ROND DE WtRELD Politieke delinquent uit St. Pancras kocht mijnenveger lUeec&ericfU SJAHRIR optimistisch Het critieke uur te Moskou TRUMAN HELGOLAND, zoals hei is en morgen niet meer zal zijn conflict DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA En verscheen in de haven van Osiende Van nabij en verre Mislukte bomaanslag te Londen K.N.M.V.-rondrit vervroegd Amerika en de atoomwapens 't Zal je gebeuren! Verwoester van Lidice ter dood veroordeeld Drama, te Bandoeng Gruner zingend naar het schavot wil neutraliteitswet wijzigen IN DRIE ETMALEN ReinoldsDat nooit weer!" Verbetering van pensioenen voor leger en marine Ned. elftalHuddersfield J Intern, congres plattelands vrouwen Broodrantsoen in Neder-Saksen verlaagd Het Albanese Griekse leger zet operaties voort BUREAU: Koningstraat 7S-90 Den Helder Telefoon oiro 449041 Dlr.: J. Bfllsma DONDERDAG 17 APRIL 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9548. HELDERSCHE COURANT TARTKVKNi Adrcrtentles: 14 c«nt jytr millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties juttertjea") tot 15 voorden 75 cent, elk woord mee? 5 cent Abonnementen: per kwartaa. f I.—. per post f 1.86 H- ofdredacteur: M. H. K. Cyldert, Rayonredatlenren C. A. Dekken eo W. Kok. Sensationele arrestatie in Belgische havenstad Dezer dagen heeft de ontsnapte poli tieke delinquent K. uit St. Pancras de Belgische havenplaats Ostende ln rep en roer gebracht. Deze Belgische havenstad kreeg n.l. plotseling hoog bezoek ln de vorm van een buitenlandse mijnenveger, zonder dat daarvan tevoren mededeling was gedaan aan de havenautoriteiten. Aan het relaas daaromtrent in de „Nieuwe Courant" ontlenen wij enige bijzonder, heden, waaruit blijkt dat het gebrui kelijke eer-betoon bij de aankomst van de oorlogsbodem achterwege bleef. De havenschout van Ostende vond ln de mysterieuze aankomst alle aanleiding ter stond een bezoek aan boord te bren gen, daar hij de zaak niet vertrouwde. De commandant van het schip, de poli tieke delinquent K., vertelde, dat de havenschout te doen had met een Argen tijnse mijnenveger.... maar de comman dant sprak vloeiend Nederlands. Toen de schout trachtte Inlichtingen In te winnen over deze merkwaardige coïn cidentie, vertelde de „commandant" hem ter verklaring van een en ander, dat hij de oorlogsbodem tweede-hands ln En geland had gekocht. De havenschout no digde den commandant daarop uit hem te vergezellen naar het raadhuis, waar de Stedelijke politie hem een verhoor afnam. Toen het vuur hem na aan de sche nen was gelegd, ontpopte de „Argentijn" zich als een ernstige politieke delin quent uit St. Pancras, die enige tijd geleden was ontsnapt. Zodra men dit eenmaal wist, ls de politie te Ostende overgegaan tot de arrestatie van de uit 24 koppen bestaande bemanning, samen gesteld uit dieven, collaborateurs en ontsnapte politieke delinquenten. Volgens het blad, dat wij hier citeren, zal K. worden uitgeleverd. Men vraagt zich ln België af, hoe het Zeventig schepen, waarvan twaalf geladen met yoedsel, liggen te Glasgow stil ten gevolge van een havenarbei dersstaking. Te Tilburg is een vrouw, doordat de slang van het gas stel was gegleden, door gasverstikking om het leven gekomen. De vluch ten ter opsporing van de 9 vermiste leden der bemanning van de Noorse vrachtboot Bepamela, welke Vrijdag in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan is gezonken, zijn gestaakt. De nationale vakvereniging van Amerikaanse arbeiders in het telefoon bedrijf heeft het voorstel tot regerings bemiddeling verworpen. De Ita liaanse wetgevende vergadering heeft artikel 21 der nieuwe constitutie aan genomen, inhoudende, dat de doodstraf alleen nog maar in oorlogstijd in geval van staat van beleg kan worden opge legd. Erich Isselhorst, voormalig hoofd van de SicherheitspoliZei in de Elzas, die door een Brits tribunaal ter dood veroordeeld is, heeft tijdens het transport in een vrachtwagen naar de gevangenis Zaterdagavond weten te ontsnappen. Prinse" Elizabeth van Engeland heeft bij haar vertrek met de Koninklijke familie naar Ma- feking ter gelegenheid van haar 21ste