Wegen in Anna Paulowna in desolate staat Stad en Omgeving. Waspoeder en soda GRAFISCHE TENTOONSTELLING Nieuwe Bonnen Geslaagde uitvoering van „Turnlust St. Jorisdag in Den Helder. Gemeen tepersoneel geen vrii-af op 1 Mei. De grafische tentoonstelling wordt Zaterdag weer gehouden J De Schager markt. Een film over de visserij. Polder!asten van 125.- op f 35.- per hectare Her PAoWVD UrK. Burgerliilce Stand De Chr. gymnastiekver. „Turnlust" heeft twee bijzonder geslaagde uitvoe ringen gegeven. Wij hebben de Woens dag-uitvoering bijgewoond. Nadat de voorzitter een kernachtig openings woord had gesproken, kwam als eerste programmapunt het nummer vrije oefeningen voor kleine meisjes. Reeds hierbij viel ons op, dat „Turnlust" niets van haar vooroorlogse krachten heeft ingeboet De kleine jongens deden niet voor de meisjes onder en ook zij weerden zich uitstekend. De grotere meisjes deden enige geslaagde oefeningen aan de brug, terwijl ook hun vrije oefe ningen een goed verzorgde indruk maakten. Nadat de meisjes en jongens nog hun kunnen aan de ringen hadden gedemonstreerd, was het de beurt van de dames en heren gymnasten. Zonder tekort te doen aan de prestaties van de heren in de vrije oefening, vormde toch de rhythmische oefening van de dames het hoogtepunt van de avond. In de pauze werd aan den heer P. Bremer een bloemenhulde gebracht. Volkomen verdiend ook, want deze gymnastiek-leider heeft in een half jaar tijd de vereniging weer flink op poten gezet De leden, die altijd pret tig onder hem hebben gewerkt, ver rasten hun leider met een grote bloe menmand en zijn echtgenote met een paar mooie boeketten tulpen en rozen Het eerste nummer na dit sympa thieke intermezzo was het optreden van de heren aan de rekstok, die met het oog op de ruimte in de zaal was opgesteld. De heren lieten zich hierbij van hun beste kant zien, niet in het minst de heer Bremer zelf! De vrije oefening voor jongens was niet onbe rispelijk, de brug-oefeningen voor da mes daarentegen waren weer uitste kend. Ook de heren deden keurig werk op de brug. Nadat nog de grote meis jes een goed geslaagde vrije oefening hadden laten zien, gaven de dames tot besluit 'n rhythmische oefening, die er zlfti mocht. De avond werd met een kort woord en gebed door ds. M. Hamming ge sloten. Hr. ms. „PIETER FLORISZ" WORDT POLITIEKRTJI SER. De mijnenveger „Pieter Florisz" zal van 3 Mei af als politiekruiser gebruikt worden. Het schip, dat onder bevel staat van luit. ter zee Van Geen, en gestation- neerd zal worden te Den Helder, is be last met het toezicht op de Noordzee visserij. Het merendeel der Helderse .padvin ders was aanwezig bij de officiële opening van de St. Jorisdagviering, die begon met een vlaggeparade in het Julianapark. Om even voor acht uur hadden de padvinders en -sters zich in een grote kring rond de vlaggemast opgesteld. Twee trommelslagers gaven een roffel, waarop de Nederlandse drie kleur in top ging. Daarna werden gelijk tijdig de St. Jorisvlag, een witte vlag met een rood kruis, en de padvinders- vlag, rood-wit-blauw met een groene lelie in de witte band, gehesen. Een hopman van de verkenners sprak de padvinderswet uit, een akela van de welpen deed hetzelfde met de welpen- wet, waarna een oubaas van de Katho lieke verkenners een kort gebed uit sprak. De districts-commissaris, de heer E. Volkmaars bracht de Sint Jorisbood- schap onder de aandacht van zijn hoor ders, waarna de aanwezigen, waarbij zich inmiddels vele belangstellende stadgenoten bevonden, uitééngingen. De gehele dag hebben twee