van hetgeen ons te wachten staat. Het programma zal ongeveer 3 uur in beslag nemen en ln dat tijdsbestek, van 2 tot 5 uur, zullen ongeveer 1000 duiven het lucht ruim kiezen, zal een voetbalwedstrijd tussen 1 sterke jeugd-elftallen ge speeld worden, terwijl er ook een korfbalwedstrijd zal zijn. Een groot aantal wandelaars «tart vanaf het voetbalveld voor een kort parcours en komt tegen 5 uur weer terug. De gymnastiek zal on» een half uur be zighouden, er zal zelfs een tenniswed strijd op de grasmat worden gespeeld. Enige boksdemonstraties zullen niet ontbreken. De adelborsten en Hermes gaan hockeyen, de H.A.V., versterkt met enige WIeringers, handbalt tegen het Haarlems-elftal (iets groots op handbalgebied dus) en zelf» de moto ren zullen niet ontbreken. Al met al een grootse sportdemonstratie, De toegang Is vrij, dus ook geheel in overeenstemming met het «Joel. Wij komen op deze bijzondere dag nader terug. VERLOREN EN GEVONDEN. Verloren: grijze fantaslehoed, portemonaie met f 22,50, grijze heren hoed, zilveren broche met licht steen tje, bruine portemonanie met f 20, schapenwollen kinderwant, portemon- nale met pl.m. f 40 en drie snoepkaur- tten, bruine koffer met kleding en schriften, grijs jongensjasje. Gevonden: zwart rashondje, pad- vindersriem met sleutel, drie porte- monnaies met inhoud, dubbele rijwiel- tas. riem met mes in schede, schapen wollen rechterhandschoen, bruin hondje, lichtbruine hond, een bril. De Kring No«rd-HolIand-Noord van de Koninklijke Ned. Zwembond ver gaderde Zondagmorgen in Café „De Posthoorn" te Schagen. Nadat de voor zitter, de heer R. iStrijbis, de afgevaar digden der diverse zwemverenigingen in zijn openingswoord hartelijk welkom geheten had, werden de notulen gele zen en onveranderd goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag over 1946. Hoewel het vorige seizoen tenge volge van het buitengewoon slechte weer en de verminderde animo niet bemoedigend is geweest, beginnen er anderzijds toch ook weer nieuwe licht punten te gloren, zodat de Kring met het Zeeuwse devies „Luctor et emergo" de huidige depressie spoedig meent te boven te komen. Met volledige In stemming van de vergadering werd het jaarverslag goedgekeurd, evenals het financiëel verslag van den wnd. penningmeester. Hierna volgde benoe ming van een kascommissie voor 1948, den gegeven aan pantomlme's, gecos- Boonacker werd gekozen en als com missaris de heer Jn. Rezelman uit Nieuwe Niedorp. De voorzitter bracht de vertrokken bestuursleden dank voor hun in het belang der zwemsport bewezen diensten. Wat het werkprogramma voor 1947 betreft werd allereerst besloten: een schoolzwemactie te organiseren voor alle scholen in Noord-Noord- Holland. Degenen die de beste tijden maken worden uitgenodigd op de Kringrwedstrijden waarop de kam pioenschappen verzwommen worden. Op speciale nnmmers met aardige attractieve prijzen zullen dan de scholieren-prijswinnaars van alle acholen elkaar kunnen bekampen. Op het programma van de Krlngwed- RAPEN VAN EIEREN VAN WATERWILD. Tot en met 19 April Is het toege staan eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes te rapen en buiten openbare wegen en paden te vervoeren. De verkoop van deze eie ren mag geschieden tot en met 21 April. Gedurende de laatste twee da gen is het vervoer alleen geoorloofd binnen de bebouwde kom der ge meenten en langs openbare wegen en paden. Het rapen, vervoeren en ver kopen van eieren van zwanen, gan zen, alle soorten (wilde) eenden, dui kers, watersnippen en