r n J Fantastische verhalen van C/ee Stad en Om BIJ HET VERTREK VAN DEN HEER SCHOKKER Den Helder zal leven! Helder ontvangt I.V.V. (Ilpendam) Frans Neyts moderniseert Familiegroeten voor de West Predikbeurten. Zij brachten 162 mille op Een bejaarde luchtvaart- enthousiaste LANGS DE VELDEN. Ouderavond Comeniusschool Viserijbericht Urk Hippolytushoef. JDe heer Schokker gaat naar Leeuwarden." Die mededeling zal door velen en zeker door de leden van de uitgebreide Tavenu-familie, met een minimaal enthousiasme zijn ontvangen. Nu waren we na de bevrijding weer net goed op gang, vijf uitstekende toneeluitvoe ringen waren gegeven, de zaak be gon weer te bloeien, en nu ging de bekwame regisseur de stad ver laten. En met deze bekwame regis seur ging één der beste spelers heen. We hebben gisteravond den heer Schokker eens opgezocht, niet alleen om afscheid van hem te nemen, maar ook om een laatste gedachtenwisseling haast niet anders, of het gesprek ging met elkaar te houden. Het kon wei- spoedig over „het toneel", en wel in het bijzonder over Tavenu. Lid en regisseur „Toen ik in Januari 1936 in Den Helder werd geplaatst, heb ik me niet direct met het Helderse toneelleven bemoeid. Pas in 1937 gaf ik me op als lid van Tavenu, dat toen zonder regisseur werkte. Op verzoek van de toenmalige secretaresse, mevr. West hoeve, ben ik als regisseur opgetreden van het eerst op te voeren stuk „Na jaarsstormen". Het was niet voor de eerste maal, dat ik zulk werk deed, want ik was voordien regisseur ge weest van de Friese toneelvereniging „Fryslan" in Amsterdam. Het ging hier in Den Helder goed naar mijn zin en de mensen van Tavenu- gaven me ruim schoots de gelegenheid, eigen ideeën in te voeren. Er werd een flinke reclame-campag ne op touw gezet, om kunstlievende leden te werven. Toen ik bij Tavenu kwam, waren er 252, maar nog geen jaar later, dank zij de activiteit van den heer Prins, liepen we hard naar de zevenhonderd. Dat was mooi. maar we moesten die mensen natuurlijk iets goeds brengen. Het is wel zo. dat een vereniging als Tavenu het toneelspel beoefent om het spel, en ter verrijking van de geest en niet in de eerste plaats met het doel om uitvoeringen te geven, maar nu we eenmaal kunst lievende leden hebben, willen we die ook het beste voorzetten wat we pres teren kunnen. „De ebbenhouten olifant" Wat is er in die tijd met ambitie gewerkt! Ik herinner me nog levendig de opvoering van „Het lied van alle tijden", ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan in 1939. En dan „De eb benhouten olifant", waarmee we de slechtste generale repetitie in Tavenu's geschiedenis beleefd hebben. Tot twee uur in de nacht zijn we bezig geweest en toen was het nog hopeloos.... Ge lukkig was de uitvoering prima!" We horen nog meer namen, die stuk voor stuk prettige herinneringen zijn aan de vooroorlogse tijd: „De door slag", „De nacht van Bess", en ten slotte „Westerman en Zoon", de laatste uitvoering voor de oorlog, op 8 Mei 1940. De heer Schokker roept even in de herinnering, dat Tavenu met „Het lied van alle tijden" deelnam aan een landelijke competitie, en daarmede de eerste prijs behaalde. „Op het ogen blik zou ik het, geloof ik, niet aap- durven, om Tavenu met datzelfde stuk een dergelijke krachtproef te laten doorstaan. Nog steeds moeten we soms worstelen met de moeilijkheden, die