Tussen Wolga en Oeral 3 hoogspanning Alkmaarse Clubs namen de leiding Voetbaluitslagen van gisteren Geweldig oliecentrum ontdekt Wij luisteren morgen naar. Blauw-Wit klopt Volewijckers De avond-vierdaagse Venhuizer jongen zwemt over IJselmeer In 11 uur 50 min. Tweemaal per week per KLM naar Zuid-Amerika Van Boek iot Boek $PORTSPETTERS Feuilleton C maanden (Van een U.P.-correspondent) Russische geologen hebben een „kolossaal oliereservoir" ontdekt in het nieuwe Russische industriegebied vsn de Oeral. Dit bericht werd on langs bekend gemaakt, nadat uitge breide onderzoekingen in deze streek waren voltooid. In de vorige zomer heeft men door boringen oliebronnen ontdekt en sindsdien hebben de geo logen onafgebroken aan hun onder zoek doorgewerkt. Het technische tijdschrift „Geleide economie" noemt de gevonden olie voorraden „kolossaal". Bovendien zijn zij gemakkelijk te exploiteren. „Deze vondst", aldus het blad, „opent de mo gelijkheid van de ontwikkeling van een geweldig oliecentrum in de streek tussen de Wolga en de Westelijke hel lingen van de Oeral." Het plan van Moskou, om een groot deel van de Russische industrie naar het Oosten te verplaatsen, heeft door het vinden van olie in dat gebied opnieuw een krachtige steun gekregen. Reeds eer der zijn in de Oeral steenkolen en Ijzererts gevonden. „Geleide economie" vestigt er de aandacht op, dat een toenemende olie productie in het Oosten zal bijdragen tot het verdwijnen van het vooroor logse tekort aan olie in de Sovjet Unie. Ook zal de olie-exploitatie in de Oeral het vrij hoog gerichte vijfjarenplan een zeer goede kans op verwezenlij king geven. Dit vijfjarenplan immers beoogt vooral de grootst mogelijke ont wikkeling van de industriegebieden in het Oosten. Intussen hebben de Oostelijke olie- gebieden reeds vijf percent meer olie geproduceerd dan in het afgelopen jaar voorzien was. terwijl de Zuide lijke en Westelijke bekkens (waaron der de olievelden van Bakoe, Voorheen de grootste in de Sovjet Unie) hun raming met drie percent hebben over schreden. De productiecijfers in tonnen zijn niet bekend gemaakt, maar «ei gens het plan zou de jaarlijkse pro ductie van alle Russische oliebronnen 35.400.000 ton moeten zijn, al is het niet bekend hoe deze toename over de vijf jaren verdeeld moet zijn. In 1940 publiceerde de Sovjetrege ring de laatste jaarcijfers over de olie productie. In dat jaar werd 31.000.000 ton geproduceerd. Over 1943 zijn dan nog niet-officiële, doch waarschijnlijk wel betrouwbare cijfers bekend. On danks de oorlogsschade bedroeg de olieproductie toen nog slechts iets min der dan 30 millioen ton. In 1940 leverden de Oostelijke vel den 12 percent van de totale produc tie in de Sovjet Unie. Het vijfjaren plan rekent nu op een percentage van 36 pet in 1950. Ook zonder de nieuwe Hilversum 301 m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Gfa- mofoonmuziek. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw. 10.15 Kleutertje luister. 11.35 Ensemble Jet- ty Cantor. 12.30 Ons platteland. 12.40 Speeldoos. 1.15 Skymasters. 2.Met naald en schaar. 3.De wondere we- jeld. 4.40 De Schoolbel. 5.— Dat kun ilj ook. 5.30 Pierre Palla. 6.15 Oud en nieuw van alles wat. 7.05 Radiostrip. 7.15 Concertgebouw-trio. 8.05 Met de microfoon bij.,.. 