De algemene situatie ten aan zien van Indonesië Dominion-status in Voor-lnaië? Controverse blijft bestaan EN VERRE De verlaging van het vleesrantsoen DE ZOMER EIST ZIJN TOL! Plan voor dienstplicht in Verenigde-Staten Amerika verbrandt aard appeloogsten! DE N00RDH0LLANDSCHE COURAtfT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VAN NABIJ Onderkoning wordt Gouverneur-Generaal N"-uwe Hongaarse regering Negen vliegrampen in 48 uur Onweer teistert Jutphaas Shaw, de onverbiddellijke Weer een Skymaster neergesiori Tornado in Amerika Amerika verleent hulp Thans 53 doden „Mustang" bij Medan neergestort Frankrijk-België 4-2 Nieuwe Hongaarse regering Maar wel dure Canadese invoer Weet&eticht BUREAU: Koningstraat 71-90 Den Helder Telefoon Ö4i Giro 449041 Dlr.: J. BtJlsrna MAANDAG t JUNI 19*7 Voortzetting oan de TOE JAARGANG No. 9573 HELDERSCHE COURANT TABBV»I Advertatrttcs: M c«ot p«r millimeter. ramüleberiebten 17 eent per m m. Kleine ad vertentie* (.Juttertjee") Tot 11 woorden 71 cent, elk woord meer eent Abonnementen: per kwart* I t i.—, per poel 1 B> oNredectenr: M. H. K. Dylderl, Raronredeetenren C. A. Dekken en W. Kek. De laatste dagen hebben bij Soerabaja ernstige botsingen plaats gehad tus sen Nederlandse en Republikeinse strijdkrachten, aldus het militair overzicht van deie week. Het Republikeinse persbureau Antara meldt, dat Nederlandse artillerie Vrij dagavond en Zaterdagochtend Modjokerto zou hebben beschoten, terwijl een aan val van Nederlandse zijde door de T.R.I. zou zijn afgeslagen. Van Nederlandse zijde echter worden deze geruchten niet bevestigd. Wel spreekt men hier van gevechten ten Zuiden van Soerabaja, terwijl bij Sidoardjo twee Nederlandse soldaten gewond werden. Omtrent de in Nederlands-Indië ont stane situatie delen gewoonlijk goed in gelichte kringen nog mede; men hoort wel de gedachte uiten, dat de regering van koers is veranderd nu de uitvoering van Llnggadjatl tot teleurstellende resul taten heeft geleid. Echter houdt de rege ring nog steeds vast aan de basis-overeen komst. Onaanvaardbare voorstellen De aard der besprekingen was zo, dat telkenmale als er iets bereikt was de onderhandelaren der Republikeinen terugkwamen met voor Nederland on aanvaardbare voorstellen. Toen de ministers Beel en Jonkman in Batavia arriveerden, troffen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet had den verwacht. Uit talrijke daarop ge volgde besprekingen rees het vermoeden, dat van Republikeinse zijde geen bereid heid aanwezig was om Verder te onder handelen op basis van Llnggadjatl. De Republiek maakte propaganda tegen de federalistische gedachte, welke zij zelf in Llnggadjatl aanvaard heeft. De ministers meenden, dat de Repu blikeinse regering elke twijfel aan haar bereidheid, Llnggadjatl na te leven, moest wegnemen. En daarop is de be kende nota gevolgd. Intussen zijn er in de Republiek in de laatste maanden geen mogelijkheden ge schapen het economisch apparaat weer op gang te brengen, zulks in tegenstel ling met Oost-Indonesië, waar tekenen van grote vooruitgang te bespeuren zijn. Het wordt van Nederlandse zijde gewenst Naar het Witte Huis bekend maakte, zal president Truman 9 Juni naar Canada vertrekken, waar hij tot 12 Juni zal blijven. Men verwacht dat de president het Canadese parlement zal toespreken. Het nieuwe Japanse kabinet, dat 'n week geleden door den sociaal-democratischen leider Katajama is gevormd, is door den keizer geïn stalleerd. Ook de vrouwen van Hess, Sauckel en Baldur von Schirach, de te Neurenberg veroordeelde grote oorlogsmisdadigers, zullen Maandag worden gearresteerd en voor een zui- veringsrechtbank terecht moeten staan. De 75-jarige vader van Leon De- grelle, die tijdens de Duitse bezetting voorzitter is geweest van de raad van beheer van „Les Presses de Rex", werd door de krijgsraad veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf en tot het betalen van een schadevergoeding van 100.000 frs aan de staat. De zesde tin baggermolen „Maras" voor Billiton is Zaterdag van de werf Gusto te Schie dam te water gelaten. Deze molen ver schilt in niets van haar voorgangers. Plannen om een trein-tentoon- stelling betreffende de atoomenergie in