goudplevieren is verboden. VOORZICHTIG MET VUUR IN DE DUINEN! Het was een heerlijke dag, Zondag. Bij zulk weer blijft een Nieuwedieper niet gauw thuis, maar hij zoekt zijn heil aan de dijk, aan de haven of in de duinen. Met een strootje in het hoofd inhaleert hij de pikante mengeling van tabaksrook en zeelucht, en hij voelt zich gelukkig. Ook de mengeling van de prikkelen de dennelucht en de rook van t geurigh kruijdt kan hem wèl doen, alleen hij moet oppassen zijn peukje niet achteloos ter aarde te werpen, zoals Zondagmiddag aan de rand van de Donkere Duinen gebeurde. Bijna honderd vierkante meter heide ver brandde tengevolge van deze onvoor zichtigheid. Het is aan het snelle op treden van enige wandelaars, die met zand het voortkruipende vuur hebben geblust, te danken dat het bij deze honderd vierkante meter bleef. strijden zelf zullen enige Olympische nummers worden geplaatst, terwijl met alle wedstrijden de aandacht zal wor den gegeven aan pantomine's, gecos- tumeerd zwemmen, waterpolo, koppel- wedstrijden etc. Tevens worden in ver schillende gemeenten lange-afstands- tochten georganiseerd. Vervolgens werd nogmaals het trai ningsfonds toegelicht. Als afgevaardig den naar de Bondsvergadering op 30 April a.s. in Amsterdam werden be noemd de heren Strijbis en Baarda. Na de rondvraag sloot de voorzitter, onder dank voor de prettige besprekin gen, de vergadering. In het „Admlralty House" van Whltehall heeft gisteren 'n plechtig heid plaats gehad, waarbij vanwege de Britse vloot een cheque van ruim 850 pond sterling voor het fonds van herplanting van bomen op 't eiland Walcheren is aangeboden. De commandant van de Britse mari niers, luitenant-generaal R. A. U. Brooks, heeft de cheque overhandigd aan den bevelhebber onzer zeestrijd- krachten, luit.-admiraal Helfrich, die vergezeld werd door de officieren van de Karei Doorman. Van de zijde der Britse admiraliteit waren bij de plechtigheid o.a. aanwe zig: Sir John Cunningham en admi raal Power. Verder waren o.a. aanwezig de Ne derlandse marine-attaché te Londen, kapitein ter zee J. B. de Meester, de commandant van de Karei Doorman, kapitein ter zee A. de Booy, en de marine-commandant te Londen, kapi tein ter zee Post Uiterweer. DE „BEACHY HEAD" DOOR DE KON. NED. MARINE OVERGENOMEN. Namens de Koninklijke Nederlandse Marine neem ik in naam van Hare Majesteit de Koningin Hs. Ms. „Beachy Head" over met haar nieuwe naam Vulkaan". Staande aan de wal van de marinewerf te Chatham heeft de bevel hebber der zeestrijdkrachten, Luitenant- Admiraal C. E. L. Helfrich met deze woorden kort en krachtig de „Beachy Head" van de Royal Navy overgeno men. Het zal als onderhouds- en repa ratieschip onder de naam van „Vul kaan" deel uitmaken van de Neder landse vloot. De „Vulkaan" is één der grootste schepen van de Nederlandse vloot. Het schip, waarvan waarnemend comman dant is de luitenant ter zee der eerste klasse P. Schotel en Eerste Officier de luitenant ter zee der eerste klasse J. G. M. D. van Grondelle, zal dezer dagen naar Nederland vertrekken. EEN HARDNEKKIG HEERSCHAP Donderdagmiddag poogde de chauf feur van een ln de richting Friesland rijdende bestelwagen van de fa. H., een paar balen kunstmest, die op de afsluitdijk langs de weg lagen, in af wachting van het ogenblik dat ze door de M.U.Z. in het kader van de onderhoudswerkzaamheden zouden worden uitgestrooid, aan hun bestem ming te onttrekken. Ondanks de waar schuwingen van ter plaatse werkzame arbeiders, laadde het brutale heer schap de beide