door mutaties worden veroorzaakt. Ik zoek natuurlijk de stukken uit met inachtneming van het beschikbare spe lersmateriaal. Zodra de rollen zijn ver deeld, gaan we de spelers stuk voor stuk pasklaar maken. Ieder leert zijn rol, elke persoon wordt haarfijn ont leed en zo is het mogelilk, dat de eer ste ensemble-repetitie al een behoor lijke indruk maakt. Wist u dat we voor „Villa de Vreugd" in totaal vijf en semble-repetities hebben gehad?" We wisten dat niet, maar we begrepen wel, hoe dat mogelijk was. Vandaag opent Frans Neyts zijn ge moderniseerde reclame-atelier in de Hoogstraat. Achter het bestaande per ceel is een ruime werkplaats bijge bouwd, waar de „grote stukken", zoals reclameborden e.d. kunnen worden ge schilderd. De verschillende verfsoorten staan in een rek overzichtelijk opge steld, zodat de schilder de potten en bussen voor het grijpen heeft. De oude werkplaats is tot atelier verbouwd. Een paar flinke tekentafels, op moderne wijze verlicht, stellen Frans in de gelegenheid onder de meest prettige omstandigheden zijn ontwerpen te maken en kleine schil derwerkjes uit te voeren. Er is nog een belangrijke verbetering op komst, en wel een grote tafel met een glazen blad, dat goede diensten zal bewijzen bij het schilderen van lichtbakken. Twee en twintig jaar geleden vestig de Frans Neyts zich in Den Helder, en hij heeft in de loop der jaren een ontzaglijk en respectabel aantal let ters geschilderd. Een heel groot deel van de Helderse winkels is gesierd met door Frans gewrochte reclames, maar ook tal van interieur-decoraties werden door hem verzorgd. Vol ver trouwen in de goede toekomst van de stad. waarin immers veel zal moeten worden gebouwd, heeft Frans Neyts zich bijtijds gereed willen maken. Wat hem betreft kan de wederop bouw van Den Helder beginnen! De toekomst van Tavenu „Hoe zal dat nu gaan, mijnheer Schokker? Krijgt Tavenu een nieuwe regisseur, of blijft U vanuit de verte contact houden?" „Ik denk, dat alles weer zal gaan zoals voor 1937. Met dit verschil, dat de spelers al getraind zijn in deze ma nier van instuderen. Men heeft er zelf wel gevoel voor gekregen en ik geloof dus niet, dat mijn vertrek voor Tavenu funeste gevolgen zal hebben. Het zal heus wel goed blijven gaan met de vereniging, vooral wanneer de Helder se bevolking haar in ere blijft hou den! Contact zal ik zeker bewaren, daarvoor heb ik te veel mooie en goede herinneringen aan de elf jaren dat ik in Den Helder heb gewerkt!" De eerste iijd zal dat contact zeker hecht blijven, want zolang de fam. Schokker nog geen woning in Leeu warden heeft, blijft mevr. Schokker in haar huis aan de Ooievaarstr:>t wo nen. Moge het den heer Schokker, en straks ook zijn gezin, in Leeuwar den goed gaan en moge hij ook daar op toneelgebied zijn talenten ten nutte kunnen maken. Hoe ver de Nederlander ook van zijn vaderland verwijderd moge zijn, de band tussen hem en het- moeder land blijft bestaan. Radio Nederland wereldomroep, station PCJ, wil deze band helpen verstevigen. Iedere Maandagavond kunnen de Nederlanders in West-Indië, de stem men van hun familieleden horen. Za terdagsmiddags stelt de wereldom roep een kleine groep familieleden van Nederlanders in de West in de gelegenheid een korte groet, van een minuut, uit te spreken, welke op gra- mofoonplaten wordt vastgelegd. Deze opnamen worden dan in