te richten voor een toer langs de voornaamste Britse plaatsen zijn afge sprongen op bezwaren van Ameri kaanse zijde uit vrees voor uitlekking van atoomgeheimen. Evenzo heeft men afgezien van uitnodiging van journa listen der wereldpers voor een bezoek aan de atoomlaboratoria in Berkshire en Lancasshire. Een schip met 392 Oost-Eupropese Joden, die getracht hadden illegaal in Palestina te immi greren, is te Haifa aangekomen. De immigranten, onder wie 53 vrouwen, lieten zich zonder tegenstand aan boord van een Brits schip brengen, waarmee zij naar Cyprus zullen worden ver voerd. De KLM persdienst meldt, dat op 9 Juni een speciale KLM-vlucht met een DC-4 naar Moskou gemaakt zal worden. De terugreis zal enkele dagen na aankomst aldaar plaats heb ben. Dertig Franse collaborateurs in de gevangenis van Fresnes zijn een hongerstaking begonnen. De reden is nog niet bekend. geacht, dat er eenheid komt in de geld politiek tussen de verschillende eilanden, om ook de internationale positie van In donesië eenvoudig te houden. Men ls het op deze ponten niet eens geworden, er zt)n grote moeilijkheden en gevoeligheden aan beide zijden. Neder land had veel concessies gedaan, Gani ontving echter in DJokja tegenwerking en begin Mei kwam de thans bestaande controverse naar voren. Onder gewapend escorte- De aan het Britse hoofdkwartier te Jeruzalem verbonden vrouwelijke militairen mogen zich niet zonder geleide van vier gewapende soldaten op straat begeven. Hier zien wij twee van haar onder escorte van vier gewapende soldaten tijdens een wandeling op de King George Avenue. Lord Mountbatten, de onderkoning van Voor-Indië, zal heden met goedkeu ring van het Britse kabinet, aan de Indische leiders de Dominion States aanbie den voor Hindoestan en Pakistan, benevens nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noordwestelijke grens, om te bepalen of dit gebied tot Pakistan zal be horen. Deze beide delen van Voor-Indië zullen vrij zjjn van inmenging of con- tróle van de zijde der Britse regering. Zjj zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de Kroon. Met Instemming begroet. Naar verluidt hebben enige leiders der congrespartij reeds het voorstel aanvaard, dat het vraagstuk van een onmiddellijke splitsing van het leger oplost. Het leger zal waarschijnlijk voor beide dominions gecombineerd gehandhaafd blijven. Indien de Dominion States wordt aanvaard, zullen de bevoegdheden van den onderkoning onmiddellijk opgehe ven worden en zal hij fungeren als gouverneur-generaal van de beide In- Onlangs deden geruchten de ronde, dat er op de Noord-Veluwe door de hossen enige wolven zwierven. De me dedelingen van een veearts, dat hij in licht van zijn autokoplampen duidelijk een wolf had zien staan, versterkte de geloofwaardigheid. Sinds enige dagen zijn de geruchten over de wolven verstomd. Boswachter Ringers uit Wapenveld heeft namelijk in de bossen van ..Flip Hul" een krach tig gebouwde verwilderde hond ge dood. die oppervlakkig bezien zeer veel overeenkomst met een wolf ver toonde. Gedurende 48 uur zijn bij negen vliegrampen tot dusver 175 mensen om het leven gekomen of vermist. Van de 53 bij de ramp met de sky- master in Maryland verongelukten heeft men thans 50 zwaar verminkte lichamen geborgen. Het is een van de grootste rampen in de geschiedenis van de luchtvaart geweest, Het offi ciële onderzoek naar de oorzaak is he den begonnen. Het vliegtuig is op een heuvelhelling neergestort en in brand gevlogen. Reddingsbrigades beschreven de situatie ter plaatse als afschuwelijk. Geen enkel lichaam werd gaaf aan getroffen. Bagage, die uit het toestel was geslingerd, lag tot ver in de om trek verspreid of hing in de bomen. Een onweersbui, die gisteravond over het midden van ons land trok, en die met zware hagelbuien gepaard ging, heeft in Jutphaas in de provincie Utrecht enorme schade aangericht. Vooral de kersenbomen en het veldge was hadden van de hagelbuien ontzet tend te lijdenADe schade, die aan de bomen en gewassen is toegebracht, is onherstelbaar en in deze tijd, waarin de vruchten en gewassen zo nodig zijn, dubbel onwelkom. Bovendien hebben veel kwekers de ruiten van hun broei kassen in de strijd