Interessante lezing in „Veerburg Vuurzee op De Hoge Veluwe" Anna Paulowna. T Holl. Mij. van Landbouw. Breezand. Urk Burgerlijke Stand Marktoverzicht Schagen. Wiering en Wieringer filmkeuring De rattenkruid-moordaffaire Van Leer met de „Twenthe' terug f Koning op Sint Helena. Berucht moordenaar neergeschoten. ALG. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW 99 Prof. M. F. \isser over „Vervanging van sloten door ondergrondse •waterafvoer" M Dijkgraaf en Heem- Anna Panlownapolder M. F. Visser, hoog te Landbouwhogeschool het Instituut voor Lendbe -rwerktuigen en gebouwen te Wageatngen in de grote saai van ketel Veerburg een inleiding over: Vervanging van sloten door onder- peetM waterafvoer DM eoéerwerp had de belangstelling vee vele polderbesturen uit om lig- peede p lders. De dagkpraat de heer mr. M. Th. Mijn- li af kon een respectabel aantal perso nen welkom heten, in het bijzonder prof. Visser die de lange reis van Wageningen naar Anna Paulowna had gemaakt. Professor Visser begon dan met te vertellen dat we in ons polderland kenner, de gewone drainage van sloot tot sloot. In het buitenland is dit niet het geval. Daar gaat het van buis naar buis. In Ingeland, Amerika en Duitsland Wordt toegepast drainage door verza- melbuiaen. Eigenaardig dat men in Duiteland in het marsgebied dit aldus éoet Vlek langs een bestaande sloot wordt een hoofdbuis gelegd, waarin alle zij- buiaen de z.g. drains uitkomen. De hoofdbuis waterde af door middel van enige buizen naar de sloot. In Amerika rt men op dat gebied veel verder. 1030 is een bulletin verschenen en daar heeft men een groot onderzoek Ingesteld en toen bleek dat daar de drainage zelfs zeer groot gemaakt, met buizen tot 60 cm. te gebruiken te zijn voor ondergrondse waterafvoer en dat Indien buizen toegepast moeten wor den van meer dan 60 cm. de afvoer door de sloten moet geschieden omdat dit geen voordelen meer zal bieden. De gehele Willemspolder is gemaakt Bvet gecombineerde drainage. Alle maal zuigbuizen, hoofdbuizen en zij- buizen. Bij Amsterdam (Duiyen- drecht) heeft professor Visser mede advies gegeven en daar zijn houten kokers gebruikt. Dit werkt nog voortreffelijk. In Noord-Beveland is reeds 500 km ge combineerde buis gelegd en vele slo ten gedicht Blijkens verschillende ontvangen brieven door professor Visser blijkt dat men daar buitengewoon over dit syztetm te spreken is. Het klinkt voor sen Noord-Hollander een beetje gek, want die kan niet buiten zijn sloten naar ik, aldus prof. Visser, weet nu dat het ook zonder bloten kan. De ka vels in de Anna-Paulowna, Wieringer- meer en Zijpe hebben meestal een breedte van 30100 meter. In de Wie- ringermeer werd een kavelbreedte van 350 meter toegepast en nu in de Oost polder» reeds een kabelbreedte van 300 meter. Deze manier brengt dus meer land en mogelijk gaat men nog wat verder. Sloten voorzien van gecombineerde drainage brengen U niet in moeilijk heden voor machines. Het brengt U wel besparing van arbeidsloon. Uit 'n ingesteld onderzoek door de Cultuur- technlschedienst is gebleken dat de polder 't Waarland een onderhoud heeft op de sloten van f 100 per H.A. Daarvoor zijn de kosten berekend voer het onderhoud der sloten op tien oent per meter sloot per jaar. Een be drijf van 40 HA. kan zeggen dat f 400 beeparing kan bereikt worden als men tot ondergrondse waterafvoer over gaat. Een ding bedenke men echter. Een polder die niet over een sterke bemaling beschikt