De Ver Staten, Rusland en de Hongaarse regeringskwestie r Abd el Krim wil een onafhankelijk MAROKKO Heer sigaren op de bon? Nieuwe Bonnen Jacht zonk op TJselmeer bij Enkhuizen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Amerika wenst uitlevering va» documenten y.s. eisen schadevergoeding van Joego-Slavië Hors d'Oeuvre Ergens in de buurt van Cairo Exclusief interview V. J Aanslag op prominente Britten Zullen Regering, (omm.-Gen. en Van Mook altreden Waar de horloges blijven VAN NABIJ EN y De conferentie der Duitse premiers r Iedere regendruppel één aardappel Overvloed van Nylons in België Ook 20 millioen kg. aardappelen naar Duitsland Levenslang voor twee achttienjarige Joden Angst-nacht in top van de mast Twee slachtoffers 'lüeec&ecicht BUREAU; Koningstraat 78-80 Den Helder Telefo Giro *4»04i Dtr.: J. Btjlsma DONDERDAG 5 Jrkl 1947. Voortzetting van de 79e JAARGANG No. 9586. HELDERSCHE COURANT TAMTsrm: Advertentie.: M cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m m. Kleine »d- vertentlea („Juttertjea") tot is voorden 75 cent, elk voord meer I cent Abonnementen: per kwartaai 1 i.per port t 1*5 H>ofdredaetear: M. H. K. ürldert, Earonredectenreo C. A Dekken eo W. Kok. De Amerikaanse regering heeft den Russischen voorzitter van de geallieerde bestuursraad te Boeda pest verzocht om uitlevering aan den Amerikaansen vertegenwoordi ger in die raad van copieën van alle documenten e.d., die, naar be weerd wordt, het aftreden van Fe- renc Nagy hebben teweeg gebracht. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gezegd, dat het verzoek is gedaan op grond van een artikel van het statuut van de geallieerde be stuursraad, dat bepaalt, dat de rege ringen van Engeland en de V.S. het recht hebben afschriften van alle do cumenten te verlangen, die deze re geringen interesseren. Dit is de tweede stap van Amerika na de wijziging van het regiem in Hongarije. De eerste was het blokke ren van het crediet voor de aankoop van surplusgoederen. De woordvoerder van het departe ment verklaarde, dat hij geen onmid- Te Washington is bekend gemaakt, dat de V.S. opnieuw schadevergoeding van Joego-Slavië hebben geëist voor de twee Amerikaanse transportvliegtui gen, die vorig jaar door Joego-Slavi- sche jachtvliegtuigen zijn' neergescho ten. De Joego-Slavische regering heeft 150.000. dollar vergoeding gegeven voor de 5 Amerikaanse piloten, die bij de incidenten hun leven verloren, doch weigert de vliegtuigen, welker waarde op 400.000 dollar wordt geschat) te vergoeden. VISSEN, Ik ben geen vriend van het vissen, hoewel, of omdat ik een vriend van de vissen ben. Ik vertoef graag in een aquarium, d.w.z aan de droge kant van het glas, om de schoonheid mij ner kleurrijke, sierlijke, snel en lenig bewegende of dromerig zwevende medeschepselen te be wonderen. Vissen zijn prach tige en merkwaardig krachtige wezens en zij hebben bij men sen veel voor. Ik praat liever legen een vis dan tegen een mens, want tegenspreken doen vissen niet. Wie zwijgt stemt toe, dus geven zij mij altijd gelijk' Zij bezondigen zich aan rede twisten nooit, om van het kwet sende zwetsen maar niet eens te gewagen. Geef mij maar de vis. Nu leven wij weer In het sei zoen, dat ons gelegenheid geeft de vis te verschalken, met schep net en haak. Ziedaar al weer Iets, dat een vis tegenover de mens nooit zal doen, al steekt hij hem wel eens een graat tn de keel, maar dat gebeurt dan toch niet opzettelijk. Maar de hengelaars? Daar zitten zij weer, reeds vóór dag en dauw, aan de oever van vijver af vaart, zwijgzaam als