Postduiven hoogspanning r Is dat slofje wasecht? Van Alles Wat 5 Een dure pleister op de wonde EEN GELUKKIG RECHT Een Griek vist een groet uit zee NIEUWS UIT ENUÊLAND Engelsen roken minder - Schotten strooien geld op straat Wij luisteren morgen naar DE DUIVENSPORT IN HET TEKEN VAN DE LIEFDADIGHEID Betreurenswaardig De „Willem Barendsz" half Mei thuis. Olifant op de koffie V.. .J Tl April „Bollen-Zondag". Moge de vangst hem zonnige dagen geven! Feuilleton maanden Nationale bakkers-Olympiade. (Van een bijzonderen briefschrijver.) De minister van Financiën, mr. Dalton, hield 15 April jl 'g avonds zijn budget-speech en ademloos luis terden millioenen Engelsen door de radio wat het komende jaar voor fiscale beproevingen zou brengen. Het geheel viel nogal mee. Ongeveer 11/4 millioen gezinnen werden door een hogere limiet in inkomstenbe lasting daarvan vrijgesteld. Inkomens tot 250 per jaar zijn van belasting betalen ontheven. Tot nog toe gold dit van inkomens tot 150. Natuurlijk moeten 's lands inkomsten nu ergens anders vandaan komen en dat is uit de tabak, waarmede de be lastinggesel zeker méér mensen treft dan de ruim één millioen eerstgenoem- den. De tax gaat vrijwel 100*/« omhoog. Minister Dalton beoogt hiermede twee doelstellingen. In de eerste plaats een vermeerdering van het staatsinko men van 77.000.000 pond, terwijl hij tevens denkt de liefhebberij voor ro ken met 25V» omlaag te brengen, hier mede de tabaksimport uit Amerika tot 3/4 te reduceren waardoor 30.000.000 U.S. dollars van de grote Amerikaanse lening voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden (en deze lening vliegt op het ogenblik op) Groot is de verontwaardiging hier over van het rokende publiek, hetgeen Zijne Excellentie in het schuitje van de onpopulaire ministers brengt, teza men met zijn collega's van voedsel en van mijnen. 36 uur na de speech werd de prijs verhoging een feit en de lezer zal be grijpen hoe er de laatste 24 uur voor de tabakswinkels ge-queu-ed werd om de laatste goedkope sigaretten te krij gen. Nu tracht een ieder zich te be perken- en ziet men op straat, in trein, ondergrondse en bus de mannen met lege pijpen in hun mond en wordt de sigarettenkoker gewoontegetrouw voor de dag gehaald en met een zuur ge zicht weer weggestopt. Het aanbieden van een rokertje gaat tot de zeldzaam heden behoren. Ik sprak dezer dagen mijn „tobacconist", hij had 32 min der omzet dan de eerste dag. Maar hij maakte zich geen zorg. Alle goede rokers kunnen het toch niet laten en komen terug. Zij beperken zich liever ergens anders in, dan in hun rokerij. En gelijk heeft hij! Iets specifiek Engels was wel weer dat minister Dalton, die zijn speech in het Lagerhuis om 9 uur zou houden, deze vervroegd zag om ruimte te ge ven voor de radio-reportage van de WoodcockBaski bokswedstrijd, die op dezelfde tijd plaatsvond. Met één goedgerichte kaakslag sloeg Baski den Engelsen zwaargewicht-kampioen in de eerste ronde voor 9 seconden tegen de vloer, hiermede een eind makende aan de hoop van bokssport-lievend Enge land dat hun kampioen om de wereld titel tegen Joe Louis in Amerika zou mogen vechten. Moedig vocht Wood cock met een gebroken kaak en l'/t dicht oog nog 7 ronden door, toen maakte de scheidsrechter een einde aan dit bloedbad, waarna Woodcock naar het ziekenhuis verhuisde en men hem voorlopig wel niet meer in de ring zal zien. Als pleister op de won de kreeg hij 12.000 pond uit deze strijd. In het Wembley-stadion bij Londen vond de traditionele landenvoetbalwed- strijd EngelandSchotland plaats. (Schotland is geen Engeland, geachte lezer, Schotland en Engeland behoren tot het United