Wallace wil tweede conf erentie van Moskou Pieck's cassatieberoep verworpen Commissie-Generaal ten einde raad? J „Belangrijker dan vredesverdragen Qosr eny/est DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Opnieuw dreigende taal van Soedirman r Hors d'Oeuvre Van der Spek komt voor! 4500 Baltische meisjes naar Nederland? Staking in de Amsterdamse Haven Dossiers Buitenlandse Zaken verbrand Ik verbied' Truman spreekt Veto uit Raad acht morele verantwoor delijkheid zwaar 'lüeecéecicht BUREAU Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 17 JUNI 1947 Voortzetting van de 70E JAARGANG No. 9333 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN. Advertenties: 14 cent pei millimeter. Familieberichten 17 cent per m m. Kleine ad vertenties („Juttertjea") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer s cent Abonnementen, per kwart* a g 8.—, per post f S 85 Hoofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekkers eu W. Kok. Het advies van de Commissie-Generaal zal heden ter kennis van de Neder landse regering worden gebracht, verneemt Aneta van welingelichte zijde. Aan de republikeinse delegatie zal mededeling worden gedaan over het stand punt van de commissie-generaal ten aanzien van het republikeinse antwoord. Men mag aannemen, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste alinea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt: „Mocht dit ant woord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet de commissie-generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandse regering. De Britse consul-generaal te Batavia, de heer J. M. L. Mitcheson, is terugge keerd van zijn bezoek aan Djogjakarta en heeft over zijn reis aan de Britse legering rapport uitgebracht, zo ver klaarde hedenavond een woordvoerder ven het Britse ministerie van buiten landse zaken. TOCH BEMIDDELING? Naar wordt vernomen was het doel van Mitchesons reis zich op de hoogte te stellen omtrent het enigszins critie- ke stadium in de Ned.-Indonesische on derhandelingen. Het wordt mogelijk ge acht. dat Mitcheson zich in verbinding zal stellen met Sjahrir in Batavia, doch berichten, dat een van beide partijen om Britse bemiddeling heeft verzocht, worden van gezaghebbende zijde te Londen tegengesproken. „HOUDT U GEREED". In een redevoering te Djokja gehou den. heeft generaal Soedirman een be roep gedaan op het Indonesische volk om zich gereed te houden voor iedere eventualiteit, voor geval de problemen tussen Nederland en Indonesië niet op vredelievende wijze zouden kunnen worden opgelost. De generaal achtte de Ned. nota tot de republiek niet in overeenstem ming met de Indonesische idealen en legde er nadruk op, dat daarentegen de republikeinse tegennota de wer kelijke aspiraties van het Indonesi sche volk tot uitdrukking brengt en de vrijheid van het land verzekert. „In donesië is niet een eigendom van de mohammedanen, en evenmin van de socialisten of nationalisten. Indonesië is eigendom van de gehele Indonesi sche natie en indien ons land in ge vaar is moet bijgevolg geheel ons volk zich aangorden om het te verdedi gen", aldus generaal Soedirman. VRIJ EN ONVRIJ Ik ben er al bang voor ge weest. Nauwelijks was de sigaar in vrijheid gesteld en kon hij zich ongehinderd bewegen, of de Overheid grijpt in. Zij maant tot beperking aan. Zij neemt met de linkerhand terug wat zij met de rechter gegeven heeft. Het blijkt, dat ook bij haar de linkerhand niet weet wat de rechterhand doet. De vakgroep voor tabaksfabri katen en een vakgroep is tot op zekere hoogte een verlengstuk der Overheid wijst er op, dat de voorraad sigaren nog zeer be perkt is, zodat de winkelier ze nog niet met al te losse hand van de hand behoort te doen som migen hebben daar een handje van en dat hij zich tot zijn vaste klanten beperken moet. Een waarschuwing, die van