het daarop volgende Maandagnaphtprogramma van PCJ uitgezonden. Nederlanders die voor het uitspreken van een groet in aanmerking wensen te komen, kun nen zich daartoe schriftelijk melden bij radio Nederlandwereldomroep, afd. groetendienst, Heuvellaan 18, Hil versum. Na ontvangst van een uitno diging kan men zijn familieleden in de West tijdig op de hoogte stellen van tijd en golflengte, waarop zij via PCJ de uitzending kunnen beluiste ren. ZOMERCONCERT „LEGER DES HEILS" Het muziekkorps van het Leger des Heils geeft vanavond van 8 uur tot 9.30 uur een zomerconcert in de mu ziektent Julianapark. Het programma is als volgt: 1 Mars Grage Abounding, Marshall. 2 Selectie Sinner's Play, Eric Ball. 3 Cornet-duet „Een goede dag", ma jor Jakeway. 4 Selectie „Overge geven leven". 5 Selectie „De roep stem van Jezus". 6 Mars „Vriend schap", majoor A. C. Laurie. OPENING VISSEIZOEN Ter gelegenheid van de opening van het hengelseizoen organiseert de hen gelsportvereniging „Voor ons genoe gen" een openingsconcours op Zondag 1 Juni 1947, te houden in het Noord- Hollands Kanaal nabij Burgerbrug. Uitstekend nieuws voor Den Helder! Het bericht dat wjj Don- rdag konden publiceren, be- „ffende de verplaatsing naar Den Helder van de auto-pool der Koninklijke Marine, de oprichting van een Centraal Marine Maga zijn en de bouw van een nieuw Marine-hospitaal, is algemeen met gejuich begroet! Het komt dus toch goed met Den Helder! Voor dat optimisme was alles zins reden. De marine vestigt een ziekenhuis met 300 k 350 bedden niet voor niets in Den Helder. Men rekent blijkbaar op de plaat sing van een groot aantal marine personeel in Den Helder. Het begin daarvan is reeds de overbrenging van de auto-pool, thans nog gevestigd te Rotterdam, naar hier. Deze auto-pool is de herstelplaats van alle motorrij tuigen der Koninklijke Marine, en er werken pl.m. tweehonderd monteurs, die straks dus alle in Den Helder ondergebracht zullen moeten worden. Een ander uitermate gunstig te ken is de bouw van een Centraal Marine Magazijn op het terrein achter de voormalige onderzee- dienstkazerne, thans marine-ka zerne. Het betreft hier dertig pre- fabricated barakken, elk met een grondoppervlakte van 60 bij 12 meter en met een hoogte van meter onder de spanten. Dit wordt dus een uitgebreid complex, waar aan ongetwijfeld een flinke staf van personeel verbonden zal zijn. Door deze belangrijke ministe riële beslissing is weer een tipje van de sluier opgelicht, die de toekomst van onze stad verbergt. Wat thans reeds daarvan te zien is, belooft veel goeds. Den Helder zal leven, met, door en voor de Koninklijke Marine! Zondag 1 Juni 1947 Den Helder: Ned. herv. gem., Nieuwe Kerk (Weststraat), 10.30 uur ds. J. W. de Hoest. Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethel kerk, 10 uur ds. M. Hamming: 17 uur ds. J. Hartkamp. Rehobothkerk. 10 uur ds. J. Hartkamp; 17 uur ds. M. Ham ming. Geref. kerk (art. 31), Nieuwe kerk, '8.45 uur en 17 uur ds. F. Tolle naar, openbare belijdenis des geloofs Chr. geref. kerk. Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Lutherse kerk, Weezenstraat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans, liturgie. Doopsgezinde gemeente, geen dienst. Baptistenge meente (gebouw Irene. Hoogstraat), 10.15 uur zangdienst; 10.30 uur heili- gingsdienst, ds. N. van Beek. van Utrecht; 19.45 uur zangdienst; 20 uur evangelisatie-avond, ds. N. van Beek; Vrijdagavond 20 uur Bijbelbespreking en bidstond ten huize fam. Kuilman. Hu go de Grootstraat 23. Kerk van Jezus Christus, Janzendwarsstraat 8, 10.30 uur Zondagsschool; 17 uur ver gadering. - Oud-katholieke kerk, 10 uur heilige dienst, pastoor Verhei). - Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst; 12 uur en 14. uur Zondagsschool; Woensdag 19.30 uur Bijbelkring; Donderdag 1930 uurvrou- wenkrans; Zaterdag 19.30 uurbidstond. Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uur heiligingssamenkomst; 19 uur luchUamenkomst; 20 uur verlossing - samenkomst; Maandag 14 uur™u- wenkrans; Dinsdag 19.30 uur soldaten- samenkomst; Donderdag 20 uur he.li- gingssamenkomst, o.l.v. Majoor Hor dijk. J u 1 i a n a d o r p Ned^erv. germ lO uur ds. Salm. - Geref kerk 14^» uur ds. M. Hamming. Star ofHop uur Zondagsschool; 19 uur samenkomst. Huisduinen: Ned. herv. gem., 15 uur ds. Salm. Callantsoog: Ned. herv. gem., geen dienst. Anna Paulowna: Geref. kerk (art. 31), Ned. herv. Ev„ 1130 uur ds. F. Tollenaar, van Den Helder; 17 uur leesdienst. De eerste Kampioenw edstrijd Helder krijgt bezoek van IW uit Ilpendam, de Club die kans zag, na 1 jaar in de derde klasse te spelen, op nieuw kampioen te worden. Wat doet Helder tegen deze benjamins? De witjakken hebben enigszins pech dat Horik inmiddels is vertrokken en dat De Leur op de ziekenlijst staat. Helder komt dus voor een zware taak te staan, maar toch vinden wij de lo ting voor Helder niet slecht verlopen. De witjakken hebben nl. terreinvoor- deel en een ieder zal het toch met ons eens zijn, dat deze factor een belangrijk woordje meespreekt. Het is in derge lijke kleine competities van 6 wedstrij den steeds zo, dat de eerste klap een daalder waard is. We denken in dat verband aan de wedstrijd Alcmaria SDW van verleden jaar, waarbij de Een aantal Nederlandse architecten brengt een bezoek aan Engeland onder auspiciën van het Instituut voor den Wederopbouw en de Britse Raad. Het gezelschap tijdens een rondgang door Londen. V. 1. n. r.: dr. F. Bakker Schut, dir. van de regeringsdienst voor Nationale Opbouw; W. M. Dudok, R. H. Mathew, architect van het Londense gemeentebestuur; J. Vink, hoofd van de afdeling Publieke werken en Behuizing te Utrecht; C. van Traa. uit Rotterdam en de heer Roos, hoofdingenieur afdeling behuizing van het departement van Openbare Werken. Opgesoupeerd aan diners, borrels en sigaretten De 49-jarige R. J. Clee uit Aker sloot, die tot eind 1941 als takelaar dienst deed op de Rijksmarinewerf te Dr. Boulogne kwam met het ver zoek om dr. Hamburger uit Neder land weg te helpen. „Dat komt wel in orde" was het antwoord van Clee, die zich met de Zonneveld's in verbinding stelde, die er 5000.- voor vroegen waarvan verdachte 10000 maakte. Den Helder, werd gepensionneerd en helft verdween weer in eigen zak. geëvacueerd van Den Helder naar Eg-Hi, zag er wel een aardige bron van mond aan Zee. Hij werd er patiënt inkomsten in. Doordat verschillende bU dr. Boulogne en kwam in contact personen gearresteerd waren gaf ver met een vliegerofficier van het Ne- jachte de f 5.000.die voor Zonneveld bestemd waren aan zijn eigen broer en besteedde de andere helft zelf. Dg, garagehouder Pauwels vroeg verdachte naar een onderduik-adres, Qit was later niet meer nodig. Clee