Stad en Omgeving, Spoct IN.S.B-burgemeesters van Den Helder, Schagen en Wieringen leggen verantwoording af LANGS DE VELDEN Dr. Beel en min. Jonkman naar West-Indië j Voor het Tribunaal De „Van Kinsbergen" weer in de haven Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid Veertigjarig bestaan onderzeedienst Hr. Ms. Vulkaan naar IJmuiden De mooiste taart kwam weer uit Den Helder Zaterdag 7 Juni Reclasseringsdag „De dochter van Madame Angot" Wierïngermeer Urk. Texel. Gew. Arbeidsbureau Van Oeveren voor het Bijz. Gerechtshof Het waren Donderdag J.1. de ex-burge meester van Wieringen, Albert van D.; de ex-waarn. burgemeester van Schagen Daniël S. en de ex-waarn. burgemeester van Den Helder Engelbert F., die voor het Alkmaars Tribunaal terecht staan de, het hun ten laste gelegde zo ceel mogelijk probeerden te weerleggen en hun houding tijdens de bezetting te verklaren. Volgens besluit van de ministerraad wordt overal met kracht gewerkt aan het opruimen van oorlogstuig. De zoveelste bunker in de „Westwall" wordt te Schagen opgeblazen. WAS HIJ EEN GOED Bl'RGE MEESTER? Hoewel uit vele verklaringen, die bij het tribunaal waren binnengeko men bleek, dat het beheer van Alber- tus v. D. als burgemeester van Wie ringen, ondanks zijn N.S.B.-lidmaat schap toch door vele ingezetenen werd gewaardeerd, bevatte de ten laste leg ging. behalve de gewone punten als lidmaatschap van N.S.B., Germaanse S.S., nog enige punten die, zoals de president van het tribunaal, mr. W'ind- hausen opmerkte, van een „verraders- mentaliteit'' blijk gaven. Hem werd n.1. onder meer ten laste gelegd dat hij aan den commissaris Feitsma een rapport zou hebben uit gebracht over Dr. Beeker, waarin dui delijk de anti-nationaal-socialistische houding van dezen arts werd geken schetst. Beschuldigde moést dit feit er kennen, doch voegde er aan toe, dat hij onmiddellijk daarna berouw had gehad, en alles in het werk had gesteld, deze brief ongedaan te maken, hetgeen hem inderdaad is gelukt. Ook werd van D. ervan beschuldigd enige stakende arbeiders van de Gront- mij., benevens de opzichter Huizing aan de Duitsers te hebben verraden. Van D. vertelde in dit verband, hoe een Duits officier bij hem was gekomen cm informaties over deze staking. Hij wenste toen de opzichter te spreken en dus was v. D. genoodzaakt geweest, de zen te bellen. De bewering, als zou hij, beschuldigde, een boekje met de namen van de stakers aan de Duitsers hebben gegeven, ontkende hij pertinent, daar hem niet eens de namen van de arbei ders bekend waren geweest. Ook bij de huiszoeking bij mej. Geuzebroek was beschuldigde aanwezig geweest. Snoo- dijk, bij een persoonsbewijzencontrole in aanwezigheid van v. D. gearresteerd, kon volgens deze hiervan niet worden gevrijwaard, omdat een Duitser hierbij aanwezig was. De verdediger, Mr. Bet- tink te Haarlem, meende dat, hoewel de grondslagen waarop beschuldigde zijn burgemeestersambt had aanvaard, niet goed te praten waren, hij toch altijd het beste met de burgerij had voor gehad, en dit op alle manieren tot uiting heeft gebracht. Vele gunstige verklaringen zijn dan ook door de inwoners van Wie ringen over deze burgemeester afgege ven. Nadat Mr. Bettink nog nader was in gegaan op de punten van beschuldiging, besloot hij zijn pleidooi met het ver zoek, de meest mogelijke clementie te betrachten. Uitspraak over 14 dagen. DOOR TOEVAL NIET DOOD GESCHOTEN. „U heeft bekend gestaan als een zeer gevaarlijk persoon gedurende de bezetting" deelde Mr. Windhausen, president van het tribunaal mede aan de volgende beschuldigde, Daniël S„ die alvorens hjj zijn intrede in het in terneringskamp deed, loco-burgemees ter van Schagen