T urkije Postduiven 5 hoogspanning CHEFAROX r aan de rand van het moeras Hei leger de groie slok-op Levensstandaard met 400 pet. verhoogd Wlj luisteren morgen neer Een mager le klasse- programma DE VERZENDING EN ENSPANNING! AANKOMST. Gewoon maagzout werkt te sterk Beschermt uw'maag Veldslag in de woestijn Gaat Holland van België winnen? Arbeids^ust en arbeidsschuwheid Feuilleton maanden door Tjeerd Adema (Van een U.P.-correspondent) Alhoewel thans nog niet bekend is wat het juiste bedrag sal sijn, waarmede Amerika Turkije zal steu nen, iljn officiële en wei-ingelichte kringen in de 'Turkse hoofdstad over het algemeen Tan mening, dat het grootste gedeelte hiervan gebruikt zal worden voor de nationale verde diging. Dit wil echter niet zeggen, dat de Amerikaanse hulp niet voor •en belangrijk deel het Turkse eco nomische leven ten goede zal komen, daar onder de term „nationale ver dediging" ook verstaan wordt het aanleggen en herstellen van belang rijke verbindingswegen, vliegvelden en haveninstallaties. De Turkse weermacht is, wat haar ©mvang betreft, nooit gebonden ge weest aan een bepaald getal, men heeft •chter nooit toegestaan dat de sterkte lager kwam dan een, naar schatting, 790.000 k 800.000 man. Naar men ver klaart wordt driekwart van het Turk se budget opgeslokt door de troepen, welke men op mobilisatiesterkte ge legerd houdt in Thracië, langs de Kus- gische en Noord-Perzische grenzen en de Dardanellen. Het grootste probleem, waarmede Turkije momenteel te kampen heeft,f Is de modernisering en mechanisering van zijn leger. Het heeft getracht het gemis aan moderne uitrusting te onder- dervangen door het zwaartepunt te leggen op een zo groot mogelijk aan tal manschappen. Officiële kringen zijn •chter van mening, dat, indien 't leger ©r moderne wijze zou kunnen worden pit gerust, er minder troepen nodig zou den zijn, waardoor dus een zeker per centage van arbeidskrachten vrij zou komen, welke men dan voor andere doeleinden zou kunnen gebruiken. Het gevolg hiervan zou dan natuurlijk zijn, dat het Turkse budget enigszins ver licht werd door de vermindering van de uitgaven voor defensie, hetgeen de Bitvoering van de plannen voor het •conomisch en industrieel herstel van het* land zou bespoedigen. Verschillen van opvatting over biri- penlandse politiek tussen de Turkse politieke partijen betreffen zowel de economische moeilijkheden als, wat de oppositie noemt de „anti- democratische wetten". Het lijdt geen twijfel, dat zelfs de Turkse midden- stand grote moeite heeft het hoofd boven water te houden. Ook in Turkije is het leven duurder gewor- dent in vergelijking met 1938 is de levensstandaard met 330 percent ver- HILVERSUM I (301 m.) geeft nieuws om 1, 8 en 11 uur. VARA: 8,18 Gram- muzlek. 8,30 Voor de tuin 8,43 Orgel ensemble, 9,13 Postzegelpraatje. 9,30 Men vraagt 10,00 Geestelijk leven. -« 10,48 De tuin der poëzie. 11,00 Leopold SUkowsky, AVRO: 12,30 De Zondag- Club. 1,13 Les gars des Paris. 2,05 Boekenhalfuur. 3,00 Filmpraatje. 3,15 The Skymasters. 4,15 AVRO» repor tage van België—Nederland. VARA I.00 O G-cabaret. 6,15 Sport. B,3o Pro gramma Ned. Strijdkrachten. IKOR: 7.00 De kerk herdenkt de 'bevrijding. AVRO: 8,15 „Waltzttme". 8,15 Paul Vlaenderen. 9,15 „De Speeldoos", 8.4C Hersengymnastiek. 10,10 Disco Pro- Bienede-concert. 11,15 Plerre Palla. II,8a Gramofoonplaten. HILVERSUM H (415 Jn.) geeft nieuws cm 8, L 7,30 en 10,30 uur. KRO: 8,30 Hoog mis. NCRV: 9,45 Londens Symphonie orkest. 10,00 Kerkdienst. 