moet denken om zijn waterberging. In de meeste geval len wordt hout gebruikt voor de drains kokers. Voor de hoofdgeleidingen be tonnen buizen. Ook kunnen wel be- tonbuizen voor de drains (dat zijn de dwars geleidingen) worden toegepast maar dan gemaakt van poreus beton. Persoonlijk is de professor een voor stander van houten kokers, in de twee de plaats van Eternitbuizen wegens de werklengte van circa 4 meter. Na beëindiging van deze zeer inte ressante inleiding werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen waar een dankbaar gebruik van werd gemaakt. De dijkgraaf van de Anna-Paulow- napolder, mr. M. Th. Mijnlief vroeg of de bodemgesteldheid niet vin invloed kan. zijn. Verder werd de mededeling gedaan, dat de Anna-Paulownapolder plan nen in voorbereiding heeft om een gedeelte van de Oostpolder, het Zui delijk gedeelte, tot de Kerkweg en Wieringerwaard van ondergrondse afwatering te voorzien. Gevraagd werd of deze plannen verwezenlijkt kunnen worden. Volgens professor Visser zijn daarvoor vele perspec tieven maar zal eerst hei plan vol ledig dienen te worden bestudeerd. De afd. van de Holl. Mij. v. Land bouw vergaderde Zaterdag onder «lei ding van den heer W. de Jong in Veerburg. De voorzitter deelde mede, dat men een spreker hoopte uit te nodigen over de Richtprijzen en het doel en de werking van de Stichting v. d. Landbouw. De beschrijvingsbrief voor de in Den Haag te houden algemene verga dering gaf geen aanleiding tot discus sie. De afgevaardigde, de heer D. Re- zelman, kreeg vrij mandaat. Zeven paar laarzen, door de St. v. d. L. aan de afd. toegewezen, vonden door loting hun bestemming. Binnen niet al te lange tijd zal ook enige werkkleding ter beschikking komen. Het afhandelen der agenda verliep tot nu toe heel vlot, maar nadat de voorzitter het looncontract, dat door de St. v. d. L. in overleg met de werk nemersorganisaties en in overeenstem ming met het college van rijksbemid delaars is vastgesteld, had voorgele- zen, kwamen de tongen los. We noteerden uit de bespreking: De lonen in N.-H. behoren tot de hoogste. Dit jaar behoeven geen pen sioenbijdragen betaald, dat zal uit het Landbouwcrisisfonds geschieden. Voor de Wieringermeer, waar onder zeer ongunstige omstandigheden gewerkt wordt, zijn de lonen hoger gesteld dan voor de rest van N.-H. en daar het akker- en weidegebied in de Pol der gelegen is tussen Wieringermeer en de bollenbedrijven van Breezand, waarvoor ook hoge lonen gelden, is 't hier al heel moeilijk arbeidskrachten te krijgen en te houden. Goedgevonden wordt, dat gevraagd zal worden of aan de losse arbeiders 75 inplaats van 70 cent per uur be taald mag worden. Voorts wil men vragen het uurloon van arbeidsters op 10 ct minder dan dat van de arbeiders te bepalen en niet op 2/3 van het loon voor de man- nenr Het loon van de vaste arbeidrs kan met f 5,75 per week voor woning- huur en emolumenten verlaagd wor den. Het geven van „vrij geld" is ver boden. De functie van hoofdknecht in het bezit van diploma's kan extra be loond worden. Bij het accbordloon wordt uitgegaan van een gewoon ge was, waarvoor da"n het minimum moet gelden. Als de omstandigheden zó zijn, dat het werk zelfs niet voor het maxi mum loon gedaan kan worden, zal n commissie, bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers en we.k nemers, na den betrokken arbeider ge hoord te hebben, een beslissing r»men. Tegen zwarte Ionen. De voorzitter liet een zeer ernstige