padvinders, die om het uur werden afgelost, de wacht bij de vlaggen gehouden. Zowel 's morgens, als 's middags en 's avonds waren de padvind(st)ers in uniform, met de rode tulp herinne rend aan het bloed van de door St. Jo ris verslagen draak in het knoops gat. In besloten kringen werd 's avonds de Sint Jorisviering gehouden. UIT HET POLITIERAPPORT Te Julianadorp werden weer twee ko nijnen ontvreemd. Een bewoonster van de Brouwerstraat heeft aangifte gedaan dat een auto te gen de zijkant van haar schuur was aangereden. De wagen, die geparkeerd stond achter de Helderse Ijsfabriek, was door een onbevoegde op gang ge> bracht en op een andere plaats neerge' zet. De schade aan de schuur was ge ring. Een timmerman, wonende aan de Loodsgracht, heeft aan het politiebu reau Spoorgracht twee doosjes spring stof gedeponeerd, die Wj gevonden had achter een leegstaand huis in de Stak- man Bossestraat. BALDADIGHEID. Moesten we reeds een paar maal mel ding maken van baldadige kinderen, die met lucifers hadden gespeeld, nu schijnt het dat de jeugd het op de ruiten heeft voorzien. Van het clubgebouwtje, staan de op de Speeltuin Tuindorp, werden een paar ruiten stukgegooid, evenals van een particuliere woning in de Van Galenstraat en van een café aan de Bassingracht. De communistische raadsleden B. Schreuder en H. Brons hebben bij schrijven van 10 April j.1. het verzoek tot B. en W. gericht, om het gemeente- personeel op 1 Mei vrijaf te geven met behoud van loon en zonder deze dag in mindering te brengen van hun ver lof. B. en W. hebben op dit verzoek af wijzend beschikt DE HEER J. C. DIENAAR 50 JAAR OP DE WERF. Op Donderdag 1 Mei a.s. hoopt de heer J. C. Dienaar, opzichter van de afdeling Magazijnen op de Rijkswerf, de dag te herdenken waarop hij vijf tig jaar geleden in dienst van de werf kwam. Groot was vorige week de belang stelling voor de grafische tentoon stelling, die Zaterdag in het ge bouw van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. werd gehouden. Omstreeks achttienhonderd bezoe kers hebben haar bezocht, en de meesten van hen konden naar waarheid het klassieke woord na zeggen: „De helft was mij niet aangezegd". Wij weten dat velen na het sluiten van de tentoonstel ling spijt hadden, dat zij niet even een kijkje hadden genomen. De Grafische Vakstudieclub weet dat ook, en daarom werd in overleg met den heer Th. J. Verbey, van Studio „Pionier", die de tentoon stelling had ontworpen en ook de leiding had bij het opstellen er van, besloten om de tentoonstel ling nogmaals te houden. De di rectie van Drukkerij de Boer ging ermee accoord, dat dat zou gebeu ren op Zaterdag 26 April a.s., des avonds van 7 tot II uur. Zij, die de vorige maal de ten toonstelling verzuimden, weten dus nu wat hun te doen staat: a.s. Zaterdagavond naar Drukkerij de Boer. Het is de moeite waard! OOK H.D.C. H GEPROMOVEERD. Het 2e tiental van de Helderse Dam club is Maandagavond op bezoek ge weest bij het le tiental van O.G. te Andijk. Deze ontmoeting was voor beide clubs belangrijk, omdat het hier een promotiewedstrijd betrof, want in dien O.G. zou verliezen, beteekende dit voor deze vereniging een degradatie naar de 2e klas, terwijl hierdoor H.D.C. 2 zou promoveren naar de le klas. Het was reeds 9 u. alv.. de voorz. de gasten welkom kon heten, waarna de strijd een aanvang nam. In het begin liet het zich aanzien dat de strijd bi zonder spannend zou worden, daar reeds na IV* uur spelen het le bord van H.D.C. praktisch gewonnen stond, terwijl Molema aan bord 8 twee schij ven achter'stond, hetgeen een verloren partij betekende. Na 2 uur spelen was de stand echter 40 voor H.D.C., maar O.G. wist door taai volhouden de stand te brengen op 5—5, maar toen was de tegenstand van O.G. gebroken en wisten de H.D.C.