Kingdom, anders wor den de Schotten kwaad.) Ongeveer 99.000 toeschouwers woonden deze wed strijd bij waarvan 30.000 Schotten. Het is een merkwaardig verschijnsel dat wanneer deze wedstrijd in Schotland gespeeld wordt, de Schotten een inge togen publiek vormen, terwijl wanneer de strijd op Engels terrein plaats vindt de Schotten opgetogen feestgangers Een eenvoudige manier om te we len te komen of een stofje wasecht is, is de volgende: Neem een klein restje van de stof, maak het nat en leg het tussen een stukje wit katoen. Ga er met een warm strijkijzer overheen en wan neer het witte lapje niet verkleurd is, kunt U het nieuwe stofje veilig fn de was doen. Toont zich echter op het wit de minste verkleuring, dan kan de stof slechts gereinigd worden door een chemische behandeling. zijn en gekleed in Schotse kleuren in Londen's straten een bezienswaardig heid zijn. Het gelijke spel (11) bracht hen tot zulk een vreugde dat zij on der het Engelse publiek geld rond strooiden. Der Schotten zuinigheid ken nende was dit iets heel bijzonders. De terdoodbrenging van den Pales- tijnsen terrorist Gruner was voor een Joodse dame in Londen reden om een bom in het Ministerie van Koloniën ontdekt en Scotland Yard meent de daders spoedig te pakken te zullen krijgen. Een dergelijke actie doet de Israëlieten in Engeland geen goed. De doorsnee Brit ik schreef u het reeds in één van mijn vorige brieven be grijpt hier niets van. Eerst vechten de Britse soldaten om hun Joodse vrien den van Hitler's juk te bevrijden en nauwelijks is dat geschied of ze staan overal ter wereld bloot aan *t Joodse terrorisme. HILVERSUM I geeft Nieuws om 7, I, 1, 6. 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Ochtend gymnastiek. 8,18 Opgewekte morgen- kianken. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Radiofeuilleton. 11.00 Uitzending voor arbeiders in continu bedrijven. 11,45 Familieberichten. 12,80 Orgelspel Johan Jong, 12,35 Staf mu ziekcorps Amsterdamse Politie. 2,00 Sportpraatje. 1,15 Judas Maccabeus. 1'ï0 Van boek tot boek. 3,45 Beoefening öer huismuziek. 4.Ï5 The Ramblers. - 5,00 Artistieke staalkaart. 5,3» Om en ntbij de twintig. s.13 Diaco-nleuws uit Zweden. VPRO: 7,30 Uitzending voor de rijpere Jeugd. VARA: S.05 Weerpraatje S.45 Dodenhuis, 8ste deel. 9.15 En nuOké! 10,30 Socialistisch com mentaar. U,SS Hobby-hoek. 11.30 Nacht- voorstelling. HILVERSUM II geeft Nieuws om 7, S, 1, 7 en 11 uur. KRO: 7,45 „Ochtendgloren" S,1S Pluk de dag. 9,50 Uit het Belgi sche muziekleven. 10,00 Klein, klein kleutertje. 10,15 Die lustige Weiber von Windsor. 11,00 De Zonnebloem. 11,03 Omroepkoor. 1,45 Toneel en film. 2 05 Vlctor Sylvester. 2,15 Engelse les voor gevorderden. 3,00 Voor de Jon geren. 3,45 KRO-kiosk. 4.00 Kamer orkest. 4,20 Ervaringen op Draken- burgh. 4,30 De schoonheid van het Cregoriaans. 5,00 De Wigwam. 8,15 Journalistiek weekoverzicht. 6,30 Buf- falo BUI. 7,15 Vaudeville-Orkest. 3,05 De gewone man. 0,12 Actualiteiten. 8,20 Wie weet hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken. 9,00 „Negen heit d.e klok". 10.00 Muzikale tombola. 11,20 Vaders dagboek. 