Minister Gielen voorziet moeilij kheden Minister van Buitenlandse Zaken neemt ontslag r Tegen sociale en economische chaos MINISTERRAAD besprak de antwoordnota Strijd om de drukpersen beslecht 'iüeec&ecicfit DE NOORDHOLLA N DSC HE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Na Hongarije Oostenrijk Geheime onderhandelingen lussen Oostenrijkse Kahselief en Communistenleider Nederlandse zwemsters naar Amerika Hors d'Oeuvre V.. Oproep aan de arbeiders Vakcentrales in het geweer Remadier wil niet wijken Prof Romme irekt grondwettigheid in twijfel Een bon voor waspoeder Onze ambassadeurs polsien de Grote Mogendheden Woensdag vergadert de Commissie-Generaal BUREAU: Koningstraat 75-89 Den Helder Telefoon W Olro 449041 Dif.: J. Btjlsma WOENSDAG 11 JTTN1 1947, Voortzetting van de 70E JAARGANG No. 9531 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot IS woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwarts a; f 8.—, per post f 1.65 Hf ofdredaetemr: ML H. E, Uyldert, Rayon redacteeren C. A. Dekken eo W. Kok. Naar gisteravond uit betrouw bare bron werd vernomen, heeft dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister belast met de portefeuille van Buitenlandse Zaken, aan den kanselier, dr. Leopold FigI, zijn ontslag aangeboden. Dr. Figl heeft overleg gepleegd met president Renner na de politieke storm welke veroorzaakt werd door het uit lekken van berichten over geheime be sprekingen tussen den kanselier en den communistischen leider Ernest Fischer aangaande een mogelijke wijziging van de regering. De communistische „Volksstimme" beeft gisteravond een speciale editie verzorgd de eerste in Wenen se dert de bevrijding waarin dr. Gruber wordt gedoodverfd als een „Amerikaans agent", die „het nieuws laat uitlekken" over geheime bespre kingen tussen dr. Figl en Fischer. Het blad eiste onmiddellijk aftreden van dr. Gruber en van het gehele ramp-kabinet". Het bestuurcomité van de socialis- Onze zwemsters Nel van Vliet en Iet Koster-van Feggelen zullen op 25 Juli a.s. naar Amerika vertrekken ter gele genheid van het eeuwfeest van het stadje Holland in Michigan. Behalve aldaar, zullen zij starten te New-York, Detroit, Battle Creek, Chicago en ver moedelijk Indianapolis. Te Chicago ko men de Nederlandse zwemsters uit te gen de Amerikaanse kampioenen. Het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken bekostigt de over tocht, terwijl het verblijf in de V.S. voor rekening van de Amerikaanse gastheren komt. GRIJZE MUIZEN. Wij hebben' in de bezettingstijd wel eens een giftig oog geslagen op de geüniformeerde „Gret- chen", en ze met de bijnaam „grijze muizen" bestempeld. Wij mochten ze niet. Ten eerste om dat zij tot de bezettende macht behoorden en ijverig meehielpen ons land leeg te stelen met hun waardeloze mark. Ten tweede omdat hun optreden veelal arro gant was. En wij hebben In onze verbittering 'ook deze vrouws personen van harte alle narigheid toegewenst die met de ineenstor ting van het Nazi-bewind ge paard moest gaan. Misschien ls dat wel een beetje subjecsief-onrechtvaardig ge weest. De stumpers wisten niet beter. Konden zij het helpen dat zij trots waren op hun nationa liteit, de „siegreiche", en dat zij in de leugenachtige geest des he ren Goebbels waren groot ge bracht? Ook voor deze muizen gold: „Befehl ist Befehl" en zij knaagden dus ijverig mee. De door ons gekoesterde wraakzuchtige wensen zijn slechts ten dele in vervulling gegaan, want de Duitse mannen en vrou wen hebben hun nationale trots al zeer spoedig prijs gegeven toen hun zaak verloren bleek en hebben zich gehaast zich. waar het maar mogelijk was, met de vroegere vijanden te verbroede ren. En wij weten het, een vrouw is duizend mannen te erg. En nu verlaten tal van deze muizen de puinhopen van het vaderland, waar niets meer te knagen valt, en trekken als „aanstaande oorlogsbrulden" naar het westelijk halfrond. Een nieuwe immigratiebepaling maakt het hun gemakkelijk de Ver. Staten binnen te komen, en ook wanneer zij hun