leren maken de man! Stad en Omgeving. DRIE KINDEREN GEWOND RIJ BUSKRUIT-ONTPLOFFING Strenge straffen tegen S.S.-ers uit Helder en omgeving geëist Het jubileum van den heer Dienaar gevierd Wanneer wordt men eens voorzichtig? Spoedcursus voor het Onderwij ze rsdiploma Nieuws van „The Masterkeijs" Predikbeurten Voor hei Bijzonder Gerechtshof Feestavond Ambachtschool-vereniging Feestavond Chr. Oranjevereniging Een man die zijn plicht deed Geslaagde padvindersrevue „Winnubst:" concerteerde BEN NIJPELS Weekprogramma „DE ROSKAM" Cor van Eyk De 1 Mei-viering Vier jubilarissen op de Werf Wieringen De kruik gaat zolang te water tot xe breekt.Hoeveel malen is er al niet gewaarschuwd tegen het spelen met vuur en ontplofbare stoffen? Zowel lucifers als al dat andere gevaarlijke goed schijnt een grote aantrekkingskracht te bezitten, vooral voor de jeugd. Een geweerpatroon is voor vele kinderen een begerenswaardig trophee. Het zal moeilijk zijn om een schatting te maken van het aantal gra naten en ander levensgevaarlijk tuig, dat op zolders en in kelders, In kistjes en doosjes, wordt bewaard. Gelukkig wordt naar de meeste van die apparaten weinig of nooit omgekeken. Dat het bewaren op zichzelf echter reeds zeer gevaarlijk is, werd Donder' dagavond duidelijk bewezen. Op de zolder van een huis in de Crocusstraat was een achttienjarige jongen, Klaas L., terwijl zijn vader en moeder niet thuis waren, aan het spelen met een vijftienjarig vriendje en een vijftien jarig vriendinnetje. Ze waren aan het knutselen met lampekappen en hadden daarbij deftig een sigaret opgestoken Vlakbij op de zolder stond een blikken bus met „vuuraanmakers' Dit waren kartonnen buisjes, gevuld met een of andere ontplofbare stof, die in de duinen gevonden waren. Het was gebleken dat deze dingen Ideaal waren om de kachel aan te maken.... Hoe bestaat het! Maar hoe bestaat het ook, dat er nog nooit een ongeluk mee was gebeurd! Op een gegeven moment was één van de kinderen zo onverstandig om de as van zijn sigaret af te tippen 'n de blikken bus met z'n gevaarlijke in houd. Een paar seconden later klonk een hevige ontploffing en een felle steekvlam kwam uit de bus. Direct vatten verschillende goederen in de nabijheid vlam, en ook de kleren van de kinderen raakten in brand. Ze ren den naar beneden, waar al spoedig de politie, de brandweer en de GGD aan wezig waren. Dr. Eijkman, directeur van de GGD, verleende de eerste hulp. Klaas L. bleek ernstige brandwonden te hebben opgelopen. De beide andere kinderen waren er beter afgekomen, maar ze moesten toch alle drie naar 't gemeentelijk ziekenhuis worden over gebracht De brandweer slaagde er spoedig in, om de ontstane brand in de kiem te smoren, zodat gelukkig de materiële gevolgen van het onheil tot een mini mum beperkt konden worden. De po litie neemt thans maatregelen om een herhaling van dergelijke gebeurtenis sen te voorkomen. Waarschuwingen zijn reeds meer dan genoeg gelan ceerd, zodat gistermorgen onder leiding van den commissaris van politie werd overgegaan om in verschillende per celen huiszoeking naar de aanwezigheid van ontplofbare stoffen te doen. Het resultaat van dit onderzoek is, dat zich thans op het politiebureau een uitge breide verzameling geweerpatronen, handgranaten, wapens, lichtkogels, springgelatine en andere ontplofbare stoffen bevindt. Aanmelding uiterlijk Maandag. Bij voldoende aanmelding van leer lingen is het de bedoeling aan de Bij zondere Kweekschool voor Onderwij zers (essen) te Den Helder een speciale cursus ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in