verjaardag een cheque van 10.000 pond sterling van de bevolking van Zuid- Rhodesia ontvangen. Tijdens de eerste 2 weken van het regeringsoffen sief tegen de Griekse guerillatroepen zijn aan de zijde der guerillastrijders 337 personen gedood, 31 gewond, 132 gevangen genomen en 71 gedeserteerd. Het Griekse leger verloor 16 manschap pen. 42 Griekse soldaten werden ge wond. Men verwacht in Frank rijk binnenkort een strenge broodrant soenering. Tot aan de nieuwe oogst zal het land 250.000 ton tarwe tekort ko men, hetgeen gelijk staat met het ver bruik van een kwartaal. Het 50.000 ton metende Franse schip „Li- berté" (voorheen de Duitse „Europa"), dat in December in de haven van Le Havre los geslagen en gedeeltelijk ge zonken was, is Woensdag weer vlot gekomen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Büt, gel dig van Woensdagavond tot Don derdagavond. VRIJWEL GEEN VERANDERING In den nacht en ochtend op ve le plaatsen nevel of mist. Later bijna overal weer doorbrekende zon. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen van temperatuur. (Auteursrecht west en zuid. Weinig verandering voorbehouden K.N.M.I.) mogelijk ls, dat dit „illustere" gezelschap ln staat ls geweest een mijnenveger te kopen en derhalve aan geld en papieren te komen. Men heeft nog getracht een onderzoek in te stellen naar den opdrachtgever van den kop'er, maar op dit punt ls men niet veel wijzer geworden. „Het Vrije Volk" meldt omtrent deze geruchtmakende zaak nog, dat de mijnen veger in België gekocht zou zijn en het feit, dat het schip geen Argentijnse vlag voerde, K. noodlottig geworden is. In Dover House, een in het Engelse ministerie van koloniën gevestigde af deling, waar vooral economische aan gelegenheden van Palestina worden be handeld, is een met de hand gemaakte bom gevonden, vóór dat deze tot ont ploffing kwam. Er zijn aanwijzingen dat de lont wel is aangestoken, maar niet verder gebrand heeft. De bom was in bruin papier gewikkeld, zodat het geheel het uiterlifk had van een pakje. De bom was van een dergelijk kaliber, dat bij explosie waarschijnlijk het ge hele gebouw de lucht zou zijn inge vlogen en werd door een waker, die de ronde deed, ontdekt. Het ministerie van koloniën heeft naderhand bekend gemaakt, dat naar zijn mening dit incident een onderdeel is van de Joodse tegen Engeland ge richte verzetsdaden. Binnenkort inkrimping gewapende macht? In een interview heeft Soetan Sjahrir verklaard, dat, indien de on derhandelingen op dezelfde wijze bleven voortgaan en de militaire span ning bleef afnemen, de gewapende macht in Indonesië wellicht spoedig verminderd zal worden. Voorts beschreef h(j de Nederlands- Indonesische economische besprekin gen als „zeer bemoedigend" en zeide, dat hij reden had te hopen, dat de Nederlanders spoedig zouden komen tot een regeling van im- en export, hetgeen tot gevcflg zou hebben, dat zij de beperkingen, die den Indonesiërs opgelegd, zouden opheffen. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse pers, als zou prof. Romme worden benoemd tot gouver neur-generaal in Indonesië, zeide Sjah rir, dat de republikeinen over het al gemeen van mening waren, dat een dergelijke benoeming „de geneigdheid, welke op het ogenblik bestaat voor meer positieve samenwerking, zou ver storen". Marshal bezocht Stalin De Amerilc. min. van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft zich Dinsdag ln gezelschap van den Amerikaansen am bassadeur, Berell Smlth, naar het Krem- lin begeven voor een bezoek aan gene ralissimus Stalin. Gezien de in de raad der ministers ge voerde besprekingen over het Vlermo- gendheden-ontwapeningsverdrag en Mars hali's verwijt aan het adres van Molotof, dat deze de eenheid der geallieerden in gevaar zou brengen door het opwerpen van onnodige meningsverschillen, ls het mo gelijk, dat Marshall met Stalin wilde spreken over de kernpunten van 't debat Tass meldt nader, dat het onderhoud tvssen Marshall en Stalin werd bijge woond door den Sowjet-Russischen mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotof, den Sowjet-Russischen ambassadeur ln de Ver