Ontzettende tafrelen Brussel Goede start van Arie Vooren in Tour de France GROOT PLAN van minister Mansholt En Frankrijk staakt.... Een boom ontploft Dre jaar geëist tegen directeur Ned. Basalt Mij. Honderd millioen voor Oostenrijk Nieuwe Bonnen Ruilverkaveling en land-aanwinst Ans van Dijk in cassatie Arnold Meijer tot 4 jaar veroordeeld DE NOORDHOLLA fiDSCHECOURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Brand met opzet veroorzaakt Dodencijier steeg tot zeventien yAN NABIJ ÊN VERRE Vierde in eerste etappe Drie-jarig meisje verdronken te Bovenkarspel Senora Peron zal ook Engeland bezoeken Het standpunt van Oost- Indonesië en West-Borneo Deviezenbesparing van 38 millioen AJAX AAN DE KOP In de branding 'lüeecéecicfit BUTUSAU Koningstraat 78-80 Den Heider Telefoon 2345 Giro 440841 Dl*.: J. Btfkscna DONDERDAG 26 JUNI 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG No. 9542. HELDERSCHE COURANT TARIXVKN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwortea f 1.—, per post t 1.66 M. H. 8. Uyfcfrert, B*yoare<ku*e*rea C. A Dokken en W. Kok. Naar thans van officiële z\jde wordt medegedeeld, z\jn er bij de brand in het Ministerie van On derwijs 17 personen om het leven gekomen, van wie er tot nu toe 10 geïdentificeerd konden worden. De familie der slachtoffers is door de burgemeester gewaar schuwd. Een der vrouwelijke slachtoffers was Zaterdag j.1. in het huwelijk getreden. Het blijkt, dat zich in de kantoren aan de achterzijde van het ministerie vreselijke taferelen hebben afge speeld. Een jonge vrouw, wier kleren en haren brandden, klom op het ven sterkozijn en liet zich van de zeven de verdieping te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst van de vierde verdieping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in hun wanhoop uit de ramen. Van een ooggetuige, die zich in het ministerie bevond, vernemen wij nog het volgende: „Omstreeks kwart over drie hoorden wij twee ontploffingen. Het leek wel alsof beneden in de straat twee zware vrachtauto's op elkaar reden. Hierna volgde een ge weldige ontploffing, die tot op de ze vende verdieping voelbaar was. Wij holden naar de gangen, waar ons reeds een brandlucht tegemoet kwam en bij de trappen gekomen, zagen wij zware rookwolken door de liftkoker omhoog stijgen. Ontzet gingen wij naar de vensters. Vrouwen gilden en huilden en de mannen vloekten. Het vuur kwam steeds nader. Beneden in de straat verschenen de brandweer auto's en de ladders werden omhoog gedraaid. Onder ons werden mensen gered, doch de ladders waren te kort om ons te bereiken. De hitte werd on dragelijk. Wij vluchtten in een klein kantoor, daarnaast stond alles reeds in viammen. Wij maakten ons gereed om uit het raam te springen. Wij moesten de vrouwen met geweld te gen houden. Gelukkig waren op dat moment de Magirusladders gearri veerd en eindelijk werd een ladder voor ons raam gedraaid. Er was een oorlogsinvalide onder ons met een houten been. Ge kunt u voorstellen wat het gekost heeft deze man naar beneden te brengen. Hierna gingen twee wouwen. Hadden wij nog twee minuten moeten wachten, dan waren wij gestikt De vlammen sloegen reeds door de deur...... De oudste man van België, Constant Delichte uit Knesselare, is Zondag in de ouderdom van 105 jaar overleden. Dezer dagen zal door de Niwin 'n tiental koffergramofoons naar de mili tairen in Indië worden verzonden. Lord en Lady Phillimore, van Heiriey- on-Thames in Engeland, hebben een collectie van 100 schilderijen aan de ge meenteraad van Stellenbosch in de Kaapprovincie geschonken. Onder de schilderijen zijn twee Van Dijk's en twee Rembrandts. Het Dortmund- se communistische blad „Westdeutsches Volksecho" mag gedurende een maand niet verschijnen wegens onjuiste en eenzijdige critiek op het Brits en Ame rikaans militair bestuur en het Duitse bestuur. Te Londen is de eerste internationale postzegelbeurs na de oorlog geopend. Deze zal drie dagen du ren. Er zullen postzegels ter waarde van ongeveer 500.000 pond sterling door handelaren van acht landen worden gewisseld Volgens schatting van waarnemers van de UNRRA, die over de overstroomde gebieden in Kwangoen (provincie in Zuid-China) zijn gevlogen, is 60 a 70% van de rijstoogst