Nieuwe Brandsloffenbonnen 74 en 75 BETHUHEM's KOLENHANDEL, PoIdeJweg Coloradokever bedreigt aardappelteelt GEVAAR! I_aafs(e N I ieuws 23ste Jaarvergadering Y.V. „Succes*' STRENGER OPTREDEN TEGEN ONSPORTIEVE SPELERS Afscheid van voorzitter Nieuwbuurt Wierinoen Vergadering V.V.V. Urk Burgerlijke stand. Den Oever. Waar QP^\ knikkeren Afdeling Noord-Holland van Ned. Heide Mij vergaderde op Texel 20.000 Mensen eerden de doden te Margraten TELEFOON 2378 2836 - 3001 - CRO-U5STRAAT 29 Om ruim 8 uur opende de voorzit ter, de heer Nieuwbuurt, deze verga dering. waarvoor grote belangstelling bestond. In het jaarverslag van den secreta ris werden o.a. gememoreerd de ver richtingen der diverse elftallen. Het eerste heeft zich op het kantje af in veiligheid kunnen stellen, het tweede elftal werd kampioen en ook het vijfde en adspiranten-elftal A maken een goede kans om de hoogste titel te be halen. Het derde en vierde elftal zou den ongetwijfeld dezelfde prestaties hebben kunnen leveren, als niet enke le spelers hun elftal aan z'n lot over lieten. Voorts werd de heer Hogesteger dank gebracht voor het vele werk en de moeite, welke hij zich heeft ge troost voor de juniorenafdelingen. Daarna werd door den penningmees ter. den heer C. Duynker, verslag uit gebracht over het verlopen boekjaar. De uitgaven bedroegen f 5554.12, de ontvangsten bedroegen f 5192.26, het nadelig saldo f 361.86. Van het trainingsfonds bedroegen de ontvangsten f 6465.34, de uitgaven f 5147.60, dus het voordelig saldo f 1317,74. Aldus goedgekeurd. Bestuursverkiezing Overgegaan werd tot het verkiezen van een voorzitter uit de algemene vergadering, daar de thans aftredende voorzitter, de heer Nieuwbuurt, om gezondheidsredenen zijn functie moet neerleggen. Het bestuur kwam met het voorstel, den heer Noorden de verga dering voor te dragen als voorzitter. De heer Hartman Sr. vroeg of de heer Noorden lid was der ver. „Succes", daar toch een voorzitter uit de leden gekozen moet worden. De voorzitter antwoordde, dat de heer Noorden geen lid was van „Succes", maar hij wel kon mededelen, dat deze lid van „Suc ces" zou worden. De heer Hartman verklaarde zich tegen het bestuursvoorstel, daar het re glement zegt, dat iemand lid der ver. moet zijn, wil hij de taak als voor zitter op zich nemen. De heer Paarlberg vroeg of het in het belang der ver. was. als de heer Noor den als voorzitter werd gekozen. Toen hij hierop een bevestigend antwoord kreeg, zei hij, dat men dan gerust van het reglement kon afwijken, daar toch het reglement voor de vereniging is en niet de vereniging voor het regle ment. De heer Hartman vond deze handel wijze vrij. ondemocratisch- De heer H. Lont mernoreerde het vele goeder dat de heer Noorden voor de ver. deed, wat de vergadering beaamde en daar na werd overgegaan tot stemmen, waarbij de heer Noorden een over winnende meerderheid verkreeg. Verder werden in het bestuur geko zen de aftredende heren C. Duynker, C. Lont en J. Idema. Dank werd gebracht aan de schei dende bestuurs'eden, de heren A. Tim merman en H. Lont, voor hetvele werk. voor de vereniging gedaan. In de vacatures H. Lont en A. Tim merman werden gekozen de heren A. Hogesteger en J. Tak-es. Elftalcommissie Vervolgens werd overgegana tot ver kiezen van een elftalcommissie. Geko zen werden in de elftalcommissie de heren N. Halfweeg, J. Hof, J. Blom, E. v. d. Laan en R. Bugel. Rondvraag De heer De Vries vroeg naar <je mogelijkheid om een ander trainings veld te krijgen, daar het terrein- te kaal wordt en practisch het gras door de vele wedstrijden niet tot groei kan komen. De voorzitter zei, dat een en ander de aandacht van het be stuur heeft. De heer Metselaar bracht als consul K.N.V.B. den