was geweest. „Zelfs zo, dat U op de lijst stond om uit de weg geruimd te worden, hetgeen door een toeval niet is geschied". „Verdachte: „Ja, ik weet dat, maar lk heb niet kunnen begrijpen waar om!" De carriëre van S.. die volgens bewe ring van zijn verdediger mr. dr. Visser, uit goede familie is, gaf geen fraai beeld te zien. Na uit militaire dienst te zijn gekomen in Mei 1940, sloot hij zich aan bij 'n particuliere Wache- und Schutz- dienst; daarna, omdat hij daar meer ver diende, nam hij een betrekking aan bij de Fa. Kippmann Rosenthal, de bankinstelling die Joodse goederen li quideerde. In dienst van deze firma werd hij geplaatst in het kamp Wester- bork, voor het in ontvangst nemen van waardevolle voorwerpen, afkomstig van de Joden. Vervolgens ging hij naar Haarlem en Den Helder, waar hij resp. als commies en hoofdcommies werkzaam was. om zijn hoogtepunt, n.1. het wnd burgemeesterschap te bereiken in Scha gen. EEN GEVREESD MAN. Als N.S.B.-er bekend staand, ging deze man vele huizen in Schagen af en informeerde overal naar. Menig een heeft hjj hiermede schrik aange jaagd. Als beweegreden hiervoor gaf hij thans op, dat hij de burgers allen wilde leren kennen. „U was een ideale burgervader!" merkte mr. Windhausen ironisch op. Op vele vragen, door den president gesteld, kon of wilde beschuldigde geen entwoord geven. Dat hij een ambtena res van de secretarie voor ontslag had voorgedragen, ontkende hij. Van een code-telefoongesprek, dat hij met den burgemeester van Den Helder zou heb ben gevoerd, wist hij zich niets te her inneren. Lijsten met namen, die hij bad samengesteld waren niet verzameld cm als gijzelaars te dienen, doch alleen voor aardappelrooien. Mr. dr. Visser bepleitte in een geestig pleidooi, waarin hij het ironisch karakter van zijn cliënt kenschetste, de meeste clementie. Uit spraak 19 Juni a.s. N.S.B.-ER OM EEN BAAN! i De derde burgemeester, Engelbert F., die vanaf Januari 1944 waarne mend burgemeester van Den Helder was geweest, erkende volmondig al leen N.S.B.-er te zijn geworden om een baan te krijgen. Wèl was hij van 19331936 ook reeds lid geweest van de N.S.B., doch hij had eigenlijk geen sympathieën in die rich ting meer, toen hij zich in December 1940 weer als lid aanmeldde. Dat deed hij louter om zich een goede bestaans mogelijkheid te veroveren. Deze 59- jarige man, die reeds geruime tijd zwaar ziek is, werd behalve zijn lid maatschap van de N.S.B. en burgemees terschap ten laste gelegd dat hij ambte raren zou hebben ontslagen ,om daar voor in de plaats N.S.B.-ers te stellen. F. ontkende dit ten stelligste. Ook het feit dat hij.de onderduiker Rijnink had willen opsporen weerlegde hij met de bewering dat hij dan op een makkelijke manier vele andere onderduikers zou hebben kunnen aangeven. Samenwer king met de S.D., voor welke Duitse in stantie hij naar Vlissingen zou zijn ge gaan, werd door beschuldigde op zeer onoverzichtelijke wijze voorgesteld. Niettemin meende mr. Windhausen wel te kunnen aannemen dat dit niet van betekenis is geweest. Mr. Smal, die de verdediging voerde, ging in zijn plei dooi op uitvoerige wijze in op de be weegredenen, die zijn cliënt tot zijn verkeerde daden tijdens de bezetting kon hebben gevoerd. Over 14 dagen volgt de uitspraak. Daar de schuld van verdachte Van Oeveren lichter is dan oorspronkelijk gebleken was, vorderde mr. Keune Donderdag voor het Bijz. Gerechtshof pnderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzet ting uit de rechten tegen M. v. Oeveren uit Den Helder, die reeds vóór de be zettingstijd op de marinewerf te Den Helder arbeidde. Hem was de illegale activiteit onder het personeel in bezet tingstijd