8.15 Operette con cert. 9.10 Klankbeeld. 9.30 Contact. 10.30 Fluit en piano. 11.15 Gramofoon- muziek. Hilversum II, 415 m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 7.45 Concert. 8.15 Pluk de dag. 9.Licht baken. 10.Wie komt er in mijn hok je? 10.15 Drie bekende organisten. 10.40 Woord en muziek. 10.50 Koor zang. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 12.03 Zang en piano. 12.30 Lunchcon cert. 1.15 Welk boek? Een goed boek. 2.Omroep kamerorkest. 3.Onder ons. 3.30 Gemengd koor. 4.De zon nebloem. 4.30 Na schooltijd. 5.30 Utr. studentenorkest. 6.Amusemenstor- kest. 6.30 Radiovolksuniversiteit. 7.20 Amusementsorkest. 8.05 De gewone man.... 8.20 Radio-Philharmonisch concert. 10.Volksliederenconcert. 10.45 Zangplaten. 10.55 Vaders Dag boek. 11.— Maneto-concert. ontdekkingen zouden de Oostelijke ge bieden in de tien jaren tusaen 1940 en 1950 320 percent moeten toenemen, ter wijl de Wolga-oliebronnen maar liefst hun productie met 1100 percent zouden moeten opvoeren. Het is dan ook geen wonder, dat de Russische deskundigen zich zeer verheugd tonen over de veel belovende nieuwe vondsten in de Oeral. BESTE 60EJE. INSPECTEUR,® KOUD UW HOOPDPÜN'POEDER.S 6ER£ED. DE MAM MET HET MASKER.1 KOMT RE EDE GERUISLOOS De twee Alkmaarse clubs, die in de promotie-degradatie-puzzles ge wikkeld zijn, kunnen tevreden zijn over de jongste tropische Zondag: Alcmaria won met alles-zeggende cij fers 70 van D.E.C. en de Alkmaar se Boys klopten in hun eerste uit wedstrijd Kinheim met 21. Intussen is Heerenveen kampioen van afdeling V geworden en N.E.C. wist de titel in afdeling III te ver overen, zodat nu nog alleen afdeling II geen kampioen heeft. Geen kampioen in afdeling II! De Volewijckers stonden er fraai voor, hadden nog slechts één punt nodig, om definitief op de bovenste plaats te blij ven. Maar.... de tegenstander was Blauw-wit, die zelf nog niet kansloos was. Het home der Volewijckers, het Mos- veld, was door de politie afgekeurd, zodat de ontmoeting in het stadion ge speeld zou worden. De K.N.V.B. ging daar niet mee accoord, omdat Blauw wit dan in eigen huis zou spelen en de bond wees het Ajax-veld aan voor deze zo belangrijke ontmoeting tussen de sterke Amsterdamse clubs. En daar heeft zich een heroïeke strijd ontwikkeld tussen twee vrijwel gelijkwaardige ploegen. Beide doelen kwamen beurtelings in gevaar, palen en lat moesten een enkele keer de doelmannen assisteren en toen de rust kwam, was de score nog steeds dubbel blank, een gunstig resultaat voor de Volewijckers, die aan een gelijk spel genoeg hadden. Dit begreep Blauw-wit, dat na de rust ook sterker werd, steeds meer op de aanval speelde en na 28 minu ten succes had (01). Wie gedacht had, dat Blauw-wit zich verder tot sterk verdedigen zou bepalen, vergiste zich. De stadionclub bleef aanvallen, kreeg nieuwe kansen, maar het bleef 01. Er rest nu nog StormvogelsBlauw wit. Mocht Blauw-wit winnen (waar zeker kans op is), dan zullen Blauw wit erf Volewijckers een beslissings wedstrijd moeten spelen. In afdeling I is alles in kannen en kruiken. E.D.O. n.L won met 21 van Emma, dat nog altijd een kans had, om te ontsnappen. Door deze neder laag is echter het lot van Emma be slist. Het zal nu tegen K.F.C. en Zee- burgia moeten strijden voor één plaats in de le klasse. H.