waarschuwing horen: Alle organisa ties staan nu achter het contract. Het tegen elkaar opbieden met lonen, wat tot gevolg heeft het zwart verkopen om de zwarte lonen te kunnen beta len, moet uit zijn. Ieder die te hoge lonen betaalt krijgt onherroepelijk de CCD op zijn dak, want elk geval dat bekend wordt, wordt van hier ter con trole doorgegeven aan de CCD. De werknemer verplicht een week tevoren op te zeggen. De werk gever mag anders geen ontslagbriefje In het Astoria Chalet te Baarn is Vrijdag het internationale schaaktournooi begonnen. Vóór de aanvang der wedstrijden ontmoetten enige spelers elkaar in de tuin van het hotel en naar welk onderwerp zon de belangstelling an ders uitgaan dan naar schaken? V.l.n.r. zittend: Tartakower (Frankrijk); Dowrner (Luxemburg); Maroczy (Hongarije) en de 13-jarige Spaanse schaak speler Pomar. Staande de heren A. C. de Groot, lid van de tournoolcommis- sie en 9- 4e Graaf, wedstrijdleider. (Stevens P.) DE HARINGVLOOT TREKT ER OP UIT. Nu het visselzoen weer is aangebroken gaan de IJmuldense vissers het water op ln de hoop op een goede vangst. De bemanning van een vissersschuit begeeft zich aan boord. geven en zonder ontslagbriefje mag de arbeider niet worden aangenomen. Bij de rondvraag deelde de secreta ris. de heer De Jong, mede, dat de aanvragen voor huisslachting van var kens reeds nu moeten worden ingele verd. De heer K. Brugman zei, dat de door de Duitsers gestolen goederen, berekend naar de prijs van 1940, voor 75% worden vergoed, doch daarvan voorlopig slechts een voorschot van 60% wordt uitbetaald. Voor paarden geldt niet de prijs van 1940 maar de taxatieprijs op het tijdstip van de dief stal. Me i wil stappen ondernemen om een billijker regeling te krijgen. Voor de bieten, waar in de honger winter van 1945 beslag op gelegd werd met het doel ze voor menselijke con sumptie te bewaren, zal f 28 per- 100 kg. vergoed worden. BLOEMENTENTOONSTELLING Zaterdag 17 Mei zal waarschijnlijk de laatste der wekelijkse tentoonstel lingen gehouden worden. Dit zal dan de grootste zijn, waarop ook inzenders met een eigen stand kunnen expose ren. Zij, die voor deze tentoonstelling een inzending hebben, kunnen zich vóór 13 Mei opgeven bij de heren H. de Goede, tel. 224; Ant. Moolenaar; J. Timmer, tel. 331. of L. Onder.water, tel. 281. FILMAVOND N.J.N. Een goede keuze had bovengenoem- d" vereniging gedaan met Binsbergens „Geheimer\ van het waterland". Deze namaakfilm met muzikale omlijsting van Paul Geugjes zal bij een ieder het oog voor de schone pracht van ons wa terrijk landje hebben geopend. Ver wonderlijk was het hoe dicht de auteur de nesten van de vogels wist te bena deren en wat misschien de grootste verwondering afdwingt is, het geduld bij het observeren bij de broedplaatsen, het plaatsen van schuiltent, het wen den van de camera, enz. Binsbergen heeft de natuur gezien zoals Thijssen, Strijbos, Burdet en vele anderen en zoals weinigen van ons het kunnen zien. Zeer zeker kan de N.J.N. terug zien op een mooie avond. OPENING ZWEMBAD. Aangelokt door het mooie weer waagden Woensdagmiddag een tweetal dames zich in het zilte nat der Wad denzee, waarbij tevens het zwembad Quarantaine op Westerland weer voor de zwemmers(sters) is opengesteld. Dat de natuur wel wat achterop is geko men bewijst wel, dat de eerste zwem mers zich vorig jaar reeds op 15 April te water begaven. We zullen hopen dat moeder natuur haar verlo ren dagen weer zal