bekend en hij was weliswaar geen NSB-er maar wel pro-Duits. „Ik kon me niet met het haat-standpunt verenigen. In April 1942 was hij bij de chef van de Duitse en Nederlandse Werfpolitie ontboden. Deze verhoorde hem en zei, dat hij had gehoord, dat verdachte wist wie de illegale blaadjes verspreidde. Eerst had verdachte ge antwoord dat hij het niet wist, maar later onder dwang, toen ook v. Rijn zich met het verhoor bemoeide, had hij de namen Marbus en Tromp genoemd. Na dit verhoor was verdachte even vrij gelaten. Later is Marbus bij den opzichter van de werfpolitie Van Rijn geroepen en zes weken later bij de Duitsers. Hij werd toen veroordeeld, tot 3'/t jaar tuchthuisstraf. Ruim drie jaar heeft zijn straftijd geduurd. H.M. artillerie-instructieschip „Van Kinsbergen" is gisterenochtend met 115 adelborsten aan boord na een oefenreis van 4 weken op de Noordzee in de ha ven teruggekeerd. Volgende week ver trekt het schip weer voor een oefenreis naar Noorwegen en West-Indië. Dit maal zullen een aantal oudste-jaars adelborsten de reis meemaken. Het schip wordt dan over een half jaar in de haven terug verwacht PASSAGIERSLIJST „MAETSUYKER" Op ons bureau ligt ter inzage de lassagierslijst van het m.s. „Maetsuy- ker", dat op 1 Mei j.1. uit Batavia is vertrokken en op Zaterdag 14 Juni a.s. te Amsterdam wordt verwacht. Ook Mn afdeling in Den Heider Men deelt ons het volgende mede: Ook in Den Helder, de stad die zich door nauwe banden met Indië ver bonden heeft gevoeld, heeft zich een comité gevormd als afdeling van het „Nationaal Comité Handhaving Rijks eenheid". Zoals bekend mag worden geacht beoogt dit Nationale Comité: hervorming van bet koninkrijk op ba sis van de Koninklijke rede van 7 December 1942, met handhaving der rijkseenheid en volledige erkenning voor Indië van het beginsel der zelf beschikking, mits binnen het Konink rijk. Het ligt in de bedoeling van het Co mité Den Helder om op Vrijdag 20 Juni a.s. een openbare bijeenkomst te houden in Casino, waarop twee beken de sprekers, de heren mr. J. J. M. Kaulingfreks, oud-voorzitter der In dische Katholieke Partij, en W. C. van Meurt, journalist met 25 jaar Indische ervaring, het woord zullen voeren, en waarop gelegenheid zal zijn tot het stellen van schriftelijke vragen. Bijzonderheden zullen nader bekend worden gemaakt DE NUTSSFAARBANK IN MEI 1947 In de maand Mei werd op spaarbank boekjes ingelegd f 379.804,40 (vorig jaar f 392.375,61) en terugbetaald f 349.187,54 (v.j. f 318.697.47). Er werd derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 30.616.86 (v.j. meer in dan te rug f 73.678,14). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f 8.608.548,05, bedraagt nu f8.918.132,51 (v.j. f 8.121.760,57), Het aantal posten bedroeg in Mei: van inleg 2446 (v.j. 2566) en van te rugbetaling 2362 (v.j. 2160). In Mei werden uitgegeven 136 (433) nieuwe boekjes, terwijl werden inge trokken 85 (89) boekjes. In omloop zijn thans 18.956 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 24 (7) boekjes voor jonggeborene op deze boekjes plaat ste de Spaarbank een eerste inleg van f 1.—). De lediging van 175 spaarbusjes le verde een bedrag van f 2.6"" "1 aan kleine besparingen op. Op 21 Juni a.s. zal de onderzee dienst 40 jaar bestaan. Bij die gelegen heid zal er een herdenking der geval lenen en tevens een reünie plaats vin den, waarbij de oud-gedienden van de onderzeedienst, alsmede familieleden van oorlogsslachtoffers van deze dienst welkom zijn. Niet alle namen en adressen evenwel zijn bekend en daarom wordt betrokkene aangera den zich in verbinding te stellen met luitenant van Ravesteyn van de on derzeedienst, Waalhaven, Rotterdam. Hr. Ms. werkschip „Vulkaan", on der commando van den luitenant ter zee der le klasse P. Sdhotel, heeft de ankers gelicht en is naar zee vertrok ken met voorlopige bestemming IJmui den. Te Amsterdam werd in „Krasnapol- sky" op 3, 4 en 5 Juni de .