KLARE TAAL VAN DE MINISTERRAAD Conferentie te New-Delhi begonnen Plan voor nieuwe status vindt waardering Hors d'Oeuvre Verklaring over de Indonesische nota De Paus over de wereldsituatie 'lüeec&ecUht Een westelijk blok DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINCEN EN ANNA PAULOWNA Prins Bernhard winï een eerste prijs Ronde van Luxemburg Tweehonderd millioen kilogram groente naar Duitsland Vroege aardappelen vrij Wijziging in tabaksdistributie Verplichte wollevering Bon voor twee eierén Met een jeep de wereld rond VAN NABIJ EN Zware brand te Londen Tram- en autobusstaking in Belg ie Winkeliersstaking in Frankrijk afgelast Doodvonnis voltrokken BVB*AU: Koningstraat 7t-M Den Heldor Telefoon »4« om 44(041 Dtr.: J. B13lama DINSDAG S JUNI 1947 Voortzetting van de 79E JAARGANG NO. 9524 HELDERSCHE COURANT TAB1KVKH! Advertenties: 14 cent por millimeter. Tamlllebe richten lt cent per m.m. Kleine ad vertentlee („Juttertjee") tot U voorden 75 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kverteei I t.per poet 1 1.(6 HaeMndaetm: M. H, K. Uyldert, Katoo C. A. Dekken eo W. Kok. GMermorgen rond tien uur hebben reven Voor-Indische leiders zich naar het huis Tan den onderkoning, lord Mountbatten, begeven, om kennis te ne- men van de voorstellen der Britse regering ten aanzien van de machtsover dracht, welke Monntbatten uit Londen heeft medegenomen. De leiders ar riveerden In Amerikaanse auto's; als eerste Mohammed Ali Jinnah, de voor zitter van de Moslemliga. Daarna Pandit Jawaharlal Nehroe, vice-president van de voorlopige Voor-Indische regering en leider van de congresparty. Hij was vergezeld van Sardar Vallab- hai Patel, lid van het Huis, env Kri- palani, president van de Congrespartij. Vervolgens Sardar Baldef Singh, mi nister van defensie, als vertegenwoor diger van de Sihks, en de twee Mo hammedaanse leiders Abdoer Rab Nishtar en Liagat Ali Khan. Rustig verloop. Er waren geen volksoplopen of de monstraties bfl het passeren van de Voor-Indische leiders tussen een cor- i don van gewapende politiemannen voor de hekken van het huls van de Onderkoning. Sardar Rabnishtar verklaarde tegen over de correspondent van Reuter, dat er geen kans bestond op een vergelijk over een Verenigd Voor-Indië. „Wij vormen twee naties rn wij wensen twee aparte tehuizen, wij zullen nimmer willens een verdeling van Bengalenen de Pandsjaab aanvaarden. De bijeenkomst ten huize van de on derkoning werd na een duur van twee Uren verdaagd. Jinnah vertrok twin- «8 minuten na de andere genodigden. Officieel communiqué. ïh het officiëel communiqué over de conferentie van lord Mountbattem en de Voor-Indische leiders wordt ge- kegd, dat de leiders „een volledige uit eenzetting gegeven is van de bespre kingen in Voor-Indië en in Engeland, die gevoerd hebben tot de formulering der Britse voorstellen, en van de argu mentering op grond waarvan die voor stellen goedgekeurd zijn". Voorlndische politieke leiders had den gisteravond naar men meent te Onverwacht en vrijwel onopgemerkt door het publiek heeft Z.K.H. prins Bernhard Zaterdagmiddag deelgeno men aan de door de Goolse Jachtver- eniging georganiseerde samengestelde wedstrijden. De prins behaalde in de zware klasse met zijn paard „Rex" de eerste prijs met een totaal van 36 pun ten, 4«/i punt meer dan de tweede prijswinnaar, de heer A. J. Pot op „Twinkle". In de eerste etappe van de ronde van Luxemburg, Luxemburg—Ettel- bruck (200 km) kwam Goldschmid (Lux.) in 5 uur 55 min. 6 sec. als eer ste aan. De Nederlander Schweitzer werd 12de in 5 uur 59 min. 46 sec., Syen 18de in 6 uur 3 min. 5 sec. en Janssen 20ste in dezelfde tijd. VAN WONING TOT KEET. De grijze mensenvriend Ing- wersen heeft herhaaldelijk aan gedrongen op krachtige maat regelen tegen de woningnood. Waarom heeft hij betoogd worden regeringsbureaux niet ondergebracht in keten, zodat de flatwoningen, thans door hen bezet, aan onbehulsden be schikbaar kunnen worden ge steld? Daar zijn zij toch voor gebouwd, niet waar? Waarom heeft een bureau-ambtenaar een keuken nodig bij zijn kantoor? Of een badkamer? Terwijl tal loze huisvrouwen naar die loka liteiten snakken, en sinds lang vergeefs? Minister Neher heeft evenwel bezwaar. Volgens zijn adviseurs