Amerika's schepen liggen weer stil Regeringsbeleid te Londen onder de loupe Sluier van Hilversumse roofmoord opgelicht Hulp aan Europa nog niet i: gevaar Hetadvies derCommissie- Generaal Steekpartij te Beverwijk Er was een huis te huur! HET N.V.V. OVER INDONESIË Hoe het noodlot zich aan Van Wegen voltrok woensdag juni =o. DE NOORD 70E JAARGANG No 9"36 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Parlementaire enquête voorgesteld r- Hors d'Oeuvre V.J Stakingsgolf over België Twee vleesloze dagen in restaurants 0, zo \/AN /S/ABü EN yERRE Gevolgen van zeeliedenstaking Sleutelgeld 15 mille Ajax verbat R.V.V. me»; 0 Geweld kan slechts onheil brengen'' Papier voor de persen! Export van pootaardaooelen 'tüeecbezicht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Otro 449041 Dl*.: J. Btjlsma Voortsetting van de HELDERSCHE COURANT TARIZVEN Advertentie»: 1* cent per millimeter Familieberichten 17 cent per mm Kleine »d vertentle» (..Juttertje»tot is traorden 75 cent. elk woord meer cent Abonnementen per kwarte» f t.—, per poet I S M H ofdredaetenr: M H. 1. Uyldert, Ekyonredactenreo C. A Dekken en W Kok. In het Roergebied wordt de voedseltoestand weer kritieker. De komende week zal er geen vlees, groente of vet verstrekt worden. Voor de viswinkels verdringen zich thans jong en oud, om hun rantsoen te verkrijgen. Maandag hebben de tweehonderdduizend zeelieden en havenarbeiders in de Ver. Staten die bjj de CIO zjjn aangesloten de schepen verlaten, waardoor de scheepvaart in alle grote Amerikaanse havens kwam lam te liggen, nadat de onderhandelingen die op het laatste ogenblik nog gevoerd werden niet tot een oplossing der impasse met de scheepseigenaren had kunnen leiden. Dinsdagmiddag, bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat was binnengekomen een missive van den heer Van der Goes van Naters, ten geleide van een voorstel tot het houden van een enquête naar het regeringsbeleid der kabinetten de Geer en Gerbrandy, sedert de Duitse inval van 10 Mei 1940, tot aan de capitulatie van 5 Mei 1945. De laatste parlementaire enquête werd gehouden in 1886—1887, betreffende de werking van de wet van 19 September 1874 (Staatsblad 130) omtrent de toe stand van fabrieken en werkplaatsen. Naar uit het betreffende Kamerstuk nader blijkt, beoogt het voorstel van de heer Van der Goes van Naters het houden van een enquête naar de ge beurtenissen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen. Onderzoek gevraagd. Blijkens de tekst wordt in het bij zonder voorgesteld een onderzoek in te stellen naar o.a.: 1. Het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en onmiddellijk daarvóór. 2. Het aftreden van mr. D. J. de Geer als minister van algemene zaken en van financiën en als voorzitter van de Raad van Ministers. 3. De aan jhr. de Geer verstrekte opdracht voor een reis naar Nederl.- Indië en het falen daarin, alsmede de wijze, waarop hij naar Nederland heeft kunnen terugkeren. 4. De verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingen diensten. 5. Het contact met de verzetsbewe ging in Nederland. 6. De voorbereiding van de organi satie van o.m. het Militair Gezag. 7. Het financiële beleid in Londen, daaronder begrepen het aankoop beleid. 8. De vertegenwoordiging van Ne derland in het buitenland en de behar tiging der Nederlandse belangen al daar. 9. Het Indonesisch beleid in Londen, in het bijzonder ten aanzien van de re- 1 crutering en opleiding der troepen. Memorie van toelichting. In de Memorie van Toelichting op zijn voorstel herinnert de heer Van VROUWEN, VOOR! Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft voorgesteld een bijeenkomst te houden van deskundigen, ten einde de verscheping naar Duits land te regelen. Ook Nederland is uitgenodigd. Het probleem is vooral voor Rotterdam van vitaal belang. Maar dit voorstel tot interna tionaal overleg staat niet op zich zelf Er is reeds internationaal overleg op velerlei gebied, nog afgezien van de vredesconferen ties, en ik vraag mij wel eens met bezorgdheid af: hebben wij daar toe wel mensen genoeg! Onze regering heeft reeds op de bloem van Nederlands intellect beslag gelegd voor de uitbreiding der ambtenarij, welke ternauwernood in Den Haag huisvesting vinden kan, zodat men zelfs overweegt de Gevangenpoort in te schake len. Alleen reeds het aantal pers commissarissen voor de regerings voorlichtingsdienst is dermate groot dat het sociëteitsleven in belangrijke mate moet worden ingedamd. Vele hooggeplaatste functionarissen brengen de dag slapend in hun auto door. Tel kens weer worden er bovendien commissies benoemd, met plaats vervangende commissieleden en deskundige adviseurs, voor het geval de commissies niet des kundig mochten blijken te zijn, en met bijzitters en secretarissen die het op hun beurt zonder secretarissen niet kunnen stellen. Met angst en beven vraag ik mij af: hebben wij voor dat alles wel mensen genoeg? Nederland heeft, grof geschat, tien millioen inwoners. Uit het resultaat van de volkstelling zal straks blijken hoeveel vrouwen, onmondige kinderen, hoogbejaar den, in dit aantal begepen ?ijn, om van de onvolwaardigen en gedetineerden, de zieken en de invaliden enz. maar niet te ge wagen. Grof geschat blijven ei voor werkzaamheden van bete kenis slechts een paar maal hon derdduizend man over. Daarvan moet men dan de leden van de regerings-instanties, de gemeente lijke en rijksambtenaren, de be drijfsleiders en arbeiders, die voor het economisch leven on misbaar zijn, de onderwijzers en hoogleraren en de voetbal-elftal len aftrekken. Ik zie de tijd ko men, dat wij voor internationale bijeenkomsten en besprekingen geen man meer beschikbaar heb ben. Het wordt hoog tijd dat de Vrouw eens meer op de voor grond treedt en zich in het open bare leven gelden laat. Vermoe delijk zal het land dan zuinigei en met meer verstand worden be stuurd. KREEFT. der Goes van Naters er o.m. aan, dat de Tweede Kamervergadering van 10 Mei 1940, waarin de werkzaamhe den der Kamer in verband met de omstandigheden voor onbepaalde tjjd werden geschorst, door geen van de leden van het kabinet is bijgewoond. Nimmer, zo zegt hij voorts, heeft de gelegenheid bestaan, van de uitgewe ken regering inlichtingen te verkrijgen naar de politieke en militaire gebeur tenissen, verband houdende met de Duitse invasie, en het militaire en ci viele beleid daarna. Onder de punten, waarin het Lon- dense beleid tot twijfel aanleiding heeft gegeven, noemt de voorsteller o.m.: De organisatie van het Militaire Ge zag en de verhouding van dit Gezag tot de Nederlandse regering enerzijds en het gealliëerd opperbevel ander zijds. De noodzakelijkheid. Wat betreft de vraag of voor het be doelde onderzoek een parlementaire enquête noodzakelijk is, wijst de voor steller er op, dat het memorandum van oud-ministerpresident Gerbrandy een persoonlijk hoezeer ook interessant getuigenis geworden, waar tegen over dadelijk andere feiten en andere waarderingen van feiten zijn gesteld, terwijl onlangs in het proces-de Geer de grote gewenstheid is gebleken van een objectief alzijdig onderzoek, van uit algemeen staatkundig gezichtspunt. Tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde de Arrondissements rechtbank te Amsterdam op 1 April j.L de 24-jarige C. K. Mol, chauf feur uit Hilversum, die op 12 Sep tember 1946 in Hilversum C. van Wegen met voorbedachten rade had vermoord. Gisteren hoorde deze ver dachte, wiens zaak in hoger beroep voor het gerechtshof in Amsterdam diende, een gevangenisstraf tegen zich eisen van 20 jaar. Het