Komende winter voedseltekort? Vol lof over de geest onder de jongens Rusland wil atoomenergie onder internationale controle Donker Amsterdam Een beroeps zwendelaar DE N00RDH0LLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Generaal Kruis over de troepen in Indië Bepaalde geruchten berusten op fantasie Amerikaanse jeugd Nederland over Hors d'Oeuvre Duitslands beulstechniek „ging steeds vooruit Het graan zal niet eens vervoerd kunnen worden Er is ook geen geld Italië nog geen regering Franse rijwielen zonder bon Eerste stap: verbod van atoomwapens J Poging tot roof PAPIERFABRIEK STIL STAAT Wapenstilstand in Palestina? Van nabij en verre Van Heuven Goedhart in de V. N. Nederland vraagt een lening van 535 millioen dollar llkecéecicfU BUREAU: Koningstraat 78-40 Den Helder Telefoon 45 Giro 440041 DtrJ. Btjlsma WOENSDAG M MEI 1947. Voortsetting oan de 70E JAARGANG No. 9515 HELDERSCHE COURANT TAKIXVEM: Adr«rKxitle«: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine »<1- vertenties („Juttertjee") Tot U woorden 75 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kwerte» f 1.per poet 1 195 H< efdred*ete«r: M H. E. tjftdert, Eeroorede^emreu C. A. Dekken m W. Kek, „Het moreel van de Nederlandse troepen overzee is bui tengewoon goed", zo deelde lt.-generaal mr. H. J. Kruis, die van 30 April tot 15 Mei een inspectiereis langs de verschillende Nederlandse onderdelen heeft gemaakt, op een persconferentie als zijn voornaamste indruk mede. Met deze reis heeft generaal Kruis gehoopt te tonen, dat de jongens door het moederland niet worden vergeten. Met drie k vierhonderd soldaten had de generaal persoon lijk gesproken en in Nederland zal hij zich voor zover mogelijk met hun familierelaties in verbinding stellen. Zowel voor de geest onder de oorlogsvrijwilligers als voor de houding der 7 December-divisie en der bewakings bataljons, die slechts een zeer korte opleiding in Neder land hebben ontvangen, had generaal Kruis alle lof. Problemen vormen echter nog de voeding en de ontspanning. Tot be grijpelijke critiek geeft vooral het ge mis aan aardappelen aanleiding. Men moet zich behelpen met aardappel pure, die uit aardappelpoeder wordt bereid. De behoefte aan ontspanning kan, aldus generaal Kruis, door het geregeld uitzenden van artistengezel- schappen nooit geheel bevredigd wor den. Er zijn veel meer middelen tot zelfontspanning nodig, spelen, dag bladen en tijdschriften. Kranten, zo zeide de generaal, heb Ik bijna nergens aangetroffen en de tijdschriften zijn doorgaans twee k drie maanden oud. Een geliefkoosde bezigheid van de jongens Is het corresponderen met Nederland. En men is zeer te leurgesteld, wanneer er niet vol doende op hun brieven wordt ge antwoord. Er zijn klachten over de vervelen de dienst. Men is o.m. het patrouille lopen moe. Hoewel de troepen geens zins oorlogszuchtig zijn, mag men wel zeggen, dat zij bereid zijn aan alle vereisten te voldoen, zelfs al zou hiermede de termijn van de dienst plicht worden overschreden. Men mag uit deze klachten dus niet conclude ren, dat men terugwil voor het werk gedaan is. Generaal Kruis had de in druk gekregen, dat er bij de troepen In het algemeen wel begrip was voor haar taak na de ondertekening van Linggadjaü. Na raadpleging van geestelijke ver zorgers en officieren van gezondheid was de generaal gebleken, dat de in Nederland verspreide verhalen over morele losbandigheid, vermindering van godsdienst zin en verwaarlozing ven religieuze piichten schromelijk overdreven zijn. Er kan geen sprake zijn van onge- soshteid op dit gebied. Het aantal geslachtszieken is zeer laag en alle geruchten over het