een voorzichtige voorzorg getuigt, overigens zo zeldzaam bij de Overheid, ten einde zekere han dige opkopers die met de herkre gen sigaren-vrijheid de hand willen lichten, de voet dwars te zetten. Inderdaad hebben de winkeliers het in de hand, om aan de hand van deze vingerwij zing óf handleiding de zwarte handel een beentje te lichten. Het gevaar, dat dreigt, n.1. dat er straks geen enkele sigaar meer te krijgen zal zijn, beloert ons echter niet slechts van de zijde der zwarte handelaren maar ook van de hamsteraar, die in zijn brandkast kistje naast kistje wil opstapelen om voor een paar jaar gedekt te zijn De sigaar, die dacht vrij te zijn, wordt dus weer aan banden gelegd. Men noemt dat .geleide economie". Zo vergaat het de sigaar, en zo is het ons allen ook vergaan, toen wij na de be vrijding vrijheid hadden verwacht en toen die vrijheid aan ernstige beperkingen onderhevig bleek. Dat de sigaar, na de vrijheid pas herkregen te hebben, over deze beperking enigszins mis moedig werd, laat zich denken Hij is een over het algemeen heethoofdig sinjeur. ..Wij zijn", zei mij een sigaar, die een vor stelijke naam draagt, ..diep te leurgesteld. Iedereen weet toch wel, dat wij niet losbandig zijn en dank zij de banderol niet aan de rol kunnen gaan. Wij moeten ons toch al zo vaak laten kisten. Ik barst bijna door mijn dekblad van drift. Ons hele bestaan ver vliegt toch al in rook, en nu ge beurt het met onze vrijheids illusie ook". En een traan van woede welde op in zijn donker bruin oog. Ik heb mij gehaast hem gerust te stellen. Ik heb een hekel aan een vochtige sigaar. KREEFT. 20.000 personen woonden deze mani festatie bij. Een resolutie werd aangeno men, waarin de Egyptische regering dank wordt gebracht voor de erkenning van de republiek en waarin er met na druk op gewezen wordt, dat de geste van de Egyptische regering een eerste schrede is op de weg van een bondge nootschap tussen 2 Islamitische staten tegen het imperialisme. In het Nederlandse gasthuis voor ooglijders te Utrecht heeft Prinses Marijke Maandag een oogoperatie ondergaan. De operatieve behandeling werd ver richt door prof. dr. H. J. M. Weve (2e van links) in aanwezigheid van dr. J. H. G. Carstens (links); dr. de Groot (2e van rechts) en dr. Roberts, een Engelse oogspecialist (rechts). Henry Wallace, de voormalige vice- president der V.S., heeft in een te Washington gehouden redevoering er bij president Truman en Marshall op aangedrongen om Stalin en Molotof op een conferentie te Berlijn uit te nodigen. Hij stelde deze conferentie voor als eerste stap in de richting van een politiek, die tot doel heeft om het bereiken van overeenkomst tussen Amerika en de Sowjet-Unie voorrang te verlenen boven de vre desregelingen met Duitsland en Oos tenrijk. WAPENEMBARGO. Wallace spoorde de Amerikaanse rege ring aan om aan de V. N. een volledig verbod van internationale wapenhan del voor te stellen om de huidige breuk in de onderhandelingen over een overeenkomst inzake de atoom energie te helen. Verder riep hij de democratische partij op om de leiding te nemen van een actie om de Ameri kaanse munitie-industrieën te nationa liseren, zodat men geen voordeel kan hebben van het vervullen van zijn va derlandse plicht om het land te verde digen. EEN DERDE PARTIJ? Tenslotte dreigde Wallace met de op richting van een nieuwe party, in dien de beide bestaande partijen voortgaan op de huidige weg, die tot „De beul van Hoorn" Op Woensdag 18 Juni a.s., des namiddags te 1.30 uur, houdt het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof een zitting te Alkmaar, waarin zal worden voorgeleid Willem A. van der Spek te Heiloo, tijdens de be zetting landwachtcommandant te Hoorn, die zich door zijn onmen selijk optreden, als „de beul van Hoorn" een beruchte naam ver worven heeft. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij te Zwaag, op 1 Mei 1945, opzettelijk na kalm beraad en rustig overleg, als landwachter, in het bezit van een met scherp geladen vuurwapen, Ruurd Dijkstra, J. Mink en J. Kort van het leven heeft beroofd, door op korte afstand voormelde personen enige schoten te lossen, waardoor zij terstond of kort daarna zijn overleden. Te Abbekerk, Sijbekarspel en te Hoogwoud, op 17 en 23 April 1945. als commandant van een aantal landwach- ters nl. Mayer, Alders en Jonker, op zettelijk last gegeven dat de door hen tijdens een transport van arrestanten bewaakte gevangenen t.w. de Gragfen Commandeur, onderweg moesten wor den neergeschoten, althans een op dracht van gelijke strekking. Te Hoorn, op 7 Februari 1945, als commandant der landwacht de onder zijn bevelen staande landwachter D Jonker heeft gelast, tijdens door hen. verdachte en Jonker, achtervolgde wielrijder J. van den Bosch neer te schieten en aldus J. van den Bosch op zettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Er is een negental getuigen opge roepen. oorlog en depressie leidt en met zelfmoord gelijk staat, ook al zou deze nieuwe partij het volgend jaar geen kans op succes bij de presi dentverkiezingen hebben. Nadat Wallace verklaard had, dat de V. S. de markten van het socialisti sche Europa en van de Sowjet-Unie nodig zullen hebben, indien zij een eco nomische depressie willen voorkomen, besloot hij met een critiek op de ver kiezingsmethoden in Zuid-Karolina en Kansas en op de totale afwezigheid van verkiezingen te Washington. Zoals bekend, was men voornemens, hier te lande een proef te nemen met het te werk stellen van meisjes van vreemde nationaliteit ten einde in het schromelijk tekort aan krach ten voor huishoudelijk werk te voor zien. In Venlo zijn dezer dagen de 30 eerste meisjes aangekomen. Zij zijn vrijgelaten uit de kampen voor ver. plaatste personen uit Duitsland en uit ae Baltische landen afkomstig, voornamelijk Letland. Er wordt door gereisd naar Amsterdam, waar 23 van deze vrouwelijke gasten te werk zijn gesteld in het Wilhelminagast- huis en 7, die katholiek zijn, in het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis. Bij de ontvangst aan het station waren bur gemeester D'Ailly en wethouder Schokking aanwezig. De meisjes heb ben de leeftijd van 18 tot 24 jaar en wensen niet naar haar geboorteland terug te keren. De taalmoeilijkheden zullen de eerste tijd wel groot zijn, want de meesten spreken niet eens Duits, maar alleen hun inheemse taal. Wel schijnen zij gemakkelijk een taal aan te leren, zodat verwacht mag worden, dat zij zich op het Neder lands zullen toeleggen. Het ligt in het voornemen, binnen kort te komen tot een ruimere toela ting van deze soort arbeidskrachten. Zo worden ook vakkrachten verwacht uit Oost Europa voor de textiel- en de confectie-industrie. Als deze proef slaagt, ligt het in het voornemen to taal 4500 dezer arbeidskrachten toe te laten. De bij de E.V.C., bedrijfsgroep trans port, aangesloten Amsterdamse ha venarbeiders, werkzaam in de ver schillende samenwerkende haven bedrijven, zijn Maandagmorgen in staking gegaan omdat het bestuur van de genoemde bedrijfsgroep geen antwoord ontving op een schrijven aan het bestuur der S. H. B. (het gaat nog steeds om de erkenning van de E.V.C.) De stakers zijn gistermiddag in een vergadering bijeengekomen en hebben het besluit genomen hun actie althans voort te zetten tot na de vergadering van de S.H.B. op Dinsdagavond 17 Juni. Om vijf uur op die dag zullen de havenarbeiders opnieuw vergaderen en hun standpunt bepalen. De staking om vat een vrij aanzienlijk deel van de Amsterdamse havenbedrijven. In slechts enkele ligt het werk overigens geheel stil. Mede doordat zich geen en kele onregeldheid heeft voorgedaan be merkt men in de haven nauwelijks, dat er een conflict