-D.V.S. had zich in tussen al veilig gesteld door een ge makkelijke 4—2 zege op Ajax. In afdeling II memoreerden we reeds de kamp tussen Volewijckers en Blauw-wit. Stormvogels verloor met 1—5 van D.H.C., terwijl Haarlem een normale zege op H.B.S. behaalde (4—1). Op min of meer onbevredigende wij ze is N.E.C. Oostelijk kampioen ge worden. Zelf moest het in Enschedé genoegen nemen met een gelijk spel (22) tegen de Sportclub aldaar, maar de stadgenote Quick deed haar plicht en verpletterde Go Ahead (in Deven ter nog wel!) met 72. Doordat Be Quick Zaterdagavond thuis van Heerenveen verloor (16), is de club van Abe Lenstra opnieuw kampioen geworden. Naar verluidt, is Heerenveen op het ogenblik in goede vorm, zodat verwacht mag worden, dat ze een belangrijke roj zal spelen in de strijd om de hoogste titel. Terwijl Heerenveen juicht, zit Leeu warden in de put, want het aloude Frisia verloor van G.V.A.V. met 30 en Emma, een mede-candidate voor de onderste plaats. Emma won zowaar van Achilles met 41. De overige wedstrijden waren van minder belang. Promotie-degradatie In afdeling H is de promotie-degra datie-competitie reeds begonnen met ExcelsiorS.V.V. De degradatie-club begon slecht door met 04 op eigen terrein te verliezen. In het Oosten begon Tubantia goed door thuis te winnen van Rheden (31), terwijl de Zwolse Boys met i0 Rigtersbleek klopten. 1 2 1—0 1 j 3—1 1 1—3 1 o—l Zw. Boys Tubantia Rheden Rigtersbleek Goede start van Alkm. Boys De Alkm. Boys begonnen hun degra datiewedstrijden goed door in Velsen- Noord met 21 van Kinheim te win nen. De Alkmaarse keeper was in grootse vorm en won van Kinheim. 't Was bovendien voor de Boys een goede dag, doordat Helder en I.V.V. in de marinestad gelijk speelden. A. Boys 1 1 2—1 2 Helder 1 1 1—1 1 I.V.V. 1 1 1—1 1 Kinheim 1 1 12 Alcmaria had geen moeite met D.E.C., dat met 70 geklopt werd en een povere indruk maakte. Holland wist thuis van H.B.C. te winnen met 21, zodat de stand is: Alcmaria 2 11 70 3 Holland 2 1—1 33 2 D.E.C. 2 1—1 2—8 2 H.B.C. 2—121—21 Schagen, dat vecht voor zijn behoud in de 3e klasse, en verleden week ge lijk speelde tegen J.O.S., zag, hoe deze club nu thuis verloor van D.C.G. Het geen niet zeggen wil, dat Schagen de volgende week moet oppassen, als het uit speelt tegen D.C.G. De stand is hier: D.C.G. 1 1 2 1-0 Schagen 2 1 1 1—1 J.O.S. 2—1111—2 B.K.C. deed het best, want het won met niet minder dan 51 van Ahrends. De stand is: B.K.C. 11 5—1 2 Ahrends 1 1 1—5 Purmerend Nog enkele weken en een groots jaarlijks wandelfestijn staat weer voor de deur: de avondvierdaagse. Jong en oud, van 12 tot 80 jaar, kan zich op geven om deel te nemen aan deze vier achtereenvolgende wandeldagen, om te genieten van natuurschoon in eigen omgeving, om een gezonde; zo niet de gezondste sport te beoefenen! Maar ook om het bekende avondvier- daagse-kruisje te behalen.... De data zijn vastgesteld op 18, 19, 20 en 21 Juni, terwijl de afstanden 3 maal 15 en 1 maal 20 km bedragen en door eenieder, die beschikt over een gezond lichaam, gemakkelijk af gelegd kunnen worden. Vooral voor nieuwelingen op wandel sportgebied is deze avondvierdaagse een goede gelegenheid om met de wandelsport kennis te