Hof had uit een voorlichtings rapport een inzicht gekregen in het ontstellend losbandige leven van de jonge man, die sinds zijn prille jeugd door zijn ouders verwend was en die gedurende de bezetting door talloze bravourstukjes op gemakkelijke maar onoirbare wijze zoveel geld had ver diend, dat de weelde hem naar het hoofd steeg. Na de bevrijding keerde het getij en raakte deze Hilversumse chauffeur in financiële moeilijkheden. Een vaste betrekking wenste hij niet aan te nemen. „Een vast salaris is vaste armoe", was zijn mening en een detec tive-roman zo verklaarde hij thans was oorzaak, dat hij zich op de misdaad wierp. Hij kwam in contact met C. van We gen, ook al een twijfelachtige figuur. Hij spiegelde deze van Wegen voor, dat hij relaties had, die over sieraden be schikten ter waarde van 60.000. Van Wegen was er wel in geïnteresseerd en de verdachte liet hem bij zich komen met contanten op zak. Tevoren had hij echter een revolver bij zich gestoken en de schuilplaats, die hij tijdens de bezetting voor zich had gemaakt onder de vloer waarop de linnenkast stond in zijn huis, uitgediept, met het plan, daar het lijk van Van Wegen te verbergen, nadat hij deze zou hebben vermoord. Tot drie maal toe vervoegde Van Wegen zich aan zijn huis, maar twee maal was hij in gezelschap van een kennis en de derde keer was verdach- te's vrouw nog thuis. Donderdag 12 September 1946 vol trok het noodlot zich echter over Van Wegen, die voor de vierde maal met vele duizenden guldens aan contanten bij zich bij verdachte op bezoek kwam. In de slaapkamer sloeg verdachte hem met de kolf van zijn revolver tegen de slaap en schoot hem vervolgens in de rug, toen van Wegen wegvluchtte in plaats van bewusteloos te vallen. Ver dachte zette daarop een wilde jacht op Het personeel van de centrale posten de brievenbestellers te Brussel hebben gistermiddag het werk neergelegd. „La Nation Beige" bericht dat het personeel van de postchequedienst he den in staking zou gaan. Deze staking zou 24 uur duren. In Verviers is een staking uitgebroken waarbij 3000 ar beiders van de machinefabrieken betrokken zijn. Ook in Eupen is een staking gesignaleerd die zich uitbreidt tot de textielfabrieken. Dezer dagen is een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van kracht ge worden, waarbij het verboden is aan de eigenaar van een hotel, restaurant of broodjeswinkel op Dinsdag en Vrij dag vlees te serveren. Deze maatregel houdt verband met het streven bij de huidige moeilijkheden in de vlees voorziening het gebruik waar moge lijk zoveel als het kan te beperken. Gisteren was het de eerste dag waar op het publiek in restaurant, hotel of broodjeszaak zijn maaltijd zonder vlees moest gebruiken. hem in. Via de keuken rende van Wegen de tuin in en trachtte zich vervolgens in de garage te verbergen. Daar zakte hij in elkaar, juist toen de verdachte binnenkwam. Deze loste daarop een laatste schot in de nek van van Wegen, die onmiddellijk daarop overleed. Ver dachte wikkelde het lijk in een deken, droeg het naar de zolder van zijn grote woning en verstopte het daar achter een hoop zand. Omdat hij merkte, dat de buren de schoten hadden gehoord en alarm hadden geslagen, kroop hij ver volgens zelf in de schuilplaats onder de linnenkast, waar politieagenten hem een uur later vonden. Ter terechtzitting verklaarde ver dachte. berouw te hebben, maar de procureur-generaal merkte op, dat dit niet in overeenstemming was met zijn tct tweemaal toe gemaakte plannen om uit het Huis van Bewaring uit te breken. Het Hof zal op 1 Juli a.s. uitspraak doen. Naar het A.N.P. verneemt, wordt verwacht, dat het advies der Com missie-Generaal over de antwoord nota van de Republiek Indonesia Woensdagochtend in het bezit van de regering zal zün. Waarschijnlijk