gaande is. Toen na de bevrijding de regering haar gebouwen in 's-Gravenhage weer betrok, bleek de ministers, dat o.m. alle belangrijke documenten, die vóór Mei 1940 in de archieven van het Neder landse Ministerie van Buitenlandse Za-( ken aanwezig waren, door de Duitsers waren verduisterd. Twee jaar lang heb ben de autoriteiten nasporingen r.aar deze archieven verricht, zonder enig spoor te vinden. Thans kan gemeld worden, dat geen dezer belangrijke documenten nog teruggevonden kan worden. Ze zijn in vlammen opgegaan in 't pand Fürst Bismarckstrasse 2, Berlijn, dat in de nacht van 22 op 23 December 1943 tot de grond toe afbrandde. Het is het Rijksinstituut voor de oor logsdocumentatie, waarvan een deputa tie sinds enkele weken in de archieven va» ■'•et Auswartige Amt te Berlijn een onderzoek naar Ned. documenten instelt dat deze ontdekking deed. De deputatie trof in de archieven van de vroegere Duitse minister van buitenlandse zaken, Ribbentrop, o.a. een dossier aan, waarin zich stukken bevonden, die op de ont vreemding der documenten betrekking hadden. In het dossier bevindt zich «en in ventaris van de geroofde stukken. Voorts een protocol van uitlevering, en tenslotte een eindrapport. Al zullen de geroofde documenten dus nimmer naar ons land kunnen wor den teruggebracht, de ambtenaren van het Ministerie zullen binnenkort ten minste op de hoogte zijn van wat zich vroeger in het gebouw bevond. n President Truman heeft zijn veto uit gesproken over een wetsvoorstel, dat door het Congres reeds is goedge keurd en een verlaging der belastin gen beoogt van 4 milliard dollar. Dit is het eerste veto, dat Truman heeft uitgesproken over een maatregel, die door het door de republikeinen be heerste Congres is goedgekeurd. Truman zeide, dat het wetsvoorstel dubieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belastingpolitiek. Bovendien, aldus Truman, „moeten wü nog steeds grote verplichtingen tengevolge van de oorlog nakomen". TRUMAN VOELT VERANT WOORDELIJKHEID. Het Congres zal het wetsvoorstel nog maals behandelen. Het is echter niet zeker, of de republikeinen in staat zul len zijn, zich te verzekeren van de tweederde-meerderheid in beide ka mers, welke nodig is om het veto van Truman te niet te doen. „Wij staan nog steeds voor het feit", aldus Truman, „dat wij grote verant woordelijkheden hebben ten aanzien van de internationale hulpverlening en opbouw, die ten nauwste samenhan gen met onze pogingen om een duur zame vrede te verzekeren. Wij bevin den ons nog steeds in een overgangs- neriode. waarin nog veel onzeker is. Een tijd van ruime werkgelegenheid, hoge prijzen, lonen en winsten, zoals wij die nu beleven, moet een surplus opleveren van de staatsinkomsten te genover de uitgaven. Dit surplus moet grotendeels of geheel benut worden om de staatsschuld (welke geraamd wordt op 265 milliard dollar) te ver minderen". „ONGEVOELIGE POLITIEK". Truman is de eerste president in de geschiedenis der V. S., die zijn veto uitspreekt over een wet voor belas tingverlaging. Slechts eenmaal eerder werd over een belastingwet het veto uitgesproken, namelijk door president Roosevelt in 1944. Harold Knutson, voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaar digden voor de geldmiddelen, die oor spronkelijk de wet voorstelde, noemde de daad van Truman „ongevoelige politiek" en deed een beroep op het congres om het veto te niet te doen. Griekse regeringsvliegtuigen werden ingezet om een groep guerillastrijders te Daphni, nabij Calavrita in de Pelo- ponnesus te helpen vernietigen. Na een urenlang pleidooi van mr. C. H. Telders, die wilde aantonen, dat de voormalige Directeur-Gene raal van Winterhulp Nederland, Carel Pieck, bij het aanvaarden van deze functie en het uitoefenen daarvan niet het oogmerk heeft gehad de vijand te dienen, conclu deerde de