in de delta bij Kanton verwoest. Achtervolgd door 1000 politieagenten, gewapend met geweren enrevolvers en vergezeld van speurhon den uit de Elzas, is Stanislay Zborows- ki, een Pools soldaat, die zich aan rove rij schuldig maakt en twee dagen gele den uit de gevangenis te Norwich ont snapt was, te Southend (Sussex) gear resteerd. HELDENMOED. Een loopjongen had nadrukkelijk ge vraagd als laatste op het dak van het in lichter laaie staande gebouw te mogen blijven. Een andere loopjongen heeft zich op het lichaam geworpen van een klerk, die geheel in vlammen was gehuld. Hij doofde het vuur met zijn handen en kon den ongelukkige aldus van een afschuwelijke dood red den. Bij de brand zijn niet minder dan 41.000 dossiers verloren gegaan en de schade beloopt in de millioenen. In de kelders ontstaan. Van officiële zijde wordt thans ook bevestigd, dat de brand ontstaan is in de kelders van het ministerie, waar een cinematheek van schoolfilms was ingericht. Men vermoedt, dat als gevolg van de staking onder het personeel van 't electriciteitsbedrijf een der leden van het personeel met een brandende kaars naar de kelder is gegaan en daar de brand heeft veroorzaakt. Tevens doet het gerucht de ronde, dat de brand met opzet veroorzaakt zou kunnen zijn, om dat zich in de verzameling films bevonden afkomstig van het mi nisterie van justitie en waarbij sommige personen belang zouden hebben ze te zien verdwijnen. Een vlammenwerper bestrijdt de vijand.... van ons volksvoedsel, de colo radokever. In overleg met de plantenziektekundige dienst te Wageningen is te Vlissingen een vlammenwerper van de Irene-brigade gedetacheerd, welke met een vlamstraal, die een lengte van 80 meter kan bereiken, de coloradokevers, die op het strand aanspoelen en waarvan velen zich in het zand ingraven, te lijf gaan. Zodra ergens op het strand van Walcheren coloradokevers in grote getale aanspoelen, trekt de vlammenwerper er da delijk op uit, om het ongedierte te verdelgen. De „aanval" begint. Ook de Senaat van de Franse Re publiek heeft het bezuinigingsplan van de regering, dat reeds door de Nationale Vergadering is aanvaard, goedgekeurd. De stakingsgolf dreigt na het aan nemen van het plan een ernstig karak ter te krijgen. 4000 employé's in de schoenen- en levensmiddelenbranches hebben het werk neergelegd, evenals 3000 mijnwerkers in N.-Frankrijk. ARIE VOOREN die vierde werd In een onbewaakt ogenblik is het driejarig dochtertje van de familie Kos- ter-Keuning te Bovenkarspel achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Gistermorgen zijn 100 renners uit Parijs ver trokken om in de monsterrit langs Frankrijks gren zen en zelfs daar buiten elkaar de ere-palm van de Tour de France winnaar te be kampen. In de eerste etappe van Parijs naar Rijssel over een afstand van 236 k.m. heeft onze landgenoot Arie Vooren uit Beverwijk reeds een fraaie prestatie geleverd door als vierde te eindigen. Vijfde werd de Pool Kla- binsky, die eveneens tot de gemengde Nederlandse ploeg behoort. Winnaar werd de Zwitser Kübler in de tijd van 6 uur 51 min. 55 sec. voor de Fransen Mahe en Piot en den Ne derlander Vooren. Achter Klabinsky kwamen achter eenvolgens door de finish: 6. Schotte (België); Roncomi (Italië),8Brambilla <It.), 9. Robic (Fr..W.), 10. Tacca (It.), 11. Vietto (Fr.), 12. Idéé (Fr.) 13. L. In een houtzagerij te Vorden werd een boom gezaagd, die plotseling explodeerde. De boom ging aan splinters, de zaag in stukken en de ruiten in scherven. Het bleek, dat in de boom een projectiel verborgen had gezeten, dat er tijdens een geallieerd bombarde ment ingeschoten moet zijn. De schors was daarna weer geheel dichtgegroeid. De ontploffing ver oorzaakte geen persoonlijke onge lukken. „Een zaak, die veel overeenkomst vertoont met die van de Vilder", zeide Mr. W. P. van Bakhoven, procureur fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam gisteren bij de behan deling van de collaboratiezaak tegen de directie van de Nederlandse Basalt Mij. te Bloemendaal. De Ned. Basalt Mij. had een groot aandeel in de aanleg van het Duitse vliegveld bij Leeuwarden en het vlieg veld „Texel". In het geheel werd een omzet van 22 millioen gemaakt en een winst van 2'/« mililoen gulden. Tegen den 69-jarigen hoofd-direc- teur S. D. Prins werd 3 jaar geëist, tegen diens zoon H. D. Prins twee jaar en tegen L. A. W. v. Zanten drie jaar. Alle straffen met aftrek van voor arrest en ontzetting uit de politieke rechten en het recht tot het bekleden van een leidende functie in het bouw en grondbedrijf voor de duur van het leven. Weileman (Zwitserland), 14. Danquil- laume (Fr. Z.W.), 15. Pernac (Fr. Z.O.) 16. Bemmini (Fr. Z.W.), 17 Bobet (Fr.) 18. G. Weilemann (Zw.