11,30 Orgel spel en aang. KRO: 12,13 In 't Boeck- huls. 12,30 Lunchconcert. 1,45 Apo- Icgle. 2,48 Kampvuren langs de evenaar 3,45 Nieuwe spelling. 4,00 Arthur Rubtnsteln. 4,20 R.K. Middenstand. 4,30 Marlalof. IKOR: 5,00 Kerk her denkt de bevrijding. NCRV: 6,30 West minster Abbey Cholr. 7,15 Kent gij Uw bijbel» KRO: 7,45 Sportreportage 8,00 De gewone man. 8,15 „De zil vervloot'. 9,15 Hoorspel „De zwarte tulp". 10,45 Kath. Nieuws. 10,50 Piano (gram.) 10,55 „Vaders Dagboek". 01,00 Kareol Septet. fl MAANDAG 5 MEI 1947 Hatlonaal programma over belde zenders Nieuwsberichten om 7,02, 8,01, 12,45, •,00. 8,01 en 11,00 uur. 7,00 Fanfare „Merck toch hoe sterek". 7,15 Feest klanken. 8,15 Feestklokken. 8,3o Au bade door Jongenskoor „De Karekieten' 8.50 Meimorgen-mozalek. 10,00 „Gees telijke Achtergronden van onze Vrijheid 10,45 Slotkoor 9e Symphonie van Beet hoven. 11,50 GL Joe kwam voorbij. 12,00 „Merck toch hoe sterek", 12.01 ..Ensemble Barcarolle". 12*,30 Volks liederen der geallieerden. 1,00 Min pres. Beel spreekt. 1,30 Metropole orkest. 2,00 Londen ln oorlogstijd. 2.15 Omroep-Kamerorkest. 3,00 Van de straat. 3,30 Gedichtencyclus. 3,44 Musette-orkest. 4,00 Ballonwedstrijd. 4.10 De Raaf en Schutte, piano-duo. 4 30 Kareol-septet. 4,45 Nederlandse liedjes. 5,00 Vrijheid-blijheid. 5,30 Staf- muzlekcorps Amsterdamse Politie. 5,40 Ballonwedstrijd. 6,45 Plerre Palla 7,00 Neerland's roeping. 7,25 Ballonwed. strijd. 7,30 „Verduister en luister" 8,00 Fanfarecorps. 8,05 Nederland en Ce Grote Vier. 8.35 Twee jaar opbouw - 0,20 Zevende symphonie van Beethoven 10,00 „Onze verantwoordelijkheid''. 10,10 Omroep-koor. 10,25 Feestkrant. 11,15 Avondconcert. hoogd, terwijl dit percentage voor voedsel en kleding nog hoger ligt en wel respectievelijk op 400 en 540 percent Hierdoor is het te verklaren, dat de Turken om tweeërlei redenen met pre sident Truman's aanbod voor hulp verlening zijn ingenomen. In de eersie plaats betreft deze ingenomenheid na tuurlijk de morele steun doch in niet mindere mate verheugt men zich over de gunstige economische invloed welke de hulpverlening op het land zal hebben. Communisten hebben weinig invloed. De enige tegenstanders van het aan bod zijn de communisten. Doch het communisme is in Turkije nooit van grote invloed geweest. Zelfs is 't de laat ste maanden in activiteit afgenomen en heeft het zich slechts beperkt tot de sporadische uitgifte van pamfletten, waarin het protesteert tegen de aan vaarding van het Amerikaanse aanbod, zeggende dat dit het verlies van de Turkse souvereine rechten zou beteke nen. Doch met het oog op het feit dat eventuele controlemaatregelen of voorwaarden van enige Amerikaanse lening thans nog niet bekend zijn, zijn de politieke leiders zeer voorzichtig in het afleggen van verklaringen. EN AAM6£Zi£N IK 6EEN eend ben, kon ik ze dus niet ver der volgen wie zegt je) datje 6££y eend bent» je zor&t, dat je ze weer op't spoor komt. al is 't zwemmende Voetbal In afd. I is de wedstrijd Hermes— BFC vastgesteld, waarbij de Schiedam mers iets meer kans hebben. EDO Emma is uiterst belangrijk voor de I laatste plaats. Een overwinning voor tie Haarlemmers, die o.i. wel voor de hand ligt, zou haar in veiligheid brengen. In afd. II HBS—DHC als enige wed strijd. Beide clubs kunnen de punten rog best gebruiken, maar HBS zal haar erreinvoordeel wel weten uit te buiten In het Oosten ontvangt NEC, het Anrhemse Vitesse. waarmee de adspi- rant kampioenen Wel raad weten. He- racles kan van Be Quick winnen, ter wijl Tubantia