11,25 Grepen uit de Franse Opefa. Allereerst even de opmerking:, dat onderg. niet een administratiebureau er op nahoudt, om opgevangen dui ven terecht te brengen. Geeft U deze duiven op aan een liefhebber ln uw naaste omgeving. De mfl toegezonden opgevangen duiven-ringnummers zal ik echter nog afhandelen, zodat te- zjjnerttjd daarover een corresponden tie volgt. Het is leder, die wel eens met de duivensport in aanraking kwam, be kend, dat de meeste duiven worden ingezet op een wedvlucht om een eventueel kampioenschap. Er zijn verschillende kampioenschappen met duiven te behalen. Wfi kennen b.v. kampioenschap duivin, kampioen schap doffer, kampioenschap vereni ging, kampioen concourscommissie, tot zelfs het kampioenschap van een afdeling. En zo zfln er nog verschil lende andere prijzen etc. te behalen. Nu moet U niet denken, dat iedere duif in conditie is om steeds maar weer op de diverse wedvluchten te worden ingezet Btf de africhting der duiven deze africhting gaat voor N.H., of wel afd. A., tot ongeveer Oudenbosch (N.-B.) observeert de liefhebber de thuiskomst zijner vo gels. Hö kan dan nagaan of de kwa liteiten, zoals oog, spieren, vleugel en bouw van de duif, waarop hij zich gespecialiseerd heeft, voldoet aan de verwachting, die h(j er zich van had voorgesteld. Daarna begint men pas met de wedvluchten. Er zijn dui ven, die bij tegenwind een voorsprong weten te nemen op de andere duiven en er zijn ook duiven, die met wind op de staart toch nog een voorsprong weten te verkrijgen op de duiven, die op dezelfde tijd losgelaten zijn. Dan is het verschil reeds geconstateerd tus sen vitesse (vluchten tot pl.m. 300 km.), midden-fond (pl.m. 500 km.) en fond (afstanden van 500 km. en meer, tot zelfs 1000 km.). Diverse verenigingen kennen dan ook het kampioenschap vitesse-, middenfond- en fond-duiven. U zult begrijpen, dat de liefhebbers grote waarde hechten aan hun duiven, die in deze vluchten zich aan „de kop" weten te plaatsen. Nu is het een liefhebberij voor den duivenmelker om mede te doen aan het poulen. Dit betekent, dat er als het ware onder elkaar gewed wordt daarvan lelden we ook af de naam wedvluchten en deze weddenschap wordt bij het inkorven der duiven zorgvuldig op een staat ingevuld. Deze poules lopen vanaf 5 cent tot zelfs een gulden toe en in België kent men deze tot duizenden francs. Nu is het als regel, dat, wanneer men b.v. 100 duiven aan de wedvlucht laat deelnemen, er om de vijf dui ven een prijs is. Dus er zijn dan 20 prjjzen. Zo'n prijswinnaar kan dus, wanneer hij alleen vijf cent poult, 5 x 5 cent winnen. Zet hij bijv. zijn duif op 5, 10, 15, 25 cent, dan kan hij deze poules eveneens 5 maal verdienen. Maar er zijn ook nog andere wed vluchten en dat is de sport in het teken van de liefdadigheid. De grote vluchten, die voor de tuberculose bestrijding gehouden worden, vinden zo'n goed onthaal bij de duivenlief- hebbers, dat zij alle duiven als regel voor deze wedvluchten laten inschrij ven. Dat betekent, dat bij zo'n vlucht iedere duif en het zijn er dan vele duizenden zijn dubbeltje of kwartje offert, óók al is de duif absoluut kansloos een prijs te winnen. Voor dergelijke vluchten worden de prijzen niet gekocht van het poulegeld, maar door particulieren óf verenigingen beschikbaar gesteld, zodat als regel 100% voor dit mooie doel wordt af gedragen. Ook op andere wijze wordt de duivensport nog dienstbaar ge maakt aan de liefdadigheid en hier bij wijs ik nog eens op de Interna tionale Kampioenendag, een tentoon stelling voor liefhebbers, die allen een kampioenschap hebben behaald, gehouden op 4 en 5 Jan. 1947 in het Jaarbeursgebouw en waarvan de op brengst bestemd was voor de afd. Utrecht van het Ned. Roode Kruis ten behoeve van de t-b.c.