vis, turend op de wiegelende dobber aan het ein de van het snoer. Wat zijn hun gedachten? Een bevriend hengelaar heeft ze mij eens toevertrouwd. „Och," zei hij, ,,dat vissen? Ronduit ge zegd, er is niet veel aan. Maar m mijn vrijd\ tijd thuisblijven is ook niet alles. Want dan zegt mijn vrouw, zodra ik opsta: Kom, Jan, help jij Jantje eens even, maak zijn broekje vast, en schil straks dat mandje met aardappelen, je bent cr zo han dig mee. Help Je me even de bedden opmaken, schat? O, Ja, zet ereis koffie, niemand doet dat zo lekker als JIJ; maar pas in 's hemelsnaam op dat de ke tel niet droog- en de melk niet overkookt, en poets de schoen tjes van de kinderen eens blin kend op en vergeet vooral niet een n'euw touw aan het zonne scherm te maken, want anders stikken we straks van de hitte, enz., enz., en zo, zie je, gaat het van uur tot uur. En wat doe ik nu? Lieve, zeg ik, vader gaat morgenochtend om vier uur met Jan, Piet en Klaas een robbertje vissen en brengt een paar vette snoekbaarzen meê Reken maar! En dan rept mijn vrouw zich om mijn boterhammetjes voor mij klaar te maken en mijn thermos fles te vullen met koffie of thee, en terwijl zij de volgende och tend nog slaapt als een roos sluip ik uit huis en ik zet mij lui en lekker neer in het riet dat nog geurt van de dauw; ik tuur op mijn dobber en ik doe en denk lekker niks. Tegen het middag-uur koop ik dan van een mijner mede-hengelaars, die gelukkiger geweest is dan ik, een vette baars en ik trek aan op huis, waar Jantje zijn broekje aan heeft, de aardappelen geschild zijn en de bedden opgemaakt, want mijn vrouw is een juweel. Ik ben maar blij dat het visseizoen weer ge opend is, vooral met deze hitte, en de vissen moeten het zelf maar weten als zij stommer zijn dan ik en als zij bijten in het aas.' KREEFT. dellijke bevestiging kan geven van het uit Boedapest afkomstige bericht, dat het de Hongaars-Russische luchtvaart maatschappij „Maszovlet" in het vervolg verboden is over de Amerikaanse zone van Duitsland en Oostenrijk te vliegen, baar er geen burgerlijke luchtvaart overeenkomst tussen Hongarije en de V.S. bestaat. De woordvoerder weigerde commen taar te leveren op de geruchten, dat de Amerikaanse autoriteiten de terugge roepen Hongaarse gezant te Washington Szegedy-Maszak, asyl hebben beloofd. Wel is bekend, dat Szegedy-Maszak het Amerikaanse departement van buiten landse zaken ervan in kennis heeft ge steld, dat hij aan zijn terugroeping door de nieuwe Hongaarse regering geen ge hoor zal geven. De Nederlandse marine-attaché In Tonden, Kapt. ter Zee 3. B. de Meester, heeft namens Nederland aan de le Lord der Engelse Admiraliteit, Viscount Hall of Cynon een medaille aangeboden als uiting van dank aan de Engelse Kon. Marine voor haar gift, bestaande uit een aantal homen, bestemd voor het door de oorlogshandelingen zo zwaar geteisterde eiland Walcheren. Abd-el-Krim, de vroegere leider in de Rif-oorlog in Marokko tegen de Spanjaarden en de Fransen is na zjjn langdurige ballingschap te Port-Saïd op weg naar Frankrijk ontsnapt. Hij vertoeft thans op uitnodiging van ko ning Faroek van Egypte in Cairo. Abd-el-Krim zeide Dinsdag dat hij naar Marokko wilde terugkeren om te werken voor de „politieke onafhan kelijkheid" van dat land. In een exclusief interview met llnited Press zeide Abd-el-Krim: „Ik wens en geloof dat er geen verder bloedvergieten behoort te zijn. Ik ge loof dat het imperialisme uitsterft doch Frankrijk en Spanje moeten dat feit nog erkennen". Abd-el-Krim, de eertijds beroemde aanvoerder (rechts) na zijn