scheidenden voorzitter dank voor het vele werk, dat de heer Nieuwbuurt heeft gedaan en heette de nieuwe voorzitter hartelijk welkom. Het trainingsvraagstuk De heer J. Blom vroeg om een de finitief antwoord van het bestuur om trent het vertrek van trainer Lawren- ce. De voorzitter antwoordde, dat de heer Lawrence zijn contract met de W.V.C. „Succes" heeft opgezegd, daar hij diep teleurgesteld was over de weinig# belangstelling der spelers om de trainingsavonden te bezoeken. Ook de vergadering laakte de op komst der spelers voor het trainen. Men noemde het in één woord schan delijk, dat de- leden niet meer de trai ningsavonden bezochten, o.l.v. van den heer Lawrence, die toch als een der beste trainers, welke momenteel in Ne derland zijn, beschouwd mag worden. De heer Hogesteger vroeg of oud leden de shirts beschikbaar willen stellen voor de jonge leden, daar er een groot gebrek aan is. De heer J. Idema bracht warme dank aan den scheidenden voorzitter en deel de mee namens de vergadering, dat deze als ere-voorzitter was gekozen. Ook den heer H. Lont werd door spreker dank gebracht voor het vele werk, door hem verricht. De heer Duynker stelde voor, de entreeprijzen der tribune met 100 te verhogen en van 10 op 20 cent te brengen, waarmee de vergadering in stemde. Door de grote kosten, welke de ver. heeft, werd voorgesteld de contributie der gehuwde leden van f 5.20 op f 6.60 te brengen. Dat werd accoord bevon den. De heer J. de Jong vroeg of de mogelijkheid bestaat, dat de lagere elf tallen niet in een andere afdeling kun nen worden ingedeeld, daar deze ln één seizoen viermaal naar Texel moe ten. De voorzitter antwoordde dat dit ab soluut onder ogen moet worden ge zien, daar die reizen voor de ver. veel te kostbaar zijn. Er zal bij de Bond worden aangedrongen, dit te vermin deren. i Succes' goede naam op het spel De heer H. Lont bracht dank aan bestuur en leden voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopte, dat de leden de juiste houding mogen vinden om in het vervolg op het terrein tij dens de wedstrijden hun onsportieve natrapperijen achterwege te laten. Een daverend applaus ging in de zaal op! De vergadering snrak unaniem haar verontwaardiging uit over de speelwij ze en het ontreden van enkele spelers zoals b.v. tegen Helder. Tegen dergelijke leden moet en zal in vervolg ten strengste worden op getreden. De heer Halfweeg informeerde of de elftalcommissie gerechtig was om niet opgekomen leden te schorsen. De voorzitter zei, dat het bestuur hierover zal beslissen, doch dat de elf talcommissie het recht heeft om der gelijke leden niet meer op te stellen. Dan weet de heer Halfweeg genoeg. Na deze rondvraag dankte de voor zitter de vereniging voor het in hem al die jaren gestelde vertrouwen en sloot hiermede deze vergadering. SPAART HET NATUURSCHOON Het vreemdelingenverkeer op Wie- ringen neemt weer een groter vlucht. Bezoekers van allerlei nationaliteiten komen weer een kijkje nemen naar 't in de tijd van drooglegging der Wie- ringermeer, zo populair geworden Wieringeni Vooral de typische oude boerderijtjes op Stroe en de schapen- walletjes trekken de aandacht der buitenlandse gasten. Het is daarom jammer dat deze walletjes veelal ten offer vallen aan de ruilverkaveling. Zou de mogelijkheid niet bestaan, de ze walletjes toch in stand te houden? Zeer zeker ligt hier een taak voor de plaatselijke V.V.V. SERENADE BIJ 60-JARIG HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Bruul te Wieringen vierde dezer dagen zijn 60-jarig hu welijksfeest, en ter ere van deze zeld zame gebeurtenis bracht de Kon. Mu- riekver. „Harmonie" de oudjes een serenade. Alle buurtbewoners hadden de vlag uitgestoken en de voorzitter van „Harmonie" sprak het echtpaar in hartelijke bewoordingen toe. Hij me moreerde dat de heer Bruul steeds veelzijdig werk heeft verricht, en o.a. één der oprichters van „Harmonie" is geweest. De bruidegom bracht daar na dank voor de overweldigende be langstelling, waardoor hun beiden een onvergetelijke dag werd bezorgd. In Den Haag werden voor het eerst na zeven jaar de verkeerslessen voor kinderen van één der lagere scholen onder leiding van de verkeers- en kinderpolitie weer hervat. Aan de hand van een maquette ontvangen de scholieren van de hoofdagent A. Pol practisch verkeersonderricht. Woensdagavond vergaderde de WV Wieringen. onder voorzitterschap van den heer C. J. öosker, in hotel Kaan te Hippolytushoef. De opkomst was kJein. De notulen van de oprichtingsverga dering werden met een kleine wijzi ging goeagexeura. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat de vereniging met algemene stemmen ais lid van de fe deratie is aangenomen. Het bestuur zal uit zeven leden bestaan waarvan elk jaar twee leden aftreden. De contributie aan de federatie be draagt 20 ct. per lid per jaar, met een minimum van f 100-. Vervolgens brengt de heer De Boer verslag uit van de Federatievergade ringen in Hoorn en Alkmaar, waar heen hij als vertegenwoordiger van de VVV Wieringen was afgevaardigd. In Hoorn is o.a. het museum Bosker te Wieringen ter sprake gekomen. Men vreesde dat dit museum geheel zou verdwijnen, daar de erven Bos ker er geen belangstelling voor tonen. Dit zou van verschillende zijden zeer worden betreurd. Het federatie—be stuur zal zich hieromtrent met de erfgenamen in verbinding stellen. De heer C. J. Bosker deelde mede dat reeds pogingen in het werk wor den gesteld het museum zijn oude aanzien te doen herkrijgen. In de vergadering te Alkmaar werd aangedrongen op het inrichten vanj een goed geoutilleerd inlichtingen bureau in elke plaats waar een WV bestaat De heer Bosker wijst op de nood zakelijkheid van het doen plaatsen van kleedkamers bij de badgelegen heid in het IJselmeer nabij Den Den Oever. In de gemeenteraad is hierop reeds meermalen de aandacht gevestigd. De WV zal thans het ini tiatief nemen de kleedgelegenheden te doen plaatsen. Na de rondvraag wordt de versa- dering door den voorzitter, onder dankzegging gesloten. PLATTELANDSVROUWEN De afd. .Wieringen van de Bond van Plattelandsvrouwen organiseerde een dezer dagen 'n avond waaröp de heer de Beurs uit Alkmaar een lezing hield over het werk van de keuringsdienst voor waren. Voornamelijk behandel de spreker het belang van deze dienst voor 't platteland. Ook de samenstel ling van het tegenwoordige „room"- ijs en 't inleveringssysteem bij de bak kers behandelde spreker op interes sante wijze. De voorzitster, mevr. Kolff-van Heurn, dankte spreker voor zijn leerzame lezing en bood hem een boek aan. Aan de vooravond van de herden kingsplechtigheden op het Ameri kaanse militaire kerkhof te Mar graten bezocht een Amerikaans ouderpaar het graf van zijn enige zoon, waartoe het speciaal uit Amerika was overgekomen. Geboren: Sijmen z. v. Jan Kra mer en Aagje Schenk. Neeltje d. v. Jacob Kramer en Aafje Visser. Aaltje d. v. Klaas v. Urk, en Lubbetje Rom- kes. Dirk z. v. Teunis Bakker enMar- retje Visser. Gehuwd: Albert Bakker en Griet- Je de Vries. Overleden: Rijkent Karemaker, 82 jaren, Jelle Bakker, 37 jaren. MUZIEKCONCOURS Naar wij vernemen is het grote Mu ziekconcours, dat op Urk wordt ge houden onder auspiciën van ons plaat selijk muziekcorps „Valerius", bepaald op 19, 20 en 21 Augustus a.s. BAZAR HET GOEDE DOEL" De bazar gehouden door de vereni ging „Het goede Doel" heeft voor de t.b.c. bestrijding ruim f 700.opge bracht. Een prachtig resultaat. Zoals de naam