balen in zijn auto en vertrok. Een toevallig passerende vrachtwagen van de M.U.Z. werd door de werklieden aangehouden en de chauffeur gewaarschuwd. Onmiddel lijk werd de achtervolging ingezet. Het mocht den chauffeur van deze wagen gelukken, den dief te achterhalen en vóór dezen de politiepost Kornwerder- zand te bereiken. Daarna had men in het geheel geen moeite meer den aan te houden en het gestolen» oen rechtmatigen eigenaar ter» geven. Tegen den chauffeur van <jf stelwagen, die beweerde de zakk hebben gevonden, werd proces-v» opgemaakt. rblJi BALDADIGHEID DER JEUGD Ook in Den Oever neemt de baid, digheid oer jeugd langzamerhand B te tolereren vormen aan. Thans nv*!, ten de pbrceleinen isolatoren der Centrale het weer eens ontgelden <v enkele punten is er zolang met sten gegooid, dat het grootste deel derij* latoren het heeft begeven. Gevold storing in de ontvangst. In de loop y» de week moest verscheidene een stuk ijzerdraad, touw en zelfs één» een gedeelte van een fuik uit de bo venleiding worden verwijderd. in vw vervolg zal tegen de delinquenten èa hun ouders door de politie worden op getreden. Men zij dus gewaarschuwd" LEZING DRS, HILDEBRANDT Zaterdag fcprak Drs. Hildebrandt chef van de Afd. Visserij van het LEI in zaal „Wlron'', voor de leden van DETV over het economisch visserij- onderzoek. Door het mooie weer wa. ren vele vissers nog in zee en daar door niet in staat, deze belangrijke lezing bij te wonen. Spreker begon zijn uiteenzettingen met de erialsja. ren van omstreeks 1930 te memoreren De visserij zowel al» het landbouw^ bedrijf ging in die jaren sterk achten uit. Uij; éle nood' der tijden werd toen' het landbouwkundig economisch insti tuut geboren. Het instituut is nu reeds tien jaren werkzaam «n men heeft fe die periode reeds veel in het belang van de landbouw tot stand gebracht Thang achf men het wenselijk om ook voor de visserij een afdeling voor en. derzoek in het leven te roepen. Aan een bepaald aantal vissers zullen sta ten worden uitgereikt, waarop mende benodigde gegevens regelmatig kan verstrekken. Tevens zal een begin worden gemaakt met het geven van bedrijfstechnische voorlichting aan de vissers. Hier is behoorlijke voorliet- ting ook een eerste vereiste. Om tot verbetering te komen, moeten de vis sers echter zoveel mogelijk meewer ken en zich organiseren. Spreker ves tigde er de aandacht op dat viss«- rij, economisch gezien zowel als wat de omvang betreft, slechts een veer tigste gedeelte van de omvang van de landbouw heeft. Op sociaal en cultu reel gebied is de visserij echter van veel groter belang. Met enige moeite werden een twaalftal vissers bereid gevonden aan de aangekondigde be- drijfsboekhouding deel te nemen, ech ter niet alvorens de heer Hildebrandt de uitdrukkelijke verzekering had ge geven, dat de gegevens strikt vertrou welijk zouden worden beschouwd Nadat de heer Jefferson, voorzitter van de vissersorganisatie de aanwezi gen nog eens had aangespoord mede te blijven werken, werd den heer W- debrandt door den heer Bakker d«tik gebracht voor zijn werkzaamheden in het belang van de visserij en voor zijn duidelijke en leerzame uiteenzetting. WATERVOGELS VERLIEST MET 3—0. Verdiende overwinning van Scboorl. Watervogels speelde voor de rust niet onaardig, hoewel ook in die pe riode de gasten iets gevaarlijker wa ren. Het was een levendige wedstrijd, waarbij aanvankelijk het systeem van weg is weg de boventoon voerde. Langzamerhand ging men het spel meer beheerst spelen en in die pe riode