aan komst in Cairo. De leider de Rifkabylen zeide, dat het mogelijk was dat de Franse regering het plan had gekoesterd om hem als een werktuig tegen de Sultan van Ma rokko te gebruiken. „Zij zou daarin nooit geslaagd zijn", zeide hij. „na één- en-twintig jaar verklaar ik weer mij trouw aan de Sultan en steun ik volko men zijn tegenwoordige houding zoals die gedurende zijn recent bezoek aan Tanger kenbaar is gemaakt. Indien de Franse Unie betekende een vrije allian tie van onafhankelijke staten met Frankrijk, dan zou ik de laatste zijn om dit te veroordelen uit wraak voor het verleden. Doch vandaag zie ik vele Arabische en Aziatische staten bevrijd, terwijl Marokko onder de zelfde vorm van dominatie blijft als in 1926. Ik wil naar Marokko gaan en wat ik voor Marokko wil is afschaffing van de kunstmatig verkregen verdeling en ver der politieke onafhankelijkheid". In zake der groeiende belangstelling van de Verenigde Staten en Rusland voor Noord-Afrika, zeide Abd-el- Krim „ik geloof dat de Islam ons kan beschermen tegen de gebreken van zowel het kapitalisme ,jtls het com munisme". De 65-jarige leider der Rifkabylen schijnt gedurende zijn ballingschap zijn vitaliteit te hebben behouden, is de indruk van de United Press correspon dent. Een viertal vooraanstaande persoon lijkheden in Groot-Brittannië heeft per post een brief-enveloppe ontvangen, welke explosief poeder bleek te bevat ten. De enveloppen waren gepost in Italië. De politie heeft de zaak in on derzoek. Scotland Yard weigerde de namen van de geadresseerden te noemen. De zendingen bestonden uit twee in el kander gesloten enveloppen, waarvan de buitenste slechts naam en adres aanduiding droeg, doch de binnenste bovendien de aanduiding: privé en vertrouwelijk, alles getypt. De binnen ste envelop bevatte een gevaarlijk ex plosief poeder, dat waarschijnlijk bij argeloze opening van de envelop tot ontploffing had moeten komen. De ontvangers der enveloppen schijnen echter terstond argwaan tegen de zen ding te hebben opgevat. Reuter meldt nader, dat de Britse minister van handel, Sir Stafford Cripps, een dergenen is, die een enve lop met de gevaarlijke inhoud, die zware verwondingen zo niet de dood zou kunnen veroorzaken, heeft ontvan gen. Men neemt aan, dat, behalve Sir Staf ford Cripps, ook de minister van voed selvoorziening, Strachey, en de minister voor brandstof en energie, Shinwell, 'n dergelijke explosieve brief hebben ont vangen. als de republikeinen het Ned. memorandum verwerpen? (Van een U-Presscorr.) Het republikeinse dagblad „National" uitte Dinsdag de veronderstelling, dat de Nederlandse regering, de Commis sie Generaal en dr. H. van Mook ver moedelijk zouden aftreden, indien het republikeinse kabinet het Nederlandse memorandum zou verwerpen. In een dergelijk geval, zo schrijft het blad, kan verwacht worden, dat „meer orthodox en koloniaal georiënteerde Nederlanders de gelegenheid zou wor den gegeven de scepter in Indonesië ter hand te nemen, waardoor aan de reactionnairen ven goede kans ver schaft zou worden de koloniale oorlog te ontketenen, zoals in Frans Indochi- na." Politieke waarnemers alhier achten wen van de mogelijkheid van een ver- het artikel van belang bij het beschou werping der Nederlandse nota, aan gezien de „National" behoort tot de leidende dagbladen in de republikeinse hoofdstad Djokjakarta. De ledenvergadering van de Union Horlogere, te Amsterdam gehouden, kenmerkte zich door het uiten van kritiek op het regeringsbeleid ten aanzien van de import van horloges. Vijftig pet. der geïmporteerde