was toen in contact gekomen met dr. gebracht zich uit te geven als lid van Groeneveld, Deze stond in contact o.a. met professor Oranje, die zich ervoor beijverde de professoren Klaas derlandse leger, die hem in illegaal werk wilde betrekken, o.a. zou bij een invasie het vliegveld Bergen bezet worden, waarvoor Clee diverse men sen moest aanzoeken, Een en ander had Clee op het idee de geheime dienst. Een groot dosis fantasie Clee beschikte over een groot dosis fantasie, dit bleek Donderdag op de zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door Mr. Lamers. Op een keer bezocht Clee zijn broer in Rotterdam, en maakte daar kennis met de gebroeders Zonneveld, die on dergedoken joden onderbrachten en over de grens hielpen. Toen hij in Akersloot was teruggekeerd, is hij gaan snoeven, dat hij de weg wist,om mensen het land uit te krijgen en ge arresteerde mensen weer vrij te krij gen. Dit leverde hem een „vrij goede praktijk". Er kwamen allerlei mensen bij hem, met hun bijzondere noden en riepen zijn hulp in, om personen de grens over te krijgen of door de S.D. gearresteerden en zij, die zelfs op het punt stonden gefusilleerd te wor den vrij te krijgen. Onder deze, be vonden zich professoren en doktoren en telkens wist hij deze te bewegen grote sommen af te dragen om „Duit se officieren om te kopen". Aanvan kelijk lukte het hem de zoon van den veldwachter Ten Bruggecate de grens over te krijgen voor 100.-, die in zijn eigen zak terecht kwamen, maar deze heeft het niet verder gebracht dan Fr&nkrijk. Bettink en prof. Rutgers, die in Duit se handen waren, daar uit te krijgen. Op grond van de door verdachte gefantaseerde verhalen, die al heel veel argwaan bij dr. Groeneveld wek ten, wilde de vrienden van de profes soren toch het uiterste niet onbe proefd laten en zelfs voor verdachte gevraagde losgeld van 10000.- beta len. Was dat geld eenmaal binnen, dan wist verdachte zich er wel weer uit te redden met mededelingen dat de zaak mislukt was. of dat de Duitse officier, die altijd hielp, inmid dels die post niet meer vervulde. Dr. Groeneveld had wel tweemaal 6000.- terug ontvangen. Dat nam echter niet weg, dat verdachte totaal, zover het Hof bekend was, 162.200 - geïncasseerd met zijn fantastische ver halen. Hij had ook diverse malen be dragen gedeeltelijk terugbetaald. Dat was echter niet zo heel veel, want al le diverse zaakjes, hadden hem in to taal f 138.700.— voordeel gebracht, waarvan na de bevrijding nog maar een goede 2500.- over was. Goede sier Van het geld had hij goede sier ge maakt met de weduwe De Klopper uit Den Helder, die zich inmiddels in Amsterdam gevestigd had. Daar koos hij zijn domicilie en dineerde met ge zelschappen voor wie hij het gelag betaalde, a 25.- per pe soon, nam liefst 24 pakjes cigarettjn tegelijk, waarvoor hij 40.- per pakje Betaal de. Zo werden er ook 40 borrels door de keelgaten gespoeld, die per stuk een tientje kostten. Buitengewoon gemeen en laag gedrag. In zijn requisitoir merkte de procu reur-fiscaal, mr. Keune, op, dat in de ze zaak niet prevaleert het nadeel aan materiële waarde, maar wel het mo rele nadeel, dat daaraan door de bij zondere omstadingheden is verbonden geweest. Hier speelt de factor „het misbruik maken van vertrouwen een grote rol, omdat door de bijzondere omstandigheden iedere controle prac- tisch