-bestrjjding en de bloedtransfusiedienst. Na afloop kon een bedrag van ƒ10.000 worden aangeboden. Wij kennen ook de be kende Zonnestraalvluchten, die voor al in 't Gooi grote bekendheid hebben; de z.g. Klokkenbergvlucht, die even eens voor een liefdadig doel is, enz. enz. 2!o ziet men, dat deze mooie sport niet alleen dienstbaar is aan de lief hebberij, maar ook haar vruchten af werpt voor de saamhorigheid en be strijding van elkanders moeilijkheden. De duif is zeer terecht wel eens de bode van het nieuwe leven genoemd. H. PEL, HEILOO. Een der eerste kenmer ken van democratie is pers vrijheid. een gelukkig recM der vrije volken. Daarvan kan echter slechts dan ten volle gebruik gemaakt worden als de pers over het voldoende op de hoogte teneinde het publiek zo te kunnen voorlichten, dat het voldoende op de hoogde kan blijven van het ver loop der momentele ge beurtenissen. van de groei der wetenschap, de ont wikkeling van kunst tn techniek. De verstrekking van pa pier voor dagbladen en tijdschriften is helaas om een ieder bekende redenen nog aan grenzen gebon den. Opheffing van die banden is vanzelfsprekend een eerste eis, wil de vrij heid van drukpers vol ledige werkelijkheid wor den. Een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de thans ter beschikking zijn de hoeveelheden papier is dan ook thans het minste wat gevraagd kan worden Of dat echter gebeurt, kun nen wij nu niet altijd als onomstotelijk zeker aan nemen. Direct na de bevrijding kregen de verschillende weekbladen een papiertoe wijzing, die naar verhou ding groter was dan die der dagbladen. Kortgeleden werd de dagbladpers iets méér papier toegewezen Tegelijkertijd echter kregen de z.g. opiniebladen, zoals Elseviers Weekblad, Vrij Nederland, De Linie etc bericht, dat hun omvang beperkt moest worden. De beknotting van deze pers doet niet prettig aan, om dat zij zeer zeker haar plaats waard is. Temeer merkwaardig vinden wij het omdat er aan de an dere kant weer meer bla den het licht zien. Dezer dagen kochten wij aan de kiosk zulk een nieuw blad: „De Pinkelkrant", met als ondertitel „De kermiskrant voor Neder land" onder redactie van Godfried Bomans, Heila Haasse. Wim Sonneveld etc., bevattende spotternij en zotterij. Wij krijgen de indruk, dat de papierpolitiek niet langs uitgestippelde we gen gevoerd wordt, dat men maar wat doet. Meer openhartigheid van de be trokken instantie in deze is zeker geboden. Zij be denke voorts, dat sinds 10 Maart onze enige fa briek van krantenpapier wegens gebrek aan grond stoffen stil staat en men dus heus geen grote spron gen meer kan maken of ook de dagbladen, die niet bepaald ontevreden, maar ook geenszins voldaan over hun papiertoewijzing zijn, zullen weer kleiner worden en dat is in alle opzichten ten zeerste ongewenst! Velen met mij zullen uit ervaring weten, dat het bijwonen van een concert in een zaal den meng een groter voldoening, een dieper beleven bereidt, dan het beluisteren van hetzelfde concert voor de radio zou doen. Voor de muzikale opvoeding van den mens is het bezoek aan da concertzaal dui zend maal meer waard dan het horen van een gramofoonplaat, afgedraaid aan het andere einde van de lijn. Het bezoeken van een concert moet voor oen ieder, die dat wenst, mo gelijk zijn. Ook de mu ziekstudent, die meestal reeds hoge studiegelden moet betalen, dient ln staat gesteld te worden, zulk een concert te bezoe ken om van den „gewo nen" man nog maar niet eens te spreken. Of Is een concert met hoge entreeprijzen alleen bedoeld voor de kapitaal krachtige „élite"? Is een concertzaal bestemd om te zijn de plaats waar men elkaar ontmoet, waar men elkaar „ziet"? Een soort van menselijke arena? Lezer, vergeef mij deze gedachten. 