verloving verbreken mogen zij blijven. Te gen dat er een derde Ameri kaans—Duitse oorlog losbarst zul len zij zeker ongevaarlijk zijn En lang voordien zullen zij ge leerd hebben de wereld met andere ogen te bekijken en heb ben vergeten wat Hitier en Goebbels hun hebben geleerd Zij behoren nu tot de gezinnen van onze bevrijders en wraak zuchtige gevoelens jegens hen hebben geen pas. Als Duitsland over dertig Jaar weer een we reldbrand ontsteekt en weer onze lage landen belaagt, zullen hei misschien de zonen dezer mui zen zijn die hun bloed voor ons offeren, voor onze bevrijding. En als wij dan een oog op hun moeders slaan zal het niet giftig meer zijn. Zo is 's werelds al tijd wat kronkelige loop. KREEFT. tische partij heeft gistermiddag een verklaring uitgegeven, waarin geheime politieke onderhandelingen veroordeeld worden en een volledig onderzoek van de gehele kwestie wordt geëist. „Slechts het Oostenrijkse volk heeft over Oostenrijks lot te beslissen", al dus zegt de verklaring. „Wij zullen nieuwe verkiezingen eisen zodra er een waarborg bestaat, dat die verkiezin gen inderdaad de vrije wil van het Oostenrijkse volk tot uitdrukking zul len brengen". WORDT ONTSLAG INGE TROKKEN? Ofschoon door een regeringsperschef werd ontkend, dat dr. Gruber zijn ont slag heeft ingediend, werd dit bericht door andere bronnen bevestigd, doch er werd aan toegevoegd, dat de ont slagaanvrage niet is ingewilligd en mogelijk zal worden ingetrokken. Het bestuur van de Volkspartij heeft een verklaring uitgegeven, vol- Een smokkelauto, welke In het nachtelijk uur door de politie In Amsterdam achtervolgd werd, vloog op de Dam over de kop, doordat één der banden werd lekgeschoten. gens welke er geheime besprekin gen met de communisten zijn ge voerd, doch de communistische voor stellen voor reorganisatie van het kabinet werden afgewezen. De verklaring voegde er aan toe, dat geen minister zal aftreden als gevolg van communistische druk. De Raad van Vakcentrales heeft zich met een manifest tot de Nederlandse arbeiders gericht, waarin onder verwijzing naar wat in de loop der jaren door de totstandkoming van collectieve contracten enz. voor hen is bereikt een beroep wordt gedaan op hun verantwoordelijkheidsgevoel en zich niet te laten meeslepen door lieden, wier geestelijke politieke voedingsbron buiten Nederland moet gezocht worden, lieden, die de sociale en economi sche chaos nastreven met het doel, middels die chaos politieke winst te maken. hulpzaam te zijn. Het streven onzer Centralen blijft op het volgende ge richt: de lonen zo hoog mogelijk; de pAjzen zo laag mogelijk; de sociale positie zo doeltreffend mogelijk; de toekomst zo ideaal mogelijk. Nederlandse arbeiders, De Raad van Vakcentralen en zijn vakbonden spreken nog eens heel na drukkelijk uit, dat zij voortdurend al het redelijke zullen doen, om de waar achtige belangen van de arbeiders doelmatig te behartigen. Wanneer U onder geen omstandigheid meedoet aan acties, die niet uitgaan van uw eigen vakbond, dan dient gij Uw belangen en die van uwe gezinnen, dan dient ge een lands- en volksbelang van de al lergrootste orde. Daarbij wordt aldus het manifest gespeculeerd op de onwetendheid, de goede trouw van de arbeiders, wordt misbruik gemaakt van de nood, waarin ons land, door vijf jaren toegepaste roof, momenteel verkeert. Wat deert die lieden de nood van ons volk? Zij stellen in het wilde weg eisen, procla meren, waar zij de kans hebben, sta kingen. Nieuw is dat niet, het is de spinrag methode van de communisten en de syndicalisten van vóór de oorlog. Nu hebben de heren meer kans dan toen, nu heeft men gelegenheid om een, als gevolg van de oorlog, in nood verkerend volk te bespringen. DE NOOD VAN ONS VOLK. Wij hebben geen grondstoffen, geen machines, wij moeten een en ander el ders kopen, hetgeen wil zeggen, dat onze schuld steeds groter wordt. Het is geen kunst onverantwoorde loon-eisen te stellen en stakingen te proclameren, daarvoor behoeft men niet over een groot verstand te