het leven te roepen. Deze cursus zal 12 maanden duren en op 1 Sept. a s. aanvangen, terwijl deelnemers 18 jaar moeten zijn, of dit jaar moeten worden, en in 1945, '46 of '47 eindexamen Middelbaar on derwijs hebben gedaan. Zij die het voornemen koesteren deel te nemen, dienen zich bij voor keur mondeling te wenden tot den directeur van de Kweekschool, den heer J. A. Nijkamp, Javastraat 134, Den Helder. Onnodig te vermelden, dat deze zaak urgent is. Hoewel wij de laatste tijd niets van ons plaatselijk symphonisch dansorkest „The Masterkeys" hebben vernomen, wil dit nog lang niet zeggen, dat het ter ziele is. Niets is minder waar! De thans voor ieder orkest schier onover komelijk schijnende repertoire-moei lijkheden zijn voor „The Masterkeys" nagenoeg opgelost. Het strijkersensemble moei helaas, wegens vertrek naar elders, een aantal leden missen. Het bestuur heeft dan ook gemeend een beroep te moeten doen op in Den Helder wonende musi ci om zich aan te melden. Zij doet dit thans per advertentie en vraagt behal ve enige violisten en cellisten tevens een altsaxofonist en een 2e fluitist. Het „overkoepeüngsorkst" werd na de bevrijding, toen nog slechts weinig mensen in onze stad waren te ruggekeerd, gevormd. Sindsdien is de bevolking van Den Helder aanmerke lijk toegenomen en ongetwijfeld zijn er onder de nieuwe bewoners musici, die willen medewerken, en bij het be stuur niet bekend zijn. De zakelijke leider ontvangt gaarne bericht Het bestuur streeft naar een aan merkelijke uitbreiding van de strij- kersgroep en dit team zal ook afzon derlijk worden georganiseerd. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij gaarne naar de advertentie in het nummer van heden. VISSERIJ. URK, 1 Mei 1947. Heden werd aan de Vischafslag aangevoerd 190 pond pa ling, prijs 1.88—2.50 per pond en 2250 pond nest 1.37 V, per 100 pond. Wij willen bij deze alle stadgeno ten opwekken, om de grootste voor zichtigheid te betrachten met bnskmit, trotyl, projectielen en al dergelijk tuig. Wanneer men zoiets vindt, laat men dat dan niet mee naar buis nemen, maar de politie ervan ln kennis stellen. Die weet er wel weg mee! Dat geldt ook voor alles wat reeds ergens op vergeten plaatsjes ligt opgeborgen. Heelt men zich wel eens afgevraagd wat daarmee gebeurt, wanneer er onver hoopt brand mocht komen? Voorkomen is beter dan genezen. Laat men dat bedenken. INZAMELINGSACTIE 1947, STICHTING 1949-1945 In 1946 keerde de stichting voor de verzorging van pl.m. 4400 gezinnen van nagelaten betrekkingen der ge vallen verzetsslachtoffers in ons ge hele land een bedrag van omstreeks 9 millioen uit. Het rijk droeg hierin 7 millioen bij. Jaarlijks zal dus, wil men de hulp voortzetten, 2.000.000 uit eigen mid delen moeten worden betaald. Dit be drag moet door de gehele Nederland se bevolking worden bijeengebracht, want anders zouden de uitkeringen aan de verzorgde gezinnen moeten worden verlaagd. Dit, aldus het stichtingsbestuur, zou in strijd zijn met onze beloften, ge geven aan onze gevallen illegale vrien den en niet beantwoorden aan het ide aal, dat wij ons gesteld hebben ten opzichte van de verzorging van hun vrouwen en kinderen. Om het gestelde doel te bereiken, moet in het district Noord-Holland 20.000 gulden worden bijeengebracht. In het rayon Den Helder o.a. door Anna Paulowna 2500.-, door Wie- ringen 2500.-, door Den Helder 5100.- en door Wieringerwaard 500-, In het rayon Schagen staat voor Wieringermeer 2200.-, Schagen 1500.-, Winkel 700.-, Zijpe 2000.