wel een kans heeft tegen Ensch Boys. WageningenAGOW is een open strijd. Het Zuiden biedt ook al een onvol ledig programma. In Tilburg is echter Blauwkras Duif Ster 3-32-1762 van den heer IJpma te Alkmaar won drie jaar achter elkaar de le prijs van Orleans (afstand 560 k.m.), waarvan éénmaal met drie kwartier voorsprong. Nog enkele dagen en de africhting van oudeduiven neemt een aanvang. Menig liefheber heeft rekening gehou den met het broeden en het zo uit gerekend, dat zijn duiven in de juiste conditie zijn wanneer over enkele we ken 'dus na de "africhting de wed vluchten beginnen. Dikwijls horen de duivenliefhebbers, wanneer zij met hun mand met duiven of met hun con- stateur langs de weg gaan, de opmer king: hoe gaat dat toch eigenlijk al lemaal in z'n werk? Tijdens de af richting dat zijn vluchten waarin 4e duiven als het ware getraind wor den in gezamenlijk vliegen, het bin nenkomen in de hokken enz. brengt de liefhebber zijn duiven naar het ver enigingslokaal en worden daar in gro tere manden verzameld. Er gaan dan ongeveer 25 k 30 duiven in één mand. Duivinnen en doffers gescheiden van elkaar. Daarna worden deze duiven per spoor of per auto verzonden naar de plaats waar zij losgelaten worden. Vooral bij verre vluchten is een convoyeur onontbeerlijk, omdat tijdens de reis de duiven dan voorzien moe ten worden van water en voeder. Deze convoyeur zorgt er tevens voor, dat de duiven gelost worden op een wijze dat geen ongelukken mogelijk worden en hij stelt zich goed op de hoogte van het weer ter plaatse, onderweg en op de plaats van aankomst, opdat de duiven zich goed kunnen oriënteren, want bij slecht weer of zicht houdt hij ze nog «ven vast. Maar bij de wedvluchten de vluchten waar het om de punten gaat voor het kampioenschap of om prijzen als medailles, luxe voorwerpen enz. gebeurt nog iets anders voor de dui ven in de mand gedaan worden. Dan komt iedere liefhebber met een z.g. pouielijst, netjes ingevuld, bij de „sou- ser", den verantwoordelijken man, die de duiven een gummiring om de poot brengt en laat noteren door den admi nistrateur, dat de zo juist geringde duif met alimuniumring nr. zoveel, 'nu aan de amiere poot een gummiring heeft gekregen met dit-of-dat nummer Als de mand vol is, wordt deze ge looid, zodat deze mand door niemand anders geopend mag worden dan door den convoyeur. De manden gaan naar een verzamelplaats en daarna gaan zij de grens over naar België, Frankrijk en zelfs naar Spanje. Daar woiden alle manden, die van een nr. zijn voorzien, bij elkaar gezet, zodat de duiven van iedere vereniging tegelijk kunnen star ten. Vaak zijn het duizende duiven te gelijk die de vrijheid herkrijgen en dan komt het op het goede oriënte ringsvermogen van de duif aan, of hij één der eerste zal zijn die op 't hok te rug is. Snelheden (jfvan 1000 meter per minuut zijn heel gewoon, maar dikwijls worden grotere snelheden bereikt. Als de duif arriveert heeft de liefhebber dat spoedig in de gaten, want hij heeft reeds berekend, dat de wind in een richting zit waarin een grote of lagere snelheid bereikt kan worden en hij berekent daarbij de afstand en de tijd van loslating, zodat hij zo ongeveer wel weet hoe laat zijn duiven kunnen ar riveren. Als de duif in het hok is wordt zo snel mogelijk de gummiring van de poot gehaald, in een klein busje ge daan en dit busje gaat weer in een duivenklok-constateur een slinger wordt omgedraaid en in 't binnenste van de klok .wordt op de seconde afge drukt hoe laat deze duif