TWAALF DODEN bij vliegramp ie Tilburg Hongaarse premier dient ontslag in Skymaster Paniekstemming in Boedapest 'WeecéecicAt geen krant? Gewestelijke vergadering Vrouwenbond Partij va n de Arbeid Nog meer vliegrampen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA yAN t\jABIJ EN \/ERRE bij New-York neergestort Negen en deriig doden DISTRIBUTIENIEUWS. Een dag per week Doofstomme en stokdove ter dood veroordeeld Een late provinciale rekening Rede van Mevr. Mr. Ribbius Peletier De pers in nood BUREAU: Koningstraat 13-90 Den Helder Telefoon 2345 Oiro 440041 Vit.: J. Btjlsma ZATE*Ï>AG M MEI 1947. Voortzetting van de 10e JAARGANG No. 9522. HELDERSCHE COURANT millimeter. ramlllebarlcbten 11 eest per m.m. Kleine ad vertenties JuttertJee*T lot li woorden H cent, elk woord meer i cent Abonnementen: per kwarts i. f I.—per post t l.M Ht efdredaetear: M. H. K. Cyldert. Rayonredactenren C. A Dekken en W. Kok. De Hongaarse premier Nagy heeft den Hongaarsen gezant te Bern zijn ontslagaanvrage overhandigd. De ontslagaanvrage is doorgezonden. De ontvangst van het document is officieel bevestigd. Te Boedapest heerst een paniek stemming. Gistermorgen ontstond er een run op de banken. In lange rij en stonden de mensen te wachten op hun beurt om hun spaargelden op te vragen. Welingelichte kringen te Boeda pest geloven, dat Nagy niet naar Hongarije zal terugkeren en zijn verblijf in Zwitserland zal voort zetten. Bela Kovacs, secretaris-gene raal van de partij der kleine boeren, die zich in arrest bevindt, zou, tij dens 'n langdurig verhoor, dat nog niet ten einde is, verklaard hebben, dat premier Nagy, voorzitter van 't parlement, Bela Vargha, en de minis ter van Buitenlandse zaken, Dr. Gyöngyosi, bij een complot betrok ken waren. Deze onthulling door de Russen heeft de Hongaarse rege ringscrisis ingeluid. Gisteren zijn besprekingen gevoerd tussen partijleiders onder voorzitter schap van den president, Dr. Zolthan Tildy, voor de vorming van 'n nieuwe regering. Men meent te weten dat Imre Oliva- ny, de vroegere minister van finan ciën en president van de Nationale Bank, premier zal worden. Hij is de leider van de linker vleugel van de partij van de kleine boeren, en heeft Nagy tijdens diens afwezigheid ver vangen. Welingelichte Hongaarse kringen me nen, dat er reden is om aan te nemen, dat Nagy's aftreden was geëist, tenzij hij erin toestemde naar Hongarije terug te keren. Dezelfde kringen verklaren, dat Nagy dit ultimatum niet wilde aanvaarden en zijn ontslag automatisch volgde. Nagy weigerde enigerlei ver klaring af te leggen. De meeste leden van de partij der kleine boeren zijn zeer verontrust door Nagy's afwezigheid en wensen zijn terugkomst in verband met de situatie. Radio-Frankfort deelt mee, dat ge durende de eerste drie weken van Mei 200.000 ton voedsel en 50.000 ton zaden en kunstmest in Duitse havens van de Anglo-Amerikaanse bezettingszone zijn aangekomen. In het Noorden van Parijs is brand uitgebroken in een fa briek van patroonhulzen. Eerst na verscheidene uren slaagde de brand weer er in de brand, die zich sterk uitbreidde en honderden dakloos heeft gemaakt, te bedwingen. De snel trein van Londen naar Manchester is ontspoord, ten minste 36 personen wer den gewond. Op 30 September 1944 had België 8.380.526 inwoners, van wie 4.108.764 mannen en 4.279.762 vrou wen. De boswachter Hendriks te Wellerloi ving in de afgelopen week binnen drie dagen tijds niet minder dan 9 vossen, welke uit hun holen ge graven werden. Te Nijkerk is 'n baby van 4 maanden van de fam. H. Dragt in het wiegje gestikt. Het fcind- je had zich omgedraaid en kwam met het neusje in het kussen te liggen, waardoor de ademhaling werd afge sneden. Bij