zal het kabinet dan Donderdagoch tend a.s. in een extra zitting bijeen komen ter bespreking van dit ad vies. Aan de Wijkermeerweg te Beverwijk woont de 48-jarige vrijgezel B., die huisvesting verleent aan het echtpaar Van de K., beiden ongeveer 25 jaar oud. Reeds geruime tijd heerste er in de ze woning geregeld ongenoegen, die gistermorgen in de vroegte het hoog tepunt bereikte. B. stond op, greep een mes en begaf zich naar de slaapkamer van het echt paar Van de K„ waar hij de slapende huisgenoten ernstig verwondde, nadat een worsteling met den heer Van de K. had plaats gehad. Beiden zijn per ziekenauto naar het Rode Kruiszieken- huis overgebracht. De dader is door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. „Je bent zo jong als je je voelt" zei mevrouw Adelheid Koldby uit Kopenhagen, die kortgeleden haar honderdste verjaardag vierde en ze boekte prompt bij de Scan dinavische Luchtvaartmij. een pas sage naar New-York om haar 76- jarige zoon op te zoeken. De be ambte die haar kaartje in orde maakte vroeg terloops of ze wel durfde. „Hoe durft u" was het ver ontwaardigde antwoord. GEEN CONTRACT GEEN WERK. Toen de contracten der vijf vakver enigingen te middernacht afliepen, leg den de zeelieden en havenarbeiders het werk neer op grond van de „geen con tract - geen werk" politiek, de werk gevers beschuldigend van „uitsluitin gen" en „niet ter goeder trouw onder handelen". De vakbondsleiders schatten dat de staking duizend schepen in de havens aan de Westkust, Oostkust en de Golf van Mexico zou opleggen. 400 SCHEPEN LIGGEN STIL. De bond van scheepseigenaren aan de Westkust schatte echter, dat 200 van haar schepen in de havens van de Westkust op noh-actief zouden ko men. Ook in de haven van New-York bedraagt dit aantal plm. 200. Niet de gehele Amerikaanse scheep vaart is lamgelegd daar de schepen waarop door leden van bij de AFL aan gesloten vakbonden gewerkt wordt, niet bij de staking betrokken zijn. Deze bonden hebben bekend gemaakt dat zij aan het werk zouden blijven. Onder buitenlandse vlag varende schepen ondervinden geen hinder van de staking. In de New-Yorkse haven werden on middellijk na middernacht stakingspos- ten uitgezonden. Zij hadden borden bij zich met opschriften als „geen contract - geen werk, wij zijn uitgesloten". 1000 PASSAGIERS WACHTEN. In de New-Yorkse haven is o.a. het 27.000 ton metende American Queen door de staking getroffen. Het grote schip der United States Lines zou Woensdag met duizend passagiers naar Europa vertrekken. LAADVERBOD George Randall, leider van het ha- venverkeer te New-York voor de ver eniging van Amerikaanse spoorwegen, heeft medegedeeld dat er gisteren om negen uur een verbod zou worden uit gevaardigd voor het laden van goede ren, die voor buitenlandse havens be stemd zijn, in Amerikaanse schepen. Randall verklaarde, dat het verbod, dat hij had aanbevolen, geen uitzonde- r'ngen toestond. Functionarissen te Washington meld- In het stadje Macon in midden- Frankrijk wordt thans gezocht naar een maniak, „een moderne Borgia", die naar men gelooft verantwoorde lijk is voor de vergiftiging van veer tig personen gedurende de laatste 4 jaar. Een zeldzame vijftiende- eeuwse „Lobkowitz"-bijbel, ter waar de van 50.000 gulden, welke door de Duitsers uit de archieven te Brno den, dat er tot nog toe geen versche pingen van graan of steenkool voor Europa door de staking zijn opgehou den MET HULPVERLENINGS LADINGEN. Vermoede'iik zal een hoge functio naris van de Amerikaanse regering een direct beroep op de zeelieden doen om schepen met belangrijke la dingen voor de opbouw en het herstel var Europa ongemoeid hun weg te laten gaan, indien de plaatselijke zee liedenstaking in Amerika algeheel zou worden. Verleden jaar heeft een soortgelijk geval zich voorgedaan, toen tijdens een letale zeeliedenstaking schepen met toe wijzingen van de UNRRA naar plaatsen ji ochten varen, waar hulp dringend no dig was. Men voorziet te Washington twee mo gelijke gevolgen van een eventuele vol ledige zeeliedenstaking: 1. Verdere vertraging in het uitvoe ren van het plan tot het verstrekken van 3.5 millioen dollar voor hulpverle ning ter vervanging van de UNRRA en van de 400 millioen dollar voor Griekenland en Turkije. 