>, 19. Boquet (Fr. W.), 20. Desprez (Fr. Z.O.). (Zie vervolg op pagina 2) Bevin heeft gister in het Lagerhuis medegedeeld, dat Senora de Peron, de vrouw van den Argentijnsen President, van 16 tot 19 Juli een bezoek aan Engeland zal brengen en van de rege ring een „passende gastvrijheid" zal Gisteren is door den Oostenrijksen kanselier, dr. Figl, en den Amerikaan- sen bevelhebber in Oostenrijk, luit.- gen. Keyes, een overeenkomst gete kend, waarbij Oostenrijk een gift van bijna 100.000.000 dollar zal ontvangen. Alvorens de overeenkomst te onder tekenen legde generaal Keyes er de nadruk op, dat het hier een vrije gift geldt, die niet terugbetaald wordt, „Sommigen zullen er ten onrechte bij de V.S. geheime bedoelingen achter zoeken, maar ik hoop en vertrouw, dat onze actie niet verkeerd zal wor den uitgelegd en dat zij een mijlpaal zal blijken te zijn op de weg naar beter wederzijds begrip", aldus Keyes. De van deze gelden gekochte goe deren moeten langs de normale han delskanalen verdeeld en zodanig ge prijsd worden, dat alle Oostenrijkers er een redelijk aandeel in zullen hebben. In memoranda, door de regeringen van Oost-Indonesië en West-Borneo aan de Commissie-Generaal gezonden, ko men deze staten tot de slotsom dat zij met het systeem van overgangs-staats- bouw, zoals voorgesteld door de Neder landse delegatie, in' principe kan in stemmen, met inachtneming van enige voorbehouden, doch dat de .voorstellen van de republikeinse delegatie voor F-16 Algemeen F-17 Algemeen IF-15 Reserve voor het tijdvak van 29 Juni t.m. 12 Juli 1947 geeft elk der volgende bon nen recht recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (serie F) F-05 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. öf 1500 gram jam. stroop enz. óf 750 gram chocolade of suikerwerk F-06 Algemeen 50 gram cacao F-07 Algemeen 1 ei F-08 Algemeen 2 liter petroleum F-05. F-08 Reserve 100 gram gedroog de Zuidvruchten Bonkaarten KD. KE 707 (serie F) F-13, F-14.F-15 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. óf 500 gram jam, stroop, enz öf 250 gram choco lade of suikerwerk 50 gram cacao 2 liter petroleum 100 gram gedroog de Zuidvruchten Bonkaarten MA, MD 707 (bjjz. arbeid, a.s. moeders) (serie F) F-21 Suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. öf 500 gram jam, stroop enz. öf 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten QA, QB, QC 707. F-31 Tabak 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak F-32, F-35 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak F-33 Versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk öf 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. öf 400 gram jam, stroop enz. F-36 Versnaperingen 100 gram choco lade of suikerwerk öf 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. öf 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Juni worden gebruikt. De bonnen voor petroleum blijven geldig t.m. 9 Augustus. ontvangen. Zij zal de faciliteiten en haar onvoldoende waarborgen inhouden eerbewijzen ontvangen, die de Britse regering gewoon is aan vooraan staande buitenlanders, die een privé bezoek brengen, te verlenen. voor de rechten en belangen van Oost Indonesië, weshalve deze voor de rege ringen van Oost-Indonesië en W.-Bor- neo onaanvaardbaar zijn. In 'n belangrijke voor de Zeeuw se Landbouwmaatschappij te Mid delburg gehouden rede, heeft mi nister Mansholt een zesjarenplan voor de landbouw aangekondigd, dat van ingrijpend belang moet worden geacht. Het zal reeds bjj de begroting voor 1948 aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbrei ding van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, uit voering van cultuurtechnische wer ken ter verlaging van de productie kosten, en een vergaande mechani satie. 