„Bakkers- olympiade 1947" gehouden, waaraan werd deelgenomen door een groot aan tal bakkers uit fclle delen van het land. Meer dan 8000 inzendingen op het gebied van brood en gebak waren daar te bewonderen. Ook de heer M. Leeuwarden, chef banketbakker van de Coöperatie in de Koningstraat heeft aan deze wedstrijd deelgenomen en hij mocht het genoe gen smaken in de serie „Vrije werk stukken" de tweede prijs te verwer ven. Een eerste prijs werd niet toe gekend, daar geen der werkstukken daarvoor voldoende punten kreeg. De Olympiadezuil met enige entourage, vervaardigd door den heer Leeuwar den. was dus het mooiste werkstuk In deze serie. Ook in de aerie „Luxe taarten" was de heer Leeuwarden nummer één. Een eerste en tweede prijs kon met worden toegekend, maar de derde prijs viel dan toch aan den Heldersen inzender te beurt. Den Helder spande dus op een lan delijk Lucullisch tournooi wederom de kroon! Ieder jaar wordt door verschillende grote instellingen met een mooi mens lievend doel een financieel beroep ge daan op de bevolking terwille van velen, die in geestelijke, lichamelijke of materiële nood verkeren. Zo wordt morgen de Nationale Reclasseringsdag gehouden. Over het gehele land en ook in Den Helder, zal worden gecollec teerd teneinde de hulp te kunnen be kostigen aan hen, die als gevolg van karakterzwakte in een echt diep-men- selijke nood zijn geraakt. Pijn en armoede zijn duidelijk zicht bare omstandighc »n. Karakterzwakte is echter onzichtbaar en zij, die als gevolg van dit geestelijk gebrek zich- zelve in ellende storten, worden veelal met de vinger nagewezen. De mensen zijn immers zo snel met hun oordeel. Dan treedt de reclassering naar vo ren. Niet om de gemaakte fouten te vergoelijken, maar om het deze men sen mogelijk te maken weer in het gemeenschapsleven als werkers te wor den opgenomen. De reclassering leidt dus de zwakke in de maatschappij en voedt hem op. Letterlijk betekent re classering: herplaatsing in de maat schappij van ontslagen gevangenen. Het arbeidsveld strakt zich echter veel verder uit. Daarom kan beter gezegd worden: reclassering betekent mensen redden van een dreigende ondergang Dat is dikwijls heel moeilijk. Voot velen is het heilzaam, de weg naar een eerlijk en vrij bestapn te over bruggen door een verblijf in een z.g. doorgangshuis. Vanwege de reclassc- ringsinstellingen zijn daarvoor opge richt landkolonies (voor handarbei ders) en schrijfkamers (voor hoofd arbeiders), terwijl voor jonge mengen speciale werkkampen zijn gebouwd. Zo staan de reclasseringsinstellingeQ pal voor het behoud van onze geeste lijk zwakke en gevallen landgenoten, terwille en in het belang van de men sen zelve, doch vooral ook in het be lang van onze gemeenschap. En juist daarom is het goed, dat deze gemeen schap zijn taak in deze begrijpt. Het werk wordt door de instellingen ver richt, maar het geld dat ervoor nodig is, moet door de gemeenschap bijeen worden gebracht. De jaarlijkse Nationale Reclasse ringsdag is daartoe van zo groot be lang. Wanneer het gehele land door collectanten en collectrices wordt ba- werkt, laat Den Helder in deze niet achterblijven. Wanneer U morgen een collectebus wordt voorgehouden, be denkt dan, dat uw gave een zeer goe de en nuttige bestemming krijgt! Lecocq's operette wordt op gevoerd door „Harmonie" Op Dinsdagavond 10 Juni a.s. wordt door de zang-, reciteer- en orkestver eniging „Harmonie" onder