beschik ken, zelfs niet over een organisatie. Brutaliteit en onverantwoordelijkheid zijn daarvoor voldoende. Wat schieten de arbeiders ermede op vijf gulden méér loon te ontvangen, Indien huren en prijzen met meer dan f 5 worden verhoogd? En dat gebeurt, indien lonen en prij zen worden vrijgelaten. Slechts de regering kan onder deze abnormale omstandigheden verant woordelijk zijn. Wij leven in een vrij land. Men kan van mening verschillen over de politiek, die de regering ten deze heeft gevolgd en nog volgt. Maar elk Nederlander, die de nood be seft waarin ons land en volk zich bevinden, zal zich moreel verplicht gevoelen de regering bij haar zware opbouw-arbeid, zoveel mogelijk, be De Franse minister-president, Paul Ramadier, heeft gisteravond in een uiteenzetting voor de Nationale Ver gadering opnieuw de nadruk gelegd op de vastbeslotenheid van de rege ring om haar gezag te handhaven en niet tot onderhandelingen over te gaan onder de druk van stakingen bij openbare diensten. Ramadier deed een beroep op de wijsheid van de arbeidersklasse in dit ernstige uur. „Als op dit ogenblik de regering onder bedreiging zou weige ren de verantwoordelijkheid te aan vaarden voor het handhaven van haar gezag, zou dit betekenen dat wij af stand deden van de Republiek", aldus Ramadier. Hij waarschuwde dat de voedselvoorraden in Parijs binnen een paar dagen uitgeput zouden kunnen zijn, evenals het kolenvraagstuk in vele fabrieken acuut, wordt. Ramadier werd door de vergadering luide toegejuicht bij het begin en einde van zijn toespraak, behalve door de communisten. Ondertussen breidt de stakingsgolf over Frankrijk zich bij het uur uit. De arbeiders bij de grote electriciteits- eentrales hebben gisternamiddag een stemmig besloten zich bij de stakings beweging aan te sluiten. De stroomvoorziening te Parijs is tot zestig k vijftig procent teruggebracht. SPOORWEGSTAKING IN ALGERIë De spoorwegstaking heeft zich uitge breid tot Algerië. De Algerijnse spoor wegarbeiders houden een waarschu wingsstaking van 24 uur, zowel uit solidariteit met de arbeiders in het moederland als ter regeling van hun eigen eisen. De Tweede Kamer heeft gister middag het wetsontwerp Noodvoor ziening Perswezen zonder hoofde lijke stemming aangenomen, waar bij de Partij van de Vrijheid ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd. Vóórdien had de Kamer met 5633 stemmen het amende ment-Burger aangenomen, nadat de motie-Romme om de materie van het amendement bij afzonder lijke wet te regelen, met 4049 stemmen verworpen was. Andermaal heeft de Kamer zich gis termiddag bezig gehouden met het perswezen en wel speciaal met het amendement-Burger, dat vervangen was door een nieuw amendement, waarvan de strekking echter was ge lijk gebleven. Volgens het eerste lid van het nieuw voorgestelde artikel 18 kan de com missie voor de perszuivering, wanneer in een onderneming bij de uitgifte van een persorgaan zodanig is opgetreden, dat daardoor in ernstige mate natio- naal-socialistische beginselen of denk beelden, dan wel ideologieën van de WARMER. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Overwegend zonnig weer met weinig wind. Warmer. Naar wij vernemen zal Donderdag a.s. een bon worden bekend gemaakt voor het kopen van 250 gram waspoe der. In de aflevering van waspoeder aan de detaillisten is enige vertraging ont staan, zodat waarschijnlijk niet alle bonnen direct gehonoreerd zullen kun nen worden. Men behoeft zich hierover echter niet ongerust te maken, daar er voldoende vooraad is. (Van onzen Haagsen redacteur.) Kort nadat prof. dr. ir. W. Schermerhorn en de heer Max van Poll, de beide leden van de Com missie-Generaal, die na het over handigen van de nota van 27 Mei aan de Republikeinse delegatie yiings per vliegtuig naar Neder land waren gekomen teneinde de regering, maar vooral beider par tijbesturen in te lichten omtrent de omstandigheden, die hebben geleid tot deze stap, weer van Schiphol waren opgestegen om zich per Skymaster terug te spoeden naar