2. Op het uitschakelen van Ameri kaanse hulpverlening zouden politieke reacties in Europa kunnen volgen, nu er juist onderhandelingen plaats heb ben over het plan van Marshall. Op een perceel aan het Damrak te Amsterdam prijkte dezer dagen het in deze tijd ongewone bordje: Te huur, huurprijs f 250 per maand, te bevragen bij makelaar V. Een Haar lemse dame zag het bordje en voel de er wel wat voor het perceel tegen deze prijs te huren. Bij de makelaar aangeland vernam ze echter, dat er nog een kleinigheid bijkwam vijf tien mille contant. De dame zou er met haar verloofde over spreken en kwam des middags inderdaad met deze terug. Er werd nog wat gemarchandeerd met het ge volg dat tien duizend gulden contant zou worden betaald en vijf duizend gulden in accepten. Deze laatste wer den uitgeschreven en ter tekening voorgelegd, doch op dat ogenblik bleek de verloofde een ambtenaar van de prijsbeheersing te zijn en deze was het niet met de gang van zaken eens. Gevolg: Gisterochtend versche nen de makelaar en zijn compagnon, de eigenaar van het perceel, een jonge man van 24 jaar alsmede diens vader en de verloofdeprijsbeheersingsamb- tenaar voor de Amsterdamse tucht rechter mr. J. A. Bletz. Er was weinig te zeggen, want de verdachten gaven allen het tenlastege- legde volmonding toe. De 24-jarige jongeman en zijn vader deden in tapij ten en meubilair. De zaken gingen echter slecht en op deze manier had den ze gedacht uit de moeilijkheden te komen. Toen ze het perceel gehuurd hadden, was ook hun een aanzienlijke som berekend voor verbouwingskos- ten die de voriee huurder gemaakt had. Mr. Bletz wilde de familie niet te ver in de put helnen en legde aan de jongeman vijfhonderd gulden boete op en aan zijn vader duizend gulden De rol van de makelaars, die bij deze transactie vijf en twintighonderd gul den rijker geworden zouden zijn. vond mr Bletz heel wat verachtel'iker. Hun legde hij elk een >°t° van f 1100 op. In de gisteravond te Amsterdam ge speelde voetbalwedstrijd uit de kam pioenscompetitie heeft Ajax een 20- overwinning behaald op de Bosse eerste klasser B.V.V. In zijn vergadering van 16 Juni hield het bestuur van het N.V.V. naar het gister in een ons verstrekt communiqué nededeelde zich o.m. bezig met de verontrustende situatie, welke zich thans in Indonesië bezig „is te ontwik kelen". De N.V.V.-delegatie die kort geleden uit de republiek Indonesië terug keer de, zo luidt het communiqué verder, heeft kunnen vaststellen, dat daar bij zeer velen de wens leeft tot een duur zame en hechte samenwerking met Ne derland op basis van gelijkwaardigheid te geraken. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk en zeker de arbei ders wensen deze samenwerking ook. De wens tot deze samenwerking ont spruit niet alleen aan de menselijke verbondenheid, welke, ondanks de koloniale overheersing, toch tussen vele Indonesiërs en Nederlanders is gegroeid, maar ook aan de zeer vele sociaal-economische belangen, die voor beide volken thans op het spel staan. Het zou beschamend en voor beide volken een onherstelbare ramp zijn, indien het onmogelijk zou blijken op korte termijn tot overeenstemming te geraken. Er is, naar de mening van het N.V.V.