Verbetering in de gasvoor- ziening te verwachten Ms. Kreeftengang van Hr. „Vulkaan" Helderse gemeenteraad bijeen Ze» ton crediet voor het bouwrijp maken van oud-Den Helder Zeekasteel aan de kade Douceurtje voor de NIWIN Biljardkampioenschappen Wieringen Wat een verschil! Heemraadschap vergadert Burgerlijke Stand Texel. Anna-Paulowna. Julianadorp BIJENHOUDERS KREGEN EEN PRACTISCHE LES. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester G. Ritmeester bijeen. De weinig omvangrijke agenda deed een kortstondige vergadering verwachten. Slechts over een tweetal punten werd meer in den brede van gedachten gewis seld en wel over 't al of' niet verlenen van medewerking bjj het aan schaffen van leerboekjes voor de Comeniusschool, en over het ge heel of gedeeltelik vernieuwen van drie ovens der gasfabriek. Na de opening en de goedkeuring der notulen van de vergadering van 4 Maart jj. kwamen de ingekomen stuk ken aan de orde. Daarbij was een adres van het afdelingsbestuur van de Eenheidsvakcentrale, inzake het gratis verstrekken van schoppen aan DUW- arbeiders en het ontslag van acht van deze arbeiders. De heer H. Brons (CPN) merkte hier bij op, dat hij graag door de gemeente schoppen aan deze arbeiders zou laten verstrekken. De heer Meijer (PvdA) daarentegen, achtte dat geenszins nodig, omdat deze mensen Inmiddels in het bollenbedrfjf zijn gaan werken, waarbij zij geen schoppen nodig hebben. Hij stelde voor, het adres om advies in handen te stel len van B. en W. De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. Steenlage. is het daarmee eens. Hij gaf toe, dat elke burger het recht heeft, met zijn moeilijkheden naar het gemeentebestuur te gaan, dat dan zoveel mogelijk bijstand moet verlenen. De gemeente heeft echter weinig te maken met deze Duw-arbei- ders, omdat zij zijn aangewezen door het Gewestelijk Arbeidsbureau en hun loonregeling Is vastgesteld door het ministerie van Openbare Werken. Bo vendien zijn zij buiten de gemeente werkzaam, namelijk bij de ruilverka veling te Wieringen. De acht ontslage nen konden niet meer als valide arbei ders worden beschouwd, daar hun prestatievermogen beneden de vijftig procent was gedaald.» Het adres werd om advies in handen van B. en W. gesteld. Precedent of niet? Nadat bij hamerslag de voorstellen tot het converteren van de leningen '37 (VI), oorspronkelijk groot f 100.000 en 1937 (IV), oorspronkelijk groot f 788.000, zijn aangenomen, komt het voorstel aan de orde tot het gedeelte lijk verlenen van medewerking op het verzoek van het bestuur der Helderse Schoolvereniging voor het aanschaffen van leerboekjes ten behoeve van de Comeniusschool. Het schoolbestuur wil 120 exemplaren van het „Beknopt leer boekje der Vaderlandse Geschiedenis" van De Jongh en Van Poelje aanschaf fen voor de 4e, Se en 6e klas. De Com missie van Advies acht deze boekjes echter voor de 4e en 5e klas onge schikt. Wanneer de invoering van deze boekjes tot de 6e klas wordt beperkt, worden haars inziens de normale eisen, te stellen aan het geven van lager on derwijs, niet overschreden. De commis sie adviseert derhalve, geen medewer king te verlenen wat de aanschaffing voor de klassen 4 en 5 betreft. Dit advies roept mr. Mulder in het geweer. Gaat de Commissie niet te ver, door zomaar bepaalde boek jes af te keuren, die door de on derwijsinstelling gewenst worden? Heeft de school dan niet zelf de vrijheid haar eigen methodes te kiezen? Spr. ziet niet in, waarom de normale eisen zouden worden overschreden, en hij vreest voor