maken, welke kennismaking meestal goed uitvalt, ge zien de toename van nieuwe leden bij de Nederlandse Wandelsportbond na een avondvierdaagse. In de meeste plaatsen van Noord- Holland verschaffen fleurige raambil jetten alle nodige inlichtingen, terwijl voor plaatsen, waar zulks niet het ge val is, het secretariaat van de Noord- Hollandse Wandelbond, Pernambuco- laan 41 te Overveen, alle gewenste inlichtingen verschaft. De 19-jarige Dirk Schermer uit de Weed, gemeente Venhuizen, heeft gisteren een unieke prestatie verricht door in elf uur en vijftig minuten van Stavoren naar Enk huizen te zwemmen. Schermer, die generlei training voor de tocht heeft ondergaan, startte 's morgens om 5 voor negen en om kwart voor negen 's avonds kwam hij bij de g-pier te Enk huizen aan land. ,Als volgboot voer mede het jacht „Zonnedauw" van den heer Koo- pen uit Enkhuizen, terwijl de he ren Swagerman en de Jong als verzorgers fungeerden. Schermer heeft tijdens de tocht slechts wat suikerklontjes en bis cuits gegeten. De omstandigheden waren buitengewoon gunstig: de zee was totaal blak en de tempe ratuur van het water hoog. De jonge Venhuizer is nu de vierde zwemmer in veertig jaar tijds, die de tocht van Enkhuizen naar Stavoren, een afstand van 21 km, heeft volbracht. Dirk was helemaal niet moe toen hij in Enkhuizen aan de wal kwam; alleen had hij een beetje last van een stijve nek omdat hij schoolslag zwemt. Hij stapte rus tig op z'n fiets en peddelde naar de ouderlijke woning in de Weed. Met ingang van Zaterdag 31 Mei wordt de frequentie van de KLM-lijn Amsterdam-Montevideo opgevoerd van 1 tot 2 maal per week vice-versa, zulks in verband met de grote vraag naar vervoer. De belangstelling van EERSTE KLASSE District I Feijenoord—Sparta 32 EDOEmma 2—1 Ajax—Hermes DVS 2—4 Gooi—DOC 6—1 District II De Volewijckers Blauw Wit 6—1 NeptnusXerxes uitgest DHCStormvogels 5—1 Haarlem—HBS 4—1 Dirtrict III EnschedeNEC 2—2 Go AheadQuick 2—7 District IV NACHelmondia 5—3 District V Be QuickHeerenveen 16 EmmenAchilles 41 LeeuwardenVeendam 14 Sneek—HSC 1—0 GVAV—Frisia 3—0 Promotie/degr. le klasse Excelsior—SVV O-A TdbantiaRheden 31 Zw. BoysRigterbleek 10 TWEEDE KLASSE District I Tweede klasse A RCH—Westfrisia 3—3 Tweede klasse B Velsen—DWV >—3 OSV—TOG 1—2 VolendamZW 4—1 Promotie/degr.wedstryden Derde klasse Alcm. Victrix—DEC 7—0 Holland—HBC (stad Utr.) Den Helder—IVV District II Derde klarse Kinheim—Alkm. Boys 1 Vierde klasse DCGJOS BKCAhrends District I Vierde klasse W. Waard—Texel Oudesluis—MFC Grasshoppers— LSW Vierde klasse RandersVitesse '2 AlkmaarVrone 1-1 1-0 5—1 A onbek. 7—2 onbek. G V 2—10 onbek. Zuid-Amerika steeds toe. voor ons land neemt Sinds de eerste vlucht op 6 Aug. 1946 tot en met April 1947 zijn op deze lijn de volgende vervoerscijfers bereikt! pas sagiers 1761, vracht in kg 14.874; post in kg 3.288, gevlogen km 709.240, gevlo gen uren 2280. Behalve het toestel dat elke Dinsdag om 11.30 vertrekt voor deze plm. 12.000 km lange verbinding, die via Lissabon, Dakar, Natal, Rio de Janeiro naar Mon tevideo voert, welke plaats een uitste kende nachtbootverbinding met Buenos Aires heeft, zal met ingang van 31 Mei nu ook elke Zaterdag een toestel om 11.31 uur van Schiphol vertrekken. De zeeman P. Verhoog, gezagvoer* 