leiding van den heer Jac. Bos een opvoering ge geven van Lecocq's komische operette in drie bedrijven voor solisten, koor en orkest „De dochter van Madame Angot". Deze operette werd ingestu deerd onder regie van den heer Jb. Bruin, de balletten door Dansschool Siebeling. De operette speelt in het Parijs uit de dagen van het Directoire, omstreeks 1797, en de toeschouwers zullen dus kennis kunnen maken met de costumes uit die periode, dank zij de medewer king van de fa Gerritsen te Amster dam, die ook het kapwerk verzorgt. Direct na de uitvoering zal voor en kele dames en heren met een goede zangstem gelegenheid bestaan, zich als lid van „Harmonie" aan te melden. Laten degenen, die hiervoor in aan merking menen te kunnen komen, dit vast in overweging nemen. AUTO IN BRAND. Nu reeds voor de derde maal deed er zich een geval voor van een bran dende auto. Woensdagavond nabij de Wierweg werd weer een auto prooi der vlam men. De auto welke beladen was met ma chinerieën, werd geheel verwoest en zwaar beschadigd. Oorzaak was een ontsteking aan de motor. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Albert, z. van J. Kramer en J. Hoekman. Sijtze J., z. van J. Malda en A. de Jonge. Ondertrouwd: Jelle Nentjes en Marretje de Boer. Eize Hoekstra ca Josephina M. Bakker. Jacob de Vries en Rinske Brandstra. Getrouwd: Albert Ras en Neeltje Visser. Dirk Andrea en Aaltje Bak ker. Lubbertje Kramer en Lumentje Bakker. MELKEXAMEN. De examens zijn afgenomen door Fr. Zuidema. Rijkszuivelconsulent te Zwolle. Aan de cursus die uitging van de chr. lagere landbouwschool werd deelgenomen door 13 personen. Voor het examen hebben zich 5 personen te ruggetrokken terwijl 1 werd afgewezen. De candidaten behaalden 166' 'i181 Vt punten. Het aantal punten dat behaald kan worden is 200, terwijl maximum 146 voldoende is. DIJK VERZAKT. De dijk UrkKampen is ernstig lij dende aan verzakkingen. Thans tracht men dit euvel te herstellen door kei- leem te baggeren bij de vorm te Urk. en dit keileem op de dijk te deponeren bij de verschillende verzakkingen. VISSERIJ. 4 Juni 1947. Door 70 vaartuigen werd heden aangevoerd 6451 pond paling van 25—400 pond per vaartuig, prijs f 1,18 f 1,91 per pond. Donderdagavond. Vandaag zijn dan in den Haag de laatste partijen gespeeld voor het PTT-schaakkampioenschap Nederland, waaraan zoals U weet, onze plaatsge noot Groenevelt deelnam. U herinnert zich wellicht, hoe hij vo rige week vol strijdlust vertrok en uit stekend van wal stak, door de eerste drie partijen overtuigend te winnen. Terecht waren we zeer optimistisch en hoewel hij Vrijdag verloor, waren we door de overwinning van Zaterdag, met de stand 5 gespeeld en 4 gewonnen, alleszins tevreden. Tezamen met een postman uit Beverwijk stond onze plaatsgenoot op de eerste plaats. Met ingang van Maandag j.1. is de toestand finaal hopeloos geworden. Iedere dag een nederlaag, zelfs tegen de zwakste mededingers, zodat aan de 4 overwin ningen geen enkele zege meer kon wor den toegevoegd. Na het fraaie begin is dit alles niet alleen jammer, doch ook merkwaardig. Natuurlijk kan men naar allerlei oor zaken zoeken en zullen z'n vrienden wel zeggen, dat 't voor een vrijgezel onder een dergelijke temperatuur dub bel moeilijk is. Persoonlijk wil ik de oorzaak voor deze tegenslag, toch liever op een ander terrein zoeken, namelijk, op dat der voortdurende oefening en training. Toscanini zei eens, tijdens een inter view over dit onderwerp, „Als ik één dag niet oefen, kan ik 't horen. Als ik een week niet oefen, hoort mijn vrouw het, en als fk een maand niet oefen, hoort iedereen het". In dit alles ligt een grond van diepe waarheid. Wij kunnen