precedenten op dit gévaarlijke ter rein. Wethouder Van Loo antwoordt, dat de Commissie de boekjes voor de klassen 4 en 5 te moeilijk vindt. De zaak is uitvoerig besproken, ook met den In specteur voor het Lager Onderwijs en met het hoofd van de Comeniusschool. Ook de heer Luijckx (KVP) ziet de kwestie niet zo ernstig in. De raad immers moet beslissen, de commissie heeft alleen maar te adviseren. De voorzitter tenslotte zuivert de lucht, door naar voren te brengen, dat de raad heeft te waken over de gelden der gemeente. Wanneer de commissie van advies van mening is, dat de boek jes ongeschikt zijn, dan is het doen van de uitgave niet verantwoord. Het gaat hier in het geheel niet om een ingrij pen in een door het schoolbestuur ge wenste gang van zaken. Het voorstel wordt dan zonder hoof delijke stemming aangenomen. De raad verleent credieten. Dan worden voorts doorgehamerd het voorstel tot beschikbaarstellen van een crediet van f 4500 voor het drai neren van het terrein aan de Meeuwen- straat en het maken van twee kleed lokalen, het voorstel tot het beschik baarstellen van een crediet van f 8000 voor het inrichten van een aula in het dienstgebouw der Algemene Begraaf plaats, en zelfs ook het voorstel tot het beschikbaarstellen van credieten van f 585.000 en f 50.000 voor het bouwrijp maken van de gronden in het weder- opbouwplan „Oud Den Helder" en voor het uitvoeren van bestratings- en rioleringswerken en het aanleggen van leidingen. Vernieuwing van drie gasovens. Ter elfder ure had de raadsleden het voorstel bereikt tot het verle nen van een crediet ten bedrage van f 127.750 voor het geheel of ge deeltelijk vernieuwen van een drietal ovens in de gasfabriek. Mr. Mulder betreurt deze gang van zaken, omdat de raad de kwestie nu niet voldoende heeft kunnen be studeren. Is het doen van deze be langrijke uitgave wel verantwoord, wanneer we aan de toekomst den ken? Is het wellicht niet beter om een veel goedkopere voorlopige voorziening te treffen? Ook de heer Brons (CPN) brengt dat bezwaar naar voren. Kunnen we de toestand niet een jaartje aanzien, en voor lopig een extra olietoewijzing ver strekken aan hen, die dat het hard ste nodig hebben? De heer Luijckx (KVP) is het in het algemeen met de bedrijven-politiek van de gemeente niet zo bijzonder eens. Hij wil liever het voorstel tot de volgende raadsvergadering aanhouden, dan kunnen de raadsleden de zaak ten minste behoorlijk bestuderen. De heer Meijer (PvdA), die de situa tie op de gasfabriek heeft opgenomen, wijst erop, dat vernieuwing van de ovens dringend nodig is, wanneer we weer willen komen tot een constante gasleverantie. Hij kan zich voorstellen, dat de directeur van de gasfabriek spoed wil betrachten, maar hij prefe reert toch ook een voorafgaande be handeling door de Commissie van Bij stand voor de bedrijven. De heer Ran (KVP) gelooft wel, dat de nood dringt. Hij wijst in dit ver band op de exorbitant slechte straat verlichting. Zou het geen aanbeveling verdienen om op verschillende punten ln de stad een electrisch lichtpunt aan te sluiten op het lichtnet van een par ticuliere woning? Wethouder Van der Vaart onder schrijft volkomen het naar voren gebracht bezwaar. Het college van B. en W. heeft gemeend, dit punt op de agenda te plaatsen omdat er wel veel spoed bij deze zaak is. De raad kan immers altijd tot aanhou ding besluiten. Gaat men echter met het voorstel thans reeds ac- coord, dan is veel tijd gewonnen. De materialen voor de vernieuwing moeten uit het buitenland