130.000 ha. zullen onder ruil verkaveling komen. 30.000 ha. krij gen een betere ontwatering, 25.000 ha. zullen worden ontgonnen, wat een zuivere landwinst betekent van 40.000 ha en 'n deviezenbesparing van f 38.000.000 per jaar. De in dit plan voorgestelde mechani satie omvat: 15000 tractoren en 5000 aardappelpootmachines, 2000 aardappel- rooimachines e.d. Alleen de tractoren betekenen ten opzichte van de paarden- tractie een deviezenwinst van 16 milli oen per jaar. TOEKOMST NIET ROOSKLEURIG Aan de hand van veel cijfermateriaal toonde de minister aan, dat de toekomst er nog niet rooskleurig uitziet. Ook vol gend jaar zal het land nog met veel moeilijkheden te kampen hebben. Hü wees er op, dat de overheidsmaat regelen worden ingegeven door de hui dige noodtoestand. Een snel economisch herstel is niet mogelijk, omdat de hele wereld zich in moeilijkheden bevindt. De minister gaf toe, dat de overheid zware offers oplegt aan de landbou wers. Maar zij staan hierin niet alleen en daarom wees de minister op de ar beidersorganisaties, die blijk hebben gegeven van haar verantwoordelij k- eidsgevoel door de loonstop te aan vaarden. Het prijspeil moet in de hand worden gehouden, anders volgt ont wrichting van het economisch le ven. Het herstel van de voedsel voorziening en de landbouw is af hankelijk van de grondstoffenvoor- Dit stemt niet hoopvol. Ook 1948 zal moeilijk zijn. De uitkomsten van 1946 voor wat be treft de productie waren gunstig, de opbrengst bedroeg ongev. 99"2 van die van 1939. Het evenwicht tussen productie en consumptie is verbroken en dit is een voorwaarde voor een in ternationale economische crisis. De ver wenste van het plan-Marshall is dat de „have not"-staten in de gelegenheid w or en gesteld om aan het economisch wereldverkeer deel te nemen. De Ne derlandse landbouw moet zorgen door de opvoering van de rendabiliteit der bedrijven en het afleveren van produc ten van goede kwaliteit te kunnen con curreren. Voorts deelde de minister nog mede, dat de boeren die een slechte oogst heb ben zeker wel voor schadevergoeding in aanmerking zullen komen. Voor de wederopbouw der boerderijen wordt gewerkt aan aanzienlijke versnelling \an het tempo en een definitieve scha deregeling voor de getroffen boeren kan zeer binnenkort tegemoet worden gezien. De beruchte verraadster Ans van Djjk, die zich als illegaal werkster voordeed en als zodanig talrjjke Joden verraden heeft en Johanna de Regt, die eveneens een aantal Joodse vrouwen verried, stonden gistermorgen terecht voor de Bjjz. Raad van Cassatie te Den Haag. Uit de Duitse administratie was ge bleken, dat Ans van Dijk niet minder dan 600 a 700 Joden verraden had. Op de vraag van den advocaat-generaal waarom zij in cassatie was gekomen, zeide v. Dijk, dat zij wel levenslang, maar niet de doodstraf verdiende. De advocaat-fiscaal stelde ten aan zien van haar een psychiatrisch onder zoek voor. In de zaak tegen Johanna de Regt concludeerde hij op juridi sche gronden tot vernietiging en ver wijzing naar het Bijzonder Hof te Leeuwarden. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heeft gistermorgen Ar nold Meyer, den voorm. leider van „Nationaal Front", veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en ontzetting uit de kiesrechten -voor de tijd van tien jaar. De aanvankelijke straf was vijf jaar gevangenisstraf. De Raad overwoog daarbij, dat de verlichtende omstandigheden, die het Hof deed gelden, voor de Raad grond opleverden de duur van de straf enigs zins te verminderen. De gisteravnd in de Olympisch Sta dion te Amserdam gespeelde voetbal wedstrijd voor het kampioenschap van Nederland tussen Blauw Wit en Ajax, is in een 21 zege voor Ajax geëin digd. De russtand was 11. HEERENVEEN—M.V.V. 2—2. De te Herenveen gespeelde wed strijd HeerenveenM.V.V. eindigde in een 22 gelijk spel. De ruststand was 1—1. De stand is thans: Ajax 6 4 Heerenveen 6 3 N.E.C. 5 2 M.V.V. 6 0 B.V.V. 3 1 BI. Wit 4 0 1 2 1 4 0 2 1 1 2 2 2 2 Zij, die hebben verwacht, dat de be slissing onzer regering ten aanzien van de Republiek gevallen zou zijn, onmiddellijk nadat de termijn van veertien dagen, fh de nota van 27 Mei gesteld, verstreken was, zijn bedro gen uitgekomen. Een