- etc. U kent toch het devies van de stichting? Gedenkt die deze woorden leest mijn makkers in den nood en die hen nastaan 't allermeest in hunnen rampspoed groot.... AANVULLINGEN EN VERBETERINGEN van het programma der Olympische middag. a. De deelname aan de optocht die om half twee begint op het Stationsplein, betreft uitsluitend vijf man van elke vereniging, plus één bestuurslid met vaandel of vlag. b. De door de Estafetteploeg te volgen route is: Raadhuis, Kerk- gracht, Koningsplein, Koning straat Spoorstraat Keizerstraat Sluisdijkstraat, Overweg, Lorenz- straat Sportlaan, Helder A-ter rein. Aankomst 2 uur. c. Aan de gymnastiekuitvoering op het HRC-terrein en half drie neemt o.m. ook deel de dames- gymnastiekvereniging HKS. ZONDAG 4 MEI 1S47. DEN HELDER: Ned Herv gem, Nieuwe kcr!:, 10,10 uur ds J Quak, Doopsbedie- nlng; Palmstraat 10,00 uur ds J Borghardt Geref kerk, Bethelkerk, 10,00 uur ds M. Hamming: 17,00 uur ds J Hartkamp (herdenking bevrijding): Rehobothkerk. 10,00 uur ds J Hartkamp: 17,00 uur ds M Hamming. Geref kerk (art. 11), Tehuis voor Militairen, 10,00 en 17,00 uur prof C Veenhof te Kampen Lutherse kerk. Wezenstraat, 10,10 uur dm H J Oldemans Chr Geref kerk. Steengracht, 10,00 en 17,00 uur ds Rebel. Doopsgezinde gem, 10,30 uur ds T KraftRothfusz; Dinsdag 8 Mei 19,10 uur gemunte-avond. oud- Katholieke kerk, 10,00 uur Heilige Dienst; Dinsdag 6 Mei 20,00 uur propagapde- samenkomst. Baptisten gem, gebouw Irene, 10,19 uur Zangdienst. io.jo uur Heiligingssamenkomst. 19,45 uur Zang- dienst; 20 uur Evangelisatie-avond, spre ker Evang E Hofhuis (beroepen voorgan ger); Vrijdag 9 Mei 20.00 uur Bijbel- bespreking ten huize familie Kuilman, Hugo de Grootstraat 23. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 0, 10,30 uur Zondagsschool, 17,00 uur Avondvergade ring; Dinsdag 8 Mei 14,30 uur Zuster- hulpverenlging, 20,00 uur Onderlinge ont wikkelingsvereniging. Evangelisatie, Vijzelstraat, 10,30 en 17,00 uur Evang. J Sevensma, 12,00 en 14,30 uur Zondags school; Woensdag 7 Mei 19,30 uur Bijbel lezing; Donderdag 8 Mei 19,30 uur Vrou- wenkrans; Zaterdag 10 Mei 19,30 uur Bidstond. Leger des Heils, 10,00 uur Heiligingssamenkomst, 19,00 uur Open luchtsamenkomst, 20,00 Verlossingssamen komst; Maandag 5 Mei, 14,00 uur Vrou- wenkrans; Dinsdag 8 Mei 19,30 uur Sol- datensamenkomst; Donderdag 8 Mei 20,00 uur Heiligingssamenkomst JULIANADORP: Ned Herv gem, 10.00 uur ds Salm. Geref kerk, 14,30 uur ds M Hamming. Star of Hope 14,00 Zon dagsschool, 19,00 uur Samenkomst HUISDUINEN: Ned Herv gem, 19,00 uur ds Salm. CALLANTSOOG: Ned Herv gem, geen dienst. ANNA PAULOWNA: Geref kerk (art. 31), Ned Herv Evang, Breezand, 11.30 en 17.00 uur ds J. Blokland Ned Herv kerk, 10,30 uur, ds Klein Wassink van Alkmaar. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, gepresideerd door mr. La- mers, heeft zich Donderdag wederom de gehele dag bezig gehouden met de berechting van velen, die in vreemde krijgsdienst traden. G. Bakelaar uit Texel, zei er toe te zijn gekomen, omdat hij doordat zijn vrouw de zijde van een Duits soldaat gekozen had boven die van haar man een zwervend bestaan leidde. Maar daarnaast stond, dat hij zich reeds in September 1940 aansloot bij de n.s.b. Hij kwam bij het paardenvolk, liep in Rusland bevroren voeten op, streed in Mei 1942 nabij Gratz en in October van datzelfde jaar bij Leningrad. Zes we ken later raakte hij gewond. Nadat hij was opgeknapt, sloot hij zich aan bij de Landstorm Nederland. De procu reur-fiscaal, mr. Keune, rekende ver dachte tot de categorie der „conjunc tuur-ridders". Hij steekt niet uit boven de grauwe