Staten, Novikof, den Amerikaansen ambassadeur ln de Sowjet-Unle, Bedell Smlth, en den assistent van Marshall, Bohlen. Tot dusver is niets bekend gemaakt omtrent 't verloop van 't onderhoud, dat evenwel niet langer dan anderhalf uur kan hebben geduurd. Vertrek uit Moskou wordt voor bereid. Er schijnt weinig mogelijkheid te be staan, dat er vóór het einde van de conferentie een verdrag tot stand zal komen, daar Be vin en zun gehele de legatie voorbereidingen treffen om aanstaande Dinsdag per trein uit Mos kou te vertrekken. Marshall en de an dere Amerikaanse afgevaardigden tref fen voorbereidingen voor een vertrek terzelfdertijd per vliegtuig. Tengevolge van een verscherpte toepassing van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen, zal de K. N. M. V.-rondrit, welke was vastgesteld op 26 April, een dag vervroegd moeten worden. De rondrit vangt dus aan op Vrijdag 25 April om 19 uur. De commandant van het Ameri kaanse corps mariniers, generaal Vandegrift, heeft gister verklaard, dat het corps met het oog op de mogelijkheid van oorlogvoering met atoomwapens zal worden gereorga niseerd. Dezer dagen kwamen voorbijgan gers tot de ontdekking, dat een gedeelte van de weg Schoondijke IJzendijke bezaaid lag met pakjes sigaretten, sigaren en rooktabak. De artikelen waren van Neder landse herkomst. Hoe deze fel be geerde rokertjes daar kwamen, staat nog niet vast. Wel was zeer spoedig alles verdwenen en me nigeen heeft van deze gelegenheid tot kosteloze aanvulling van zijn rantsoen een gretig gebruik ge maakt. Naar radio Praag meldt, heeft de rechtbank van Prang Harold Wies- mann, gewezen hoofd van de Gestapo te Kladno (Tsjecho-Slowakije),tot de doodstraf veroordeeld wegens verant woordelijkheid voor de verwoesting van het dorpje Lidice. De militaire politie te Bandoeng heeft in een leegstaande garage aan de Kem- bangweg een jongeman en een jonge vrpuw aangetroffen. De vrouw was door een revolverkogel in de linker borst getroffen en had tevens een schotwond in de rechterarm, terwijl de man een schotwond in zijn hoofd had. Er zijn aanwijzingen, dat er hier sprake is van een tragisch zelfmoorddrama. Volgens berichten uit officiële bron is Dav Gruner, de joodse verzetsleider, die in Januari j.1. ter dood werd ver oordeeld, in de gevangenis te Acre op gehangen. Tegelijk met Gruner zijn drie andere joodse verzetslieden geëxecuteerd. Het zijn Aikosji, Kasjani en Rosenbaum, die 29 December werden gearresteerd, daar men hen met wapens en een zweep aantrof op de avond, dat een Brits majoor en drie officieren als vergeldingsmaatregel voor de executie van een lid der Irgoen Zwai Leoemi werden afgeranseld. Op weg naar het schavot zong Gruner .Hatikvah", het joods lied der hope. President Truman heeft in een boodschap aan het Congres radicale wijzigingen voorgesteld in de Ame rikaanse neutraliteitswet, waardoor de regering in staat gesteld wordt, de verzending van wapenen naar niet-bevriende landen te verbieden. Truman verklaarde, dat de neutrali teitswet den minister van buitenlandse zaken gebood, een vredestichter en een onruststoker beide op dezelfde voet te behandelen door de uitvoer van wape nen toe te staan, hetgeen niet langer in overeenstemming was met de ver plichtingen en behoeften van de V.S. „Indien ooit weer een oorlog zou drei gen," aldus Truman, „zou het onduld baar zijn, indien wij door onze eigen wetgeving gebonden waren om steun te verlenen aan iedere mogendheid, die ons zou kunnen aanvallen." De nieuwe voorstellen zouden een doeltreffender controle op de interna tionale wapenhandel mogelijk maken. Gereed voor de strijd tegen het water. De eerste Nederlandse drijvende kraan van 160 ton „Muz 2" wordt te Huil in gereed heid gebracht voor de werk zaamheden aan de „Morton Gap". Milton Reynolds, de pennenkoning uit Chicago, is Woensdagmorgen op het vliegveld Laguardia te New York geland. Hij heeft met zijn vlucht om de wereld het record gebroken. Reynolds heeft 20.000 mijl in 78 uur en 55 minuten afgelegd en daarmede het wereldrecord met 12 uur en ne gentien minuten verbeterd. Record niet erkend. Noch het