ontbrak. Hemeltergend is het, zoals verdachte is opgetreden in het geval met dr. Pompe uit het O.L. Vrouwengasthuis te Amsterdam. Dr. Russell, regent van dit ziekenhuis, had zich via mr. Carp met verdachte in verbinding gesteld, om dr. Pompe, die gefusilleerd zou worden, uit de handen der Duitsers los te krijgen. Daarvoor ook toen f 10.000 betaald. Na een paar dagen had verdachte aan Dr. Russell gezegd, dat h(j dr. Pompe niet direct vrij kon krijgen, maar dat hij gedaan had gekregen, dat deze niet gefusilleerd zou worden. Toen dr. Pompe een poosje later toch gefusilleerd was, had verdachte de fa milie op de mouw gespeeld, dat dit maar een gecamoufleerd bericht was, dat was uitgegeven door de Duitser, die dr. Pompe in vrijheid zou stellen. De procureur-fiscaal schetste voorts de schijn die verdachte gewekt had, waardoor zelfs illegale werkers er in liepen en verdachte voor zijn illegaal werk met maandelijkse bijdragen steunden. Mr. Keune achtte hier een strenge straf op zijn plaats en eiste twaalf jaar gevangenisstraf met .aftrek van 't voorarrest en levenslange ontzetting uit de rechten. De verdediger schetste dit geval als een Dostojevskiaans en drong aan op clementie. Het Hof doet over 14 da gen uitspraak. Amsterdammers met een 10 overwin ning ook de grondslag legd voor de promotie. Het zal zeer zeker druk wor den aan de Sportlaan en wij hopen dat de Helderse vertegenwoordigers het legioen niet teleur stellen. Hoewel nog niet officieel, zullen de elftallen waarschijnlijk als volgt uitko men: Helder: Boogaard; van Beekhoven, Teeckelenburg; Vonk, Hoebe, Krab; Himpers, Kiesewetter, Rottier, De Gast en Burgers. IVV: Roele; Kroon, Prent; Bunscho ten, De Dood, de Lange; Karnemelk, D. Wals, S. Wals, Westerveld en Smit. Bij Helder is het ook best mogelijk dat Dorlijn opgesteld staat, waardoor één der andere voorwaartsen te verval len komt. Wie, is dan nog niet bekend, daar met verschuiven van alles moge lijk is. Trainer van IW is H. Smit, ex- buitenspeler van de Volewijckers. Kinheim en de Boys gaan elkaar in Velsen bekampen. Ook hier dus span ning! Nadat de Boys haar laatste com petitie-wedstrijd zo overtuigend won, waarbij de zojuist gearriveerde Untied vier doelpunten scoorde, is ons vertrou wen in de Boys weer gestegen. Zal Kinheim het eerste slachtoffer worden? We wachten het af. Promotie 4e klasse. In Amsterdam speelt JOS tegen DCG, waarbij Scha- gen dus rustig afwacht. Wij kunnen ons niet aan een voorspelling wagen, omdat ons de kracht van DCG niet be kend is. 4e klasse A. Een belangrijke strijd is hier OudesluisMFC Voor de thuis club een goede kans de onderste plaats weer over te doen aan een ander slachtoffer. En wij vrezen voor MFC dat het zover komt. Wieringerwaard Texel en GrasshoppersLSW worden overwinningen voor de thuisclub. Res. klasse. HRC 2 gaat op bezoek bij ZW 2 en reeds in stilte noteren wij de 6e overwinning in successie van HRC. Helder 3 heeft een verandering ondergaan. Vier junioren deden verle den week mee en succes bleef niet uit. Zaandijk 2 zal daar op eigen veld toch even rekening mee moeten hou den. WZ 2—WSV 30; KFC 4—ZFC 3; KW 2Alkm. Boys 2; Zilvermeeu wen 2OSV 2. NHVB. 1 D: Zeemacht moet op bezoek bij ZAP. Voor de Marinemensen heel be langrijk, want door de overwinning van SVW tegen VZV is Zeemacht on öeraan gekomen. Alleen een overwin ning kan Zeemacht in veiligheid brengen. Zullen we daar maar op reke nen? 2 I: W.