massa, die zich op dezelfde wijze heeft misdragen. Mr. Keune vorderde 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten ge durende het leven. De verdediger, mr. Kymmell, vroeg een spoedige hereniging van verdachte met zijn kind, dat in een jeugdkamp verblijft. Het Hof zal op 13 Mei a.s. uitspraak doen. Door slecht leven met zijn vrouw werd L. M. P. Pauwels uit Den Helder in 1941 lid van de N.S.B. President: „En werd dat beter toen je lid was geworden?" Verdachte: „Nee, edelachtbare". Hij had bij het vliegveld De Kooy gewerkt en er niet bij nagedacht, dat hij de vijand had geholpen". Daarna nam hij dienst bij de kriegs- marine. Ook in dit geval eiste de pro cureur-fiscaal 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger legde de nadruk op de zware aandrang, die de vrouw op ver dachte uitoefende. Zijn daad moet wor den gezien in het licht van de moei lijke omstandigheden, waarin hij ver keerde. Het Hof doet 13 Mei a.s. uitspraak. Pro-W.A. en antl-S.S. „Ik was pro-W.A. en anti-S.S. ver klaarde de 25-jarige Gerrit Kramer uit Den Helder, die in Duitsland sabotage pleegde in een fabriek en uit angst over het lot der velen in de concen tratiekampen te delen, in November 1944 dienst nam bjj de Waffen S.S. Uit angst had verdachte na zijn arrestatie niet de volle waarheid verteld. De procureur-fiscaal, mr. Keune, wilde er rekening mee houden, dat ver- dachte's toetreden tot de N.S.B. te wijten is aan de huiselijke omstandig heden en vorderde vijf jaar gevange nisstraf met 15 jaar ontzetting uit de rechten. Door onenigheid met vader naar S.S. De 31-jarige Jannes Broekman van Den Burg, die bij de Vrijwillige Lucht bescherming in 1940 dienst deed, is door onenigheid met zijn vader tot de andere kant overgeslagen, ging vrij willig naar Duitsland, sloot zich daar aan bij de N.S.B. In April 1942 nam hij in Brunswijk dienst bü de Waffen-S.S., kreeg zijn opleiding te Klagenfurt en deed administratieve dienst aan het front. Vóór dien behaalde hij als ge woon soldaat aan het front diverse eretekens en de rang van Oberge freiter. De procureur-fiscaal vorderde voor dezen verdachte, die zich in niets on derscheidde van de trouwe trawant van den Duitser, twaalf jaar gevange nisstraf met aftrek en levenslange ont zetting uit de rechten. De verdediger schetste de moeilijk heden, waarvoor verdachte in zijn jeugd geplaatst was. Pleiter geloofde, dat de morele verantwoordelijkheid voor het déraillement van dezen jongen bij den vader moet worden gezocht, die ove rigens een goed mens is. Het Hof doet op 13 Mei uitspraak. HET OPENLUCHTCONCERT VAN HET „STEDELIJK" In verband met het slechte weer is Woensdagavond het tentconcert, dat gegeven zou worden door het Stede lijk Muziekcorps ter gelegenheid van de verjaardag van HKH Prinses Juli- ana, niet doorgegaan. Het bestuur stelt zich voor dit concert, behoudens toe stemming van de politie-autoriteiten, te doen plaats hebben op Maandag 5 Mei a.s. des avonds van 7 uur tot 8.30 uur. De vlaggenparade. die Maandagmor gen aan de Buitenhaven wordt gehou den, zal door het Stedelijk worden op geluisterd. De leerlingenvereniging van de Am bachtsschool heeft in Casino een feest avond gegeven, die geheel door de le den in elkaar was gezet en door eigen krachten werd verzorgd. Het pleit voor het succes van deze eerste avond, dat het bestuur moest besluiten, een reprise te geven! Het gehele programma draaide om één figuur, die absoluut toneeltalenten heeft, namelijk Quispel. Zonder af breuk te doen aan de andere medespe lenden en geestelijke vaders van de revue, was