oude record van Hughes noch het nieuwe van Reynolds worden als officiëel erkend, daar niet langs de route gevlogen is, die door 'de „Fe- deration Aeronautique Internationale" is voorgeschreven. Nog nooit is een vlucht om de wereld volgens de offi ciële voorschriften gemaakt. Reynolds deelde na aankomst aan verslaggevers mede: „Ik zou voor geen 100 millioen dollar deze reis nog eens maken. Toen wij te New York aan kwamen, hadden wij nog maar voor 30 minuten benzine beschikbaar". Onder degenen, die Reynolds op het vliegveld begroetten, was kolonel Les- lit Arnold, vice-president van de „Eas- tern Airlines", die in 1924 de eerste vlucht om de wereld volbracht. Hij deed er 5 maanden en 22 dagen over en legde met een gemiddelde snelheid van 115 km per uur 45.000 "km af (Rey nolds 32.000, Hughes 24.000 km). Nu in het huwelijksbootje. Reynolds, die door de voorbereidin gen voor de vlucht geen tijd had ge had om, zoals aanvankelijk het plan was, vóór zijn vertrek te trouwen, zal nu vandaag met Patricia Houlinan in het huwelijk treden. Naar Trouw meldt, heeft de regering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend strekkende tot wijziging en aanvulling van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht en van de pen sioenwetten voor het reserve-personeel der landwacht en het personeel der Koninklijke marine-reserve. De voor gestelde regeling maakt voor de slacht offers van het dienstplichtig en reserve- personeel de grootte van het pensioen niet langer afhankelijk van het mili taire inkomen, maar legt een onmid dellijk verband met het burgerinkomen; alleen nog slechts indien dit laatste inkomen geringer is dan het militaire inkomen, vormen de militaire inkom sten de basis voor de berekening van het pensioen. Voor de oefenwedstrijd tegen Hud dersfield Town, die Dinsdag 22 April te Rotterdam zal worden gespeeld is ret voorlopig Nederlands elftal als volgt samengesteld. Kraak (Stormvogels) MORGEN zullen Engelse genietroepen op Helgoland 6700 ton ontplofbare stoffen tot ontsteking brengen. Z\j, die hun radio zullen afstemmen op de B.B.C., zullen een explosie horen en als de rook boven Helgoland zal zijn opgetrokken, zal het eiland niet meer bestaan. Wjj geven hier nog enige afbeeldingen van het eiland. Boven links: Toeristen maken een uitstapje op zee. Rechts: Het biologische sta- tion. Beneden links: De stelle trap, die naar de hoog gelegen stad voert. Rechts: Een kijkje uit de lucht, dat de grote Duitse haven- aanleg toont. Rechts onder: Hoog steken de rotsen van Helgoland uit de Noordzee op. Van Bun (MVV) Stroker (Ajax) Van der Linden (Ajax) Möhring de Vroet (Enschede) (F'noord) Drager (Ajax) Roozen (Haarlem) Bergman (B.-Wit) Wilkes (Xerxes) Rijvers (NAC) Reserves: Van Raalte (Blauw-Wit) Potharst (Ajax); Smit (VUC); La- kenberg (NEC). Van 8 tot 13 September a.s. zal de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in Amsterdam een inter nationaal congres organiseren, waar af gevaardigd m van 34 landen tezamen zullen komen. Vooral in Amerika en Engeland bestaat voor dit congres grote belangstelling. De deelname van 150 Amerikaanse vrouwen staat reeds vast en de animo voor het congres in Engeland is zo groot, dat wegens de beperkte accommodatie in Amsterdam aan alle aanvragen voor deelname niet zal kunnen worden voldaan. H. M. de Koningin heeft bericht dat zi.i als Beschermvrouwe van dit con gres zal optreden. Naar de Britse nieuwsdienst in Duitsland meldt, zal met ingang van 21 April het brodrantsoen in Neder-Saksen van 2500 tot 1000 gram per week worden verlaagd. De minister van voedselvoorziening in Noord-Rijnlan^-Westfalen deelde het kabinet mede, dat volgens Britse en Amerikaanse autoriteiten de verla ging onvermijdelijk was. Zij hadden echter toegezegd in April en Mei voor 120.000 ton meel extra te zullen zor gen. Er is sinds de laatste oorlog veel veranderd in de wereldpolitiek, ftiet name in de houding, die de grote na ties aannemen ten opzichte van de kleinen. En, zo op het oog, ten goe de veranderd. Hetgeen men nu weer niet zeggen kan van de houding, die sommige kleine naties