wel 's wat wa gen, aan de hand- van het vermoeden, dat het wel gelukken zal. Ten aanzien van de ernstige zaken stelt het leven toch altijd weer de gebiedende eis, van de voortdurende toegewijde training. De heer Groenevelt, die tenslotte van de eerste naar de zesde plaats verhuls- de, heeft dit wel op duidelijke wijze moeten ervaren. Toean Tik-Tik. VIOS 2—RANGERS L Onze plaatselijke Adelborsten spelen morgenavond 7 uur haar le promotie wedstrijd. Zij spelen tegen VIOS 2, de degradant uit de tweede klasse H. De wedstrijd wordt gespeeld in Warmen- huizen. Play up, heren. Denk aan de punten! DE UITSLAG ALKMAARSE BOYS- HELDER. Om kwart voor zeven speelt Zon dagavond Alkmaarse Boys tegen Hel der. In verband hiermede zullen wij om ongeveer half acht de ruststand pu bliceren voor ons bureau. Om half negen geven wij dan de einduitslag. Zij, die achterblijven we ten dus het resultaat evengoed op tijd. EXTRA TREIN ALKMAARSE BOYS—HELDER. Voor de a.s. Zondag te spelen voet balwedstrijd Alkmaarse BoysHelder op het Alkmaarse Sportpark bestaat ook in onze stad veel belangstelling. De v. v. Helder is, er in geslaagd een extra trein te laten lopen, waarvan de vertrek- en aankomsturen wel bijzon der gunstig liggen. Het vertrek is nl. om 5 uur uit Den Helder, terwijl men 's avonds weer om 10 uur uit Alkmaar kan. De aan komst in Den Helder is dan al weer om 11 uur. De kosten voor deze bijzondere treinreis bedragen f 2.10. Men kan zich opgeven bij: Sigarenmagazijn Henk Mesker, Lichtpaleis Ideco, Jan Visser Ruyghweg 3 en bij het clublokaal gebr. Burgers, café Royaal. Gezien de belangrijkheid van deze wedstrijd twijfelen wij er niet aan of velen zullen van deze gelegenheid ge bruik willen maken. „JE MOET ZE MAAR PROEVEN". Toen de Racing-tonelisten enige we ken geleden op Zaterdagavond zo'n ge weldig succes hadden behaald met hun revue: „Je moet ze maar proeven" kwamen er vele verzoeken binnen om deze revue nog eens te herhalen. A.s. Zaterdagavond vindt deze her haling plaats en zal het Racing-gezel- schap „Van Lach tot Lach" de revue in haar geheel nog eens opvoeren. De Casino-directie heeft spontaan haar medewerking toegezegd en daar ook de volle aandacht wordt besteed aan de nodige ventilatie, menen wij dat ook ditmaal Casino wel weer geheel bezet zal zijn. Alle medewerkers, o.a. Boot en van der Sande, Limburg, Boersema, Adri v. d. Beidt en Dinie Booy zijn weer aanwezig en wij kunnen U aanraden dit goede gezelschap te gaan beluiste ren en bekijken. De populaire prijs, n.1. f 1, alles inbegrepen, kan in dit geval geen bezwaar zijn. Aanvang om 8 uur. BENOEMD. Bij Kon. besluit is met ingang van d» eerste Dinsdag in Juli 1947 tot Heem raad van de Prins Hendrikpolder be noemd de heer A. de Visser. Verschenen is het jaarverslag 1946 van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Dat is het verslag over het jaar waarin Nederland, na de eerste voor bereidingen in 1945 opwaarts klom uit het dal van ellende, waarin de tweede wereldoorlog het had ge bracht. Het Arbeidsbureau stond voor aan, pas hersteld van de kwaal, wel ke het gedurende meerdere jaren had belet het Nederlandse volk te die nen, zoals het gediend kan en moet worden. Het Gewestelijk Bureau te Alkmaar, dat bijzonder geleden had, deed wat het kon. Met dankbaarheid wordt in dit verband gewezen op het werk van den Directeur-Generaal van het Rijksarbeidsbureau, die ten aan zien van het jaarverslag, evenals op menig ander punt, een nieuwe weg aangaf. Het verloop der werkloosheid in het gewest Alkmaar was zeer gun stig. In dat gewest was voor vrijwel eiken validen arbeider in het bijzon der gedurende de oogstwerkzaamhe- den een plaats te