viel vooral het verschil op in taktiek. Dat dit naderhand de door slag zou geven, was toen nog niet te bekijken. Namen de verdediger» van Schoorl allen 'n tegenstander voor hun rekening, waarbij de linksback tevens solide was, bij Watervogels ontbrak daar wel het een en ander aan. G. Schotting kon de rechtsbuiten der gasten niet houden en waagde zich daardoor maar zo weinig mogelijk bij hem. Midhalf v. d. Hert zou volgens de begrippen van het „straatvoetbal" kampioen geweest zijn, want hij schoot de bal het hoogst in de lucht. Jam mer genoeg waren zijn „kanjers" niet geplaatst en was zijn spel dus onpro ductief Daarnaast is zijn „mopperen" ook deprimerend. Watervogels heeft deze wedstrijd echter verloren, door- dat men vóór de rust geen kans zag een doelpunt te scoren. En dat was 't gevolg van het ontbreken van goede binnenspelers. Zowel Stuive als Snij ders kon deze taak niet naar be horen vervullen. Het laatste kwartier voor de rust was voor Schoorl. Vlak voor de rust had de rechtsbinnen suc ces, toen hij een voorzet van rechts Ineen» inkogelde (0—1). In de tweede helft was het pleit gauw beslecht, toen door een misver stand de midvoor de voorsprong kon vergroten. Kort hierop was het weer een misverstand, eerst een foute kop bal van v. d. Hert, waarna Dirksdebal liet vallen en de linksbinnen de bal in het net üep (0—3). Beers, de harde werker, die genoeg aanleg heeft, maar desondanks toch op hetzelfde niveau blijft, loste kort voor het einde een hard schot, dat echter via den doel man tegen de lat belandde. Scheids rechter Hoek leidde heel goed. B. K. C.-NIEUWS. Hoewel het eerste elftal van B.K.C. Zondag vrij was, werd er door de an dere elftallen energiek spel geleverd en allen boekten successen. Het tweede elftal trok naar Schagen om daar tegen Schagen III slag te le veren. Het is intussen gebleken, dat het tweede steeds bij overwinningen daverende cijfers weet te noteren en ook ditmaal stelde het ons niet teleur en keerde met een 130 overwinning huiswaarts. Het derde fungeerde als gastheer van een onvoltallig Tex. Boys II. Hoe wel de veldmeerderheid van het 2e tijdens de gehele wedstrijd overduide lijk zichtbaar was, kon slechts een 10 overwinning uit het vuur gesleept worden en nog wel pas enkele minuten vóór het einde. De schotvaardigheid van B.K.C.'s voorhoede was deze wed strijd ver onder het gemiddelde, want tenslotte moest de back van Teulingen voor het winnende doelpunt zorgen. Het vierde trok naar de Meer en versloeg daar Flevo III met 40. Dit was de tweede wedstrijd van het jong geboren vierde elftal van B.K.C. en het begin is heus niet zo slecht. Tenslotte ontvingen de adspirantjes Petten a op bezoek. Ook deze slaagden er in de Pettemer jeugd een 10 ne derlaag toe te brengen. A.s. Zondag zal zowel voor B.K.C. I als voor het tweede een derby-dag worden. Het eerste krijgt n.1. Texel, op het moment de meest ernstige rivaal van B.K.C. I, op bezoek. Wanneer het weer zich goed houdt, zal ongetwijfeld een schare bezoekers deze wedstrijd willen bijwonen. Het tweede gaat naar Oudesluis II, momenteel de kophouders in afd. 3H van de afdeling Noord-Hol land. Indien B.K.C. II er in slaagt, deze wedstrijd te winnen of een gelijk spel te forceren, dan zullen de kansen voor beide ploegen vrijwel gelijk ko men te staan. Laten wij er het beste van hopen. Zoals algemeen verwacht werd, heeft Texel deze wedstrijd gewonnen. Een gemakkelijke pverwinning was het evenwel in 't geheel niet, want N.