komen. Thans bestaat de kans op het spoe dig verkrijgen ervan, en daarvan moeten we profiteren. We moeten deze vernieuwing los zien van de toekomst van het gasbedrijf. Elke principiële verandering is immers niet in een handomdraai voor elkaar. Intussen moet ons eigen bedrijf ln de behoefte voorzien. De voorgestelde vernieuwing Is dan wel een minimum. Donker Den Helder. De heren Luijckx en Mulder zijn na deze heldere uitéénzetting wel groten deels over hun bezwaren heen. Zij ge ven toe, dat aanhouden van het voor stel niet wenselijk is. De heer Luijckx dringt echter aan op het treffen van noodvoorzieningen bij bruggen en op gevaarlijke kruispunten, terwijl hij voorts adviseert tijdig bepaalde bedrij ven. en ook de ziekenhuizen, te waar schuwen, wanneer de gehele dag gas verstrekt wordt. Onnodige moeilijkhe den kunnen dan vermeden worden. Wethouder Van der Vaart zegt zijn medewerking in deze toe, waarna de raad het voorstel zonder hoofdelijke stemming aanneemt. Tot besluit komen nog enkele benoe mingsvoorstellen aan de orde. Als on derwijzer aan de openbare lagere school no 14 wordt benoemd de heer B. F. Verfaille, tijdelijk onderwijzer aan de zelfde school. Van het Scheidsgerecht voor de ambtenaren, bedoeld bij arti kel 90 e. v. van het Ambtenarenregle ment 1935 worden twee leden en twee plaatsvervangende leden benoemd, en wel resp. de heren S. G. Barendregt, Buitenhaven 3; M. C. Schakel, Java- straat 129; D. J. Luyendijk, Kruger- straat 4; en J. Groenevelt, Soembastr. 58 De vergadering wordt dan te 9.55 door den voorzitter gesloten. „Vulkaan" staat met kleine zwarte letters ergens op de bovenbouw van het achterschip, als we een half uur nadat het schip op de rede voor anker is gegaan, met een motorsloep langszij varen. Een fors zeekasteel, deze 9200 ton water verplaatsende drijvende fabriek. Precies twee jaar geleden liep het schip als H.M.S. „Beechy Head" te Vancouver van stapel, als één van een serie van twintig Victory-ships voor de Britse marine. De bodem heeft dus om zo te zeggen geen oorlogservaring, al heeft de „Beechy Head" in de twee jaren van haar leven wel ln vele havens van het Britse Imperium haar anker laten vallen. De le officier van Hr. Ms. „Vulkaan", de luitenant ter zee der le klasse J. G. M. D. van Grondelle, toont ons een serie foto's o.a. van een bezoek dat de bodem, nog in Engelse dienst, aan Mal ta heeft gebracht. Ook zijn er foto's bij van de overname, enkele weken gele den te Chatham. Na het strijken van de Engelse vlag en het hijsen van de Nederlandse driekleur, verrichtte luite nant-admiraal Helfrich de doopplechtig heid door het onthullen van het naam bord. Daarmede was het schip, zij het ook tijdelijk, aan de Koninklijke Marine overgedragen. Na Hr. Ms. „Karei Door man" is Hr. Ms. „Vulkaan" in grootte het tweede schip van onze vloot. Drijvende fabriek. We maakten een rondgang door het schip, en zagen de gehele outillage. De machinekamer, waar de 2540 as-paarden worden geproduceerd die het schip met een snelheid van bijna 12 zeemijlen kunnen voortstuwen. De met olie ge stookte waterpijp-ketels, die niet alleen de stoom voor de voortstuwing leveren, maar ook voor de zware hijswerktuigen. De grote top en de voortop hebben ieder vier hijsbomen, waarmede een last van zeven en een halve ton kan worden opgeheven. De grote top heeft bovendien nog een laadboom voor vijf tig ton en de voortop één van dertig ton. Zonder enig bezwaar kunnen dan ook een tweetal flinke landingsboten aan dek gehesen worden. Het ligt