met de elementen zien sneuvelen. Bij een kweker in' Jutphaas werden 250 gebroken ruiten geteld. diën. Dit zal voor beide dominions een gemeenschappelijke politiek voor het handhaven van recht en orde verze keren. De huidige regering verdwijnt. Men is van mening, dat de huidi ge voorlopige regering zal verdwijnen bij het invoeren van de Dominion Sta tes. De onderkoning zal heden slechte de reacties van de leiders vragen en waarschijnlijk zal hij meedelen, dat hun beslissing tegen Woensdag wordt gevraagd Op 6 Juni a.s. zal de reeds aange kondigde verlaging van het vlees rantsoen ingaan, zodat verbruikers van 5 jaar en ouder dan bonnen voor 150 gram per week toegewezen krij gen. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, evenals de toeslagen voor bijzondere arbeid e.d. De rantsoenwaardering van paarden- denvlees, waarvan men tot nu toe 150 gram kreeg op een bon voor 100 gram, zal van 6 Juni af voorlopig gelijk ge steld worden aan die van rund- en varkensvlees, zodat daarvan dan ook slechts 100 gram op een bon voor 100 gram gekocht kan worden. Bon voor meat and vegetables. Op 5 Juni zal een speciale bon met lange geldigheidsduur worden aangewezen. Deze bon geeft recht op een blik van 1 Engels pond (ca. 450 gram) meat and vegetables, waarbij men er rekening mede moet houden, dat op meer bonnen even tueel één groter blik zal moeten worden genomen. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat niet op alle bonnen meat and vege tables beschikbaar zijn, zal eventueel t.z.t. worden bekend gemaakt, welke andere producten in blik op deze bon ook nog beschikbaar zullen worden gesteld. De bon voor meat and vegetables zal alleen voor de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder worden aangewezen. De bekende Engelse toneelschrij ver George Bernard Shaw, die men gevraagd had een boodschap te sturen aan het Wereldjeugd- festival, dat de volgende maana te Praag zal worden gehouden, schreef: „Ik behoor niet tot de jeugd. Ik ben 90 jaar. Ik stuur nooit bood schappen. Ik heb niets te zeggen, dat ik al niet heb geschreven. Lees mijn boeken (ze worden alle nog steeds gedrukt) en laat me met rust om in vrede te sterven". Te New York is bericht binnenge komen, dat het plaatsje Leedey, in het Noord-Westen van Oklahoma, dat 600 inwoners telt, door een tornado voor „driekwart verwoest" is. Een telefo nist jil het plaatsje, die het bericht via een noodverbinding doorbelde, ver klaarde, dat de lijken van vijf slacht offers reeds gevonden waren. „Wij weten niet hoevelen er verder nog gedood of gewond zijn", aldus de te lefonist. Volgens de laatste berichten zijn 6 personen om het leven gekomen en 25 gewond. Men gelooft, dat de tele fonist, die door de stadsluidsprekers waarschuwde, toen hij de storm zag naderen, dpor zijn optreden het ver lies van een groter aantal mensenle vens heeft vermeden. Stakingen in Frankrijk. 4000 bakkers in het gebied Parijs bouden, ingaande gisteravond, een staking van 48 uur als protest tegen de lage lonen. Woensdag a.s. dreigt een staking van winkeliers die het hele land om vat. 2 millioen winkels zullen dan een staking van 24 uur houden om te protesteren tegen de regeringscontröle. President Truman heeft het wetsont ontwerp, tot beschikbaarstelling van 350.000.000 dollar voor hulpverlening aan getroffen gebieden in Europa en Azië, dat onlangs door het Amerikaan se Congres is aangenomen, getekend. De minister van Buitenlandse Za ken, Marshall, heeft ruime bevoegd heden ontvangen voor de uitvoering van het hulpverleningsprogram. Het stoffelijk overschot van de oud-minister-president dr. H. Colijn ls van Berlijn naar Den Haag overgebracht en opgebaard in een chapelle ardente. Aan de voet van de baar een krans van H.M. de Koningin. In het Alkmaarder meer Gisteren is bij het zwemmen een 32- jarige Amsterdammer in het Alkmaarder meer nabij Akersloot verdronken. De man was de zwemkunst goed machtig, doch is waarschijnlijk .onwel gewoiden Het lijk was vrij spoedig gevonden Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind; heden zou hij 33 jaar ge worden zijn. In zee. Zondagmiddag is op het noordelijke vrije strand bij Zandvoort ter hoogte van het