inhalen. HERSENGYMNASTIEK. De eerste proef met het houden van hersengymn.avonden, welke Woens- dagavond in Hotel de Haan te Hippo- lvtuihoef plaatsvond, is tenvolle ge- siaagd en verdient zeer zeker navol ging. Er waren 25 deelnemers, waarvan de eerste prijs werd gewonnen door den heer L. Kolff Jr. met 44 punten, gevolgd door den heer Js. Bosker Oz. met 38 punten, waarna de heer L. H. v. d. Woude beslag op de 3e prijs wist te leggen met 34 punten. Zijn we goed ingelicht, dan zal spoedig ook een tweede avond worden gehouden, welke mede wordt georga niseerd door de Wieringer Bridgeclub. Voor de centrale werden overgeno men 71 koeien, 10 stieren, 3 pinken, 2 graskalveren. 282 nuchtere kalveren. De rundveemarkt was vandaag weer zeer belangrijk. De aanvoer gaat in stijgende lijn en de belangstelling wordt van week tot week beter. Bij zondere belangstelling was er heden voor de weidekoeien en er werden beste soorten aangevoerd. De handel was goed en de prijzen behoorlijk. Voor geldekoeien was de notering van f 350 tot f 500. Kalf vaarzen f 350 't f 500. Geldevaarzen f 275 tot f 400. Pinken f 225 tot f 300. Melkkoeien, verse kalfkoeien f 400 tot f 650. Wij kunnen dus wel aannemen, dat de handel wel williger was dan de vo rige weken. De paarden blijven nog steeds duur. Luxe paarden f 900 tot f 1300. Werk paarden f 4000 tot f 1300. Oudere paar den f 300 tot f 850. De handel was kalm. De aanvoer van wolvee was weer groter, maar de handel was kalm. Een bewijs dat er nog steeds te kort eten is voor deze beesten. Lammeren van f 18 tot f 22. Fokschapen zo goed als niet aangevoerd. Overhouders voor de weide f 45 tot f 65. Overhouden met 1 lam f 65 tot f 85. Overhouders met 2 lammeren tot f 110. De geitenmarkt is van weinig of geen betekenis. Jonge geiten van f 7 tot f 10. Oudere geiten tot f 40. De biggenhandel was stug en duur. Ze zijn niet gemakkelijk te verkopen en wil de handel vlugger gaan, dan zal de prijs naar de laagte moeten. Fokkonijnen f 3 tot f 15. Jonge kip pen werden niet aangevoerd. Oude kippen f 4 tot f 5. Het was weer een echt ouderwetse markt met veel bezoek. Geboren: Hendrik, z. van Jan Korf en Tiemetje Visser. Jeltje. d. van Cornelis Kramer en Zwaantje Hakvoort. Klaas, z. van Lubbertje Schenk en Trijntje Loosman. Ondertrouwd: Hendrik Keuter en Marretje Loosman. Gehuwd: Jacob Ras en Maria Toet. Overleden: Lubbert Kramer. 3 jaar. z. van Jan Kramer en Grietje van Laar. BOT IN HET IJSSELMEER. Toen de Zuiderzee afgeslc'en werd, was de algemene gedachte, dat de Zuider- j zeebot uit het IJsselmeer geheel zou verdwijnen. Trots alle berekeningen en verwachtingen wordt thans in het IJs selmeer weer veel bot gevangen. Deze bot is van prima kwaliteit. NIEUWE BEGRAAFPLAATS. Door burgemeester en wethouders is bij den minister een voorstel inge diend tot onteigening van het aanleg gen van een nieuwe begraafplaats. Deze is geprojecteerd aan de Landweg TAXI-BEDRIJVEN OP URK. Voor het houden van een taxibedrijf, wat voor Urk en de polder van het grootste belang is. is vergunning ver leend aan K. Hoekman en Joh. van Slooten. VISSERIJ. URK, 8 Mei 1947. Door 80 vaartuigen werd heden aan de Visafslag aange voerd: 5382 pond paling f 0.30f 1.78; per vanking f 2.06f 3.53; 152 pond Zuiderzeebot f 0.65; 91 pond tong f 0.78 tot f 0.91; 7227 pond Noordzeeschol f 0.11—f 0.33; 117 pond tarbot f 0.29)0 f 0.63; 497 pond ponen f 0.10f 0.30; 1095 pond schar f 0.10f 0.17)4; 40 pond kabeljauw f 0.22; 200 