- bestuur, alle aanleiding om nog eens duidelijk uit te spreken, dat elk open lijk of verkapt drijven naar of dreigen met geweld slechts onheil over de vol ken van Nederland en Indonesië kan brengen, terwijl de kans op een blij vende samenwerking daardoor defini tief verstoord zou worden. Het N.V.V. doet daarom namens zijn ruim 310.000 leden in de gespannen situatie van het ogenblik opnieuw een dringend beroep, zowel op de regering van de republiek Indonesië als op de Nederlandse regering, om alles in het werk te blijven stellen om tot een ver gelijk te komen. Wij vragen van de regering der re publiek te beseffen, dat elke vertraging in de voortgang der onderhandelingen, dat elk incident, dat elke afwijking van de overeenkomst van Linggadjati thans in de kaart van de koloniale reactie speelt. Wij vragen van de Nederland"? regering, dat zij de reactionnaire krach ten, die in het ambtelijke en militaire apparaat haar politiek trachten te dwarsbomen, naar haar hand zal zet ten en dat zij door een ruimhartige uitlegging een uitvoering van het ac- coord van Linggadjati en vooral door een spoedige vermindering van de troepensterkte in Indonesië haar goede wil zal tonen om zo het vertrouwen te herstellen dat de onmisbare voorwaar de vormt voor het welslagen van elk overleg. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Vorrink in verband met de pa- piervoorziening van de dagbladpers heeft de minister-president o.a. het volgende geantwoord: De regering is er in geslaagd, zij het met belangrijke opofferingen op het ge bied der voorziening met niet tot de luxe-klasse behorende stoffelijke goe deren een oplossing te vinden, waar door althans voorlopig en onder voor behoud van een regeln--+ige aanvoer de papiervoorziening der dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehand haafd. was gestolen, is teruggevonden en naar Brno teruggebracht De hobby om autonummers te noteren heeft een slachtoffer geëist. Het 7-ja- rige meisje Petronella van den Pouw te Alphen a.d. Rijn werd bij deze sport door een luxe auto gegrepen en he laas vrijwel op slag gedood. Duitse officieren, onder wie Von Brauchitsch en generaal Guderian, zullen uitgeleverd worden aan Polen De helft van de fabrieken en uitrustingen van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie is verou derd door de „verbazingwekkende verbeteringen der werkwijze", aldus de algemeen directeur van de conv missie In een buitengewoon congres van de arbeidersvereniging voor lijkverbran ding te Utrecht is de naam gewijzigd in. „A.V.V.L., vereniging voor crema tie". Het ledental is ruim 23.000 De „Pan American Airways" opent 17 Juni de eerste regelmatige lucht lijn rond de wereld. Het traject van 33.000 km wordt in 120 vlieguren af gelegd De stakingen te Luik breiden zich voortdurend uit. Giste ren is in de metaal- en mijnindustrie een omvangrijke staking uitgebroken en thans zijn ook de telefoondiensten in staking gegaan. Het vonnis, waarbij veldmaarschalk Erhard Milch tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, is door de plv. militair gouverneur van de Amerikaanse zóne in Duitsland bevestigd. Ondanks de zeer strenge winter en het nijpend tekort aan verpakkings materiaal is Nederland erin geslaagd zijn geraamde exportprogramma 1946 1947 voor pootaardappelen voor bijna 90 pet uit te voeren. In totaal werden ruim 340.000 ton pootaardappelen ge ëxporteerd (door middel van de B. E. A.), terwijl een klein gedeelte (13.000 ton) individueel uitgevoerd werd. ZOMERS WEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Heldere nacht met weinig wind. Overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Aanvankelijk overal zonnig weer. Later in het Westen van het land toenemende bewolking, voor al in de hogere niveaux, over wegend droog. Iets hogere tempe ratuur dan gister.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1