kost het bouwen van keten zó veel materiaal, dat daarvan be ter iets anders kan worden ge bouwd. Deze redenering klinkt echter niet overtuigend, ten minste wanneer met „iets an ders" een woning wordt oe- doeld. Immers, wanneer voor regerings-bureaux keten wor den gebouwd, bouwt men eigen lijk woningen, aangezien door het betrekken van elke keet een bewoonbare woning wordt vrij gemaakt. En kan men ooit een woning bouwen welke zo wei nig matriaal vergt als een keet? Heeft de minister zich mis schien laten voorlichten door ambtenaren van zijn departe ment, die, gelijk bekend is, In een groot flatgebouw zetelen en dus allicht de keuken, waarin hun dagelijks kopje koffie wordt bereid, mitsgaders centrale ver warming enz. niet graag ont beren om binnen te trekken in een allicht minder behagelijlie keet? Of vreest hij misschien, dat het met het beleid van zijn ambtenaren-corps in zulk een keet een keet worden zal? KREEFT. J weten in aanzienlijke mate overeen stemming bereikt ten aanzien van het plan van de Britse regering. Wijziging in het ontwerp. De belangrijkste verandering in het oorspronkelijke ontwerp Is dat het aanbod van de Dominionstatns voor Hindnstan en Pakistan van kracht zal worden zodra de verdeling tot stand is gekomen. Op zijn laatst in October a.s. Het zal aan de beide staten ter beoordeling staan om te beslissen of zij hun ver houding tot de Engelse kroon willen bestendigen na Juni 1948, wanneer vol gens de verklaring van Attlee Enge land zich geheel ui' Voor-Indië zal terugtrekken. Het z.g.n. „Voorlezer's Huis" te Richmond, Staten Eiland, New-York, een der eerste scholen, welke voor 1696 door de eerste Nederlandse kolonisten in de Ver. Staten werden opgericht, is dezer dagen na de restauratie door het Staten Eiland Historisch Genootschap voor het publiek opengesteld. De school is waarschijnlijk de enig overgeblevene van de destijds gestichte. Bij deze gelegenheid werden door kinderen, gekleed in historisch costuums, schoolscénes uit de dagen der kolonisatie opgevoerd. „Nederlandse" meisjes tijdens een der lessen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De raad van ministers heeft zich In zfln vergadering van 2 Juni beraden over de situatie in Indonesië. Instemmend met de op 27 Mei j.I. aan de republikeinse delegatie overhan digde nota van de commissie-generaal, is de raad van oordeel, dat de daar in vervatte denkbeelden en voorstellen een loyale uitvoering van de over eenkomst van Llnggadjati inhouden en op die grond ook voor de republi keinse regering aanvaardbaar zijn. Vermindering der krijgsmacht. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de republi keinse regering aanvaard, en vervol gens in gezamenlijk overleg met alle partijen uitgevoerd, dan is naar het oordeel van de raad de grondslag ge legd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Het alternatief. Mocht het antwoord van de republi keinse regering onverhoopt onbevre digend zijn dan ziet de Nederlandse re gering, in overeenstemming van het gevoelen van de Commissie-Generaal, in voortzetting der tot dusver gevoerde onderhandelingen geen heil, en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijk heid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Ling- gadjati onverkort richtsnoer blijven van het regeringsbeleid. Het dubbele kwantum van verleden jaar Gistermiddag werd op de Langen- dijker groentecentrale medegedeeld, dat het Centraal Bureau voor de Vei lingen een overeenkomst heeft afge sloten met de bezettingsautoriteiten in Duitsland voor de levering van 200 millioen kg groente, waarvan de helft zomer- en de helft wintergroente. De prijs zal op dezelfde basis rusten als verleden jaar, n.1. 