71] kwamen bij mij op, toen ik aan een kiosk een aanplakbiljet las, waarin werd opgewekt tot bijwoning van een concert van het Concert gebouworkest te Amster dam. Als solisten zullen optreden Yehudl en Hephzibah Menuhln. De entreeprijs bedraagt f 9.33 (plus rechten en5 Een kleinigheid dus. Een prijs, bij welks berekening zeker uitermate democratische gedachten hebben rond gespookt.... WIJ kunnen zoiets niet anders doen dan afkeuren en.... betreuren Hoe ontroerend mooi en subtiel de muziek van Mo. zart dan ook ls, hoe gaar ne wij haar zouden heb ben willen beluisteren; laat ons ln dit geval maar gaan lopen langs Hollands stranden en stil luisteren naar het ruisen van de branding, het zoeven van de lentewind door het helm op de duintoppen en de rauwe kreet van een meeuw. Het schenkt Je levens vreugde om niet. W K. Het m. s. „Willem Barendsz" heeft, pa een vierdaags oponthoud te Kaap stad, op 23 dezer de thuisreis voort gezet. Tussen 15 en 20 Mei wordt het schip in de hoofdstad verwacht In de vroege morgenuren was het in de Grotestraat te Almelo reeds een drukte van belang, aldus het Dagbl. v. h. Oosten. Daar passeerden de dieren van het circus Mikkenie-Strassbur- ger, op weg naar het station om naar Enschede te worden ver voerd. Onder deze dieren bevon den zich ook vier Indische oli fanten. welke vóór uit Almelo te vertrekken nog enige op schudding zouden veroorzaken. De olifanten werden natuurlijk zenuwachtig van een autobus met kinderen, die in de Oran jestraat reed. Toen de bus ter hoogte van de brug de olifanten voorbij stoof, nam de dikhuid Rosa de benen. Zij holde de Oranjestraat uit en de Grote straat in en draaide vervolgens bij de firma Stellema het hal letje in, duwde de deur uit haar hengels, om vervolgens te pro beren de trap op te lopen, daarbij glasschade veroorzaken de. Dat de bewoners enigszins terugdeinsden om zo'n dikhuid op de koffie te ontvangen, laat zich denken. Sinds vorige week heeft, zo meldt ons de K.N.A.C., het aanzien van de bloembollenvelden een belangrijke wij ziging ondergaan. In bonte afwisseling zullen de narcissen, hyacinthen en vele vroege tulpensoorten a.s. Zonuag ln volle bloei staan, zodat deze dag als de traditionele Bollen-Zondag kan worden gekenmerkt. HOUTWORMEN. Als U de houtwormen rustig hun gang laat gaan ruïneren zij Uw meubelen. Petroleum doodt deze vernielers. Met een smeerkan of wat nog beter is, want de gaatjes zijn zeer fijn, met een Injectie spuit petroleum in de gaatjes brengen en de gaatjes met wat waa dichtsmeren. De enveloppe, tussen de briefpost voor het A.N.P. met het adres: „To ANP Parkstr. The Hague Holland" en links in de hoek „BjJ Airmail" viel op door de kleurige postzegels ln de rechter-bovenhoek: „Hellas". Achterop stond: „A Voul- garls Molos Hydra Gree- ce". Datumstempel XIXIV 4-717-Hydra. Al komen uit alle windstreken brieven voor het Alge meen Nederlands Persbureau, het waa voor het eerst, dat er een brief binnenkwam van A Voulgaris Molos Hydra Greece. Daarom werd, met meer nieuwsgierigheid dan anders, de enveloppe geopend. Er bevonden zich twee blaadjes pa pier in. Het briefhoofd van het groot ste toonde, naast de onder elkander gedrukte woorden: „Hollands glorie Le Vrai Moulin Hollandals The Real Dutch Windmlll", een in een land met palmbomen en pyramlden staande Nederlandse windmolen. De molen is ingericht als café-restaurant en men ziet er een dienstertje uit ko men, dat met een blad, beladen met dranken, op weg is naar gasten, die in de nabijheid aan tafeltjes hebben plaatsgenomen. Parasols beschermen hen tegen felle zonnestralen. In het midden van een open ruimte voor de molen danst een in Volendams cos- tuum gestoken Jongeman op de mu ziek van een „trekpiano". Ook dames in ouderwetse klederdracht kan men op het plaatje ontwaren. De tekst van de brief luidt: „12 March 1947. To A.N.P. Parkstr. The Hague Holland. Hollands glorie onderweg naar Egypte. Wij zullen overwinnen. Athene reeds veroverd. Veel dafik