-Waard 2ZAP 2; Watervogels 2—SRC 1 12 uur; HRC 5—T. Boys 1 2 uur; Callantsoog 1Texel 2. In 3 G zijn de Rangers kampioen en wachten dus af tot de promotie-wed strijden. Succes 3—T. Boys 2. 3 H: Flevo 1—Kaagvogels 2; Geel zwart 2—Schagen 3; DTS 4—VZV 2 12 uur; BKC 2—Winkel 3. 4 H: Kaagvogels 3—Succes 4 12 uur. 4 I: W.-Waard 4Wiron 3; ZAP 4 Geelzwart 3; ZAP 5—Succes 5; Kaag vogels 4Petten 3 2.30 uur. Junioren A: KFC a—HRC a; Alc maria aWFC a. Adspiranten K: Texel a—Wiron a. PLAATSELIJK DAMKAMPIOENSCHAP Naar wij van het bestuur van de Helderse Damclub vernemen, zullen Maandag 2 Juni a.s. de wedstrijden aanvangen om het plaatselijk kam pioenschap dammen. Wekelijks zullen wij van het verloop van deze wed strijden een verslagje opnemen, waar bij tevens eventueel op- of aanmer kingen over gespeelde partijen kunnen worden gemaakt. Aan boord van één der ConsteUa- tions, die vorige week naar New York vertrok, bevond zich Mevr. Dorothea van Lierop-Bartels, die op 6 Maart j.L 85 jaar is geworden. „Ik stap in een vliegtuig als in een auto", verklaarde de oude dame. Vorig jaar was ze per K.L.M. naar Parijs gevlogen, een proef vlucht noemde ze het, want het was eens om te kijken hoe het beviel. Het ging zo prachtig, dat ze gauw weer ging vliegen en nu naar Amerika, waar haar vier zoons en haar dochter wonen. Haar jongste zoon is gesneu veld in het Amerikaanse leger en de anderen had ze in geen jaren gezien één van hen zelfs 25 jaar niet' Mevrouw van Lierop zal 10 dacen In New York bij haar dochter zijn, gaal dan naar haar zoon in Minneapolis om vervolgens een nieuwe grote sprong dwars over het vasteland naar de Westkust te maken, waar in Both- well haar drie andere zooons wonen. DONDERD AGA V OND Ditmaal niet over veldsport, leser», doch over een andere tak van sport] die eveneens voortdurend terrein wint speciaal onder onze jeugd. Wellief herinnert u zich, dat in het vorige jaar te Den Haag de PTT-schaakkampioen- schappen werden gehouden en dat onze plaatsgenoot, het Morphy-lid heer J. Groeneveld, zich onder de tien laatsten had gerangschikt. Hij heeft er toen niet veel van terechtgebracht en eindigde als zesde. Momenteel kampen daar in Den Haag opnieuw tien PTT-ers om de hoogste schaak-eer van ons land en ook thans is onze waarnemend direc teur een vpn de candidaten. Het schijnt thans beter te gaan, te oordelen althans naar zijn optimisti sche telefonische berichtgeving van hedenavond, namelijk „drie gespeeld en drie gewonnen!" Morgen, Vrijdag, ontmoet hij z'n zwaarste tegenstander, een Rotterdammer. De uitslag van de ze partij zal voorlopig wel beslissend zijn voor de bovenste plaats. Hoewel Groenevelt, wat sterkte be treft, tot de onberekenbare figuren behoort en de Morphy-voorzitter Beek meermalen nachtmerries bezorgt, waar men hem nu feitelijk in een tournooi moet opstellen, geloof ik toch, dat de vertegenwoordiger van ons PTT-rayon ditmaal tot een der eerste van het land zal behoren. Natuurlijk is zijn tekort aan regel, matig oefenen één der hoofdoorzaken van eenvoudige nederlagen. Maar nog altijd is de oud-kampioen van Gronin gen in staat tot zeer verrassende pres taties. Zijn overwinning, onlangs hier ter plaatse, op dr. M' Euwe, moge dit voldoende aantonen. Ook nu rekent Morphy en de ganse Post-familie