pond wij ting f 0.1254, alles per pond en 15300 pond nest, prijs f 1.37 per 100 pond. Op ouds Wieringen bestaat nog als van een filmkeuringscommissie, die er voor zorg draagt dat onze gemeen schap niet ten onder zal gaan aan por- nographische filmkunst. Met angst wekkende nauwgezetheid wordt iedere film door de commissie onder de loupe genomen. Bij ons rijst de vraag, daar er in ons land reeds een Rijksfilm- gebrachte films heeft gekeurd. Waarom er nu nog een plaataelijke commissie mpet zijn om het werk van de lande lijke keuringsdienst te contróleren. Of zou het misschien mogelijk zijn dat de heren een vrije avond en tevens een gratis voorstelling willen bijwo nen? Naar wij vernemen is er in de loop der jaren nog geen centimeter uit de films verwijderd, die kwetsend zou den zijn voor onze gemeente. Wij vinden een dergelijke instelling die van nul en gener waarde is en het stroom gebruik maar opvoert en den exploitant op ko6ten jaagt zeer overbodig. De „Ajax", Neerlands groot|te drijvende bok, zal met behulp van een bok van 200 ton en twee vijzels van ieder 200 ton de laatste resten van de Rijnbrug bij Arnhem opruimen. Het verwijderen der puinresten zal enige weken in beslag nemen. Een overzicht tijdens de werkzaamheden, welke verricht worden onder de stellages der huidige Baleybrug. Anefo/Moedrik. Onlangs meldden wij, dat de 32- jarige vrouw J. L. uit Zwolle, her haalde vergeefse pogingen aangewend had haar in door middel van ratten- kruid te vergiftigen. Behalve de vrouw 1 L. werd ook haar zu'' E. L. gear resteerd. daar deze het rattenkruid in bewaring had. De politie heeft deze zaak verder onderzocht en is tot de corclusie gekomen dat zij vee) ernsti ger aspecten vertoont dan eerst ver moed werd. Er werd n.I. nagegaan, waar de zus ter E. L. vandaan is gekomen. Deze bleek tot voor kort in Wierden hij Almelo gewoond te hebben. Tevens bleek dat haar man op 19 Januari j.1. overleden was. Destijds wekte dit overlijden geen argwaan. In verband met de Zwolse kwestie achtte de po litie het nu raadzaam l)et lijk op te graven, wat Donderdagmorgen is geschied. Dokter Hulst uit Leiden heeft de sec tie verricht. Naar wij vernemen zou den er inderdaad tekenen zijn die op moord schijnen te wijzen. Donderdagavond om half elf landde het K.L.M. DC-4-vliegtuig PH—TAT „Twenthe" op Schiphol met aan boord het echtpaar Van Leer. De gehele vlucht heeft 25 vliegdagen geduurd en er werden 48.000 km afgelegd. Op 12 Maart vertrok de „Twenthe" van Schiphol. Het toestel, dat Donderdag ochtend uit Tunis startte, werd eerst Vrijdagmiddag op Schiphol verwacht. Desondanks was echter 'n grote groep belangstellenden aanwezig, toen de Twenthe, fel beschenen door de schijnwerper», het platform oprolde. Namens de KLM was de directeur, de heer Van Veenendaal, ter begroeting aanwezig. De heer en mevrouw Van Leer waren zeer tevreden over het ver loop van de reis en vol lof over de be manning onder gezagvoerder P. Both. Voor de eerste maal in de ge schiedenis heeft de Britse ko ninklijke familie St. Helena be zocht en het huis bezichtigd, waar Napoleon I van 1815 tot 1821 in ballingschap heeft ge woond. Na de begroeting door de waar nemende gouverneur, begaf het koninklijke gezelschap zich van de kleine hoofdstad Jamestown langs de kronkelende wegen omhoog naar Longwood House, dat in verval is geraakt. Het huis en de tuinen zijn in 1858 aan de Franse regering overgemaakt en van de vïagge- mast van het