1 der van de HollandAmerikalijn, heeft onder de titel „Guanahani again" een in de Engelse taal ge schreven en door de Uitgeverij C. de Boer te Amsterdam keurig verzorgde studie gewjjd aan de reis, die Colum- bus in 1492 naar Amerika onderno men heeft. Op welk punt van de nieuw ontdekte wereld heeft de dap pere ontdekkingsreiziger voor het eerst voet aan wal gezet? Dit is een onderwerp waarover de meningen uit eenlopen. Weliswaar is Columbus' scheepsjournaal verloren geraakt, maar gelukkig zijn uittreksels behou den gebleven en aan de hand daar van komt Verhoog tot de conclusie, dat het punt waarop de eerste lan ding plaats vond, de noordoostelijke kust is geweest van het eiland Gua nahani, door Columbus San Salvador genoemd. Aan het boekje zijn twee schetskaartjes van de door Columbus gevolgde route toegevoegd. U. Het verschijnen van twee nieuwe deeltjes van „Parafrase Heilige Schrift", n-l- „Job", door dr. J. H. Kroeze en „Marcus" door ds. C. Vonk, zal voor allen, die de 15 reeds ver schenen boekjes reeds in hun bezit hebben een grote vreugde zijn. Wij kennen geen werk, dat zo be knopt en toch zo treffend duidelijk de inhoud van de bijbel tot ons brengt als dit werk. De gedachten van de bijbel worden in de taal van onze tijd weergegeven, maar dan zó, dat men al lezend, een heldere, scherpe kijk op de gedachtengang, de hoofdinhoud van het gehele boek krijgt. Als ge „Job1 uit de bijbel leest, zegt ge: „er zijn vele dingen in, die ik nog niet be grijp", als ge „Job" in deze paraphra- se gelezen hebt, zegt ge: „nu begrijp ik het boek, nu spreekt het tot mij en is het mij lief geworden". Leest U eens déze vertolking van het boek „Job" en U zult er de voor treffelijke weergave van uw eigen levensvragen in vinden en als ge goed leest, ook de weg, waarin uw eigen, misschien ook opstandige hart tot zwijgen kan worden gebracht. De paraphrase van ds. C. Vonk biedt ons een niet minder voortreffe lijke vertolking van het evangelie vaa Marcus. De centrale gedachten van dit Evangelie, dat Jezus hier op aar de zijn weg door lijden tot heerlijk heid heeft afgelegd, wordt in deze paraphrase op verrassende wijze tot uitdrukking gebracht. C. F. B. De eerste internationale vliegdienst voor vliegtuigen van alle typen is in de luchthaven Mac Arthur, in Amerika geopend. De muren der werk plaatsen zijn zo gebouwd, dat de motoren en propellers er doorheen kunnen en de mecaniciëns, onafhankelijk van de weersgesteldheid, aan het werk kunnen gaan. Olympische Spelen. In het Russi sche blad „Sovjet-Sport" wordt be weerd, dat Groot-Brittannië, bang voor een mogelijk verlies van zijn prestige, en andere landen die zwak zijn in amateur voetbal, vergeefs getracht hebben het Olympisch voetbaltournooi van 1948 om te zetten in een „open tournooi" waaraan ook profs zouden kunnen deelnemen. Egalisering wereldrecord. Bij ath- letiekwedstrijden om het kampioen schap van Californië werd door Mels Patton het wereldrecord op de 100 yards, hetwelk op naam staat van Wy- koff Jesse Owens en Jeffrev geëgali seerd. Patton is dus de vierde athleet, die deze afstand in 9.4 seconde weet af te leggen. Wereldkampioenschap dammen. Keiler, de Nederlandse damkampioen, speelt op het ogenblik een v edstrijd om de wereldtitel tegen den Fransen titelhouder Ghestens. De beide eerste partijen eindigden in remise. Davis-cup. Frankrijk won de ont moeting tegen Monaer om de Daviscup met 50. Tsjecho-Slowakije versloeg Nw Zeeland (na 2 dagen 30) en En geland werd door Zd. Afrika geklopt (1—4). 