aan den vinder van deze brief. Wij zullen hem een aantrekke- door Tjecrd Adema 48) In een ogenblik had hij zijn veters losgepeuterd en zijn schoenen onder een toonbank geschoven en vlak ach ter Bas, die onhoorbaar voor hem uit- sloop, ging hij de trap van de huis- houdafdeling op. Op de derde tree van boven atiet zijn voet tegen een busje poetsextract, dat een verkoopstertje daar achteloos had laten staan en dat, met het geluid van blik op steen, van alle treden naar beneden denderde. Bas vloekte «n sprong naar boven en in de meubelafdeling, waar een volle dige zitkamer geëxposeerd was, bleef hij staan «n liet het licht van zijn zak lantaarn door alle hoeken spelen. Hij zag niets bijzónders, maar hij legde een vinger vermanend op zijn opgeklommen maan zond een paar vriendelijke straaltjes door een glas- in-lood-raam. Van de straat drong het geluid van een claxon als een schorre hoest tot hen door en kwajongens, die met slui tingstijd uit een kroeg gezet waren, lalden mej telkens uitschietende stem men, een straatliedje: „Ohhh.... moe hoeder.. kuhunt u.. mij., vergéééfe..!" Bas luisterde met het oor van een deskundige, die uit een chaos van klan ken elk geluid onmiddellijk weet te definiëren. Er was op dat ogenblik niets ongewoons en toch was hij niet gerust. „Zo'n stom element", zei hij, 't ver koopstertje van de huiahoudafdeling bedoelend. „As er dat niet geweest was, dan...'* hij hield weer op en snoof om zich heen als een jachthond, die het wild ruikt. Op hetzelfde ogenblik hoorde Hans sluipende voetstappen in de richting van' een trap naar de bovenverdieping Hij sprong er heen zag in het maan licht de gedaante van 'n mens en greep ling van cartonnen hoedendozen onder steboven en hoorde het hijgen van een man, die langs de pijp van de centra le verwarming naar boven klom. Hans sprong er tegen op als een ter riër, die een kat in 'n boom ziet vluch ten en een zware laars trapte tegen zijn hand, zodat hij een schroeiende pijn voelde. Op dat ogenblik was het of alles wat sedert enkele uren in hem bevroren leek, plotseling losschoot. Hij kon denken en handelen, hij greep de pijp en klom den vluchteling achterna. Op het ogenblik, dat hij het dak be reikte, hoorde hij, dat er iets naar be neden viel, dat met een doffe slag on der hem op straat smakte. Een ogenblik stond zijn hart «til bij de gedachte, dat de vluchteling misge stapt was en in de zwarte afgrond was verdwenen, maar op hetzelfde mo ment zag hjj den man op een naastge legen plat springen en achter 'n schoor steen verdwijnen. Hans rende er heen en stortte zich op een kerel, die juist zijn sprong naar een in het ledige, omdat ze in een oogwenk wat lager gelegen dakgoot berekende. in 't donker was verdwenen. Alles om De man verweerde zich als een dolle, hem heen was zwart en onheilspellend hij trapte, beet en greep met beide han- ic6ut ecu viiigci vciiuautJiu «F 1 0 lippen en trok zijn metgezel naast zich en slechts waar de maan door een bo- den m de haren van zijn tegenstander. op een met zachte stof beklede cana pé, waar zij roerloos bleven zitten. De wind rukte aan een luik en de venraam scheen, zag hij kleurige licht- vlekjes. HIJ rende de trap op, liep een uitstal- Het was een Lied ohne Worte. of be ter gezegd, oen vechtpartij zonder ra dioverslag van een ooggetuige. Slechts een snelle ademhaling, een kreun van pijn, het lawaai van schoppen en stom pen, een onderdrukte vloek en een schreeuw als van een gevangen dier klonken door de nachtelijke stilte. Hans van Linschoten had zijn prooi niet losgelaten. Hij bloedde aan hoofd en handen, maar hij had den man onder zich, zat op hem en hield