beschikking van Ged. Staten op een desbetreffend beroep schrift is besloten, dat in het gebouw van de Hollandse Schouwburg te Am sterdam geen bioscoop zal worden ge vestigd. Het EVC-gemeenteper- soneel te Amsterdam heeft, voor het geval een 3-tal eisen t.a.v. salarisver hoging e.d. niet wordt ingewilligd, met een 24-uurs staking gedreigd.. Dezer dagen hebben grenskommie- zen te Epen (L.) een auto aangehou den, waarin drie personen zaten, waar van één in politie-uniform was. Twee der mannen behoorden tot de politie van Heerlen. Het drietal had uit Bel gië 50 meter couponstof ov?r de «*~*ns gesmokkeld en deze in de auto ver borgen. In het door de Neder landse troepen beschermde gebied van het rayon Soerabaja werd een grote republikeinse munitieopslagplaats in beslag genomen. Er werden o.a. aange troffen 540 Japanse vliegtuigbommen, 30 tankmijnen en 3 kisten explosieven. Zü zijn van mening, dat de commu nisten van Nagy's afwezigheid ge bruik gemaakt hebben om de partij der kleine boeren er uit te werken, nationalisatie van grote banken in té voeren en nieuwe verkiezingen te eisen onder den huidigen communis- tischen minister van binnenlandse zaken vóór het vertrek van 't rode leger uit Hongarije. Toen Nagy's secretaris Woensdag jl. gearresteerd werd in het werkvertiek van den premier, werd dit vertrek ge heel^ doorzocht. Algemeen is men van mening, dat Nagy zich bij zijn terug komst aan arrestatie blootstelt. AANHOUDEND WARM. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: Meest matige wind tussen oost en zuid. Warm weer. Vrijwel overal onbewolkt. Donderdagavond is bij het New- Yorkse vliegveld Laguardia een van de grootste vliegtuigrampen in de Verenigde Staten voorgevallen. Een viermotorige skymaster van de United Airlines is namelijk vlak na de start even buiten het vlieg veld op een verkeersweg neerge stort. Volgens de laatste officiële opgave zijn er in totaal negen-en- dertig doden te betreuren. Voorts zijn er ongeveer tien gewonden. Dc bemanning bestond uit twee piloten en twee stewardessen. De machine was gestart voor Cleveland (Ohio). De be sturende piloot, kapitein Baldwin, is er met brandwonden afgekomen. Hij slaagde er in zichzelf uit het wrak te bevrijden en de plaats des onheils te ontvluchten. Vrienden en verwanten van de pas sagiers, die hen op het vliegveld uitge leide gedaan hadden, zagen de ramp voor hun ogen gebeuren. Er werdt melding gemaakt van het heldhaftig optreden van een neger, in dienst als kruier, die zonder zich om het gevaar voor eigen lijf te bekomme ren, vier vrouwen onder de brandende wrakstukken vandaan gehaald heeft. Een van deze vrouwen overleed op het moment, dat de neger haar uit de vlammen haalde. NAZI-VROUWEN GEARRESTEERD Emmy Göring, de weduwe vanFrick en de weduwe van Frank zijn Don derdagavond op aanwijzing van den Beiersen minister voor denazificatie ge arresteerd. Aan de vooravond der opening van het visseizoen kijkt di rasechte henge laar zjjn spulletjes nog eens terdege na. Als de vissen nu maar willen bijten! BONNEN TEXTIEL-LEDENKAART ONGELDIG Het C.D.K. deelt mede, dat de tex- tielbonnen van de textiel-lederkaart V A 510 na 21 Juni a.s. niet meer gel dig zullen zijn. Degenen, die bedoel de bonnen nog in hun bezit hebben, zijn derhalve in de gelegenheid tot uiterlijk 21 Juni a.s. deze bonnen te besteden voor de aankoop van op punten verkrijgbare textielgoederen. PETROLEUM VOOR KOOKDOEL- EINDEN EN VERLICHTING Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op onderstaande bonnen van de petroleumkaarten voor kookdoel- einden en verlichting gedurende de maand Juni 1947 de daarachter ver melde hoeveelheden petroleum ver krijgbaar zullen zijn. Kaarten U A 611: bon