trouwens geheel in de lijn, dat Hr. Ms. „Vulkaan" over behoorlijke hefwerktuigen beschikt, want het schip is gebouwd als reparatieschip. Het is als het ware een drijvende fabriek, waar alle mogelijke scheepsonderdelen kun nen worden gerepareerd. Desgewenst kunnen in volle zee zes mijnenvegers langszij gaan liggen, die gelijktijdig on der behandeling genomen kunnen wor den. Het spreekt vanzelf, dat een derge lijk schip ook diverse onderdelen, pro viand e.d. in depot aan boord heeft, en dat desgewenst stroom aan andere sche pen kan worden geleverd. Een zware bewapening heeft het schip niet. Hr. Ms. „Vulkaan" heeft al leen een bewapening van veertien Oer- likons van 20 m.m., tegen eventuele luchtaanvallen De lengte van het schip is plm. 125 meter, de breedte plm. 18 meter en de diepgang ruim 6 meter. Een zeer groot deel van de beschikbare ruimte wordt in beslag genomen door de machinekamer-installatie en de werkplaatsen, maar toch ook heeft het schip zeer ruime verblijven. Eén daar van kan ingericht worden als bioscoop zaal, waartoe een brandvrije cabine aanwezig is met een hypermodern pro jectie-apparaat zoals dat in bijzonder goed geoutilleerde bioscopen aan de wal wordt aangetroffen. De haven in. Enkele dagen heeft deze belangrijke aanwinst van onze marine op de rede voor anker gelegen, waar het Maandag jX werd bewonderd door den Inspec teur-Generaal der Koninklijke Marine, Z.K.H. Prins Bernhard. Gistermorgen in de vroegte echter kwam aan het voor anker liggen een einde. De beide sleep boten, die Hr. Ms. „Schorpioen" uit Hamburg hebben gehaald, de RS 7 en de RS 21, hebben met assistentie van hun kleine zuster RS 24 de zeereus bin nengesleept. Vlak voor de havenmond wendde de „Vulkaan" de steven naar het Noorden, om even later in kreef tengang de haven binnen te varen. 2e stoomslepers braakten dikke roetwoW ken, en ook de schoorsteen van de „Vulkaan" zelf deed mee, want de schroeven van het zeekasteel hielpen de vertegenwoordigers van Hollands Glo rie een handje bij hun zware taak. Om kwart over zeven schoof het ach terschip van de voormalige „Beechy Head" de naam staat nog op de red dingsboeien te lezen het Wierhoofd. Een half uur later lag het schip voor en achter gemeerd, tegenover de leeg staande marinekazerne. Door de „loud- hailer" werden de laatste commando's over voor- en achterschip gericht, en toen kon de loopbank aan boord wor den gehesen. Daar lag dus de „Vul kaan", voor het eerst in een Nederland se haven, voorlopig nog uitsluitend als stoffering van het Nieuwediep. Een stof fering overigens die onze haven geens zins misstaat! De penningmeester van het plaat selijke NIWIN-comité mocht van de marinesportvereniging „Zeemacht" de somma van 414.53 in ontvangst ne men, zijnde de opbrengst van de bokswedstrijden die op 30 April j.1 in Casino werden gehouden. Het be drag, dat thans reeds voor de piano in de marine-cantine te Tandjong Priok bijeengebracht is, heeft de dui zend gulden inmiddels overschreden. Het is dus nog slechts om een paar honderd gulden te doen. Zij, die wil len meehelpen de veei A nhonderd gulden vol te maken, kunnen hun bijdragen storten op giro 17392 van de Nederlandse Middenstandsbank te Den Helder, onder vermelding ge stemd voor de NIWIN" PASSAGIERSLIJSTEN „ORANJE" EN „JAVA" Aan ons loket ligt ter Inzage de pas sagierslijst van het m.s. „Oranje", dat met 816 passagiers aan bord op 9 Mei uit Ba tavia is vertrokken, en op Zondag 29 MW a.s. te Amsterdam wordt verwacht. Als supplement is aan deze lijst toegevoegd