procureur-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie tot verwerping van het beroep van Pieck. Hij vorderde bevestiging van het vonnis van het bijzonder gerechtshof te Den Haag: Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van tijd in voorarrest doorge bracht. De procureur-fiscaal wilde aanne men. dat Pieck geen IÏSB-er tijdens de Duitse bezetting is geweest en moge lijk zich als goed vaderlander ver dienstelijk heeft willen maken, zij het dan op zeer eigengereide manier. Hij heeft zich echter in 1940 aangeboden voor een leidende functie van een in stelling, die op last van de Duitsers werd gecreëerd. Prof. Langemeyer verwierp het betoog van de verdedi ger. dat de politiek van Pieck niet los van de politiek der toenmalige secre tarissen-generaal kan worden gezien. Pieck verkeerde niet in omstandighe den. die hem dwongen op enigerlei wijze met de Duitsers samen te wer ken. Prof. Verzijl, president, informeerde waarom verdachte zich voor de func tie van directeur-generaal van Winter hulp had aangeboden. Hij sprak van baant j esi a gerij „slechts SOCIAAL MIJN DOEL". WERK Pieck vertelde, dat de Duitsers Rost van Tonningen ervoor wilden schui ven. Goedwillende Nederlanders waren van mening dat een dcge'^ke functie niet in handen van een N'-R-er rw-M komen. Nadat ir. Westof zich had te ruggetrokken had Pieck zich voor de j functie aangeboden. Zijn enige drijfveer, naar hij zeide. was zijn wil sociaal werk te doen en hulp te verlenen aan in moeilijkheden verkerende landgenoten. Tegen het geld putten uit Joods bezit had hij zich verzet. Na zijn aftreden bij Winterhulp, dat hij schetste als zeer gevaarlijk voor zichzelf, omdat hij met arbeidsinzet werd bedreigd en ook omdat hij we gens politieke vijandschap in bepaalde kringen in aanmerking kwam voor ar restatie, werd hij tijdelijk lid van de Germaanse SS, waarvoor hij zo spoe dig mogelijk weer bedankte.. „MEDEWERKER D. 45" Raadsheer mr. Veegens bracht naar voren, dat verdachte Pieck bij die SS als medewerker van de inlichtingen dienst no. D 45 geboekt stond. Hiervan kon deze zich niets herinneren, hoewel uit aantekeningen in het SS-archief blijkt, dat men „hoge verwachtingen van D 45" koesterde. PIECK HAD KWESTIE MET MUSSERT. Volgens de verdediger is Pieck in 1939 na een spionnage-kwestie en een daarop volgend conflict met Mussert uit de NSB gegaan. Hij is als Winter hulp-leider meermalen in botsing ge weest met leidende nationaal-socialis- tische kringen en heeft, toen hij met zijn aanblijven geen heil meer zagvoor het Nederlandse volk, zijn functie op gegeven. Steeds weer beriepen verdediger en verdachte er zich op. dat de politiek der secretarissen-generaal de politiek van Pieck is geweest. Dit laatste wenste prof Langemeyer in zijn conclusie niet te aanvaarden Sprekende over de strafmaat zeide prof. Langmeyer, dat verdachte Pieck wellicht geen of zeer wei nig kwaad heeft gedaan, maar dat de ideologische hulp aan de vijand uitermate belangrijk is geweest. Bovendien trad hij, zij het als onderduikadres", toe tot de SS. De procureur-generaal achtte de opgelegde straf op zijn plaats en concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 14 Juli. Het fascisme van Mussolini en het nationaal-sociaiisme van Hitier zijn uit de communistische beweging, wel ke van Moskou uit westwaarts drong e i dringt, als tegenbeweging ont staan. Zij poogden op dit veldwin nend communisme een remmende in vloed te oefenen en zij sloten zich daartoe aaneen. Dit reactionnaire stre ven was echter tot de ondergang ge doemd, daar het spoedig ontaardde in een nationalistisch imperialisme en in zelfoverschattende machtswellust. Met de aantasting van de rechten van an dere volken Oostenrijk, Tsjechoslo- wakije, Polen, Griekenland had het zijn eigen vonnis geveld. De verdruk te volken toch vonden niet slechts