vinden. Het werd tijdens de oogst zelfs noodzakelijk op grote schaal politieke gedetineerden te betrekken uit een vijftal ni het ge west gelegen bewaringskampen. Uitvoerig wordt de personeelsvoor ziening in het bedrijfsleven besproken, evenals de bijzondere werkzaamheden, wachtgeldregelingen enz. Ten slottö wordt een en ander medegedeeld over de bijkantoren. De stand op 1 Januari 1946 was wat de inschrijvingen betreft 1490. Daarbij kwamen 8982 nieuwe inschrijvingen. Er werden in het gewest 7449 inge schrevenen geplaatst en 219 in het binnenland. Afgevoerd werden 2227 ingeschrevenen. Voor Enkhuizen zijn deze cijfers resp. 195, 923, 683, 18 en 337; voor Den Helder 720, 7278, 5852, 12 en 1586; voor Hoorn 188, 2476, 2324, 10 en 235; voor Medemblik 90, 413, 503, 337, 8 en 117; voor Scha gen 205, 625, 351, 4 en 347; voor Texel 3, 3391, 3372, 3 en 8; voor Wierin- gerwerf 203, 340, 329 en 117. De parlementaire journalisten heb ben den minister-president, dr. Beel, Woensdagavond een diner aangeboden, waaraan op hun uitnodiging ook aan zaten de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de heren mr. J. van Schaik en prof. mr. R. Kranenburg, zomede tal van andere autoriteiten. Tijdens de maaltijd heeft de min- president een rede gehouden over aan gelegenheden betreffende Indonesië. In het verloop daarvan heeft hij o.m. medegedeeld, dat hij voornemens is zich met zijn ambtgenoot van Over zeese Gebiedsdelen ook naar Suriname en Curatao te begeven. Dr. Beel zei in zijn toespraak o.m.: Er is geschreven, dat onze reis te leurstellend was. Dit is verre van juist. Onze reis heeft datgene opgeleverd aan oriëntatie, wat binnen het korte tijdsbestek daarvan te verwachten was. Hetgeen ons heeft teleurgesteld is, dat, zoals wij van de aanvang af helaas moesten vernemen en wel zelfs van zeer progressieve zijde, dat de houding der republiek na de onderte kening van het basis-accoord van Ling- gadjati niet heeft beantwoord aan daaraan redelijk te stellen verwach tingen. Wanneer dezerzijds een loyale en royale uitvoering van dit accoord ernstig wordt nagestreefd, dan mag, ja dan moet ook van de wederpartij verlangd worden, dat ook zij gelijke houding aanneemt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het belang van Nederland en van Indonesië gebiedend noodzakelijk maakt, dat ten spoedig ste in geheel Indonesië gezonde ver houdingen ontstaan en aan de arbeid van reconstructie kan worden begon nen. Een ontzaglijk werk staat voor de boeg, hetwelk slechts gemeenschap pelijk kan worden verricht. Op een tweede punt moge ik nog uw aandacht vestigen. In bepaalde persorganen doet men het voorko men, alsof de regering een princi piële wijziging zou hebben g-'>racht in haar beleid ten aanzien van het Indonesische vraagstuk. Ik moet dit met grote stelligheid betwisten. Zoals ook in de verkla ring, welke na afloop van de jongste ministerraad is gepubliceerd, werd opgemerkt, zijn er blijvende begin selen van de basisovereenkomst van Linggadjati richtsnoer der regering- Ongetwijfeld toch zal een spoedig herstel van gezonde verhoudingen 'n Indonesië mede zijn gunstige weer slag hebben op ons land. Evenals de andere havens ontkwam ook de Coenhaven te Amsterdam niet aan de vernieling door de Duitsers. De kademuren vragen grondige restau ratie, doch tot nu toe was het niet mogelijk een juist beeld van de schade onder water te verkrijgen, zodat men heeft besloten de haven leeg te ma ken. De dijk, die speciaal voor dit doel moest worden aangelegd, is juist klaar gekomen en de transporteur ls bezig enige „gaatjes" te vullen. Anderhalf jaar met aftrek geëist.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2