reeds aanduidt, werd 4e Coloradokever oorspron kelijk waargenomen in de staat Colorado in West-Amerika. Het in sect, dat leefde op de aan de aard appel verwante gewassen ging na de invoering van de aardappel plant hierop over. Sedert 1859 is de coloradokever berucht als zeer schadelijk insect. De kever en de larven voeden zich met de blade ren van de aardappelplant. Zij richten hierbij een zodanige scha de aan, dat de planten afsterven en geen knollen meer vormen. In 1874 werd het diertje voor het eerst waargenomen aan de Atlantische kust van Amerika. Onmiddellijk volg de hierop in Europa de reactie. Op grote schaal werden onder de aard appelkwekers bijzonderheden over het insect verspreid, terwijl verschillende landen de invoer van Amerikaanse aardappelen verboden. Ondanks deze maatregelen kreeg het diertje toch vaste voet in Z.W. Frank rijk (1919) van waaruit de versprei ding over West-Europa een aanvang nam. Al spoedig werd het onheils beestje waargenomen in geheel Frank rijk. België, Zwitserland, Duitsland en Nederland. Ook Engeland en Spanje ontkwamen niet aan de besmetting. De Pyreneën en het Kanaal waren dus geen onoverkomelijke hindernis ge weest voor het insect. In Nederland wordt het diertje wel hier en daar waargenomen, doch dank zij de van meet af aan gevoerde in tensieve bestriidingscampagne kan men niet zeggen, dat de coloradokever in ons land een vaste vestigingsplaats heeft. De in Nederland voorkomend' insecten worden als regel door de wind aangevoerd uit de sterk besmette gebieden in Frankrijk, België en Duits land. Enkele bijzonderheden Na de bijzonderheden over de ver spreiding geven wij nog enkele bijzon derheden over het uiterst schadelijke insect en zijn leefwijze. De lengte van de kever is ongeveer 10 mm, de kleur van het diertje is heldergeel, met vijf overlangse zwarte strepen op ieder dekschild. De larve is oranjerood ge tint, met een typisch stomp en ge zwollen achterlijf. Teggn de winter kruipt de kever in de grond en overwintert op een diepte van 20 tot 50 cm. In het voorjaar vertoont het insect een sterke neiging tot vliegen en wordt dan dikwijls door de windstromingen over grote afstan den meegevoerd. Wanneer de dieren eenmaal neer strijken, dan is het zaak voor de aardappelteler de bestrijding met kracht ter hand te nemen, daar de kevers zich door de grote vruchtbaar heid van de wijfjes zeer snel verme nigvuldigen. Een wijfje legt als regel 500—800 eieren, doch aantallen van 10002000 zijn ook geen uitzondering Funest is echter, dat het wijfje zich tijdens de periode van het eieren leg gen over min of meer grote afstanden verplaatst, zodat één wijfje aanleiding kan geven tot het ontstaan van meer dere besmette aardappelvelden. De bestrijding van de coloradokever is in ons land wettelijk verplicht Het grote belang van een afdoende bestrij ding wordt v/el bewezen door het nog onlangs door Engeland uitgevaardigde verbod van groenten-import in ver band met het optreden van de colo radokever. ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN Wjj vestigen er de aandacht op dat door onzen correspondent te Den Oe ver, den heer J. de Boer. Hofstraat ook advertenties en abonnementen worden aangenomen. Om mannen met baarden in kinder spelen verdiept te vinden hoeft men niet naar een negerfeest in de bin nenlanden van Afrika te «aan: Groot-Schermer, halverwege Alkmaar en Purmerend is ver genoeg Daar knik keren niet alleen de jongens en meis jes, maar ook de vaders en grootva ders. Wanneer dit knikker-gebruik eigenlijk ontstaan is, weet geen enkele Groot-Schermernaar te vertellen maar zo lang zij leven, wordt dit volksspel gespeeld, daar voor het mooie, oude Schermerse stadhuisje, dat nog door