40 tot 70 van de' minimum prijzen. In het >forine-opleidingskamp „Hil versum I" te Loosdrecht werd een groot aantal marinevliegers, die zich gedurende de oorlog jegens de vij and jioor moed, volharding en plichtsbetrachting hebben onder scheiden, door ZKH Prins Bernhard gedecoreerde Onder hen bevonden zich ook drie Engelse en twee Fran se vliegers. Voor vroege aardappelen, geteeld op een geldige tuinbouwteeltvergunning, is per 30 Mei j.1. ontheffing verleend van het rooiverbod, zodat ze aan de veilingen kunnen worden aangevoerd. De prijzen voor deze vroege aardap pelen zijn vrij. De vroege aardappelen mogen tot 15 Juni vrij geveild worden, daarna zal de minimum prijs van 10 gulden per 100 kg gelden, welke prijs geleidelijk tot de 2e helft van Juli zal dalen tot f 6,50. De directeur van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft een circulaire aan de sigarenfabrikan ten doen toekomen, waarin de afleve ringsvergunning voor alle soorten si garen tot nader aankondiging wordt ingetrokken in verband met een voor genomen wijziging in de distributie van tabaksproducten. Tevens bevat dit rondschrijven de aankondiging dat de sigarenfabrieken in de week van 9 tot 14 Juni een controle op hun voorraden kunnen tegemoetzien. De wolpositie van Nederland is moeilijk. Om deze reden zullen de Provinciale Voedselcommissarissen, zo deelt men ons van bevoegde zijde me de, daarom namens den directeur van het Rijksbureau voor Textiel aan de schapenhouders voor 1947 een ver plichte levering van wol opleggen op basis van het aantal overjarige scha pen op hun bedrijf en tevens voor de nog bij hen aanwezige scheerwol van vroegere productiejaren. De schapenhouders, die volledig aan hun verplichting voldoen, zullen als premie een bepaald gedeelte van de wolopbrengst in textielgoederen terug geleverd krijgen. In de bonnenlijst, welke Donderdag 5 Juni gepubliceerd wordt, zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eieren worden bekendgemaakt. Op het Stationsplein te Apeldoorn verdrongen zich gisterochtend ve len rond een geel-rood geschilder de jeep, waarin vier gebruinde, sportieve jongemannen, naast hun omvangrijke bagage waren geze ten. De oorzaak van deze belangstel ling was het begin van een we reldreis welke het viertal, be staande uit een zakenman, twee journalisten, en een persfotograaf vm Apeldoorn uit. ging onderne men. De reis voert over België naar Frankrijk, Italië, Grieken land, Turkije, Iran, Irak, Voor- en Achter-Indië, Indonesië en Austra lië. Vervolgens staan Noord- en Zuid-Amerika op het programma, waarna de boot het ondernemen de gezelschap naar Nederland te rugbrengt. Zo staat het althans op papier_ Radio Moskou heeft een daling van temperatuur gemeld en medegedeeld, dat nachtvorst verwacht werd. Te Londen wees de thermometer gister morgen te elf uur 86 graden Fahren- heit. Een negen maanden oud kind te Nijverdal viel in een onbewaakt ogenblik uit de kinderwagen en bleef aan een riem hangen, waardoor het zichzelf wurgde. Sedert vorige week Maandag vervoerde de K.L.M. 50.000 kg aardbeien naar Engeland. Zondag j.1. was het op de bad plaatsen zeer druk. In totaal bezochten 17.000 reizigers Zandvoort per trein, Bergen aan Zee verwerkte er ruim 4000 en Hoek van Holland 9000. Op 1 Juni was het twaalf en een half jaar geleden dat HKH prinses Juliana het voorzitterschap van 't Nederlandse Rode Kruis aanvaardde. Men is thans druk bezig met de aanleg van het groot soldatenkerkhof voor Duit sers in de Peel. Naar schatting zullen er 20.000 25.000 graden gedolven moeten worden. Het eerste volks tellingsformulier is op het Centraal Bu reau voor de Statistiek terugontvan gen. Het is van H. M. de Koningin, die het eigenhandig heeft ingevuld. Konstantine Konstantinoff. de Parijse componist en dirigent was onder de passagiers van de in Noord-Maryland verongelukte skymaster, waarbij 53 personen het leven verloren. Te Groningen is in de nacht van Zaterdag 24 Mei op Zondag 25 Mei een drieling geboren. De beide jongens ziin de vol gende nacht overleden. Het meisje is Maandag gestorven. Het Amerikaanse departement van buiten landse zaken heeft aangekondigd, dat binnenkort de ondertekening wordt verwacht van een militair crediet van 30 000.000 dollar aan Perzië. Frits Diepen vliegtuigen N.V. te 's-Graven- hage voert momenteel besprekingen tot het verkrijgen van toestemming om haar luchttaxi's op het vliegveld Gilze- Rijen dat als militair vliegveld in gebruik is te mogen laten landen en opstijgen. ZWEEDS BEZOEK. Zweedse ingenieurs bezochten giste ren de sluizen te IJmuiden en de Hoog ovens te Velzen, waarbij zij hun waar dering voor het herstel uitspraken. In de grote regeringsopslagplaats voor rubber te Mitcham in Zuid-Lon- den is Maandagavond een brand