A 29 tot en met A 32, 4 liter per' bon. Kaarten U B 611: bon B 15 en B 16, 4 liter per bon. Kaarten U C 611: bon C O, 4 liter per bon. Kaarten U D 611: bon D 13, 2 liter per bon. DE VERHOUDING TUSSEN HUIS HOUD- EN TOILETZEEP Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de detaillisten bij inleve ring van de consumentenbonnen voor huishoudzeep in de week van 1 tot en met 7 Juni a.s., op het ontvangst bewijs moeten vermelden hoeveel toi letzeep in rantsoenen van 90 gram zij eventueel nog in voorraad hebben. Dit houdt verband met een wijziging in de verhouding van de rantsoen- waarde tussen huishoudzeep en toilet zeep van plusminus 225 gram huis houdzeep tegenover 180 gram to'let- zeep. Op de toewijzingen. C 328, welke detaillisten op grond van de ingele verde bonnen in de week van 1 tot en met 7 Juni a.s. ontvangen, moet dan ook naar keuze per rantsoen plus minus 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep worden ingeleverd. Op de rantsoenbonnen E 41 mag in verband met het bovenstaande in de week van 1 tot en met 7 Juni geen In verband met het plan van den Minister van Economische Zaken, de maandelijkse toewijzing van papier voor de dagbladen met in gang van 1 Juni te verminderen van 2300 tot 2000 ton, overweegt de Nederlandse Dagblad Pers om, indien er geen oplosing wordt ge vonden, op 9 Juni een definitief besluit te nemen over 'n voorstel om éénmaal per week niet te ver schijnen. toiletzeep worden afgeleverd, terwijl van 1 Juni a.s. af dezè rantsoenbon nen naar keuze recht geven op het betrekken van pl.m. 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep. De aan instellingen e.d. uitgereikte toevijzingen X 113 geven uitsluitend recl t op pl.m. 225 gram huishoudzeep peritontsoen. Te Wenen heeft zich wel een zeer bijzonder rechtsgeding voorgedaan, toen aldaar een doofstomme en een stokdove man door het gerechtshof ter dood veroordeeld werden. De verdach ten hadden zich schuldig gemaakt aan een gruwelijk misdrijf, door twee eveneens doofstomme lieden met wie zij in hetzelfde gebouw samen woon den op zeer wrede wijze van het le ven te beroven uit wraakzucht en om de slachtoffers te bestelen. De beschuldigde, die niet stom was, sprak op die eigenaardige hoge en luide toon van iemand die nooit een medemens had horen spreken, en de gehele procedure werd uitgevoerd in tekens, waarbij een tolk behulpzaam was. In de rechtszaal zaten enige do< ven en stommen bij elkaar, afgezon derd van de overige toehoorders, die met intense belangstelling de gebaren taal volgden en op dezelfde wijze tot elkaar spraken. De vader van een der beschuldigden getuigde, dat zijn zoon op zevenjarige leeftijd zo zwaar ziek was geweest, dat zijn doodkist reeds was besteld en se dert dien steeds had gesukkeld. „Was hij toen maar gestorven", zeide de vader ontroerd. Het vonnis werd mede in gebaren taal uitgebracht, waarbij de tolk de straf tot de galg op plastische wijze voorstelde. Thans eerst is verschenen de reke ning en verantwoording van de pro vinciale inkomsten en uitgaven van Noord-Holland over het dienstjaar 1944. Het ontwerpbesluit van Gedepu teerde Staten tot vaststelling van deze rekening vermeldt voor ontvangsten een bedrag van f 53.576.146,71; de uit gaven bedragen f 55.052.081,77. Het na delig saldo van f 1.475.935,06 is ge splitst in een nadelig slot van de ge wone dienst, bedragende f 165.778,87 en een nadelig slot van de buitengewone dienst van f 1.310.156,19. Het nadelig slot van de gewone dienst wordt op de begroting '47 geregeld, terwijl het na delig slot van de buitengewone dienst naar de dienst '45 wordt overgebracht. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur zijn bij Tilburg twee lestoestellen, die waren opgestegen van het vliegveld Gilze-Rijen tegen elkaar gevlogen met het noodlottig gevolg, dat beide toestellen zijn neergestort en de beman- ningen zijn omgekomen. Deze vliegramp heeft in totaal twaalf slachtoffers geëist; de lijken van vijf hunner werden vrijwel gaaf geborgen, doch zeven lichamen waren totaal verminkt. De toestellen waarmee de ramp ge schiedde waren machines voor de waar nemersopleiding, n.1. tweemotorige toe stellen van het type „Anson" een ouder wets model dat in Engeland voor de •pleiding wordt gebruikt en die eerst sinds kort van de R.A.F. waren over genomen. Vrijdag zou op het vliegveld Gilze- Kijen een plechtigheid worden gehou den ter gelegenheid van de uitreiking van vliegersonderscheidingen. Deze is nu als vanzelfsprekend afge last. In de vroege morgen van gisteren hadden zich een groot aantal leden van 't Gewest Noord-Holland-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid opgemaakt om zich naar Alk maar te begeven. Het was de voorzitster van het Ge west, mevr. A. N. ThomassenLind uit Zaandam, die de ruim tweehonderd dames in de keurige met voorjaars bloemen versierde zaal van „Het Wa pen van Heemskerk" om half elf wel kom heette. In het bijzonder was zij verheugd over de aanwezigheid van de Bondsvoorzitster, mevr. mr. A. E. RibbiusPeletier en van mevr. mr. N. van Lindonck, secretaresse van het hoofdbestuur. Als doel van deze ge westelijke vergadering moet worden gezien het verstevigen van het onder linge contact en het verkrijgen van meerdere en nieuwe inzichten, verder zij in het algemeen ons doel de Par tij van de Arbeid verder te helpen uit bouwen. Na de gemeenschappelijke zang van het bekende lied Kameraden kreeg de declamatrice van deze dag, mevr. JorritsmaSjoerd het woord. Op zeer goede wijze droeg zij gedichten voor van Margot Vos en Adema-Van Schel- tema. Na het aanhoren hiervan en het verdiend applaus werden opnieuw en kele strijdliederen gezongen. Het jaarverslag. Het was de heer P. S. van der Vaart, secretaris van het Gewest, die het jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek, dat de vrouwen actief deelnemen aan het partijwerk, en dat van de 2500 vrouwelijke leden van de P.v.d.A. 1800 lid zijn van de Vrouwenbond. Het doel is de vrouwen te maken tot weer bare strijdsters voor een nieuwe we reld. De verschillende afgevaardigden ga ven hierna een verslag van de gang van zaken in de diverse afdelingen. Na een gemeenschappelijke brood maaltijd, die behalve ter versterking van de inwendige mens, diende tot versterking van het gevoel van ver bondenheid, werd de vergadering voortgezet. Rede van mevr. mr. Ribbius Peletier. A. E. Het voornaamste gedeelte van de bijeenkomst werd wel ingenomen door de rede van de Bondsvoorzitster, die in de middagvergadering uitgesproken werd. Haar toespraak droeg officiëel de titel „De politieke perspectieven" doch beter kon daarboven staan „Over de positie en de betekenis van de vrouw in het maatschappelijke leven". In de eerste plaats stelde zij vast, dat voor de opbouw van een democra tische gemeenschap de medeverant woordelijkheid van de vrouw onmis baar is. Wij aijn dan ook verplicht de vrouw geschikt te maken zó dat zij deze verantwoordelijkheid ook kan dragen Dat is toch eigenlijk ook het willen geweest van de oude vrouwen beweging. Zij ging daarbij in op het ouder lijk gezag in het gezin en de kwes tie, die in dit verband onlangs in de Tweede Kamer is behandeld en, thans nog in de Eerste Kamer komt. Het is thans zó geworden, dat bij verschil van inzicht tussen de ouders de man beslist. Is de moeder het er niet mee eens dan kan zij onder zeer uitzonderlijke omstandigheden een beroep doen op den