- Niedorp gaf op uitstekende wijze partij, al was het elftal lang niet volledig naar Texel gekomen, 't Bleek wel (ge zien de plaats di- de N.N.-dorpers zich tot heden in de competitie hebben veroverd) dat de invallers in geen ge val voor de vaste spelers onderdeden Vooral met den geroutineerden rechts back was dit het geval. Nog geen mi nuut was de wedstrijd oud, toen Jn. Bruin het 1ste doelpunt vcgr Texel maakte; hoewel Texel daarna nog voortdurend in de aanval was, wist N.-Niedorp spoedig daarop gelijk te maken (11) Daarna kwam de Texelse voorhoede voortdurend opzetten. De backs van N.-Niedorp verdedigden uit stekend, doch daar hun doelverdediger alles behalve klemvast was, spande "t herhaaldelijk voor het doel der gasten. Ook het 2e doelpunt voor Texel kwam door 't krachtig doorzetten van Jn. Bruin, die spoedig daarna ook 't derde doelpunt scoorde. Een pracht doelpunt was de 4e goal voor Texel. Doodjes gaf een prachtige voorzet naar D. Zui- dewind, die zuiver en keihard inschoot. Spoedig hierna kwam de rust. Na de pauze meenden velen, dat het spel van N. Niedorp nu wel zou afzak ken. 't Tegendeel was echter waar. Texel kon geen behoorlijke aanval meer opzetten en de voorhoede liep herhaaldelijk in de buitenspelval, die N.Niedorp telkens handig opzette. De scheidsrechter had op off-side een zeer goede kijk, hoewel hij o.i. een paar maal 't spel ten onrechte onderbrak. N.Niedorp scoorde al heel kort na hervatting van 't spel. 't Was een zui ver doelpunt dat veroorzaakt werd door 't lakse spel der Tex. verdediging. Hierna kwamen tientallen aanvallen op 't N.N.-doel. De keeper bleek zich echter geheel te hebben hersteld en redde herhaaldelijk op schitterend» wijze. Doodjes was bij de Texelie voorhoede vrijwel de enige speler, die na de rust in goede vorm bleef spelen. Kort vóór 't einde wist hij ook nog OP listige wijze de vijfde goal voor Texel te maken. Kort daarop klonk 't eind signaal en had Texel met 5—2 gewon nen. Volgende Zondag zal vermoedelijk tegen B.K.C. moeten worden gespeeld. Wil men in deze match een gunstig resultaat behalen, dan zal men beter spel moeten leveren dan nu is gepres teerd. KAAGVOGELS I—TEX. BOYS I Ondanks het feit dat Kaagvogels saet 9 man begon, hadden ze direct enig overwicht. Veel werk was er niet voor de keepers en het duurde dan ook lang, voordat Geert Kugel, de nieuwe keeper, aan de tand gevoeld werd. He' ging hem goed af en de Kaagvogels- harten begonnen rustiger te klopP»n* Er werd goed gespeeld, maar groten deels op het middenterrein. Na 30 nuten maakte Jaap v. d. Laan op rus tige manier 10. Jaap kreeg er zin ®- maar zijn twee volgende schoten wer den onschadelijk gemaakt. Een goede corner van Jaap werd door Stamroos ingekopt (2—0). Tien minuten latef was het rust. Er was goed gespeel"- met over het algemeen Kaagvogel8 de meerderheid. Na de rust ging de strijd gelijk op- Tex. Boys scheen wat van plan te zU Maar de K.-achterhoede wist, soms wo met moeite, meester van het terrein blijven. Ook Kugel kreeg nu werk, maar wist de situaties op S°^r.. wijze op te lossen. Eenmaal weifeld^ met uitlopen, maar het schot van T- ging naast. T.B. waren niet erg êe1 kig, toen ze tegen de paal schoten, beurten waran de doelen in SeV maar doelpunten kwamen er niet m Kugel voorkwam met uitvallen zeker schijnend doelpunt, terwijl de andere kant een goed schot vaI*jjg v. Bunderen gestopt werd. Sp° daarna was het tijd en floot scW> rechter Melis, die deze sportieve strijd uitstekend leidde, einde.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2