uit gebroken, die weldra zulke afmetingen aannam, dat hij met meer dan 30 brandweerwagens ternauwernood kon worden bedwongen. Duizenden tonnen rubberafval ston den in brand en een dikke zwarte rookwolk steeg op, die zelfs op 15 km afstand, in het centrum van Londen, de zon verduisterde. Meer dan 400 brandweerlieden na men aan het blussingswerk deel. Naar schatting bevindt er zich 10.000 ton rubber in de opslagplaats en men re kent erop, dat de brand niet binnen de week zal kunnen worden geblust. i N In een door de radio uitgezon den rede over de wereld-situatie heeft de Paus verklaard, dat de wonden, door de oorlog gesla gen, nog niet geheeld zijn, doch in tegendeel misschien nog dieper zijn geworden. Het jaar 1947 is reeds half voorbij, en nog steeds zijn er overweldigende problemen ter op lossing overgebleven, aldus de Paus. Nog hebben wij de gelegenheid de grote problemen aan te vatten en de gevaren, die de gehele wereld bedrei gen, te keren. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en geweld. Het opbou wen van de algemene veiligheid moet geschieden op morele zowel als mate riele basis. Hoe kunnen de overwinnen de naties een toeneming van bewape ning gedogen, hoe kunnen zij in puin hopen en ellende een waarborg zien voor hun eigen veiligheid? Het is nog niet te laat om door gezamenlijke krachtsinspanning een dragelijke we reld te scheppen. Allereerst moet aan dacht besteed worden aan het welzijn van de jeugd en het gezin. Uit vele de len van de wereld bereiken ons tragi sche berichten over de ellende, welke door jeugd en gezin wordt geleden. Wij stellen al ons vertrouwen in God en na God in de gelovigen van de ge hele wereld. In de harten der jongeren zijn twijfels over beginselen en waar den en deze scheppen een besluiteloos heid, welke dreigt geen einde meer te zullen vinden. Ons fundementeel be ginsel bestaat uit medewerking zonder voorbehoud tot het tot stand brengen van sociale rechtvaardigheid. Daar zijn er, die de katholieke kerk eerder als een vijand dan als een bondgenoot be schouwen; het standpunt van de katho lieke kerk ten aanzien van dit punt is echter duidelijk genoeg. Het ideaal van de kerk is: een vrede tot stand te bren gen, der mensen waardig. De duizenden Brusselaars, die van tram of autobus gebruik plegen te maken om zich naar het werk te be geven, zagen zich Maandag gedwon gen het zopder te doen, daar het tram- en autobuspersoneel in Brussel en in andere grote plaatsen in België het werk gedurende 24 uur neergelegd heeft, om dat de regering te weinig aandacht zou schenken aan zijn grie ven. Het personeel eist aanpassing der lonen en der sociale voorwaarden aan die van het spoorweg- of staatsper- soneel. Indien het tram- en autobusperso neel vóór het einde van de volgende week geen voldoening krijgt, zal de staking in alle provincies worden doorgezet. De dreigende staking van twee en een half millioen winkels en kleine zaken door geheel Frankrijk, die Woensdag zou worden uitgeroepen, is afgelast, nadat op een vergadering van vakbond- en regeringsvertegenwoordi gers een compromis is bereikt. De winkels, die zouden staken als protest tegen de regeringsbemoeiing, hebben de toezegging gekregen, dat voor be paalde artikelen de controle soepeler zal worden en dat de prijscontrole zal worden gewijzigd. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: NOG STEEDS WARM. In de nanacht en vroege ochtend enige nevelvelden, die na zonsop komst snel oplossen. Daarna tot ongeveer dezelfde waarde als gis teren oplopende temperatuur. Zon nig weer. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land in de na middag enkele verspreide on weersbuien met kans op hagel. Meest zwakke wind tussen Oost en Zuid, langs de kust koele zee wind. Het wordt meer en meer duidelijk dat westelijk Europa aaneensluiting zoekt, zowel op economisch als op mi litair gebied en dat dit in overleg met en op instigatie van Amerika ge beurt. Geruime tijd geleden reeds hebben de regeringen te Washington en Londen besloten tot eenvormig heid van bewapening. Daarna kwam het bericht, dat de Amerikaanse be zettingszone in Duitsland met de En gelse zou worden verenigd. Engeland en Frankrijk hebben nauwere mili taire en economische