kinderrechter. Ook de kwestie van de verplichting tot arbeiden voor het jonge meisje werd onder de loupe genomen. Dit is een ernstig probleem, waarover het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn. Gebrek aan ruimte belemmert ons hier nader op een en ander in te gaan. Mogelijk vinden wij daar op andere wijze meer gelegenheid voor. Na de rede werd de uitslag bekend gemaakt van de verkiezing van zeven leden voor de gewestelijke propagan- da-commissie. Gekozen werden de da mes E. BinnertsScherstra (Enkhui zen); M. DrijverDikstaal (Hoorn); E. A. FrielinkNales (Alkmaar); W. Krul (Schagerbrug)M. SmithFlui ter (Den Helder); G. E. SteertBrou wer (Purmerend) en A. N. Thomassen Lind (Zaandam). Met een dankwoord van de voor zitster, het aanbieden van boeken en bloemen aan medewerkenden en het staande zingen van de socialistenmars werd deze prettige en leerzame ver gadering gesloten. ONDERZOEK NAAR DE RAMP Door den directeur van de lucht strijdkrachten is aangewezen 'n com missie van hoofdofficieren en officie ren, welke onder leiding van den kapi tein-luitenant ter zee vlieger-waarne mer, W. J. Reynierse, een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de botsing. Over deze oorzaken kunnen uiteraard op dit ogenblik geen bizonderheden worden medegedeeld, welke zouden vooruitlopen op de uitslag van het on derzoek. Duidelijk is, dat twee vlieg tuigen na beëindiging van een succes volle oefenvlucht boven vliegbasis Gilze-Rijen in botsing gekomen zijn. Alle leden van beide bemanningen waren van parachutes voorzien, maar het ongeval is blijkbaar zo snel ver lopen, dat niemand van dit laatste redmiddel heeft kunnen gebruik ma ken en allen zijn omgekomen. De teraardebestelling van de slacht offers vindt heden plaats in de onder scheidene woongemeenten. Volgens een bericht van radio-New York is een Amerikaans C-34 koeriers- vliegtuig van het leger met 41 per sonen aan boord in de bergen nabij Tokio neergestort. Het aantal dodea en gewonden is nog niet bekend. DRIE VLIEGTUIGONGELUKKEN IN ARGENTINIë. Vier personen zijn gedood en één ernstig gewond bij drie vliegtuigonge lukken in Argentinië. DAKOTA VERONGELUKT OP IJSLAND. De vermiste IJslandse Dakota is ge signaleerd op een steile berghelling aan de noordkust van IJsland. Men vreest dat alle inzittenden, 21 passa giers en 4 leden van de bemanning, om het leven zijn gekomen. Superfort neergestort. Volgens een uit Faribanks (Alaska) te New York ontvangen bericht is 'n Amerikaans Superfort te Laddfield (Alaska) neergestort. Drie leden der bemanning worden vermist, negen in zittenden werden gewond. Ieder herinnert zich, vooral uit de laatste jaren der bezetting, de honger naar kranten-nieuws, naar betrouwbaar nieuws. Zeker, wij hadden de illegale blaadjes, met grote offers en met groot levensgevaar opgesteld en verspreid, maar de berichten welke zij brachten, moesten uiteraard schaars blijven en waren veelal, door de moeizame circu latie van lezer tot lezer, door de ge beurtenissen achterhaald. Het „Ge rucht", meestal op vage vermoedens gegronA kwam voor de positieve be- richtge\ g in de plaats en heeft soms verwachtingen gewekt welke moesten cmslaan in teleurstelling en waarvan tenslotte ontmoediging het gevolg kon zijn. Nog geruime tijd na de bevrijding bleef de kranten-honger bestaan. De dagbladen, die het licht konden zien, bleven van'omvang beperkt en waren onvoldoende om de massa te bevredi gen. Men verdrong zich op straat voor de redactie-bureaux, men griste -de lo pers de bladen uit de hand, men be delde ze de agentschappen af. Men liet, teneinde zijn honger naar nieuws te stillen, zijn destijds nog schaarse boterham staan. Kranten waren in die dagen inderdaad zo nodig