de naamlijst van de 48 passagiers van het m.s. „Java", dat op 10 Mei J.1 uit Ba tavia Is vertrokken en op Maandag 8 Juni a.s. te Amsterdam kordt verwacht Maandagavond werd in het café Woud aan de Binnenhaven een aan vang gemaakt met de finale van de persoonlijke biljartkampioenschappen voor 1,012,00 spelers. De heer Looy was wegens ziekte verhinderd: in zijn plaats deed de heer C. Hoek mee. De voorzitter van het districtsbestuur, de heer J. Burger, opende m^t een wel komstwoord aan de deelnemers en een compliment aan den heer Woud voor de uitstekende conditie waann de biljarts zich bevonden. Elke deelne mer speelde drie wedstrijden, waarna de stand was als volgt: D. Geervliet 6 punten gem. 2,64; K. Slot 4 punten gem. 2,36; R. van Essen 4 punten gem. 2,25; N. Woud 3 punten gem. 2,16; H. Delver 2 punten gem. I,90; J. Rensmaag 2 punten gem. 1.79; H. Heres 2 punten gem. 1,72; C. Hoek 1 punt gem. 1,87. Donderdagavond worden de wed strijden vervolgd, waarna Vrijdag de slotpartijen gespeeld worden. UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN A. B. V. DE „KAREL DOORMAN" Zoals gemeld zullen op 23 Mei aan boord van de „Karei Doorman" in de Merwehaven te Rotterdam posthume onderscheidingen worden uitgereikt. Het aanvangsuur is nader vastgesteld op 14 uur (inplaats van 14,30 uur zo als eerder werd medegedeeld). Aan wezig zullen zijn Z. K. H. Prins Bern hard, de minister van Marine, J. A. A. Schagen van Leeuwen, de comman dant Zeemacht, schout bij nacht J. J. L. Willinge, en luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. DUIVENSPORTVERENIGING „HET NOORDEN" De vereniging „Het Noorden" ving haar eerste door de leden met veel spanning tegemoet geziene wedstrij den aan voor oude duiven vanaf Dor drecht, afstand 128 km De duiten wer den gelost om 8 uur; de eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 4 min. 45 sec. De prijzen werden als volgt behaald: Manshanden 1; Buis 2, 3, 4, 9, II, 13, 15, 18; Nellestein 5, 7, 10; T. Kos 6; Ran 8, 16; v. Pelt 12, 14, 17, 22; Gebr. Kooger 20; A. Koger 21; Klyzing 23; Bosch 24. Zondag j.1. werd de 2e wedvlucht gevlogen eveneens van Dordrecht. Los om 9 uur. De eerste duif werd gecon stateerd 10-58-39. De prijzen waren als volgt: Nellestein 1, 8, 27; Buis 2, 7, 11, 20, 23; v. Pelt 3, 10, 12, 14, 18; Ran 4, 24, 26; A. Koger 5, 6, 25, 31; Witteberg 9, 13; P. Bontes 15, 30; T. Kos 16; Mans handen 17; C. Kos 19; Schotting 21, 28; Bosch 22; Limonard 29. Zondag was het voor ons een dag eens naar Texel te gaan, om daar de vreedzame strijd bij te wonen van de diverse Harmonie- en Fanfarecorpsen die hier in West-Friesland genesteld zijn. Bij aankomst ln Den Burg stonden we perplex! Vóór ons sterkte zich een prachtige tuin uit met een juweeltje van een muzieknis. Toen wij onze be wondering tegen één der inwoners uitten, antwoordde deze: „Ja heren, de medewerking om zo iets voor onze ge meenschap tot stand te brengen, was hier groot. Onze burgemeester en wet houders zijn voortvarend, doch u moet niet vergeten in Febr. stond er nog niets en nu...." Wij dachten terstond aan Wieringen, waar B. en W. probeerden de plannen voor een muziektuin af te wimpelen naar het uitbreidingsplan, dat nog pl.m. 10 jaar kan duren eer het wordt verwezenlijkt. Op de vraag hoe het met het verenigingsleven op Texel staat, antwoordde onze zegsman dat dit prima was. Onze jeugd voelt voor het verenigingsleven.... Maar ja u moet niet vergeten, hier zijn niet zoveel in stellingen als b.v. dansgelegenheden, waar de jeugd