gehoor en steun bij de westelijke mo gendheden, die zich meer en meer be dreigd voelden, maar vooral bij Mos kou, dat weldra de gelegenheid kreeg de anti-kominternbeweging de nek slag toe te brengen. Italië, Duitsland en hun satellieten stortten ineen en daarmede bezweek de barrière, zo zorgvuldig tegen de communistische internationale opgericht. Deze ver kreeg voorlopig vrij spel. Roosevelt en Churchill hebben tijdens de strijd Stalin als een welkom bondgenoot in gehaald; hun opvolgers, Bevin en Marshall, die de problemen welke met de wereldvrede samenhangen hebben te regelen, vinden in Stalin een tegenstander die vrij onhandel baar blijkt te zijn. Want Moskou heeft bij die vrede minder belang dan bij de expansie van de communistische ideologie en het buit de gelegenheid om deze ideologie in westelijke rich ting ingang te doen vinden, om van het Verre Oosten China, Korea maar niet te spreken, ter dege uit. Nu de vredesverdragen met Italië. Hongarije en Oostenrijk tot stand ge komen zijn neemt Rusland de gele genheid, welke het ruimschoots ge kregen heeft, te baat, om de commu nistische partijen aldaar, ook in de bowindvoering, stevig te vestigen. Het legt in Oostenrijk en Hongarije een basis voor zijn politiek zoals het dat in Polen en in Zuid-Slavië heeft gedaan en het buit daarbij alle mid delen uit die de militaire macht ver lenen kan. Wij hebben de laatste we ken gezien hoè in Hongarije dé anti communistische boeren-partij welk» de parlementaire meerderheid vormt, terzijde geschoven werd terwille van een communistische minderheid en hoe zwaar de druk is welke op het Oostenrijkse kabinet uitgeoefend wordt. Terwijl de Italiaanse premier De Gasperi zich uitslooft om in het poli tiek verdeelde land orde te scheppen, komen er verontrustende berichten los over een staatsgreep, welke door de communisten te Turijn wordt voor bereid. De communistische infiltratie uit Zuid-Slavië, op Italië en Grieken land gericht, duurt voort, en nog steeds wordt op Turkije pressie geoe fend. Ook Polen en de oostelijke lan den van het machteloze Duitse rijk staan aan communistische penetratie bloot. Tegenover dit streven maken de Anglo-Amerikanen front en tot op zekere hoogte genieten zij daarbij Frankrijk's steun, maar uit de jongste stakingsbeweging blijkt wel hoe in vloedrijk ook in Frankrijk het com munisme reeds is. Steeds nadrukkelij ker gaan in Amerika en Engeland stemmen op die aandringen op vor ming van een westelijk blok waarin dan de westelijke staten van Duits land zouden moeten worden betrok ken. In Amerika ziet men zeer wel in, dat het voor Rusland in troebel wa ter goed vissen is en dat economisch herstel van het verarmd en ont wricht Europa één der middelen zou kunnen zijn om de rode vloedgolf uit het oosten te stuiten. Te Washington v orden plannen ontworpen om voor Europa een werkkapitaal beschik baar te stel'en van omstreeks twintig 'ri)i'"-d doPar. ten einde de verarm de Europese volken uit de economi sche chaos op te heffen. Maar daar mee is veel tiid gemoeid en het tem- no van de po'itieke werkzaamheid der Russen is snel. Rusland's oost-Europese politiek vomt een tegenhanger tot de west- Europese der Anglo-Amerikanen. Eerst wanneer Moskou het met Wash ington over een pan-Europese poli tiek eens kan worden zal de vrede werkelijk verzekerd zijn. U. Weersverwacftting. medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond. IETS WARMER Heldere windstille nacht, Dinsdag overdag tot ~>atig toenemende wind tussen zuid-west en zuid. Gedeeltelijk bewolkt. Overwegend droog. Iets hogere temperaturen dan Maandag. WAARS CHUWING In het etmaal van 's avonds 14 tot 's avonds 15 Juni is in 't noor delijk deel van Noord-Holland de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappel ziekte.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1