als brood. Zij zijn dat trouwens altijd geweest. Zij zijn het ook nu. Er is in die toestand verbetering ge komen, maar beter is minder dan best en nog altijd moeten de redacties dag aan dag woekeren met de spaarzame plaatsruimte, hun van overheidswege toegemeten en zij zien zich genoopt den lezer menig bericht te onthouden, dat voor hem van belang moet zijn. Het publiek dat dagbladen leest en wie leest ze niet! moet ook nu nog, twee jaar na de bevrijding, genoegen nemen met tussen de 20 en 35 van de dag bladberichtgeving die het vóór de oor log genoot. De Nederlandse dagbladen behoren thans tot de kleinsten ter we reld. Onze regering, meer in het bizon der het departement van economische zaken, is in gebreke gebleven de voor zieningen te treffen, welke voor de con tinuïteit ener dragelijke berichtgeving noodzakelijk zijn. Naar blijkt is er niet voldoende hout voor de vervaardiging van het benodigde rotatie-papier en ga rantie voor nieuwe aanvoer, de minis ter kan die niet geven. Wie de cijfers bestudeert, welke ten aanzien van de omvang der tegenwoordige papierfabri- catie door het bestuur van de Neder landse Dagbladpers verzameld zijn, kan zich niet onttrekken aan de in druk, dat de minister van Economische Zaken al van zeer weinig beleid blijk gegeven heeft en klaarblijkelijk de be tekenis welke de pers voor een volk als het onze heeft, op schromelijke wijze onderschat. Juist in deze tijd van vre- des-conferenties, economische bespre kingen, politieke machinaties en her groeperingen, nationaal en internatio naal; in deze tijd van opbouw, van berechting, van Indische problemen die diep ingrijpen in ons nationaal be staan, om slechts enkele vraagstukken te noemen, is ruime berichtgeving en voorlichting voor het volk volstrekt noodzakelijk, al ware het alleen maar om het nog steeds woekerende „Ge rucht", het „men zegt", dat zoveel on heil stichten, zoveel onrust verwekken kan, door middel van het „positieve bericht" de kop in te drukken. Voorzieningen treffen is slechts mo gelijk door vooruitzien en door beleid dat voorzichtig is. Wat men van onze regering had mogen verwachten was misschien geen uitbreiding van de pa pier-productie, hoezeer deze ook, en niet slechts door de dagbladpers, als onontbeerlijk ervaren wordt, want zelfbeperking is noodzakelijk op ieder gebied; wij moeten ons behelpen met c!e voedsel-schaarste, met het gebrek aan woningruimte, en dus ook met dat aan papier. Maar wat wij wél hadden mogen verwachten is, dat de regering tijdig maatregelen genomen zou heb ben om de continuïteit van de verschij ning der bestaande dagbladen, in de beperkte omvang van dit ogenblik, te verzekeren. Men wrijft zich echter de ogen uit, wanneer men verneemt, dat de Minis ter van Economische Zaken, die in December j.1. deviezen beschikbaar stelde voor de aankoop van 10,000 ton hout in Canada, en daartoe machtiging gaf aan het bestuur van de N.D.P., en kele weken later de mededeling deed, dat bij aankoop van 5000 ton de omvang van de dagbladen al verzekerd was, en nu, nog geen half jaar later, met de ontstellende mededeling komt, dat de maandelijkse toewijzing van 2300 ton papier met ingang van 1 Juni tot 2000 ton zal moeten worden verminderd, terwijl tijdelijke verdere verlaging der contingenten geenszins uitgesloten mag worden geacht. Men zal zeggen: waar riet is verliest zelfs de Keizer zijn recht Maar dèt er niet is moet worden gewraakt als een ernstig verzuim. Wij hopen binnenkort op deze kwestie terug te komen. EEN DRIELING TE HAARLEM Donderdag is in het gezin Dorlandt te Haarlem een drieling geboren, alle jongens. De 34-jarige moeder had reeds zes kinderen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1