hij het toch die het groot ste aandeel in het succes had. De re vue zelf bestond uit korte sketches, zangnummertjes en muziek, die in bonte verscheidenheid en in een vlot tempo elkaar opvolgden. Bijzonder aardig vonden wij de voorstelling van het draaiorgel, dat geheel door de ambachtsscholieren zelf was vervaardigd, en niet eens door de schildersOoTc was het idéé van de muzikale clowns origineel, en terecht werd dit nummer door 't publiek ge apprecieerd. Wij bespraken de revue met een der leraren, die ons vertelde, dat de leer krachten alleen toezicht houden op 't fi nanciële gedeelte. De jongens zelf heb ben verder alles voor elkaar gebracht. Des te meer waardering hebben we daarom voor het resultaat! de De traditie getrouw vierde de Chr. Oranjevereniging de verjaardag van H K. H. Prinses Juliana in een open bare feestelijke vergadering, die dit maal werd gehouden in de Nieuwe Kerk. De avond werd met een kort woord en gebed door den heer J Jong geopend. De feestrede werd uitgesproken door den vlootpredikant, ds. L. D. Bodaan, die op de hem eigen boeiende en kern achtige wijze zijn hoorders bepaalde by het onderwerp „Julianadag Princesse- dag". Aan de avond werd voorts mede gewerkt door den heer G. van der Kuijl, die op enthousiaste wijze orgel bespeelde. Wij hoorden naast een zeer verdienstelijke uitvoering van twee werkjes van Jan Zwart, een lof- waardige uitvoering van Bach s Toc cata en Fuga in d moll, waarin vooral de toccata goed tot zijn recht kwam. Ook de Helderse gaitaar- en man dolinevereniging „Tremolando" o.l.v den heer J. Geluk liet zich horen. Een aantal eenvoudige werkjes werden door dit sympathieke orkestje zonder ern stige fouten ten gehore gebracht. Een .incognito" optredende declamatrice liet de aanwezigen o.m. genieten van Gezelle's „Het ruisen van het ranke riet". ARBEIDSBEMIDDELING TE HIPPOLYTUSHOEF Nu het oude schoolgebouw binnen kort weer als kleuterschool zal wor den gebruikt, zal de agent van de ar beidsbemiddeling voortaan op Dinsdag en Zaterdag (beide dagen van 10-11 uur) zitting houden in het bureau voor steunverlening op het Kerkplein te Hippolytushoef. Het vijftigjarig jubileum van den heer J. C. Dienaar, Opzichter der magazijnen, is Donderdag in de Sportschool op de Rijkswerf onder grote belangstelling gevierd. In het versierde lokaal waren vele superieuren, collega's, oud-colle ga's, ondergeschikten, familieleden en vrienden van den jubilaris aan wezig. Zoals het meestal bij der gelijke gelegenheden gaat, werd de lof van het „feestvarken" in al le toonaarden gezongen. Ongetwij feld ging dit bij alle sprekers van harte, want uit hetgeen zij zeiden bleek overduidelijk, dat de heer Dienaar niet alleen als werker maar ook als mens uitmuntende eigenschappen heeft. De directeur der rijkswerf, de hoofd officier M S D der 1ste klasse, S. G. Barendregt, wees reeds daarop. „De heer Dienaar heeft zich met recht een dienaar betoond", aldus spr. De jubi laris is een man met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel, die z'n werk altijd met grote accuratesse heeft ver richt. Na den heer Dienaar bedankt te hebben voor de betoonde toewijding en ijver en hem als voorbeeld gesteld te hebben wat trouw en plichtsbe trachting betreft, overhandigde kolo nel Barendregt de gratificatie en oor konde. Mevrouw Dienaar ontving een boeket bloemen. Vele cadeuax Het strijkje, dat het samenzijn op luisterde, zette het volkslied in, dat door allen werd meegezongen. De beurt was daarna aan verscheidene andere sprekers, die hun gelukwensen aan den jubilaris en