geconstateerd is. Daarna komt nog veel werk aan de winkel voor de rekenaar om de volg orde te rangschikken. Op deze re kenaar die duizenden duiven van aankomst moet uitzoeken is daarna aller aandacht gericht. Enhij houdt de spanning er nog een dag of vijf in, totdat de uitslaglijst bekend gemaakt wordt. En staat men gunstig in de prij zenlijst. zal men met nog meer trots zijn koppel duiven bewonderen! H. PEL, HEILOO. een belangrijke derby, nl. Longa Willem H. De bezoekers dienen echter te winnen om haar kleine kans te be houden. VlissingenVW is een wed strijd, waarbij o.i. een puntenverdeling het meest voor de hand ligt. De leiders in het Noorden gaan een bezoek brengen aan Velocitas. dat mo menteel onderaan bengelt. Heerenveen zal toch moeten opssasen. want een kat in het nauw.Frisia is tegen HSC ook niet kansloos, maar Veendam wint wel in Emmen van de club van die naam. AchillesQuick is voor de bezoekers. Sneek wint van GVAV. In afd. VI. PSV zal haar laatste kam- verdedigen tegen Sportclub Emma, maar ook de Sitt. Boys achten wij ster ker dan Maurits. BrabantiaJuliana; BleilerheideDe Spechten en Eindho venLimburgia zijn wedstrijden waar bij de thuisclubs wel aan het langste eind zullen trekken. De tweede klassers. 2e klasse A. De spanning in deze afdeling is nog bijzonder groot, zowel onder- als bovenaan de ranglijst. Zee- burgia ontvangt dv Spartaan en wij zi n er helemaal niet zeker van dat de Zeeburgers dit treffen zullen winnen. Meer kans geven wij ZFC tegen RCH HVC telt*zelfs ook nog mee en daar om geven wij WFC geen kans. AFC redt het wel tegen Hilversum, maar of de Boys West Frisia van het lijf kun nen houden menen wij te moeten be twijfelen. De Kennemers is vrij en wacht dus zenuwachtig af. 2e klasse b. WFC komt via een overwinning tegen Velsen weer iets dichter bij de titel. HBC zal een laat st, poging doen de laatste plaats te ontlopen in de wedstrijd tegen ZW. TOG—Watergraafsmeer en Volendam— Vriendenschaar, evenals OSVSDW zijn niet meer belangrijk. Wanneer U gewoon maagzout ge bruikt, loopt U groote kans, dat U te veel maagzuur inééns bindt. Gevolg.... vorming van nieuw maagzuur, opnieuw gTootere dosis maagzout end. Dus van kwaad tot erger. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - bindt alléén het over tollige maagzuur en vormt géén nieuw maagzuur. Het zuureven- wicht in de maag wordt niet verstoord. t 1.25 per doos Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeling) De politie van Caïro heeft zich weten meester te maken van een partij ver dovende middelen ter waarde van on geveer een millioen gulden. Men had een inlichting ontvangen, dat een Be- douinen-karavaan zou pogen met een lading haschisch door de woestijn van Suez naar Caïro te trekken. Een groep politiemannen betrok hierop de wacht langs de woestijnweg. Na twee dagen wachten verscheen de kamelen-kara vaan en de politiemannen omsingelden de smokkelaarsbende. De Bedouinen, negen in getal, verschansten zich ach ter zandheuvels en openden het vuur. Na een uur was hun. ammunitie echter op en moesten zij zich overgeven. Het Ned. elftal speelt morgen zijn vierde wedstrijd na de bevrijding tegen de Belgen en staat voor de moeilijke taak zijn ongeslagen record tegen de Zuiderburen, althans van na de oorlog, te verdedigen. Inderdaad voor de moeilijke taak. We behoeven er met omheen te draaien: De Belgeh zijn technisch beter dan de Oranje-jongens en alleen het ent housiasme en vooral in de eerste wedstrijd het in grote vorm zijn van onze voorhoede was oorzaak dat Nederland nog steeds na de oorlog zonder nederlaag bleef. In het eerste treffen, wat ook tevens de beste wedstrijd was, zegevierde Nederland met 63, maar in /Antwerpen was het al veel minder, hoewel toen nog een bevredigend 2—2 resultaat werd bereikt. Vier weken geleden kregen de Belgen een nieuwe nederlaag, n.1. 