uit zijn voegen gerukt wordt en het nuttige voor hen verlo ren gaat." Wederom gingen onze gedachten naar Wieringen uit. Als daar één dans gelegenheid niet genoeg is, dan twee, tot verwording van onze jeugd, ver driet der ouders en op de duur tot de ondergang van de verenigingen. Wat een verschil, hoe je geregeerd wordt! TONEGIDO-NIEUWS. Zondag j.1. speelde Dames II tegen Vrone II en wist met 10 te win nen. Hiermede is dus definitief de tweede plaats veroverd. Dames I speelde tegen Vrone I. D^ze wedstrijd was voor Vrone én voor Udi-Wik van groot belang. Won Vrone, dan was ze kampioen. Verloor ze, dan was U. W. kampioen. Jammer was het daarom voor U.W., dat Tonegido met 2 invallers voor de beide backs uitkwam. Nu verloren de Tonegido-dames met 75, wat dan niet nodig was geweest. Het was een fors gespeelde wedstrijd, terwijl min stens 3 doelpunten tegen Tonegido binnen de cirkel werden gescoord. Heren I ging naaj: Zaandam om Animo I te bekampen. Op een zeer slecht terrein verloren ze met 43. Het veld was alles veen, zodat de bal er niet op stuitte, wat voor Tonegido een grote handicap was. Met rust stonden ze met 32 voor en hadden de talrijke supporters nog alle hoop. Maar al zijn de kam pioensillusies voorlopig van de baan, de kansen zijn nog groot. Animo moet nX nog een wedstrijd spelen en wei tegen Bloemendaal en wint ze deze, dan moet ze een beslissingswedstrijd tegen Tonegido I op onzijdig terrein spelen. Dames II verloor van Animo I met 2—1 in een vriendschappelijke wed strijd. Laslen met 1.— verhoogd. - Dronken landmeter». Om 10 uur opent voorzitter 4. Lont C'zn. de vergadering, waarnn de notulen, door den secretaris M. Kooi) worden gelezen en zonder wijzigingen vastgesteld. De geloofs brieven van het nieuwe lid, den heer C. M. Tjsen, worden in orde bevonden. Ingekomen stukken Van Provinciale Staten van N.-H. en schrijven, inhoudende mededelin gen over wegen. Het geeft de be voegdheid om regelend te kunnen op treden tegen automobilisten bij de z.g. opdooi-wegen. De rekening over het afgelopen jaar bracht de volgende cijfers: Inkomsten 40.858,94, uitgaven 39.771,86, saldo 87.08. Verder wordt het ingekomen stuk van den machinist behandeld, waar in deze vraagt om verhoging van sa laris. Het salaris zal tot het maximaal toelaatbare worden verhoogd. Van enige landbouwers is een ver- zo k binnengekomen om een uitweg te mogen maken in de reeds door de ruilverkaveling doorgegraven dijk bij magazijnen der Genie op Oosterland. Door den penningmeester werd een begroting der kosten opgemaakt. Dit geld 3876) zal geheel voor rekening komen der aanvragers, doch de ruilverkaveling zal ln deze 1000 vergoeden. Van de Prov. Staten een schrijven omtrent de nieuwe regeling, welke werd genomen omtrent verlaging rentevoet der lopende rekeningen. De lopende rekeningen van het Heemraadschap waren gebaseerd op een rentevoet van 4 en zullen nu tot 3 worden terug gebracht Het voorstel was ln de vergadering dan ook zeer welkom. Aan den heer J. Scheltus te Wes- terland werd toestemming verleend tot het kopen van een perceel grond in de Westerklleverkaag. Het ter rein, dat voorheen vuilnisbelt was, zal voor de prijs van 1225 van de hand worden gedaan. Verhoging van wedden. Komende tot de begroting 1947, worden in Hoofdstuk II bij de jaar wedden enige wijzigingen aange bracht. De wedde van den voorzitter wordt van 150 tot 300 verhoogd, terwijl die van de heemraden van 200 op 300 worden gebracht. De jaarwedde van den machinist wordt vermeerderd met 100. De