samenwerking gezocht en daaromtrent de beginselen in een verdrag vastgelegd. De onmo gelijkheid om te Moskou tot overeen stemming te komen, de onwilligheid der Russen om ten aanzien van het door hen bezette deel van Duitsland en Oostenrijk concessies te doen, heb ben deze toenadering bij de westelijke Europese mogendheden en Amerika in hoge mate bevorderd. Klaarblijke lijk zijn de Anglo-Amerikanen erop voorbereid dat ook de a.s. Novem- ber-conferentie te Londen niet de sa menwerking tussen oost- en weet-Eu- ropa verwezenlijken zal, welke voor het verkrijgen van een bevredigende regeling ten opzichte van Duitsland noodzakelijk is. Zoals men onlangs in ons blad heeft kunnen lezen wordt er thans door Truman en Marshall naar gestreefd de eenvormigheid van bewapening, welke tussen Engeland en Amerika is ontworpen, ook tot de Zuid-Ameri kaanse staten uit te breiden. Deze maatregel zou niet slechts een einde kunnen maken aan de bewapenings wedloop op het westelijk halfrond, maar ten overvloede de weerbaarheid en aanvalskracht van de Nieuwe We reld, en daarmede de buitenlandse politiek van Washington, ongemeen versterken. Het is Truman's bedoe ling ook Canada in deze plannen te betrekken. Engeland en Amerika be hoeven slechts een stap verder te gaan en deze eenvormigheid van bewape ning uit te breiden tot Engelands Do minions en de West-Europese mo gendheden om tegenover Rusland een blok te hebben gevormd, dat vrijwel onoverwinnelijk zal zijn. Dat aan deze plannen vrees voor communistische penetratie ten grondslag ligt; dat zij tegen de Sovjet-republiek zijn gericht, daaromtrent kan men moeilijk in twijfel verkeren. Wat Centraal Europa betreft, wan neer Rusland vojharden blijft bij het standpunt, door Molotof ingenomen op de conferentie te Moskou, en niet de concessies wil doen welke een ver gelijk kunnen bevorderen, dan zullen de Anglo-Amerikanen wellicht niet terugdeinzen voor een verdeling van het Duitse Rijk en voor de vorming van een West-Duitse staat het ge bied omvgttende dat door hun legers wordt bezet waarmede dan een af zonderlijk vredesverdrag kan worden gesloten. De economische vereniging van de Engelse en Amerikaanse be zettingszone zou daartoe de eerste stap kunnen zijn. Weliswaar hebben generaal Clay, de Amerikaanse gou verneur in Duitsland, en de Britse bevelhebber luit. generaal Robertson, welke 'n economische raad voor hun zo nes hebben ingesteld, ook de Russen en de Fransen uitgenodigd zich bij de Amerikaans-Britse fusie aan te slui ten, en hebben zij verklaard dat de nieuwe overeenkomst geen poging inhoudt om Duitsland te verdelen, maar uit de genomen maatregelen zou een dergelijke verdeling op den duur kunnen voortvloeien. Uit de stemmen welke te Berlijn uit de Russische zó ne opgaan blijkt wel dat Rusland de ontwikkeling der plannen tot nauwe re Anglo-Amerikaanse samenwerking in Duitsland met ongerustheid volgt en daarin een bedreiging ziet. Men vreest in het oosten niet ten onrechte een uiteenvallen van het Duitse rijk, welks westelijk deel dan onder Frankrijks en Engelands invloed blij ven zou. Misschien zijn deze plannen ge steld dat zij, en voorzover zij bestaan inderdaad slechts ontworpen ten einde Rusland enigszins plooibaar te maken tegen den tijd dat de vredes besprekingen worden hervat, 'n Wes telijk Duitsland zou, met de steun van de Anglo-Amerikanen, welke weer geheel Noord- en Zuid-Amerika ach ter zich weten, inderdaad voor Rus land gevaarlijk kunnen zijn, vooral daar oostelijk Duitsland, na de behan deling welke het van Russische zijde ondervonden heeft, naar een heieni- ging met het westen zou blij* en stre ven. Hetgeen men tenminste verwach ten mag. U. Bij Koninklijk Besluit is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van P. Wichers uit Groningen, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van 't Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Het doodvonnis ig gistermorgen vol trokken. Het vonnis Wichers was op 18 De cember j.1. voor de Bijzondere Raad van Cassatie bekrachtigd. Hij had een groot aantal personen, zowel joden als niet-joden, bij de S.D. aangegeven. Tallozen hebben door zijn verraad de dood gevonden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1