huis wappert de Franse vlag. De Koning en de Koningin en de twee Prinsessen wandelden door de tuin. tekenden het gas tenboek in de kamer, waar Na poleon gestorven is. 95 Een zware heidebrand woedde Don derdagmiddag omstreeks half twee op het landgoed „De Hoge Veluwe". De brand, die buiten het hek van het landgoed, achter het jagershuis „Oud Reemst", ontstond, breidde zich, aan gewakkerd door de krachtige wind, snel uit op het terrein van „De Hoge Veluwe". Het vuur vond gretig voedsel in de droge heide. Het blussingswerk, dat zeer bemoeilijkt werd door nog her en der verspreid liggende grana ten en daardoor uiterst gevaarlijk was, werd krachtdadig ter hand ge nomen. Na een zware strijd van vier uur was men eindelijk het vuur meester, dat dan hier, dan daar op laaide. Een 3 militairen uit Ede en het 4e bat. jagers, het Edese politie corps, afdelingen der Veluwse bos- brandweer, alsmede tal van jachtop zieners en beambten van „De Hoge Veluwe", namen aan het blussings werk deel. Helaas is ruim 150 ha. heide verloren gegaan. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het achte loos wegwerpen van een brandend eindje sigaret. De Poolse massamoordenaar Waze- lefski, die enige dagen geleden uit de gevangenis te Montauban wist te ont snappen en vogelvrij werd verklaard, is door de politie in de buurt van een kasteel bij Toulouse opgespoord en toen hij aan de sommatie geen gehoor gaf, doodgeschoten. Wazelefski zou schuldig zijn aan een negentiental moorden. Voor drie van zijn misdaden was hij ter dood veroordeeld. Het be richt van de onschadelijkmaking heeft grote opluchting gebracht in de streek van Montauban, waar een ieder zijn huis had gebarricadeerd uit vrees voor den ontsnapten moordenaar en de boeren gewapend naar hun werk togen. Rede Minister Mansholt. Op deze vergadering werd ook het woord gevoerd door minister Mans- holt, die er na het noemen varn ver gelijkende cijfers over de productie op wees, dat de voedseltoestand in ons land nog verre van bevredigend is. Het peil, dat wij thans hebben be reikt, kunnen wij slechts enkele Jaren handhaven. Wij zijn niet ln staat het Nederlandse volk voldoende voedsel te waarborgen, zonder uiterste krachtsinspanning van de boeren. De regering wenst zo ruim moge lijk maatregelen te treffen, doch de regelen, die zij maakt, komen voort uit bittere noodzaak. Te veel van de goederen blijft op de boerderijen achter. De minister noemde de cijfers van 400 liter melk per koe per jaar, d.1. 1 Uter per Inwoner per week. 64.000 koeien van de 400.000, die geslacht moe ten worden, bereiken nooit de plaats van bestemming. Op het gebied van lonen en prijzen behoeft de regering de hulp vaji alle Nederlanders, óók van de boeren. Op de inleiding van minister Mans- holt volgde een levendige discussie, waaruit bleek, dat er nog verschil van inzicht bestaat "tussen de boeren en de overheid, vooral waar het betreft de vraag of een aanslagregeling of een regeling met dorscontróle gevolgd moet worden om de graanproductie in haar geheel binnen te krijgen. De boeren wensen een aanslagrege ling, terwijl de regering zich genood zaakt ziet tot een dorscontróle. Mi nister Mansholt zegde toe deze kwes tie nog nader met de bevoegde in stanties te zullen bezien. Ook ten aanzien van de melkprijzen bestond verschil van inzicht en werd een le vendige discussie gevoerd. HET NEDERLANDS GEZAG IN INDONÈSlf

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6