-ers B-02 brood B-01 boter B-02 boter B-03 boter B-01 melk of of Te Tjiteureup in de omgeving van Buitenzorg, is het nieuw gebouwde „Marijke Kamp" geopend. Het modern gebouwde kamp is geheel uit bamboe opgetrokken. Een kijkje op de toegangspoort. Anefo-P. door betere standenkennis en eind spelroutine de score regelmatig op te voeren tot 146. Een mooie overwinning, waarmede dus het 2e tiental van H.D.C. het vol gende jaar de plaats in de le klas in neemt van het le tiental, dat het vol gende jaar in de Hoofdklas uitkomt. Het is wel een succesvol jaar ge weest voor de Helderse Damclub. De uitslag was: O.G., Andijk—H.D.C. 2, Den Helder P. ZwuupS. Slort J.GrootJ. Jagel P. W. GrootP. Kwast W. Klinge—J. Vink W ZwierH. Rensmaag P TensenO. Ottevanger B. VriendD. Groot Tj. VriendE. Molema J BakkerW. Wieren K. de VriesJ.C. Zijderveld 0—2 1—1 0—2 1—1 0—2 2—0 0—2 2—0 0—2 0—2 6—14 het schip zee kiezen voor het maken van een oefenreis met de jongstejaars adelborsten van het Kon. Inst. voor de Marine. Het was daarom niet te verwonde ren, dat een groot aantal adelborsten getuige wilde zijn van het binnenko men van h tr??h oorlogsschip, dat straks fhuis' gedurende zal zijn. enkele weken HR. MS. „VAN KINSBERGEN" IN DE HAVEN. Gistermiddag om 5 uur liep Hr. Ms. „Van Hulsbergen", die reeds sinds Dinsdagmiddag 4 uur op de rede heeft gelegen, voor het houden van oefe ningen, de haven binnen. Zover men weet, was de „Van Kinsbergen" in September 1939 in dienst gesteld als artillerie-instructieschip ter ver vanging van Hr. Ms. „Gelderland". De „Van Kinsbergen", die geduren de de oorlog o.a. heeft dienst gedaan in de Caraïbische Zee en later langs de Oostkust van N.-Amerika voor het begeleiden van convooien, heeft thans een grote reparatie ondergaan bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij; Ir., de loop van de volgende week zal SCHAGEN, 24 April '47. Voor de Centrale werden aangevoerd: 2 stieren, 26 vette gelde koeien, 2 pinken, 1 gras- kalf en 350 nuchtere kalveren. Verder werden nog aangevoerd: 15 paarden f 400f 1300; 83 magere gelde koeien f 300f 500; 28 kalfkoeien f 550 f 750; 6 pinken f 140f 225; 35 mage re schapen f 65f 95; 49 overhouders f 40f 60; 6 bokken en geiten f 2,50 f 60; 24 biggen f 20f 50; 14 konijnen f 4f 14 en 52 kippen f 8f 10. voor het tijdvak van 27 April tot en met 10 Mei 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie B) B-01 brood 800 gram brood. 400 gram brood. 125 gram boter. 125 gram margarine 100 gram vet. 250 gram margarine 200 gram vet 4 liter melk. B-03, B-05 melk 7 liter melk. B-01 vlees 100 gram vlees. B-02 vlees 300 gram vlees. B-01 algemeen 200 gram kaas. B-02 algemeen 1 ei. B-03 algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit r"~ bereid). B-04 algemeen 125 gram koffie. B-05 algemeen 50 gram thee. B-06 algemeen 250 gram waspoeder 250 gram soda. B-03 reserve 1600 gram brood. B-06 reserve 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 705 (serie B): B-011 brood 800 gram brood. B-011 boter 250 gram boter. B-012 boter 125 gram margarine 100 gram vet B-13, B-15 melk 12 liter melk. B-ll, B-12 vlees 100 gram vlees. B-011 algemeen 100 gram kaas. B-12 algemeen 1 ei. B-13 algemeen 250 gram waspoeder en 250 gram soda. 800 gram brood. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit bereid). B-16 reserve 600 gram bloem of dermeel (niet uit rijst en of B-13 reserve B-14 reserve rijst kin rijst zelfrijzend AANSTAANDE ZATERDAGAVOND VAN 7 TOT 11 UUR op veelvuldig verzoek HERHALING van de in het bedrijf van de N.V. Drukkerij v.h. C. DE BOER TOEGANG VRIJ Grafische Vakstudieclubs, afd. Den Helder bereid) of bakmeel. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF AG 705 (bij*, arbeid, a.s. moeders zieken) (serie b) B-21 brood 800 gram brood. B-21 boter 250 gram boter. B-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet B-21 melk 5 liter melk. B-21 vlees 300 gram vlees. B-22 vlees 100 gram vlees. B-21 kaas 200 gram kaas. B-fil èieren 5 eieren. Op 1 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen, cacao en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 April a.s. worden ge bruikt met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst met in gang van Maandag 28 April a.s. mag worden gekocht. Op de bonnen B-06 en B-13 is 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda verkrijgbaar. De n i e t-aangewezen bonnen van de serie A kunnen worden vernietigd. In de Tivoli-bioscoop werd Woen». dagmiddag een filmvoorstelling ven onder auspiciën van het gemeen tebestuur vanwege het voorlichting», bur. v. d. Voedingsraad met 't doel een indruk te geven van de visserij en daarmee samenhangende bedrijven. Vertegenwoordigers van alle vrouwen- verenigingen en van alle plaateelijk» organisaties uit visserijkringen waren daarbij uitgenodigd, alsmede een groot aantal leerlingen van de gemeentelijk* ULO, het Lyceum en de RHBS. Onder de officiële genodigden waren o.m. de Commandant Marine, kapitein ter zee W. Reynierse, de Directeur der Rijkswerf, de hoofdofficier MSD der le klasse S. G. Barendregt, burge- meester G. Ritmeester en wethouder L. F. van Loo. Nadat één der heren van het Voor- lichtingsbureau in het kort had verteld hoe de vis door middel van de ver schillende soorten netten wordt ver schalkt, werden een tweetal smalfilm» vertoond waarop het leven en werken aan boord der vissersschepen was af gebeeld. De bezoekers mochten in gedachten eerst een reisje maken met een trawler, en zij konden zien hoe het net overboord wordt gezet, en hoe enkele uren later de kuil boven water wordt gehaald, vol met een rijk ge schakeerde verzameling grote -en klei ne vis. In een tweede filmpje werd een beeld gegeven van de haringvisserij, waarbij voldoende bleek dat aan boord van de vissersschepen heel hard moet worden gewerkt, ook terwijl het net nog buiten boord ligt. Hetzelfde filmpje liet ook het een en ander zien van de verschillende be werkingen die de vis ondergaat, ter wijl interessante opnamen waren ge maakt in de IJmuider koelhuizen, in een rokerij en in een visconservenfa- briek. Alles werd mondeling toegelicht zodat van deze filmvoorstelling veel kon worden opgestoken. Als toegift volgden nog een aantal prachtig ge kleurde lantaarnplaatjes, die alle de zee en het zeemansleven tot onderwerp hadden. Voorzitter, dijkgraaf mr. M. Myn- lieff, opende met een welkomst woord in het bijzonder gericht tot de heren Broersma en Spigt, die als nieuwbenoemden voor de eerste keer een vergadering van hoofdin gelanden bijwoonden. Mededelingen. a. Aan de polder is een vrachtwagen toegewezen. Deze is aangekocht en is voorzien van een kiepinrichting. Kosten 6700. b. Een 10.000 tons-wegwals zal, mits bedrijfsklaar opgeleverd, voor 15.000 worden aangeschaft. c. De slotavond van het Eeuwfeest zal, nu deze door het ongunstige weer reeds mee,r dan een half jaar uitge steld moest worden, geen