21 in een slecht gespeelde wedstrijd. Morgen vindt dus de vierde wedstrijd plaats na de oorlog en mede door de voorgaande resultaten menen wij dat de Belgen alles op alles zullen zetten nu eindelijk weer eens revanche te nemen. Sinds 1935 mocht het Holland met meer gelukken van de Belgen in België te winnen en ook nu kunnen wij de Oranjehemden maar weinig kans geven op de overwinning. Toch menen wij, dat, wanneer er weer met geestdrift en enthousiasme gespeeld wordt, de mogelijkheid van een gelijk spel niet uitgesloten is. Aan onze Oranje-jongens de eer ons in het „zonnetje" te zetten, wat wij vanzelf ook vurig hopén. Wij vermelden nog dat alleen de tweede helft van deze wedstrijd wordt uitgezonden, dit om de competitie-wedstrijden in ons land geen nadeel te bezorgen. Aanvang uitzending 4.15 uur! De elftallen komen als volgt uit: België: Daenen (Tilleur) Aernoudt (Berchem Puttaert (U. St. Gilloise) Lemberechts (Mechelen) Bergman (BI. Wit) Coppens (Mechelen) Vercammen (Lyra) Decleyn (Mechelen) Pannaye (Tilleur) De Buck (Charleroi) Anoul (Luik) Thirifayt (Charleroi) Scheidsrechter: Wiltshire (Engeland). Rijver* (NAC) De Vroedt (Feyenoord) v. d. Linden (Ajax) Roozen (Haarlem) Möring (Enschede) Kraak (Stormvogels) Wilkes (Xerxes) Drager (Ajax) Stroker (Ajax) van Bun (MVV) Holland. (Nadruk verboden) „Si tu veux être libre et fort, travaille!", heeft een bekend Frans liedjeszanger lang geleden gezongen. Wilt gij vrij en sterk wezen, werk! Maar waarom schuwen dan zovelende arbeid? Deze vraag kwelt ons juist in df- tijd, waarin arbeid het eerst no- d; 3. Men beveelt de arbeid aan, om dat productie alleen de door de oorlog verarmde aarde weer bewoonbaar zal kunnen maken. De liedjeszanger leert, dat er nog andere voordelen aan de arbeid verbonden zijn dan de stoffelij ke winst. Er is een geestelijke en ze delijke winst door het werk te ver overen: het geluk van vrijheid en kracht. En het Feest van de Arbeid, dat van oudsher aan de datum 1 Mei verbonden is geweest, legt op dez« geestelijke en zedelijk^ winst de na druk. Waarom dan die tegenzin in werk, nu de wereld om arbeid schreeuwt? Om de tegenstelling tussen arbeids- lust en arbeidsschuwheid te verkla ren, moeten wij bedenken, dat de be tekenis van het werk niet ligt in het bezigzijn op zichzelf. Arbeid moet zin hebben, en wie arbeidt, moet deze zin verstaan. Dan eerst wordt hij de ar beidsvreugde gewaar. Werken kan een dode bezigheid zijn, een automatisme, dat slechts bevredi ging schenkt, inzover het de geest be dwelmt en het lichaam vermoeit. Iemand die verdriet heeft te verdra gen, zal zich moe werken om zijn leed te vergeten en 's nachts te kunnen sla pen. Onder een werktuigelijke arbeid kan men plezierig suffen en zich overge ven aan dagdromerij. Ook kan 't het geld zijn, dat de arbeid verzoet. Om dergelijke beweegredenen heeft menigeen vroeger gewerkt. Maar thans zijn er de bioscoop en de radio om vergetelheid te verschaffen en de zwarte handel is er voor 't zoete geld. De vrijheid en de kracht, welke de arbeid schenkt, is van hoger gehalte. Ware arbeidsvreugde gevoelt alleea hij, die met een doel voor ogen werkt en in dit doel de zin