Leeghwater zelf ontworpen moet zijn. De spelregels zijn vrij eenvoudig. Het spel wordt gespeeld door ten hoogste acht mannen, die ieder twee heel oude centen opzetten, ongeveer 2 cm naast elkaar en 2 meter achter elkaar. Het „opzetten" van die centen, het recht overeind plaatsen met be hulp van een kluitje aarde, eist be hendigheid en routine, pas na lange oefening door een ervaren knikkeraar verkregen! Er zijn vier „bazen", die de eerste „keur" of keuze hebben en vier „maats" of knechten. Baas en knecht delen de uiteindelijke winst samen, met dien verstande, dat bij een oneven bedrag de baas een cent meer krijgt, waardoor men al begrijpt, dat er geen kapitalen gaan ontstaan. Het gaat hier om het spel, niet om de ..knikkers"! De bazen gaan eerst „la gen" d w.z. vanaf een startlijn schieten zij hun knikkers op en wie het dichtst bij de eerste centen ligt. heeft ook de eerste keur op een maat. De beste maats zijn natuurlijk het eerst uitver kocht! De bedoeling is nu met de knikkers, erfstukken van een bijzonder soort, ca. l'/i 2 cm in doorsnede, de eenten te raken, die in dat geval gewonnen zijn en opgenomen mogen worden. Raakt men een cent. dan mag men opnieuw schieten, doch indien er twee centen tegelijk worden omgeschoten. De afdeling Noord-Holland boven het IJ der Nederlandse Heidemaatschappij vergaderde op Texel In Oudeschild werd het gezelschap, dat uit ruim 100 personen bestond met bussen naar Den Bnrg geb-acht, al waar in hotel Texel de ledenvergade ring gehouden werd. Het was voor den voorzPtcr, den heer G. Nobel een groot genoegen on der de vele aanwezigen, den burge meester van Texel, den heer Reehorst welkom te heten, evenals de heren Van Well, Moens, Schol en ir. Maandag Burgemeester Ritmeester uit Den Helder liet zich vertegenwoordigen. De voorzitter wees er op dat de afd. Noord-Holland wel één der grootste af delingen is der Ned. Heidemaatschappij „Zoals men de mensen aan hun aard kent, zo kent men ook de organisa ties", aldus spr. en men kan voor de Ned. Heidemaatschappij door haar wer ken een grote verering hebben. De voorzitter memoreerde vervol gens de gehouden ééndaagse snoeicur- sus en meende dit experiment zeer te moeten waarderen. Als afgevaardigde n de alg, ledenvergadering van de Ned. Heidemaatschappij op 1? September in Zwolle werd de secretarisse, mevrouw E J. KieftPeeck gekozen. Vervolgens behandelde ir. Maandag van de Ned. Heidemaatschappij het probleem van de ruilverkaveling op Texel. Bij de ruilverkaveling dient het ka rakteristiek van het eiland bewaard te blijven, terwijl het rationeel bedrijf meebrengt dat de eigenaar hoog- en laagland moet bezitten om de schapen in natte- en droge perioden te kunnen weiden. Vervolgens gaf de heer Schol (bos wachter) een overzicht van het werk van Staatsbosbeheer, waarvan in 1899 onder leiding v. d. Heidemaatschappij de eerste aanlegging op de Mientgron- den plaats vonden. Na het gebruik van een lunch maak ten de leden met autobussen een rond rit over het eiland. De burgemeester van Texel maakte een dankbaar gebruik van de gelegen- oeid om de afdeling N.-H. der Ned. Heidemaatsciappij te danken voor het initiatief deze vergadering op het mooie Texel te houden en ter plaatse het probleem der ruilverkaveling ter sprake te brengen. De voorzitter dank te den heer Reehorst voor de buiten gewoon prettige ontvangst op TexeL mag men er slechts één behouden; ander wordt opnieuw opgezet: De vier bazen schieten eerst, dan de vier maats. Ook mag men elkaar „doden" door eikaars knikkers te raken (hetgeen na. tuurlijk niet geldt voor baas en knecht onderling). De gedode knikkeraar moet zijn reeds gewonnen centen af. staan en speelt verder niet mee. Als alle centen zijn