doorgang vinden. d. Toegewezen werd een grote Ford auto. De opzichter, de heer Taillie, wil deze persoonlijk aankopen. De polder betale dan per km volgens rijkstarief (d. i. 17 ct per km tot 10.0000 km, daarboven 10 ct.) De vergadering ging hiermee accoord. e. Er zijn twee teerketels besteld. Als er nu nog meer teer komt en ar beiders beschikbaar zijn, wordt het wel goed, merkte de voorzitter op. f. Op de brug bij Veerburg zijn nieu we borden geplaatst voor de maxi male belasting. Gaat men er nu met een te zware doorheen, dan zijn wij niet aansprakelijk, zei de voorzitter. g. Prof. Visser van Wageningen zal op 7 Mei in Veerburg een lezing hou- d enover: De vervanging van sloten door ondergrondse waterleidingen. Polderbesturen van omliggende wa terschappen zullen voor bijwoning worden uitgenodigd. Verhoging wedden en lonen, Aangenomen werd het voorstel om de wedden en lonen van het personeel van de polder te verhogen in over eenstemming met de verhoging toe gekend aan het rijkspersoneel (tijde- lyke verhoging voor secr., penh., op zichter, adj.-opz. en vast personeel). Waarn. penningmeester. In een vorige vergadering werd een waarn. secr. benoemd, nu een waarn. penn. en wel de heer Breur (kassier Boerenleenbank). Hü geniet bezoldiging, indien hij de functie van penn. werkelijk vervult, zoals nu, daar de heer Kaan wegens een operatie in het ziekenhuis is opgenomen. Begroting 1947, „Het Zorgenkind", zei de voorzit ter, toen hfl de behandeling der De- groting aan de orde stelde. De begroting sloot in inkomsten en uitgaven op een bedrag van 508.207,64%. Van de verschillende posten noemen we slechts enkele en halen in het kort aan wat naar aan leiding van de begroting is gezegd. Inkomsten: batig slot vorige dienst f 14080,42%. Polderlasten f 158270. De polderlasten worden van f 25 per ha.a. verhoogd tot f 35. Beschikt wordt over het saldo 1945 van de op brengst bjj verkoop van bomen, enz., groot f 15000; van de Wieringermeer wordt het onderhoud van de Oost- hoekweg overgenomen voor een af koopsom van f 6121. Uitgaven: Kosten van wegen ge raamd op f 38000; idem van wegen Prov. Wegenlflst f 7125 en van *die van het Test. wegenplan f 39160, Schoonhouden vaarten en molenslo- ten f 5250, het onderhoud ervan f 10500. Kosten electrische energie f 15000. Kosten voor verbetering van wegen en afwatering f 114500 (bui tengewone dienst). De rekening sloot met een post onvoorziene uitgaven, groot f 17936,87% en een van reser ve voor oorlogsschade herstel van f 15000. Het Rjjk betale de schade aan onze wegen toege bracht. Een vraag van den heer V. Kaan gaf den voorzitter aanleiding tot de volgende uiteenzetting: Vlak voor de oorlog waren de we gen van een nieuw wegdek voorzien. De beschermende iaag was nog dun. In de oorlog was er geen materiaal. Bij de afvoer van de Duitsers over de Afsluitdijk zijn wegen in een week tijd „aan flarden gereden". Ook nu, na de oorlog ia er nog bijna geen materiaal. Het is een algemene klacht in Ne derland, misschien met uitzondering van Drente, N.