zijn familie aan boden. De heer Boutkan sprak namens al het personeel van de Magazijns- dienst, tenslotte een vulpen en een bloemenmand aanbiedend, en voor den heer en mevrouw Dienaar samen een kamerlamp. De heer van Ballegooijen bood een pendule aan, waarna de heer Abbenes, voorzitter van de BATT, een klein boekje opendeed uit 's heren Dienaar's verleden.... Zware zonden bleek het strafregister niet te bevat ten: 't bleef beperkt tot 'n paar kwa jongensstreken, die nog uit de vorige eeuw dateerden.... De heer Abbenes heeft den heer Dienaar altijd bewon derd, en hij wilde hem nu niet prij zen voor alles wat hij heeft gedaan en gezegd, maar voor alles wat hij niet gedaan en niet gezegd heeft. Er wordt immers zo dikwijls te veel ge daan, en te veel gesproken. De bloe men die door den BATT-voorzitter werden aangeboden, werden gevolgd door een zware fauteuil, een geschenk Groep IV van de Helderse padvin ders zag zich geplaatst voor de moei lijkheid, hoe het geld bijeen te brengen dat nodig is om Den Helder te doen vertegenwoordigen op de grote Jam boree, die over enkele maanden in Moisson zal worden gehouden. De oplossing werd gevonden in het organiseren van een padvindersrevue, die geheel in stijl van de „Reis naar Moisson" was gehouden. Drie verken ners, Jon, Wik en Jop, togen op weg naar het verre Frankrijk, en hun we derwaardigheden werden met de assis tentie van tal van welpen en verken ners ten tonele gevoerd. De aanwezi gen konden genieten van een vlot ge brachte aanéénschakeling van scenes, allerhande reiservaringen en close-ups uit het padvindersleven, en dat op een zodanige wijze dat de padvinders ruim schoots konden zingen, lachen, dansen eneen goede propaganda maken voor hun werk. Wij geloven niet dat dat laatste in de stampvolle Casinozaal hard nodig was, want wij zagen hoe kc het anders louter welwillt ie gezichten. De zaal liet zich dan ook niet onbetuigd, wanneer het publiek bij de opvoering van de revue werd betrokken, en allen waren spontaan aan het gesticuleren om het haasje tot helpen te bewegen. De padvinders van groep IV, die deze avond zo keurig in elkaar hebben gezet, hebben een welgemeend com pliment verdiend. van het toezichthoudend personeel dat werd aangeboden bij monde van den heer Brinkman. De jubilaris dankt Nadat nog woorden van gelukwens waren gesproken door de heren Van Gessel, Van Heuvel en Van Loo, brak voor den heer Dienaar 't moment aan waarop hij de sprekers mocht bedan ken voor hun goede woorden en hun goede gaven. „Ik hoop dat jullie allemaal willen geloven dat het voor mij een heel bij zondere dag is. En ik zou nu heel veel willen zeggen. Je kunt alleen soms zo weinig zeggenMaar al pratende bleek dat laatste nog wel mee te val len. Stuk voor stuk beantwoordde de heer Dienaar de sprekers, en uit het geen hij zeide bleek wel dat alles wat zij gezegd hadden niet langs hem heen gegaan was. Op een paar punten kon hij zelfs een kleine rectificatie leve ren In kort bestek vertelde de jubi laris iets uit zijn loopbaan, waarna hij besloot door te zeggen: „Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan, en ik ben allen dankbaar dat men dat heeft ge waardeerd. Deze dag heeft wel zoveel indruk op me gemaakt, dat alles me gedurende de paar jaar dat ik hier nog blijven zal duidelijk voor de geest zal blijven staan. En zelfs nog wel langer ook Tot besluit van de viering van dit jubileum konden allen den jubilaris, zijn echtgenote en kinderen, persoon lijk door een handdruk gelukwensen.. Menigmaal tijdens feestelijkheden, die in de afgelopen twee