tegendeel doen da troepen alleen maar kwaad. BENEN. He ben niet voldaan over mijn benen Niet dat er iets aan man keert.' Zij zijn niet erg krom en niet veel te kort of te lang; zij zijn niet gevormd naar de X of naar de O; zij zijn sterk genoeg om de weelde te drageD, als de weelde het maar eens wilde pro beren; maarzij zijn niet van goud. En dat stelt mij te leut. Want ik lees daar in de krant dat Steeie, de Schotse linksbin nen van het elftal van Groot- Brittannië, zich voor 15.000 pond anderhalve ton aan de voet balbond van Liverpool heeft ver kocht. Hij heeft dit kapitaaltje te danken aan zijn benen. „Gou den voetbalbenen" stond boven het bericht. Dit heeft mij intussen te den ken gegeven. Laten wij aanne men dat de benen van een goeo voetballer in Engeland gemiddeld een waarde vertegenwoordigen van 10.000 pond. Een elftal speel' dus met een kapitaaltje van 110,000 pond of ruim 1 millloen gulden Bij het aanschouwen van een voetbalmatch zijn dus omstreeks twee millioentjes op het groene veld ki de weer. En dat alleen maar om een onnozele, met lucht vol gepompte bal heen en weer te schoppen. Daarbij moet men dan nog de waarde rekenen van de handen der beide doelverdedt- gers, handen die allicht vier ton vertegenwoordigen. Dit brengt het bedrag op 240.000 of ongeveer als men ook de waarde van den scheidsrechter meetelt op één kwart millioen. Ik weet niet hoeveel voetbal elftallen van de klasse, waartoe Steeie behoort, gedurende het voetbal-seizoen iederen Zondag te velde trekken, maar het zullen er zeker vele zijn, want En geland is groot. Het bedrag dat met dit spel gemoeid is zal zeer zeker het mllliard benaderen. En dan beweert men dat En geland in economisch opzicht noodlijdend zal zijn? Intussen verwens ik mijn benen welke alleen maar deugen voor een gemoedelijke wandeling, die niets oplevert dan vermoeienis en schoenzool-slijtage. Ik ben ver keerd opgevoed. KREEFT. Wij laten dit geringschat tend oordeel over het belangwek kende voetbalspel natuurlijk ge heel voor rekening van onzen medewerker, die klaarblijkelijk niet beter weet. Inderdaad, een gebrek in zijn opvoeding. Redactie. Liefde voor Indië. Het verlangen tot bleven is bij som mige onderdelen zeer groot. Zo wil meer dan vyftig percent na afloop van de diensttijd een bestaan In Indië zoeken. Het is echter de vraag, of er inderdaad voor zovele gegadigden mogelijkheden zijn. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag ont kende generaal Kruis stellig, dat na afloop van de diensttijd de onderoffi cieren en officieren zouden moeten blijven of voor verdere dienst in Ne derland in aanmerking zouden ko men. Men heeft zich hier ten onrechte volkomen verkeerde voorstellingen van gemaakt. Tenslotte memoreerde generaal Kruis nog het werk van de inter departementale commissie, in Neder land, die zich in samenwerking met de stichting van de arbeid en de ar- beidsbureaux beijvert de gedemobili- seerden wederom in het burgerleven te werk te stellen. Een uitsluitend- ambtelijke regeling, zo besloot gene raal Kruis, is echter gedoemd te falen. Medewerking van Nederlandse werk gevers is onmisbaar: men moet hier in Nederland beseffen, dat het in deze gaat om de ruggegraat van ons volk. Te Holland in de Amerikaanse staat Michigan is men begonnen met het be oordelen van 700 opstellen over de in vloed der Nederlanders op de Ameri kaanse beschaving, welke door leer lingen van de hoogste klassen der middelbare en hogere Amerikaanse scholen zijn ingezonden. De 24 beste opstellen zullen worden onderworpen aan het oordeel van een jury, waarvan de Nederlandse ambas sadeur, dr. Loudon, voorzitter is. Deze jury