horlo ges worden zo werd medegedeeld geëxporteerd, bij voorkeur naar dollar betalende landen. Hierdoor wordt het contingent horloges, dat voor verkoop in ons land beschikbaar komt, naar de mening der horloge winkeliers, te klein, waardoor zij hun bestaansmogelijkheid bedreigd achten. Bovendien heeft de regering een ma ximumprijs van 35 Zwitserse francs vastgesteld voor te importeren horlo ges. Het betere genre horloge kan daarom niet worden geïmporteerd. Ons land heeft ook practisch nog geen kennis gemaakt met de automatische horloges, die over zelfopwinding be schikken. Zoals bekend, worden op het ogenblik maatregelen getroffen teneinde een ge wijzigde distributie van Sigaren voor te bereiden. Een van deze maatregelen is het ver bod aan sigarenfabrikanten en -gros siers om hun producten af te leveren. Hiermede beoogt men een overzicht te verkrijgen van de voorraad bij handel en industrie. Thans dienen, volgens een beschikking van den minister, ook de taillisten hun voorraad sigaren vast te stellen. Derhalve zullen alle sigaren winkeliers v. Zaterdag 7 Juni af na slui tingstijd tot en met Donderdag 12 Juni gesloten dienen te zijn, terwijl het te vens in deze periode voor de winkeliers verboden is goederen af te leveren. „Al deze maatregelen wijzen erop, dat men geen extra bon zal toewijzen, doch een verhoogd aantal sigaren per bon of eventueel tot een geheel vrije verkoop zal overgaan", zo verklaart het bestuur van de vakgroep. Men acht het van de zelfde zijde echter niet aannemelijk, dat sigaren op korte termijn vrij in de han del zullen worden gebracht. Van de zij de van het ministerie van economische zaken kon men ons de conclusie van de vakgroep niet bevestigen. De N. V. uitgeversmaatschappij El sevier heeft het recht van uitgave in de Nederlandse taal verworven van de „Memoires van Winston Churchill" over de tweede wereldoorlog. Volgens een in het Franse blad „Com- bat" verschenen bericht, heeft een spoorweg-dfbeider te Lille in 1940 in een wagon, waarin Nederlandse refu- gé's vervoerd zouden zijn, een pakket gevonden, bevattende juwelen ter waarde van 36 millioen francs. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld zijn ruim 600.000 delen van de door de Duitsers in Nederland geroof de boekenschat, dat is 70—80 procent, weer opgespoord. Professor dr. Knut Fregri van het museum te Ber gen (Noorwegen) heeft verklaard, dat de Noorse gletschers bezig zijn geheel te verdwijnen. Sommige gletchers zijn in de loop van een jaar vijftien hon derd meter geretireerd. Austra lië zal, volgens mededeling vaniden mi nister van verdediging, in de komende vijf jaren een bedrag ad twee en een half milliard gulden besteden aan zijn verdedigingsstelsel in vredestijd. Volgens mededeling van het Ameri kaans militair bestuur in Duitsland heeft de import van voedsel in Duits land gedurende de maand Mei in totaal 317.000 ton bedragen, dit is ongeveer honderdduizend ton minder dan medio April door Robert Patterson was be loofd. in het r.k. ziekenhuis te Sluiskil schonk mevr. SaloméRemeus wonende te Biervliet, Zondagnacht het leven aan een drietal dochters. De firma Elsevier heeft een driejaar lijkse Herman Robberspriis van f 10.000 ingesteld voor het beste ma nuscript over een driejaarlijks te be palen onderwerp. De eerste keer zal de opgave luiden: een roman, essay of biografie over een onderwerp uit de 19de eeuw. Tweehonderd profes soren van de twee voornaamste uni versiteiten te Sjanghai zijn een pro teststaking begonnen tegen de arresta tie van 26 studenten, die van commu nistische agitatie worden verdacht. In 1943 en 1944 hebben de Duitse Nazi's in totaal 10.000 Duitsers terecht gesteld. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne deelt mede, dat de Duitse mi nisters-presidenten van de Sowjet-zóne de conferentie van alle Duitse pre miers, welke 6 en 7 Juni te München zal worden gehouden, zullen bijwonen. Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Juni 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie E) E01 Brood 800 gram brood E02 Brood 400 gram brood E01 Boter 125 gram boter E02 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet E01 Melk 4 liter melk E—03, E—05 Melk 7 liter melk E01 Vlees 100 gram vlees E02 vlees 200 gram vlees E03 Vlees 1 Eng. pond: ca 450 gram meat and vegetables (geldig t/m 5 Juli 1947) E01 Algemeen 200 gram kaas E02Algemeen 2 eieren E01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet E03 Reserve 1600 gram brood E04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet E05 Reserve 200 gram kaas E06 Reserve 800 gram brood E07Reserve 125 gram boter Bonkaarten KD, KE 707 (Serie E) E11 Brood 800 gram brood E11 Boter 250 gram boter E12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet E—13 E—15 Melk 12 liter melk E—11, E—12 Vlees 100 gram vlees E11 Algemeen 100 gram kaas E12 Algemeen 2 eieren E13 Reserve 800 gram brood E16 Reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (Serie E) (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) E21 Brood 800 gram brood E21 Boter 250 gram boter E22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet E—21 Melk 5 liter melk E21 Vlees 300 gram vlees E22 Vlees 100 gram vlees E21 Kaas 200 gram kaas E21 Eieren 5 eieren Op 12 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen, waspoeder en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 Juni a.s. mag worden ge kocht. De bon E03 vlees voor meat and vegetables blijft geldig t/m 5 Juli 1947. De niet aangewezen bonnen van de Bonkaarten 705 kunnen worden vernietigd. Volgens algemene verwachtingen in tuinderskringen ziet men een zeer goede groentenoogst tegemoet. Ook de vroege aardappelen staan er uitmuntend voor. Daar nu be halve in Noord-Holland ook in de provincies Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland de aardappelteelt uitgebreid ter hand is genomen, verwacht men een oogst van vroe ge aardappelen van ongeveer 300 millioen kg, hetgeen neerkomt op ongeveer het dubbele gemiddelde van voor de oorlog. Het wachten is nu op de regen. Indien het nu gaat regenen, zo deelde men ons in vakkringen mede, „betekent iedere druppel één vroege aardappel". De koude gronds bloemkool dreigt vernietigd te worden als er niet spoedig hemelwater valt. Reeds nu zijn er belangrijke quanta bloemkool verloren ge gaan. Daardoor stijgt vanzelfspre kend de prijs van deze kool, ter wijl de prijzen van de andere groentensoorten aan stijging on derhevig blijven. De massale invoer van nylonkousen in België heeft tot een overzadiging van de markt geleid. De prijzen on dervinden hiervan de weerslag en waar men tijdens het voorjaar van verleden jaar nog fr 75 moest betalen voor een paar nylonkousen, kan men dit artikel op het ogenblik verkrijgen voor fr 60- Indien deze prijsdaling aanhoudt zullen de nylonkousen wel dra kunnen concurreren met de kunst zijden producten. De overvloed en de steeds dalende prijzen hebben ook grote invloed geoefend op de prijzen van zijden kousen. Sinds December 1946 is de prijs hiervan met ongeveer 30% teruggelopen. AMERIKAANS STOOMSCHIP GEZONKEN. New-York. - Volgens