verdwenen, is het spel uit. /- 257 jaar op een bankje! Het beste kunnen wij eens zelf naar Groot-Schermer gaan, dan kunnen wjj kennis nemen van alle verdere tech- nische bijzonderheden van het spel, zoals het „spannen" met de vingers van knikker tot cent, hetgeen weer uitzonderlijke mogelijkheden opent! En als wij dan toch met de knikkeraars aan de praat raken, hebben wij goede kans op het bankje voor het stadhuis drie stokoude, maar wonderlijk krasse Groot-Schermernaars aan te treffen, want deze drie dorpsouden behoren tot de vaste knikkeraars. Het zijn Pie- ter Klinkhamer, de vroegere Scher. merse brievengaarder, oud 84 jaar, Ja. cob Kok, gewezen landbouwer, oud 87 jaar, en Jan Poeser. eertijds veekoper, oud 86 jaar. Met z'n drieën zit er dan 257 jaar op dat bankje. „Het schieten met de knikkers is heus niet gemakkelijk", zegt Jacob Kok, wiens vrolijke ringbaardje trilt bij zijn pogingen zijn geliefde spel maar zo moeilijk mogelijk voor te stel. len. „Da's puur moeilijk. Je moet de knikker op de knokkel van je vinger leggen en dan met je duim wegschie ten. D'r zijn er ook, die leggen de knikkers op de nagel." „Ja, maar dat ben de goede niet!" haast Poeser zich er aan toe te voegen. „Het zijn vooral de oudjes van het dorp. die het spel soelen". vertelt dan Klinkhamer. „O, een enkel jonkie loopt er ook wel tussen door, zoals Piet Duin en zo." „Maar...." zo merkt iemand anders op. „Piet Duin is toch al vijf en zestig." „Nou ja...." knikt Klinkhamer, die het met zijn 84 jaar in het geheel niet als een grapje beschouwt, wanneer men iemand van 65 een jonkie noemt. En vraag hun dan eens. of zij alle drie altijd in Groot-Schermer hebben ge woond. „Behalve Jacob Kok", zal dan het antwoord luiden. „Die woont hier pas en komt eigenlijk uit Hensbroek." „Is die hier tijdens de laatste oorlog komen wonen?" „Kort daarvoor." „Hoe kort ofehhoe lang?" „O..,, 'n jaar of zeventien." En als zij dat zeggen, houden de dorpsouden je niet 'voor de gek, zij menen ernstig wat zij zeggen: Jacob Kok woont hier in hun oude ogen pas! Gisteren heeft een menigte van, naar schatting 20.000 personen op het Amerikaanse soldatenkerkhof te Mar graten het offer herdacht, dat vele Amerikaanse soldaten voor de bevrij ding van de wereld en ons vaderland hebben gebracht. De Nederlandse minister van Oor log, luit.-kol. A. Fièvez, die de her denkingsrede uitsprak, herinnerde zijn toehoorders aan President Roosevelt's ideaal der vier vrijheden, waarmee de vrijheidslievende volken werden ge ïnspireerd en tot de overwinning ge voerd. Aan de lunch, die de plechtigheid voorafging en werd bijgewoond door buitenlandse diplomaten en andere persoonlijkheden, verklaarde de Ame rikaanse Ambassadeur, Baruch, dat naar zijn mening de Amerikaanse bloedverwanten hun oorlogsgesneuvel den te Margraten moeten laten. Na afloop van de plechtigheid de den luit.-kol. Turner en professor Booth, twee Amerikanen, wier zonen te Margraten begraven liggen, voor de zender P.C.J. een beroep op de Amerikaanse bloedverwanten om de Amerikaanse soldaten te Margraten op deze rustplaats te laten. Weet goed wat U doet, want wat U vorig jaar gebeurd is laat U dit niet weer gebeuren. Levert daarom Uw KOLENBONNEN in bij een vertrouwd adres. Maar als U wilt, brengt U ze dan even, dit bevordert vlugge bevoorrading, dus ook voor U is dit beter. Uw bonnen zijn in vertrouwde handen, vraag het aan onze afnemers, deze zijn allen zeer tevreden. Wij beloven U geen anthraciet n of III, doch wij verdelen de kolen eerlijk zoals wij ze ontvangen. KOOPT DUS BIJ EEN VERTROUWD ADRES, DUS BIJ U KUNT DE BONNEN OOK BIJ ONZE BEKENDE BLAUWE PETROLEUMVVAGENS INLEVEREN.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6