zal de zes beste opstellen uitkie zen en de schrijvers ervan zullen in Juli per K.L.M. naar Nederland ver trekken als gasten van de Nederlandse regering. Zij zullen per Holland Amerika lijn terugkeren. Onlangs zijn te Berlijn de originele processen-verbaal van het voor malige Duitse ministerie van justi tie gevonden en aan de Duitse juridische autoriteiten in de Sov jet-Russische zóne ter hand ge steld. Uit deze documenten blijkt dat de Duitse gerechtshoven in 1943 en 1944 het bevel tot execu tie van meer dan 10.000 vrouwen en mannen in Duitsland hebben gegeven. Dit getal is onafhanke lijk van de door de militaire auto riteiten bevolen executies en van de massamoorden in de concen tratiekampen en door de S.S. Reeds in 1934 gaf Hitier het be vel tot de oprichting van 20 nieu we guillotines. Tijdens het jaar 1944 hebben een enkele beul en zijn helper 1.399 personen geëxe cuteerd, hetgeen neerkomt op ge middeld 4 per dag. De tijd, die de executie in beslag nam, werd nauwkeurig geregistreerd door middel van een stopwatch. De beulstechniek „ging steeds vooruit", totdat een executie nog slechts tussen de 8 en de 20 sec. in beslag nam. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft voorspeld, dat de wereld opnieuw een jaar zal ingaan, waarin het niet waarschijnlijk is, dat de voedselpositie veel zal verbeteren daar de gesteldheid van de vroege oogst in de voornaamste landbouwgebieden wijst op een weinig grotere, zo niet even grote, oogst voor het verbruiksjaar 19471948 als voor 1946'47 is binnengehaald. Tevens werd er door het departement op gewezen, dat de transportmoeilijkheden bij het verlichten van de wereld-voedsel schaarste in de toekomst zelfs groter zonden kunnen zijn. Ook zullen de importerende landen in de komende 12 maanden, zonder UNRRA en leen- en pachtwet, groter moeite hebben bij het betalen van voedsel, dat zij nodig hebben, aldus het departement. De grootte van de voèdsel-import zal voor deze landen komen af te hangen van de Amerikaanse relief-fondsen en de internationale lening zal de sleu telfactor blijven, die uiteindelijk de omvang van de internationale handel in het komende jaar zal bepalen. In het rapport werd tenslotte vermeld dat de productie van rijst, suiker, vet ten, oliën en aardappelen over het al gemeen is gestegen, doch dat de uit voer van deze voedingsstoffen de ko mende jaren mogelijk beneden de im portbehoeften zal liggen. Een vermindering van de graan oogst in verschillende importerende landen zal waarschijnlijk worden ge compenseerd door een toegenomen productie in de voornaamste export- gebieden, doch een dergelijke ver schuiving in de productie zal een gro ter internationaal vervoer noodzake lijk maken, zelfs indien de beschik bare hoeveelheden in de importeren de landen worden gehandhaaft op het lage niveau van 1946'47. Recordoogst in de V.S.7 Het Amerikaanse departement van Landbouw liet dit pessimistische ge luid horen ondanks de laatste berich ten die er op wijzen, dat de Ameri kaanse tarweoogst waarschijnlijk zelfs nog groter zal zijn dan de record-ra ming van 1.250.000.006 bushels (14 H.L.). Het exporteren van deze enorme oogst in voldoende hoeveelheden zal geweldige inspanning vergen van de Amerikaanse spoorwegen. Een spoorweg-beambte gaf als zijn mening te kennen, dat er in de gehe le wereld niet voldoende spoorwagens zijn om de oogst te vervoeren, indien hij zo groot is als een ieder verwacht. Maandelijks vallen in de V.S. 5000 versleten wagens uit, terwijl er slechts 4100 nieuwe voor in de plaats komen. Een directeur van een graan-maat- schappij zeide: „Wij verwachten, dat het tekort aan wagons nog