te New-York ontvangen berichten is het stoomschip Emperor", dat op de Grote Meren vaart, gisteren in het Boven-meer ge zonken. Veertien personen worden ver- mist. In afwijking van de mededeling van het ministerie van land bauw, visserij en voedselvoorziening van 3 Juni over deze aangelegenheid, vernemen wij uit andere, welinge lichte kringen het volgende: Nadat bekend werd, dat binnen kort door de Nederlandse tuin bouw 200 millioen kg. groente naar Duitsland zal worden uitgevoerd, vernemen wij nader, dat bovendien 20 millioen kg. vroege aardappelen aan de Duitse bevolking ten goede zullen komen. Reeds geruime tijd geleden* werden door de Nederlandse regering en daar na door vertegenwoordigers van de Nederlandse tuinders pogingen in het werk gesteld groenten naar Duitsland te exporteren. Hiertoe vonden besprekingen plaats in Stuttgart en Berlijn, waar respec tievelijk de adviserende en beslissende instantie der Engelse en Amerikaan se bezettingsautoriteiten gezeteld zijn. Heden vertrekt een gezelschap Neder landers per auto naar Minden bij Os- nabrück, óm met de Engelse en Ame rikaanse bezettingsautoriteiten de ver schillende quanta en soorten groenten, welke binnen het reeds afgesloten raamcontract geleverd zullen worden, vast te stellen. Uit informaties, die wij mochten -ontvangen, blijkt ons dat derhalve de contractueel te leveren hoeveelheden reeds zijn vastgelegd, doch dat de na dere besprekingen te Minden betrek king hebben op detailregelingen. Twee Joodse jongens beneden de 18 jaar zijn wegens sabotage tegen de spoorwegen door een Brits gerechts hof te Jeruzalem tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De verzets lieden, die bekenden, verklaarden, dat Engeland tegen de wil van de wereld handelt door het handhaven van de militaire rechtspraak tijdens het on derzoek der V.N. Dinsdagavond bemerkten drie op varenden van het regenboogjacht „Piet Hein", op weg van Stavoren naar Enkhuizen, dat de boot snel water maakte. Ondanks ingespan nen pogingen zakte het jacht steeds dieper weg tot om tien uur nog slechts de masttop, waaraan de mannen zich wanhopig vastklemden, boven het wateroppervlak uitstak. Gedurig trachtten de drenkelingen door luid geschreeuw de aandacht te trekken van de soms op korte afstand KOELER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Overdag gedeeltelijk bewolkt met nog een enkel buitje. Meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Verdere daling van temperatuur. passerende visserschepen, waarvan zij de motoren duidelijk konden horen, doch de nacht verstreek zonder dat zij werden opgemerkt. Tegen de ochtend was de toestand onhoudbaar geworden en besloot de heer H. Eeuwijk uit Be verwijk hulp te halen door de 800 m. die hen nog van de vaste wal scheidde, zwemmende af te leggen. Tegen half zes bereikte hij volkomen uitgeput de IJselmeerdijk, vanwaar een auto hem raar Enkhuizen bracht. Onmiddellijk voer de reddingsboot uit, maar op de plaats van de ramp aangekomen, vond men de masttop verlaten. Hoewel het niet uitgesloten geacht mag worden, dat de twee zeilers zijn opgepikt, houdt men er ernstig rekening mee, dat zij in de golven zijn omgekomen. Een ljjk geborgen. Een nader onderzoek heeft thans ze kerheid gebracht over het lot van een der opvarenden. In de touwen verward is namelijk het stoffelijk overschot aangetroffen van den heer Oene Mul ler uit Langweer bij Joure. Van het derde lid van de bemanning, de heer G. de Haan uit Den Haag, ont breekt nog ieder spoor. i

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1