en de betekenis van zijn werk ontdekt. En nu is één van (ie ergste kwalen in deze tijd de onzekerheid van het doel. Zowel hij, die zijn gedachten beperkt tot de klei ne kring van zijn eigen gezin, als hij, die zich mede verantwoordelijk voelt voor het welzijn der wereld, heeft geen uitzicht, zolang de grote wereld machten de handen niet broederlijk ineenslaan doch de vuisten tegen el kander ballen. Dreiging met oorlog, dreiging met inflatie, en daarbij de nog steeds chaotische toestanden op economisch, sociaal en politiek gebied, verleiden tot de gedachte: waarvóór werk ik eigenlijk? Een welomlijnd, concreet doel in een onverduisterd uit zicht zou onmiddellijk enorme werk krachten ontketenen. Maar zolang dit doel niet in 't zicht is en de zin van onze arbeid twijfel achtig lijkt? Laten wij ons zolang hou den aan het klassieke woord van den Zwijger, die in het wanhopigste ogen blik van de vrijheidsstrijd dat moe dige woord sprak: „Om te onderne men is het niet nodig te hopen, en om vol te houden is het niet nodig, dat dat men slaagt." H. G. CANNEGIETER Amerikaanse lening voor Indonesië Dr. H. J. van Mook heeft medege deeld, dat hij, wanneer hij voor een kort bezoek in Amerika is, besprekin gen zal voeren over een Amerikaanse lening voor de wederopbouw van In donesië. Hij dacht, dat ongeveer 300 millioen dollar nodig zouden zijn. 54. De chef kwam even later met een bc- eefde buiging het vertrek binnen en exposeerde vier mantels op het schrijfbureau van den directeur. „De dief had een uitstekende keus pedaan", vertelde hij, -,,'t zi n de kost baarste exemplaren van onze collectie in totaal een bedrag van ruim drie duizend gulden". „Drie.... hie.... hie duizend gulde'. hikte Bas, „en wat blijft er voor ee,i arm mens „De heren zullen u zeker niet verge ten", zei de inspecteur glimlachend. „Ik ben er zeker van, dat ook de ver zekeringsmaatschappij zich niet onbe tuigd zal laten. Als ik vragen mag", hij wendde zich weer tot den direc teur „zijn er nog meer goederen ontvreemd?" „Vijf flesse wijn", zei Bas, „maor die heb ik onder de canapé al soldaot gemaokt". „Wou u vertellen", zei de directeur, ,.dat u ze opgedronken heeft? Geen wonder dat u dan...." „U mot me goed begrijpen", zei Bas, „je bent nachtwaoker of je ben 't nie. As je 't wel ben, dan pas je op de spullen van den baos en je drukt ze nie achterover. Ze staon netuurlijk weer op derlui ouwe plaasie". „Ik meen, dat d'r verder niets ver mist wordt", zei de chef, „dank zij de activiteit van hier meneer van het kantoor en van dezen man". „Ik dank u", zei de inspecteur. „Wan- reer meneer Van Linschoten vandaag gelegenheid heeft, even op het bureau aan te lopen, kunnen we een uitvoerig proces-verbaal opmaken, en we zou- defl onzen vriend Bas er ook graag even bij willen hebben. Hoe staat het met uwe verwondingen, meneer?" „Oh", zei Hans, die met belangstel ling het verloop van zaken gevolgd had, „dat valt wel mee, inspecteur. Over veertien dagen gaan de pleisters er af en dan ben ik weer net zo gaaf als vroeger". „Ik feliciteer u, dat u er zo afgeko men is", zei de inspecteur. „Onze vriend „De Bulder" ziet er niet tegen op desnoods nog heel andere geweld- middelen te gebruiken. U heeft hem blijkbaar zó te pakken gehad, dat hij geen kans kreeg, zijn mes te grijpen". Hij groette beleefd en verliet het vertrek. „U kunt allen g*aan", zei de directeur rondkijkend, „behalveeh.... me neer Van Linschoten. Bas. jij wacht op het kantoor. Ik denk, dat we je zo da delijk nog wat te