ernstiger zal zijn dan het vorig jaar, toen de tarwe weken lang op de grond lag door gebrek aan transportmiddelen. Wij verwachten dat het graan zich zal ophopen op de vlakten van Texas, als gevolg van gebrek aan opslag ruimte". Fransesco Nitti, de leider der Ita liaanse liberalen, heeft medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een nieuwe Italiaanse regering samen te stellen. H(j deed deze mededeling aan president Nicola. De kleinere linkse partijen wensten een „economisch kabinet' binnen de regering en wilden haar eigen verte genwoordigers benoemen. Waarnemers houden rekening met de mogelijkheden, dat Nitti niet langer zal pogen een of andere regering sa men te stellen of dat hij president Nicola zal verzoeken een regering te mogen formeren, waarin onafhankelij ke deskundigen zullen zijn vertegen woordigd. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken vallen de Franse importrijwielen niet meer onder de be palingen van de rijwieldistributie- beschikking 1942. Franse importrijwie len kunnen dus van 21 Mei a.s. af vrij worden gekocht en verkocht. Z. K. H. Prins Bernhard heeft in zijn functie van inspecteur-generaal der zeemacht een bezoek gebracht aan den Helder. De Prins inspec teert de erewacht. Rechts naast hem Kapitein ter Zee L W. Reynieree, commandant van Willemsoord. In een rede voor het Amerikaans Russische Instituut te New York heeft Andrei Gromyko, de Russische gedele geerde bij de V. N., het Russische standpunt ten aanzien van contröle op atoomenergie en van ontwapening ver dedigd. De rede is per radio uitge zonden. Gromyko waarschuwde er voor, dat, als de oplossing van één der beide problemen als voorwaarde wordt ge steld voor de oplossing van het ande re, beide onopgelost zullen blijven. De Sowjet-Unie zal blijven staan op het standpunt van strikte internationale contröle op de atoomenergie. De eer ste stap daartoe dient evenwel het verbod van atomische wapens te zijn, terwijl voorts de instantie, die de in ternationale contröle zal uitoefenen, geen onbegrensde bevoegdheid moet hebben. Zij moet zich niet kunnen be moeien met de binnenlandse aange'e- Heden en verleden. Bfl de in gebruikneming der nieuwe luchtpostdienst Londen Genève warden de postzakken met een oude postkoets naar het vliegveld gebracht De 42-jarige bewaker L. van R., is Maandagavond omstreeks half zeven op de Oudezijds Voorburgwal te Am sterdam het slachtoffer geworden van een brutale poging tot roof. Vol gens zijn verklaring tegenover de po litie, voordat hij bewusteloos geraak te, is hij door 'n ongeveer 20-jarigen jongeman zeven maal met een bijl op het hoofd geslagen. Met een ern stige hoofdwond is de bewaker in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam op genomen. Dit is de vijfde overval, welke in ae afgelopen weken in de hoofdstad is gepleegd, en er zijn nog steeds geen daders gearresteerd. Nader kan worden medegedeeld, dat het slachtoffer in de keet stond te tekenen met de rug naar de deur. Er zijn toen twee mannen binnengeko men, die even later weer vertrokken. Daarna is een der mannen teruggeko men en heeft de waker met een bijl neergeslagen. Het onderzoek wordt bemoeilijk doordat de waker nog steeds niet gehoord kan worden. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Op het Rembrantplein te Amster dam is gisternacht weer een overval gepleegd door drie vrouwen. Ditmaal werd een man het slachtoffer, die 's avonds met de dames uit was ge weest. Het drietal maakte hem zijn portefeuille inhoudende f 800, afhan dig. Inmiddels zijn de dames aange houden en werd de portefeuille op één der dames teruggevonden. Van de in houd was nog slechts f 220 over. De Amsterdamse recherche heeft een inval gedaan in een perceel aan de P. C. Hooftstraat te Amsterdam, waar men een gezelschap van 14 personen rond de roulette aantrof. Het gezelschap werd medegenomen, doch alleen de 36- jarige bankhouder is in bewaring ge bleven. De anderen zijn weer op vrije voeten gesteld. De roulette met toebe horen en een bedrag van f 724 zijn in beslag genomen. genheden van de verschillende landen Een doeltreffende contröle is slechts noodzakelijk om te verzekeren, dat de atoomenergie uitsluitend voor vrede lievende doeleinden wordt gebruikt. Internationale contröle moet in over eenstemming zijn met de principes, waarop de werkzaamheid van de V. N. berust. Gromyko besloot met te zeggen, dat de Sowjet-Unie, evenals tot dusver, er in samenwerking met de andere na ties naar zal streven de problemen op te lossen. Als gevolg van het gebrek aan hout stof is gisteren de fabricage van kran tenpapier in de fabriek van Van Gel der Zonen opnieuw gestaakt, nadat deze na de langdurige onderbreking de eerste maanden van dit Jaar op bescheiden voet was hervat. Voorlopig zullen de dagbladen nog tu de tegenwoordige omvang kunnen ver schijnen, daar deze nog over enige voor raad papier beschikkenBovendien word gerekend op de invoer van een kwantum buitenlands papier. De celluloeefabriek werkt normaal door. Max Seligman, de verdediger van de terechtgestelde Joodse verzetsman Dov Gruner, heeft mededeling gedaan van een voorstel tot wapenstilstand in Pa lestina, indien de Britse regering be reid zou zijn de militaire gerechtsho ven op te heffen. De mededeling werd door Seligman verstrekt aan Trygve Lie, secretaris generaal der V. N. Men gelooft, dat 'n leider der Jood se illegale beweging in Palestina, Kritzmann, en de burgemeester van Tel Aviv gezamenlijk een telegram aan Seligman hebben gezonden, waar in zij hem verzoeken een beroep te doen op de Verenigde Naties, opdat 't verwachte doodvonnis over vijf perso nen, die thans door een Palestijns mi litair hof worden berecht, uitblijft. Maandagmiddag werden per speciaal toestel 3000 kg aardbeien van Schiphol naar Londen vervoerd. De vruchten waren Maandagmorgen geplukt en per auto naar Schiphol gebracht. In een protestdemonstratie tegen de hoge prijzen zijn Hongaarse arbeiders het gebouw binnengedrongen waar de re- geringsdienst voor de prijzencontröle is gevestigd en hebben verlaging der prij zen geëist. In de strijd tegen de zwarte handel heeft het Ameriaanse leger met ingang van 26 Mei de parti culiere verzending van Amerikaanse tabak en sigaretten naar Duitsland ver boden. Een Amerikaans leger vliegtuig is even buiten de stad On- tario in een storm neergestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. 5000 Japannezen zijn dakloos geworden door een grote brand nabij Sapporo op het noordelijke eiland Hokkaido. De oorzaak van de brand, waardoor twee personen om het leven kwamen en duizend huizen werden verbrand, is nog niet bekend. Nadat koning Paul van Griekenland hun gratieverzoeken had afgewezen, zijn de Duitse generaals Brauer en Müller, die in December wegens moord op Griekse burgers ter dood waren veroordeeld, terechtgesteld. De radioactieve uitwerking van de atoom bom, die 2 jaar geleden op Nagasaki viel, veroorzaakt thans abnormale groei bi' 20 pet. der planten, die in het cen trum van het getroffen gebied zijn uit gezaaid. Men vindt er tweehoofdige planten en uien met dubbele bol. Do express-trein van Bengalen naar Assam is 500 km van Calcutta ont spoord; 31 personen kwamen om het leven. In centraal-Europa snak ken de boeren naar regen. Hier en daar is nu