aannemen ten opzichte van de groten. Dat een klei ne natie, een der kleinsten en onaan- zienlijksten van Europa, de Albanese, het wagen zou een land als Engeland tartend te trotseren, ook al kon het zich bewust zijn van Russische steun, was voorheen ondenkbaar, en thans zien wij het gebeuren. Dat een land als Engeland het verdragen zou, dat Albanië, met gebruikmaking van tersluiks gelegde mijnen, Engelse tor pedojagers treft en desondanks niet onmiddellijk tot het uitzenden van een strafexpeditie over gaat, zou men zich vroeger evenmin hebben kunnen voorstellen. Een grotere natie dan de Albanese, de Servische, heeft in 1914, na de moord te Serajewo, al het mo gelijke gedaan om, door zeer ver gaande concessies, een strafexpeditie der Oostenrijkers te voorkomen» hoe wel ook Servië er zich toen bewust van was, dat het de steun van Rus land genoot. Engeland heeft geen strafexpeditie ondernomen, het heeft geen oorlogs schepen gestuurd om de Albanese kuststeden te bombarderen en de kleine natie te tuchtigen voor haar vergrijp. Het heeft de weg van rede en recht gekozen en niet die van het geweld, zoals de Donaumonarchie het destijds deed en Italië en Duitsland het in een latere periode hebben ge daan. Engeland, dat natuurlijk, on danks zijn verzwakking, volkomen bij machte is om Albanië gevoelig te treffen, heeft het vergrijp der Alba nezen aan de Veiligheidsraad der Ver. Naties voorgelegd en van dezen een uitspraak verlangd. Ook toen de Al banese afgevaardigde de daartoe be legde vergadering een week wachten liet op zijn komst, heeft Engeland dit tartend optreden niet beantwoord met de straf van het geweld, doch met uitstel genoegen genomen. Albanië wordt ervan beschuldigd mflnen te hebben gelegd in het Ka naal van Korfoe, in het vaarwater tussen het aldus genoemde eiland en de Albanese kust. Dit is dus nabij het gebied waar de Griekse burgeroorlog, welke, volgens de Grieken, van over de grenzen van Albanië en Zuid-Sla- vië wordt aangewakkerd, op zijn he vigst woedt. In October zijn twee Britse torpedojagers door dit verra derlijk wapen getroffen en op de En gelse protesten tegen dit vergrijp heeft Albanië slechts met tegenbe- schuldigingen gereageerd. Waarna deze zaak voor de Veiligheidsraad is gebracht. Daar hebben de besprekingen ech ter geen voor Engeland bevredigend resultaat opgeleverd, want de door de Britten gewenste lofspraak werd door het veto der Russen getorpe deerd. De zaak zal nu aan het Per manente Hof voor Internationale Jus titie in Den Haag worden voorge legd. Tenminste, de Veiligheidsraad heeft hiertoe besloten de afgevaar digden van Rusland en Polen onthiel den zich ditmaal van stemming maar Albanië heeft bij voorbaat ge weigerd zich bij de uitspraak van het Hof neer te leggen. Het zal vermoe delijk in Den Haag verstek laten gaan. Het is duidelijk, dat dit conflict symptomatisch is voor de politieke rivaliteit tussen de Anglo-Amerika- nen en de Russen, welke thans in alle hevigheid op de Balkan tot uiting komt in het gebied waarover Rus land zijn invloedssfeer te verruimen tracht, teneinde het begeerde over wicht te verkrijgen in de Middelland se Zee. Een uitspraak van het Haagse Hof zal zeker kunnen bijdragen tot zuivering van de atmosfeer. Maar wkt zal geschieden, wanneer Albanië zich, overtuigd van Ruslands steun, aan deze uitspraak niet onderwerpen wil? Dat men te Moskou met het inter nationaal overleg niet veel verder ko men zal zolang de opvattingen der partijen zo scherp tegenover elkaar staan is duidelijk. De houding van Albanië is bovendien koren op de molen van die Amerikanen, welke de anti-Russische gezindheid willen ver sterken. Er is veel ten goede veran derd in de wereldpolitiek, maar ideaal is de toestand nog niet. U. In een mededeling, dat de rege ringstroepen, na door een tweedaagse sneeuwstorm opgehouden te zijn, de operaties tegen de guerrillastrijders hebben hervat, werd voor het eerst door een woordvoerder van het Griekse leger het woord „burgeroor log" met betrekking tot de strijd in Griekenland gebruikt

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1