Batavia, overhan- t Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" is na een vlagvertoonrels van 1 y, jaar naar Midden- en Zuid Amerika weer in de Amsterdamse haven teruggekeerd. digde een vertegenwoordiger van den heer Soetan Sjahrir Zondag avond 7 uur Batavia-tjjd de even eens zeer uitvoerige antwoordnota van de tegenpartij aan dr. F. Sanders, secretaris-generaal van de Commissie-Generaal, die al daar was achtergebleven. De heer Sanders moest zich bepalen tot het mededelen van de inhoud aan dr. H. J. van Mook, de luite nant-gouverneur-generaal, die ambtshalve eveneens deel uit maakt van het hoge college. Gelijk men weet, zal de Commissie- Generaal aan de hand van dit stuk moeten uitmaken of zij de haar opge- drangen taak tot een goed einde kan brengen danwel of thans het tijdstip gekomen is, waarop zij aan de rege ring moest mededelen, dat alle haar ter beschikking staande middelen om het accoord van Linggadjati ten uit voer te brengen uitgeput zijn. Het ligt voor de hand, dat zulk een be langrijke beslissing in een voltallige zitting moet worden genomen. Aan gezien de heren Schermerhorn en Van Poll pas morgenochtend op Kemajo- ran zullen landen, kunnen zij niet eer der dan in de loop van Woensdag met den heer Van Mook bijeenkomen. Wetende, dat de Nederlandse rege ring op Maandag in Kabinetsraad pleegt bijeen te komen, heeft dr. Van Mook echter terstond opdracht gege ven de tekst van de antwoordnota in extenso naar Den Haag te seinen, zodat minister J. A. Jonkman 's mid dags om één uur, toen dr. L. J. M. Beel de vergadering van de raad van minister opende, dit historisch stuk kon overleggen aan den voorzitter. Een half uur later werd de brief voor publicatie vrij gegeven, zodat het Ne derlandse volk er door middel van pers en radio kennis van kon nemen. Tezelfdertijd werd ook de tekst te Batavia bekend gemaakt; het was daar toen Maandagavond acht uur, zodat de dagbladen er geen melding meer van konden maken. De belang stelling voor de radio-uitzendingen was buitengewoon groot. Voor een goed begrip diene, dat de ministerraad nog geen besluit heeft kunnen nemen inzake deze nota, die immers niet tot de Nederlandse rege ring zelve was gericht, maar tot de commissie-generaal, die haar houding ten aanzien van de antwoord-nota, ge lijk geschreven, nog moet bepalen. Ondertussen zijn wel allerlei voor bereidende maatregelen getroffen met het oog op de mogelijkheid ener afwij zende houding van de Republiek no pens de nota. Zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. G. C. W. A. baron van Boetzelaar van Ooster hout, de Nederlandse ambassadeur bij de grote mogendheden opgedragen de regeringen, bij welke zij zyn geaccre diteerd, te polsen over de situatie in de Indische Archipel en de door de Nederlandse regering overwogen maatregelen Ingeval van een weige rende houding. Zijn wij goed ingelicht, dan moet een onzer diplomatieke-ver tegenwoordigers, die persoonlijk ge acht mag worden het Verre Oosten uitstekend te kennen, geadviseerd hebben niet al te hard van stapel te lopen. Bevin en Marshall persoon lijk Ingelicht. Ook heeft minister Van Boet- zelaer zijn secretaris-generaal, jhr. F. van Vredenburgh, die ver gezeld is van den oud-secretaris generaal van Handel en Nijver heid, dr. H. M. Hirschfeld, naar Londen gezonden om In Downing- street 10 minister Ernest Bevin persoonlijk in te lichten. Deze beide diplomaten zijn na hun be zoek aan het Foreign Office ter stond doorgevlogen naar de Ver enigde Staten teneinde hun op wachting te maken bij minister G. C. Marshall te Washington. Men weet, dat Engeland en Ame rika grote economische belangen hebben bij de hervatting van de uitvoer der Indische stapelpro- dructen, waarvan nog voor een waarde van 400.000.000 gulden In de opslagplaatsen aanwezig moet zijn. vijand ingang zouden hebben kunnen vinden, adviseren ter verzekering van de zuivering van het Nederlandse pers wezen in het algemeen belang over te gaan tot vordering in eigendom tegen schadeloosstelling