eindelijk een buitje gevallen. Op een voetbalveld te Milaan dreigde een tribune te bezwijken. Ten gevolge van de paniek werden 50 per sonen ernstig gewond. Op een voorstel van Noorse zijde is mr. G. H. van Heuven Goedhart één stemmig gekozen tot voorzitter van de subcommissie der V. N. voor de vrij heid van berichtgeving door de pers. De Amerikaanse autoriteiten van de veiligheidsdienst hebben bekend ge maakt, dat een aanklacht is ingediend tegen den 49-jarigen beroepszwende laar Kurth Jahn, die twee maanden geleden gesnapt werd, toen hij een oud meesterwerk trachtte te verkopen. De politie-inspecteur C. C. Bond van de Amerikaanse sector in Berlijn, ver klaarde hierover, dat Jahn, wiens staat van dienst tot vóór de oorlog teruggaat, door een agent van de inlichtingendienst gearresteerd werd, toen hij een bedrag van 150.000 mark in ontvangst had genomen, afkomstig van de verkoop van een schilderij van Lucas Crenach, genaamd „de tereeht- stelling van de heilige Katharlna". Jahn zal spoedig voor een militaire rechtbank terecht moeten staan onder beschuldiging van het in bezit hebben van gestolen eigendommen, het ver handelen van Amerikaanse bezittin gen, het zonder verlof drijven van een onderneming, het ontduiken van belas ting en het in bezit hebben van een kleine voorraad munitie. Blijkens da mededelingen van inspecteur Bond heeft men hier te doen met een be roepszwendelaar. die op grote schaal opereerde en zowel het Duitse Rijk en de Nederlandse regering als indlvi- duelen bedrogen heeft. Uit een onderzoek naar Jahn's pap'e- ren is komen vast te staan, dat Jahn op onrechtmatige wijze in contact is getreden met Nederlandse bankiers, toen hij in 1941 en 1942 de Duitse spoorwegen in Nederland vertegen woordigde. De naman van de bankiers kwamen in Jahn's papieren voor. Een en ander is ter kennis gebracht van de Nederlandse missie in Berlijn. Jahn kreeg zijn functie bij de Duitse spoorwegen langs frauduleuze weg. Hij maakte te Berlijn gebruik van een brief, die ondertekend was door een obscuren vriend, die de naam Keitel droeg. De autoriteiten hielden de naam voor cüe van den generaal- veldmaarschalk en zonden hem met honderd millioen mark naar Neder land. Daar viel hij echter in handen van de Duitse criminele politie, die hem als niet-politieke misdadiger naar het. concentratiekamp Sachsenhausen doorzond. Jahn heeft zich gedurende korte tijd ook in Joego-Slavië opgehouden en daar samengewerkt met de Gesta po, aldus inspecteur Bond. (United Prees.) Eugene I Black, de Amerikaanse executive director van de Internatio nale Herstelbank heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de onderhandelingen inzake de Neder landse dollarlening ten bedrage van 535 millioen dollars en met een loop tijd van 3 jaar, nog niet zijn voltooid. Het is niet waarschijnlijk dat het noodzakelijke onderzoek zal worden beëindigd voor de eigen obligaties van de bank zijn geplaatst. Men verwacht, dat dit nog verscheidene maanden zal duren. H.j zeide. dat alleen de Luxemburg- ge en Deense leningen een kans ma ken om verstrekt te worden vóór dat de eigen obligaties van de Bank zijn geplaatst. ZELFDE WEERBEELD. Weersverwachting, medegedeeld door het K N. M. I. te de Bilt, geldig tot Woensdagavond: In een smalle strook langs de kust zwaar bewolkt met vooral in de nacht enige lichte mot regen. In het overige deel van het land: koude nacht met in de vroege ochtend plaatselijk nevel. Overdag licht of half bewolkt. Droog weer. In het gehele land langzaam naar oostelijke richting ruimende wind. Enige verdere stijging van temperatuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1