ultimatum was deze nota dan ook eigenlijk niet, al heeft men deze term er voor gebruikt. Intussen heeft ze niet de verheldering in de politieke verhoudingen gebracht, die men er van gehoopt had; deze verhoudingen zijn integendeel troe beler en verwarder geworden dan ooit. Nota's welke gewisseld werden tussen de Commissie-Generaal en de Repu blikeinse delegatie werden doorkruist door een radiorede en een nadere ver klaring van Sjahrir en door rappor ten van de Commissie-Generaal, aan de regering te 's-Gravenhage gericht enzDat het antwoord der Re publiek op het z.g. „ultimatum" van 27 Mei voor onze regering volstrekt onaannemelijk was, daaromtrent heeft men niet lang in het duister hoeven tasten en van Indonesische zijde heeft men zich dan ook gehaast verklaringen af te leggen, in meer ver zoenende geest gesteld. Maar wij schrijven straks 27 Juni; dan is er reeds een maand verstreken sinds het ultimatum waarin een termijn van 14 dagen werd gesteld en het mag niet waarschijnlijk worden geacht, dat de crisis op die datum overwonnen zal zijn. Het overleg duurt voort. Hoe lang zal het nog duren eer de be slissing, ten goede of ten kwade, valt? Men heeft de regering der Indone sische Republiek het verwijt gemaakt dat zij, door het doen van tegenvoor stellen, welke in strijd zijn met het geen te Linggadjati overeengekomen is en waarvan zij dus bij voorbaat kon weten, dat zij voor de Nederlandse re gering onaanvaardbaar zouden zijn, een opzettelijke afmattingstactiek volgde, doch het lijkt ons niet waar schijnlijk, dat dit verwijt steekhoudend is. De mentaliteit van de oosterling is, waar het op onderhandelen aan komt, nu eenmaal een andere dan die van de westerling en men moet niet vergeten^ dat ook in republi keinse regeringskringen verdeeldheid heerst over de wijze waarop zij de ge wenste en ten dele reeds verkregen rechten moeten handhaven en zo mo gelijk uitbreiden. De aanhangers van Soetan Sjahrir nemen ten aanzien van Linggadjati een ander standpunt in dan de volgelingen van de minister van defensie, Sjarifoeddin en de mi nister van binnenlandse zaken, Mo hammed Roem. In de dagen vóór het accoord te Rijswijk ondertekend werd, trad een overeenkomstige verdeeld heid ook in de publieke opnie bij ons te lande aan de dag. Zij is hier over wonnen, toen Linggadjati was aan vaard en men voor een voldongen feit werd geplaatst, maar zo ver is men te Djokja klaarblijkelijk nog niet. Daarbij komt, dat de invloed uit het buitenland, de pressie, welke van Amerikaanse en Engelse zijde ge oefend wordt, daar heel de wereld ver langend uitziet naar de producten, welke alleen Indië leveren kan, door de leiders der Republiek allicht op an dere wijze wordt geïnterpreteerd dan in Den Haag. Onze regering heeft thans recht streeks, en met uitschakeling van de Commissie-Generaal, een nota tot de Republikeinse regering gericht, wel ke door dr. Van Mook aan de repu blikeinse delegatie overhandigd is. Hierin handhaaft zij haar standpunt van 27 Mei en dringt zij nog eenmaal zal het werkelijk slechts nog één maal zrjn? nadrukkelijk aan op 't aanvaarden van dit standpunt en wel onvoorwaardelijk. Zij wenst de over eenkomst van Linggadjati, waarbij zij ook ten opzichte van Oost-Indonesië en West-Borneo verplichtingen op zich genomen heeft, uitdrukkelijk te handhaven en wenst langs vreedzame weg te komen tot een vergelijk. Zij doet opnieuw een dringend beroep op de regering der Republiek om haar medewerking tot een vreedzame op lossing te verlenen. U. GROTE BRAND TE JERSEY CITY Op een van de kaden van Jersey City, een voorstad van New-York, woedt een hevige brand, die grote omvang begint aan te nemen. De brand is begonnen op het Amerikaanse schip ..Marine Flyer". Het vuur laait hoog op en ontploffingen klinken, waardoor de kade eveneens bedreigd wordt. DE NICOLA AFGETREDEN. President De Nicola van Italië is gisteravond om gezondheidsredenen afgetreden, aldus Radio Rome. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Woensdagavond tot Don derdagavond: MEER BEWOLKING Droog weer met overdag meer bewolking. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets lagere temperatuur dan gister ren.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1