lasten zullen met f 1 worden verhoogd en znllen thans f 11 per ha. zijn. Dit bestuursvoorstel werd met algemene stemmen aangenomen De Balans brengt geen saldo en sluit op een bedrag van f 34012,38'/t. Rondvraag. De secretaris brengt eerst nog een verzoek van den heer Wilms van Stroe ter tafel, om zijn perceel te De Haukes weer met de bewoonde wereld te willen aansluiten. Er is nX een sloot voor het huis langs gegraven en zo doende zijn twee inwonende gezinnen van de buitenwereld afgesloten. Hierover zal met den eigenaar een nadere regeling worden gezocht. De heer M. Lont informeert naar het uitzetten der percelen land door de ruilverkaveling. Landmeters! De heer P. Lont wacht bier ook reeds op, doch zo als deze de land meters zag, zal het nog wel even kunnen duren. Het uitzetten gaat per uurloon en ook vadertje bureau- cratius ls van de partij. Fr werd al reeds eens een landmeter ln beschon ken toestand aangetroffen. Wierin gen pas op je spijkers De heer C. Koorn maakt het bestuur er op attent, dat er geen zoetwater meer in de Oeverse kaag kan binnen komen. De voorzitter deelt mede, dat er aan Den Oever met het nieuwe uit breidingsplan ook een zuiveringsinstal latie zal worden aangebracht en die in vele opzichten nuttig werk kan doen. De sloten zitten hier momenteel onder de rommel Diegenen, die puin willen betrekken kunnen dit gratis vanaf de Zuiddijk halen. BRIDGE-DRIVE. Aan de Zaterdag j.1. gehouden bridge-drive in Hotel „de Haan" na men 120 bridgers deel. In lijn A wist Kroon—Bosma uit Schagen de eerste plaats met 66 pun ten te bezetten; 2e J. Westra—Vlam (Warmenhuizen), 48% punt. Lijn B. le prijs Kooij—de Haan, Wieringen 51 punten; 2e prijs Koo- men Brommer, Warmenhuizen 48 pt. Lijn C. le prys Boom—Entes (Tuitjehorn) 51 pnt; 2e pr. heer en mevr. Bruggeman uit Schagen met 48% punt Lijn D. le pr. N. Pronk—Jonker, Warmenhuizen, 53 pnt.; 2e pr. Takes- Koorn met 53 pnt Ljjn E: le pr. M. de Groot en Jac. Smit, Warmenhuizen, 69 pnt; 2e pr. SmitLuijt 65 pnt.; 3e pr. mevr. Jongkind—v. d. Velde, 62 pnt. Lijn G: le pr. VlamH. Hogeboom, Warmenhuizen, 56 pnt.; 2e pr. Spaans Schenk, 47 pnt., Barsingerhorn. Lijn H: le pr. heer en mevr. Nuies Schagen, 78 pnt. (hoogste aantal pun ten); 2e pr. Bouma—Selier, Den Helder, 64 pnt.; 3e pr. mevr. Beeker- Kraan, 60% pnt. Voor deze avond werd een keur van artikelen welwillend door de plaatselijke middenstanders beschik baar gesteld. Geboren: Barend J. J., z. van R W. J. Mannessen en E. A. Augspurg Elisabeth, d. van M. Kooij en A. Voorthuijsen. Willem, z. van P. v. s Meulen en J. de Vries. Margaretha C.. d. van B. Holtjer en T. Seekles. Maria G., d. van G. Hoekstra en C. s v Buel. Catharina L. A., d. van B L. J. Vosse en H. M. v. d. Linden. Thea J., d. van J. P. Lont en D. Poort, vliet. Doeë, z. van G. Nieland en A Heikens. Albert, z. van K. Helder en T. de Bruijn. Cornelis A., z. van J v. d. Winden en N. C. Bubberman. -J Simon, z. van L. Mosk en P. Wagem,_ ker. Ondertrouwd: D. Blom en A. Omis. - D. Hollander en J. Mergers. N. C. Rotgans en S. Slagboom. Getrouwd:. J. Breed en M. Th. Hegeman. P. Haanstra en W. E. Veenstra. J. Hoogvorst en P. Ni&! land. H. den Hollander en B. Don kerbroek. J. van Klinken en K. Hooiveld. C. Geerlings en G. J. Nieu- wenhuizen. Overleden: Arie de Wit, echtgen. van C. Feikes, 62 jaar. Elisabeth de Haan, echtgen. v. N. Scheltus, 62 jaar. AANBESTEDING. Zaterdag j.1. vond in Hotel „Cen traal" te Hippolytushoef de aanbeste ding voor 6 nieuwe woningen plaats, welke door „Beter