100 m in 10,7 sec. Tijdens militaire en jeugdwedstrijden, Zaterdagmiddag door de Haagse Athletiekvereniging „Vlug en Lenig" op de sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag georga niseerd, liep de Vlug en Lenig-athleet Jan Klein de 100 meter in de goede tijd van 10,7 seconde. Middelkamp wint weer. Te Geleen won Middelkamp de wedstrijd op de sintelbaan vóór Lambrechts en Maas. Cor Bakker uit Zaandam werd zesde met 300 m achterstand. door Tjeerd Adema „We zijp prachtig op tijd," zei de heer De Hoop, toen de chauffeur met een brede zwaai voor het midden van de buitenplaats stopte. Hij hielp Irma uitstappen en ging zijn tochtgenoten voor, terwijl de chauffeur met twee valiezen achter aankwam. Een major domus, in keurig rokcos- tuum, wachtte het gezelschap bij de ingang van de vestibule. „Kan meneer ons ontvangen, Johan?" vroeg de heer De Hoop. „Meneer is in de bibliotheek," zei de bediende. „Als u zo vriendelijk wilt zijn, een ogenblik te wachten, zal ik u aandienen." „Prachtig", zei de heer De Hoop en geleidde zijn gezelschap naar een een voudig gemeubileerd vertrek in de rechterhoek van de met jachttro- pheeën versierde vestibule. „Wacht u hier een moment", zei hij, „Ik ben dadelijk weer bij u". Hij liep de gang in en werd daar opgevangen door een jonge vrouw, die in rijcostuum uit het park kwam. „Freule!" riep de heer De Hoop blijkbaar verrast. „Ik dacht dat u op reis was". „Dat was ook mijn plan, geachte heer", zei de jongedame een tikje nonchalant, „maar ik ga niet op reis, ik heb mij bedacht". „U gaat niet?" vroeg de heer De Hoop blijkbaar onaangenaam verrast. „Neen", zei ze, „en u mag wel we ten waarom niet. Vanavond komt die mysterieuse neef en ik heb besloten mijn netten uit te gooien om hem te vangen. Nu weet u het precies". „Dus", zei de heer De Hoop, „u ver wacht, dat er een goudvis in uw net..." „Zo is het", zei de jongedame. „Wanneer denkt u, dat neeflief zo on geveer zal arriveren?" „Hij komt vandaag niet meer", zei zei de heer De Hoop. „Wat!" riep het meisje verstoord. „En u zei eerst..." ,,Hij komt niet meer freule omdat hij er al is", legde de heer De Hoop uit. .Is hij er al" riep het meisje ver rast, haar rijzweep op een bank wer pend. „Is hij... is hij... hier in de wacht kamer?" „Inderdaad, freule", antwoordde de heer De Hoop. „Vertel me twee dingen", zei ze ge agiteerd, „is hij jong en is hij knap?" „Beide", antwoordde de heer De Hoop glimlachend. Zij wierp een blik in de gangspie- gel en zag hoe het rijcostuum haar flatteerde. „Wees zo goed", zei ze, naar de wachtkamer lopend, „en stel me even voor". „Eén moment", zei de heer De Hoop. Hij opende de deur van de ontvang kamer en het meisje stapte over de drempel. „Mag ik u even voorstellen", zei de heer De Hoop. „Dit is de lang ver wachte neef meneer Hans van Lin- schoten e*i zijn verloofde juffrouw Irma Hoogvorst. Als ik mij niet ver gis, freule, heeft u beiden al leren kennen". Irma Hoogvorst stond met een kleur van verlegenheid en