den wanho pig worstelenden inbreker in bedwang tot een paar lenige agenten zich door 't dakvenster gewerkt hadden en den ke rel van hem overnamen. „Hij gooide daar...." zei Hans, ter wijl hij hijgend in de diepte wees. Een rechercheur, die juist zijn hoofd door het luik had gestoken, deed het vliegensvlug weer verdwijnen en rende de trappen af. Even later zag Hans diep onder zich het schijnsel van een sterke zaklantaarn en hoorde iemand wegdra- ven, wiens stappen door het geluid van een pistoolschot overstemd werden. Hij voelde zich plotseling moe en dui zelig, werd door een inmiddels op het dak verschenen rechercheur op het plat geholpen en wankelde naar het luik, vanwaar hij zich langs de pijpleiding naar beneden liet zakken. Bas. die een grote schemerlamp had aangedraaid, lag op z'n buik in de meu belafdeling en graaide onder de canapé van waaronder hij een vijftal flessen te voorschijn toverde. (Wordt vervolgd.) lijk Hollands geschenk doen toeko men. Met beste groeten. Daaronder acht handtekeningen: Men tink, H. C. Bosman, Jan van Morkhoven, Bertus Aafjes, M. Pleunen, Groen, J. Goor en J. P. de Grote (onduidelijk). Het kleinste blaadje papier ls be schreven door een Engelse of een Engelsman. Er staat op: „Ik vond uw brief in zee nabij mijn eiland en ik zend U mijn beste groeten. Ik ben een arme visserman. Mijn naam en adres zijn als volgt: Athanaaios Voul garis, visser, Molos, Hydra, Grieken land." De visser Athanasios Voulgaris dus heeft op zekere dag een flesje of een busje uit het water gevist, waarin zich een opgevouwen stuk papier be vond. Wat er op stond heeft hij niet kunnen lezen. Hij is er vermoedelijk mee gegaan naar iemand, die Engels kende en die goed met de pen over weg kon. Dat blijkt uit het vlotte handschrift En deze hulpvaardige heeft geschreven, dat Voulgaris de brief ln de nabijheid van zijn eiland in zee heeft gevonden en dat hij aan de afzenders zijn hartelijke groeten overbrengt. Hij is een arme visser van het eiland. Dan volgen zijn naam en adres. Begin Maart van dit jaar vertrok ken de heren W. H. Mentink en H. C. Bosman met hun gezin en ln gezel schap o.a. van den Nederlandsen let terkundige Bertus Aafjes naar Cairo, om daar in de nabijheid van het door de Nederlanders Hommerson en Ver molen opgerichte Lunapark, hun Ne derlandse windmolen te bouwen. Het gezelschap is reeds geruime tijd aangeland in Egypte, waar vermoe delijk begin Mei de molen zal zijn in gericht, om bezoekers een zitje te bieden. De auteur van o.a. „Voetreis naar Rome" zal den armen visser van Hydra het dezen beloofde aardige Ne derlandse geschenk, in samenwerking met zijn reisgezellen, misschien doen toekomen begeleid van in Grieks ge schreven versregelen. Op die manier zal de visser we ten, dat mensen, stammende uit een klein land bij de zee in het noorden en die de aan den Griek Homeros toegeschreven „Odyssee" en „Ilias" .op hun scholen laten uitpluizen door de studerende jeugd, hun be lofte gestand doen. Moge deze vangst den armen vis ser zonnige dagen geven. Op 3, 4 en 5 Juni organiseert de Fe deratie van verenigingen van Bakkers patroons in Amsterdam in samenwer king met het Bakkersvakblad in het Amsterdamse Krasnapolsky een natio nale bakkersolympiade ten bate van het Bakkersnoodfonds. Dit fonds is ge vormd met het doel hulp te verlenen aan de gedupeerde bakkers bij de her bouw der 1600 in ons land verwoeste bakkerijen. In het ere-comité namen o.m. zitting dr J. E. baron de Vos van Steenwjjk, commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Am. J. d'Ailly, burgemeester van de hoofdstad.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3