Wonen" in de Kre- mersweg worden gebouwd. De beraamde begrotingssom bedroeg f 62.331. Er werd door de volgende aanne mers ingeschreven: Jac. Smit (H.hoef) laagste f 73.170; J. C. de Vries (H.hoef) f 73.600; G. Groot (Helder) f 75.885; K. de Klerck (Huisduinen) f 76.600; Kuiper (Aartswoud) f 77.735; Opbouw Bloemendaal 77.500; S. Dekker (H. hoef) f 78.000; P. Bakker (Den Oever) f 79.559; Gebr. Smit (Helder) f 87.450; H. Lont (H.hoef) hoogste f 91.148. MUTATIES GEMEENTEPERSONEEL. Benoemd per 1 Mei 1947 tot le amb tenaar ter secretarie in de vacature K. Maaskant (thans gemeenteontvanger), de heer N. H. Klomp, alhier. Benoemd per 16 Juni a.s. tot 2e ambtenaar ter secretarie (vacature Klomp), onze oud plaatsgenoot de heer J. G. Bosch, thans ambt. ter secretarie te Medemblik. In de vacature P. v. d. Zwaag (thans te Aalsmeer) is als tijdelijk ambtenaar aangesteld de heer A. Ellens. BENOEMING OUDERLINGEN Tot ouderlingen bij de Geref. Kerk te Hippolytushoef werden benoemd de heren E. Ellens en Joh. Bakker (Den Oever) NAAR DE BANGERT Voor een excursie, georganiseerd door de afd. Wieringen van de Ned. Ver. tot Bevordering der Bijenteelt, bestond Zaterdagmiddag grote belang stelling. Met een olie bus toog men naar de Bangert, waar door enige imkers de kasten met bijen waren gebracht en standinspecties werden gehouden. Weliswaar droegen de perebomen geen bloesem, doch de appelbomen bloeiden nog volop. Ook werden verschillende boom gaarden bezichtigd en vooral de aan vretingen van de appelwesp en snuit- kever waren interessant om te zien. De uitkomst der volken viel over 't algemeen niet zo erg mee. IE TEXELSE LAMMERENMARKT. Nog nooit is de aanvoer op de eerste lammerenmarkt zo gering geweest als Maandag j.1. Er waren slechts 400 lam meren. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in de geringe verwach ting die de boeren voor de prijzen van deze markt hadden. Ze hadden 'n ge middelde prijs van f 25 verwacht, maar het is een middenprijs van f 35 gewor den. Er waren zeer veel kopers van elders aanwezig. Totaal aanvoer be droeg: 400 lammeren f 28f 37,50; 9 koeien f 400f 550; 64 biggen f 40 i 70; 4 kalveren f 40f 55; 50 kippen f 4,50f 6. Voor levering: 4 koeien en 38 nuchtere kalveren. NIWIN-COLLECTE De gehouden NIWIN-collecte bracht f 2200 op. Zaterdagmiddag werd deze les ge geven op de stand van de heren van Scheyen aan de Kortevliet. Aanwezig waren 18 leden. De voor zitter, de heer T. Speur, deelde mede, dat pl.m. 80 terug ontvangen waA dat te veel betaald was voor tabak. Besloten werd om hiervoor zo spoe dig mogelijk 3 volken te kopen en deze dan te verloten onder de leden. Op 6 of 13 Juli zal een excursie naar Callantsoog plaats hebben, waar dan ook de heer Schellingers een practl- sche les zal geven. Men vertrouwt er op, (jat alle leden uit Groote Keeten en Callantsoog aanwezig zullen zjjn. In verband met het verkiezen van een afgevaardigde naar de jaarvergadering kon men tot geen beslissing komen. De heer Schellinger gaf daarna de practische les. Een kast met een goed volk werd opengemaakt. Op de van hem welbekende manier werd door spr. een uiteenzetting van het doen en laten van een bijenvolk g0" geven en verschillende methoden van werken werden gedemonstreerd. Het was een mooie en leerzame middag- Spr. hoopte, dat zyn les er toe mag bijdragen, dat de imkers er hun voor deel mee zullen doen. De voorzitter zegde den heer S. dank voor de 'e' en de aanwezigen voor hunne °P" komst

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2