vertellen zullen heb ben". „Oké, meneer", zei Bas tevreden. „Ik zou graag willen", zei de heer Vgn Neyenstein, „dat ook juffrouw Hoogvorst hier bleef. Zij heeft onzen vriend zo moedig terzijde gestaan toen hij in de put zat, dat zij naar mijn be scheiden mening ook bij zijn rehabili tatie tegenwoordig mag zijn". „Tja...." zei de directeur, toen alle anderen het vertrek hadden verlaten, ik eh kan niet anders zeg gen.... dan.... datehu ,.eh.. meneer Van Linschoten, zeker een woord van lof toekomt voor de hm«uitstekende wijze waarop u.... onze belangen heeft behartigd. Ik stel voer, dat we u daarvoor een gratifica tie geven vah.. eh.. laten we zeg gen. „Pardon, meneer", zé) Hans beleefd wat ik gedaan heb, was niet meer dar van iederen employé verwacht mar worden. Wanneer u of de verzeke ringsmaatschappij een doceurtje zoudt willen geven, zou ik u vriendeKjk wil len verzoeken, dat aan den nachtwa ker Bas af te staan. Zonder zijn waak zaamheid en activiteit zou het zeker niet gelukt zijn, den dader te grijpen". „Mag ik u eens vragen?" zei de heer Van Neyenstein vriendelijk, „of uwe middelen u veroorloven om enige tijd zonder betrekking te zijn. Ik bedoel, wanneer wij u hadden ontslagen „Dan had ik misschien één of twee weken kunnen rentenieren", zei Hans glimlachend. „Ik begrijp het", zei de heer Van Neyenstein, „en ik apprecieer het daar om te meer, dat u niet bereid is geble ken, de naam te noemen van een da me die laat ik dit als mijn persoon lijke mening naar voren mogen brengen uw offer geenszins ver diend heeft. Wanneer u beide, u en juffrouw Hoogvorst, zo vriendelijk wilt zijn even te antichambreren, zul len wij ongetwijfeld een beslissing ne men, welke u en de juffrouw wie ik gaarne een woord van onverdeelde kulde en bewondering wil brengen zeket zal kunnen bevredigen". In het klerkenkantoor wachtte de vei slaegever van „De Telegraaf", die, b:j het zien van het met pleisters over- aekte gezkht van Hans van Linscho ten, onmiddellijk kopij rook en zich op hem stortte als een gier op een in de woestijn gestorven drommedaris. De hoofdredactie" zei hij, „had al een en ander van politiezijde verno men en hij was thans uitgezonden om den directeur en, zo mogelijk, den heer Van Linschoten zelf te interviewen". Hani weerde hem lachend af en verwees hem naar nachtwaker Bas, maar die scheen de geschiedenis in middels in kleuren en geuren beschre ven te hebben en, om niet als een mo derne Sint Joris in de kolommen van het dagblad beschreven te worden, vertelde Hans vlug de voornaamste bijzonderheden-met het dringend ver zoek, alleen zijn initialen te vermelden, waarna mr. Van Deventer kwam me dedelen, dat juffrouw Hoogvorst en de heer Van Linschoten bij de directie verwacht werden. Het beklaagdenbankje bleek verdwe nen en tegenover den directeur waren voor het grote schrijfbureau twee fau teuils bijgeschoven. Het gesprek, dat inmiddels in de di rectiekamer gevoerd was. scheen min der vlot te zijn gegaan dan men uit „,j,. sc&aau uau het verloop der gebeurtenissen had mogen verwachten en de heer Prot- singer die niet gewend was voor een zijner onderhorigen amende bonorable te maken, had halsstarrig vastgehouden san de eis, dat noch de man, noch ds vrouw weer op het kantoor te werk zou worden gesteld, waarin de heer Van Neyenstein ten slotte berust had om te voorkomen, dat het de in hun eer herstelden bij hun werkzaamheden nodeloos moeilijk zou worden gemaakt (Wordt vervolgd)-

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6