-Brabant en Limburg, dat in de waterschappen wagens reden en rijden met een gewicht, dat vee) te groot is voor de wegen. De B-wegen mogen officieel slechts be nden worden met wagens, waai van de wielbreedte niet meer dan 2 m 10 en de wielbelasting niet groter dan 2400 kg is. De wieldruk Is echter vaak een veelvoud! De plaatselijke politie kan daar niet voldoende tegen optreden; de rtjksverkeerspolitie zou moeten ingrijpen en het Rijk maat regelen nemen om schade aan onze wegen te voorkomen. De rijkswegen hebben een goed betondek, maar het Rjjk heeft verzuimd een behoorlijke verbinding te maken tussen de Af sluitdijk en de weg Den Helder Alkmaar. Over de pontonbrug bij de Koojj mogen geen wagens zwaarder dan 9000 kg. De zware kolossen ko men nu op het daarvoor niet be rekende dek van de arme polder wegen! De hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat erkent, dat deze toe stand verkeerd is en onbillijk. Het Rijk zorg daarom voor een betere verbinding van bovengenoemde we gen, zette haast achter de aanleg var de weg StolpenVan Ewijcksluis betale de stroppen, die ons door de geschetste toestand is bezorgd en drage met de provincie bij in het her stel van onze wegen. De heer Van Balen Blanken merkte hierbij op, dat men in Haarlem wel toezeggingen doet in deze, maar steeds met een slag om de arm ten opzichte van de bedragen. Geen brug over, in Molenvaart. maar dam De hoge waterstand van de Molen vaart bezorgt veel last aan het in goede staat houden van de naastlig gende wegen. Het oorspronkelijk plan, een brug over deze vaart te maken, is dan ook losgelaten. Er zal een dam met duiker komen in de vaart tussen Nieuwe weg en spoor weg. Het peil van de Molenvaart tus sen dam en Kleine Sluis kan dan aan merkelijk verlaagd worden, wat de weg ten goede komt. De heer Broersma krijgt op een vraag over verhoging van pacht van den voorzitter ten antwoord, dat dit in verband met verhoogde lasten, vol gens de wet kan. De begroting werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Belangrijke verbetering in Breezand. De voorzitter deelde mede, dat men aan de wantoestand aan de Burg. Lo- vinkstraat en Wjjdenes Spaansweg een einde wil maken en de riolering daar eens goed onder handen nemen. De indertijd door particulieren geleg de riolering werkt niet meer. Deze moet worden opgegraven en opnieuw gelegd, het aantal bestaande putten met meerdere worden uitgebreid. Voor de poider (de toestand van de weg!) is een goede uitwatering ook van belang. Misschien komt naast de weg een goot voor vlugge afvoer van het regenwater. De heer W. Komen merkte op, dat de sloten ten behoeve van de aanlig gende percelen zijn gedempt en de eigenaars daarvan nu ook de kosten behoorden te dragen. De voorzitter antwoordde, dat dit bfl nieuwe gevallen van demping ook zou gebeuren, maar hier is het een oplossing voor wat vroeger verkeerd is aangepakt. Rondvraag. De heer V. Kaan die In de vorige herfst, bij de afvoer van bieten naar de suikerfabriek veel last ondervond van de lage waterstand in de Van Ewijcksvaart, informeerde of het mo gelijk zou zijn, het peil tijdelijk iets op te voeren en tevens uitdieping bij de steigers te Kleine Sluis, Van Ewijcksluis en Oudesluis. Water >p- malen is gevaarlijk, zeide voorzit., en de heer Van Balen Blanken was ook van mening, dat men het niet gedu rende lange tijd hoog kan houden, maar voor korte tijd, als het tijdig gevraagd wordt, wel tegemoet geko men kan worden. Een vraag over het in overeenstem ming brengen van de lonen der losse arbeiders van de polder met de con tractlonen ontlokte voorzitter de op merking dat de bloemisten reeds de zwarte lonen betaalden, terwijl er nog arbeiders overbruggingssteun hadden. De heer A. Meyer wilde hier liever niet alleen de bloemisten genoemd hebben. De heren Spigt en Broersma dank ten voor de tot hen gerichte woorden bij de opening. Eerstgenoemde kreeg op z'n vraag, wie het zand uit de Stocmsloot moet halen ten ant woord: de landeigenaren. De heer W, Komen bepleitte het aanstellen van den opzichter tot onbezoldigd