jaar voor kwamen, hoorden we harmonie-orkes ten in Helder's straten. De prestaties van deze muziekverenigingen, na vijf jaar onderbreking, zijn in vergelijking zeer goed te noemen. „Winnubst' neemt onder de Helderse orkesten stel lig niet de laatste plaats in. Dat werd Donderdagavond nog eens extra bewezen, toen „Winnubst" con certeerde in Casino, en daar de vol gende nummers ten gehore bracht: de Florentiner mars van Fucik, de ouver ture „Das Goldene Kreuz" van Ignaz Brull, de wals „Les Patineurs" van Waldteufel, de Spaanse dansen no. 2 en 4 van Moszkowski, de Czardas-fan- tasie van Kalman en de mars „Sem- per Fidelis" van Sousa. Natuurlijk, er is critiek te leveren Er werden foutjes gemaakt, maar die worden gaarne vergeven wanneer men in aanmerking neemt, dat er vijf jaren van stilstand geweest zijn, en dat in de afgelopen winter tal van repetitie avonden geen doorgang konden vin' den. Alle lof daarom aan den heer H. B. Schenkels, den 63-jarigen directeur van dit orkest, die zich enthousiasten muzikaal van zijn taak heeft gekwe ten, en die met zijn mannen na het laatste nummer, dat er fris en pittig uitkwam, een dergelijk succes oogstte, dat er een toegift gegeven moest wor den. Eén van de nieuwste marsen, „De Engelandvaarders" van Schilt, werd hiervoor gekozen. Veel heeft de heer Schenkels alweer met zijn orkest weten te bereiken; er is echter meer tot stand te brengen. De weg daartoe staat open, want de onderlinge verstandhouding tussen de leden laat niets te wensen over en ve le jeugdige krachten zijn tot de ver eniging toegetreden Twee voorname punten vfor de toekomst van „Win nubst"! In een paar korte schetsen, die na het concert door enkele leden werden opgevoerd, bewees o.a. de heer P. Bruin, de tambour-maitre van „Winnubst"! dat hij minder stoer voor de dag komt wanneer hij voor zijn vrouw behang moet ruilen, dan wanneer hij de har monie voorgaat door Helder's straten. Een druk bezocht bal besloot deze avond, die alleszins geslaagd kan wor den genoemd. EEN OUD SPREEKWOORD ZEGT: Wü maken van Uw stof cos- tuums, pantalons, overhem den, boorden en dassen. Het reinigen van dassen wordt door ons binnen 1 week verzorgd. Alleen KEIZERSTRAAT 69. Zaterdag 3 Mei Zondag 4 Mei Maandag 5 3Iei GESLOTEN uansen! Maandag o ;wei DANSEN Dinsdag 6 Mei: Buurtver. C. Dlto«ri/ Woensdag 7 Mei: Buurtver, v. Galenstr Donderdag 8 Mei: Buurver. Reigerstr. Vrijdag 9 Mei: Buurtver. Binnenhaven met nieuw orkest Na de viering van de le Meidag in de beslotenheid der verschillende orga. nisaties en verenigingen, met o.a. een wandeltocht door de AJC, een zang- hulde aan gestorven kameraden door „Kunst aan het Volk" o.l.v. den heer Jan Willems, en een uitstekend uitge voerd concert in het Julianapark door het Helders Fanfarecorps o.l.v. den heer Bruul, vond het feest zijn hoogte punt in de openbare bijeenkomst in Tivoli. Georganiseerd door de gezamenlijke Helderse socialisten van de Partij van de Arbeid, Bestuurdersbond, AJC en ontspanningsverenigingen, was —zoals wethouder Van der Vaart in zijn ope- ningswoord opmerkte bij deze gele genheid voor het eerst na de bevrij ding het socialistisch gezin weer vol tallig bijeen. Het programma werd dus weer ge heel door eigen krachten verzorgd. De zangvereniging „Kunst aan het volk" zong haar liederen van hoop en ver- wachting, zoals „Morgenrood" en „Eens wordt het licht", met veel gevoel, en haar socialistenliederen, zoals „De strijdmars der arbeiders" met weldoend enthousiasme. De overigens keurig gezongen aria's van den tenor Jan Willems, begeleid door mevr. Van