op een fraai resultaat. Zijn eerste drie ge wonnen partijen wijzen op een zeer goede vorm en zullen de Groninger wel het onmisbare zelfvertrouwen voor de overige zes partijen hebben ge schonken. TOEAN TIK-TIK Zoals op de Woensdagavond in „De Roskam" gehouden ouderavond van de Helderse Schoolvereniging door den voorzitter, den heer Schellinger, werd uitééngezet, was door de langdurige winter de repetitietijd voor de leerlin gen der Comeniusschool te kort ge weest om een volledig programma als gebruikelijk te vullen. Het bestuur en het hoofd, de heer C. Prinsen, hadden evenwel van de nood een deugd ge maakt, door contact te zoeken met de Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij, waardoor deze avond tot een propaganda-bijeenkomst voor het menslievend reddingwerk kon uit groeien. Voor de pauze werd door een koot- van leerlingen uit de klassen 5, 6 en 7, onder leiding van den heer Prinsen, een groot aantal uitgezochte volks- en schoolliedjes ten gehore gebracht. De zang werd van tijd tot tijd afgewis seld door declamatie van verzén •door verschillende leerlingen, die het er over het algemeen goed afbrachten. Weer iets anders was 't reciteren van het lange dichtwerk van Balthazar Verhagen „Een Spaanse dans op Hol lands ijs" door elkaar telkens opvol gende leerlingen van het vijfde leer jaar. Ten besluite van het optreden der jeugd werden enige volksdansjes uitgevoerd, die onder leiding van mej. H. M. E. Ruymgaart waren ingestu deerd. Het vrije luchtige element ont brak nog aan dit onderdeel, dat door voortgezette beoefening zeker nog veel aan charme zal kunnen winnen. Na de pauze was het woord aan onzen oud-reddingbootschipper, den heer Coen Bot, die zijn toehoorders vertelde van de voorgeschiedenis en het ontstaan der reddingmaatschappij en, en van zijn ervaringen als redder. Onder zijn aandachtig gehoor bevond zich ook Janus Kuiper, die zich van tevoren het lied „De reddingboot" had horen toezingen. Jammer dat de heer Bot moest eindigen, juist toen het ver haal dubbel spannend begon te worden; maar de fraaie film over het redding materiaal van de NZHRM en het ge- gebruik daarvan, toegelicht door den heer J. G. Wittpen, vergoedde veel. Zo kon de voorzitter in zijn slot woord de welgemeende dank der aan wezige ouders jegens het onderwijzend personeel en de heren van de NZHRM vertolken, en terugzien op een vrucht bare contactavond tussen huis, school en maatschappij. De vorige week werden goede vang sten geboekt. De palingvangsten na men toe. De prijzen bleven stabiel. De zeilvaartuigen hadden te kampen met veel windstilte. De motorvaartuigen boekten vangsten tot 500 pond. In to taal werd aangevoerd: 50508 pond pe ling, 44140 pond nest, 5241 pond tong ,14618 pond schol, 1943 pond wijting, 1848 pond tarbot, 604 pond kabeljauw. 3240 pond ponen, 4523 pond schar, pond rog, 269 pond makreel. Er werd voor f 108.000 verhandeld. AUTO IN BRAND Donderdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond brand in de vrachtauto van de fa. v. d. Bos, die ter reparatie bil de fa. Duinker stond. Tijdens deze reparatie sloeg de m°* tor terug, waardoor een steekvlam i® een bus benzine sloeg. De chauffeur liep ernstige brandwonden op. Door flink optreden van een der monteurs kon worden voorkomen, dat de auto verbrandde.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2