veld wachter. Men was er niet voor. Aan den heer K. Kaan werd mede gedeeld, dat de Grootmij. de gedane beloften niet nakomt. Er zouden 60 man komen. Met zijn wens op een ander pand te beginnen met verbete Iring der waterwegen zal rekening g houden wordn. De heer R. ontslag. C. Waiboer neemt De heer R. C. Waiboer blijft wel ingeland maar gaat buiten de Polder wonen. Hij vond het beter dat daar om een ander zijn plaats inneemt in het Polderbestuur. Het speet voorzit ter dit te vernemen en hij hoopte, dat de heer Waiboer buiten de polder zal vinden wat hij zocht. Voorzitter sloot hierop met dank voor de aangename besprekingen, die niet te lijden hadden van het feit, dat de polderlasten aanmerkelijk hoogd moesten worden. Interessante demonstratie-avond in de Marine-cantine. „Hallo, hallo, hier PAoWVD, hier PAoWVD.... Hier volgt een algemene oproep in de tachtig-meter-band...." Deze voor een leek onbegrijpelijke woorden werden Dinsdagavond in de Marine-cantine „de lucht in geslin gerd", door middel van een daar opge stelde kortegolf-zender. De VERON, vereniging voor experimenteel radio- onderzoek, gaf namelijk in samenwer king met OS&O een demonstratie- avond. De OS&O-officier, luit. ter zee der 2e klasse KMR F. Wempe, sprak een kort openingswoord, waarna de voor zitter van de afd. Den Helder van de VERON, de heer Maters, het doel en de mogelijkheden der vereniging uit éénzette. Om zo te zeggen „in 't voor programma" werden een tweetal film pjes vertoond over de Alchemie, be schikbaar gesteld door de Phlllps-fa- brieken. Het was jammer, vooral met het oog op de vele technische termen, dat de gesproken tekst bij de filmpjes in de Engelse taal was. Na de pauze kwam het aantrekke lijkste onderdeel van de avond aan de orde: het demonsteren van een ama teur-zender die voor deze gelegenheid in de cantine stond opgesteld. De eige naar, de heer Van Dam, heeft deze zender geheel in zijn vrije tijd ge bouwd. Hij vertelde daarover tal van aardige bijzonderheden, alsook over H jargon, dat zend-amateurs onder el kaar plegen te gebruiken. Zo o.a., dat de echtgenoten der amateurs met „old wife" worden betiteld.... De dames hebben echter hiertegen protest aan getekend, zodat deze vleiende bena ming inmiddels door een andere is ver vangen! Toen de heer Van Dam zijn zender in bedrijf gesteld had, werd verbinding gemaakt met de amateur PAoSC in Den Helder. Het gesprokene kwam prachtig door, zodat alle aanwezigen het gesprek goed konden volgen. Min der goed lukte het met een amateur in Harlingen, daar er vrij veel atmos ferische storingen waren en bovendien de amateurband overbelast was. Tot slot wekte de voorzitter alle aanwezigen op, om zich als lid bij de VERON aan te sluiten, waarna hij dank bracht aan de instanties die hun medewerking bij het organiseren van deze leerzame avond hadden verleend. Geboren: Klaas Luut, zoon van Cor* nelis Koffeman en Maria Johanna Bais. Ondertrouwd: Hendrik Knobbe en Dirkje Kramer. Albert Bakker en Grietje de Vries. Gehuwd: Gerrit Loosman en Dina Post. Overleden: Jacob Kramer, oud 71 j. VISSERIJ. De vorige week waren de vangsten niet zo groot als men aanvankelijk had gedacht. Wel waren de vangsten van de tong iets beter (100—200 kg per vaartuig) maar de scholvangsten waren minder. Deze varieerden van 2040 manden per vaartuig. Over het globaal waren de prijzen maximaal. De kleine middelschol was f 28. De vaartuigen die te Urk markten maakten besom ver- j mingen van f 600 tot f 1160 per vaar- Ituig.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2