voormalige Noorderbad de 31-jarige Haarlemse agent van politie A Stolten voor de ogen van zijn vrouw bij het baden in zee verdronken. En in het Kanaal. Zaterdag in de namiddag zag de heer A Winder, dat iemand zich gereed maakte om te gaan zwemmen in het Noordhollands Kanaal, nabij de Handels- raad tussen Alkmaar en Akersloot. Toen de heer Winder enige tijd later weer langs de plaats kwam, zag hij wel de kleren liggen, maar van den zwem mer ontdekte hij geen spoor. Onmiddellijk begaf hij zich te water en slaagde er in, het slachtoffer, den 24- larigen W Sintveid uit Heiloo, te vinden De ontboden arts, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood consta teren. Het slachtoffer is de oudste uit een ge zin van veertien kinderen. Hij was werkzaam bij de Hoogovens. Nauwelijks 24 uur, nadat Ameri ka opgeschrikt was door één der grootste vliegtuigrampen uit de ge schiedenis der Verenigde Staten, is deze ramp overtroffen door een catastrophe van nog grotere afme tingen. In het dichtbeboste gebied op 4 <4 km. afstand van Havre de Grace in Maryland, stortte opnieuw een Skymaster neer, waarbij 53 per sonen de dood vonden. Het betrof hier een toestel van de Eastern Airlines, dat op weg was van New-Jersey naar Miami. Zowel de 49 passagiers, waaronder een baby, als mede de vier leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Van de zijde der Staatspolitie wordt medegedeeld, dat de D.C. 4 Skymaster op middelma tige hoogte in de lucht exploideerde Het toestel is van hetzelfde type, als het Donderdag bij de vliegramp op Laguardia verongelukte. Het vliegtuig is totaal vernield en de lijken zijn er uit geslingerd. Het wrak en de bomen rondom brandden uren lang. Overal in het rond lagen verminkte lijken. Aanvankelijk werd het aantal slacht offers op 52 doden geschat, doch er bleek zich een baby aan boord te be vinden, die nog niet geregistreerd was. Deze nieuwe ramp is de grootste vliegcatastrophe in de Amerikaanse geschiedenis binnen 24 uur na de ramp op het vliegveld Laguardia, welke reeds het hoogste aantal doden eiste, dat ooit door een vlieg-ongeluk in de Verenigde Staten werd bereikt. Een speciale burgerlijke advies commissie heeft president Truman een plan voorgelegd, volgens hetwelk alle Amerikaanse jongemannen zes maanden militaire opleiding moeten ontvangen. Het omvangrijke rapport van de commissie, het resultaat van een stu die van een half jaar, beveelt een dergelijke opleiding sterk aan „om de vredelievende volkeren der we reld gerust te stellen". 750.000 a 900.000 jonge mannen zouden jaar lijks moeten worden opgeleid. Zij zouden óp achttienjarige leeftijd dienstplichtig worden. De kosten. De kosten van dit opleidingsprogram zouden ongeveer 1.750.000.000 dollar per jaar bedragen, ofwel „minder dan het bedrag, dat in een week van de wereldoorlog werd besteed". De V.S. moeten een altijd gereed zijnde lucht macht bezitten, welke gebaseerd is op het principe „aanval is de beste ver dediging". De ervaring leert, aldus gaat het rapport verder, dat het nood zakelijk is „onze gewapende macht op een dergelijk doelmatig en omvangrijk niveau te houden, dat de uitdaging van iedere adspirant-aanvaller wordt ge trotseerd". Tevens wordt er op aange drongen de meest vitale fabrieken te decentraliseren. Piloot gedood. De regeringsvoorlichtingsdienst meldt, dat Vrijdag een Mustang van de militaire luchtmacht tijdens een contrólevlucht boven Nederlands ge bied nabij de rand van de stad Medan is neergestort. De piloot werd gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De Belgen hebben geen geluk ge had in hun wedstrijd tegen Frankrijk, welke door 50 60.000 toeschouwers werd bijgewoond. Zjj waren het meest in de aanval en domineerden geduren de l/t van de match, maar verder dan een kortstondige 21 voorsprong in de 81e minuut van de tweede helft konden zjj het niet brengen. De boven lat en de palen waren Da Rul, die veel minder briljant speelde dan op Pink stermaandag tegen Nederland, drie of vier maal te hulp gekomen op mo menten, dat hij onherroepelijk gesla gen was. In de Franse ploeg waren de links buiten Vaast en de spil Gregoire de besten. Het backstel GrillonJedre- jak schoot nogal