der Lans, vielen hier bij wel wat uit de toon. De zeer goede declamatie van Louis Holst sloot beter bij het overige deel van het program ma aan, eerst met o.a. „Als een kla roenstoot" van Garmt Stuiveling bij het door den voorzitter belichte stre ven naar eenheid, later met een twee tal voorjaarsgedichten van Stuiveling en Overst, „De vlaggen" van Marie Vos, en „De eerste Mei" van Margot Vos, bij de demonstraties van de AJC. De liedjes, volksdansen en het leken spel van deze jongens en meisjes, uit beeldend het ontstaan van de Partij van de Arbeid, vielen zeer in de smaak van de aanwezigen. Als belangrijk In termezzo zette de heer Bernard Fran ke, wethouder van Amsterdam, duide lijk het streven, de huidige positie en dt- toekomstmogelijkheden van de P, v d. A. uiteen. Nadat door alle aanwezigen staande het oude socialistenlied was gezongen, sloot de heer P. S. van der Vaart dit stijlvolle Meifeest 1947, gehouden on der de leuze „Voor geestelijke vrijheid, bedrijfsdemocratie en wereldvrede". DE HEREN FARENHORST, DISSEL, SCHRIER EN TOMPOT. De Rijkswerf staat deze week wel in het teken van de jubilea. Woensdag werd het veer" "'arig jubileum ge vierd van de heren P. J. Farenhorst, commandeur der zeilmakers, zeilmaker K. Dissel, calculator C. J. Tompot en sasmeester A. Schrier. Het jubileum van den heer Tompot werd entre-nous gevierd o zijn bureau. Dat van de drie anderen werd op meer feestelijke wijze aan de vergetelheid ontrukt in een ge zellig samenzijn in de versierde zeil makerij. Het gehele toezichthoudend personeel was daarbij tegenwoordig, alsmede de voorzitter van „Onderling Belang", de heer L. F. van Loo. De heer Boendermaker, baas der zeil makers, herinnerde in zijn toespraak aan de „goede qpde tijd", waarin de omstandigheden zowel financieel als materieel zoveel anders waren dan tegenwoordig. Er is ook een andere tijd geweest, de tijd van het verzet, waaraan de heer Farenhorst bittere herinneringen heeft. Drie jaar lang moest hij na zijn arrestatie in Mei 1942 door de SD in Duitse gevangenschap doorbrengen. Namens de collega's werd het woord gevoerd door den heer Putters, die aan de heren Farenhorst en Dissel een schilderij en aan hun echtgenoten bloe men aanbood. De heer L. F. van Loo vertolkte zijn gelukwensen in dicht vorm, waarna hij aan de jubilarissen 'n enveloppe met inhoud overhandigde. Nadat ook de heer Brinkman namens het toezichthoudend personeel de ju bilarissen had gefeliciteerd, sprak dr. Loesberg namens de Vereniging van Oud-Illegale Werkers, zich in het bij zonder richtend tot den heer Faren horst. De zonen van de heren Farenhorst en Tompot hadden vanuit Curagao hun gelukwensen telegrafisch naar Nieu- wediep gezonden. Het telegram werd tijdens de bijeenkomst voorgelezen, waarna nog woorden van gelukwens werden gesproken door de heren Ma- hieu en Abbenes. De jubilarissen ga ven tot besluit in een kort woord van dank uiting aan hun gevoelens van erkentelijkheid jegens allen, die deze dag voor hen tot een mijlpaal in hun leven hadden gemaakt. ZANG- EN VRIENDSCHAP NAAR CONCOURS ,,Zang- en Vriendschap", nog slecht» een baby van 2 jaar onder de bestaande verenigingen van Hippolytushoef, heeft reeds haar kunnen in een uitvoering getoond. Voor het eerst zal de vereniging met Hemelvaartsdag aan een zangconcours te Zetten (Gld) onder leiding van haar directeur, Joh. van Glabbeek, mee doen. Als verplicht nummer zal „Lentes Ont waken" worde gezoge en als waken" worden gezongen en als vrij num* mer ^Chrysanten"#

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2