verbazing tegen over de vrouw, die daar plotseling in de deuropening was verschenen. „Maar...!" riep ze verschrikt. „Dit is freule Van Arkel", stelde de heer De Hoop voor. „Giese...sela..." stotterde Hans ont hutst. De jonge vrouw keek met een blik van ontzetting van de een naar de ander, haar ogen fonkelden en haar matbleke wangen werden door een steeds donkerder wordend rood overto- gen. Zij keerde zich, zonder een woord te spreken, om en stapte de vestibule in. „Freule!" riep de heer De Hoop, „wist u dan niet...?" „Wat ik weet", zei ze woedend, „is, dat ik de grootste gans geweest ben, die er op deze aardbodem rondloopt". „Maria?!" schreeuwde ze tegen haar kamenier, die haar ongezien trachtte voorbjj te komen. „Pak direct mijn koffers en zorg voor je eigen valie zen. We vertrekken vanavond nog. Zeg tegen John, dat ik een auto wens voor de trein van. zeven uur uit Amersfoort. Haast je wat, want ik blijf geen minuut langer hier dan no dig is. Zeg aan Johan, dat hij belet vcor mij vraagt bij meneer, laten we zeggen over een half uur, dan kan ik mij eerst verkleden. Ik wens hem zelf te vertellen waarom ik van zijn gastvrijheid niet langer gebruik kan maken". De heer De Hoop keerde glimla chend in de wachtkamer terug. „Dit alles had ik voorzien", zei hij. „Het toeval heeft gewild, dat freule Van Arkel dezelfde gedachte heeft ge had als meneer Van Linschoten en meende, dat zij in een warenhuis de minste kans op ontslag zou lopen. Het was zuiver toeval, dat u elkaar daar ontmoet heeft". „Maar", zei Hans, door de loop der gebeurtenissen nog enigszins van zijn stuk gebracht, „zij kan toch hier blij ven, als zij dat wil". „Maar dat wil ze natuurlijk niet", zei de heer De Hoop. „Ze is al drie weken hier en ze was van plan een grote reis te gaan maken om daarna aan de Rivièra te gaan wonen. Ze was eerst voornemens gister te ver trekken, maar heeft op het laatste ogenblik blijkbaar het plan gemaakt de jacht op den erfgenaam te openen. Ik veronderstel, juffrouw Hoogvorst, dat u er geen bezwaar tegen zult ma ken, dat zij toch maar liever op reis gaat". „Als ik eerlijk mag zijn", zei Irma, met nog van emotie trillende lippen, „dan hoop ik, dat ik haar nooit meer terug zie". „Daarop bestaat alle kans", zei de heer De Hoop. „Op dat ogenblik klopte Johan op de deur en meldde, dat de heer des huizes de bezoekers gaarne zou ont vangen. Hij ging hen voor door een reeks van gangen en vertrekken, waar het geluid van hun voetstappen in dikke lopers en kleden verloren ging en deed in de rechtervleugel de deur open van een grote, zonnige kamer, waarvan de wanden bijna tot het pla fond door kasten vol boeken waren ingenomen. Bij een grote gebeeldhouwde schouw zat in een diepe fauteuil een kleine man, wat afgewend van de deur, zo dat de binnentredenden zijn gezicht niet duidelijk konden onderscheiden. De vorm van zijn hoofd, de wijze waarop hij het een tikje schuin hield, troffen Hans als iets, dat hij kende, dat hij gezien had op de dag. dat... „Oom", zei hij, aarzelend een stap voorwaarts doende. De man in de stoel keerde zijn ge laat langzaam naar hem toe en keek glimlachend naar de verbaasde ge zichten zijner bezoekers. Het was de heer Van Neyenstein. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3