eens in snelheid te kort, terwijl Da Rui zeker zijn dag niet had. Alpsteg was ook veel min der op dreef dan een week geleden. De Belgen brachten een homogene ploeg in het veld voor wie de score 24 te zwaar was, gezien de krachts verhouding tussen beide elftallen en de kwaliteit van het spel. De spil Henriet en de linksbinnen Anoul speeld eneen zeer goede wedstrijd en Lemberechts en Thirifays onderschei den zich op de vleugels. VLIEGRAMP BIJ TOKIO. Volgens een rapport van het Ameri kaanse leger zijn bij de vliegramp na bij Tokio veertig personen om het leven gekomen. De lijken waren onherken baar verminkt. ONGEVAL BIJ NEW YORK AAN RUKWIND TE WIJTEN. De United Airlines zegt in een Za terdag uitgegeven verklaring, dat het ongeluk met de Skymaster bij net vliegveld La Guardia te New York, waarbij Donderdag 39 personen om het leven kwamen, waarschijnlijk te wijten is aan een plotselinge rukwind. Zwarte onweerswolken hingen ten tijde van de ramp' boven New York en er waren sterke rukwinden. De president van de Hongaarse re publiek, dr. Zoltan Tildy, heeft den minister van oorlog en lid van de par tij der kleine boeren, generaal Lajo# Dinnyes, verzocht een nieuwe regering te vormen. Inmiddels is Dinnyes ge slaagd en de nieuweHongaarse rege ring onder zijn leiding beëdigd. (Van een U.P.-correspondent) De oogsttijd in de Ver. Staten nadert en daarmede weer het probleem van de prijzen der landbouwproducten. De eerste crisis is reeds aangebroken op de aardappelmarkt. Terwijl in de staat Alabama de aardappelen in grote hoe veeheden worden verbrand, moeten da Amerikaanse huisvrouwen in het Oos ten van het land hoge prijzen beta len voor Canadese aardappelen. Een hevige opwinding is ontstaan door de berichten over het vernietigen op gro te schaal van tonnen aardappelen te Alabama en over foto's van grote aard- appelhopen die voor de verbranding gereed liggen, in een tijd dat er in andere streken en landen schaarste heerst en hoge prijzen betaald moeten worden. De oorzaak van dit ales is het uit de oorlog stammende program der re gering om een grote productie van al le soorten levensmiddelen te stimule ren, een program dat nog tot het ein de van 1948 van kracht blijft. Door regeringsaankopen in geval van gro'.e aanvoer worden de prijzen voor de boeren op peil gehouden. De Ameri kaanse boeren vormen op het ogenblik dan ook waarschijnlijk de voordelig ste producerende groep in de V. S. Het departement van landbouw geeft zijn uitleg aan het verschijnsel: de aardappeloogst in Alabama neigde een overvoering van de markt te ver oorzaken. De regering ging daarom tot aankoop van tweede soort aard appelen over. Maar zij wist niet wat met deze aardappelen te beginnen. De boeren in de Zuidelijke staten wil len deze niet als veevoer hebben, daar de weiden in deze tijd van het jaar genoeg voer opleveren. De aardappe len kunnen in Alabama door het ont breken van de nodige fabrieken niet verwerkt of geconserveerd worden. Zij kunnen evenmin naar daartoe geschik te fabrieken in het Noorden worden overgebracht, omdat de vrachtprijzen te hoog zijn. Ook voor de uitvoer zijn ze niet geschikt, omdat zij te veel aan bederf onderhevig zijn. Het vorige jaar kocht de Ameri kaanse regering meer dan 90 millioen schepel aardappelen op voor 80 mil lioen dollar. 22 millioen schepel wer den verbrand, 30 millioen verkocht met verlies aan de alcoholindustrie, 10 y, millioen werd tot stijfsel ver werkt, 11 millioen voor veevoer ge- ■bruikt en 3 millioen ging naar de scholen voor de vrije middagmalen. Hetzelfde probleem doet zich thans opnieuw voor. De federale regering koopt in Alabama aardappelen op te gen een prijs van 2.70 per schepeL De aardappelen gaan op het ogenblik rechtstreeks naar de brandstapel. Maar een andere mogelijkheid is er niet, hoewel de grote steden in het dicht bevolkte Oosten lang niet overvloedig in de aardappelen zitten. Het is be grijpelijk, dat een en ander een bron van veel ergernis is in Amerika. VRIJ ZONNIG, WARM WEER, KANS OF HAGEL. Lichte, geleidelijk toenemende be wolking. Kans op onweer, gepaard met hagel. Zwakke wind uit uit eenlopende richting.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1