hetzij van alle bezit tingen dier onderneming, hetzij van zodanige bij het advies aan te geven bedrijfsonderdelen en gebouwen als moeten worden geacht tot vorenbedoel de bedrijfsuitoefening te hebben ge diend. De KVP zond in het debat over dit amendement haar „big man" Frof. Romme in de politieke arena, die zeide niet in staat te zijn geweest het nieu we amendement, dat hij gistermorgen had gekregen, tête reposée te bekij ken. Wanneer het vanmiddag verder wordt behandeld, zei spr., loopt men ge vaar 'n wetsontwerp te krijgen, dat in de praktijk beneden de maat zal blijven. Daar spr. geen urgent belang van een afhandeling op deze dag inzag, achtte hij het wenselijk het nader onder de loupe te nemen. De heer Romme vroeg zich af of het bezwaar van ongrondwettigheid ondervangen is. Onteigening als straf verdraagt zich niet met de grondwet. Spr. achtte het amendement kwalijk rijp voor behandeling. De heer Stokvis (CPN) verklaarde, dat het oude amendement-Burger zijn volle sympathie had, doch het nieuwe lijkt hem niet begerenswaard. Ver beurdverklaring dient z.i. imperatief te worden voorgeschreven. Alleen ver beurdverklaring zal duidelijk maken, dat het een zuiver strafrechtelijke maatregel geldt. De heer Vonk (PvdA) steunde prof. Romme en betoogde, dat de onteigening moet strekken te alge mener nutte. Deze echter zal strek ken ten nutte van bepaalde groepen personen. Minister maakt bezwaar. Bij den minister van O. K. en W., dr. Gielen, kwam de vraag op, of dit amendement in het onderhavige ont werp thuis behoort. Als de considerans geen wijziging ondergaat, zou deze vraag wellicht ontkennend beantwoord kunnen worden. Onder bezittingen, al dus spr., wordt blijkbaar verstaan de apparatuur. De vraag rijst of er geen sprake zal komen van enorme schade loosstellingen als er andere onder be grepen worden, als auteursrechten onz. Voor een der artikelen waarin spraka is van de gevorderde zaken, adviseer de de minister een wijziging als poging om de staat voor grote financiële te genslagen te behoeden. Tot slot verklaarde minister Gie len, dat zijn bezwaren tegen het amendement, zo niet onoverkomelijk, dan toch wel ernstig zijn. HU zal overwegen alsnog de onderhavige materie in een aparte wet te regelen. Mr. Burger (PvdA) verdedigde zijn amendement, zag hierin geen ongrond wettigheid en vestigde de aandacht er op, dat het advies tot vordering door den minister ook gevolgd moet wor den. De omstandigheid dat de minister kan ingrijpen, behoeft geen beperking te betekenen, aldus spr. Hij zal steliig de wet toepassen als dat nodig is. Mr. Burger vroeg tenslotte nog of de mi nister bekend was met de actie van den heer Beekenkamp tegen 't amen dement en deed mededeling van het gerucht, dat, als het amendement zou worden aangenomen, dit door dr. Bee kenkamp en zijn bureau gesaboteerd zou worden. Prof. Romme diende vervolgens bovenvermelde mofie in, nadat hij nog opgemerkt had dat In het art. 18 geen enkele termijn is genoemd, waarbinnen gevorderd kan worden. Men kan niet tot in eeuwigheid die mogelijkheid openhouden. Er moet recht zijn, ook ten aanzien van col laborateurs. Aan dit ontwerp dient de behandeling gegeven te worden, die het verdient. Achtereenvolgens verklaarden de heren Schoonenberg (CPN), Joekes (P vdA) en Roosjen (AR) zich tegen de motie-Romme en de heren Vonk (Pv dA) en Tilanus (CH) zich er voor. De minister zegde een onderzoek toe in de zaak-Beekenkamp. Natuurlijk, zo verklaarde spr., zal 1 amendement worden uitgevoerd ala 't wordt aangenomen. HU ontveinsde zich echter niet, dat er hier zeer grote moeilijkheden liggen. Het ls niet juist, dat er per 1 Juli een la cune zou ontstaan als het amende ment niet wordt aangenomen. De minister meende te hebben gezegd, dat hU overweegt 'n ontwerp in te die nen als de door den heer Burger voor gestelde regeling niet zou bevredi gen. Een regeling bij aparte wet zal spr. liever zijn dan een volgens het amendement-Burger.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1